aticaan ijst doorkijk -mode af Ideaal oord voor kosteloze energie Tot 7% rente! 4% 4y2% 5% 6% 7% AMRO BANK Bankoverval in Middelburg Dodenrit berecht AMRO-spaarders profiteren nu van de volgende rentepercentages: BROEKPAKKEN ZIJN VEEL BELANGRIJKER spess© Utrecht stopt bijdragen voor doorstroming Beheerder vluchtte tuin in Argument Klap met bijl bij overval Jachtseizoen later open AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK JAG 23 JULI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA (GPD) Nog voordat op de zesde en laatste de Romeinse modema de lichten in de salons gedoofd, werden de Itali- juturiers al door het Va- itevig op de vingers ge- woordvoerder van de te curie belde diep ver- digd de redactie van een avondblad op en noem- een schande, dat de ont- ondanks vorige protesten doorkijk-creaties zijn iken. ilyke functionaris, die in blijkbaar zeer nauwkeurig lerslagen bijhoudt, riep al en ter wreld op om hun eid niet door sohaamtelo- ten van couturiers te laten Het is overigens niet de r, dat het Vaticaan tegen re mode protesteert. 1400 kregen verscheidene prinsessen een veeg uit de jat de paus vond, dat ze te gekleed gingen en in 1700 in Rome ook al niet zoi erg en over de garderobe van Boette tan in het Vaticaan echter jn, want niet de doorzichti- tailpyama's maar combina- broekpakken en maxi-man den in de Romeinse collec- de afgelopen dagen duidelijk land. De rokken zijn plotse- «langryk geworden, or deze definitieve keus voor i-creaties beloven de mode die aan het eind van deze Parijs beginnen bijzonder id te worden, want uiteinde- ten de Franse couturiers toch jd het laatste woord. m .TOS HAGERS ARNHEM (ANP) Op zaterdag avond 10 mei j.l. reed een uit de Be tuwe komende vrachtauto in Rhenen in op tegenliggers. De ravage was groot. De vrachtauto vermorzelde een personenauto waarbij een echtpaar werd gedood terwijl uit een andere auto de brandweer een zwaargewon de moest bevrijden De bestuurder, een 30-jarige chauffeur uit Overberg, gemeente Amerongen, bleek sterk on der invloed van sterke drank. Hij stond gisteren voor de rechtbank van Arnhem terecht. Hij moest zich ook verantwoorden voor het in dronken toestand met 'ij personenauto omver rijden van een verkeerszuil in Arnhem op 25 augus tus j.l.. alsmede wegens flessetrekke- ry, oplichting en verduistering in de jaren 1967 en 1968 in Velp. De officier van Justitie, mr J H. C. Pieters. eiste wegens de verkeers ongelukken één jaar en twee maan den gevangenisstraf met aftrek en tweemaal vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid en vier maanden ge vangenisstraf wegens de vermogens delicten en tenslotte in het algemeen voorwaardelijke ter beschikkingstel ling van de regering. UTRECHT (ANP) De financië le positie van de gemeente Utrecht maakt het onmogelijk, door te gaan met het verstrekken van bijdragen aan mensen die verhuizen van een goedkope naar een duurdere of van een grote naar een kleine woning, nu het rijk is gestopt met het toeken nen van geldelijke steun aan de ge meenten op grond van de „beschik king geldelijke steun doorstroming". Burgemeester en Wethouders van Utrecht hebben de gemeenteraad MIDDELBURG (GPD) Op klaarlichte dag heeft een jongeman gistermiddag in het winkelcentrum midden in de Middelburgse stromen- wijk een brutale overval gepleegd op het bijkantoor van de plaatselijke Coöperatieve Raiffeisenbank in de Oosterscheldestraat. Hij dwong de waarnemend kantoorbeheerder, de 27-jarige heer S. Klap, onder be dreiging van een pistool een bedrag van 5.700 gulden in een bruine tas te stoppen en verdween daarmee per auto. De heer Klap en de 59-jarige schuin boven het bankkantoor wo nende heer J. H. Nelissen feite lijk de enige getuigen van deze bankoverval konden de Middel burgse recherche dank zij hun op lettendheid het nummer van de auto en een redelijk signalement van de dader verstrekken. Daardoor ken de officier van Justitie, mr. T Lebret. die het onderzoek leidt, en de rechercheurs onmiddellijk het on derzoek beginnen. daarom voorgesteld, de gemeentelij ke doorstromingsverordening met ingang van 11 augustus aanstaande in te trekken. Sinds 1967 heeft Utrecht ruim een half miljoen gulden uitgekeerd aan 932 aanvragers die verhuisden van een grote naar een kleinere wo ning, terwijl 184 gezinnen een uit- kreing kregen van in totaal f234.800 omdat ze verhuisden van een goedkope naar een dure woning. Eind juni waren nog 86 aanvra gen in behandeling (15 goedkoop- duur en 71 groot-klein). Het bedrag aan nog toe te kennen vergoedin gen wordt geraamd op omgeveer 60.000 gulden. Omstreeks drie uur stopte de auto van de overvaller, een blauw-grijze ongeveer 10 jaar oude Ford Zephvr met het kenteken 86-73 DA. vlak voor de deur van de bank. Een Jon geman, liep snel het gebouw van de Raiffeisenbank binnen. De rover liep via de voordeur en de kantoordeur met een tas in de hand naar de balie var het kan toor, waarin de heer Klap alleen aan een bureau zat te werken. Er wa ren sinds de laatste tien minuten geen klanten geweest. ..Ik dacht, dat het een cliënt was en ging dus naar hem toe", aldus de heer Klap. De man haalde echter een pistool te voorschijn, richtte dat op de jonge kantoorbeheerder en gelastte hem de tas met geld te vullen. De heer Klap probeerde te redden wat er te redden viel. Kordaat zei hij tegen de overvaller: „Dat doe ik niet" ..Ik vluchtte het spreekkamertje achter het kantoor binnen, kon me achter de muur verbergen en snelde via een portaal naar het achter tuintje bij het bankgebouw". Daar omheen staat echter een ruim 2.5 meter hoge muur en de heer Klap kreeg geen gelegenheid daar snel over te klimmen. De overvaller sprong, toen de heer Klap wegvluchtte, namelijk over de balie in het kantoor en kwam de heer Klap tot in het tuintje achterna. Daar bedreigde hy hem opnieuw met het pistool en be val voor de tweede maal de tas met geld te vullen. De heer Klap zag toen geen andere mogelijkheid dan aan dit bevel te voldoen. ,M'n le ven heb ik er niet voor over", ver zekerde hij. De beheerder deed een greep in de kas en overhandigde de overvaller een bedrag van 5.700 gul den. Die was daar kennelijk al lang blij mee en maakte dat hij in zijn auto wegkwam. iters Fontana. die gisteren in !s eersten met hun wintercol- tor het voetlicht traden, wa rnet elkaar eens. dat broek- oudere vrouwen jaren jonger maken, een argument, waar- Griekse koningin-moeder a ogenblikkelijk zwichtte, lekse vorstin, die tot de vas ten van de Fontana-zusters was vooral gecharmeerd stro-gele combinatie van italon met iets wijd uitlopen- a, een korte rok en een kort Laug. een nieuwe ster aan oeinse modefront, mikte met lectie meer op de renaissan- it niet. omdat hij zich door de van Botticelli liet inspi- aaar omdat de hippies uit al- van de wereld, die de hele de beroemde trap van het Piazza di Spagna tegenover zijn boutique doorbrengen, zo bijzon der door het tijdperk van de pages zijn gefascineerd. Vandaaar dus, dat de tunieken met rok of pantalon ge combineerd de belangrijkste plaats In zijn collectie innamen. Roberto Capucci, die twee jaar ge leden in Parys zijn modehuis moest sluiten, nadat ex-koning Umberto's dochter Maria Pia twee maanden be paald niet tot ieders tevredenheid perschef was geweest, is als een ver loren zoon naar Rome waar hij jaren geleden zijn carrière begon teruggekeerd. Links een jas van irisblauwe cashmir met brede opgestikte zakken, gesp en knopen van eb- behout. Deze creatie is van Cen- tario in Rome. Rechts een model uit de win tercollectie van Shubert. Het is een broekpak met jasje van ro bijnkleurige wol met knopen. Maar met zijn terugkeer uit Pa rijs verloren zyn creaties hun bril jante kleuren. Capucci. die wereld bekend werd door zijn schitterende kleurencombinaties, ziet de vrouw de komende maanden het liefst in beige, donkerpaars en olijfgroen ge kleed. DEN HAAG Het jachtseizoen zal dit jaar niet zoals gebruikelijk morgen worden geopend maar op 4 augustus. Een en ander is een uit vloeisel van een nieuwe regeling van het ministerie van Landbouw en Vis serij. die onlangs in het staatsblad werd gepubliceerd. Heinz Riva, een Duitser die in Ro me als mode-ontwerper jarenlang al veel succes heeft, bleef trouw aan zijn collectie van het vorige jaar, waarvoor hij voornamelijk met mo- zaiekpatronen gedessineerde stoffen gebruikte. Riva legde by zyn crea ties door de aangerimpelde rokken en de ruim ingezette raglan mou wen het accent op de heupen en de schouders. Ook bij hem bleven de rokken van de creaties die zonder broek werden gedragen een hand breedte boven de knie. MALDEN (ANP) In Malden zilveren I *s gistermiddag een overval gepleegd in de kruidenierswinkel van de heer Th. Gommers aan de rijksweg. De 22-jarige schoondochter mevrouw Hedwig Gerrit-Gommers, die in de winkel was, kreeg, na eerst bedreigd te zijn met een pistool, met een bijl een klap op het hoofd, waarna de overvallers, zeer waarschijnlijk een jong Duits echtpaar, met het [aanwezige kasgeld verdwenen in een donkere Volkswagen met een Duits kenteken. De buit bedroeg 75 gulden. mosferische spanningsverschillen om in een voor de mens nuttige bewe ging van apparaten of in een meer efficiënte energiebronelektriciteit. In wezen is ook de kernenergie de resultaten van verschillen in ener gie-niveau. Op de maan bestaat een natuur lijk en onuitputtelijk verschil in energieniveau's. waaruit bruikbare energie gewonnen kan worden. Door de zon belichte materialen kunnen In de eerste plaats moet worden ge tyd de winst op de produktie de daar door de afwezigheid van warm- (Van onze redacteur ruimtevaart) LEIDEN De maan is zeker een schatkamer voor de we tenschap. Dat zal de meeste mensen niet verzoenen met de hoge kosten van de maanreis die thans het einde nadert. Voor diege nen, die wat meer „concreet" antwoord willen hebben op de vraag waarom de mens nu zo nodig naar de maan moet terwijl hij op aarde nog zoveel te doen heeft, kan met een vrij grote mate van zekerheid voorspeld worden dat de maan ook een schatkamer voor de aardse materiële welvaart worden zal. vastgesteld, dat de kost ook in dit bouw- en inrichtingskosten heeft geval voor de baat uit gaat. Wan neer op aarde in het streven naar volledige werkgelegenheid er gens een enorme industrie wordt gebouwd voor arbeid van duizenden, moeten honderden miljoenen wor den uitgegeven voordat het eerste produkt op de markt komt en de in In een ziekenhuis in Hilversum is op 62-jarige leeftijd overleden de kunstschilder Lou Haver. L. B. F. Haver, die in Groningen werd gebo ren, maakte in de jaren twintig, toen hy in Amsterdam woonde, veel op gang met zyn houtsneden, waardoor j dustrie zal (afgezien van werk voor aanmerking hy de meeste bekendheid genoot. La ter verhuisde hy naar Kortenhoef, waar hy zich toelegde op het schil deren van plassenlandschappen. ontelbaren by de bouw en duizen den die er na voltooiing hun dage lijks brood verdienen» pas ..ba ten" gaan opleveren als na heel lan- ADVERTENTIE rente op een AMRO- renteboekje of spaarrekening. rente op een AMRO-spaarrekening roet een opzegtermijn van 3 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 6 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 12 maanden. rente op een AMRO-spaarrekening met een vaste termijn van 24 maanden. kunnen betalen In het geval van de maan zal het, omdat het hier om een veel grootse re onderneming gaat, veel langer duren voordat de directe baten meetbaar zijn, terwyl de „investe ringskosten" ogenschynlyk onvoor stelbaar groot zyn. Voorts moet in worden genomen dat miljoenen hun dagelijks bestaan zul len verdienen aan het openleggen van de maan in die investeringspe riode. Zelfs het kostbare proces van ex ploitabel maken van de maan werpt vruchten af, zoals de eerste maan landing afgezien van industriële „fall-out") reeds gedaan heeft door dat honderdduizenden er hun sala ris mee verdiend hebben. Armstrong en Aldrin hebben niet 86 miljard gulden op de maan neergelegd die nu voor anderen verloren zijn. Een zeer groot deel van die 86 miljard is verdwenen in de loonzakjes, die wel vaart hebben gebracht Ook in de pe riode van verdere openlegging van de maan zal dit het geval zijn. Maar dan staan we uiteindelijk toch voor de vraag: wat biedt de I maan voor mogelijkheden? I welnu, die zijn onvoorstelbaar groot. Ongetwijfeld zullen er nog nieuwe mogelijkheden opdoemen, maar wij willen er nu reeds enkele voorspellen. Industrieel gezien zyn twee fac toren van enorm belang. In de eer ste plaats grondstoffen van allerlei aard, in de tweede plaats energie- I voorziening. Er zijn andere belang- i rijke factoren, maar die zijn toch van ondergeschikt belang en zy zul len later ter sprake komen. Laten we eens beginnen met de laatstgenoemde van de twee hoofd factoren. de energievoorziening. Op de maan ligt de energie (by het gebruik van de Juiste appara tuur) voor het oprapen. Industrieel bruikbare energie is over het alge meen niet anders dan het gebruik maken van verschillen in potentiële energie. De windmolens van weleer gebruikten wind die ontstond door luchtdrukverschillen. Enorme stuw dammen met elektrische centrales zetten de potentiële energie verschil len van watermassa's op verschil lende niveaus om in elektriciteit. Elektriciteit is een energiestroom van het ene niveau naar het ande re: het „spanningsverschil". Stoom- werktuigen zetten de at- teverstrooiende atmosfeer tot honder den graden worden verhit, terwyi ln de directe nabyheid van de zon af geschermde massa honderden gra den onder het vriespunt kan noteren. Dank zy de langzame wenteling van de maan (waar een dag ongeveer 29 aardse dagen duurt) kunnen ener- gieverschillen hier lange tyd ge handhaafd biyven. Het zou te ver voeren om de tech nische middelen te gaan beschryven waarmee deze enorme en vry con stante temperatuurverschillen in bruikbare energie kunnen worden omgezet, maar dit kan op vry een voudige wyze. Het gevolg Is, dat het energieprobleem op de maan echt geen rol speelt wanneer de benodig de apparatuur eenmaal is gebouwd: een kostbare bouw, een grote inves tering dus, maar een die later on- getwyfeld vruchten zal opleveren omdat zy energie voor leven en In dustrie tot een vry wel kosteloze last reduceert. Een zeer primitieve toepassing als voorbeeld. Water kan in zonlicht tot ver boven het kookpunt worden ver hit tot stoom met grote druk. Deze stoom kan turbines aandryven. Na die aandryving stroomt de stoom naar een afgeschermde, niet door de zon belichte ruimte, waar het ver be neden het vriespunt is, waardoor de stoom weer in water verandert dat onpieuw naar de hete reservoirs wordt gevoerd. Zo voedt het zonlicht een elektrische centrale waarin geen kolen, olie, stuwdam men of kernenergie nodig zyn. De overdracht van de energie by- voorbeeld van elektrisch® centrales naar industriële centra is op de maan zeer eenvoudig. By extreem lage temperaturen treden verschyn- selen op als supergeleiding, waardoor een elektrische stroom zonder ener gieverlies onvoorstelbare afstanden kan afleggen. Deze extreem lage temperaturen in een leiding met vloeibaar helium zyn op de maan eenvoudig te verwezeniyken. omdat temperaturen even boven het ab solute nulpunt in het heelal bena derd worden zodat nog slechts een geringe „afkoeling" voor die leidin gen nodig is. Wat doen we met deze en op nog veel meer manieren winbare „gratis" energie? Produceren. Daarvoor zyn grondstoffen nodig. Die zyn er op de maan hoogstwaarschijniyk in over vloed. Daarover in een volgend ar tikel.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7