Treur- Nog negen Apollo's en dan naar Mars Antisemitisme in Oost-Europa Flora krijgt nieuwe hal OETBAL >P MAAN Een gymnastieklokaal voor Oiideiihofscliool WÈÉÉÊÊL f -jZoeterwoudse raad: R ijnegommerstraat wordt verbeterd GRENS UITBREIDINGSMOGELIJKHEDEN BEREIKT Trap tegen voetjbal... AFB neemt Interwaarden straks over Hallo, meneer de Uil... Medische diensten ntIJDAG 25 JtTLI 1065 IE1DSCW DAOBU» PAGINA 9 LEIDEN Eén van de zeer weinige treurwilgen in het Van der Werfprak treurt niet meer. De in volle zomer- pracht over het water han gende boom heeft het gister middag omstreeks drie uur hij rustig weer plotseling he geven. Ouderdom is de ver moedelijke oorzaak van dit zeer abrupte einde. De treur wilg, die in de warme maan den en dan vooral tijdens het lunchuur aan velen een koel onderdak verschafte, plons- te na hevig gekraak met zijn groengele gebladerte in het water langs de Steenschuur. De vallende boom veroor zaakte verder geen ongeluk ken. De plantsoenendienst is vandaag druk bezig geweest met opruimen van de boom- resten. Onze fotograaf maakte vanochtend in het Van der Werf park, dat zijn ontstaan dankt aan de^buskruitramp in het begin van de vorige eeuw, dit trieste plaatje. Foto LD/Holvast) NG ANKARA 'Reuter! De Turk se voetbalclub. Gunes Spor. heeft zich formeel tot de Ame rikaanse ambassade in Ankara gewend met het verzoek als eerste een voetbalwedstrijd op de maan te mogen spelen. Rust in vakantie In de Franse hotelwereld heeft begrip voor mensen die in hun tntie alleen maar rust. rust en eens rust willen. Voor hen is er vertelt Hotel Revue» een „Guide des lotels encieux 1969" waarin vijf- lenhonderd hotels staan vermeld die I eheel in een stille zone liggen, dan rel over een aantal kamers beschik - waar het geluid van de jachti- e buitenwereld niet wordt gehoord. 1M Voor Wassenaarse jongeren tot 9 jaar die in het verleden met of iet voldoende zyn ingeënt tegen jnderverlamming bestaat daartoe de rolgende week maandag of dinsdag ilsnog gelegenheid, 's morgens van 10 tot 12 uur in het kantoor van de &G en GD. Prinsenweg 1. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN' René Willem zn v. W J. van der Zeeuw en E. Baart, Sandra Blanca Marina dr. v. J. B M. Bergman en W. A. G. Opdam. Carla Cornelia dr. v. D. van der Bent en J. C Ju, Johan nes Henricus Theresia zn v. J. C. T. Turk en P. Distelvelt, Caroline dr. v. A. J. Lagas en M. J. Kluivers, Marc Hugo. zn. v. H. Langelaar en A. M. Driessen, Monique Elisabeth Johan na dr. v. J. M. Vinkesteijn en J. C. E. Schenderling, Mariëlle Monique dr. v. H. Smit en J A de Reede. Lea Anne- Glna Eunice dr. v. H. van Oostende en P. Fraanje. GETROUWD J. C. van Deth en L. H J J. de Kanter, P. de Lijster en A. P M Kos ter. F. K. Grootenboer en M. A N. Ko- reiihof. P. J. J F. Vink en J M van der Meer. R. P. Sjoerds en C. A. M. Winkel. J. de Kruis en G. Boersma. R. Poot en M. M. Dodson. E. A. H Wa- gemaker en T. Koppeschaar, A den Herder en H. W. Duijverman. L J. v. d. Berg en H. Beij. M. A. A Weenink en M. J. M. vom Kins. J. I. Eradus en M. W. van Hofe. M. J. I. Eradus en P. A. Bennett. ONDERTROUWD J. H. J. J. Sjardin en D. J. E. I Oostveen. P C M. Mosmans en A A H. Smits. H. P Neyen en S. A. M. van den Berg. B W. Oerlemans en M. A. van Dam, H. van Aken en M. Offer- man. P. A. de Graaf en J Jansen, A A. van der Laan en M. Broers, C. J. Gans en C M. Voskuil, A. van den Ouweelen en E M. Stuijfzand. B. Neu teboom en G. J. van den Burg. R M. de Zwaan en M. van Venetlën, P. Blok en C. M. Zlrkzee. H. J. de Prie en G. F. Meijers, J W. Beese en A. M. Kromhout. P. Schuitemaker en E. E. Schipaanbool-d. M. van Klinken en N. Looman, L. van Leeuwen en M. E. C. Dopheide, E. N. C. Ruitenberg en N. E. Kolstee. J. P Seyffers en C. Stahl. Pastoor H. A. A. Rouw van de St. Willibrordparochie in Wassenaar, die eind juni afscheid nam, omdat hy op 30 juni met emeritaat zou gaan. zal zijn functie nog blijven uitoefenen tot eind augustus. ;r ZOETERWOUDE De Rynegom- merstraat in Zoeterwoude zal worden gereconstrueerd. Deze verbetering zal het aanzien van de straat zeer vtf ten goede komen, terwijl de doorstro ming van het verkeer sterk zal wor den bevorderd. Het ligt in dc bedoeling wn aan beide zijden van de straat lisci trottoirs en parkeerhavens aan te leggen. Ook werd. naar aanleiding ra*n ingekomen stukken, uitvoerig over de verbreding van de Weipoortseweg. De eigenaars van de grond zullen voor een nadere bespre king hierover worden uitgenodigd, deelde burgemeester J. A. Detmers, tijdens de gisteren gehouden raads vergadering mee. De raad stelde voor het Industrie - «hap „De Grote Polder", voor de onteigening van gronden, een krediet van f 450.000,- beschikbaar te stellen. Deze onteigening is destijds dooi- de gemeente Zoeterwoude aangevraagd. Het gevolg hiervan is dat zij deze ook moet betalen. Aangezien de gronden direct weer aan het schap zullen worden overgedragen, zal het Indus trieschap het gehele bedrag aan de gemeente restitueren. Aan de Hoge Rijndijk, ter hoogte van de zand- en grind handel P. H. Omzigt, zal een wachthuisje, ten be hoeve van de busreizigers, worden gebouwd. De raad voteerde hiervoor een bedrag van f 2000.-. Het verzoek om adhesie van de gemeente Rijssen, betreffende ruimtelijke ordening, werd voor kennisgeving aangenomen. Tegen de zwanenoverlast in de polder •geerde de heer C, J4 van Leeuwen (KVP). Hy vroeg het college of het hiertegen geen stappen kon onderne men. De heer B. C. van der Veer (AR) drong er op aan dat de ver keersmaatregelen bij de Ommedijkse- weg, waar regelmatig auto's worden geparkeerd, nader te bekijken. OEGSTGEEST De plannen van Leiden. Katwijk en Noordwijk tot een seriebouw van gymnastiekloka len zijn niet te verwezenlijken. Het college van B. en W. van Oegstgeest vragen de raad daarom een krediet van f 10.000.- beschikbaar te stellen voor de bouw van een gymlokaal by de Oudenhofschool. De school zal worden gebouwd door de NV Gebr. Van Heeswyk uit Eindhoven. In verband met de reconstructie van de Abtspoelweg moet de gemeen te een perceel grond van 730 m2 van de heer G. J. Hoogervorst kopen. De totaalprijs van grondaankoop en in- komensschade bedraagt f 25.150,-. Daarnaast komen ook de kosten van overdracht een vergoeding van f 500,- voor herstellen van de drainage en het planten van een ligusterhaag. B. en W. stellen de raad voor een kre diet van f 27.500.- te voteren. De raadsagcnda voor 31 Juli bevat verder: voorstel van burgemeester en wethouders met betrekking tot on derwijzend personeel aan de open bare lagere scholen; inzake pacht- ontbinding; tot verkoop van grond bij het perceel Geversstraat 47; ver lenging van jachtrecht; verplaatsing van bushalten aan de Haarlemmer straatweg; verlenging van een kre diet voor organisatie-adviezen inzake de gemeentelijke diensten; eer* kre- LEIDEN Voor een 27-jarige Leidenaar, die gisteravond met zyn vrouw nabij de Morspoort liep te wandelen, was de verleiding te groot. Op het moment namelyk dat hij een stel voetballende jongens passeerde, voelde h4J de onweer staanbare drang in zich opkomen om deel te nemen aan het spel. De sportieve huisvader gaf echter zo'n harde trap tegen de bal, dat hij zijn linkerbeen brak. De avondwan deling eindigde derhalve in het zie kenhuis. diet voor aankoop van materialen t.b.v. het gymnastieklokaal Juffer- mansstraat; treffen van voorzienin gen t-b.v. het schoolgebouw aan de M. H. Tromplaan; aanbieding van de gemeenterekenling en van 't grondbe drijf over het dienstj aai- 1968; van burgemeester en wethouders tot goedkeuring- van de rekemng 1968 van het bejaardencentrum Hofwijck; verlenging van voorschotten aan be sturen van bijzondere kleuterscholen inzake overschrydingsbedragen bij het 5-jarig tijdvak 1966 t/m. 1970; aanvrage artikel 72 L.O.-wet van het bestuur der Montessorischool betref fende schade door condenswater. I HOUSTON (AP ANP» Terwijl de wereld juichte over de behouden te rugkeer van de eerste mensen van de maan zijn de voorbereidingen voor komende maanvluchten in volle gang j en gaan de gedachten al weer uit naar nog opzienbarender ruimterei zen. De start van de Apollo-XII is voor lopig vastgesteld op 14 november. Dan zullen de ruimteveteraan Char les Conrad en de debutant Alan Bean starten voor een bezoek aan de .Zee der Stormen" op de westelijke maanhelft terwijl de veteraan Gor don in de Apollocapsulc om de maan zal blijven vliegen. Bij deze vlucht zullen meer wetenschappelijke in strumenten op de maan worden ge plaatst en zullen twee maanwande- lingen worden gemaakt, elk van drie uur. Conrad en Bean zullen zich en kele honderden meters van hun maantaxi mogen begeven, terwijl Armstrong en Aldrin niet ver dei- weg mochten lopen dan 30 meter. Nieuwe horizon voor Napolitaanse kwekers De Flogeco. een maatschappij met staatshulp, die tracht de afzet van produkten uit Zuid-Italië te verbe teren, heeft onlangs in Napels een afzetcentrale voor bloemen gesticht. De aangeboden bloemen worden ge selecteerd en kunnen worden gewei gerd. Worden de bloemen geaccep teerd. dan baseert men zich op de prijzen in San Remo. De prijzen liggen gewoonlijk bo ven die op de interne markt in Na pels. Het optreden van Flogeco be tekent een sterke stimulans voor de Napolitaanse bldementeelt. Algemeen is men heel tevreden met haar op treden in deze branche. Tot nu toe worden alleen anjers en anemonen verhandeld. Later hoopt men meer soorten m het sortiment op te ne- meen. Leider van het centrum is dr. Piëtro Ermice die, zo schrijft de Floricultore het vertrouwen en de achting van de vakgenoten heeft we ten te veroveren en in staat is de problemen op duidelijke en eenvou dige wijze uit te leggen. Hij heeft al vele malen goede initiatieven geno men. Er staan nu nog negen bemande Apollovluchten naar de maan op het programma, telkens voor landingen in andere, steeds moeilijker terreinen en voor het uitvoeren van meer ge compliceerde taken. Tijdens de laat ste vluchten (in 1972» zullen ook voertuigen op de maan kunnen wor den gebruikt. De routes die zij moe ten afleggen zijn nu reeds in grote lijn uitgestippeld. Russen Ongetwijfeld zullen tegen die tijd ook Russen op de maan hebben rondgewandeld. De directeur van de Nasa Thomas Paine heeft gisteren na de landing van de Apollo ver klaard dat „de Russen waarschijn lijk binnen anderhalf jaar voet op de maan zullen zetten, misschien nog wel eerder dan wy nu denken". De twee grote ruimtevaartmogendheden zullen in de nabye toekomst nog scherp met elkaar weóyveren, zo meent hij. maar het succes van de eerste landing zal er volgens hem waarschijnlijk toe leiden dat de Sow- jets tot een nauwere samenwerking bereid zijn. „Ik meen dat de Sowjets j verloren hebben door hun program ma zo geheim te houden. Een politiek van openheid moedigt geleerden over de gehele vrije wereld aan, voorstel- I len tot verbeteringen te doen, waar van wij talloze malen dankbaar ge bruik hebben gemaakt, terwijl de bij zonderheden van het Russische pro gramma slechts aa neen kleine elite bekend zijn". Paine waarschuwde tegen de ten dens, de uitgaven voor de ruimte vaart te beperken, waardoor de lei dende rol van Amerika verloren zou kunnen gaan. AMSTERDAM (ANP» Beheer ders van het Algemeen fondsenbezit en directie en raad van commissa rissen va nlnterwaarden maken be kend. dat zij in beginsel vereen- stemming hebben bereikt o mtrent een aanbod aan aandeelhouders In terwaarden om hun aandelen om te ruilen in participatiebewijzen Alge meen findsenbezit. Het ligt in de bedoeling de omwis seling op basis van de gegevens per 31 juli 1969 te doen plaatsvinden, waarbij globaal zal worden uit gegaan van de basis, c.q. intrinsieke waarde van beide beleggingsfond sen. Zowel op 30 juni j.l. als op 14 juli j.l. was er slechts een fractio- neel verschil in deze waarden en zou de omwisselingsverhouding 1 1 zijn geweest. Het prospectus, waarin het omwis selingsaanbod zal worden toegeüoht. zal medio augustus verschijnen. Het vermogen van het Algemeen fond senbezit bedroeg per 10 juni j.l f 23.60 min, dat van Interwaarden f 5,49 min. Mariners Dr. Werner von Braun, directeur van het Nasacentrum in Huntsville en schepper van de Saturnusraket, heeft verklaard dat op korte termijn de onbemande Mariners die op weg zyn naai- Mars (aankomst resp. 31 juü en 5 aug.) meer over deze pla neet zullen onthullen dan ooit be kend is geworden. „Als de beelden aantonen dart; Mars belangwekkend genoeg is. geloof ik dat er binnen een jaar opdracht gegeven zal worden voor een bemande vlucht naar Mars", aldus Vbn Braun». LEIDEN - Of ze niet met va» kantie zijn, zo werden gistermidt dag in 't St Antoniusclubhuis me* neer de Uil, meneer de Raaf, Lo+ wieke de Vos, mejuffrouw Mier^ Ed en Willem Bever en al die an dere bekenden uit de Fabeltjes krant begroet. De actieve com missie Jeugdvakan tiebczighedent die de jeugd met filmvoorstellin gen e.d. bezighoudt, zorgde voor deze Leidse editie van de jeugd» krant van de tv. Tal van Leidse kinderen hebben in twee voorstel lingen veel plezier beleefd aan de avonturen, die het theatercen trum Carla Flink de inwoners van het grote dierenbos liet hele* ven ♦•Foto LD/Holvaet9 Leiderdorp: dokter Hennink Mau- ritsslngel 166, tel. 33686. Wijkverple ging zr. Prins, Kom van Aaiweg 7, tel. 24909. Oegstgeest: dokter Retermg. Ter- weeweg 152, tel. 50394. Voorschoten: dokter Jame®, Leid- seweg 66, tel. 2520. Voorschotense Apotheek. Leidseweg 66. tel. 2525. Warmond: dokter Lempers. Chur- chilliaan 13. tel. 02532-6140. Wijkver pleging zr. Van Paassen, Kerkdam 1, tel 01711-2250. Wassenaar: dokter Janse, Kerk straat 42 .tel. 3005 en dokter Tolin- gen. Wilhelminaplein 8303. Apotheek f Wassenaar, tel. 2402. Tandarts: Van j Bommel, tel. 4312. ZoeterwoudeBij ongevallen aa»n j de Rijndijk bellen 01714-2278. GENÊVE (AP) De Sowjet-Unie, Polen en Oost-Duitsland voeren een antisemitische campagnes om te pro beren „het Joodse organisatieleven te vernietigen", aldus hebben leiders van 25 internationale en nationale Joodse organisaties gisteren in Ge- nèvc onthuld. Eenstemmig hebben zij hun verontwaardiging uitgesproken over de Sowjetrussische antisemiti sche campagnes („gemaskerd als anti-Zionisme"), die zich tot andere communistische landen uitbreiden. Voor de eersite maal werd Oost- Duitsland in het bijzonder genoemd „dat", aldus het communiqué, „een instrument is geworden van anti- Joodse en anti-Israëlische propagan da". „Het is bijzonder weerzinwek kend. dat dit door dc Duitsers ge schiedt zo spoedig na de hel. waarin zes miljoen Joden onder het nazi- uitroeiingsprogramma werden ver moord". Volgens het communiqué is Polen een voorbeeld van de wijze, waarop het antisemitisme gebruikt wordt om het Joodse georganiseerde leven te ondermijnen en te vernietigen". De organisaties, die op het drie daagse congres vertegenwoordigd zijn. zijn: het Joodse Wereldcongres, de Zionistische Wereldorganisatie en Joodse organisaties uit Amerika. Engeland, Frankryk, Zuid-Afrika, Australië, Canada en Argentinië. RIJNSBURG De Rijnsburgse bloemenveiling Flora, zal over ongeveer twee jaar een heel an der aanzicht hebben. Grote uit breidingen staan op het program ma. Allereerst wordt aan de noordzijde van het gebouwen complex, aan de Oegstgeesterweg, een nieuwe veilinghal gebouwd, met een oppervlakte van 62 x 120 meter. In deze ruimten worden tevens vier werkboxen van 15 x 25 m gebouwd, waar de grote expor teurs hun bloemen klaar kunnen maken voor de verzending. Het oudste deel van Flora, dat in 1914 is gebouwd, gaat ook ver dwijnen. De plaats van dit pand aan de Rijnsburgerweg, zal wor den ingenomen door tien werk boxen van 10 x 7,5 m met daarbo ven 20 kantoren voor controle, douane enz. De kosten van deze zeer noodzakelijke uitbreiding worden, door de architect de heer Van Nieuwkoop, geraamd op f 3.000.000.—. Met deze verbou wing is Flora aan de grens van de uitbreidingsmogelijkheden ge komen. Een kleine reserve heeft men nog, maar deze grond is geen eigendom van de veiling. Voorzitter P. van Delft; „Wij moe ten uitbreiden, dat zijn we aan onze leden verplicht. We zullen ons moe ten aanpassen aan de nieuwe ver- koop- en productiemethoden. We mo gen de boot niet missen". Een van deze nieuwe verkoopme thoden is de verkoop van bloemen in de warenhuizen, die vooral in het buitenland, in Duitsland, Frank rijk en Zwitserland steeds meer toe neemt. Wij moeten de afnemers ruim te bieden hun producten klaar te ma ken voor de consument". Hoelang de geplande uitbreiding voldoende zal zyn, daarover durft de heer Vap Delft zich niet uit te laten. Wel wijst hij op de grote stijging van de omzet, nu de beperkingen, die handel met het buitenland waren op gelegd, zijn weggevallen. Hoe deze handel zich zal ontwikkelen kan nie mand voorspellen, voorzichtige ra mingen spreken over een omzetcijfer van 80 miljoen gulden in 1980. Of de bedryfruimte die met de nieuwe uit breiding mee dan 33.000 m2 bedraagt dan nog voldoende zal zyn? De heer Van Delft betreurt het zeer. dat het gemeentebestuur Flo ra zo weinig uitbreidingsruimte voor de toekomst laat. Hij hoopt dat het beroep hy de Kroon gunstig voor de Toekomstige noordelijke ge vel van de Rijnsburgse bloemen veiling. Rijnsburgse veiling zal uitvallen. Zo niet, dan moet men de mogelijkheid overwegen elders in de bloembollen streek een nieuw veilingcomplex neer te zetten. Voorzitter Van Delft: „Lie ver doen we dat natuurlyk niet. Denk eens aan de financiële consequent4 die daar voor de leden aan verbon den zijn. Bovendien, als Rynsburger wil je de veiling toch graag in de ei gen gemeente houden". Voorlopig echter heeft het veiling- bestuur de handen vol aan de nieuwe uitbreiding, die ongeveer twee jaar in beslag gaat nemen. De bouw wordt uitgevoerd door het aannemersbedrijf fa C. v.d. Wiel uit Noordwyk, ter wijl de staalconstructies worden ver zorgd door fa. C. Oostingh uit Kat wijk.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9