Dertigduizend mensen bezoeken paardenmarkt in Voorschoten Katwijks reddingsbrigade gaf spectaculaire show Overvol Texel heeft te weinig drinkwater Benjamin Harkarvy terug naar Amerika Kennedy mag jaar niet rijden Vijf gewonden bij rel in Steenstraat <3 Leidse kapitein mag 2 maanden niet varen (Her)inenting tegen kinderverlamming Marcel van Dam naar de VARA Botsing tussen twee brommers PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 28 JULI 1989 VOORSCHOTEN Voorafgegaan door de politie en gevolgd door het Paardenmarkt-comité torste bur gemeester L. de Kool van Voorscho ten van morgen het zware houter kruis naar het begin van de Voor straat. Met het pla-atsen van he kruis opende hy de 765-ste paarden markt. De aanvoer bedraagt 446 paarden Hierby zyn de veulens niet geteld De handel is. volgens insiders, le vendig. Hoofdzakelijk worden er luxe paarden verkocht. Het slachtpaard is zo goed als niet aanwezig Het ziet er naar uit dat de bok kenwagen weer terugkomt. Ook de markt zijn dit jaar voor het eerst geiten en bokken aangevoerd. De bok ken kunnen bespannen worden. Ook de handel hierin is zeer sterk. De aangevoerde dieren zijn reeds alle verkocht. In het centrum van het dorp is het een drukte van jewelste. Naar schatting bevinden zich momenteel dertigduizend mensen in Voorscho ten. Zy $yn niet gekomen om al leen naar de paarden te kijken, maar om ook te genieten van de oude ge bruiken zoals het koekhappen. het schandblok enz. Het Baluwhuis is omgetoverd in *n zeventiende eeuwse herberg waar de waard in een zeventiende eeuws boerenkostuum de klanten bedient. Al het geld dat hier in het laadje wordt „gedronken" komt ten bate voor het nieuw te stichten Voorscho- tense zwembad. Rond de paarden markt is een kermis ongetrokken Vanmiddag werden er korte baandra- verijen gehouden. Tot vanavond twaalf uur heeft het paard voor rang op alle weggebruikers in Voor schoten. Mutaties bij het Danstheater DEN HAAG (ANP) De choreo graaf Benjamin Harkarvy, die als leraar en artistiek leider aan het Ne derlands Danstheater was verbonden gaat terug naar Amerika. Hij is opgenomen in de artistieke leiding van het Harkness Ballet in New York. Zijn plaats by het Haag se dansgezelschap wordt ingenomen door Glen Tetley die reeds jaren voor of bij het Nederlands Danstheater werkte. Voorts zullen Susan Kenniff, He len Heineman en Jerome Weiss van dit gezelschap geen deel meer uit maken. Zij keren ook naar Amerika •terug. Sabine Vaessen. die sinds 1964 bij het Haagse gezelschap werkte is geëngageerd dooi- het ballet van Os lo onder leiding van Sonja Arovo. Ook Steven Wistrich gaat naar Os lo. Nieuw by 't Nederlands dansthea ter zijn de prijswinnaars van het bal- letconoours in Varna in 1968: Rita Poelvoorde en Jan Nuyts. beiden uit Antwerpen, in het tableau de la trou pe zijn ook opgenomen Jan Willem de Roo. die zijn eigenlyke dansoplei ding bij het Nederlands Danstheater ontving en Johan Meijer, die na een opleiding aan de Kennemer Ballet school als leerling-aspirant in Den Haag kwaim werken. Per 1 september is Soott Douglas aan het gezelschap verbonden als regisseur. De eerste danser en cho reograaf, Jaap Flier, zal het komen de seizoen inspraak hebben in de ar tistieke leiding. KATWIJK Als inleiding tot een zeer geslaagde reddingdemonstratie- middag. voeren zaterdag- je reddingsboten van de KRB in slaglinie naar het strand. De op komst van toeschouwers was over weldigend. In zyn welkomstwoord tot de aan wezigen sprak burgemeester A. G. Vermeulen terecht over een redding- show met leerzame elementen. Hy uitte zijn dank aan alle vrijwillige deelnemers, in het byzonder aan de Marine Luchtvaart Dienst, die al zo'n jaar of 20 medewerking ver leent, aan de leden van de paraclub van de Mobile Colonne uit Naar den, aan de commando's uit Roosen daal. Ook bedankte hy de brigades uit Noordwijk en Wassenaar, die de bezetting van de posten in Katwyk op zich genomen hebben om deze middag voor hun Katwykse collega's mogelijk te maken. JEUGDBRIGADE De jeugdbrigade beet de spits af met het tonen van enkele eenvou dige reddingmethoden. Met de red- stok gingen de twee langste briga- diertjes van elke groep te water om een pseudo-drenkeling te redden. De lijn, die aan de stok bevestigd is, werd afgewonden en in volgorde van Een commando uit Roosen daal landt precies op de aange geven plaats. (Foto LD/J. v. Duyn, Katwijk-Z.) grootte vastgehouden door de voerige helpers, waardoor verbinding met het strand, waar de klos werd afge wonden, in stand bleef. By het be reiken van de „roekeloze bader" kon deze zich aan de stok vastklampen, waarna de strandman de lyn weer kon inhalen. Om het slachtoffer, goed in de gaten te kunnen hou den zwommen en liepen de redders achteruit terug. Verder lieten deze dappere jonge ren, ter lering aan iedereen, zien, hoe men ook zonder redmiddelen hulp kan bieden, door het vormen van een levende ketting. De deelne mers aan deze redding gaan om en om staan en houden eikaars polsen vast, waardoor de krachten tegenge steld gericht zyn, er uitzich is naar beide kanten en de dubbele greep een extra verzekering is om elkaar niet los te laten. Overigens worden de Jongste brigadiertjes niet ingezet bij grote reddingen zy het, indien nodig, uitsluitend voor het verrichten van hand en span diensten. Het volgende programma-onder deel, de zeeroeiwedstrijd tussen de ploegen van de brigades uit Castri- cum, Zandvoort, Petten en de twee ploegen van Katwijk, bracht de no dige spanning en sportieve wedyver. Door de kalme zee ging de strijd vrijwel gelijk op. Toch was Katwijk I de eerste, die by de boei het keer punt nam, direkt gevolgd door Pet ten en Katwyk II. In deze volgorde, met minimaal kwamen de boten het strand op. By dingmaatschappy zodanig gecon- het afmeren, waarby de boot weer strueerd, dat hy een heel eind het verschil overigens. en er ontwikkelde zwarte rookwolk. vertrekgereed dient te worden af geleverd, kwam Katwijk I echter wat in moeilijkheden, waardoor de man nen van Katwyk II het eerst de finishlyn bereikten, vlak voor Pet ten en Katwyk I. Castricum en Zandvoort eindigden respectievelyk op de vierde en vijfde plaats. De VW-wósselbeker. vorig jaar in handen van Petten, werd door VVV- direkteur, de heer Chr. Verplancke onder het toeziend oog van een glunderende burgemeester, uitgereikt aan Katwijk II. Verder werd het gebruik van het voor vele badgasten altijd zo myste rieuze seinbord uitgelegd. Zoals by zovele dingen in het leven: een doodeenvoudige zaak. als Je het maar weet. Voor een meervoudige redding of by een massa-ongeval, is een per- fekte organisatie vereist. Bij inzet van alle beschikbare, verschillende middelen, moet men op de meest doeltreffende wijze gebruik maken van de mogelijkheden, zoals men hier liet zien met een drievoudige redding met behulp van een speed boot, een motorboot en een roeivlet. Door een vloeiende, goed doordachte, samenwerking werden de drie hulD roepende drenkelingen op de vlugst mogelyke wijze aan land gebracht. Op zee dreef een vreemdsoortig vaartuig, dat plotseling in brand vloog. De vlammen laaiden hoog op zich een dikke. water in kan ryden tot het schip op vaardiepte is en op eigen kracht verder kan varen. Als klap op de vuurpijl werden bergingen getoond van te water ge raakte parachutisten Drie springers van de Mobile Col.vine uit Naarden werden behendig 11 zee opgepikt. Vervolgens toonden vier commando's uit Roosendaal onder leiding van de oud-Katwijker Luitenant F. R. J Knetsch hun beheersing in de be handeling van hun bestuurbare .sjuuts" door precies op een Hangend in een lantaarn paal en ondersteund door een toeschouwerschoot onze foto graaf Jan Holvast deze fraaie prent van de Voorschotense paardenmarkt. Foto LD/Holvast) Burgerlijke Stand GEBOREN Johnnie Richard Paschal. 7. v. F. van Kasterop en L. Boehlee: Margaretha d. v J. M Roosenbrand en A J. M. Geu- ke: Ronald, z. v. C. van der Meer en J Valkenburg; Nicolaas Willem Cor nells ,z. v A de Vreugd en A. Dijk huizen; David Martin Khong Ham. 7 V. T L, Oel en A. E. Zube: Julius Antonius, z. v. G. A. Koets en E. H. M. G van der Waart: Careline Adiiana (1 v. C. van Delft en A. D. van Dui venvoorde. André, z. v. A. van der Plas en P. van Duljvenbode; Marco, z. v. M. Broers en H. Sjardijn; Hendricus. z v. P M. J. van der Holst en T. Ko- vacs; Gerrlt. z. v. J. Hogewoning en G van Egmond: Raymond Marcel Francis, z. v. C. G. Röling en J. W. J. Schuster. GETROUWD M. Workala en E. M. H. Pattlkawa. J. Karstens en R. Tegelaar. OVERLEDEN J. Dlrkse. 81 Jaar, man; W de Moolj. 69 Jaar, man; A J. Llm .1 Jaar. zoon; M. J. Jacobs. 90 jaar. vrouw; S. van I Weeren. 86 jaar. man; C. P. Baan. 79 I jaar. man, P. J. Schrijver, 38 Jaar. man; P van Heerlngen. 69 Jaar, man; C Bakker, 69 Jaar .man; W. A F. Ma- rijt, 68 Jaar, man AMSTERDAM LEIDEN <ANP> De Raad voor de Scheepvaart heeft een 45-jarige kapitein uit Leiden voor de tyd van twee maanden de bevoegdheid ontnomen om als kapi tein op zeeschepen te varen. Hy werd mede-schuldig bevonden aan de aanvaring van het 498 brt. metende Nederlansde bevoorradingschip Lady Carolina met 't Columbiaanse tank schip Barranca-Berneja, 8 novem ber 1967 op de rivier la Gironde in Frankrijk. De Lady Carolina was na de aanvaring gezonken, waarbij Ds. J. A. G. van Zanten hervormd predikant in de wijk Den Deyl in Wassenaar viert zaterdag zijn 25-ja- rig jubileum als predikant. In de Messiaskerk wordt van half vier tot vyf uur een receptie gehouden. LEIDEN Voor inenenting' of herinenting van kinderen tot en met 19 Jaar zal gelegenheid worden ge boden a.s. woensdagmiddag van 2 tot 5 uur in het gebouw van de G.G. en G.D., Roodenburgerstraat la. Alle inentingsbewyzen moeten worden meegebracht. Het is van belang zich tevoren by de GG en GD, eventueel telefonisch (tel. 20645» te oriënteren of de (her»inenting wel nodig is Voor kinderen tot 6 jaar kan men zich ook wenden tot de huisarts, wat vooral van belang is wanneer men reeds lopende afspraken heeft. BOSTON (AFP) Senator Ed ward Kennedy is voor de periode van een jaar zyn rybewys kwyt. Het besluit hiertoe, voortvloeiend uit de wet, is genomen door het ver keersbureaus van de staat Massa chusetts. De griffier van het bureau heeft dit gisteren bekendgemaakt. ROTTERDAM <GPD> Drs Mar cel van Dam, medewerker aan het wetenschappelijk bureau van de Party van de Arbeid, de Wiardi Beckmanstichting. gaat per 1 ok tober over naar de VARA. waar hy voor radio en televisie documentaires gaat maken. Drs. Van Dam is indertyd veel in het nieuws geweest in verband met 'n event, benoeming tot secretaris van de Party van de Arbeid Hij behoort tot de groep-Nieuw Links. Portugese assistent-werktuigkun- kruis van Oranje zeildoek, dat op i dige om het leven kwam. Volgens de het strand was neergelegd, te dalen. raad had de Nederlandse kapitein pen nacht gewond geraakt by Een prestatie, die grote bewondering de navigatie op de Gironde niet ge- vechtparty in de Steenstraat, afdwong. heel aan de loods moeten overlaten. Het is niet duidelyk hoe de rel. LEIDEN Drie Leidenaars en twee Rynsburgers zyn in de afgelo- een Direkt werd met vuurpijlen alarm geslagen. Daarop naderde binnen en kele minuten een Neptune van de Marine Luchtvaart Dienst uit Val kenburg, die ter localisatie van de plaats van de ramp, markeringsrook- boeien uitwierp. Zich oriënterend op dit rookspoor volgde kort daarop de helicopter SH 34 J-144, die een drenkeling uit de grote plas opviste, een z.g bewustelo ze op brancard van een reddingsloep in volle zee oppikte en vervolgens keurig op Let strand gedeponeerde, Daarby tot grote hilariteit een zand storm produceerde, die le toeschou wers het zand in de ponën perste Ondertussen was ook de grote reddingboot, de Barend van Spree- kens, door een tractor in zee geduwd. Dit type tractor, met omhoog steken de pypen voor de aanvoer van verse lucht en voor de afvoer van uitlaat gassen. is speciaal voor de Konink- ïyke Noord- en Zuid-Hollandse Red- LEIDEN Een 21-jarige brom- fietser uit Gorkum kreeg schaafwon den zowel aan het gelaat als aan armen en benen, toen hij op de Voorschoterweg door een andere bromfietser werd geraakt. Het on- I r.eluk gebeurde tydens een inhaal- I manoeuvre en werd veroorzaakt door een grote koffer, die de passerende bromfietser achterop had gebonden. I De gewonde Gorkummer is door de E.H.D. naar het Academisch Zieken huis overgebracht. TEXEL (GPDl Texel is dit weekeinde rekbaarder gebleken dan ondanks de waarschuwingen in ve lerlei vorm (radio en geschriften) werd voorgespiegeld. Duizenden toe risten hebben zich niet laten weer houden van een gang naar het „dol" verklaarde eiland en in beperkte ma te is er nog steeds plaats. Niet dat dit in de komende weken wel zo zal blijven Het eiland was al aan de rand van zyn capaciteit voordat de bouwvak vakantie begon. Het mooie weer. waardoor velen langer bleven, was hiervan een belangryke oorzaak. Mis schien was dit al tot de vliegende bouwvakkers doorgedrongen, want de drukte by de boot in Den Helder was minder dan verwacht. Wel ont stonden zaterdag wachttyden. maar een extra veerboot verdween al om acht uur 's avonds van het toneel. De laatste dienst werd gewoon om half tien uitgevoerd, 's Morgens had den zeventig vroege vogels geluk, toen voor een ziektegeval omstreeks drie uur een extra boot in Den Hel der aankwam. Pas twee uur later zou namelijk de dienstregeling begin nen. De TESO schat dat zaterdag 1800 auto's naar het eiland zijn ver voerd. Zaterdagmiddag besloot het ge meentebestuur na overleg met de VVV. via de radio bekend te maken dat er geen plaats meer was. Amb tenaren werden by de boot gepos teerd om door vlugschriften de men sen op deze situatie te wyzen. De meesten trokken zich er bar weinig van aan. Amper tien auto's keerden om. De overgrote meerderheid nam het risico en vond een plaats, hoe wel niet altyd op de voorgeschreven wyze. Enkele voetbalvelden op het eiland werden op last van het gemeentebe stuur tot noodcampings verklaard. Zondagmorgen voor tien uur moes ten vyftig campeerders die op deze noodcampings hadden overnacht het veld ontruimen. De meesten van hen konden terecht op echte campings. Texel, dat over een eigen drinkwa tervoorziening beschikt, kampt wel met een ernstig tekort aan water. Het waterleidingsbedryf heeft zon dag op grote schaal gewaarschuwd voor overdreven waterverbruik. Op de boot naar het eiland werden fol ders uitgereikt. In Den Helder werd tevens een geluidswagen ingescha keld. Ook op Texel zelf wordt inten sief gepatrouilleerd door een geluids wagen om allen die op 't eiland ver- blyven er aan te herinneren zuinig te zyn met het water. die omstreeks één uur begon, is ont staan. In elk geval heeft drank de gemoederen verhit. De politie, die enige orde in de nachtelyke chaos trachtte te scheppen, werd in haar optreden ernstig gehinderd door voornamelyk jeugdige herrieschop pers. Niettemin gelukte het haar vyf gewonde vechtersbazen, hoewel deze zich er heftig tegen verzetten, in een wagen van de EHD te kry- gen. Na geneeskundige behandeling, in het Academisch Ziekenhuis is het vyftal, in leeftyd variërend van 19 tot 35 jaar, voor verhoor overge bracht. naar het bureau van politie aan de Zonneveldstraat. De Engelse zangeres Mari anne Faithfull. die onlangs bij aankomst in Australië door een overmatig gébruik van slaapmid delen in elkaar zakte, ligt hier in de tuin van het ziekenhuis naast haar vriend Mick J agger. Pop zanger en Rolling Stonë Mick Jagger. die voor filmopnamen in Australië is, komt zijn vriendin netje zo vaak als mogelijk is op zoeken. fM*

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 6