Straks betalen met blauwe girokaart KLM omzet passeert miljard Versnelling bus veel te hoog Chemisch concern VS mogelijk naar Delfzijl Incident in rit van Wagtmans en Post Hoger disconto in België Gegarandeerd tot f 100,- Trudy Groenman in halve finales STROOM STORING VOOR DONKER OPGEHEVEN MOORD MET BEHULP VAN TELEFOON Schatgraverij MAAN HEEFT GELAAGDE STRUCTUUR ,OOP DER BEVOLKING Ramp in Dinant: DURE KLAP Astrid Graafland naar Hollywood vertrokken Kleuter geschept op zebrapad Fabeltjeskrant in Voorschoten Biak en Noemfoer „zeer heet" Burgerlijke stand Wall Street onderzoekt verspreiding geruchten ONDERDAG 31 JULI 1909 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA (Van onze correspondent» )EN HAAG (GPD) De Postche- en Girodienst gaat nog voor het de van het jaar waarschijnlijk oktober of november de blau- girokaarten introduceren als be- Icheque, die zal worden gegaran- ird tot een bedrag van 100 gulden. Leninghouders zullen tevens wor- voorzien van een be taaipas voor atificatie. )e PCGD plaatst zich daarmee in stap naast de bankgirocentrale ingaande morgen (laugustus) de antie van betaalchequés verhoogd vtfftig tot honderd gulden. Om de gunst van rekeninghouders verwerven voerde de postcheque girodienst begin vorig jaar reeds rentegirorekening in. lomenteel wordt bij de PCGD de id gelegd aan de laatste details, gegaan wordt o.m. of de blauwe okaart blijft gehandhaafd of dient worden vervangen door een nieu- en hoeveel van dergelijke betaal- ques zullen worden verstrekt. Ge- ;ht wordt aan vijftien, die ver- edelijk de kascheques van vyfhon- d gulden twee per rekening- ider gaan vervangen. >oor het invoeren van gegaran- ;rde betaalcheques hoopt de GD complicaties te voorkomen die h voordeden bij de blauwe giro- irt als betaalmiddel zonder dek- ig\ zaken bedrijven en instellin- de spoorwegen kwamen wel is tot de ontdekking dat ongedek- girokaarten als betaalmiddel wa< afgegeven. Dat was de reden, dat veel zaken de blauwe girokaart niet accepteer den, in tegenstelling tot de betaalche ques van banken, die tot vijftig gul den waren gegarandeerd. Met gega randeerde girocheques kunnen reke ninghouders van de PCGD straks overal terecht. HILVERSUM (ANP) Trudy Groenman heeft zich vandaag bij de open tenniskampioenschappen van Nederland, die in Hilversum worden gehouden, geplaatst voor de halve fi nales damesenkelspel. De oud-kam pioene van Nederland won in de kwartfinales van de Tsjechische Vlasta Vopickova met 1-6 6-4 6-4. In de halve finales ontmoet zij de als eerste geplaatste Australische wereld ranglijst-speelster (6) Kerry Melville, die in een andere kwartfinale de Westduitse Almut Sturm in drie sets (6-1 2-6 7-5) versloeg. Trudy Groenman had tegen Vopic kova, wier voornaamste wapen een degelijke drive op zowel de voor- als de achterhand is, een trage start. De meer aanvallende speeltrant van Tru dy Groenman bracht haar de tweede set met 6-4 en de derde set met de zelfde cijfers. Herenenkelspel, kwartfinales: Zednik (Tsj.)Leclercq (Pr.) 6-3 4-6 6-4. LEIDEN Het gedeelte van het stadsdeel Zuidwest, dat door een sto ring in een laagspanningskabel gis teren zoals gemeld zonder stroom PUYRICARD (AP) De Franse politie zoekt op het ogenblik naar de man die door een telefoonge sprek een vrouw heeft weten te ver moorden en die zij dan ook „de moordenaar met de telefoon" noemt Mevr. Lucie Isoard, het 63-jarige hoofd van de huishouding van een kasteel bij Puyricard in Aix-,en-Pro vence. kreeg maandagmiddag van de plaatselijke PTT de mededeling dat „een zekere meneer Henri uit Mar seille haar tussen vier en half vijf 's middags op het postkantoor zou opbellen". Aanvankelijk zei ze dat ze niet naar het postkantoor zou gaan om het gesprek af te wachten, maar bedacht zioh later. Toen ze op straat naar het postkantoor liep reed een auto waarin een man met strooien hoed en donkere bril, met volle vaart op haar in. Zij was op slag dood. De man probeerde ver- volgene een vrouw dood te rijden die het misdrijf had gezien. De dader is volgens vermoeden van de politie een gehuurde moordenaar, die in dienst was genomen door iemand die over papieren en documenten zat. had vóór donker spanning. De wilde beschikken, die in het bezit fout was op een zodanig tijdstip op- van Lucie Isoard waren. Haar apar- gespoord. dat omstreeks hall negen tementen bleken later doorzocht te het licht weer aan kon. I zijn. DEN HAAG (ANP) De omzet van de KLM, gebaseerd op het voortschrijdend jaartotaal, is van daag de één miljard gepasseerd, zo deelde de president-directeur dr. G. van der Wal, vanmorgen op de in t\TWIJK De schatgraverij, die cestraat-Actief, gisteravond or- hiseerde, trok veel deelnemers en schouwers. Op het strand tegen- fcr de grote kerk groeven ruim nderd vijf tig kinderen naar de Ijzen die in het zand verborgen |ren. hoofdprijs bestond uit een ïsistorradio. Verder waren een »ot aantal kleine prijzen beschik- gesteld. Het actiecomité heeft fel plezier aan hun werk beleefd, pa afloop van dit evenement werd medegedeeld, dat de volgende lek voor de badgasten en ingeze ten een draaiorgelwedstrijd wordt brganiseerd. Nederlandse baan kampioenschappen AMSTERDAM (ANP) Titelhou der Fedor den Hertog is vandaag in het Olympisch Stadion in Amsterdam in de halve finales van het Neder landse achtervolgingskampioenschap der amateurs uitgeschakeld door de Fries Piet Hoekstra. Deze had van het begin van de wedstrijd af een voorsprong, die hij regelmatig ver grootte. Toen de tijden bekend wer den gemaakt, was de nederlaag van Den Hertog niet meer zulk een ver rassing. want ondanks het voor wiel rennen slechte weer had Hoekstra de voortreffelijke tijd van 5 minuten HOUSTON (Texas) (Reuter) De gegevens die tot dusver zijn ontvan gen van de op de maan achtergeble ven seismograaf wijzen er op dat dit hemellichaam misschien evenals de aarde is samengesteld uit lagen, met een buitenste korst van 20 km dikte, zo heeft dr. Garry Latham, die ver bonden is aan het geologisch labora torium Lamont van de Columbia- universiteit, gisteren op een perscon ferentie meegedeeld. Dit zou betekenen dat de maan vroeger in een gesmolten toestand heeft verkeerd, aldus de geoloog, die verder onthulde dat, behalve drie krachtige maanbevingen. die over eenkomen met betrekkelijk lichte aardschokken, 25 oppervlaktetrillin gen zijn geregistreerd, die door grondverschuivingen zouden kunnen zijn veroorzaakt. „Maar wij zouden voor positieve gevolgtrekkingen een veel krachtiger verschijnsel, mogelijk j tweemaal zo sterk, willen waarne- men", aldus dr. Latham. De vier seismografen zijn vele ma len gevoeliger dan die op aarde, om dat storende trillingen zoals bijv. het stukslaan van de branding op de stranden, op de maan ontbreken. Zij zullen van 3 tot 18 augustus tijdens de maannacht, ophouden te functio neren, omdat zij werken op zonne- energie. 02,8 seconden (de beste tijd tot nu toe in dit kampioenschap) laten af drukken. Voor Den Hertog kwam 5.07,2 op de klokken. Tegenstander van Hoekstra in de finale (vanavond) is Joop Zoetemelk, die in de andere halve eindstrijd Frans van dc Ruit duidelijk versloeg: 5.03.4 tegen 5.05.7. Ook bij de professional achtervol gers komt een nieuwe kampioen. Want titelverdediger Leo Duyndam was in de halve finales kansloos te gen stalgenoot Gerd Bongers: 6.22.1— 6.34.5. ln de loop van 16 t/in 23 juli VERTROKKEN Gezinnen: M. J. A. Puitrum-Boon de I Reljstr. 10 A'dam P. Nieuwlandstr. B hs,; A. Hennis Stationspl. 124, frkrade. Barbarastr. 18; G. J. Mole- lar Lage Rijndijk 90 d Leiderdorp, lathorst 153, T. Dirksen Lammen- kansplein 11 Oegstgeest Vine van bghln 36, A. C. Duivenvoorden Lage prsweg 18 Hengelo O, Zernlckestr. 31 frksen Verdlstr. 175 Meerlo, de Cocq. p Haeftenstr. 4, J. Hilders Vivaldi- r. 112 Melick ca. Hertog van Gulick- r. 1. T. van Steenbergen Mozartstr. p, Breda. Hyacinthpleln 8; T. W. S. In der Maden Diamantlaan 72 Voor- boten ws t.o. Veurseweg 215; J. Teske fouwenkerkoorstr. 9 Emmen, Laan v Marei 216, S. Fruneaux C. de Bour- Inhof 40 A.'dam, Willemskerkstr. 23 1 H. J. van Hattum Lieven de Keystr, Oegstgeest Vine van Goghln 50; de "Koning Lage R'dljk 111 Lei- in 9; Zoeterwoude Nic. Beetsstr. 12; P J. M. Hartwijk Hogewoerd 163a Noord- wijk Alb. Verweystr. 52; P. Tegelaar- de Langen Kersenstr. 25 Ede Gld Pr. Bernhardln 13; P. Mullens Opaalstr. 138 's Gravenhage Hoppenbrouwerstr. 8; A. Dleleman-van der Burg Rapen- bur. ,o, tt* 1 Ut ItUUUlg frdorp Meijelaan 9; P. D ky Burggravenl. 86 Ver. Staten van aerika: H. A. M. v. Dam Zuldsingel Noordwijk Schiestr. 3; W. Wlerda ilianakade 34 Leiderdorp Ln van Ou- rzorg 171; J. de Jong-Ravensberg. istanjekade 27 Duitsland. Alleenstaande personen: A. van den irg Schubertlaan 68 Duiveland, To- apl. 2: B. J. van Nlerop Lombokstr. Alphen a/d Rijn Lljsterln 20; J. A. uigrok Lekstr. 91 Llsse Heereweg 275 Lette-Rljnart Morsweg 320 België; J. P. Fontein de M. van Streefkerk- 28 Oss, Vredehof 1; P. H. van der raan St. Buyslngstr. 41 Oegstgeest. Haarlemmertrekvaart; G. A. M. lmann-de Lange Ommedljkseweg Duitsland; J. W. Hoogenboom-Poodt tarlemmerweg 56 Katwijk Overrijn 7 P. Schmal Breestr. 51a Loenen jksstraatweg 8; E. van der Sanden- n Baarlen Lekstr. 49 Woubrugge v. oudeweg 8; E. A. M. Dormeier Klok- eeg 8a Voorschoten Pr. Margrietln 7 van der Klaauw Mlnneboersgrt 4. melo Mendes da Costastr. 89; L. G. immers Rljnsb.weg 10 Ver. Staten v. merika: R. Pfeiffer Stille Rijn 12 Gravenhage Noordelnde 150; G. C. in Brugge Lombokstr. 23 België; J. T C. Onderwater Hoge Ryndyk 192 egstgeest Pr. Bernhardln 21; C. R. lunissen W. de Zwygerln 349 Gabon; H. van der Meij Schubertln 199 indvoort Celsiusstr. 9; F. P. van Be ren Utr. Jaagpad 10 R'dam Bruck- srln 3; J. de Rooij Rijn en Schiekade 15a Canada; L. H. A. C. Bergmans iemanln 2 Arnhem M. Gorisstr. 9; J. B. A. van der Sanden Abr. Crijns- mstr. 2 Woubrugge van Woudeweg 8; van der Linden Volmolengr. 28 Gravenhage Ln. van Meerderv. 110; J. Ezendam-Roman Kersenstr. 24 uiven, Droo-Zuid 168; T. C. W. Buter rouwenweg 55 Sassenheim Ryksstr.- eg 3; P. van Kan Plantsoen 15 Zeist r Alexanderweg 2; L. C. Jacobs- ffart Damlaan 15 Hazerswoude Alb. erweijstr 10; W. van der Meulen Ra- enburg 57 R'dam Voorschoterln 37b; Kapaan-Linschoten Brederostr. 34 peldoorn Tannhauserstr. 123; J. van W Lombokstr. la Dordrecht Vest 36; F. M. A. H. de Nooijer Rijn en chlekade 16 R'dam Gr. Florisstr. 17a E. van RhiJn Surlnamestr. 56 Ha- irswoude da Costasingel 8; L. J. M. onino Vreewijkstr. 18 Rheden Gld. eryallee 35; S. E. de Zwarte-Hoo- sveen Merelstr. 41 Rijswijk ZH Frans alsknde 15; A E Schweers-de ëck Witte Singel 27 Venlo. Molenbos- 222: C. J P. van Baasbank Groen- ovenstr. 17 's Gravenhage A. Schef- irg 121 Utrecht. Faustdreef 413; W. M. Llgter Noordeinde 2a A'dam, Stad- houdersk. 40 hs; C. A. Veenstra de Sit- terln 18 Hellevoetsluis ab Kanaalweg A. van Ossane-Grooten van Hanchem- hof 14 Rijswijk zh J. Isrnëlsln 283; T. G. Voskuil Julianastr. 6a Ter Aar Vos- holstr. 14: J. P. Soolsma Noordeinde 2a Katwijk Wassenaarseweg 75; A. J. Lameijn Groenhovenstr. 18 Wassenaar Ln van Rhenem van Rhenenshulsen; E. F. Bueno van Vollenh pl 108 's Gravenhage Kwikstaartln 15; M. M. Spoor Rijnsburgerweg 10 Noord- wijk van Hardenbroekweg 4; M. S C. Eijsackers Oude Singel 54 Frankryk; M. E. C. Bergman-Langezaal Driftstr. 18 Zoeterwoude Zonnegaarde 23; M H. Lameijn-van den Berge Noordein depl. 8a Wassenaar Laan van Rhemen van Rhemenshuizen; C. M. S. van wieren i Veenendaal Rijnsburgerweg 10 Utrecht I Fr schubertstr. 21; A. van der Valk Hoge Rijndijk 75 Delft Esdoornln Lekke band gevestigd: In de week van 16 t/m 23 juli Gezinnen: V. Y. Doornik-van dei- Vet Diepenbrockln 2; N. A. L van der Heyden Roodborststr. 30; I. H. Cornet Coornhertstr 18; T. Dortijn Meerber- gerstr. 13; A. P. Lim Jacq. Urlusplant soen 120; L- Mark Margrietstr. 1; S Danev Terweepark 3; N. Keijzer Bloe- mlstenln 18. Alleenstaande personen: A H. M Amdals Groenesteeg 43; L. N Tan- Khouw Wagnerpl. 12; K. A Guérin- Vredenburg Anna van Burenhof 33; M. I. Miles Berlagestr. 17; F. Kors fcreestraat 112; M van Strlen-van der Laarse ab ws t/o Herensingel 11a; K. Wever Rijnsburgerweg 140; M. E Jong Rijnsburgerweg 145; M. Krop Langebrug 5; J. M Goddljn-Wlering Marisln 13; J. A. Jansen Kraalerstr. 22; G. C. de Vreede Morsstr. 62-64; W. T. Daals Noordeinde 2a; J. G. van der Vlies Groenhazengr. 12; A. J. van den Berg Pieterskerkhof 22; S. A. Bakker Raamsteeg 85; W. Sol Witte Singel 88. A. M C. Huibers NachtegaaJlaan 15; L. J. A. T. Ra even Veillngkade 36; S. M H. W. van Zomeren Rijnsburgerweg 18; J. J. van de Groep-Hartman Co- ninckshof 12; L. H. C. Hoppen Hoogl- Kerkgr. 46; C. W. van Vulpen-van Leeuwen Broekweg 3; N. Schoo Rijns burgerweg 10; F. M. Nij huls van der Duynstr. 36; E. H. M. Westgeest da Costastr. 66; A. T Nasla Wasstr. 31: C. M. J. Snoek-Opdam Mahlerstr. 32; B. Have Cobetstr. 63; C L. van Veen Schubertln 18; G. V. M. van Barne- veld-van der Klaauw Schubertln 261; A. C. Bach P de la Courtstr. 24; A. M. van den Berg Rapenburg 7; M. Aarou- E. P. M. Kerkhof Rijnsburgerweg 10; L. H. van den Berg Rijnsburgerweg 61 J. Loomans Valerlusstr. 192; J. den Haan Prinsessekade 1; J. Bergman Lammenschansweg 61; G A de Boer- Holl Vollebregtshof 1; W. M. Michel- van den Bere Rapenburg 7; M. Aarou- ach Lange zandstr. 25a; M. F. van Praag Stuwstr. 1; H. J. P. Belt Mors weg 26a; H. J. Boschloo Schelpen kade 37; C. M. Teixelra Oude Vest 63; E. A. de Wekker Sibellusstr 2; A. P. G. Timp Steenstr. 55a; C. Freeke Maredijk 40; J. T Parabirslng van Swietenstr 21; C. H. A. M. Feenstra Merelstr 19; H. Knuist Fagelstr. 13; P. Boer Rapenburg 60; A. H. M Tegenstander van Bongers in de eindstrijd is Peter Post, die zich na een incidentrijke halve eindstrijd plaatste. Post had in het begin een voorsprong van zeker veertig meter opgebouwd, waaraan Wagtmans na de helft van de race begon te knab belen. Toen. terwijl er nog ZlA ronde gereden moest worden, stak Post zijn hand omhoog ten teken van pech. Hij reed nog driekwart baan door en werd in de verst verwijderde bocht opgevangen door een mecanicien. Het dichtst bij deze piek stond oud- weredlkampioen Frans Mahn. Hij was positief.Post had duidelijk geen lekke band en ik heb gehoord hoe die mecanicien lucht uit de voorband liet ontsnappen. Het is een schande, Wagtmans is gelikt". Wagtmans protesteerde maar dat hielp niet. De wedstrijdcommissaris die het halve veld had moeten over steken om bij Post te komen had ge constateerd dat Post inderdaad een zachte voorband had en de beslissing luidde: nu verder rijden in de posities van het moment van de pech. Het betekende dat Wagtmans moest ver trekken met een achterstand van 23 meter en kansloos was, want de sneller startende Post gaf nu de winst niet meer uit handen. Post werd winnaar in 6.22,7, Wagtmans tweede in 6.27,2. Toen hij van de fiets stapte begon Post ruzie te maken te gen Frans Mahn. „Dat heb ik niet nodig gehad om te winnen", zo schreeuwde hij naar aanleiding van de aantijging van Mahn. Wagtmans kwam er ook bij: „Rij dan vijf ki lometer over", riep hij woedend Post reageerde met en verdween in de richting van de cabines. Den Haag gehouden aandeelhouders vergadering mee. Ter vergelijking: over het boekjaar 1968 1969 (tot en met maart van dit jaar) was de omzet 951,6 miljoen dat was circa tien pet hoger dan over het voorafgaande boekjaar. Het boekjaar 1968 1969 een re cordjaar in de geschiedenis van de nu 50 jaar oude KLM betekent, aldus dr Van der Wal, een mijlpaal. De KLM heeft een periode van gro te groei achter zich. maar gaat nu pas werkelijk beginnen. Hij doelde op de enorme investeringen twee miljard in de komende vijf jaar nodig om bij te blijven in de wed loop met de concurrenten. Het streven is om in de komende vijf jaar de oudste types van de DC-8 en DC-9-vloot af te stoten. De nieuwe vliegtuigen die de KLM gaat aanschaffen zijn economischer dan hun voorgangers en ook uit marketingoogpunt concurrerend met het beste wat de moderne wereld luchtvaart biedt. In de komende jaren zal een groei van 15 pet. per jaar nodig zyn om de stijging van de loonkosten op te vangen. Hierbij moet men bedenken dat het vliegen, ondanks noodzake lijke tariefsverhogingen, relatief steeds goedkoper zal worden. De nieuwe boeings zullen in 1971 op de noordatlantische route worden in gezet en in 1972 volledige produk- tie op deze routes verzorgen. De DC-10's van de KLM gaan vanaf 1973 op de overige routes hun diens ten verrichten. HAARLEM (GPD) De busramp in Dinant, waarbij 21 mensen om het leven kwamen, is vermoedelijk te wijten aan het feit dat de chauffeur zijn versnelling niet heeft terugge schakeld of heeft kunnen te rugschakelen. Dit blijkt uit een Nederlands onderzoek, dat volgens een woordvoerder van het minis terie van Verkeer en Water staat nog niet helemaal zou zijn afgesloten. DEN HAAG/BODEGRAVEN Het zat al een hele tijd niet „lek ker" tussen twee buurvrouwen in Bodegraven. Het moest eens tot een uitbarsting komen en daarvoor ston den zij nu voor het hekje van de Haagse politierechter. Dat wil zeggen, de éém als ver dachte en de ander als getuige. Laatstgenoemde fungeerde dan ook als slachtoffer van de 27-jarige hulsvrouw. Wat was er nu precies gebeurd. De zoon van getuige plaat ste regelmatig zijn bromfiets voor het raam van verdachte. „Ik had hem al verscheidene malen ge vraagd of hij de brommer voor zijn eigen huis wilde neerzetten. Maar dit deed hij niet". Verdachte was op een gegeven moment boos geworden en had de bromfiets eigenhandig voor de wo ning van de getuige geplaatst. Deze kwam naar buiten en er volgde een woordenwisseling. Het eind van het liedje was dat de 27-jarige Bode- graafse haar buurvrouw een klap ln het gezicht gaf. waardoor deze bloedneus opliep krij traakte. De officier eiste een geldboete van f 100.—, een week voorwaarde lijke gevangenisstraf en een proef tijd van drie jaar. „Dat wordt te gevaarlijk", was de mening van de rechter, „door een uitlokking kan ze die week dan wel eens krijgen". Hij legde daarom al leen een boete van f 150 op. LEIDERDORP Astrid Mignon Graafland, miss Teenager van Ne derland, uit Leiderdorp, is vandaag naar Hollywood vertrokken om daar deel te nemen aan de teenagerver kiezingen „Miss Teenager Internatio nal Pageant". In Hollywood staat haar een druk maar toch wel interressant program ma te wachten. Na de repetities voor een show volgen de wedstrijden op 7,8 en 9 augustus. Na de verkiezin gen staat een bezoek aan de belang rijkste filmstudio's op het program ma. Ook Los Angeles aal worden be zocht. Astrid zal twee weken in Ame rika verblijven. LEIDEN De 5-jarige Leidse kleu ter M. v. Haasteren werd gistermid dag omstreeks half vijf op de vijf Meilaan ter hoogte van de Gerrit Kasteinstraat door een vrachtauto een j van het zebrapad „geveegd", twee tanden Een aantal fietsers en bromfiet sers alsmede een scooterrijder wa ren al voor de overstekende jongen gestopt, toen de door een 52-jarige inwoner van Zoeterwoude bestuurde vrachtwagen op hem inreed. Het ke reltje kwam er met een diepe vlees wonden in t linkerbovenbeen nog be trekkelijk goed af. De EHD zorgde Men houdt er rekening mee dat de oorzaak van de ramp waarschijn lijk nooit helemaal zal worden op gelost. Mogelijkerwijs heeft de chauffeur toen de bus over de steile weg naar benéden raasde een shock gekregen. De motor van de bus zal waarschijnlijk nog worden gedemon teerd. Eerst werd gemeend dat de rem men van de bus hadden geweigerd, maar dit werd niet aannemelijk ge acht, omdat dergelijke autobussen tweemaal per jaar worden gekeurd. By het onderzoek bleek dat de ver snelling van de bus in de hoogste stand stond. Een experiment met nieuwe autobumpers in Los Angeles. Een auto rijdt met bijna veertig kilo meter snelheid op een stilstaan de wagen. Op de bovenste foto zijn beide wagens uitgerust met de nieuwe bumper, op de onder ste foto niet. Het resultaat spreekt voor zichzelf. voor vervoer naar Ziekenhuis. DEN HAAG (GPD) Voor de vierde maal dit jaar heeft de Bel gische Nationale Bank het noodzake- kelijk gevonden om de disconto- schroef verder aan te halen. Met in gang van 31 juli is het officiële dis contotarief opgetrokken van 6 tot 7 procent. Als reden hiervoor is gezegd, dat de aanhoudende hoogconjunctuur het noodzakelijk maakt om de kre dietverlening aan banden te leggen. De conjuncturele oververhitting maakt dat de vraag naar bankkrediet een haast ongekende hoogte heeft be reikt. Een tweede reden moet gezocht I worden in het feit dat er een te grote discrepantie was ontstaan met de in hetbuitenland geldende rentetarie ven. Daardoor viel er een toeloop van kredietaanvragen naar België te con stateren. België is nu het vijfde land dat een discontotarief heeft van 7 procent of meer. De ander landen zijn Frankryk, to Icadem'S ;we?en- Groot-Brlttanniè en Cana- da. Aan het einde van het vorig jaar stond het Belgische tarief nog maar op 4 Va procent. VOORSCHOTEN Mynheer De Uil en alle Dierenbos bewoners wa ren gistermorgen in 't Cultureel Cen trum en zorgden voor spannende be levenissen, die allemaal opgetekend stonden in „De fabeltjeskrant". Een uitverkocht Cultureel Centrum waarin zióh ook nog enige vaders en moeders tussen de kinderen hadden verscholen, genoot van een gave op voering onder regie van Frans van Dusschoten. Juffrouw Ooievaar, de zangeres zonder staart, zorgde weer vol heel wat paniek door haar eigen wijs gedoe en semi-opvoedkundige lessen. Deze opvoering had plaats in hei kader van de jeugdvakantiebezighe- den en was georganlsserd door 't Nut en het gemeentebestuur van Voor schoten. DJAKARTA (ANP) Op het eiland Biak, waar vandaag de „daad van vrije keuze" (moesjawara) zou plaatsvinden, zyn scherpe veilig heidsmaatregelen genomen. Een on bekend aantal Papoea's is in preven tieve hechtenis genomen om te ver hinderen dat zy de vergadering van 130 afgevaardigden van de 90.000 be woners veretoren. Hoewel er vlaggen en andere ver sieringen zijn aangebracht, wordt Biak als het sterkst anti-Indonesisch gericht beschouwd In een rapport van 30 mei van de Indonesische mili taire bevelhebber In West-Irian, ge neraal Sarwo Eddhie, worden Biak en Noemfoer als „zeer heet" beschre ven. Drie leden van de regionale raad zouden een anti-Indonesische campagne hebben gevoerd. In het rapport wordt ook melding gemaakt van gevechten in het cen trale hoogland. De onlusten daar zouden echter een gevolg zijn van gebrek aan goederen. Voorgesteld wordt tabak, rijst, bijlen en kleding te sturen. Generaal Eddhie verdeelt de pa- poea's in drie groepende apatischen. de patriotten en de opetandigen. Hij beveelt het bijbrengen van Indone- sisohe denkbeelden aan om de Pa poea's voor te bereiden voor „een taak van nationale verantwoordelijk heden". srstr 5- J. C. R. M. Schweers J. van Geyer Joh Verhulststr. 15: M. Chabab oljenkade 1 Venlo Molenbossen 222; Doèzastr. 34; J. E. Harris Schubert- C. Hogenelst-Pouw Kasteelhof 4 laan 45. (Van onze correspondent) DELFZIJL (GPD) Bur gemeester A. van Bruggen van Delfzijl verwacht dat bin nen een maand de beslissing zal worden genomen over de vestiging van het Amerikaan se chemische concern Monsan to. Het bedrijf wil zich vesti gen aan de Eemsmond en Gijsbert Teunis z. v. J. Foks en G. Klep, Eugène Khing Lee ,z. v. h s TJoa en I. N. Tan, Petra dr. v. A. Hoo- genraad en L. Lugthart. Wilhelmina I d v. C. P Nagtegaal en W. Otgaar. Maryke d. v. H. Kramer en M. Bak- l. ker, Henri z. v. H. Dreef en E. van acrvlvezel voor onder meer ndig en de afwatering beter dan der Lult, Martinus Hendrikus z. v j.a voorheen. j van der Linden en E. J. M. ter Ste- vloerbedekking gaan produ ceren. Monsanto zou in eerste instantie 100 miljoen willen investeren en krijgt van Delfzyl 3 miljoen premie, als de komst doorgaat. De fabriek zou dan in 1971 moeten draaien en voorlopig aan 400 mensen werk kun nen bieden. De grondstoffen kunnen met kleine tankers uit Engeland wor den aangevoerd Delfzyl kan een lage energieprijs bieden en zit met de watervoorzie- voorheen. De burgemeester zegt thans met lff'?;b^th f}- v Ac- A, nog enkele andere ondernemingen in Q1Jsbertus Cornells v H vin Hhee onderhandeling te zijn. De grondwer- j en T. c. Remmelzwaal. Mleke Rlchar- vmg is een punt dat in de besprekin- 1 dl na d. v. A. Hartman en M. E van gen met Monsanto een rol speelt.z v C" ^aI* Eventueel 15 Delfzijl bereed 300 hec- „X z v A Bra^ eTp h '4": tare te verkopen inplaats van de erf- gaal. pacht te geven zoals aanvankelijk de Overleden bedoeling was. A. F. c. S. Broers 75 Jr. wed van Het Amerikaanse concern zal met p. a e Kieering van Beerenbergh, c. Staatsmijnen DSM kunnen samen- I Gans 81 Jr. vr.. w. van der Werf 83 jr werken, waar men van plan is acryl °lan- M- Boendermaker 6 jr doch- onitril te gaan produceren, een basis- J ouwehand 64 jr.^echg v.'j.aw. Nleu- grondstof voor de acrylvezel. 1 wenhuizen Sega&r. NEW YORK (AP) Het bestuur van de Newyorkse effectenbeurs stelt een onderzoek im naar de mogelijk heid van de verspreiding van valse geruchten om de aandelenkoersen te beïnvloeden. Geruchten dat Je grootste bankconcerns in de Verenig de Staten besloten hadden hun ren tetarieven voor grote leningen te verlagen, deden gisteren in Wall Street de koersen aanzienlijk stijgen bij grote omzetten. Op de achtergrond schijnt volgens welingelichte kringen aan de New yorkse beurs de kwestie te spelen dat gisteren voor de eerste maal sinds januari 1967 het Dow Jones-gemid delde dreigde te dalen beneden de 800 Hetgeen een grote psychologi sche schok zou hebben betekend voor de beleggers, die groot belang hech ten aan de beweging van het ge middelde.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9