Reveil maal gedoubleerd Cardin redt eer Kruiswoordraadsel Com er ACHT-er DE TOERIST jmervragen tten meer II f. 1000 Teleurstellende modemarathon in Parijs: Pim en Pom WEINREB WINT GEDING •ERDAG 2 AUGUSTUS 1969 LriDSCH DAGBLAD PAGINA 19 Inker buurman opent, uw part loet een volgbod op twee-niveau ordt gedoubleerd. Hoe vaak doet nu niet het probleem voor „moet issen of wat anders probe Daarover eens een zevental ai, oplossingen eronder, is gever en opent met één har noord (uw partner) biedt twee l oost doubleert voor straf, doet zuid met V643<?HB32<>8 f. B 8 5 2 *A64(?HB3<>I f. B 10 9 7 6 4 èA6432C?963<> f. B 10 8 6 4 H V 6 9 A 3 10 f. B 8 5 4 3 2 AB(?VB 10 986O8 f. 8 7 5 2 H V 10 8 4 2 8 6 O 3 f. 8 7 5 2 10 8653<?A<>& AHVB74?? ;eert uw antwoorden, alvorens lossingen te lezen! Bridgevraag een viertallenwedstrijd tegen t tegenstanders heeft de zuid- ?B92<>AB52 V 6 5 4 3 spelen een conventioneel sy- en het bieden gaat: west één o (kan vierkaart of zeskaart NZ passen oost (één pen (vierkaart of langer) vier schoppen (sterk spel. met re schoppens dan hartens) ryf klaver (controlebod. aas of I ce in klaver) west vyf harten mcontrole, geen eerste controle I ten) oost vijf schoppen al- issen. Waarmee moet zuid uit- Antwoord elders op deze vn er ACHT-er Bid do looiuaSoA do SuuaisjeA -g jojipB nuBid do aapuim uaaq 'i ubui uba uesvnBjqifudM g puoq UBA ^JBBIS "fi MnojA UBA puBqae^qoaj f ^UBquoo} do moiisiA g UB UI UBA SBpdOJqS Z MUO.IA UBA IfOqSIdpUBM HAAG (GPD) Volgens een itting van minister Beer- •tn Binnenlandse Zaken kost intwoording van een kamer- of een reeks van vragen etwat ingewikkelde aard" ze- dan duizend gulden. Alleen ihnische kosten (type-lonen, porti en drukkosten) ko- ïenlyk neer op ongeveer iderd gulden per vragenserie. lister deelt dit mee in ant- op vTagen van het tweede- drs. J. Th. Joekes (WD). Beernink voegrt hieraan .t als er bovendien sprake is van aan meer dan een minister dat dan de kosten tot enige den guldens kunnen oplopen. ■fr V H. W. Filarski's bridgerubriek Antwoorden: 1. U gaat wel down in twee ruiten, dat is zéker. Maar alles wat u verder gaat ..proberen brengt u van de drup in de regen. Bedenk, dat het in zulke situaties nooit het éérste doublet is dat duur kost maar wel het laat ste! U moet blyven zitten en uw ver lies nemen. Elke andere actie vergroot slechts de catastrofe. 2. De zeskaart klaver die drie speel- slagen waard is, alsmede schoppen aas, rechtvaardigen een bod van drie klaver. Zelfs wanneer uw partner b.v. slechts klavervrouw of heer sec mee brengt (of enkele kleintjes) zit u be ter dan in twee ruiten. 3. Indien u dat goed met uw part ner behandeld hebt, zou u hier een z.g. SOS-redoublet kunnen geven Hetgeen betekent: partner loop er uit in één der ongeboden kleuren in beide kleuren ben ik lang! U moet dat wel goed afgesproken hebben, want anders gaat u in plaats van 800 misschien 1600 down!! 4. Blijven zitten! U hebt veel hulp. twee goede troeven en tenminste 2 zekere slagen ernaast. Drie klaver of twee SA is in dit geval een byzender slecht bod. 5. Gewoon twee harten bieden weliswaar opende west die kleur, maar u hebt er vier speelslagen in plus schoppenaas. Vaak wordt zo'n twee-hartenbod ook gedoubleerd en nog vaker dan ook nog gewonnen 6. Twee schoppen want het spel is wellicht Nul waard voor een rui tencontract. maar enkele slagen waard als schoppen troef wordt. 7. Een situatie om de lippen af te likken. U biedt hier natuurlijk twee Sansatout, want u hebt al zeven sla gen in eigen hand zodat de partner aan één hulpje voldoene heeft om twee SA te maken! Ook hier gaat de tegenpartij meestal doubleren en na afloop blijkt dan. dat oost ..alleen maar" een stuk of zes ruitens waarby één of twee plaatjes had en dat is dan nooit voldoende om twee SA down °te krijgen. Ook aan drie SA valt te denken, maar dat „onthult" te veel dat u niet op een vrij zwak, doch op een zeer goed spel biedt! Wat hebt u verder uit dit geheel geleerd? Dat uw partner (noord) na tuurlijk het vertrouwen in uw bie dingen moet opbrengen dat nodig is om goed terecht te komen. Vooral in zo'n situatie als no. 5. moet hij niet „toch maar weer" drie ruiten bieden of wat anders doen. Zyn motief om juist te handelen werd gedefinieerd door Ely Culbertson: veronderstel bij je partner niet altyd een leeg spel j maar vooral ook geen leeg hoofd! Antwoord op bridgevraag i Uit het biedverloop is duidelijk ge bleken. dat OW sterk in alle kleuren, behalve in ruiten zijn. Zuid moet nu wel met deze kleur starten, om OW niet de kans te geven verliezende rui tens op te ruimen. Het goede schot is een kleine ruiten, daar de partner vrij zeker de ruitenheer heeft. In de praktijk had west drie kleine ruitens en oost vrouw-derde, zodat bij de uit komst ener kleine ruiten OW drie slagen in die kleur zouden hebben verloren. Vooral in een viertallen- wedstrijd, waar overslagen weinig en downspelen van een contract de grote rol spelen, moet zuid met een kleine ruiten durven beginnen. Bij elke an dere staart (west had zes schoppens, vier harten, drie ruitens) maakt de spelleider twaalf slagen, daar hy be halve de volledige gezamenlijke NZ- controle in schoppen en harten, ook over klaveraas en heer beschikte. PARIJS «GPD» Frankrijk mag dan nog geen maanreizigers hebben, de helblonde echtgenote van presi dent Pompidou zal haar gasten deze winter gehuld in futuristische maxi- Jurken van Pierre Cardin als een vorstin van Venus in het Elysee ont vangen. Mevrouw Pompidou kwam gisteren even van vakantie terug om vlak voor Cardins officiële pre sentatie, tijdens een ijlings georga niseerd privéshowtje. zijn belang rijkste creaties te zien. Cardins vroe- gerere geliefde, actrice Jeanne Mo- reau was ook van de partij. Op de laatste dag van de Parijse modemarathon wist Cardin met Gi- venchy nog op het nippertje de naam van de Franse hoofdstad als modecentrum van de wereld te red den. Cardin had zelfs zoveel ideeën voor de winter, dat hij afgezien van zijn bontmantels, ruim 300 model len, voor bijna 1 min. gulden maak te. Maar hij lanceerde dan ook drie modes voor Jonge meisjes, voor twens en voor de niet meer zo jeug dige vrouw. Cardin bood keus uit 25 centimeter lange, met wollen mail lots en coltruien gecombineerde mi nirokken en pakjes met de zoom 'n handbreedte boven de knie, waar over maximantels werden gedragen. Tenslotte maxi-jurken met de zoom zo'n 20 centimeter boven de grond. In overeenstemming Met bleke, op de maan geïnspi reerde pasteltinten en schroefdraad achtige doorstiksels langs kragen, zo men en manchetten probeerde hij zijn creaties in overeenstemming te brengen met het Amerikaanse ruim tevaartsucces. Subtielere vondsten dan zijn astronautenpakken van een paar jaar geleden, zijn nu byna niet meer in zyn collectie te zien. Cardin was tot dusver de enige Pa rijse couturier die voor de winter consequent één lyn lanceerde. Een etagelijn om precies te zyn. Zijn tweedmantelpakjes waren vry breed bij de schouders. vry smal in de taille en liepen bij de zoom weer wy- der uit. De daarbij gecombineerde rokken waren gerend. Voor overdag geeft lardin deze winter de voorkeur aan met witte coltruien en witte maillots gecombi neerde vesteensembles van tweed. Ter afwisseling lanceerde hy ook korte mouwloze Jurkjes met schroef- draadstikselgarneringen langs de armsgaten, ronde halzen en zomen. Maar Cardins beste vondst in het sportieve genre waren ongetwijfeld zijn jurkjes bestaande uit rode groe ne. zwarte en okergele korte, geren de rokjes met onder de taille uitge spaard geometrisch motief, waaraan een witte kabeltrui met capuchon was uitgebreid. Er kwamen maar en kele broekpakken in de collectie voor en die bestonden uit tuniekjasjes met geplisseerde, vrU nauwe pan talons. Givenchv Vrolijke chique, zoals die in de af gelopen dagen nog bij maar weinig Parijse couturiers was te zien, liet I Hubert Givenchy gisteren showen, zijn ruim 70-jarige leermeester Ba- lenciaga behoorde tot zyn eregas ten in zyn pas opgeknapte mode huis vol opgezette lynxen, tijgers en panters. Ook voor Givenchy was de aan trekkingskracht van het oerwoud blijkbaar zo sterk, dat hij niet van tijger- en panterbont kon afblijven. Voor klanten voor wie dit bijzonder kostbare bont wat te duur uitkomt, maakte Givenchy simpele Jurkjes met uitgeknipte mouwtjes met dit bondpatroon gedessineerde Jersey s. Hubert Givenchy. die Audrey Hep burn onder zijn klanten telt. kan nog maar steeds niet genoeg van vleermuismouwen krijgen. Vandaar dat vrijwel al zijn tot iets boven de knie of op de kuit vallende creaties van een dergelijke mouwinzet wa ren voorzien. Ook al kwamen enkele Jurkjes met korte mouwtjes in zijn op de 1955-mode gebaseerde collectie voor. Van Givenchy hoeft u deze winter niet naar de kapper, want hij liet vrijwel al zijn mannequins velours- dophoedjes bij zijn korte en lange, nauw-aangesloten. dubbelknoops mantels en mantelpakjes dragen. Bh de rokken legde Givenchy dit keer met de plooien het accent op het achterpand. Een wat gevaarlijk ex periment. Gaf Givenchy voor overdag de voorkeur aan pastelblauw, groen, gif groen. helblauw en fuchsia-roze. voor 's avonds koos hij meer zwarte stof fen kleurige jaquard8. De avondjurken by Givenchy wa ren vrijwel allemaal voorzien van een v-vormig rugdecollete en mocht u soms in zijn warenhuis tegen een zwartfluwelen haarbandje aanlopen, laat het dan niet liggen, want bij Givenchy is het een onmis baar accessoir bij de avondkleding Er komt een vreem-de kat om de hoek van de straat. Hy loopt met zijn kop-je in de lucht en kijkt en kykt als-of al le hui-zen ver-sierd zijn met vis-jes en vlees-jes. Pim en Pom zien hem met-een en staan op uit hun lui-e lig od de stoep. Grrrrrzegt Pom, grrrrzegt Pim. Hal-lo. zegt de vreem-de kat en geeft ze een knip-oog. Pim en Pom gaan vlak voor hem staan. Wat moet dat hier?, vraagt Pom, dit is on-ze straat. Van my en van Pim en van Mi-mi van de bak-ker en van Kar-does en Prop-je. Meer kat-ten ko-men er hier niet in. En als ze het toch doen, gromt Pim, gaan ze zon-der staart en o-ren naar huis te rug. Ze heb-ben al-le-bei hun ha-ren op-ge-zet en een ho-ge rug ge-maakt. De vreem-de kat kykt van de één naar de an-der en knip-oogt nog eens. Meer kat-ten ko-men er hier niet in. her-haalt Pom en Pim zegt nog eens: zon-der staart en o-ren. Maar ik wil he-le-maal niet in jul-lie straat wo-nen, zegt de vreem-de, ik ben een toe-rist. Een wat?, vraagt Pim met zijn bek-je o-pen van ver-ba- zing. Pom loopt vlug een rond je om de vreem-de-ling heen en roept: je liegt. Je bent ge-woon een kat! Ja-wel, ja-wel, zegt de. vreem-de, ik ben ook een kat, maar te-ge-lijk ben ik een toe rist. On-zin roept Pom, nie-mand kan twee bees-ten te-ge-lijk zyn: kat en toe-rist, dat gaat niet. De vreem-de schudt zyn kop. Hoe moet ik jul-lie dat nou uit-leg-gen?. zegt hy, je be grijpt het niet. Nee, me-neer, zegt u dat wel, wij be-grij-pen het niet, snauwt Pom. als ik da-de-lijk te-gen u zeg dat ik een kat en te-ge-lijk een muis ben, dan be-grijpt u dat óók niet. Dan be-gint u heel hard te la-chen en u zegt: maakt dat een ou-de schoot-kat wys, maar my niet. Luis-ter, zegt de vreem-de, ik ben een ge-wo-ne kat. Ik woon hier zo'n drie-dui-zend kat-ten- spron-gen van-daan. Ik heb een aar-dig huis. aar-di-ge baas. aar-di-ge bu-ren, goed van e-ten en drin-ken. Maar goed, Je wil wel eens wat an-ders. wat van de we-reld zien. De ha-ren van Pim zak-ken al een beet-je. Hy knikt heel hard van ja. Dat heb ik ook wel eens, zegt hij, dat ik denk: wat zit je hier toch. Ik wil wat van de we-reld zien. Mijn vriend heeft dat niet. Dat is een thuis zit-ter, weet u. Stil, zegt Pom, we had-den het niet o-ver mij of jou, we had-den het o-ver me-neer hier. Me-neer de toe rist. Kijk, zegt de vreem-de-ling. Som-mi-ge kat-ten doen als u heer zwart. Dat zijn de thuis- zit-ters. Maar me-neer streep daar, be-grijpt mij. Daar-mee ben Je nog geen toe-rist na- tuur-lyk. Je bent pas een toe rist als Je het ook doet, snap je. Als je je huis Je huis laat en er op uit gaat om iets van de we reld te zien. De o-gen van Pim be-gin-nen te glim-men. Hij gaat naast de vreem-de staan en be-kykt hem goed. Hoe doe Je het?, roept hy. Gauw, gauw, vertel me gauw hoe Je een toe-rist wordt. Ik wil ook. Ik wil ook toe-rist zyn! Heel een-vou-dig, zegt de vreem-de-ling vrien-de-lijk. Ei- gen-lijk moet je een gek pet-je op-zet-ten en een zon-ne-bril. En een kast-je om plaat-jes te ma-ken o-ver je schou-der. Maar daar be-gin ik niet aan. Je blyft per slot van re-ke-ning kat, niet-waar? Nou, goed. Dan aet Je al Je zor-gen uit Je kop en Je kykt al-leen maar naar din-gen die leuk zyn en die je nog nooit hebt ge-zien. En als je ze toch al eens hebt ge-zien, doe je maar net of je ze voor het eerst ziet. En Je roept bij al-les. Tsjon-ge, jon-ge wat mooi. Is dat e-ven-tjes ge-nie ten. En 's avonds ga Je weer heel vro-lyk naar huis te-rug en denkt nog heel lang na o-ver al les wat je hebt ge-zien. Is dat al-les?, vraagt Pim een beet-je te-leur-ge-steld. Ei- gen-lyk is het pre-cies het-zelf- de als een he-le lan-ge wan-de- ling, zegt Pom, die zyn ha-ren ook heeft la-ten zak-ken. Nee, nee, zegt de toe-rist, dat is het niet. Kom maar eens mee. Dan zyn wy drie toe-ris-ten. Pim en Pom doen wat de toe-rist doet. Hun kop-Jes in de lucht, vro-lyk ky-ken, vro-lyk knik-ken en net doen of ze al-les wat ze zien nog nooit eer-der ge-zien heb ben. Mooi-e bo-men hier, zegt Pom en hjj wyst naar de boom voor zijn ei-gen huis. Ge-zel-li- ge straat, leu-ke win-kels ook, zegt Pim en hy wyst naar »yn ei-gen sla-gers-wln-kel. De men sen hier iy-ken me ook heel vrien-de-lyk, zegt de toe-rist, kyk maar eens. die me-vrouw met dat tas-je daar, awaait naar de toe-ris-ten. Ho, ho, wacht e-venl roept Pom. Ho, ho, wacht e-ven, roept Pim en op-eens zyn m al- le-bei geen toe-rist meer. Ze ren-nen ach-ter hun ei-gen vrouw aan en snuf-fe-len met zwaai-en-de staar-ten aan haar tas-je, waar-in vast en ze-ker iets lek-kers zit. De vreem-de- ling schudt zyn kop. Je moet het kun-nen, toe-rist zyn. mom pelt hy en met zijn kop-je in de lucht stapt hy ver-der. MIES BOUHUYS Lunt o de acht afwijkingen In de belde bovenstaande tekeningen Inden? De juiste oplossing vindt u elders op deze pagina. Horizontaal 1. academische gi-aad 10. aspect 11. soort iy fren teveraekeri ng 12. tydeiyk gebruik in kleding 13. topzware stok als slagwapen 14. sierplant 17. gezantschap 18. Trojaans priester van Apollo, sa men met zyn twee zoons door monsters gedood OPLOSSING VORIGE PUZZEL De eerste prys van f 5,- werd toe gekend aan de heer C. Jaspers, Drui- venstraat 23 te Leiden, de twee prij zen van f 2,50 aan mevr. v. d. Hoed, Maredykhofje 8 te Leiden en aan mevr. M. Marchand, Spieghelstra&t 38A te Leiden. De pryzen worden de winnaars toegezonden. 22. primitieve boot in Nederlands Guyana 24. kraaiachbige vogel 25. onversaagd vrouwspersoon 26. latbenkist 29. zijn natuurlyke kleur hebbende 30. braamachtige echynvrucht 31. beheer Vertikaal 2. in alle riohtingen 3. Peruaanse struik die de oocalne levert 4. wisselgebed 5. verwijl 6. swemvogel T. levendig (muziek) 8. het regelen naar een bepaald mo del 9 persoonlijkheid 15. staaf 16. grote toegangsdeur tot een ge bouw 20. maal 21. van dezelfde soort 22. spinaohtig diertje 23. rode schynvrucht 27. groente 28. rivier in Azië 19. het verhandelen van geestelyks goederen Oplossingen onder het motto kruis woordraadsel dienen voor woensdag te 9 uur vjn. in het bezit te zyn van de redactie, Witte Singel 1 te Lei den. Onder de goede oplossingen stellen wy een eerste prys van f5,-, en twee tweede pryzen van f 2,50 be schikbaar, waarnaar alleen abon nees kunen mededingen. Zwemmen De landen-zwemwed strijd dames tussen Joegoslavië en Nederland, die eind augustus zou worden gehouden, gaat niet door. De Nederlandse damesploeg zou aan- vankelyk na de Europa-cupwedstryd in Boedapest iop 23 en 24 augustus) doorreizen naar Joego-Slavië Maar de Joegoslavische bond heeft laten weten in verband met datumproble- men geen prys op een dergelyke ont moeting te stellen. Wielrennen De Pool Rubin heeft de 12de etappe van de Ronde van Polen gewonnen een rit over 136 km van Bluczbork naar Trybunals- ki. In het algemene ploegenklasse- ment neemt de Nederlandse ploeg achter vier poolse ploegen en de Rus sische equipe de zesde plaats in. HAARLEM GPD) De president van de Haarlemse rechtbank heeft drs. F. Weinreb gelyk gegeven in zyn eis dat mevrouw J. K. d. S. uit Heemstede moet stoppen met bele digende uitlatingen over drs. Wein reb. Maandag 28 Juli heeft het door Weinreb aangespannen kort geding voor de president In Haarlem ge diend. Namens drs. Weinreb ver zocht mr. J. H. van wyk, toen, dat gedaagde geen uitlatingen over de eiser meer zou doen zoals hy heeft gedaan in een ingezonden brief in het weekblad Haagse Post van 28 Ju ni. In die brief, een reactie op een ar tikel van de Journaliste Renate Ru binstein In Vry Nederland, werd drs. Weinreb om. „een schizofrene fi guur van het gevaarlijkste soort" genoemd. In de motivering van de uitspraak i beantwoordde de president de over weging bevestigend dat in het kort geding alleen de vraag aan de orde kan zyn of de passages een maatre- i gel van eiser rechtvaardigt. HU acht te de zinsnede beledigend en zag geen j algemeen belang of noodzakeiyke re denen voor de gedaagde om zich op dergelyke wyze te uiten. Wel stelde hy dat het zeer wel mogelyk is dat gedaagde gewichtige redenen heeft de eiser als „een haar onwelgeval lig persoon" te beschouwen en dat zy die opvattingen binnen de perken van het geoorloofde ook mag uitdra gen. De president vond het echter onjuist dat mevrouw de publieke o- pinie op deze manier zou willen be- j invloeden. Hjj nam ook in aanmer- i king dat by de behandeling van het kort geding was gebleken dat me- vrouw K. van plan was haar actie I tegen drs. Weinreb voort te zetten.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 19