Oude stadsidee kan gehandhaafd blijven Rand- park in ZW in aanleg Discussie avond over energie centrale LeidseMEA O-school: ruim 50 leerlingen Waar wij in Leiden wonen Hwwl korting op Iglo Nasi en Bami. Lekker. Kundig bereid en diepgevroren.Bliift dus lekker.Snel optafel. VJ] Lekker. Lékker! [iGLO] UITLEVERING DEFREGGER GEVRAAGD IN TILBURG EN OOK IN LEIDEN STUNTEN OF STUNTELEN LEIDSCH DAGBLAD PAGINA S LEIDEN Tot op dit mo ment zijn voor de op 18 augus tus beginnende Leidse 3-jarige dagschool voor middelbaar economisch en administratief onderwijs (Sumatrastraat 201) 54 leerlingen (van wie slechts 20 uit Leiden) voor drie eerste klassen ingeschreven. Voor en kele kandidaten is de toela tingsprocedure nog aan de gang. De inschrijving sluit eind augustus. Wat de personeelsbezetting be treft is het .onderwijs ,rond". Direc teur W. Lems heeft negen volledig bevoegde leraren en leraressen tot zijn beschikking, van wie de mees ten (nog) in part-time verband. Van het ruime Rembrandt-mavogebouw gaat men voorlopig vier lokalen ge bruiken. LEIDEN Dinsdag 19 augustus a.s. om half acht zal in de College zaal Stationsweg 12 in Leiden een informatie-discussieavond worden ge houden over een eventueel bij de Kagerplassen te bouwen elektrici- teiscentrale. De avond wordt geor ganiseerd door de Leidse Biologen Club, de organisatie van de studenten in de biologie aan de Leidse Univer siteit. Als sprekers zijn uitgenodigd: ir. V. Ykema. directeur Stedelijke Licht fabrieken, Leiden, ir. J. H. Bakker, directeur SEP-KEMA. Arnhem, ir. M. P. Oosterkamp. adj. directeur. Prov. Planologische Dienst Z-H, Den Haag, ir. C. den Hartog, hydrobio- loog. Leiden, ir. J. L. Kooien, staf lid Rijksuniversituut Zuivering en Af valwater (RIZA), Voorburg, ir. H. de Groot, directeur Hoogheemraad schap Rijnland, Leiden, ir. K. Kei ler, staflid SEP-KEMA, Arnhem en prof. dr. D. J. Kuenen. hoogleraar in de algemene dierkunde. Leiden. Voorzitter en discussieleider is prof. dr. J. W. Tesch, voorzitter Ge zondheidsorganisatie TNO. De toegelaten leerlingen zijn: R. L. M. Alkemade, Oegstgeest; J. Barnhoorn, Noordwyk aan Zee; N.A. Bloot, Katwijk aan Zee; mej. C. Bon: Th. J. Bouthoorn; jhr. W. C. L. van i den Brandeler. Leiderdorp; R. P. Brochard. Alphen a.d. Rijn: J. J. v.d. Burg. Voorschoten: P. Chaudron: A. A. Crépin; L. J. G. M. van Dam; T. J. C. van Dam. Sassenheim; C. A. J. Deckers. Oesgtgeest: G. J. Dise- raad, Leiderdorp. J. v.d. Does. Was senaar; J. F. van Druten; J. B. M. van Egmond, Alphen a.d. Rijn; J. Eijsackers, Alphen a.d. Rijn; C. de Graaf: J. W. den Heeten; H. den Hollander, Katwijk aan Zee; J. den Hollander; M. A. de Jong Noordwy- kerhout; mej. M. E. Kerkvliet, Ha- zerswoude; H. J. W de Kier, H. A. J. J. de Klerk; J. Kranenburg, Lis- se; mej. B. Kromhout. Rijnsburg: E. van Leeuwen, Wassenaar, R. L. M. van der Meel: J. J. v.d. Noort, Voor schoten; C. P, M. Omtzigt; J. C. P. M. Onderwater; A. A Oudshoorn, Voorschoten; J. van der Plas, Kat wijk aan Zee: mej. S. M. Posthuma; H. A. E. M. van der Putten, Noord- wijk; L. Robber. Leiderdorp. N. A Roozendaal; R. P. Sanders: J. M. J Scheerder, Alphen a.d. Rijn; J. S. M. Smits. Leidschendam: M. A. J. Smits ScheveningenT. F Smits. Scheve- ningen; C. N. Steenbeek; J. Stemp- her; J. P. M. Stol: A. P. G. F. Tib- boel, Lisse; F. R. Verbeek; J. L. Ver- booy. Voorschoten; H. W. C. van der Voort, Leidschendam; P. Wester beek. Sassenheim: P. Willemse; H. J. Zweekhorst. Voorschoten. Waar geen plaatsnaam is vermeld is deze Leiden. L'AQUILA (Reuter) De gemeenteraad van het Itali aanse stadje l'Aquila heeft zich gisteravond met bijna al gemene stemmen uitgesproken voor uitlevering aan de Itali aanse justitie van mgr. De- fregger, hulpbisschop van München, die betrokken is ge weest bij de executie van 17 Italiaanse gijzelaars. Met 35 tegen één stem besloot de gemeenteraad een petitie van het communistische parlementslid Mario Eudo Cicerone, waarin om uitleve ring van Defregger werd gevraagd, te ondertekenen. Tegen stemde het enige neo-fascistische lid. Defregger heeft onlangs de bewo ners van Filetto vergiffenis voor zijn optreden in de tweede wereldoorlog gevraagd. De burgemeester van I A LEIDEN Drie grote woondis- tricten heeft Leiden: Bos- en Gast huisdistrict, Roodenburgerdistrict en Kooidistrict. Van de 102.534 in woners. die Leiden op 31 december vorig jaar telde (eind juni jl. geslon ken tot 101.823), woonden er 24.023 in het eerste, 23.046 in het tweede en 22.179 in het derde. Uitgezonderd de Kooi vertoonde de bewoning hier een flinke groei in de afgelopen drie jaar. Dit blijkt uit het resultaat van een quila wilde oorspronkelijk de ge meenteraad verzoeken de hulpbis schop deze vergiffenis te schenken, maar nadat de Italiaanse justitie had aangekondigd een gerechtelijk onder zoek naar het optreden van Defreg ger in te stellen, zag hij van zijn voornemen af. onderzoek van de bevolking van Lel den naar stadswijken, ingesteld door het gemeentelijk bureau statistiek. Duidelijk is in dit overzicht te lezen, dat de bevolking in de binnenstad in aantal afneemt: binnenstad-zuid in 1965 nog 8030 en eind 1968 7560 inwoners, binnenstad-noord van 11.915 tot 10.207 en Stationskwartier van 1974 tot 1856. Resten alleen het Morsdistrict, het snelst groeiende van 6524 in 1965 tot 8376 eind vorig jaar en het Boer- haavedistrict. dat met ruim 4300 ge lijk bleef. Het aantal bewoners van woonschepen steeg van 591 tot 716 en van woonwagens van 127 tot 230. I Het rapport geeft voorts naar stadswijk het aantal per,son en in ge- j zinsverband, zelfstandig wonenden en inwonenden, het aantal huishou dingen naar kerkelijke gezindte, het aantal inwoners naar jaar van ge boorte en de leeftijdsopbouw. Over dit laatste zijn grafieken mét en zonder studenten en jeugdig verple gend personeel en in vergelijking I met geheel Nederland Ambassadeur aangevallen Armin H. Meyer, ambassadeur der Verenig de Staten in Tokio, is op de interna tionale luchthaven van de Japanse hoofdstad aangevallen door een Ja panner. die met een dolk was gewa pend. Meyer werd niet gewond om dat een veiligheidsambtenaar de 21- jarige dader, de dolk uit de hand sloeg. De man kon worden aangehou den. Denis de Rougemont geeerd De Zwitserse schrijver Der.is de Rouge mont (63) ontvangt begin volgend jaar in Bonn de 25.000 mark grote Robert-Schumanprijs. Naar de stich ting F VS in Hamburg meedeelt is de schrijver de prijs toegekend voor zijn werk dat aan de Europese gedachte is gewijd. De prijs is eer dei- verleend aan Jean Monnet, Joseph Bech, Sic- co Mansholt en Walter Hallstein. LEIDEN De heer en me- i vrouw Galjaard uit de 3 October- straat zijn gisteravond in de Bur- gerzaal van het Leidse stadhuis in de bloemetjes gezet, omdat ze naar de bloemen kwamen kijken en daardoor het aantal bezoekers van de tentoonstelling van Hol landse bloemen en Tsjechische kunst op 2.000 brachten. Deze al enkele malen ververste show van bloemen uit Rijnsburg vormt de aanloop tot het bloemencorso van a.s. zaterdag. De voorzitter van de stichting Rijnsburgs Bloemencorso, de heer C. Leeu wenburg, huldigde de 2.000-ste bezoeker. (Foto LD/Holvast) (Door Hans van Mierlo) LEIDEN Op het terrein van de wereldtentoonstelling in Mon treal staat, zoals de foto laat zien, een zeer vreemd gebouw. Het is een flat naar idee van de Israëliër Mosje Safdi. Deze ar chitect wilde een flat bouwen, waarin alle appartementen vol doende licht en lucht kregen. Het resultaat van zijn werk is een flat, waarvan de appartementen slechts aan twee zijden met el kaar verbonden zijn. Een soort opeenstapeling van eengezins woningen dus, met mogelijkheid van tuinaanleg op de daken. Voor het wat vreemd aandoende bouwwerk bestond veel belang stelling bij bouwmeesters uit de hele wereld. Iets voor Nederland? Misschien. In veel steden in ons land (en ook i daarbuiten) zal de binnenstad bin nen afzienbare tijd geheel vervangen moeten worden. Of omdat de huizen totaal zijn uitgeleefd (zoals in De j Waard in Leiden, de Koningswei in Tilburg en Wijk C in Utrecht) of omdat de stijgende bcwoningseisen de nog bewoonbare huizen zullen de- classeren. Het is natuurlijk mogelijk beetje bij beetje de binnenstad te vernieu wen om zo op den duur toch een ge reconstrueerd geheel te hebben. De moeilijkheid is dan, dat er geen reke ning wordt gehouden met de ontwik keling van het verkeer. En waar de verbindingen in de binnenstad slecht zijn (zoals in Leiden) bestaat weinig belangstelling voor bedrijfs- I panden, nog afgezien van het onge- mak voor de burgers. Om met beide eisen rekening te kunnen houden I moet er een afgerond, alles omvat tend plan komen, dat resoluut en snel wordt uitgevoerd. Sanering is noodzakelijk. Maar niet op zo'n ma nier, dat de burgers uit de stad wor den gedreven en bedrijven de bin nenstad bezetten. Een enkele wijk mag dan een specifieke .zakenwijk" worden, als geheel moet een binnen stad woongebied blijven. Overal in sanering De bevolkingstoeneming dwingt er toe zuinig te zijn met de grond. Hoogbouw is dus de oplossing. Een oplossing, die al op grote schaal in praktijk wordt gebracht. Niet alleen in het „voorlijke" Tilburg, maar over al in gesaneerde binnensteden. In de buitenwijken zal het eengezins huis. omdat dit vooraf in de opzet is voorzien, zijn plaats naast, maar niet „vlak-naast" de hoogbouw weten te bewaren. Er bestaan echter ook zeer interes sante concepties voor de bouw van I eengezinswoningen of patiowoningen in de binnensteden: bovenop de da- I ken van winkels en andere utiliteits gebouwen. die trapsgewijs kunnen oplopen, zodat een „woonberg" ont- staat. Het gebouw in Montreal is daar een goed voorbeeld van. De on benutte dakoppervlakten worden dan omgetoverd in kostelijke „bouw grond" waarover ook wegen kunnen j worden aangelegd. Science-fiction? Dat was de maanlanding kort gele-1 den ook nog. Bovendien wordt er op dit moment door tal van bouwmees ters aan gedokterd Leefgebied Nog slechts weinig nieuw gebouw de stadswijken hebben het karakter gekregen, dat de mensen oorspronke lijk naar de stad deed trekken. Het veelzijdige complex van factoren, dat de stad als leefgebied aantrekkelijk maakt, kan men niet „bouwen", dat „ontstaat" en .leeft". Daarom is het beter de steden te saneren met hand having van het oorspronkelijke stra- tenpatroon en bestaande gebouwen te herstellen. Altijd is er gelegenheid in oude binnensteden zonder de oude sfeer te verbreken hoogbouw te plaatsen. De steden kunnen op die manier ook meer inwoners tellen mits met gevoel gesaneerd. De kans dat men zo le vende steden houdt is althans gro ter, dan als men de stad probeert te vergroten door levenloze aanbouw te plaatsen. Het Tilburgse gemeentebestuur heeft daarbij de juiste methode ge volgd. Eén architect kreeg de op dracht een heel stadsdeel te vernieu wen. Alleen déze methode kan leiden tot het scheppen van een harmonisch geheel. De herbouw moet niet worden overgelaten aan spontane krachten. De hei-bouwers komen dan met ver schillende architecten, die er een rammelend geheel van maken. Erg duidelijk was dat op de laatste We reldtentoonstelling, waar prachtige bouwwerken bij elkaar stonden te vloeken. De burgerij heeft zelf grote in spraak by de bepaling van het ge zicht van haar eigen stad. Men zou het Amerikaanse idee van burger commissies kunnen navolgen: groe pen burgers met bepaalde taken in het geheel, waarvan propaganda al tijd een heel belangrijke is. Deskun digen alleen kunnen geen stad ma ken De uiteindelijke vorm komt na tuurlijk voor hun rekening, maar aan de stedebouw liggen vele vragen van sociale en organisatorische aard ten grondslag en die moeten mede door de bestuurders worden beheerst. In Tilburg lagen de mogelijkheden om in de binnenstad de gezellige be slotenheid van smalle winkelstraten en kleine pleintjes te paren aan wij dere stadsdelen, waar hoogbouw langs boulevards en pleinen het beeld beheerst. Die mogelijkheden zijn er voor Leiden beslist ook. LEIDEN Zulke „bergen" als op de foto (LD/Holvast) ko men er niet in het randpark van Zuidwest langs de Voorschoter- iveg, maar het terrein blijft niet glad. Dat blijkt uit het gereed zijnde gedeelte, waar de boom pjes al zijn ingeplant. Ietwat heuvelachtig wordt ook dit ter rein tussen Apollolaan en Voor- schoterweg, waar draglines drif tig draaien om een grote hoeveel heid grond en zand te verzetten voor een toekomstige groene long. (ADVERTENTIE) éénoflweepenoonspak

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3