KENNEDY ONDER INVLOED Djakarta: Papoea's krijgen autonomie Apollo voert snelheid op DODE BIJ SCHIET PARTIJ NIXON OP WEG GROTE VUURZEE OP RIJKSWEG 12 h0 Stamhoofden na verkeerde keus vermoord WARM TOT ZEER WARM mm Enige middel" Fiat en Rolls Royce samen cerisebowls JAMIN Ruimtestation (§ut euivs Ipgerieht 1 maart 1860 WOENSDAG 23 JULI I960 No. 32846 LEIDSCH w DAGBLAD Directeur: E. A. E van Dishoeck goofdredacteur. Dra. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 570&5 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 EDGARTOWN. PLYMOUTH (AP. jfcuter) De openbare aanklager het district Duke (Massachu- !tts) overweegt senator Edward ;ennedy in verband met het auto- Dgeluk. dat de 28-jarige Mary Jo :hne het leven kostte, in staat beschuldiging te stellen wegens ivaarlijk rijden en het rijden on- tr invloed. Het onderzoek wordt jortgezet. Edward Kennedy, zijn vrouw en lOiijn schoonzuster Ethel 'de weduwe in Robert Kennedy) hebben giste- >ren de begrafenis van Mary Ko- echne in Plymouth bijgewoond. In e pastorie ontmoette de senator istoor Burohill, die hem voorstelde in de ouders van het omgekomen leisje. de heer en mevrouw Joseph lopechne uit Berkeley Heights in lew Jersey. De heer Kopechne deel de pers mee, dat de senator hem het ongeluk had opgebeld en jn deelneming met het smartelijk «■lies had betuigd. Bij die gelegen- ?id had Edward Kennedy gezegd: Jk wou dat het mij in plaats van aar was overkomen". Behalve familieleden van Kenne- tj woonden ook enige van zijn iden de begrafenis bij: de afge- igde John Tunney van Cali- jmië en John Culver van Iowa, oorts Kennedy's neef Gargan, in nens buitenhuis Kennedy met. Mary [opecline had gedineerd voor het tale auto-ongeluk en Kennedy's sisten t Don Gif ford, die als slip- lendrager optrad. By aankomst op het kleine vlieg- reld van Wilkes-Barre, nabij Ply- louth, weigerde Kennedy journa- isten te woord te staan. Wel wuifde even naar drie hem bekende wslaggevers. Mike Mansfield, leider van de De- locraten in de Amerikaanse senaat felooft niet, dat. Edward Kennedy tal pogen in 1972 de Democratische pesidentskandidatuur te verwer en, maar dit heeft, volgens hem, 5 ciendi aardig niets te maken met het auto-onge luk van vrijdagnacht. Mansfield had naar zijn zeggen reeds voor het on geluk tegenover collega's als rijn mening te kennen gegeven, dat Ken nedy, zijn assistent in de fractie leiding, zeker tot 1976 zou wachten met zich beschikbaar te stellen. Mansfield deelt niet in de vrees van velen dat Kennedy zijn politieke loopbaan ernstig heeft geschaad door weg te lopen van de plaats van het ongeluk en zich pas negen uur later bij de politie te melden. „Zelfs politici zijn mensen en dit had iedereen kunnen overkomen", aldus Mansfield. WASHINGTON <AP) President Nixon is gisteravond om 10 uur plaat selijke tijd <4 uur Ned. tijd) naar San Francisco vertrokken, zijn eer ste reisdoel op een tocht om de we reld, die twaalf dagen zal duren en hem via Honoloeloe i Apollo-XInaar de Philippijnen, Indonesië. Thai land, India, Pakistan. Roemenië en Engeland voert. Men zie ook pagina 2 (Nixon in Roemenië). ARNHEM Op Rijksweg 12 bij Arnhem heerste vanmorgen een grote ravage toen een vrachtwagen met aanhanger, be laden met honderden vaten uiterst brandbare remolie. uit brandde. De brand ging gepaard met hevige explosies, steekvlam men van ruim dertig meter en een enorme rookontwikke ling. De weg werd versperd, ter wijl een personenauto de vuur zee ternauwernood kon ontwij ken. Omdat het gevaar niet denk beeldig was. dat de brandbare vaten in één keer in de lucht zouden vliegen werd het verkeer al op grote afstand van de brand omgeleid via Arnhem. Brand weerkorpsen uit Arnhem, Ede en militairen uit Deelen bestreden het vuur op flinke afstand met groot materieel. Er vormden zich lange files van haastige automobilisten, die soms nele- maal schuil gingen in de zware rookontwikkeling. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Vermoedelijk heeft de vrachtwagencombinatie afkomstig int Rotterdam, een lekke band gekregen, waardoor enkele vaten van de wagen zijn gerold. De vaten moeten onmid dellijk vlam hebben gevat. In enkele ogenblikken stond de vrachtwagencombinatie in lich terlaaie. De chauffeur liep waar schijnlijk een shock op. Aanvankelijk had hij de auto op de vluchtstrook gezet, maar hij reed de brandende wagen daarna naar het midden van de weg, omdat anders d*4 omringen de bossen in brand zouden kun nen raken. Jarenlang is de uitbreiding van de EEG gefrustreerd. In de eerste plaats door het optreden van Frankrijks presi dent De Gaulle, en daarna ook door acties van de andere part ners uit de Euromarkt, die de supranationale samenwerking steeds meer verwaarloosden om hun eigen nationale doeleinden na te streven. Vooral de Italianen hebben op dit gebied een en an der te zien gegeven. Met de commandowisseling in Frankrijk schijnt er iets van die ongelukkige ban die boven het Brusselse beraad hing, te zijn ge broken. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schumann, heeft bij zijn eerste optreden in de ministerraad duidelijk ge maakt dat Frankrijk bereid is om de uitbreiding van de EEG tot een werkelijk Europese gemeen schap in overweging te nemen. En de Zes hebben elkaar gevon den op het punt van een topcon ferentie om de problemen rond de EEG te bespreken. Dit betekent natuurlijk niet dat de vaart die de Europese wagen in de jaren tussen 1958 en 1962 had gekregen, nu meteen weer terug is. Daarvoor is het wan trouwen tussen de verschillende coureurs te diep geworden en zijn de ideeën over wat goed is voor de gemeenschap te veel uiteen gegaan. Maar in Brussel is men bezig om de wagen althans weer in de rails te zetten, en dat is op dit moment bepaald winst. (ADVERTENTIE) De Bilt verwacht van heden tot Morgenavond overwegend zonnig en *arm tot zeer warm weer, tegen de wond in het oosten en zuidoosten ®n het land kans op onweer. Wei nig wmd, in de middag in de kust- tebieden wind van zee met enige koeling. STRANDVERWACHTING Ook morgen zonnig en warm met h de middag een zwakke zeewind. Temperatuur 24 tot 26 graden C. Zeewater 18 graden C. Vooruitzich ten: voorlopig warm weer met in de top van vrijdag een iets grotere on- *eerskans. 24 JULI 1969 Zon op: 04.49 uur; onder: 20.43 uur Maan op: 16.40 uur; onder: 23.59 uur. Hoogwater in Katwijk: 9.52 en 22.52 »ur, laagwater 5.26 en 18.00 uur. UK nommei bestaal alt 14 pagina's ue Noorse ontdekkingsreizi ger Thor Heyerdahl is vandaag met zijn uit zes koppen bestaande bemanning van het papyrusschip „Ra" gezond en wel in Bridge- toion op het eiland Barbados aan gekomen, waar Heyerdahl zie foto) hartelijk begroet werd door zijn vrouw Yvonne en drie doch ters Bettina, Marian en Annette (rechts achter: de Amerikaanse navigator Norman Baken. De laatste 960 kilometer van de reis van Marokko naar West-Indië werd afgelegd in het jacht „She nandoah" dat de „Ra" te hulp was gekomen, toen het schip in moeilijkheden was gekomen door de ruwe zee. Heyerdahl toonde zich optimistisch wij misten de ervaring met papyrus-schepen, die de Egyptenaren wèl hadden, zei hij. Bovendien heeft de „Ra" 2700 mijl gezeild, terwijl de kort ste oversteek over de Atlantische Oceaan slechts 1600 mijl is. Zoals bekend is Heyerdahl van mening, dat de oude Egyptenaren hun cultuur van Afrika naar Amerika hebben overgebracht. Heyerdahl had de reis gestaakt omdat het leven van de bemanning gevaar begon te lopen. De reis was een wetenschappelijk experiment, geen avonturentocht. CAIRO (Reuter) Generaal Mohammed Fawzi. de Egyptische minister van Oorlog, heeft in een toespraak tot de strijdkrachten „oor log het enige middel genoemd om de sporen van agressie uit te wissen". Hy sprak aan de vooravond van de 17de verjaardag van de revolutie die de monarchie deed verdwijnen. ADVERTENTIE Sikkens autolokken NIEUWE RIJN 49 DJAKARTA DJAJAPOERA (Reu ter. ANP) Indonesië zal West- Irian zelfbestuur geven wanneer de „daad van vrije keuze" voorbij is. Dit heeft de Indonesische minister van Voorlichting Boediardjo giste ren meegedeeld. Alle Indonesische ambtenarren die meer dan zes jaar in West-Irian zijn geweest, zullen worden teruggetrokken. Een groep nieuwe ambtenaren zullen naar het gebied worden gezonden. Geruchten willen dat de Indonesische regering ook van plan is de troepensterkte in West-Irian te beperken. Waarnemers in Djakarta leggen deze maatregelen uit als een teken dat de Indonesische regering van plan is de zaken op West-Irian se rieus aan te pakken. Tek:*nend voor deze houding achten zij dat de be slissingen zijn genomen na een be zoek van de ministers Malik en Boe diardjo aan West-Irian Toen minis ter Boediardjo het besluit bekend maakte. citeerde hij een lid van de raadgevende vergadering van Nabire op West-Irian die had gezegd: „Wij willen wel deel uitmaken van de In donesische republiek maar diegene die corrupt zijn. moeten worden teruggetrokken Boediardjo gaf ver der geen toelichting maar van welin gelichte zyde werd vernomen dat het wangedrag van ambtenaren die voornamelijk voor eigen belan gen hebben gewerkt hem en minis ter Malik hadden geschokt. De toe stand in West-Irian zou naar de me ning van buitenlandse diplomaten in Djakarta beter zijn geweest indien de regering al veel eerder had beslo ten de oude garde van ambtenaren die onder Soekarno waren benoemd weg te zuiveren. Het verzet tegen de daad van vrije keuze onder de Papoea's, ook al is het einde bijna in zicht, blijft aan houden. Naai- verluidt zouden zeker zes stamhoofden uit het gebied van Merauke vermoord zijn door hun ei gen mensen omdat zijn tijdens de „daad van vrije keuze" voor Indone sië hadden gestemd Indonesische au toriteiten doen alles om de toestand in het administratieve centrum van West-Irian, Djajapoera. waar het bij de nadering van de dag van de keuze steeds onrustiger wordt in de hand te houden. In de afgelopen dagen zijn een groot aantaj arrestaties ver richt. Zeker twintig jonge Papoe's die lid zijn van de ondergrondse bewe ging Vrij Papoea zijn in voorlopige hechtenis genomen. Men verwacht dat zij worden vrijgelaten als de keuze (op 4 augustus) in Djajapoera achter de rug is. Drie vorige week gearresteerde studenten zijn al in vrijheid gesteld nadat de rector van de universiteit van Djajapoera met ontslag had gedreigd. jNTTKI g -■ DEN HAAG (GPD) De 28-jarige bouwvakker F Fdie gisteravond bij een schietpartij in een café in de Nieuwe Molstraat in Den Haag een kogel in de hartstreek kreeg, is van ochtend omstreeks kwart over vier in het ziekenhuis Zuidwal in Den Haag overleden. De politie arresteerde de 23-jarige barkeeper R. de G. De barkeeper van het café. die een schotwond aan het rechterbovenbeen kreeg, werd in hetzelfde ziekenhuis aangehouden. Na behandeling werd hij naar het hoofdbureau overgebracht. Een broer van het slachtoffer, de 24-jari- ge stucadoor M..F. is eveneens door de politie aangehouden. De schietpartij van gisteravond was het gevolg van een jarenlange vete tussen de twee families De G en F Omstreeks kwart over tien gis teravond gingen de broers F. het ca fé binnen, waar zich behalve een vijf tal leden van de familie De G. nog twee of drie bezoekers bevonden De broers waren kennelijk op „strafex peditie". want een van hen de po litie weet nog niet wie had een bijl bij zich. Na een korte vechtpartij werd o- ver en weer geschoten. F. werd in de hartstreek getroffen en R de G. kreeg een kogel in het rech ter boven been Bezoekers van het café brach ten de gewonden naar het zieken huis. Tijdens de vechtpartij sneuvel den de ruit van het café De 24-jari- g- M.F, werd buiten het café door enkele leden van de familie De G. afgetuigd. Met het oog op de arrestaties is een aantal Papoea's uit Djajapoera het omringende oerwoud ingevlucht De eerste afgevaardigden voor de .daad van vrije)keuze" in Djajapoera worden zwaar bewaakt. Een speciale ANP-correspondent meldt dat voor 26 juli alle afgevaardigden gearri veerd moeten zijn. Tot 4 augustus worden ze dan geïndoctrineerd. Ze krijgen kleding, schoenen een transistorradio en andera geschen ken. HOUSTON (AP ANP) Slapen de. etende of eenvoudig ..huishoude lijk werk" en routinecontroles ver richtend snellen Armstrong, Aldrin en Collins in de Apollo-XI naar de aarde, waar zij morgenmiddag zul len landen. Gistermiddag om 18.53 uur passeerde het ruimteschip het punt, waar de zwaartekracht van de aarde die van de maan ging over heersen. De snelheid bedroeg toen 4382 km per uur. Geleidelijk zal deze oplopen tot ongeveer 39.000 bij het binnenkomen van de dampkring. Gisteravond werd een kleine koers- correcte uitgevoerd. De technici in het vluchtleidings- centrum in Houston werden gister avond opgeschrikt door een onver klaarbaar geluid dat vanuit de Apollo i scheen te komen en dat veel leek op „het lawaai van duizend oorlogs zuchtige Indianen, vermengd met het gelacht van een monster". Mis- sion Control vroeg daarop aan de astronauten „Jullie hebben toch niet een maanmonster meegenomen?" I Het bleek dat de astronauten zelf I geen enkel abnormaal geluid gehoord hadden. Er is nog geen verklaring ge- vonden. Vermoedelijk betrof het een storing ln de ontvangstapparatuur op aarde. ste sporen van de atmosfeer zo ge ring zijn, dat de levensduur van het station duizendenden jaren kan be dragen. Bij Westinghouse Electric wordt inmiddels gewerkt aan een door kern energie aangedreven raketmotor die zou kunnen dienen om tegen 1977 een bemand ruimtevaartuig naar de planeet Mars te brengen. Het ontwik kelingsproject van Westinghouse staat onder supervisie van de Nasa en kost vijfeneenhalf miljard gulden. TURIJN 'Reuter) Fiat uit Ita lië en Rolls Royce uit Engeland heb ben aangekondigd te gaan samen werken voor de ontwikkeling van I een serie vliegtuigstraalmotoren. De produktie van de Viper-600 motor, ontworpen als krachtbron voor klei ne straalvliegtuigen voor zakenmen sen. zal waarschijnlijk in 1971 be- I gmnen. In de afgelopen nacht hebben de ruimtevaarders weer een zeer ge slaagde televisieuitzending in kleur verzorgd, waarin zij ondermeer toon den, dat water gewoon aan een om gekeerde lepel blijft hangen en niet valt. Heel begrijpelijk in een toe stand van gewichtsloosheid, maar wel een wonderlijke vertoning. Overigens blijkt de seismograaf, j die de maanreizigers op de maan hebben achtergelaten, niet perfect te wei-ken Het instrument is mogelijk beschadigd door de werking van de stijgraket van de Eagle. (ADVERTENTIE) morgen 150 gram van 99 voor 89 niet te geloven voor die prijst De Amerikaanse ruimtevaartorga nisatie Nasa heeft gisteren bekend gemaakt dat het plan bestaat, in 1972 een bemand ruimtestation in een baan om de aarde te brengen. Hier voor zou de derde trap van de gigan tische Satumus-raket gebruikt kun nen worden die een inhoud heeft van 280 kubieke meter. In de ruimte zou die worden ingericht voor het ver blijf van astronauten tot een periode van acht weken toe. Zij zouden door Apollo-capsules kunnen worden aan- en afgevoerd. De leeggebrande ra- kettrap wordt in de ruimte verdeeld in twee verdiepingen: een voor labo ratorium en astronomisch observa torium en de andere als woonver trek. Een krachtige telescoop zou op de kop van de raket worden gemon teerd. Het station zou om de aarde moeten wentelen op een hoogte van ongeveer 407 kilometer waar de laat- XJit het Leidsch Dagblad van p" 22 Juli 1869: De uitslag der stemming voor den meenteraad is dat gekozen zijn de H.H. Dr W. C. Van den Brandeler, B. W. Wittewaall, Mr. Jvan Deuteren, Mr. H P. Tollens en Mr. J. E. Goudsmit. Zoo als algemeen bekend is, droeg Napoleon steeds een rok van groen laken Ook op St. Helena wilde hij volstrekt geen rok van andere kleur dragen. Toen de rok verscho ten van kleur was en nergens groen laken verkrijgbaar was liet de vroeger heerscher over Europa zijn rok keeren

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1