Loevesijn kon alles Record op 200 m: 2.16.7 DUINDIGT DERBY DRAVERS Toernooi Hilversum kost 100.000 gulden ielerkampioenschappen op de baan Yvonne van Kuilenburg zwom RENBAAN 0UR5E- GENDA J. Moorman (85) overleden Koerstips CHRIS CRACK - sportstrip -door Dick Bruymesteie Samardzic naar St. Etienne g HIJDAG 25 JULI 1989 PAGINA 11 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD AMSTERDAM (GPD, ANP) De manier waarop tenslotte pas 20-jarige Leijn Loevesijn zijn twijfels overwon, was vol- laakt. De Amsterdamse wieleratleet, boordevol met pure ielheid, greep op een avond twee nationale truien. „En", zei ij, „pas vier weken geleden ben ik er weer een beetje in gaan eloven. Vóór die tijd reed ik belabberd. Ik zocht maar steeds aar een behoorlijke positie op mijn fiets, ik vertrouwde niet eer op mijn snelheid. We maakten een trip naar Roemenië n toen begon ik pas weer te geloven dat het er allemaal toch og wel in zat. De laatste weken heb ik geweldig fijn kunnen ainert. Dat gaf de doorslag". Leijn Loevesyn pakte het sprint- mpioenschap van de amateurs met ee ziedende rushes, die beide keren naast hem schuivende Jan Jan- dwongen tot reddeloos „opzitten" de laatste meters. Toen de avond ;enlyk al helemaal tot een feest s geworden, reed hij ook nog tien rwoede concurrenten uit het wiel de laatste sprint van het 50 km mpioenschap. Harry Jansen greep in dat wilde, Itijd velmaakt onoverzichtelijke recht op nonderd baanronden op- euw naast het rood-wit-blauw: eyn was niet te houden. Hij putte moraal uit die sprinttitel. Hij alles" Pure kracht Loevesün had dat in de sprints wezen: „Ik moest het op pure acht doen. Jan Jansen kreeg in de live finale veel werk te verzetten jen Van Doorn. Ik wist, dat hem dat een beetje sloopt moest hebben Daarom irfde ik in de eerste rit ook van ip af en van verre te gaan. In de leede was het eigenlyk toen nog akkelijker". Jansen gaf dat toe: „Van Doorn id my teveel gekost om tegen Loe- isijn nog alles te geven. Daarom ram ik twee keer te kort, toen ik naast Leyn was gekomen". Brabander Peter van Doom (23), speend nog van elke sprinttak- ek, maar oersterk en vooral een san van de lairge race, veroorzaakte die manier de ondergang van Jan msen. Trainer Frans Mahn: „Een ïuden talent, die Van Doorn. Moet leren wat sprinten precies is, hy mag mee naar het wereld- impioenschap. Weliswaar kan hy de sprint niet starten omdat Loe- syn, Jansen en Koopman daar oeten uitkomen, maar hü kan er >or kyken en sfeer proeven veel :en". Verrassingen Het achtervolgingstoernooi van de rofs leverde enkele verrassingen op. belangrijkste was wel de terugkeer het goede pad van Gert Bongers, e twee jaar geleden wereldkam- oen by de amateurs werd, maar het irige seizoen als professional volle- g faalde. Bongers had zich dit keer jzonder serieus voorbereid op het teltoernooi, de laatste 2 weken da- slijks op de stadionbaan getraind, dat kwam tot uiting in zyn fraaie ADVERTENTIE Wassenaar zaterdag 26 juli half drie woensdag 30 juli drie uur zondag 3 augustus half twee woensdag 6 augustus half vier zaterdag 9 augustus half drie woensdag 13 augustus half vier Zaterdagen dames en kinderen onder geleide GRATIS TOEGANG tyden op deze door de weersomstan digheden dubbel zware stadionbaan. Nadat Bongers in de kwalificatie- ritten met 6.21,8 de snelste was ge weest. reed hy donderdagavond tegen Marinius Paul, die by na twee keer werd gedubbeld, een uiterst fraaie 6.17,2 over de vyf kilometer. Een hoopvol resultaat voor het wereld kampioenschap dat straks op de win- terbaan in Antwerpen wordt gehou den. De ernstigste concurrent voor Bongers zou Rini Wagtmans kunnen worden. De Brabander die in de voorritten tot 6.30,0 was gekomen, reed in de kwartfinales tegen Leen Poortvliet 6.21,4 maar liet niet de in druk achter zich volledig gegeven te hebben. De andere halve finalisten werden Peter Post, gebrand op een plaats in het wereldkampioenschap, die eerst met Paul en vervolgens met Kiekens speelde en titelverdediger Leo Duyn- dam. Overduidelijk By de amateurstayers prolongeerde de 24-jarige Cees Stam, die dioor een polsblessure enige tü'd uit de running was geweest, op overduidelyke wyze zyn titel. Hij had in feite maar een concurrent, de by na tien jaar oudere Amsterdammer Dries Helsloot, die echter in het verloop van de stryd steeds meer terrein aan de Zaankan- ter moest prijsgeven. Stam, als vierde gestart, nestelde zich al in de tweede minuut achter de van kop vertrokken Helsloot, en gezamenlijk draaiden zy onverbidde- lyk langs de overige vyf deelnemers. Toen Helsloot even kwam te „zwem men" profiteerde Stam daarvan en gleed hy achter gangmaker Staken burg langs zijn concurrent. Afvaardigingen De sportcommissie van de KNWU heeft besloten de volgende renners in te schrijven voor de wereldkam pioenschappen amateurs, die van 15 tot 24 augustus in Bmo worden ge houden. Weg: Fedor den Hertog. Popke Oosterhof Joop Zoetemelk. Henk Benjamins, Ben Janbroers, Sjef van den Burg en Wim Bravenboer. Uit dit zevental zal zowel de ploeg voor de tydrit (4 renners) als voor de indivi duele wegwedstryd (6) worden sa mengesteld. Baan, sprint: Leyn Loevesyn, Jan Jansen. Wim Koopman en Peter van Doom (3 renners mogen starten). Baan, tandem: Jansen/Loevesyn en Koopman/Van Doom (1 paai- mag starten) Baan. indiv. achtervolging: Frans van de Ruit, Piet Hoekstra, Joop Zoetemelk. Fedor den Hertog (2 ren ners mogen starten). Baan. ploegachtervolging: Van de Ruit. Hoekstra. Klaas Balk, Tino Tabak. Bravenboer en Loevesyn (de ploeg bestaat uit vier renners). Baan. stayers: Cees Stam, Dries Helsloot en Bert Boom (3 renners mogen starten). De inschryving door de de KNWU houdt niet in dat alle renners zullen deelnemen. De KUWU heeft besloten naar de wereldkampioenschappen voor pro fessionals op de baan in het Sport paleis in Antwerpen (van 5 tot 9 augustus) de stayers Piet de Wit, Jaap Oudkerk en Piet van der Lans af te vaardigen. Voor de achtervol ging zullen twee deelnemers worden gekozen uit het kwartet Peter Post. Gert Bongers, Leo Duyndam en Rini Wagtmans. (Van onze speciale verslaggevei HILVERSUM (GPD) Het is geen kleinigheid op het ogen blik een internationaal tennis toernooi van enig formaat te organiseren. De open interna tionale tenniskampioenschappen van de Hilversumse Lawnten- nisclub, die volgende week op het knusse park van het Meik- huisje in Hilversum worden ge organiseerd, zullen een bedrag van 100.000 gulden gaan ver slinden. Zo'n zes jaar geleden kon men nog volstaan met een 25.000 gulden en dan hield da* in. dat wereldcraoks als Rod Laver en Roy Emerson even eens van de partij waren, al behoorden die destyds nog tot de roemruchte rijen van de „amateurs", die pas onet een 250 dollar startgeld tevreden waren. Sindsdien ls er in de inter nationale tennistop wel het een en ander veranderd. De zeer groten uit de profbusiness. zoals Laver, Roche en Emerson, zijn onbetaalbaar geworden, maar toch heeft de vasthoudende Hilversumse organisator Jan Mulder zyn stad opnieuw niet zonder interessant toernooi wil len laten zitten. Tom Okker. inmiddels gevor derd tot nummer drie van de wereldranglijst, wil het enign open toernooi in eigen land niet missen en dat is de belangrijk ste reden waarom hy, zonder de organisatie bankroet te ma ken, van de partij zal zijn. Om hem heen heeft de wedstrijd leiding toch een interessante groep buitenlanders kunnen groeperen, hoewel men geen cent subsidie ontvangt van de Kon. Ned. Lawntennisbond. De nationale tennisbond. die on langs nog grootwijs een flinke ROGER TAYLOR groep Nederlandse spelers en speelsters tot zgn. „geregistreer- den" die met tennissen geld mogen verdienen heeft ge bombardeerd. heeft zich alleen garant gesteld voor een bedrag van 5000 gulden. De dappere HLTC hoopt 35.000 gulden terug te verdie nen aan toegangsbewijzen. De rest zal worden gefourneerd door de AVRO en enkele grote firma's. Van de ton onkosten wordt 25.000 gulden gespen deerd aan geldprijzen. De win naar van het enkelspel heren ontvangt 10.800 gulden. Evenals voorgaande jaren zul len de spelers, van wie er vijf tig uit het buitenland komen, by leden en relaties van de HLTC worden ondergebracht, hetgeen uiteraard het budget aanzienlijk ten goede zal komen De eindstrijd herenenkelspel zal niet zondag, maar zaterdag middag (vier uur) worden ge speeld. zulks met het oog op de tv-uitzending. Als alles volgen® plan verloopt, zal die gaan tus sen Tom Okker en de Engel?» prof Roger Taylor. Ook de 38-jarige Hongaar Istvan Gu- lyas, die vorig jaar Okker als de grote verrassing in de halve finale uitschakelde, is weer van de partij, evenals de Zuidafri kaan Robert Maud, die titelver dediger is. Op de laatste zondag worden de finales dubbelspel heren en damesenkelspel gespeeld. Okker zal het herendubbel samenspe len met Taylor en in het ge mengd dubbel zal hij als part ner naast zich hebben de Aus tralische Karen Krantzcke. Ook de Nederlandse top, zo wel by de heren als bij de da mes. geeft voor het grootste deel acte de presence. By de heren ontbreken Hajer en Schneider, maar verder zijn van de partij Hemmes. De Koning, Hordijk, Fleury, v. Gelder (weer over uit Amerika), Soeters en Scholtz. By de dames kan ook weer eens de veelvoudige oud-natio naal kampioene Trudy Groen man worden begroet, die in het enkelspel uitkomt en dubbelt met Betty Stöve en Scholtz. An dere bekende dames zijn: Ma rijke Schaar, Ada Bakker. As- trid Suurbeek. Judith Salome. Tine Zwaan. Annemieke Blom en Hetty Taphoom. Okker heeft in de eerste ron de vrijaf en ontmoet daarna de winnaar van de party tussen Eddy Knol en de tennisleraar Jan Mulder. Interessant zal om. zyn de verrichtingen te volgen van de Zuidafrikaan By ron Bertram, de jongeling die dit jaar onverwacht het Wim bledon-jeugdtoemooi won. Leyn Loevesijn ivon gister avond twee kampioenstitels: op de sprint en op de 50 km. (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) In de ou derdom van 85 jaar is dezer dagen in Den Haag overleden de heer J. Moorman, één van de dertien erele den van KNVB, tevens bondsridder sedert 1927. De heer Moorman behoorde tot de voetbalpioniers in ons land. In het begin van de eeuw richtte hy de „Sportkroniek" op en enige jaren la ter Moorman's Periodieke Pers. In de „Sportkroniek" zyn ruim zestig jaar de officiële mededelingen van de KNVB gepubliceerd. Tot 1940 bekleedde de heer Moor man bestuursfuncties in de KNVB. Hy was mede-oprichter van de Haag se voetbalbond en vele jaren be stuurslid. De overledene was Officier in de orde van Oranje-Nassau en Com mandeur in de Orde van de Witte Roos van Finland. Duindigi, zaterdag 26 juli - 2.30 uur Vredespaleisprys: Gay Westlandia. Guy Areta, Gudo v. d. Lente. Hone" Six - Toekomstprijs: Sir Edward, Golden Blaze S, Pico Bello - Paleii Noordeindeprijs: Guido Six, Germo Buitenzorg. Hercules V. Garifa Ccn Dios - JVIadurodamprijs: Interest Scott P, Illya Kuryakin. Immer Treu - Prys van Haarzuilen: Hubert, Per seus, Jolly Maverick S, Head High - Binnenhof prys: Felix, Fernandel, Little Miss Mitzie, Titi III - Gevan gen poortprijs: Hélène Hanover, Her Areta, Happie T, Grietje Peterhof - Amateurkampioenschap III: Dacron Dear. Ever Queen, Dorothea, Cle mentina Lee - Ferguutprys: Moon- star, Kokette Katinka, Chatiée, Begin aeze week klapte zij we- Playgirl - Mauritshuisprijs: Gay derom op een nare ervaring. Linda Rodney, Geus Akerendam, Enter- j de Boer. het mugje uit Naarden, BREDA (GPD) Nederlandse zwemsters graven pas sinds drie jaar de 200 meter vrije slag af. Eén van de eersten, die het vreemde gebied betraden, was Nel Bos, wier 2.18.0 in Gro ningen '67 prompt als Nederlands record werd aangemerkt. Het werk aan het experimentele nummer (in Mexico voor het eerst op de agenda) lag daarna goeddeels stil. Terwijl in het buitenland de curve van de tijden scherp daalde, was in Ne derland de ouderwetse 2.18,0 niet te versjorren. Pas gisteren, op de vijfde dag van de nationale zwemkampioenschappen in Breda, brak Yvonne van Kuilenburg met 2.16,7 eindelijk de stilte rond die slecht bijgehouden afstand. Internationaal ondervindt dat re- cord geen weerklank. Zeker zeven Amerikaantjes bewegen zich onder de 2.10-zone. Ook in Europa staan er enkelen (onder wie de Zuidslavi- sche Mirja-na Segrt) hoger dan die 2.16,7 genoteerd. Wanneer echter de 16-jarige Haarlemse serieus door leert, schemeren er mogelijkheden voor het Europese toernooi, volgend jaar september in Barcelona. Te meer, omdat Yvonne van Kuilen burg zich definitief uit een inzinking heeft opgericht. Yvonne van Kuilenburg diende zich in '66 als „peuter" aan met zes titels. De belofte werd aanvankelijk echter niet ingelost. Zy, opgekomen met het rumoer, dat nu Roger van Hamburg ontketent, kwalificeerde zich zelfs niet voor de spelen in Mexico. Die afwijzing had een ach tergrond. Even voor de eerste Olym pische test genoot zij met haar ouders van een wintersport-vakantie, die de familie zich na jaren permit teerde. Zonder voorbereiding haalde zü een dikke onvoldoende en mocht vandaar de verkenningstocht door Oost-Europa niet meemaken. Zij re vancheerde zich op de nationale, maar Rob Kerkhoven weigerde op dat late uur open te doen. Klapp< en prise Hollandia. De even grote vorderingen van Roger van Hamburg, die bij elke duik tenminste een jeugdrecord op haalt. worden bepaald rustiger geac- I ontnam haar de macht over de 800 cepteerd. Gisteren draaide hij op de meter, tot dan toe haar scherp be waakte privé-staatje. De teleurstel ling was nauwelijks verwerkt, toen zij duizelde van een tweede dreun: de intocht van Anke Rijnders op de 400 m. vrije slag. Gisteren echter troostte zij zich opgelucht met het perspectieven ope nende record op de 200 meter. Hoewel zij amper voor deze af stand had getraind (HPC-coach Geurtsen: „Zy heeft zich vorig jaar wel meer dan gebruikelyk gecon centreerd op de sprint"), voelde MMS-leerlinge Yvonne van Kuilen burg de explosie aankomen. „Ik ging al op de 400 meter af in 2.20,22" Zó is haar tactiek: vlam mend. Anke Rijnders ontwierp hetzelfde, heus niet met de losse hand te schetsen, strijdplan. Op de 200 meter vrije slag bij de meisjes onder de zestien, verrijkte deze vondst van Breda zich met een derde titel. Haar li.id 2.18.4, viertiende seconde bo ven de „etage" van Nel Bos be nauwde zelfs haar trainer Wout Gerritse. „Enkele weken geleden stond zy nog op 2.24,6. De ontwikkeling gaat wel erg hard". Langerhorst 200 meter vrije slag (onder de zes tien) zyn 2.05.„terug" naar 2.02.6, meer dan goed voor een zesde titel. Die gave tijd zou ook by de senio ren met goud zyn beslagen. By af wezigheid van deze „stroper op eer ste plaatsen" werdDick Langer- horst kampioen in de hoogste klas in 2.04,0. Het was de grap van de avond. De 23-jarige Hagenaar kon zich door zijn studie nauwelyks prepareren op de „nationale". Pas drie weken volgt hij ontspannen en zonder eerzucht de training van HZPC-leraar Louis Vol. Het wekte dan ook geen op zien, toen hij zich als laatste plaat ste voor de finale van de 200 meter vrye slag. „Ik richtte mü in de se rie op Elt Drenth, maar die bleek niet lekker te draaien", was de over bodige verontschuldiging. In de avonduren kwam de herhaling. Weer lette Langerhorst op buurman Elt Drenth. die echter tot voorby 150 meter achterlag op J?f Schillemans. Favoriet Drenth, die als enige Ne derlander ooit minder dan twee mi nuten aan dut nummer spendeerde, herstelde de schade, maar werd op de laatste meters gepasseerd door outsider Langerhorst, wiens voorkeur dit seizoen lang uit ging naar polo. Zijn 22ste titel sinds '64 geselde zwoegers als Drenth. Schillemans. Van Daal en en Van der Veen. die de practical-joke zeker niet waar deerden. Triest voor hen hüst Lan gerhorst zich voorlopig nog niet uit j het water. „Ik ga in augustus een maand op een tennisbaan werken, waannee ik mijn studie wil bekosti gen". Volgend jaar hoopt hij wel voorgoed te vertrekken uit de Haag se Academie voor Lichamelyke Oefe ning Hij zal dan direct alle krach ten moeten mobiliseren om te pro beren de aanval van de gelijkwaar- d ge Roger van Hamburg neer te slaan. Uitslagen 200 meter vrye slag heren: 1. Dick langerhorst (HZPC) 2.04.0, 2. Elt Drenth 205 1, 3. Jef Schillemans (Dolfyn) 2.05.1. 200 meter vrije slag jongens onder zestien jaar: 1. Roger van Hamburg (VZC) 2.02.6 (nieuw Ned. aspiran- YVONNE VAN KUILENBURG .goede prestatie. tenrecord), 2. Ruud Beele (VZC) 2.09.4. 200 meter vrye slag dames: 1. Yvonne van Kuilenburg (HPC> 2.16.7 (nieuw Ned. record), 2. Cora van der Meer (VZC) 2.19.6. 200 meter vrije slag meisjes onder zestien jaar: 1. Anke Rynders (AZ PC) 2.18.4 (nieuw Ned. aspiranten record), 2. Frasquifca Smits (KZC) 2221. 100 meter rugslag meisjes onder veertien jaar: 1. Els Droog (de Kik ker) 1.13.8, 2. Woudi de Ruiter (Die Haghe) 1.14,3. 100 meter rugslag jongens onder veertien jaar: 1. Karei Eggen (De Kikker) 1.09.1. 2. Adri van Excel (ZC Haarlem) 1.11.7. 100 meter vlinderslag jongens on der veertien jaar: l. Rudi Pyper (SZC) 1.10.1, 2. Frans Krijger (Het Y) 1.12.9. 4 x 100 m. vrye slag estafette meis jes onder zestien jaar: 1. en kam pioen van Nederland VZC (Cora Schouten, Leny de Jong, Tineke Maat en Frieke Buys) 4.25.2 (nieuw aspirantenrecord, oude record op naam van HPC met 4.29.7). 4 x 10Ö m. vrye slag estafette jon gens onder zestien jaar: 1. en kam pioen van Nederland VZC (Rob ten Napel. Sjaak Bot. Ruud Beele. Ro ger van Hamburg) 3.57.0 (nieuw as pirantenrecord) ROTTERDAM (ANP) paja Sa mardzic, de Zuidslavtsche ex-inter national, die de laatste twee seizoe nen voor de Rotterdamse eredi visieclub Peyenoord uitkwam, gaat naar St. Etienne. De onderhande lingen tussen de Nederlandse en Franse kampioen werd woensdag in Rotterdam besloten. Over 't trans ferbedrag voor de Zuidslaviër. die in zyn Nederlandse periode ook voor de FC Twente speelde, werd niets mee gedeeld.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11