Allertriest stuk tragiek EN NU VERDER PIERROT CITIZEN B. en W. brachten bezoek aan krottenbuurt Stunt van Tilburg Werkgroep ingesteld voor Groenoordhal Ontmoedigende confrontatie GERO CASSETTES op onze weg B. en W.Belangen van veemarkt en sport afdoende verzekerd VRIJDAG 25 JULI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN In de stroom van publiciteit rond de activiteiten van het comité De Waard en de krotopruiming in Leiden, is ver schillende malen de naam van Tilburg gevallen. In die zin dat deze gemeente erin is geslaagd - om de krottenproblematiek op de juiste wyze aan te pakken. Een van onze verslaggevers ging ter plaatse kijken en ver telt er in enkele artikelen over. (Door Hans van Mierlo) Amsterdam, die schone stad, is gebouwd op palen. Tilburg wordt ge bouwd cp de ruïne van 't oude Til burg. dat tien jaar geleden nog rechtop stond. Daarvoor moet er ge graven worden, gebouwd, verbouwd en gesloopt. Dat gebeurt dan ook en het leverde Tilburgs burgemeester mr. C. J. G. Becht de bijnaam „de sloper op. Tilburg, vaak het Hart van Bra- band genoemd vervult een cen trumfunctie voor rond 250.000 men sen en is wat dat betreft te verge lijken met Leiden. Voor 1961 was de stad niettemin weinig meer dan een aaneensmelting van dorpen, die de naam stad eigenlijk niet eens waard was. Nu heeft Tilburg één van de mooiste en grootste schouwburgen van het land, het modernste station, grote boulevards, die de stad in alle richtingen doorkuisen en moderne woonwijken met veel groen en over zichtelijke kruispunten. Dat is alle maal in enkele jaren gerealiseerd. Niet omdat Tilburg als zuidelijke stad iets aan haar status wilde doen, maai- uit noodzaak voor een gezond bestaan. De traditionele industriën, textiel ontbreken van een city een belem- en leer, brokkelden af terwijl het mering was voor het aantrekken van nieuwe werkgelegenheid. De grootste moeilijkheid vormde in Til burg, evenals nu in Leiden, de oude binnenstad. In het opheffen van de ze belemmerende factor ligt Tilburgs grootste prestatie. Het uitbreiden van een stad is een moeilijk en verantwoordelijk karwei: het reconstrueren van een oude, ver vallen binnenstad is een titanenar beid. Vooral als tengevolge van wo ningnood en geremde nieuwbouw onvoldoende vervangende ruimten kunnen worden aangeboden aan be woners en bedrijven. De oude Til- burgse binnenstad zou echter een natuurlijke dood gestorven zijn als er niet op grote schaal reconstruc ties en verkeersvoorzieningen zou den worden doorgevoerd. Aanpassing aan moderne eisen was noodzakelijk en B en W. van Tilburg hebben dat gezien. In 1956 installeerden zij een ver- keerscommissie onder vooratter- schap van de directeur van Publieke Werken. Deskundigen op verkeers technisch, planologisch. en ste debouwkundig gebied hadden even eens zitting in de commissie. De voorstellen van deze verkeer scom- missie hebben de grondslag gevormd voor „de stunt van Tilburg" in de jaren na 1958. Men stelde voor. binnen het in uitvoering zynde stelsel van ringba nen. een cityring aan te leggen met een breedte van 35 meter, voor twee banen met elk twee rijstroken over een lengte van 3 kilometer. De voor het verkeersplan nodige doorbraak en saneringsplannen leverden be- vendien terreinen op om de acco modate in de binnenstad te kunnen verbeteren. Er werden 8 grote par keerterreinen aan de binnenzijde van de cityring geprojecteerd, waar van de capaciteit later naar behoefte door de bouw van parkeergarages af- kelders kan worden vergroot. Reeds in 1958 stelde gemeenteraad het eerste doorbraakplan vast. in 1959 volgden weer vier doorbraken en in 1960 nog eens drie. Daar men de plannen zo snel mogelijk wilde verwezenlijken werd tegelijkertijd de onteigeningsprocedure voor de te verwijderen panden begonnen. In to taal moesten er voor de plannen 650 panden wijken. Hiervan stonden er 270 in de „Koningswei", het verval len stadscentrum, dat grote gelijke nis vertoonde met „De Waard" en dat als saneringsgebied was aan geduid. Op de plaats van de oude schil derachtige „Koningwei" zal straks een modern kantoor- en zakencen trum verrijzen orenhoge gebouwen met ondergrondse parkeerplaatsen en winkels. Niettemin streeft men ernaar in Tilburg de bewoners in de stad te houden. Als Nederland straks twin tig miljoen inwoners telt. is Tilburg eens zo groot geworden, zoals de meeste steden, en moeten er meer mensen leven op dezelfde vierkante hectare. Het enige middel daartoe is hoogbouw. Dit verschijnsel ziet men overal en het is niet te verwachten dat Nsderland daaraan zal ontko men. De prijs van de grond zal er toe dwingen. Tilburg bevestigt dit verschijnsel. Eernstig is dat overigens niet. Als men eenmaal bereid is ne gen hoog te wonen, dan valt de stap naar de twintigste verdieping wel mee. Stadsbouwmeesters, die grootse plannen hebben voor de uitbreiding van oude steden, zouden er dan ook beter aan doen hun gedachten te la ten gaan over de reconstructie van de oude stadskernen. De gemiddel de ouderdom van de woningvoor raad in Tilburg (en Leiden.) maakt het onafwendbaar, dat de stad in het laatste deel van deze eeuw afgebro ken moet worden. Wanneer de sane ring te lang wordt uitgesteld, volgt onherroepelijk het effect van ont volking en verval van de binnenstad. (Door S. Platteel) LEIDEN „Het is allertriest": het is een stuk tragiek, dat wij deze middag hebben gezien". Tot deze conclusies kwamen terug in het Stadhuis zowel de bur gemeester als de wethouders me vrouw Den Haan-Groen en de heer Piena. Zij en ook de gemeente-se cretaris waren juist terugge keerd van hun bezoek aan de Waardgracht en omgeving, het te saneren gebied tussen Zijlsingel en Herengracht. Het is geen op pervlakkig bezoek geworden. Vrij wel de gehele middag was er voor uitgetrokken. Ontvangen door de enkele leden van het Waardgrachtcomité, de he ren Otto en Walle. waarbij zich ook later de heer Kretzschmar aansloot, werd aan vele panden (lees krotten» een bezoek gebracht. Rustig luister den de leden van het college waarbij mevrouw Den Haan steeds nauwkeurig informeerde in welke groep de woningzoekenden waren in- i gedeeld (allen in de meest urgente groep Red.» naar de vele grieven. 1 die men tegen een dergelijke bewo- I ning had, om het volgende ogenblik de rauwe werkelijkheid onder ogen te zien. Ellende Het waren vochtige kamers, slaap vertrekken waar ouders en kinderen samen moeten hokken, gemis aan ook maar het minste wooncomfort en sanitair, dat die naam niet eens mag dragen, gebrekkige en dus gevaarlijke lichtleidingen, keukens en achterplaatsjes, die voortdurend droog moeten worden gehouden I (geen behoorlijke afvoer) en noem I zo maar opBovendien be- hoefde men niet eens scherp van geur te zijn om de stank, die in i woonkamer en slaapvertrek hangt, te kunnen opsnuiven. Het was. zoals de burgemeester op merkte, allertriest. Mensen, die o zo graag aan woon- beschaving zouden doen het veelal keurige interieur verraadt in menig opzicht dit verlangen wordt dit in deze krotten volledig onmogelijk ge maakt. Hoewel de huren aan de lage kant liggen wij spraken bewoners, die f 2,75 tot f 4.50 per week betaalden is men bereid om in veel gevallen tot circa f 20,- per week te gaan. Maar ook deze stemmen vingen wij op: ..dan niet in een flat, doch in een huis met een tuintje voor mijn duiven". De vertegenwoordigers van het col lege hebben er zich deze middag niet met „een Jantje van Leiden" afge maakt. Integendeel. Meerdere malen klauterde men naar boven om zich ook daar van de (slechte) woonsitua tie op de hoogte te stellen. Mevrouw wethouder N. A. den Haan-Groen (op de rug gezien) is ijverig aan het noteren in wel ke groep een woningzoekende thuis hoort. Geheel rechts de heer Otto en daarnaast wethou der Piena en de burgemeester. Afbreken ADVERTENTIE AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA juwelier - horloger 4 Haarlemmerstraat 181 AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Conflict MOB B. en W.: bemiddelen niet LEIDEN In antwoord op vra gen van het raadslid W J. M. de Vroom en <PSP> inzake het conflict bij het Medisch Opvoedkundig Bu- I reau in Leiden (ontslag aan de di recteur en ontslagaanbieding door grootste deel van de staf) zeggen 1 burgemeester en wethouders, dat het met het oog op de aard van het con flict niet in de eerste plaats op hun weg ligt een bemiddelende rol te vervullen. Het college acht het goed functio neren van het MOB van wezenlijke betekenis in het kader van een goe de gezondheidszorg in Leiden, maar het is niet verantwoordelijk voor het functioneren van de particuliere stichting. Het toezicht op de werkzaamheden berust bij de geneeskundig inspec teur voor de geestelijke volksgezond- 1 heid. B. en W. merken nog op, dat j naar hun bekend is, de staatssecre- taris van Sociale Zaken Volksgezond- heid, vermoedelijk mede naar aan- leiding van in de Tweede Kamer ge stelde vragen, zich reeds met de on- I derhavige aangelegenheid bezig houdt. I Zij hopen, d at de Staatssecretaris een deskundige figuur zal verzoeken in het gerezen conflict zijn bemidde- I ling te verlenen. Het comité had deze middag slechts een willekeurige greep uit de vele noodsituaties gedaan. Men moest zich nu eenmaal beperken waardoor het voor kon komen, dat een enkele maal „vanaf de kant" de soms dringende uitnodiging werd ge daan" en komen jullie nu ook eens bij ons kijken". Het was niet mogelijk het was ook niet no dig, want de leden van het college zijn zich er terdege van bewust, dat deze wijk thans zo snel mogelijk dient te worden afgebroken. Dit trad ook duidelyk aan de dag tijdens de in het Stadhuis gehouden nabespreking, waarbij ook de leden van het Waardgrachtcomité aanwe zig waren. Wethouder Piena: „Laat er geen misverstand over bestaan, het liefst zou ik morgen met een bulldozer het gebied intrekken" De burgemeester: „Deze zaak moet zo snel mogelijk worden opgelost. Ik heb bewondering voor vele bewoners, die er ondanks alle rottigheid toch nog iets van hebben gemaakt". Naar aanleiding van een opmer king van comité-zijde: Leiden zal krachtig stelling moeten nemen te gen de karige budgetaire politiek van de regering t.o.v. de krotopruiming", werd van de kant van het college op gemerkt. dat dit een landelijke aan gelegenheid is. waaronder met name oude steden als Leiden gebukt gaan. Alle gemeenten in ons land hebben te maken met een te krap krot bud get". Leiden houdt echter de vinger aan de pols. getuige het onlangs aan de leden van de Staten-generaal gezon den adres „Leiden in last". Per jaar. zo werd er verder van de zyde van B. en W. op gewezen, ruimen wy 100 tot 150 krotten op In het onderhavige gebied is reeds 60% van de woningen gesaneerd. Sa nering en huisvesting hoogst ur gent behoren echter niet uitslui tend tot de taak. waarvoor het colle- I ge zich ziet gesteld. Er zyn tiental- len facetten, waarover het college zijn aandacht dient te laten gaan. zoals onderwijs, sociale zorg. brand weer. politie, wegenaanleg, verkeer en voorts de instellingen van alge- meen belang. De burgemeester en wethou der Piena (rechts op de foto) ne- I men de woonsituatie op I Waardgracht in ogenschouw. Tijdens de bespreking in het Stadhuis bood het Waardgracht comité het college van B. en W. de volgende boodschap aan: Na het bezoek, dat de Leidse bur gemeester en enkele wethouders aan de Waardgracht en omge ving hebben gebracht, rijst al licht de vraag wat er nu ver der dient te gebeuren. Er zijn in feite twee moge lijkheden, t w. mogelijkheid I: Onmiddellijk wordt een begin gemaakt met een beleid, dat er daadwerkelijk op is gericht om binnen een redelijke tijd een eind te maken aan de ver schrikkelijke woon- en leeftoe- standen waarin de bewo ners van de Waardgracht en omgeving zich bevinden. De richtlijnen voor dit beleid vindt men terug in de Open Brief welke de burgemeester op 14 juli j.l. in zijn woning werd aangeboden. Vervolgens zou het college van B. en W. reeds een gunstig klimaat kunnen scheppen, door de onmiddellijke toezegging te doen om het een en ander zo spoedig mogelijk na afloop van het zomerreces aan de raad voor te leggen. Mogelijkheid II: Het college van B. en W. kan zich van de zaak afmaken door het doen van vage toezeggingen en beloften. Bovendien consta teerden wij reeds de neiging om zich op .machteloosheid" te be roepen. Wat dit laatste betreft heeft het Comité in zijn pers verklaring van 22 juli j.l. dui delijk te kennen gegeven, dat het voor dergelijke argumenten begrip kan opbrengen, doch daartegenover stelt het Comité, dat de autoriteiten in de eerste plaats de in hun handen geleg de verantwoordelijkheid waar moeten maken. In dit opzicht zou het college van B. en W., verzekerd van de steun van raad en bevolking, een krachti ge houding tegenover „Den Haag" moeten aannemen. Dit zou als uiterste consekwentie tot een formele afkeuring van het regeringsbeleid inzake de door haar gevoerde gemeentepolitiek j kunnen leiden. Het Comité heeft, aldus de boodschap, vrijwel niets nagela ten zijn stem te doen klinken. W|j de bewoners van de Waardbuurt hebben met de ze actie op de deur gebonsd. Die deur is open gegaan. Maar wij zullen pas tevreden zijn, wanneer onze gerechtvaardigde verlangens zyn verwezenlijkt! Hoewel het college uiteraard niet op dit adres kon reageren, gaf de burgemeester het comité de verzekering, dat de Waardgracht c.s. zeker nog een punt van bespreking in het college zal uitmaken. NED. HERV. KERK Beroepen te Koudekerke, M. J. de Jong, kandidaat te Goes. Bedankt voor 's Hertogenbosch. G. H. Duy- vendyk te Voorburg, voor Wilnis. H. Stroeve te Lopikerkapel CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Leerdam, Oudekerk aan de Amstel, Maassluis. Sliedreoht R. van Beek kandidaat te Ede. GEREF. GEMEENTE Beroepen te Paterson (VS) C Ha- rinck te Utrecht. ADVERTENTIE Het horloge uit een andere wereld. Prijzen vanaf f46.85. Huursubsidie Toen het punt individuele huur subsidie ter sprake kwam. merkte wethouder Piena op, dat hij het ver strekken van een dergelijke subsidie zou toejuichen- De bouwdistricten, waarvan ook Leiden deel uitmaakt, hebben deze zaak reeds bij de minis ter aanhangig gemaakt. Vermoedelijk zal er z.i. in deze geest wel iets uit de bus komen. De burgemeester: „Dat de huren indertyd bevroren zyn, betekende een ramp. Velen, die meer zouden kun-1 nen verwonen, blijven nu in een goedkoop huis zitten en dit houdt f de doorstroming tegen". a De Waardgracht-bewoners voeren actie, een gezin in een krotwoning op de Langegracht doet dat ook. Met tienen bewoont het drie pandjes in een rij van acht, waarvan van enkele pan den de vensters al zijn dichtge metseld en de pannen van het dak gehaald. De meeste ruiten zijn ook uit de woning van het gezin verdwenen. Die hebben de bewoners nu dichtgetimmerd en op de luiken hebben ze als cy nisch protest tegen hun woonsi tuatie geschilderd'- Kamers te huur, Zimmer Jrei en Verkocht. Het is 1969. (Foto's LD/Holvast) ADVERTENTIE De heer Otto, die op 14 juli in de j woning van de burgemeester werd ontvangen en hem toen inlichtte over de noodsituatie aan de Waard gracht en omgeving, vond het „fyn", dat enkele leden van het college deze middag een kijkje in de wyk hadden genomen en zich daardoor een in zicht hadden kunnen verwerven hoe men in dit gebied moet wonen en werken. Hy hoopte evenwel, dat op dit zien ook daden zullen volgen. „Eertyds was het ook in de Langestraat vrien delijk wonen, doch nu trek ik er met mijn gezin in de weekeinden op uit, om elders, die recreatie te vinden, die ik en myn gezin zo hard van node hebben. Het is geen weelde, doch daarvoor heb ik mij een auto- tje aangeschaft". DE MODERNE GASAANSTEKER Geeft 2000 x gericht vuur. Altijd raakl Géén versleten steentjes. Géén nieuwe vullingen. Géén reparatiekosten. Leeg Gooi weg De volgende is even goed - koopt Voor de hendel Le Corbeeu Zonen - Rotterdam Nrd. Ned. Pijpenhandel-Groningen LEIDEN Burgemeester en wethouders hebben voor de Groenoordhal een werkcommissie ingesteld, bestaande uit de (waarnemend) directeur van de Groenoordhal, de directeur van de Markt- en Havendienst en de directeur van de Sport stichting. Het voorzitterschap zal berusten bij de wethouder van Financiën. Dat antwoordt het college op vra- gen van mej. A. Kappeyne van de Coppelo (VVD» inzake de commis sie voor de Groenoordhal. Aanvan kelijk stond het college voor ogen de instelling van een commissie, be staande uit vier ambtenaren en een bestuurslid van de Sportstichting, onder voorzitterschap van de wet houder van Financiën. Deze commis sie zou als taak dienen te hebben het voorkomen van conflicten met be trekking tot de verhuring van de hal. Daarnaast zou de directeur door middel van een instructie summiere directieven ontvangen met het oog op conflictsituaties. De ontwikkeling heeft inmiddels geleerd, dat, indien by verhuring van de hal een con flictsituatie dreigt, deze in de regel op snelle en efficiënte wyze kan worden opgelost door samenspreking tussen wnd. directeur en de betrok ken party (of soms parijen». Een bijeenroepen van een commissie van de aanvankelijk gedachte omvang zou in vele gevallen stagnerend wer ken, terwijl bovendien een aantal le den niet of nauwelijks bij de werk zaamheden zou worden betrokken. De werkgroep zal periodiek by el kaar dienen te komen om de nu in gestelde coördinatie zoveel mogelijk te bevorderen. Bovendien hebben B. en W. in de (ontwerpt-instructie voor de directeur van de Groenoordhal Horloger - Juwelier Maarsmanssteeg 21, LEIDEN Eigen reparatie-afdeling uitvoerig diens positie afgebakend, zowel tegenover de directeur van de Markt- en Havendienst als tegenover de directeur van de sportstichting, terwyl voorts nauwkeurig is om schreven hoe door de directeur z&l moeten worden gehandeld in geval van conflicten De omtwerp-instructie zal aan de raad ter vaststelling wor den aangeboden. Het ligt in het voornemen om aan de directeur van de Groenoordhal de bevoegdheid toe te kennen om be slissingen te nemen met betrekking tot de verhuur van de hal, met dien verstande, dat ingeval van een drei gend conflict de directeur indien wordt verkregen met betrokken par tijen een voorstel met betrekking tot de verhuur zal moeten voorleg gen aan de werkgroep en eventueel ook aan B. en W.. De belangen van veemarkt en sport zijn juist in de werkgroep op afdoende wyze verzekerd, aldus het college.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3