Tansport naar aarde en >p maan geen probleem Elk jaar trotseren vele avontuurzoekers zeeën Juist nu u geen Perzisch Tapijt nodig hebt, moet u er een kopen. fêon t\4rdonck ZEILEN ROND DE WERELD MINDER EXCLUSIEF DAN MEN DENKT icuum-contamers Hongaar Portisch verstevigt positie NEDERLANDSE BUSCHAUFFEUR IN OPIUMKOMPLOT flJDAG 25 JULI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze redacteur ruimtevaart) EIDEN Aanvankelijk zal de produktie van industrieën ie maan en in maan-satellieten uitsluitend gericht dienen te op de uitbouw van deze industriële activiteiten zelf, waar- slechts overtollige nevenprodukten voor export naar de je in aanmerking komen. Er komt echter een moment, rop de maan-produktie de eigen behoeften gaat overtref- en eerste dan kunnen de enorme aardse aanloop-investe ren in het maanproject hun vruchten voor de aarde gaan erpen. Dan ook pas zal het vraagstuk van goedkoop massa- raer naar de aarde aan de orde komen. tisch, maar niet vergeten moet wor den, dat projecten als deze eerst over tientallen jaren verwezenlijkt zouden behoeven te worden: wan neer vaste nederzettingen op de maan selfsupporting zijn geworden en de produktie op de maan een „overproduktie" is geworden voor de samenleving aldaar. ernstig vraagstuk is dit niet. elfsprekend zijn over lange tijd mimtetechnieken verder uitge- ;d dan het in wezen kinderlijke intel van vandaag (dit mag wel zo gesteld worden zonder [Uk te doen aan de uitzonderlij- restaties van de laatste tien ja- Maar reeds nu zijn aantrekke- transportmogelijkheden denk- in een voorgaand artikel uit- Ecet bieden de maanlen gewichts om de maan cirkelende „fa- en" de kans geheel nieuwe ster- •hte en weinig grondstoffen ver- materialen te vervaardigen iet op aarde gemaakt kunnen ai. zoals „sohuimstaal". Men ich kunnen voorstellen, dat uit mterialen enorme vacuum-om- ls worden gemaakt, waarin relatief kleine ruimte is inge- d als „vrachtruim". Dank zij iringe ontsnappingssnelheid en erin ge gewicht van zo'n gevaar- st het niet veel energie dit ge in de richting aarde te zenden, jfc spoedig komt het dan onder sd van de aantrekkingskracht de aarde die dan verder wel verhoging van de snelheid zorgt. voordat de atmosfeer bereikt Ét, zouden gerichte in vaste po- aangebrachte enorme parachu- van schuimstaal-folie ontplooid ten worden. ink zij deze parachute en na ie „ballonwerking" van het lucht- je gevaarte is de afdaling door imosfeer dan een peuleschillet- jergeleken bij de huidige terug van een Apollo, zeker wanneer ueel kleine ingebouwde raket met op de maan vervaardigde idstof) via een automatisch sys- i reeds buiten de damkring snel- |l verminderen en den aankomst te atmosfeer zo gunstig moge- laten verlopen. Deze „ballonnen" nipt rond hoeven te zijn maar lbouwd uit vlakke platen schuim- 1) kunnen op vrij grote hoogte de atmosfeer gaan zweven. Op gunstig moment, wanneer een Ie positie ten opzichte van een hikt landingsterrein (bv. op zee> treikt. kan de ballon „lekgescho- worden door een ingebouwd ianisme. Het gevaarte daalt dan de parachutes. Twee vliegen ae techniek heeft hèt enorme deel. dat een belangrijk produkt het schuimstaal dient als ver middel maar op aarde als in- irieel produkt kan worden aan- end. Twee ruimtevliegen in één het schuimstaal en het mee- serde pakket andere maan-pro- ten. et lijkt misschien wat fantas- De wereldleiders van het Le- des Heils hebben gisteren de eed Erik Wickberg tot hun uwe generaal gekozen. De In- r S. Gnanseelan hangt de 65- ige generaal een keten om. Lancering Hoewel de lancering van dit soort containers van grote omvang (en eerst dan is het mogelijk een .lo nend") relatief niet zo heel veel ener gie kost, lijken er toch vrij grote con structieproblemen verbonden te zijn aan een lanceerinstallatie, die mon sters van bijvoorbeeld een miljoen kubieke meter inhoud (hoogte, breed te en lengte van de Saturnus of de Utrechtse Dom), maar ook dit valt mee. In de eerste plaats is het vrij eenvoudig de container uit onderde len samen te stellen in een baan om de maan. In de tweede plaats zou het mogelijk zijn, met zeer sterke elec- tro-magnetische installaties de lan cering uit te voeren via een „gepla veide" en van rails voorziene vul kaanhelling-en. dus niet met behulp van brandstoffen aan boord. Elektri citeit kan op de maan (zoals reeds eerder geschreven) in overvloed zeer goedkoop worden opgewekt. Een voordeel bij deze techniek is, dat de maan steeds (met kleine schommelingen) dezelfde zijde naar de aarde keert, zodat slechts één startbaan behoeft te worden ge bouwd; de aarde neemt immers op een bepaald punt op de maan steeds vrijwel precies dezelfde plaats in de hemel in. Op een bepaalde plaats op de maan ziet men de aarde altijd in dezelfde richting. Men ziet haar niet opkomen of ondergaan. Het „opko men" en „ondergaan" van de aarde zoals de Apollo-bemarmingen dit za gen, was uitsluitend het gevolg van 't feit, dat zij zelf om de maan cirkel den! Gunstige factoren Natuurlek zullen nog duizenden in genieurs zich jarenlang het hoofd moeten breken over ontelbare tech nische problemen alvorens zulk een project verwezenlijkt kan worden, maar toch zijn er vele zaken reeds nu aantoonbaar makkelijker dan men op het eerste gezicht zou denken. De wrijving bij een dergelijke lan ceerinstallatie (van container over rails» is op de maan veel geringer dan op aarde door de geringere aan trekkingskracht. Er Is op de maan geen luchtweerstand zoals op aarde omdat een atmosfeer er ontbreekt. Een geschikte helling van tientallen kilometers is makkelijk te vinden in maankraters of langs de helling van een van de zeer hoge maanbergen. De wrijvingsproblemen kunnen voorts aanzienlijk verlicht worden door de vervaardiging van volmaakt ronde kogels voor kogella gers in de gewichtsloze toestand van maansatellieten, terwijl ook hun werking in het absolute vacuum van de maan een bijdrage levert tot soepel functioneren zonder noemens waardige offers aan energie. Dat laatste is trouwens voor de gehele industrie van uitermate groot be lang. In de ruimte zijn daardoor ma chinerieën aan veel minder wrij- vingsslijtage onderhevig. Op de maan Vanzelfsprekend is ook het vervoer op de maan zelf van groot belang voor efficiente industriële activiteiten. Ook in dit opzicht geven de eigen schappen van het maanmilieu, die vijandig lijken voor de mens (intense hitte en koude, ontbreken van at mosfeer. het barre levenloze maan landschap etc) juist aanzienlijke voordelen. Dank zij het ontbreken van lucht weerstand, bebouwing, zeeëen, en een dichte bevolking is het mogelijk bre de grote verkeerswegen aan te leg gen in elke gewenste richting via elk gewenst trace, met een strikt een richtingverkeer, waarover met zeer hoge snelheden kan worden gereden: vele honderden kilometers per uur. Dewrijljving is er minder door de ge ringere zwaartekracht. Kogellagers werken er beter door de volmaakte vorm van in de ruimte vervaardig de kogels en ook alweer door het ontbreken van lucht en stof. Maan- stof wordt ook niet opgewarreld door een snel voertuig want er is geen lucht dus geen luchtwerveling. Dat laatste geldt natuurlijk niet als van raketten gebruik gemaakt wordt. Derhalve verdienen via rails elek trisch aangedi-even voertuigen de voorkeur. Aangezien er van „parti culier" vervoer over de hoofdwegen op de maan ge ensprake zal zijn «dit vervoer is hoogstens voorbehouden voor de maanmannen in de overkoe pelde nederzettingen) kan alles per fect geregeld worden zodat botsin gen zijn uitgesloten. Het ziet er in alle opzichten naar uit, dat het vervoersprobleem op de maan en van maan naar aarde geen ernstige moeilijkheden zal op leveren, waarmee na de energievoor ziening en de grondstoffenkwestie ook het derde grote probleem voor vrucht bare exploitatie van de maan uit de wereld is geholpen. Rest nog: kan de mens er in vol doende aantal onder redelijke om standigheden lange tijd (of voor een heel bestaan) leven en werken? En ook nog de vraag: hoelang duimt het voordat het zover is, en wat heeft het dan allemaal gekost? Daarover de volgende maal. AMSTERDAM (ANP) De Hon gaar Lajos Portisch heeft gisteren zyn leidende positie in het IBM- schaaktoernooi verstevigd. Portisch won in een dame-eindspel na 89 zetten dc afgebroken partij uit de zesde ronde tegen de Nederlander Rob Hartoch en heeft nu zeven pun ten uit acht partijen. Gisteren werden ook twee partijen vooruitgespeeld. In de grootmeester- groep kwamen Damjanovic (Z-Sl.) en Ivkov (Z.-Sl.) remise overeen, in de meestergroep won de Noor Jo- han nessen met zwart van de Zuid- slaviër Ostojic. (Van onze correspondent) KOPENHAGEN (GPD) De nar cotica-brigade van de Deense re- cherohe maakte eerst donderdag avond bekend dat men er in ge slaagd was de grootste verdovende middelen-organisatie in Scandinavië tot dusverre op te rollen. Men heeft tot nu toe tien personen gearres teerd, onder wie een 40-jarige Ne derlandse buschauffeur, en beslag weten te leggen op 90 kilo hasjiesj en 8 kilo ruwe opium. De waarde hiervan wordt op rond 500.000 gul den geschat op de zwarte markt. Na een eerste arrestatie op 7 juli heeft men uiterst voorzichtig de rest van de organisatie weten op te spo ren en daarna sloeg men toe. De verdovende middelen zijn door de Nederlandse chauffeur met een lege (ADVERTENTIE» De grasmat van uw tuin of de stenen vloer van uw huis-aan-zee mogen u gerust méér interesseren. Er is een héél andere reden om nu bij Con Verdonck een Perzisch Tapijt te kopen: de prijzen zijn op hun allerlaagst Tussen de twee seizoenen in zijn onze zaken overvol, zelfs na twee weken opruimingEr zijn grote voorraden, die beslist weg móeten vóór de nieuwe zendingen binnenkomen. Daarom kunt u nü kopen met korting tot-35%. DEN HAAG Paleis Promenade Hoogstraat 30 Telefoon 1530 AMSTERDAM - ROTTERDAM - EINDHOVEN - ARNHEM bus in Denemarken binnengesmok- op verzoek van een man die hem keld. nadat hierom door een Duitse hiervoor 10.000 mark betaalde. Ver collega was verzocht. De Duitser had der zou hij 8.000 mark krijgen bij de partij vanuit Turkije meegenomen leverantie in Kopenhagen. (Door 'oceaanbedwinger' Jek Kleijn) DEN HAAG (GPD) Zeilen rond de wereld, louter uit sportieve lust tot avontuur dus zonder econo mische overwegingen van oude ontdekkingsreizigers wordt al gedaan sinds het einde van de vorige eeuw. Voor zover bekend was de befaamde 'captain' Slocum de eerste die het deed in zijn zelfgebouwde Spray. Het beviel hem zo goed, dat hij in 1909 opnieuw uit Engeland vertrok met onbekende bestemming. Van die reis is hij nooit teruggekeerd en niemand weet waar deze pionier, die zoveel navolgers kreeg, zijn zeemans graf heeft gevonden. Daar waren de gebroeders Coenaers met hun zelfgebouw de Gracias a Dios. Ook al via de Canarische Eilanden springplank voor Oceaanzeilers doorploegden zij alle wereld zeeën, doorstonden stormen en windstilten en bezochten plek jes, die op de wereldatlas niet eens staan aangegeven. In hun kleine kajuit stond een piano. Want de gebroeders Coenders hielden van muziek. Vermoedelijk was de Gracias a Dios het enige zeiljacht met so'n instrument. Aan beide kan ten van de piano hadden ze stukken moeten afzagen om het ding benedendeks te kunnen krijgen. Ook al vrij kort na het einde van de laatste wereldoorlog zeilde de forse, blonde Dick To- oer in zyn eentje van Neder land weg met zyn elf meter lange kits „Onrust." Hij maak te een reis die enkele malen langer was dan de omtrek van de aardbol. Maar, zoals het overgrote deel van de oceaanzeilers uit ons kille landje, hy had geen lust terug te keren naar de Ne derlandse kust toen hij eenmaal aan het klimaat van de tropen was gewend. De uittocht bleef aanhouden. Het echtpaar Louis en Annie van de Wiele bleef vier jaar onderweg met de Omoo teen 18 tons stalen kits) en rondde de aardbol via (natuurlijk) de Oa- narische Eilanden, het Panama kanaal, de Stille en de Indische Oceaan. W-ij hebben er, zei ik al, met onze Ariadne heel wat ontmoet. In Las Palmas behalve Ann Da vison ook de twee Rotterdamse jongens Karei en Joop (achter namen noemden ze niet eens. Over publiciteit gesproken), die met de Harry op wereldreis wa ren. De Harry was een schamel scheepje van Noorse makelij. Maar een schip met een hart, zoals Karei en Joop om stryd beklemtoonden Dat het een goed scheepje was bleek al in het begin van hun reis, toen ze tijdens windstilte in de Golf van Biscaje werden aangevaren door een op de auto matische piloot varende Ameri kaanse reuzentanker. De bot sing kostte een gebroken boeg spriet. een gebroken masttop en een flink gat in de boeg. De Amerikaan voer door zonder iets gemerkt te hebben. Harry en Joop liepen Oporto binnen, her stelden de schade en gingen bly verder. Zeilen in een kleine boot over de oceanen. Voor velen lijkt het een waaghalzerig spelen met de dood. Dat is het niet. Een goed scheepje, hoe klein ook, is even veilig of onveilig als welk an der voertuig te land of in de lucht dan ook. Maar oceaanzeilers houden met een paar belangrijke din gen rekening. Ten eerste dat een kleine boot op de oceaan net als een drijvende meeuw als een kurk over de golven wiegt. Ook >y de zwaarste storm en de hoogste golven. Maai- die meeuw zal nooit proberen tegen de storm in te zwemmen. En alle geslaagde oceaanzei lers weten ook, dat de oceaan roor hun scheepje een veilig verblijf is, maar de kust gevaar lijk. Dus zoeken ze zoveel moge lijk de ruimte op. En ruimte Is er genoeg. Zeilen rond de wereld is voor wie zich aan die voorwaarden houdt niet gevaarlijk. Zeilen rond de wereld is ook niet ex clusief Het wordt meer gedaan dan men denkt. En wie het een maal heeft gedaan wil het va ker doen. Want weinig onderne mingen schenken zoveel bevre diging als met geringe middelen en uitsluitend op de kracht van de wind de wereld rond te trek ken tussen Poolster en Zuider kruis, Minder bekend is, dat om streeks diezelfde tyd een Engels man. hij heette E. F. Knight, met zyn Falcon een avontuurlij ke reis maakte naar La Plata. Een bane tocht over zevendui zend mijl oceaan, die meer dan een halve eeuw later ten voor beeld stond voor de bemanning van mijn eigen Ariadne. Maai- hun reizen waren eigen lijk niets vergeleken bij de tocht die de Canadees J. C. Voss in 1901 maakte met een zeilkano. waarvan alleen het bovendekje een beetje was versterkt. Een bootje, waarop zelfs het woord „notedop" niet eens meer toe passelijk was, voerde hem van Vancouver via Australië, Zuid- Afrika en Engeland over 40.000 zeemijlen zout water. En veertig jaar voor de pu bliciteit-minnende Chichester dat deed. passeerde de Ier Con dor O'Brien met zyn Saoirse op umnk* zijn wereldreis de bij alle zee vaarders beruchte kaap Hoorn daar zonder veel ophef van te maken. Voorbeeld van tal van avon tuurlijk aangelegde mannen, die met alle geweld de oceanen wil den bedwingen (terwijl ze vaak de zee alleen maar kenden van horen zeggen) was de Franse oorlogsvlieger en tennisspeler Alain Gerbault. Hij zeilde de wereld rond in alle richtingen net zyn 10 tons Firecrest. werd eenmaal door een stoomschip overvaren, strandde op Samoa en leed in 1928 schipbreuk bij de Kaap Verdische Eilanden. Op een tweede reis stierf hij op Portugees Timor. Na de Tweede Wereldoorlog werd zijn stoffelijk overschot overgebracht naar het Zuidzee-eilandje Pora Pora dat sindsdien door heel wat oceaanzeilers bijna een be devaartsoord is geworden Wie hebben het allemaal nog meer gedaan? Het zijn er te veel om op te noemen. De En gelse Ann Davison bijvoorbeeld wy lagen met onze Ariadne eenmaal langszij haar scheepje in Las Palmas en tracteerden haar op nassi goreng die eerst samen met haar echtge noot Frank de reis ondernam met de Reliance. Zij vergingen op de Engelse kust. Frank ver dronk. Ann Davison kocht de ze ven meter lange Felicity Ann en r'eed het toen alleen. En slaag de. Is het maken van wereldrei zen per zeilboot een monopolie /an Engelsen, Fransen of Cana dezen? En komen de Nederlan ders, zonen van de zo roemrij ke zeevarende natie, er niet aan te pas? Onzin. Met de regelmaat van de klok vertrekken er uit IJmuiden of Hoek van Holland Nederlandse jachtjes op wereldreis. Alleen het feit, dat zij lang niet alle maal de rechten op publiciteit aan een of andere krant verko pen, maakt dat zij voor het me rendeel anoniem blijven. Oceaan- zeilen is veel minder exclusief dan men denkt. Wat te zeggen van de oud planter Jacob Kuijt, die na zyn pensionering in de jaren "30 een veertig jaar oude Noorse loods- kotter kocht, die „Holland" doopte en in 1937 zee koos. Zon der enige notie te hebben van le kunst van navigatie. „Ameri ca kun je niet mis varen" placht iii te zeggen. Twee jaar later kwam hy behouden terug. In de Noordzee vlak by de Neder landse kust, dook een Duitse duikboot naast hem op. Want de jaren waren nabij waarin het vrijwel onmogelijk zou zijn van uit Nederland zee te kiezen. Maar al direct na de Tweede Wereldoorlog stonden ze weer van ongeduld te trappelen, de Nederlanders, die aan de roep van het avontuur geen weer- ;tand kunnen bieden. Die een zaam in kleine huikjes de ein deloosheid van de oceanen wil len tarten. Uit Rotterdam vertrok oud gezagvoerder ter koopvaardij A van Nieuwkoop in 1946 met zijn twaalf meter lange kits Alk. Via Las Palmas. Recife, Paramari- Wereldzeiler Sir Francis Chi cester hier in gezelschap van zijn vrouw in de Gipsy Moth IV op weg van Plymouth, Devon naar Londen. Overigens waren er ook talrijke Nederlanders die dit hu zarenstukje volbrachten. bo het Panamakanaal. Tahiti en Indonesië zeilde hij terug naar Europa. Als zeeman van de grote vaart was de route door de Ro de Zee en het Suezkanaal voor hem gesneden koek. Misschien, dat hy daar juist zijn ondergang aan te danken had. want oce aanzeilers houden niet van de Rode Zee. waar bij storm wei nig ruimte is om bijgedraaid de storm uit te rijden zonder ge vaar te dicht bij de kust te raken. De Alk liep in de Golf van Suez op een klip en verging. De bemanning bracht er het le ven af. En dan de Kroja. Een tot zeil boot omgebouwde reddingsloep van de Limburger E. W. Lam- berty, avonturier pur-sang. Hij zeilde ermee over de Atlantische en Stille Oceaan en bezocht in de Zuidzee vrywel alle eilanden groepen. Zijn schip werd in de baal van Atuona van zijn anker gesla gen en brak op de klippen Lamberty vond op een van de Markiezen-eilanden een schone inboorlinge. die hem van verder reizen tot nog toe schijnt te heb ben weerhouden.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7