Drietal stroopte halve provincie af naar buit Auto's rijden m het oude spoor van de tram Begraafplaats Zijlpoort gaat dicht Nu kabel Stationsplein oversteekt VOEDING Ook Leidse sigaren winkeliers de sigaar zeró óckryven Uitslag van woning- enquete in de Waard: 64 (zeer) slecht als u met vakantie gaat en droog uit de hand. KRACHTIGE KOST VOOR HET KIND R.K.-begrafenissen tijdelijk op Rhijnhof - WOENSDAG 23 JULI 1969 LEfDSCfl DAGBLAD PAGINA 3 J Irug Drir DEN HAAG/LEIDEN ,,U bent met z'n allen in de halve provincie Zuid-Holland aan de gang geweest", zo stelde de pre sident van de Haagse rechtbank vast. Voor 46 inbraken en diefstal, waarvoor de drie verdachen gisteren terecht stonden, was het werkterrein zeer ruim geweest. Op de lijst van gestolen goederen stond van alles: geld, steenkolen, dranken, kippen, gereedschappen, antiek en paling. Er zaten twee belangrijke scha kels in de inbrakenketeneen 43-ja rige kraanmachinist uit Noordwijker- hout en de eigenaar van een bar in Leiden, waaromtrent de officier ei* zijn blijdschap over uitsprak, dat de- ze inmiddels is gesloten. „Het was daar een broedplaats voor misdrij ven en gelegenheid tot handel in ge stolen goederen", aldus de officier. De kraanmachinist, die reeds zes maal met de strafrechter in aanra king was gekomen had bij de jong ste inbraken en diefstallen contact gezocht en gekregen met een 22-ja rige kolensjouwer uit Noord wyker- hout en een 23-jarige elektrisch las ser uit Leiden. Soms gedrieën, soms in andere combinaties werden de in braken en diefstallen gepleegd niet altijd onderdrukken, al kan hij niet als beroepsmisdadiger worden beschouwd, zo zei ze. Mr V. H. v.d. Oever zette uiteen, dat de lasser door verkeerde contac ten tot zijn daden is gekomen, waar bij ook de drank een rol speelde, be nevens spanningen. Hy vroeg een kortere en onvoorwaardelijke gevan genisstraf. Voor de kolensjouwer verzocht mr. G. J. Niezen een lichtere straf, ge zien ook de beperkte intelligentie van verdachte. Uitspraak over 14 dagen. LEIDEN Op het Leidse Stationsplein zijn enerzijds vlag- Activiteiten Die waren wat de oudste en jong ste verdachte betreft begonnen, toen zy samen bij 'n kolenhandelaar werk ten en deze benadeelden. Om een greep uit de verdere activiteiten te doen: er waren diverse inbraken en diefstallen in woonboten in en rond Gouda, en bij de Loosdrechtse plassen waai- antiek werd gestolen en naar juist gisteren bleek ook een met bont gevoerde jas ter waarde van (ADVERTENTIE) gen hoog gehesen en anderzijds f 495.-. In Bodegraven en omgeving kuilen diep gegraven. Die vlaggen zijn voor de sier, de kuilen wor den benut voor een utiliteitswerk. Een hoogspanningskabel moet van Morskioartier naar het noor delijk stadsdeel en dat betekent een kilometers lange wegopbre- kerij en grachtengraverijMo menteel gebeurt dat op verkeers knooppunt Stationsplein en daar brengt het extra moeilijkheden met zich. De kabel wordt in de strook langs het spoor gelegd en steekt bij de Stationsweg over. De lijnbussen moesten dus de wijk nemen en staan nu opge steld op de langs de officiële hal teplaats lopende rijbaan. Het ver keer rijdt over de parkeerstrook in het midden en dus in het spoor van de tram. figuurlijk en ook nog altijd letterlijk, omdat de tramrails pas zullen verdwijnen bij een algehele reconstructie van het Stationsplein. De kuilengra- verij heeft tot gevolg, dat voet gangers hier en daar over loop planken hun doel moeten berei kenwaarvan de smalle foto een beeld geeft. De andere foto geeft een overzicht en is genomen van het 35 meter hoge dakterras van het belasting gebouw, waar men aan alle kanten schitterende kijkjes op de stad heeft. Op de achtergrond de aarden baan over het Schuttersveld, waar nu is be gonnen met de aanleg van de Oegstgeesterweg, die station en Willem de Zwijgerbrug een recht streekse verbinding gaat geven. (Foto's LD/Holvast) werden kippen gestolen. Enkele ma len werd ingebroken in een paling rokerij te Leimuiden, waar telkens 30-40 kg. paling werd buitgemaakt, die naar de Leidse bar verhuisden, evenals de kippen en de sherry, die in Noordwijk was gestolen. Daar werd ook ingebroken in een groentezaaak met f 100,- als buit. In Lisse was de opbrengst van een inbraak f 5448,25 in 'n kantoor te Katwijk Duitse mar ken en Belgische rfanken. in Voor hout uit een bollenschuur f 148.-. in het WV-kantoor in Noordwyk f 100.- utt een woonboot in Loosdrecht een huisbar en een elektrische handzaag machine, in Leiden in een winkel aan de Hoge Woerd twee luchtbuk sen, in Sassenheim voor f 4765 aan tv- en radiotoestellen, in Lisse bij de werkgever van de lasser ruim f 5000, Kwade genius De officier eiste voor de oudste verdachte, die de kwade genius van het geheel werd genoemd, een jaar en zes maanden gevangenisstraf, voor de lasser een jaar, waarvan twee maanden voorwaardelijk en voor de kolensjouwer, tien maanden, waarvan drie maanden voorwaarde lijk, voor allen met aftrek van voor arrest. Voor de hoofdverdachte bepleitte mevr. mr. J. Soetenhorstde Savor - nin. Lohman het inwinnen van een nieuw psychiatrisch rap port, omdat het dan wellicht moge lijk zal zijn een voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering te overwegen met een kortere gevan genisstraf. Hoewel verdachte een uitstekend gezinsleven heeft, kan hy toch een bepaalde criminele aanleg Vergeet hun Liga niet. Zorg voor hun gezondheid. Liga, gemakkelijk om mee te nemen, zó gereed. In de fles, als pap, geweekt of gemengd met vruchtesap, fruit, groente... HG* Om tot een betere motivering te komen en een beter inzicht te krij gen in de kwalitatieve omstandig heid van de woonsituatie in de Waard heeft het buurtcomité in sa menwerking me comité „Leefbaar- Leiden" een enquête gehouden. De kwaliteit van de woningen wordt weergegeven door goed. slecht of zeer slecht «het laatste levert direct gevaar op voor de gezondheid van de bewoners), wat bepaald wordt door vochtigheid, lekkages, het al of niet verrot zijn van vloeren, gebre ken aan gas-, water- of elektrici teitsleidingen en dakbedekkingen. Van de in totaal 93 onderzochte woningen, waarvan het aantal be paald werd door het al of niet aan wezig zijn van die bewoners, de vol gende gegevens: Globale woningkwaliteit: goed 29 slecht 24 zeer slecht 40 Volgens verdeling naar huiseigenaar: Goed Slecht Zeer slecht Gemeente: 8 8 25 Bewoner: 7 1 0 Huisbaas: 14 15 15 Van de toiletten zyn er: 29 buiten zonder sipoeling. 7 buiten met spoeling. 12 binnen zonder spoe ling en 45 binnen me spoeling En voorts: 25 rioleringen functioneren zeer slecht of geheel niet; 6 woningen zijn niet meer op het gasnet aangesloten, terwijl daar naast 3 gezinnen over lekkages klagen. In 9 gezinnen staat de elektri sche leiding door wateroverlast geregeld on dei- stroom. Onder de geënquêtteerden bevin den zich 14 personen die lijden aan astma en/of bronchitis, 4 perso nen zyn reumatisch en 2 perso nen zijn invalide en allen wonen in de slechtste en vochtigste huizen. Op de vraagHebt u reeds con tact gehad met Huisvesting en hoe vindt u daar de behandeling?, ant woorden 69: ja. Over de behande ling hadden 17 geen mening, 14 vonden de behandeling goed, 34 slecht en 4 discriminerend. Op de vraag: Hoe vindt u de door het Waardcomité gevoerde actie?, antwoordden 69: goed, terwijl 24 er geen mening over hadden. De enquête-uitslag ligt. op Waard- gracht 38 voor een ieder ter inzage. WIJKCOMITÉ „DE WAARD" LEIDEN Met ingang van 1 augustus zal de r.k. begraaf plaats aan de Zijlpoort, die daar sinds 1828 gevestigd is, worden gesloten. Na deze datum zal al leen nog in de z.g. „eigen graven" begraven kunnen worden. De Stichting R.K. Begraafplaats kampt al vele jaren met een onop losbaar ruimtegebrek. In het jaar 1828 stelde het gemeentebestuur van Leiden het bolwerk bij de Zyl- poort ter beschikking van deze Stich ting. Bijna anderhalve eeuw heeft het stichtingbestuur in deze behoefte kunnen voorzien. Lange tijd is ge tracht het kerkhof aan de stijgende behoefte aan te passen. Aan het ruimtegebrek zyn de paden en groen voorziening ten offer gevallen. Thans is er geen mogelijkheid meer de ca paciteit te vergroten Er is een si tuatie ontstaan, die uit het oogpunt van de volksgezondheid niet langer aanvaardbaar is. De inrichting van de begraafplaats ligt thans ver onder de normen, die hieraan moeten wor den gesteld. Het stichten van een nieuwe begraafplaats is reeds vele jaren in overweging geweest, doch door het ontbreken van grond voort durend verschoven. De Stichting heeft het gemeentebestuur verzocht het daartoe te leiden, dat voor het begraven van roomskatholieken een deel van de algemene begraafplaats ter beschikking wordt gesteld. Bij het overleg, dat tussen beide partijen plaats vond, is als de meest voor de hand liggende oplossing naar voren gekomen het terrein aanslui tend aan de begraafplaats Rhijnhof, dat gemeente-eigendom is, voor dit doel te bestemmen. De mogelijk heid opent zich daardoor, dat alle begravingen in Leiden op één plaats zullen worden geconcentreerd. Het College van Kerkvoogden van de Hervormde Gemeente heeft zich bereid verklaard op de begraaf plaats Rhynhof voor een periode van ten hoogste twee jaar een gedeelte van de bestaande begraafplaats voor Het kerkhof, met kapelletje, aan de Zijlpoort, dat 1 augustus wordt gesloten. Foto LD/Holvast, r.k. begrafenissen ter beschikking te stellen. Binnen deze periode zal het mogelyk zijn, dat de capaciteit van de algemene begraafplaats aan de nieuwe behoefte zal zyn aange past. DEN HAAG/ LEIDEN Met ro yale hand schreef een 24-jarige ver tegenwoordiger zyn cheques ter be taling van allerhande aanko pen. voornamelijk sigaren en sigaret ten en sieraden. Winkeliers in Am sterdam, Leiden, Voorburg, Delft. Sassenheim en nog diverse andere plaatsen zaten met cheques, waarop geen geld viel te incasseren, eenvou dig. omdat de cheques niet van de verkoper waren en dus evenmin van zijn girorekening werden afgeschre ven. De officier van justitie bij de Haag se rechtbank eiste terzake van het delict flessentrekkerij tien maanden gevangenisstraf, waarvan drie maan den voorwaardelijk met proeftijd van drie jaar en aftrek van het voorar rest. Het bleef m het duister gehuld, hoe de verkoper aan het cheque boek was gekomen, „Ik heb het ge vonden bij een auto op een parkeer terrein", aldus de mededeling van verdachte. „Hy heeft het uit mijn auto gestolen", luidde het oordeel van de benadeelde. By een winkelier ln Leiden sloeg de vertegenwoordiger voor f 861,50 aan rookartikelen in, by een ander voor f 315,50 aan sigaren in Voor burg voor f 682 sigaren en sigaret ten en in Delft voor f785. „En vroeg nu nooit eens een win kelier of er wel voldoende op uw rekening stond?" informeerde de president van de rechtbank. ..Neen, nooit", aldus verdachte. „Onbegrijpelijk hoe gemakke lijk winkeliers soms te werk gaan", repliceerde de president hoofdschud dend. Verdachte raamde zelf, dat hy voor rond zesduizend gulden aan goederen los had gekregen en meest verkocht. „Ik zat zo erg in de schul den". gaf hij als motief te kennen, doch even verklaarde hij: „Het geld heb ik meest met feestjes opgemaakt' „Dan is uw schuld alleen maar gro ter geworden", stelde de president vast. Want verdachte beloofde dat hy de benadeelden zal terug beta len. „Laten we het hopen", sprak de president zijn twijfel uit. doch vroeg daarom een zo groot mogelijk deel voorwaardelijke straf. Vannis over 14 dagen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3