Leiden centraal gelegen voor importmarkt van slachtvee Yan maanreisboeking tot bloemen voor baby en bruid Vrije ontwikkeling van „Afrikaanse ziel Tsjechische organist Jan Valach in Leiden Bedrijfschap voor handel in vee: M. Weima goede kans van slagen Benoeming tot techn. directeur Defregger ontkent verdere misdaden ZOETERVELD Kerkelijk Leven W. A.Minnaard nam afscheid van Belastingdienst Leidse kapelaan legt ambt neer MET. Vriendelijke vraagbaken van de V WOENSDAG 30 JULI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 (Door 8. Platteel» LEIDEN Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat in de toekomst in de nieuwe Groenoordhal de eerste importmarkt voor slachtvee in ons land wordt gehouden. Tot het houden van een dergelijke markt heeft de Leidse raad in zijn zitting van 30 juni j.l. de eerste stap gezet, al wil de raad dan ook nog uitvoerig worden geïnformeerd over de financiële con sequenties en de levensvatbaarheid van een dergelijke markt. Informaties wethouder Harmsen heeft het toegezegd die zullen volgen zodra de nieuwe veemarkt ongeveer een half jaar draait. Maakt een importmarkt voor slachtvee in Leiden een redelijke kans van slagen? Met deze Vraag hebben wij ons gewend tot de direc teur van Markt- en Havendienst, de heer M. Weima. Wil een dergelijke markt slagen, aldus de heer Weima, dan zal eerst de import van slacht dieren uit derde (niet E.E.G.) lan den mogelijk moeten worden ge maakt. Tot deze derde landen beho ren o.a. Ierland, Engeland. Dene- LEIDEN Tot technisch direc teur van de NV Leidsche Apparaten- fabriek is benoemd de heer H. de Raaf. Naast de algemeen-directeur ir. E. Ruempol zal de heer De Raaf tevens de export-activiteiten behar tigen. MÜNCHEN (Reuter) De hulpbisschop van München Defregger, die heeft toegege ven in 1944 een bevel tot het executeren van 17 Italiaanse dorpelingen te hebben doorge- j geven, heeft gisteren ontkend dat hij betrokken zou zijn ge- weest bij andere Duitse oor logsmisdaden in Italië. De vrouwelijke advocaat. Marianne Thora, heeft gisteren verklaard te geloven, dat haar cliënt, hulpbisschop Defregger, van blaam gezuiverd wordt door documenten over het doodschie ten van 17 Italiaanse dorpelingen op 7 juni 1944 Mevr. Thora zei. dat de documen ten duidelijk aantonen dat de voor malige kapitein van de Wehrmacht zich twee maal verzet heeft tegen de bevelen de mannen in het dorp Fi- letto dood te schieten als represaille voor het neerschieten van vier Duitse soldaten door Italiaanse partizanen. Zij zei. dat in het eerste bevel het doodschieten van alle mannelijke dorpelingen en het platbranden van Filetto bevolen werd, maar dat na de weigering door Defregger. een tweede bevel uitgevaardigd werd voor het doodschieten van alle mannen tussen de 16 en 60 jaar. Toen Defregger weer weigerde, wer den hem twee officieren van het leger gestuurd met bevelen om te verzeke ren, dat de executies voltrekken wer den, aldus mevr. Thora. marken en Polen, landen waaruit jaarlijks veel slachtvee onze grens passeert. In verband met de veteri naire bepalingen wordt dit vee bij de grens, waar men slechts over een gebrekkige accommodatie be schikt, direct gekeurd en dan on middellijk naar slachthuizen afge voerd. In kringen van de handel leeft sterk de wens, dat de veterinaire bepalingen in die zin worden gewij zigd, dat dieren, afkomstig uit deze derde landen, vrij op een Neder landse markt kunnen worden ver handeld. Voor vee uit E.E.G.-landen zijn deze bepalingen veel soepeler. De directeur van de Veeartsenijkundige Dienst kan op grond van de „Be schikking invoer slachtdieren 1965." runderen en varkens, die blijkens de by de grensoverschrijding overge legde bescheiden bestemd zijn om te worden geslacht, onder bepaalde voorwaarden toestemming verlenen deze dieren op een markt in Neder land aan te voeren. Nota Het verzoek van de handel tot het in het leven roepen van een derge lijke markt, aldus de heer Weima. ontvangt een krachtige stimulans door een onlangs verschenen nota van het Bedrijfschap voor de han del in vee, waarin o.m. wordt ge zegd, dat „als binnen afzienbare tijd hét veterinair beleid t.a.v. derde landen op één noemer met E.E.G.- landen zal zijn gebracht, mag wor den verwacht, dat ook importmark- ten voor slachtvee goede mogelijk heden zullen kunnen hebben, omdat zij voor importeurs een betere mo gelijkheid met zich brengen om het geïmporteerde slachtvee te verko pen." Terzake van importmarkten is het Bedrijfschap dan ook van oordeel, dat juist die markten een behoorlij ke ontwikkeling kunnen verwachten, die in of vlakbij het grote consump- tiegebied van de Randstad Holland zjjn gelegen. In aanmerking nemende de huidi ge situatie en op basis van de ont wikkeling. die het Bedrijfschap meent te kunnen verwachten, is men in deze kring van oordeel, dat Leiden. Utrecht en Rotterdam een nuttige rol als importmarkt zouden kunnen vervullen. Leiden Over Leiden zegt deze nota deze gemeente is centraal gelegen tussen Amsterdam en Rotterdam en ligt bovendien zeer gunstig t.o.v. de Scheveningse haven, waar veel slachtvee per schip wordt aange voerd. Over Utrecht: deze gemeente is als het ware een verbindingsscha kel met andere delen van het land en met de daar aanwezige poten tiële kopers van deze slachtdieren; over Rotterdam: de stad heeft een gunstige ligging aan de Nieuwe Wa terweg en is op het gebied van vlees een belangrijk commercieel cen trum. Het Bedrijfschap acht het niet uit gesloten, dat zich een zekere specia lisatie van deze importmarkten zal ontwikkelen met betrekking tot de herkomst en de kwaliteit van de aan te voeren dieren. In dit geval zou den deze markten zeer wel naast el kaar kunnen bestaan. KAMPALA i AP) Kardinaal Zoungrana van Oeganda heeft gis-1 teren op de Afrikaanse bisschoppen- conferentie in Kampala, Europa en Amerika verweten de „pseudopro- blemen" van geboorteregeling en het priestercelibaat op te dringen aan de Afrikaanse kerk. De kardinaal, één van de oudste van Afrika, verklaarde dat de „Afri- kaanse ziel" zioh vrij van invloeden van buitenaf zou moeten kunnen j ontwikkelen „Wij zyn begonnen met u te iml- I 1 teren, maar voelen nu de noodzaak j van een nieuwe realiteit. Afrika wil geen problemen slikken, die niet overeenkomen met zjjn eigen situa tie". aldsu de kardinaal De kwestie van het priesterceli baat noemde hij voor Afrika geen probleem. Twee andere bisschoppen hebben zich op de conferentie in1 gelijke zin uitgelaten. Zoungrana zei dat ook de vraag-1 '.-tukken met betreking tot de ge boorteregeling en de pauselijke en cycliek daarover in Afrika slechts „pseudoproblemen waren", die hoog- 1 stens in de steden speelden, maar zeker niet van belang waren voot de bevolking op het platteland. 90 procent van de totale bevolking van Afrika. Het standpunt van de kardinaa l j blijkt te worden gedeeld door de! meerderheid van de in Kampala I vergaderende bissschoppen De meeste bissohoppen tonen zich sterk gebonden aan traditionele op- vattingen van de kerk. die zij com bineren met eigen leerstellingen ten opzichte van de .Afrikaanse ziel'. De bissohoppen hebben besloten het vraagstuk van vrede in Afrika tot één van de belangrijkste punten van de conferentie te maken. De agenda-commissie zegt dat het vre desvraagstuk in twee delen moet worden onderverdeeld. Ten eerste is er de algemene kwestie: „zijn wij voornemens er hier iets aan te doen" en ten tweede: „zo ja. wat kunnen we dan op internationaal en nationaal terrein doen". Ministerie Het ministerie van Landbouw kan zich in grote lijnen achter de inhoud van deze nota stellen, terwijl reeds op het departement wordt gewerkt Postduivennieuws P.V. De Blauwkras, vlucht vanaf Quievrain, in concours 200 vogels. W Siera 1—2. A. Lee 3. W. Wel 4.. A. Houweling 58, P. Giisman 6, H. Flippo 7, J. Hansen 9, W. Gijs man 10. P.V. De Snelvlieger Wedvlucht vanaf Quievrain met 292 jonge dui ven. 1 B. Delassao, 2. J. Roest. 3. A. Ouwerkerk, 4 en 5. J. v. Segge- len, 6 en 9. B. Geenjaar, 7. J. Schou ten, 8. M. de Lange en Zn. 10. J. 'den Dunne. P.V. Het Oosten wedvlucht van af Quievrain, 1. C. Selier, 2. C. Ves- seur, 3, 6. 7. H. Mooten zn., 4. K. Dokkum zn., 5. W. v. Klink, 810, J. van Duuren; 9. ,P. Juffermans. LEIDEN De Tsjechische orga nist Jan Vflilach za lop 1 augustus in de Pieterskerk een concert geven onder auspiciën van de Leidse volks universiteit. K. en O. Jan Valaoh die geboren werd in Slovakije in 1925, stamt uit een muzikale familie. Va der Valach. die medicus was. hield ervan dat er in zijn huis zoveel mo gelijk muziek werd gemaakt. In die wereld van klanken groeide Jan op. Hfj studeerde muziek aan het con servatorium van Bratislava en volg de tevens de colleges aan de medi sche faculteit van die stad. Tenslot te wijdde hij zich uitsluitend aan de muziek en werd student aan de Ho geschool voor Muziek te Praag. Zijn eerste werkkring werd de ope ra van Bratislava, waar hij als as sistent-dirigent debuteerde. Hij werd chef-dirigent te Banska Bystrica en nam ook de taak waar van koor dirigent aan het Nationale Theater van Bratislava. Het orkest en de opera leidden hem niet weg van het instrument dat hem boven alles lief is: het orgel. Door tal van concerten en door ra dio- en televisie-uitzendingen is Va lach bekend geworden als één van LEIDEN Het naar Leiden komende circus Heros is geen held in namen. Zoals de foto (LD/Holvast) laat zien. wordt op de aanplakbiljetten als stand plaats aangekondigd het Zoeter- veld. dat je. als het zou bestaan. Ui de buurt van Zoeterwoude zou zoekenBedoeld wordt na tuurlijk het Schuttersveld, sinds jaar en dag standplaats van cir cussen en kermissen, al raakt die tijd langzamerhand voorbij. De 3 October-kermis, sinds 1888 op het Schuttersveld gehouden, zal dit jaar voor het eerst een ande re standplaats innemen rond de Groenoordhal. de beste Tsjechische orgelvirtuosen. Ook in het buitenland werd hij spoedig gewaardeerd als uitstekend gastdh'igent en organist. Hij trad op in West- en Oost-Berlijn. in Polen, in de Sowjet-Unie, in Hongarije, Bul garije. Egypte en in België. i aan een zodanige wijziging van de j beschikking, dat ook uit derde lan- j den vee op de markt kan worden aan- I gevoerd. i Volgens de heer Weima. die de 1 nieuwe veemarkt in haar totaliteit in de toekomst graag zag uitgroeien tot een Randstad-veemarkt. zal naast Leiden zeker ook Utrecht „een gooi" naar een importmarkt i doen. Ook Utrecht bouwt momenteel een nieuwe overdekte veemarkt, die begin volgend jaar in bedrijf komt. Rotterdam nog altijd de heer Weima zal het moeite kosten een j dergelijke markt aan zijn marktwe- zen toe te voegen. Reeds nu zit men in deze gemeente met een ruimte probleem voor de bestaande vee markt. Gunstige factor Tenslotte: hoe een importmarkt zich zal ontwikkelen, kon ook de heer Weima ons niet voorspellen. Van oordeel is hij echter, dat Lei den de mogelijkheden mochten die er straks komen moet aan- M. WEIMA Leiden uit groeien tot Randstad-veemarkt. (Foto LD/Holvast) grijpen. Een goede kans van slagen zit erin. Wij hebben dan nog altijd eerst de toestemming van de Kroon en de di recteur van de Veeartsenijkundige Dienst nodig Bovendien moet de in stelling van een dergelijke markt gedacht wordt aan twee maal in de maand worden gezien als een proefneming. De outillage hebben wij er voor, waarom het dan niet geprobeerd. Een gunstige factor is verder ook. dat Leiden (met zijn slachthuis) kan voldoen aan de bepaling, dat de aangevoerde dieren, direct na slui ting van de markt, moeten worden afgevoerd naar een slachthuis of vlceswarcnfabriek om daar binnen 72 uur te worden geslacht. Het vorig jaar bedroeg de aan voer uit derde landen 70.000 a 75.000 dieren, waarvan een deel recht streeks naar de vleesfabrieken ging NED- HERV. KERK Beroepen te Ede: G. K. Post te Giessendam. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Maassluis: B de Romph, kandidaat te Apeldoorn. Aangenomen naar IJmuiden: R. v. Beek. kandidaat te Ede. die bedankte voor Schiedam. Aangenomen naar Onstwedde: A Bekker. kandidaat te Broek op Langedijk, die bedankte voor Hillegoni, Lutten a d Dedems- vaart en Stadskanaal. OLIE-INSTALLATIES IN NOORD-NIGERIË VERNIETIGD LAGOS (AP) Gisteren heeft een niet geïdentificeerd maar waarschijnlijk Biafraans vliegtuig een geslaagde aanval uitgevoerd op olieinstallaties in het noorden van Nigerië. De installaties werden zo nauw keurig geraakt dat de hele zaak de lucht inging. Na de ontploffing ont stond een brand die vijf uur duurde en met de grootste moeite bedwon- gen kon worden, de reparatie zal di- verse maanden in beslag nemen. De j installaties behoren toe aan Shell- BP LEIDEN In verband met het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd, heeft de hoofdcontroleur-A de heer W. A. Minnaard, gisteren na een 42-jarige loopbaan, afscheid van de belastingdienst genomen. Het gehele personeel van de In spectie was hiertoe »n de kantine van het Centraal Belastinggebouw bijeen gekomen, waar hem een hartelijk af scheid werd bereid. Nadat mevrouw Minnaard bloemen waren aangebo den, werd de heer Minnaard in waar derende woorden toegesproken door de hoofdinspecteur, mr. G. J. L. van Willigenburg, hoofd van de Inspec tie Sinds 1 oktober 1946 is de schei dende ambtenaar werkzaam geweest, eerst in de afdeling recherche en controle, later in de controle-afde ling. Zyn verdiensten werden dit jaar reeds erkend door zijn benoeming toö Ridder in de Orde van Oranje Nas sau. Na het hoofd van dienst werd het woord gevoerd door de chef de bu reau namens het personeel van de inspectie en door enkele collega's van de afdeling controle. De heer de Ruijter sprak namens de N.C.B.O. waarvan de heer Minnaard jarenlang plaatselijk voorzitter is. De bijeenkomst werd besloten, met een afscheidsreceptie waarbij velen öla. oud-collega's en diverse belas tingconsulenten van htm belangstel ling en waardering voor de persoon van de heer Minnaard blijkgaven. De sprekers deden hun woorden verge zeld gaan van geschenken w.o. een rad io -grammof oon versterker De heer Minnaard dankte voor de ondervonden belangstelling en de gevers voor hun geschenken. LEIDEN Kapelaan W, van Eg- mond i41), sinds vijf jaar werkzaam in Leiden, heeft de parochianen van de Sint Petrus parochie meegedeeld, dat hij om redenen, gelegen in de celibaatsverplichting, het priesterlijk ambt zal neerleggen Hij blijft in dienst tot een opvolger is benoemd. De kapelaan zoekt een nieuwe werk kring in het maatschappelijk vor mingswerk of als godsdienstleraar, een functie, die hij ook als kape laan bekleedt. LEIDEN Vorige week kwam er een man binnen, wit van opwinding, die iets zei over maanreis boeken". Ik verwees hem naar één van de Leidse boekhandels, maar ik had het verkeerd begre pen. Hij wilde een maanreis boeken. Nu, we hebben hem de weg gewezen Aan het woord is Lieke Schmidt. „Deze iveek is de bloemen- week als warming-up voor het Rijnsburgse bloemencor so van zaterdag. Er wordt met bloemen gestrooid. Rijnsburg ververst doorlo pend de door de hitte snel verwelkende bloemen op de tentoonstelling in het Stad huis. Wij als VVV zorgen er voor, dat een boeketje gaat naar alle Leidse bruidjes van deze week, alle in Lei den geboren baby's en via de kruisverenigingen naar langdurig zieken." Dat ver telt Nelleke Hardijzer. Nelleke en Lieke zijn twee van de vier informatrices, die dit zomersei zoen het Leidse bureau van de Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer „bezet" houden. Dat betekent wissel diensten om elke dag van negen uur 's morgens tot tien uur 's avonds op zondag vanaf één uur) de infor- matiepost open te hebben. Mej. Hardijzer is er ook 's winters. Ze is sinds byna twee jaar in vaste VVV- dienst. Mej. Schmidt heeft voor dit seizoen „getekend". Zomaar praten met Nelleke en Lieke betekent een vele malen on- Hans Melkcrti derbroken gesprek. Doorlopend ko men er mensen aan de balie, steeds gaat de telefoon. Altijd zijn het vra gen. De charmante VVV-vraagba- ken weten bijna altijd raad. Ze heb ben een batterij van boeken en klap pers tot hun beschikking om het antwoord te weten te komen. En de telefoon natuurlijk. Die maanreis-boekings-informatie was een bijzondere. Meestal gaat het om zaken, die niet zo in de ruimte zweven. Vaak gaat het om een straat in Leiden, nog meer om een mu seum. Ja. ook in deze hete dagen misschien juist in deze dagen van wege de veelal koele ruimten zijn er in Leiden tal van museumbezoe- I kers te vinden. Verder is het nu rustig in de stad VVV merkt dat. De toeristen zitten aan de kust en blijven daar van de zon genieten. Zo gauw het weer min der is, komen ze naar de stad en dan is Leiden dichtbij. Ook des avonds. „Vooral de jeugd vraagt dan om lokalen ze lacht wat bij het ge bruik van dit woord waar muziek wordt gemaakt en gedanst kan wor den. Waar moet ik ze heen sturen? Leiden heeft dat niet", vertelt Nelle ke. Leiden heeft wel een actief VVV- bureau, waar de informatrice uit haar mouw schudt, wanneer men naar de Deltawerken kan va ren en wat Zwolle te bieden heeft. *L ieke (links/ en Nelleke ..Waarmee kunnen we u van dienst zijn?" (Foto LD/Holvast Hoe leer je dat en wat moet men kunnen? „Middelbare opleiding en behoorlijk talen spreken zijn vereis ten", vertelt mej. Hardijzer „En de rest komt gewoon vanzelf. Informa trices zijn vaak meisjes, die in het buitenland ht-bben gewerkt, en han dig zijn- Ze moeten even de weg le ren kennen en dan kunnen ze hier alles vertellen". Het klinkt eenvoudig, maar de toeristen komen in het seizoen «met als piek de bloembollentijd) aan de lopende band, zeker op vrijdag (vóór het weekend en marktdag) en maandag «„geen verklaring voor de extra drukte"). Veel Duitsers en dib seizoen ook veel Amerikanen. En verder Belgen, Fransen en Scandi- naviërs. Engelsen ook, eigenlijk van tal van nationaliteiten. „Nu zjjn het vaak hotel-zoekers, toeristen, die dichtbij de kust willen zitten en niet in de kuststreek zelf slagen of vreemdelingen, di© graag in een stad als uitvalspunt overnachten. Afgelopen weekeinden waren alle Leidse hotelbedden bezet". Dat is een zomerse kijk op de zaak. In de winter is het minder druk in het kleine kantoor in de Steenstraat. „Dan komen vooral de Leidenaars, die informatie willen over uitstapjes en over plaatsen, die ze in de va kantie willen gaan bezoeken. En dan natuurlijk de theaterbespreking. Die loopt uitstekend, in alle seizoenen van het jaar. Kennelijk is er behoef te aan deze service van VVV, waar men plaatsen kan reserveren voor theatervoorstellingen in tal van ste den. Niet voor Leiden. Dan moet men naar het theater zelf. Waarom weet ik eigenlijk niet", zegt mej. Hardijzer En dat is dan één van de weinige vragen, die de VVV-meiskes niet kunnen beantwoordenDeson danks ook van onze kant „Hartelijk dank voor de moeite". En dan klinkt als tientallen malen per dag: „Tot uw dienst, 't was geen moeite.,,»,"

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3