MAXIMODE ZET DOOR BIJ DIOR Dit is omgekeerde klasse justitie" Geldwolf gezocht Parijs komplot tegen vrouwelijke charme PRINS CLAUS TERUG UIT SURINAME de Paris Vrouw wilde eend ontwijken drie doden Aanklacht van v. Dam tegen R. Rubinstein Geschorste Haarlemse rechter ALEXANDRA OMGEKOMEN Paus wil bemiddelen in Biafra Veertien mille uit hoge hoed VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 UTRECHT (GPD) Begin deze week maakte een anonieme firma per advertentie bekend, dat zü voor jonge mannen tussen de 18 en 27 jaar een toploon had klaar liggen. Een toploon van 1200 gulden netto per maand, in vast dienst verband en gekoppeld aan goede so ciale voorzieningen. De anonieme firma zou ook de belastingen voor haar rekening nemen en wie interesse had, kon volgens de advertentie, terstond be ginnen. We zijn eens een kijkje gaan nemen, bü ene mijnheer To- riani die de sollicitanten zou ont vangen. Mijnheer T.: „U kunt f 1200 netto verdienen als u per maand 120 con tracten afsluit voor één jaar lid maatschap van de Europaclub. Per contract verdient u een tientje net to". Dat was één van zijn eerste ont hullingen. Er volgden er nog meer. Zoals een bekentenis, dat slechts weinig colporteurs in staat zijn om dc 1200 gulden netto met de col portage te verdienen. Dat het tien tje „netto loon bestaat uit een echt loon van f 5,50 en dat voor de rest een onkostenbonnetje voor f 4,50 getekend zou moeten worden. Bij ziekte zou het verdiende loon van de afgelopen maand volledig doorbetaald worden. We hebben eens geïnformeerd bij de belastingen hoe die over dit net to loon dachten. Haar antwoord luidt: .Als iemand i f 5,50 verdient en voor f 4,50 kenne- I lijk niet gemaakte onkosten vergoed krijgt, zal hij toch over dit onkosten- bedrag, dat door ons als loon wordt beschouwd, een navordering van de belasting krijgen". De Detam, bedrijfsvereniging voor de uitvoering van de sociale verze kering, verzekerde ons, dat een zie kengelduitkering over een netto loon en zo'n hoog onkostenbedrag in het algemeen niet voorkomt: „Er zal wel premie betaald worden over die f 5,50 per geworven lid en alleen over dit bedrag kan dan ziekengeld uitbetaald worden". We hebben contact gehad met de directies van zowel de Europa Club Internationaal als de NV Boek- en Muziekvrienden. Eerstgenoemde fir ma zegt niets met deze pensoneels- werving uitstaande te hebben. Ver koopleider, de heer T. Schneider: „Wij verkopen boeken. De NV Boek en Muziekvrienden is een aparte NV waar wij veel geld in gestoken heb ben die de colportage aan huis voor ons verzorgt". Deze Boekenclub startte drie jaar geleden, kwam herhaaldelijk in op spraak door dubieuze colportageme- thoden en door het fout of niet leve ren van bestelde boeken maar reor ganiseerde de colportage na 1 janua ri drastisch en geeft de aspirantleden nu tot vier maal toe de gelegenheid zich terug te trekken, nadat zij zich door een colporteur hebben laten be praten om lid te worden. Voor de sterk verbeterde colpor tage van de Europaboekenclub voer de de heer Schneider triomfantelijk aan: „Kijkt u eens wat nu de journa list Henri Knap hierover schrijft". En hij toonde 'n schriftelijke lofzang over de Boekenclub met de mede deling dat die van de hand van Hen ri Knap was en dat deze die lof uiten de tekst binnenkort in z'n dagblad (Het Parool) zou publiceren. Henri Knap, die een kruistocht voert tegen kwalijke colportagepraktijken zou dus kennelijk voor de Europaclub een uitzondering maken. We bellen Henri Knap: „Dat is toch hoogst onbehoorlijk. Dit is een stuk prive-correspondentie met de directeur. Die heeft een advertentie tekst opgesteld en mij uit hoofde van een prive-relatie gevraagd die tekst eens na te kijken en stilis tisch te verbeteren. Dat heb ik ge daan. Maar nooit en te nimmer zal die tekst onder mijn naam gebruikt of gepubliceerd mogen worden". Directeur Schreiner van de in Utrecht gevestigde Boek en Muziek vrienden zegt: „Die advertentie is bedoeld om goudzoekers te trekken. Wij hebben geen mensen nodig, die een keurige betrekking moeten op geven. Wij zoeken onze mensen in bepaalde kringen. Geldwolven met een harde mentaliteit en die hard willen werken". De mensen krijgen bij ziekte ook niet de aanvulling van hur volle loon van het bedrijf. Ze krijgen er niets bij van het bedrijf en zullen dus moe ten leven van hooguit tachtig pro cent van het in de vorige maanden verdiende loon. Ze krijgen bovendien een boete van één rijksdaalder voor iedere klant die tegen de colporteur „ja" heeft gezegd, maar zich later bedenkt en „nee" zegt bij een van de vier controles. Ook al zouden ze hun klant goed hebben voorgelicht Als de mensen niet genoeg leden I „verkopen", merken ze dit dus in hun portemonnee, maar ze krijgen ook andere straffen. „We colporteren in groepsverband. Wie te snel een straat uit is bü col portage, wordt teruggestuurd. Wie niet voldoet moeten we binnen twee maanden kwyt zien te raken. Wie blijft is een keiharde verkoper". We geloven dit graag. We zouden deze keiharde verkopers liever niet aan de deur hebben PARIJS (GPD) „Kan ik misschien een glaasje water krijgen?" vroeg New York Times mode-redactrice Gloria Emerson gisteren na afloop van de show bij Dior. Maar voor wie na de tweeëneenhalf uur lange modepresentatie nog wat op adem wilde komen, was er alleen maar champagne bij de hand. Diors ontwerper Mare Bohan zorg de met zyn 157 modellen omvatten de collectie voor een come-back van de lange rok. Een vry nauwe kuit lange rok, een wat triest souvenier uit de jaren dertig, die deze winter niet als vervanging, maar als aan vulling van de korte rok (die bij Dior nog steeds twaalf centimeter boven de knie blijft) moet dienen. En daarbij schaarde het Parijse mode-imperium, waarvan de lapjes fabrikant Boussac de trotse eigenaar is, zich achter de couturiers, die voor de komende maanden geen keus kunnen maken en daarom de beslissing maar overlaten aan de vrouw. En wat betreft Dior moet dat dan wel een vrouw zün die jongensach- In gezelschap van zijn par ticuliere secretaris mr. H. J. baron van Asbeck is Prins Claus gistermiddag op Schiphol teruggekeerd van een bezoek van ruim twee iveken aan de Verenigde Sta ten en Suriname. De Prins, die in de VS op Kaap Kenne dy de lancering bijwoonde van de Apollo 11 en die in Paramaribo de officiële ope ning verrichtte van de Ko- ninkrijksspelen. werd in de luchthavenpier hartelijk ver welkomd door Prinses Bea trix en de kleine Prins Wil lem-Alexander. tige kleding staat zoals nauwe rok ken en lange rechte jasjes met als enige garnering hier en daar een zak je creaties gemaakt van stoffen in saai bruin, saai grijs en saai paars. De Parüse modepresentaties, af gezien bü die van Courrèges. Pa- tou, Balmain, Veraud en Chanel had den tot dusver meer iets van een büzonder onsympathiek komplot te gen de vrouw weg dan Jacques Fath's charmante pogingen om het zwakke geslacht er steeds verleidelüker uit te laten zien. VOOROORLOGS Dior gaat de jaren zeventig met nauw aangesloten maximantels een kuitlange vooroorlogse Britse gou- vernantenjurken in. De hemel mag weten, hoe meneer Bohan zich voor stelt hoe de vrouw van vandaag, die per dag veel meer doet dan haar moeder in de jaren dertig, met een maximantel in een auto kan rüden, op tüd in een metro kan springen of zich kan opvouwen in een stoel van een Jumbojet. De vrouw die korte rokken wil, ziet Dior deze winter het liefst in een mantelpakje met een rechte rok en een recht jasje, een grüze Bonnie- gleufhoed, zwarte nylons met een naad opzü en in schoenen met wat hogere hakken en spitsere neuzen of in hoge laklaarzen. Pakjes, die bij Dior werden afge wisseld met crêpe-züde jurkjes met lange mouwen, een ronde hals en een ronde er onder wat aangerim- pelde pas. Jurkjes die Dier evenals zün bruine jersey overhemdjapon nen met een soort helm-hoedjes combineerde, die het kapsel totaal camoufleren. De lange Isodora-duncan sjaals, HAGERS die deze zomer nog zo'n belangrijke plaats in de Dior-collectie innamen, zün niet helemaal uit het mode beeld verdreven, maar hun plaats werd grotendeels ingenomen door brede, lange, handgebreide stola's. FERAUD Louis Feraud, de echtgenoot van Mia von Sagrive6, de ontwerpster OLST (GPD» Bü een botsing in Olst zün gistermiddag drie mensen om het leven gekomen. Mevr. J. I. Wiers (38) uit Olst. reed met haar twee geadopteerde Griekse kinderen van vüf en drie jaar oud van Olst naar Deventer. Plotseling stak echter een eend over, de bestuurster probeerde het dier te ontwüken, maar kwam daar door op de linkerweghelft en botste frontaal tegen een vrachtwagen be stuurd door een 22-jarige inwoner van Wühe op. De vrouw en de beide kinderen waren op slag dood. De bestuurder van de vrachtauto werd licht ge wond. van de Liz Taylor-boetiek in Saint Germain des Prés is het wat de mode betreft absoluut niet met zün 20-jarige beeldschone echtgenote I eens. In een filmstudio, even buiten j Parü-s, liet hü gistermiddag verras- send kleurige, uiterst vrolüke crea ties zien die niets met de unisex van Mia hadden te maken. Feraud had meer ideeen dan Un- garo en Courrèges bü elkaar en wierp zich met zün in geometrische dessins geappliqueerde jurken als de leidende couturier van de toe- i kamstmode op. Feraud wist met zün uiterst sim pele jurken met korte mouwtjes en cirkelrokken geweldige effecten te bereiken door pop-art-combinaties van simpel rood, wit, blauw, geel en groen. Bü Feraud is zelfs voor de strengste winter niets onmogeüjk. Vandaar zijn met lipjes en gespen gesloten mouwloze man tels, waaronder hü zün mannequins eenvoudig dikke coltruien liet dra gen. Wintersportpullovers, gecom bineerd met maillots in dezelfde kleur. Maar voor de rest pakt Feraud de vrouw warmpjes in met zün zeer hoge kragen, die haar ge zicht als een bloemblad moeten be schermen. Bü Feraud bestond geen probleem van maxi-rokken. Hü hield al zün creaties een flink stuk boven de knie. Feraud besloot zün met door lipjes en ronde opgestikte zakjes en gestyleerde folklore-motieven geka rakteriseerde collectie met panta lons gecombineerde avondjurken met een vrüwel los voor- en achter pand. Moedertje van tien jaar Een meisje van tien jaar heeft in het Alexandria-ziekenhis in Washing ton het leven geschonken aan een zoon van ongeveer vüf pond. Moe der en kind maken het goed, aldus is gisteren meegedeeld. Zü is een van de jongste moeders in de we reld. Volgens het Amerikaanse me dische genootschap is de jongste moe der geweest Lina Medina uit Peru, di in 1939, toen zü vijf jaar en zeven maanden oud was, een zoon kreeg. De Parijse couturier Chris tian Dior eindigde zijn wintercol lectie met dit „huwelijksensem ble", bestaande uit zijde-achtige jersey gegarneerd met zilver. Het wordt gedragen onder een wit damasten jas, afgezet met witte mink. AMERSFOORT (GPD) De Amersfoorter N. van Dam heeft te gen de free-lance-journaliste Rena- te Rubinstein een aanklacht inge diend wegens „aanranding van eer en goede naam". De heer Van Dam zegt hiertoe ge bracht te zün door een commentaar van Renate Rubinstein in het week blad „Vrü Nederland" van 5 juli, waarin zü de Amersfoorter uitmaakt voor een leugenaar naar aanleiding van diens verklaringen in het pro ces tegen de omstreden figuur drs. F. Welnreb in 1946. De heer Van Dam heeft toen ver klaard dat Weinreb zich heeft schul dig gemaakt aan celspionage, bedre ven in de Scheveningse gevangenis. HAARLEM (GPD) „Normaal gesproken zou het niet tot een rechtsvervolging mogen komen. Maar ik houd er natuur lijk wel rekening mee dat ik rechter ben en er ten aanzien van mij een omgekeerde klassejustitie werkt. Men is tegen woordig als de dood om maar de indruk te maken ,dat men iemand van z'n eigen groepje anders behandelt dan een ander. TELLINGSTEDT HOLSTEIN (DPAi De Duitse zange res Alexandra is gisteren bü een aanrüding in Tellingstedt (Sleeswük-Holstein) verongelukt. Volgens de politie vloog haar auto tegen een tegemoetkomende vrachtauto op. Een mede-inzitten de vond eveneens de dood. Dat drukt zwaar, het is zelfs de he le oorsprong van mün zaak. Kük op een gegeven moment ligt er een rech ter in de sloot, dat is iets anders. Als ik een loodgieter was geweest dan was er niets gebeurd. Dan had men gezegd: „het is een ongeluk veroor zaakt door het schandalige wegdek". Nu waren er juist die meer dan on gelukkige zaken in Amsterdam ge weest. dat van die officier van Justi tie en die kantonrechter. Nou ja, mis schien dat de Haarlemse politie ge meend heeft te moeten laten zien dat ze dergelüke varkentjes ook wel kunnen wassen". Dit zegt een 60-ja- rige Haarlemse rechter, die ervan wordt beschuldigd op 21 februari 1968 de dood van de 18-jarige Henk Lammers uit Hillegom te hebben veroorzaakt, toen hü onder invloed van een of meer glazen bloody ma- ry (tomatensap met wodka)-zün au to bestuurde. Een ernstige beschuldiging, die vol gens de rechter kant noch wal raakt. „Want", zo zegt hü, „het staat hele maal niet vast dat ik die jongen heb geraakt. Niemand heeft het gezien. Het is best mogelük, dat die jongen al langer in de sloot heeft gelegen". De bewüzen, die de Haagse officier van Justitie, mr. A. W. Rosingh in handen heeft, zün volgens de jurist niet meer dan „tegenstrüdige politie- verklaringen" Ook het feit dat er op 't wrak van zün auto verfsporen van de bromfiets zün aangetroffen kan hem niet overtuigen. Waarom niet? „Bü het onderzoek is men op een wonderlüke manier te werk gegaan". Tüdens de afgelopen anderhalf jaar heeft de rechter 't ene bezwaar schrift na 't andere ingediend. Twee werden door de Haagse rechtbank verworpen. Met zün derde, dat de in trekking van zijn rübewüs betrof, had hü succes. Terwül het bezwaarschrift tegen de dagvaarding op 1 septem ber voor het gerechtshof dient, mag de rechter weer autorüden. Over het waarom zegt mr. Rosingh, dat dit werd toegestaan aangezien de zaak al zo lang speelt. Over het dossier wilde de aanklager geen büzonder- heden vertellen aangezien dit niet gebruikehjk is, terwül de zaak nog sub judice (onder de rechter) is. Eén niet meer De rechter weet zich de gebeurte nissen van de 21ste februari nog precies te herinneren: nadat hü tot 's middags vier uur op de rechtbank getuigen had gehoord, liet hü de band van zün wagen in een garage controleren. Daarna het bezoek aan een bejaarde weduwe in Heemstede. Zü dronk een glas jenever, hü een glas bloody mary. „Eén niet meer". Daarna een voor zichtige rit over de besneeuwde „van de familie ben ik de slip-ex pert" Zuiderhoutlaan, waar de auto in een slip raakte, tegen een boom botste en vervolgens in de bermsloot terecht kwam. Geen woord over het feit, dat zün auto de brom fietser „meenam". De verbalisanten roken na het on geval een dranklucht. De artsen van de Mariastichting, waarheen de be stuurder vervoerd werd, deelden zü mee dat er een rechter onder invloed in aantocht was. Volgens de rechter hebben de artsen daarvan echter niets gemerkt. De bloedproef toonde 2 uur na het ongeva l een alcohol- i promilage van ruim één aan. Maar ook daarvoor heeft hü een excuus: „Ik had die dag veel medieünen. waaronder luminal, gebruikt". Bij het technisch onderzoek bleek, dat het linkerachterwiel van de auto glad was. Dit werd vier maanden na het verbaal door de rechter bestre den. De auto was inmiddels naar een sloophandelaar gegaan. Na een da genlang onderzoek zou de auto in IJmuiden nog in oude staat terug zün gevonden Met gladde achter band. Nochtans meent ae rechter dat de banden zün verwisseld. Door de agenten? „Die gladde band zat er in elk ge val niet onder", zegt hü. Het is geen geheim dat deze beschuldiging, die overigens door de Justitie als onge motiveerd werd aangemerkt, bü de Haarlemse politie kwaad bloed heeft gezet. De verklaring van de rechter staat hier Rjnrecht tegenover die van de twee politiemannen. Jongelui Twüfelt de rechter, die in 19 Jaar naar eigen schatting zo'n 400 drank zaken in Haarlem behandelde en daarbij volgens insiders forse straf fen uitdeelde, aan de eerlükheid van de agenten? „Ja. want er zün fouten gemaakt. Als rechter pleeg je veel vertrouwen te hebben in de politie. Juist daarom is het zeer schokkend nu te merken hoe die jongelui in staat zün iets te zeggen wat niet waar is". De rechter vindt het in dit ver band zeer nuttig ook eens de andere kant te hebben gezien. Het heeft hem getroffen, dat de mensen en ook collega's nu een begrüpend wel willende houding hebben aangeno men, want „natuurlük ben je de verdachte en daarom moet Je smoesjes zitten te verkopen". Over de behandeling, die hü van de aanklager kreeg is hü al even min te spreken. Hü stapte naar hem toe met de stukken, waarmee hü het verbaal wilde weerleggen. „De offi cier wilde ze echter niet zien, want hü had zün beslissing al genomen. Hij zei dat de mensen niet moeten denken dat juristen die zaken maar onder elkaar af doen. Als rechter wil je behandeld worden als ieder ander. Dat is met mü niet gebeurd". i Evenals voor de verontwaardigde I ouders van het slachtoffer, die vre- zen dat hü er uiteLndehjk met 'n mil- 1 de straf af komt, meent de rechter dat de zaak veel te lang heeft ge duurd. „Ik dacht", zegt hü, „over twee maanden zal hel wel zün be- j keken. Niemand heeft gedacht dat I het een meer-jaren-affaire zou wor- I den. Ik heb goede hoop dat het in september is afgelopen, dat ik dan buiten vervolging word gesteld en de strafrechter er niet meer aan te pas zal komen". Hü denkt er niet aan het echtpaar Lammers smartegeld te betalen, waarom de raadsman van de ouders mr. B. J. J. Schwanebeck, had ge vraagd. Naar zün mening heeft hü voldoende belangstelling getoond door aanwezig te zün bü de begrafe nis en de requiem-mis van Henk Lammers. Ook had hü bloemen Be stuurd. „Ik ben zelf gedupeerd door- dat de verzekering hangende het on derzoek de waarde van mün auto niet heeft bepaald", verklaart hü- Hoe zou u als rechter over uw eigen zaak oordelen? „Het is maar goed, dat je dat niet hoeft te doen. Ik ben er nog niet aan toe om aan de rechtzitting te denken, omdat ik vind dat die er niet zou moeten komen". Heeft u nu de behoefte weer als rechter te fungeren? „Ja, ik heb altüd met veel liefde het werk gedaan. D i t is niet meer dan een vervroegd pensioen". Als rechter in Haarlem? „Ja, want dat ben ik". KAMPALA (Reuter. AP, DPA) Paus Paulus is bereid desnoods een maand in Afrika te blRven als dat j tot beëindiging van de burgeroorlog in Nigerië kan bijdragen. Dit zei gis teren de onderstaatssecretaris mgT. Benelli toen journalisten hem aan boord van het vliegtuig dat de Paus en zün gevolg naar Oeganda bracht, vroegen of de kerkvorst in verband met zün bemiddelingspo gingen tussen Biafra en Ni gerië zijn bezoek zou verlengen. Be nelli verklaarde dat de Paus waar- schijn lijk vanavond in Kampala de beide delegaties zal ontmoeten. Geen van de Vaticaanse functio narissen wilde zich uitlaten over de kans van slagen van de pauselüke bemiddelingspogingen. Benelli deelde wel mee dat er een kans op over eenstemming was ten aanzien van het vervoer van hulpgoederen voor oorlogsslachtoffers over de rivier. In Stockholm heeft dr. Ewald, het hoofd van een artsenteam dat tot nog toe in Biafra heeft gewerkt, ver klaard dat de toestand daar al bü- na weer even rampzalig is als verle den jaar. In de kampen van het Ro de Kruis sterven op het ogenblik el ke dag honderden kinderen als ge volg van ondervoeding. (Het Rode Kruis heeft zün voedselvluchten naar Biafra gestaakt red. LD). Wat men nu aan voedsel en medi camenten ontvangt, is op zün hoogst toereikend voor een week. Het is verschrikkelük voor de Biafraanse moeders om te zien hoe hun kinde ren, die er na veel ellende bovenop waren gekomen, er nu even ellendig uit zien als vorig jaar. Volgens een Biafraans oorlogscom muniqué is de Biafranen een groot deel van de olievelden ten noorden van Port Har court in handen geval len. De Biafranen die de stad Omo- koe veroverden, zouden nu oprukken naar Port Harcourt zelf. TIEL (ANP) De heer A. J. Govers uit Tiel heeft in een ho ge zwarte hoed twee spaar bankboekjes gevonden die een gezamenlüke waarde vertegen woordigen van 14.104 gulden en één cent. De hoed was een jaar geleden op een veiling gekocht die werd gehouden in Erichem. De boedel van een overledene werd daar geveild. De boekjes staan op naam van de erflater. De vondst werd gedaan toen de heer Govers de hoed voor de grap bü een vriend wilde op zetten. Tot dat moment had het hoofddeksel vergeten in een hoek van zün zomerhuisje gele gen, waarin hü ook andere voorwerpen van deze veiling af komstig. zoals meubelstukken gebruikte. De vinder heeft inmiddels contact opgenomen met de no taris die indertüd de veiling leidde. Erfgenamen heeft hü nog niet gevonden. Hü weet dan ook niet in hoeverre hü aanspraak zal kunnen maken op deze vondst.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7