de pier opening ite klein Heros in Leiden Na „Amerikaanse" loopbaan ridder orde Oranje Nassau B u u rtvoetba Ive ld in Leiden-Noord Met 200 olifanten J. Hollem 40 jaar bij LD paarden en leeuwen Zaalsport- commissie over hal: succes DIRECTEUR VAN DAM 5(1 JAAR BIJ HARTEJ EET (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN Als we het in Leiden over de Groenoordhal heb ben, spreken we in superlatieven, zeker waar het de afmetin gen betreft. Toch blijkt de hal te klein op de officiële openings dag zaterdag 13 september als de secretaris-generaal van het ministerie van Landbouw, dr. J. H. Patijn, de veemarkt-, sport- en evenementenhal in gebruik zal stellen. Dat komt niet door de aanwezigheid van 400 genodigden, maar door de keur- collectie aan vee, die de VEBO ditmaal brengt, en andere ten toonstellingen, die de ruimte opslokken. Op de openingsdag zal daarom waarschijnlijk naast de immense hal een tent verrijzen, waar de genodig den worden ontvangen. Overigens is ieder van harte welkom op deze en de voorgaande dag. waarop men de hal en alles wat erop, eraan en erin is, gratis kan bekijken. Vrije toe gang geeft ook de zaalsport. die van maandag 15 tot en met donderdag 18 september de opening als sport hal viert. Vrijdag 12 en zaterdag 13 septem ber is er een expositie op het ge bied van vlees en zuivel, met mede werking van de Federatie van Leidse slagerspatroonsverenigingen, het sla gersvakonderwijs, het bedrijfschap voor het slagersbedrijf, de stichting voorlichting vlees, vleeswaren en vleesconserven, het produktschap voor vee en vlees, het Nederland' te zien, kerij. o.a. een complete kaasma^ Festival Op vrijdag organiseert de gemeente j Leiden onder leiding van Dick van Leenen een bloemschikfestival voor iedereen, die f 6 inschrijvingsgeld wil betalen en een eigen bloemstuk met materiaal ter waarde van f 15 mee naar huis wil nemen. Men re kent op 3000 deelnemers voor dit festijn, dat in groepen van 500 wordt afgewerkt en waarvoor prijzen o.a. geldprijzen van f150, f 100 en f50 beschikbaar zijn. Dinsdag 5 augustus begint de kaartverkoop in bloemen winkels in Leiden en plaatsen in de omgeving. Zaterdag worden de bloemen ver- drongen door het vee. De VEBO Zuiveltoureau. de Landbouwvoorlich - brengt een maximum aantal dieren tangsdienst, de Nederlandse Kaas- van tussen de 900 en 1000 m de hal. unie. de zuivelcommissie, het Rijks- Daaronder zijn de gewone collecties zuiivelstation. Menken Melk en fir ma Van 't Riet. Er worden demon straties gegeven, films en dia's ver toond en allerlei produkten worden geëxposeerd Al met al is er heel wat LEIDEN „Wij zijn ervan overtuigd, dat de Groenoord hal voor de zaalsport een succes zal worden. Door een goede indeling kan het net zo intiem worden als in een kleine sporthal en de tarie ven verschillen in verhou ding niet zoveel." Aldus de commissie zaal sporten van de Sportstich ting. die het openingspro gramma op sportgebied ver zorgt. Niet met een impone rende gebeurtenis als b.v. een zaalvoetbalivedstrijd tussen Ajax en Feijenoord, maar met een vier avonden in be slag nemend programma, waardoor vele stad- en streekgenoten de hal kunnen bezoeken. Op de galerijen en op de tribunes kunnen enke le duizenden plaatsnemen. Van maandag tot en met woensdag wordt een zaal- voetbaltoernooi gehouden voor Leidse bedrijf steams met tot nog toe 62 inschrij vingen en op woensdagavond ook een zaalkorjbaltoernooi met tot nog toe 8 bedrijfs teams. Donderdagavond 18 september zijn de finales en worden kar ting wedstrijden gehouden, waaraan de kam pioenen van de afgelopen jaren zullen deelnemen. van 400 stuks rundvee en verder varkens, geiten en schapen (meer dan normaal, omdat de provinciale fokdag aan de VEBO wordt gekop peld). maar de organisatoren pro beren dan ook landelijke belangstel ling te verwerven door kerncollec ties roodbont vee uit Gelderland, bontvee van buiten het VEBO-ge- bied en blaarkoppen uit de Rijn streek. Verdei- treden vier fokkers clubs in wedstrijdverband op en komt er een collectie van 60 stuxs slachtvee, waaronder de topmesters van ons land. De jongerenfederatie van de VEBO levert een bijdrage met demonstra ties, c.q. wedstrijden in glasblazen, wolspinnen, kunstschilderen, potten bakken. volksdansen, discjockey en behendigheid met tractoren, welke laatste wedstrijd op het parkeerter rein wordt gehouden. LEIDEN Een ideetje voor de volgende bloemenweek in Lei den. voorafgaande aan het Rijns- burgse bloemencorso? Een bloe menhandelaar op het Noordeinde nam ditmaal het initiatief en gaf een paal met strenge verkeers borden een vrolijke, kleurrijke noot. Het lijkt aardig alle ver keersborden een bloemetje te geven. Kan de agent bij een over treding bloemrijker taal gebrui ken dan: ..Hebt u dat bord niet gezien?" (Foto LD/Holvast) In deze lovende woorden liet de burgemeester van Leiden, mr. G C. van der Willigen, zich gistermiddag in Holiday Inn uit tegenover de heer J. K. H. van Dam, die daar niet al leen recipieerde in verband met zijn vijftig Hartevelt-jaren, waarvan een groot, aantal als directeur, doch te vens in deze functie afscheid nam: 1 september gaat de heer Van Dam met. pensioen. U hebt, aldus de burgemeester, dit bedrijf zo goed geleid, dat Lucas Bols daarmee een fusie is aangegaan. Bin nenkort zal „De Fransche Kroon" uit Leiden verdwijnen, hetgeen niet weg neemt, dat Hartevelt voor Leiden een begrip zal blijven. Burgemeester Van der Willigen liet het deze middag niet alleen bij woor den. In tegenwoordigheid van vele honderden men stond bijkans een uur in de lij om de heer Van Dam en diens echtgenote geluk te kunnen wensen deelde hy mee. dat het H.M. de Koningin had behaagd om de afscheid nemende jubilerende di recteur te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Fijne kerel De heer De Noort. voorzitter van de Federatie van Slijters in Neder land, had, zo zei hy. by „het in de rij staan" reeds vele waarderende woorden aan het adres van de heer LEIDEN Naar aanleiding van een brief, die elf school jongens begin juli aan de burgemeester stuurden, wordt deze week op een deel van de grote speelweide ten noorden van de Willem de Zwijgerlaan een buurtvoetbalveld ingericht. Er komen echte doelpalen en heuse krijtlijnen om dit publieke voetbalterrein af te bakenen. Bal ii a Nadat in de ochtenduren de Groenoordhal officieel is geopend, J blyven de tentoonstellingen geopend, 's Middags start naar alle waar schijnlijkheid vanuit de hal een autorally en 's avonds is er een ster- tocht van de Leidse muziekvereni gingen van verschillende punten in de stad naar de Groenoordhal, waar van negen tot kwart vóór elf op een inmiddels vrijgemaakt gedeelte, om- ringd door tribunes, een taptoe wordt gegeven. Om elf uur is er vuurwerk op het buitenterrein, waar- na een bal begint in de hal, waarby de muziek wordt verzorgd door Roe- fie Hueting's Down Town Jazzband. A. Bekker, E. Sinteur, B. van der Heiden, B. Brouwer. G. Le Febre, W. Paats, R. Mittelmerer, B. Florijn, W van Putten, K. v. d. Born en P. Nieuwenhoven schreven de burge meester op 8 juli j.l. een voetbalclub te willen oprichten onder de naam V.N.S. (Voetbal Na Schooltijd). „We zitten met de moeilijkheid, we heb ben geen veld om op te spelen. We willen het wel huren", schreven zij. Waarmee zij uiteraard wel erg op timistisch waren. De burgemeester gas de secretarie afdeling Onderwijs isport-, jeugd- en culturele zaken» opdracht dit eens uit te pluizen. Als gevolg daar van nodigde de heer A. E. van der Ham van deze afdeling de aanvoer ders Arie Bekker en Eli Sinteur «bei den elf Jaart uit voor een praatje, dat op 14 juli plaats had. De mede- Van Dam opgevangen. ..Indien ik mij daarvan vanmiddag tolk maak. dan vat. ik die samen in de woorden: Van Dam dat is een fyne kerel". Evenals de burgemeester liet ook de heer De Noort het niet by woor den Namens de honderden slijters zorgde hij er. middels een geschenk voor. „dat de heer Van Dam in hel vervolg met muziek wordt gewekt". Er waren deze middag nog enkele toespraken. Het waren drs. Pauw. voorzitter van de Vereniging van de verenigde distillateurs en de heer P. Oldenburger. voorzitter van de Hore ca-bedrijven uit Groningen, die in het. kort ingingen op de vele verdien sten <en ook prettige contaoten» met de heer Van Dam. Onder de velen de gehele Neder- landse distilleerderij-wereld en het horeca-bedrijf waren aanwezig die deze middag in de sfeervolle zaal van Holiday Inn (met een achter grondmuziekje) geschenken aangebo den, waren o.m. de voorzitter en se cretaris van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, resp. de heer A. Koningsveld en mr. H. A. C. Branderhorst. Burgemeester Van der Willi- gen speldt de heer Van Dam de ridderorde op. Foto LD/Holvast' dank „In heel uw optreden stond U steeds naast het personeel" vond een tastbaar bewijs in de aan bieding van een kleurentelevisie. Grote vissterfte in Main In de rivier de Main zijn de laatste paar dagen tienduizenden vissen gestorven volgens het gemeentebestuur van Darmstadt niet aan vergiftiging maar aan zuurstofgebrek. Het wa ter is smerig maar niet vergiftigd, zei een functionaris. Wetenschappe- lyke proeven hadden dat uitgewezen. De brandweer is ingeschakeld om de dode vissen uit het water te halen. werking van de afdeling plantsoe nen van Gemeentewei-ken en de Sportstichting verkreeg men daarna spoedig, met bovengemeld resultaat. De burgemeester heeft het snelle succes inmidaels per brief aan Arie Bekker en zijn vrienden overgebriefd en zichzelf tevens uitgenodigd voor het geval ze een belangrijke wed strijd gaan spelen. Hij heeft ze wel op het hart gebonden, dat het voet balveld voor iedereen is en dat ze voor de verdeling van de speeltijd maar een eerlijke en vreedzame op lossing moeten bedenken. Vorig Jaar is op het grote speelter rein in Noord vlakbij het voetbalveld op initiatief van een buurtbewoner een landijsbaan aangelegd, waarvan in de afgelopen winter het succes on omstotelijk U aangetoond. Invloed Tijdens het op deze receptie aan sluitend diner waren het de presi dent-commissaris. de heer P Herfst, de heer H. O. Horstman, die sprak namens de raad van bestuur van Lucas Bols en de opvolger* van de heer Van Dam. de heer L. Wolden- dorp. die nog eens duidelijk onder streepten van welke invloed Van Dam's periode voor vijftig jaar Har-, tevelt in Leiden is geweest. Personeel Het personeel, dat weliswaar 24 uur moest wachten voordat het zijn directeur kon huldigen, deed heden middag niet onder in waardering en dank voor de persoon van de heer Van Dam. Een afspiegeling van deze 'n heerlijke vacantiedag boven zee bormiee Ondfr"'"' T wonderland jninsentadsPQ ne Flintstones KlnderspeeUenas centrum van vermaak Sihemningen j LEIDEN Verrast was de heer J Hollem by de viering van zyn dienstverband by het Leidsch Dag blad. hedenochtend in de kantine, niet door de inhoud van de en va* loppen, die hem werden aangeboden. Als kassier wist hy welke geschen ken er onder couvert schuilgingen. Verrast was hij door de woorden aan zijn adres gesproken. ,Jk wist niet, dat ik zo goed was", merkte hij in zijn dankwoord op. Die vriendelijke woorden werden in de eerste plaats gesproken dooi de directeur, de heer E. A. E van Dishoeck, die de verdiensten van de jubilaris, de eerste helft van zijn veertigjarige loopbaan op de adver tentie-afdeling en de tweede helft op de boekhouding, schetste en hem een belangrijk man noemde, omdat hij de salarissen uitbetaalt en admi nistreert. Hij overhandigde een ge schenk onder couvert. Over de grote plichtsbetrachting van de jubilaris sprak ook de heer W. E Penning, de exploitatiechef, die daarnaast memoreerde, dat de heer Hollem meestal het middelpunt is van een brok gezelligheid in het bedrijf. Hy bood een geschenk wi der couvert van het jubileumfonds aan. Mevr. HoHem. die een boeket kreeg, werd in de hulde betrokken. Ook van het personeel was er een ruiker, bloemen, cüe een koperen bak met planten gameerden. Jg jWDAG 1 AUGUSTUS 1969 iMimCB DAGBLAD LEIDEN Leeuwentemmer Jean Michon is ondanks zijn Franse artiestennaam de enige Nederlandse medewerker van het volgende week naar Leideii komende Italiaanse nationale circus Heros. Afge zien van de Friese drukker van de reclamebiljetten, die met een in het Duits uitgesproken „Schuttersveld" de naam Zoeterveld aan de Leidse straatnamenlijst toevoegde Een internationaal gezelschap zal zijn tenten van maandag tot en met donderdag in Leiden opslaan, iri de eerste plaats de sneeuw- witte tent met 6.000 zitplaatsen en daarmee één van de grootste van de wereld. Jos Mullens presenteert circus Heros in de Benelux en tot nog toe met succes (in Amsterdam o.a. 100.000 bezoekers in drie weken). Vandaag begint de show in Alkmaar en daarna is Leiden aan de beurt vóór een uitstapje van de karavaan naar Duitslnad. Die karavaan bestaat uit 300 gemotoriseerde voertuigen. Er komt dan ook wat mee.' Om maar iets te noemende tent met drie maneges. 150 artiesten en 200 dieren. Er is al f15.000 uitgegeven, voordat het hooggeeerd publiek zich maandagavond opmaakt voor de galapremière. De overige dagen zijn er twee voorstellingen, om 3 en om 8 uur. De broers Enis, Bruno en Willy Togni, alle drie jonger dan veertig, voeren de directie en twee van hen verschijnen ook in de piste Willy met tachtig paarden en Bruno met twintig olifanten. Nog een greep uit het programma „Tarantella 1969": een trapeze nummer van de Cordona's, muzikale clowns, het Spaanse trio Rudi Llata, de rijwiel-act van de acht Biasini's, de Franse Armando Elle- ano op het slappe koord, de salto-springende Johns, Arabische springers, en dat alles begeleid door een showorkest. hal bij de |F it. A W Oorlogsmisdaad Te Hof West- Duitsland is gisteren een voormalige SS-korporaal veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf voor het dood schieten van vijf vrouwen, afkomstig uit een concentratiekamp, tijdens een „dodenmars" tegen het einde van de oorlog Het is de thans 58- jarige Alois Dörr. Hij werd tevens verantwoordelijk gesteld voor het doodschieten door SS-lieden onder zijn bevel van 1073 Poolse, Russi sche, Hongaarse en Duitse vrouwen in april 1945. ADVERTENTIE LEIDEN „Wij zijn als ge meentebestuur trots op u. U hebt het gepresteerd om in Leiden een Amerikaanse loop- A baan af te leggen. Als jongste bediende (15 jaar) begonnen, hebt u in een tijdsverloop van vijftig jaar de top weten te bereiken: directeur van de N.V. Distilleerderij ,.De Fran- sche Kroon" v/h Hartevelt en Zoon."

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3