De jaren van de korte mode HAAR KLUISTERS MOCCONA De jaren twintig Warme dag? Maak eens 'n IJscona... 'n pittige verfrissing! Zo gebeurd. Door Hon Wielick lekker-pittige koffie... van Douwe Egberts ATERDAG 2 AUGUSTUS 1969 LETD9CH DAGBLAD De vrouwen bevrijdden zich in de gebeurtenisvolle jaren wintig van de kluisters die haar eeuwenlang omsloten hadden. )e strijd die Aletta Jacobs en al die andere vrouwen gestre- len hadden voor vrouwenkiesrecht was niet vóór de jaren wintig met succes bekroond. In 1919 werd de Nederlandse touw het passieve kiesrecht toegekend, waardoor Suze Groe- leweg het eerste vrouwelijke (SDAP) tweede-kamerlid werd. n hetzelfde jaar volgde ook het actieve vrouwenkiesrecht en verd het woord „mannelijk" uit de kieswet geschrapt. In 1922 yverd het recht in de Grondwet vastgelegd. Maar niet alleen -lierin kwam de ingezette emancipatie tot uitdrukking. Veel sneer in het dagelijkse leven. Jonge 1 Het meest veranderde de dames- e leding. In 1919 was de gemiddelde n fótand van een japon of rok tot de e rond nog ongeveer 10 procent van - e lengte van de draagster. In 1920 e as het reeds 20 pet. In de drie aai-opvolgende jaren zakte de rok eer tot ongeveer 10 pet., maar in 124 begon de mars omhoog. In dat tar tot 20 pet. in 1925 tot 22 pet. a deze stijging hield aan tot 127 toen zij reeds voorbij de 25 pet. as. met andere woorden tot b knie. Dit alles tegen de uitdruk- wil van de fabrikanten, die emel en aarde bewogen de rokken yinger te maken om meer stof te unnen verkopen. Zij verloren het evecht. want nadat de winkeliers en hadden overstroomd met klach- ~~m over te lange rokken, gaven zij e strijd op. ensachtig Met de korte rok veranderde ook et materiaal. De dikte en de hoe vrouwenkleding. Het ideaal (erd het jongensachtige slanke fi- 2juur. Van korsetten en bustehouders velen niet meer weten, tot van de fabrikanten die hun roduktie met 11 procent moesten Zijde en kunstzijde verdrongen de atoen in kousen en onderkleding. Al epen heel wat jongetjes in die ja- en te blozen naast hun moeder, ranneer deze vleeskleurige kousen roeg. de opmars van de natuur- leurige kousen was ook niet meer e stuiten. Sommige leden van het wakke geslacht droegen zelfs knie- :ousen. maar zij werden (nog) uit- ekreten als „vrijgevochten". De on- ierrok verdween bijna helemaal en iet aantal lagen ondergoed vermin- lerde drastisch. In vijftien Jaar laaide de hoeveelheid stof om een touw te kleden, zo berekende „Journal de commerce" in 1928, van 19 1/4 tot 7 yard. Het was kort dat de klok sloeg. Ook het haar. Veel Amerikaanse, maar ook Nederlandse. Engelse en Franse vrouwen lieten zich door een herenkapper knippen. In 1927 was kort haar volkomen ingeburgerd normaal voor boven zestigers. De voor teenagers, niet ongewoon voor dames van middelbare leeftijd en klokhoed was dè mode. waardoor de hoedenmateriaalfabrikanten even noodlijdend werden als hun collega's in de katoen-, wol-, korsetten- en b.h.-industrie. zijn, maar een onrijp-jeugdig voor komen hebben. Slanke lijn, platte borsten, korte rokken en een lage taille moesten voor dat jeugdige ef fect zorgen. Beheerste gratie, rijp heid. wijsheid, was uit de tijd. Men begeerde vrij te zijn en dit te de monstreren. Het roken door vrouwen was er eveneens een voorbeeld van. Binnen een paar jaar -rorkten miljoeenen vrouwen overal in de wereld. Roken op straat of op kantoor dat duurde nog even. maar rokende vrouwen in restaurants. dancings, theaters en bioscopen waren al heel spoedig ge woon. In 1920 zou iedere sigaretten- fabrikant failliet zijn gegaan wan neer hij een rokende vrouw in zijn reclame gebruikte, maar in 1929 wa ren slogans als „Nu kunt u gezellig thuis samen roken" reeds normaal. De sigarettenproduktie steeg als nooit verwacht, ook al omdat veel mannen de sigaar en de pruimta bak verwisselden voor de sigaret. Dansen Over modern dansen werd heftig gediscussieerd. Er was geen afstand meer tussen de danspartners. Lijf- aan-lijf, wang-aan-wang werd ge- kenden Gloria Swanson, Douglas Fairbanks, Charley Chaplin en Ru dolph Valentino als hun buren. Valentino Kosnietika Maar er was ook een heel nieuwe industrie bezig van de grond te ko men: de kosmetische. Lippenstift en rouge, in 1920 nog felbestreden door ouders, wonnen stap voor stap ter rein. Schoonheidssalons werden ge opend en al spraken velen nog „schande van dat verfgebruik", steeds meer vrouwen gingen nog bescheiden lippenstift gebruiken. Amerika was ons al voorgegaan. Hier waren reeds 2500 merken par fum te koop. 1500 merken gezichts crème en bedroeg de afstand van de jaarlijks verkochte lippenstiften zo'n 4000 kilometer. Werden ln het juni- nummer van 1922 van Ladies Home Journal nog slechts vier adverten ties geplaatst waarin bedekt sprake was van rouge (een vrouw die rouge gebruikte zou dit nooit vertellen, zelfs niet aan haar man), een paar jaar later stonden in hetzelfde blad advertenties als „Wees niet on gerust, u houdt het verleidelijke pur per urenlang op uw lippen". iï In 1927 stonden heel wat vrouwen harten overal in de wereld even stil en werden er heel wat traantjes weggepinkt, toen Rudolph Alfonzo, Raffaele, Pierre, Filibert, Guglielmo di Valentino d'Antonguolla stierf. Rudolph Valentino met zijn „tocht- latjes" door heel wat mannen overgenomen had miljoenen har ten sneller doen kloppen in de don kere zaaltjes waar de projectoren driftig zoemden. In „De sjeik" was hij het mannelijk schoonheids ideaal geweest. Tientallen raakten gewond bij zijn begrafenis. Elf blokken lang was de menigte bij zijn uitvaart, een begrafenis waaraan zóveel publiciteit werd ge geven, dat de nabestaanden van Va lentino van de filmrechten, die daar na binnenstroomden, nog 600.000 dollars te verdelen hadden van de man die door de sprekende film uit geschakeld werd, omdat zijn stem to taal ongeschikt was. waardoor Ru dolph Valentino vlak voor zijn daad diep in de schulden geraakt was. De bioscoopbezoekers uit die beginjaren van de film wensten de intiemste bijzonderheden van hun filmhelden en -heldinnen te weten. Zij werden op hun wenken bediend. Vierhonderd Journalisten waren in het Mekka van de filmbussiness Hol lywood gestationeerd en noteerden iedere zucht, ieder woord, ieder ge baar van de „sterren". Toen Jean Harlow ernstig ziek was, werd er van uur tot uur een bulletin uitgegeven over haar toe stand. Dat George Raft 21 cham pagnecocktails bestelde voor het personeel van de beautyshop waar hij dagelijks zijn haar liet knippen, werd de lezers niet onthouden, even min het ontroerende gebaar van Myrna Loy, die in een koude voor jaarsnacht een perzikkenboompje in haar tuin beschermde met haar minkbontmantel. lange zakachtige badpakken droe gen, lange kousen en grote hoeden op hun gekrulde haren. Atlantic Ci ty volgde in september. Maar daar lieten de nimfen voor de eerste maal hun blote knieën zien en droegen ééndelige badpakken. Miss Washing ton was de mooiste van Amerika. De meeste vrouwen uit de jaren twintig wilden (onbewust?) geen moedertype met brede heupen meer f922 DE MAN IN OF HET SLACHTOFFER VAN OE POLITIEKE VROUWEN VERG ADER ING. I danst op „sensuele" muziek, waarin de saxofoon de boventoon voerde en de romantische viool had verdron gen. De teeners en twenners leerden in horizontaal gestreepte truien de nieuwste dans, de Charleston. „Yes, we have no bananas" was de grote tophit, die op grammofoons (met slinger) werden gespeeld. Hoe de verhoudingen waren gewij zigd, bewezen de echtscheidingscij fers. Vooral in de VS. In 1910 eindigde 8.8 pet. van de huwelijken door scheiding, in 1921 was dit reeds gestegen tot 13.4 pet. om een top te bereiken in 1928 toen bijna één op de zes huwelijken door de rechter werd ontbonden. In ons land hielden protestants christenen een protest-vergadering tegen het Nieuw-Malthusianisme, dat geboorte-beperking propageerde. De sprekende film „Talkie" genoemd, veroverde ons land. Al Jol- son in .Sonny boy" en „The singing fool" trokken avond aan avond vol le zalen. De explicateurs raakten één voor één zonder emplooi. De Ameri kaanse filmindustrie exporteerde haar celluloidstroken over de hele wereld. Chinezen en mensen uit Groningen, Eskimo's en Maastrich tenaren, Portugezen en Leidenaars Tienduizenden vrouwen speelden .in de loterij waarvan de hoofdprijs een zitplaats was naast Gary Coo- j per bij de première van zijn nieuw ste film. De fan-mail uit de gehele wereld was ongeveer 40.000 brieven per studio per maand. Brieven met verzoeken om handtekeningen, kle dingstukken, haarlokken en portret ten. De meeste jonge meisjes, ook in ons land, droomden ervan eens ont dekt te worden en te kunnen leven als bijvoorbeeld Marjorie Hutton, die by haar huwelijk met de latere am bassadeur in de Sowjet-Unie Joseph E. Davies een huwelijkstaart van 300 pnd. kreeg, geplaatst in 500 ohrysan- ten. waarvan men de bloemblaadjes blauw-paars had gekleurd. Glo ria Swanson zorgde ook voor de no dige publiciteit toen zij trouwde met een lid van de Franse adel. markies De la Falaise de la Coudray. Film ster was een geacht beroep gewor den. Op 20 mei 1920 kreeg madame Curie van president Harding in het I Witte Huis een mahoniehouten cas- sette. waarin tien glazen buisjes met wat kristalletjes in een stalen kistje, gevoerd met lood om de straling te gen te houden. Madame Curie, dolblij met het ge schenk van het Amerikaanse volk, moest er echter wel iets voor door staan. Zij werd van de ene naar de andere receptie gesleept, kreeg hul digingen aan de lopende band, moest tientallen ontvangsten bijwonen en ereburgerschappen aanvaarden. Week-in-week-uit ging dit door. Een fanatieke bewonderaar gaf haar een zo krachtige handdruk dat zij haar I pols kneusde en haar arm in een draagdoek moest houden. Tenslotte kon de kleine vrouw niet meer. Zij J vroeg, nee smeekte, om met rust te l worden gelaten. Gelukkig voor haar boksten Dempsey en Carpentier te- gen elkaar, zodat de publici- teitsstorm rond haar. ging liggen. Nimfen De vrouwen deden van zich spre ken in de jaren twintig. Meer dan in welke eeuw daarvoor. In juli 1924 werd op het strand aan de Potomac in Washington de eerste schoonheids- wedstrijd gehouden, waarbij de meisjes badnimfen genoemd De mode, het roken door vrouwen, het deelnemen aan het politieke leven, het riep bij velen enorme tegenstand op. Uit reden van gezondheid en eerbaarheid trokken bladen als „Christelijk vrouwenleven" tegen de slanke lijn en korte rok van leer, waarbij zinnen als: ,,'t Schijnt dat de westerse be schaving ten gronde gaat" een van de vele kreten was. Parijs noodigt zelfs negers en kaffers uit die voor grof geld de gemeenste dansen uitvoeren", schreef het blad en ,JDe mode, onbeschaamd in haar optreden, verdrijft elke blos van schaamte bij de mondaine vrouw; en ze voert de jonge mannen geprikkeld tot zinnelust, in de armen van het ver derf". Ook in katholieke kringen was bezorgdheid over de mo derne verschijnselen. In 1928 schreef het blad „Mannenadel en vrouweneer" nog- „Volgens het voorschrift van Z.H. den Paus gegeven den 24sten September 1928 aan de instituten van Rome kan men een kleeding niet betamelijk noemen, die lager dan twee vingerbreed beneden den hals is uitgesne den. Die armen niet minstens tot aan den ellebogen bedekt en nauwelijks een weinig tot over de knieën reikt. Eveneens zijn onwelvoeglijk kleederen van doorzichtige stof. Zoomede vleeschkleurige kousen die den schijn geven, alsof de beenen onbedekt zijn". En in hetzelfde blad: „Een gedurfde modeadvertentie van de Bijenkorf zooals bijv. stond in de „Amstelbode" van 16 juni l.l. moest door de administratie geweerd worden. De ad vertentie toonde een tekening van drie dames en twee heren in badcapes en badmantels. Bij twee van de dames was iets van het badpak te zien. Er is in slechts 40 jaar wel het één en ander veranderd De schoonheidskoninginnen-rage kwam ook naar Nederland. Heinrich Heine kreeg weer ongelijk dat hier alles vijftig jaar later gebeurde. Ne derland liep niet zo ver meer ach ter. In 1929 werd Jopie Koopman met meerderheid van jurystemmen tot „Neerlands mooiste" uitgeroepen. De jury was met zorg samenge steld: de schilders Martin Monnic- kendam en Jan Sluijters, letterkun dige jonkheer Jan Feith, architect Piet Kramer, dichter mr. H. W. J. M. Keuls, acteur Louis Saalborn en de hoofdredacteur van het week blad „Het leven" Tuschinsky, die de wedstrijd had georganiseerd. Er werden vooral in Amerika de vreemdste wedstrijden georganiseerd, waaraan o ok vrouwen deelnamen, als bewijs van volwassenheid. Op 31 maart 1923 bracht miss Alma Cum- ming het werelduurrecord dansen op haar naam: 27 uur achtereen was zij op de dansvloer geweest. Zij kreeg meer publiciteit dan de over stroming in China die tienduizen den het leven ko6tte. Haar record hield niet lang stand. 32 uur, 44 uur, 50 uur, 67 uur werd er nadien ach tereen gedanst. Er waren hoge prij zen mee te winnen, uitgeloofd door handige dansclubeigenaars. In New Fonawanto in New Jersey viel een danser na 87 uur dood op de vloer. Op 19 april 1924 kwam Cleveland door de dansrage in het nieuws. Een paar danste daar reeds 85 uur en had gezworen de negentig uur vol te maken. Dat was nieuws. Honder den toeschouwers dromden om de dansvloer en sloten forse wed denschappen af op het paar waar van het meisje in badpak doods bleek tegen haar partner hing, die enorm transpireerde. Twee gram mofoons speelden om de beurt, voor de zoveelste maal de bijna versleten platen tot de 90 uur vol was. Madame Curie Nóg een vrouw kwam In de publi citeit. Maar een wel heel andere vrouw dan Gloria Swanson of Alma Cumming: de Franse geleerde en Nobelprijswinnares Madame Cu rie. Om haar één gram radium te kunnen aanbieden, tekenden 300 mijnwerkers in 1920 een contract om drie maanden in de hel van Zuid-Colorado te gaan werken. Een woestenij van stof en hitte. Hier ver zamelden zij 500 ton bijzonder zand, carnotiet, dat door muilezels naar de concentreerinrichting 30 kilome ter verder, werd gebracht, waar de 500 ton tot poeder werd gemalen en in zakken werd verscheept naar Pla- terville. Daarna werden de zakken naar Canonsburg in Pennsylvanlë, 3000 kilometer verder, gebracht. Hier werd het poederzand verwerkt en werden er een paar kristallen radium uit gewonnen. BIJ DE FOTO'8: Foto boven: Miss-verkiezin- gen, met midden Jopie Koopman als eerste Nederlandse schoon heidskoningin. Foto midden: Al Jolson, die met zijn „Sonny Boy" en „The singing fool" ons land veroverde. Foto linksonder: Tekening uit „De Ster" van 17 november 1922. De man uit die dagen voelde niets voor emancipatie. Toen de Frangaise op 28 Juni weer naar haar vaderland vertrok, om daar verder te gaan werken tot heil van de mensheid, waren er slechts drie verslaggevers op de ..Olympic", die haar naar Frankrijk terug bracht. ADVERTENTIE Los tweemaal de normale hoeveelheid Moccona op in warm water. Voeg suiker naar smaak toe. Vul een hoog glas met ijsblokjes. Voeg nu de opgeloste Moccona toe. Wat stijf geklopte slagroom erop. Maak het gezellig met een snufje.cacaopoeder op de slagroom... en u hebt een verfrissende IJSCONA!

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11