Meer hygiene op camping Toegang Berlijn weer ter sprake Geen rol van F5 in conflict Kasjmir Syrië valt stellingen Israël aan Vrouwen scheiden van u\ Soekarno Werken met plezier... bouwen aan de toekomst aus aan W etsontwerp Kruisinga gekomen KLEINE BETOGING BIJ AANKOMST NIXON IN INDIA IETS HOGERE TEMPERATUREN Ziekenfondsgrens naar i 16.000 - Weer contact met Mariner bitterkoekjes JAMIN A (9uc/ Qfteuivs l(Hlf! DEN HAAG (GPD) Staatssecre taris Kruisinga (Volksgezondheid) vindt dat er hygiënische voorzienin- I gen moeten komen op plaatsen in de natuur, waar zich grote concentraties van mensen voordoen. Reeds is be- i gonnen met een diepgaand onderzoek i naar de stormachtige ontwikkelingen op het gebied van de recreatie en het toerisme. De Staatssecretaris heeft dit mee gedeeld in een nota aan de Eerste Kamer over de wet hygiëne kampeer plaatsen. Dr. Kruisinga heeft bij de behandeling van dit wetsontwerp in de Tweede Kamer zijn voorkeur uit gesproken voor uitvoering van de wet door de colleges van b. en w. Hü heeft zich evenwel niet verzet tegen de amendementen-Masman, die de uitvoering van de wet niet in handen van de gemeentebesturen maar in die van de provincie te leg gen. De Staatssecretaris heeft wel be- OEGANDA (Reuter/AFP) Paus aulus ib vanmiddag op het vlieg- eld van Entebbe aangekomen voor i pelgrimage naar de plaats in Oe- anda, waar in 1886 22 Afrikaanse werden ge- 'acht. ;ly zijn aankomst werd Paulus VI erwelkomd door president Milton >bote van Oeganda, kardinaal Lau- ean Roegambwa van Tanzania en artsbisschop Emanuel Nsoeboega (T' an Kampala, in welke plaats hy ook - en bezoek hoopt te brengen aan de Alaar vergaderende Afrikaanse bis- choppen. Indien de Paus daartoe lsnog mogelijkheden ziet, zal hij een loging aanwenden om te bemiddelen he conflict tussen Nigerië en Bia- ra. Het is de achtste reis van Paus 'aulus naar het buitenland. De foto toont de Paus kort voor ijn vertrek van het Romeinse vlieg- reld Fiumicino. BONN, WASHINGTON (GPD, DPA. Reuter) Amerika, Frankrijk en Engeland berei den een nieuw diplomatiek ini tiatief voor om, met instem ming van de Westduitse rege ring, het Russische standpunt inzake de Berlijnse kwestie af te tasten. Volgens goedinge- lichte kringen zou de nadruk komen te liggen op een defi nitieve en ondubbelzinnige re geling van de toegang tot Berlijn. Men wil hiermee na gaan hoever de Sowjetrussi- sche bereidheid tot een Euro pese veiligheidsconferentie en tot algehele ontspanning nu eigenlijk wel gaat. NIEUW DELHI (AP) Bij de aankomst van president Nixon van- yfbchtend in Nieuw Delhi is het gekomen tot enkele kleine moeilijk- ïjjheden ten gevolge van een demonstratie van tegenstanders van de merikaanse Vietnam- politiek. De betogers sloten enkele malen de uto van de Amerikaanse president in, die na een vertraging verder ngehinderd zijn tocht van het vliegveld naar het presidentiële maleis kon vervolgen. aankomst op het vliegveld van Nieuw Delhi sprak Nixon vanochtend zijn verrassing en ongenoegen uit over het feit dat India en Pakistan hun geschil om Kasjmir nog steeds niet hebben bijgelegd. Hy zag geen be langrijke rol voor de Verenigde Sta ten in de kwestie en meende dat Amerikaanse bemiddeling geen re sultaat zal hebben. De Amerikaanse president bezoekt morgen Pakistan. Moed Vanochtend vroeg werd de Ameri kaanse president in Bangkok uitge leide gedaan door de Thailandse ko ning Phoemibol en zijn echtgenote Sirikit. Radio Hanoi heeft gisteren gereageerd op Nixons toezeggingen aan de Thailandse regering voor mi litaire steun ook in de toekomst. Vol gens Hanoi is deze steun een provocerende oorlogsdaad die Ame rika dieper in een moeras van een zelfde soort als Vietnam nu zal bren gen. De hoofdschotel van Nixons ge ek met de Indiase regering vormt iet Amerikaanse wapenbeleid in dat leel van de wereld. Pakistan, waar nee India in de afgelopen 22 jaar tweemaal in oorlog is geweest, pleit »penlijk voor hervatting van de Amerikaanse wapenleveranties, die a werden afgebroken na de Indiaas- Pakistaanse oorlog in 1965 om Kasj- ,i nir. Het Indiase leger dat ook door Yj dit. wapenembargo werd getroffen is ^flkot nu toe door de Russen uitgerust. In het vliegtuig vlak voor zijn De Bilt verwacht van heden tot vrijdagavond: op de meeste plaatsen droog weer met geleidelijk vanuit het r oosten meer opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en oost. Over het algemeen' iets hogere tem- leraturen. (Opgemaakt te 12.40 uur) STRANDVERW ACHTING .1 De Amerikaanse senaat heeft in middels ook kritiek geleverd op Ni xons toezegging. Enkele senato ren verklaarden gisteren dat Nixons belofte buiten de perken van het Zoeavo-verdrag gaat en dat hij moeilijkheden zou krijgen met de Senaat als hij de Amerikaanse ver plichtingen met Thailand wilde uit breiden. Edelmoedig Tijdens zijn bezoek aan Vietnam heeft de Amerikaanse president gis teren verklaard dat de Verenigde Staten zover zyn gegaan als moge lijk bij het openen van de deur naar vrede in Vietnam. Amerikaanse re geringsfunctionarissen tonen zich in toenemende mate optimistisch wat betreft de mogelijkheid dat de VS volgende maand opnieuw een aan zienlijk contingent Amerikaanse troepen uit Vietnam zal terugtrek ken. Zij stoelen hun vertrouwen op het feit dat de relatieve rust in de strijd nu al zes weken voortduurt en nog voor onbepaalde tijd kan voort duren. Als deze rust nog enkele we ken voortduurt zou dit voor Nixon een belangrijk argument ^kun nen zijn voor verdere vermindering van de Amerikaanse troepen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat de voorberei dingen tot dit initiatief dat is ontsproten uit een NAVO-commu niqué van 19 april zijn gestimu leerd door de verzoenende rede van de Russische minister van Buiten landse Zaken, Gromiko, op^ 10 juli voor de Opperste Sowjel. Hij zei toen o.m.: ..Wanneer de drie andere mo gendheden. onze bondgenoten tijdens de oorlog, die hun deel dragen van de verantwoordelijkheid voor de toe stand in Berlijn, deze kwestie ter harte nemen en de belangen van de Europese zekerheid daarby niet uit het oog verliezen, zullen zij bij de Sowjet-Unie de bereidheid aantref fen tot een gedachtenwisseling met net doel nu en in de toekomst com plicaties rondom West-Berlijn te ver hinderen". Overigens zou het vooralsnog niet in de bedoeling liggen nu ook te gaan praten over de status van West-Berlijn als zodanig. Het gaat dus over de toegangswegen, losge koppeld van de status van het wes telijk stadsdeel. Dit gesprek zou een ernstige nederlaag betekenen voor de Oostduitsers, die de Russen tot nu toe steeds hadden meegekregen met hun stelling, dat Oost-Berlijn, als hoofdstad van de DDR, in de volks republiek mocht worden geïntegreerd, maar West-Berlijn in geen geval in de Bondsrepubliek. De Oostduitsers zouden, indien de toegangswegen tot Berlijn weer hun eigen onafhanke lijke na-oorlogse status zouden krij gen. hun laatste drukmiddel verlie zen om de status van West-Berlijn met geweld en chicanes te kunnen aantasten. Inmiddels heeft bondskanselier Kiesinger voor opschudding gezorgd door in aen vraaggesprek met een blad in Ludwigshafen te verklaren dat de NPD niet-neo-nazistisch is, een soortgelijke verklaring dus als Kai-Uwe von Hassel. evenals Kiesin ger een CDU-er. enkele dagen ge leden had afgelegd. „Weliswaar komen in de leiding van de NPD". aldus Kiesinger. „in dividueel dergelijke (dus neo-nazisti- schei krachten voor maar het me rendeel van de NPD-kiezers stemt uit ontevredenheid over de andere twee partijen op de NPD. waarvan men nieuwe initiatieven verwacht", aldus Kiesinger in zijn gesprek met het „Fünf-Uhr-Blatt" uit Ludwigs hafen. (ADVERTENTIE) 1 yj De wolkenvelden lossen morgen langzaam op. Een matige noordoosten wind by temperaturen van 20 tot 22 0 graden C. Zeewater 19 graden C. Vooruitzichten: het hogedrukgebied boven Scandinavië stuwt de warme lucht die nog boven Duitsland aan wezig is weer naar het westen, waar door warm strandweer wordt Wacht in het weekeinde. 1 AUGUSTUS 1969 Zon op: 05.01 uur onder: 20.30 u. Maan op: 21.56 uur onder: 09.23 u. Hoogwater in Katwijk: 5.17 en 17.45 uur, laagwater: 1.18 en 13.39 uur. jt Dit nummer bestaat uit 18 pagina's i Kom eens praten in het rijdend informatie-centrum I -re e advertenties op de pagina's 4 en 6) STANDARD ELECTRIC grip voor de argumenten, die hier voor zijn aangevoerd. Bovendien is in tal van provincies reeds een deskun- J dig apapraat ontwikkeld en functio neren reeds provinciale recreatie raden en commissies. Daarom heeft de bewindsman de beslissing op dit punt aan de Kamer gelaten. Het wetsontwerp is welbewust be perkt tot maatregelen op hygiënisch gebied. De Staatssecretaris meent dat hy zich bij kampeerplaatsen geen zo danig uitgesproken algemene veilig heidsaspecten voordoen dat hiervoor een afzonderlijke regeling zou moe ten worden getroffen Regelingen voor dagcampings en jachthavens vormen een zo complexe materie dat een eventuele regeling voor deze terreinen niet op korte ter mijn mag worden verwacht. HAARLEM (GPDi De Federatie van Maatschappij Ziekenfondsen wil bevorderen dat 80 000 mensen die nu net buiten de loongrens vallen weer terugkomen ,n het fonds. Daarvoor zou het nodig zijn dat die grens van 13.800 gulden op 16.000 gulden zou komen. Dat zegt mr. T. den Hartog namens de Federatie in de jongste Z iekenfondsg ids Al eerder is van de zyde van de verzekeringsmaatschappijen aange drongen op het optrekken van die loongrens, omdat een werknemer een enorme terugval maakt als hij uit het fonds wordit geschrapt om „par ticuliere" patiënt te worden. PASADENA «Reuter) In het straalaandrijvingslaboratorium in Pasadena (Californië) heerst vreug de: de geleerden zyn er vannacht in geslaagd het contact te herstel len met het onbemande ruimtevoer- morgen 250 gram van 90 voor 8O niet te geloven voor die prijs! TEL AVIV (AP) Volgens een Is raëlische mededeling hebben Sy rische Migs ondersteund door ar tillerie vanmiddag Israëlische stellingen aangevallen. De Syrische aanvallen concentreer den zich op de berg Hermon en de hoogten van Golan, die na de zes daagse oorlog van juni 1967 in Is raëlische handen vielen. tuig Mariner-VII, dat samen met de Mariner VI op weg is naar Mar», Dit contact was namelijk zeven uur eerder verloren gegaan: de Mariner VII antwoordde toen niet op een „waaksignaal" en men vreesde dat de energie was uitgevallen waardoor het nemen van foto's van Mars on* mogelijk zou worden. Tegen de ver wachtingen in antwoordde de sonde wel op een teken de lagestrooman tenne in werking te stellen. Als d« normale stroomvoorziening niet zo* reageren op automatische inwerking stelling zou slechts een klein deel van de foto's en inlichtingen kun-* nen worden verkregen waarop met» had gehoopt. Inmiddels naderde de Mariner-VII de rode planeet vanochtend tot op ruim 3400 kilometer. Er werd door dit ruimtevoertuig een nieuwe reek» opnamen gemaakt die de mens in lichtingen moeten verschaffen over de mogelijkheden van leven op Mars, Bijgaande foto's van Mars zyn van de Mariner-VI afkomstig. Onder aan de beelden ziet men duidelijk de witte zuidpoolkap. Él m MP DJAKARTA (AP) Een rechter in de Indonesische hoofdstad heeft d« scheiding uitgesproken tussen Soe karno en twee van zyn echtgeno tes, Fatma Wati en Joerike. Volgens geruchten in Djakarta ia Hartini, de tweede vrouw van Soe karno het brein achter deze echt scheidingen Zij zou alle ander» vrouwen willen uitschakelen om als enige erfgename van de 68-ja- rige Soekarno over te blijven. Fat- ma Wati, Soekarno's eerste offi ciële vrouw en de 23-jarige Joeri ke. zyn vierde echtgenote, hadden al eerder de wens te kennen ge geven te scheiden. Hartini bewerkstelligde ook dat Sara Ratna Dewi, de laatste vrouw die Soekarno huwde, buitenslands moest blijven en maakte op deze wijze een hereniging die Dewi wenste onmogelijk. Dewi woont op het ogenblik in Tokio en beschikt naar verluidt over een Zwitserss bankrekening van de voormalig» Indonesische president met enkel» tientallen miljoenen guldens. Het regent op net ogenblik modeshows in Parijs. Het ene mode huis brengt nog extra vaganter modellen op de „Bühne'' dan de ander. Hier een ontwerp van de couturier Louis Feraud. Het is een lange jurk van witte wol met rode en zwarte versieringen. De split ten aan de zijkant lopen door tot het middel Onze moderedactrice Jos Hagers verblijft op het ogenblik in Parijs om voor u de nieuwe lijn voor de komende winter te ontdekken. Haar eerste indrukken zijn dat de Parijse wintermode dit jaar ver bijsterend verwarrend is. Meer nieuws en foto's van onze redactrice kunt u vinden op pagina 7. Uit het Leidsch Dagblad van 30 Juli 1869: De beroemde Siameesche tweelingen zijn te Berlijn aangekomen met hunne 16 kinderende heer Ciniselli betaalt hun dagelijks f 450 voor het recht om hen aan de Berlijners te laten zien. Uit Menzel schrijft men, dat de hongersnood onder de Israëlieten aan de Russische grenzen nog altijd voortduurt. Een moeder is door het ge brek krankzinnig geowrden en sneed zich op straat het lichaam open om te laten zien. dat zij werkelijk niets gegeten had. DONDERDAG 31 JULI 1969 No. 32853 EIDSCH DAGBLAD irecteur: E. A. E. van Dishoeck ofdredacteur: Drs: J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,26 Witte Singel 1, Leaden - Giro 67058 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 SpgerïcTit f maart I860

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1