Eddy Merckx: onaantastbaar Wagtmans:Bij de groten word ik nog niet geaccepteerd9 Uitzinnige vreugde bij duizenden Belgen TOUR IN UREN MINUTEN EN SECONDEN „Janssen had beter niet kunnen starten" Frecl Hemmes goed op dreef MAANDAG 21 JULI 1969 PAGINA 7 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD Eddy Merckx, held nr. 1 in het land der Belgen, ontvangt na de laatste etappe de beloning van zijn vrouw voor zijn overwinning in de Tour de France 1969. (Door Fred Racké) VINCENNES (GPD) Tenslotte is voor een heel volk, dat toch leeft in een ordentelijk ontwikkeld werelddeel, een wiel renner belangrijker dan een astronaut. De tienduizenden Bel gen, die Parijs overstroomden, maalden op de broeihete zon dagmiddag niet om een overwinning van de mens, behaald op dat. wat nauwelijks te omschrijven is —ze wensten slechts de bedwinger van ruim 4000 kilometer, uitgestippeld over Franse wegen, hun aanhankelijkheid te betuigen. Ze spoelden liters bier en wijn door droge kelen, die soms potsierlijk uitge doste mensen, en bij elk glas dat zij hieven, klonk maar één naam: Eddy Merckx. Merckx leeft in een ivoren toren, en wie bij hem wil komen moet eerst honderden treden bestijgen treden, die zijn belegd met een dik tapijt van wantrouwen. Wie onder aan die trap staat, bekruipt die aver sie, die tegenzin, eerst licht. Daar bovenaan „woont" immers de man, die alles kan, maarhij is toch eigenlijk óók maar een gewone jon gen. Of. om een in de sport al tot cliché geworden kreet te gebruiken: ..Hij heeft toch ook maar een gewo ne vader en moeder"? Wie géén Belg is en tóch hoe dan ook enigszins betrok ken is bij de Tour de France, kan zich over zulk een eerbetoon ver bazen, maar geen nuchtere Ne derlander zal willen ontkennen, dat Parijs zich dit jaar al yens eerder heeft kunnen verbazen over een soortgelijk vlagvertoon: de horden, die in het spoor van Ajax reisden om Benfica verplet terd te zien. Maar Ajax was een wat ruimer te meten begrip. Bij Ajax hoorde iets van „het Neder landse voetbal", en bij Ajax hoor de Van Praagen chef-kok Wal ter en wie-al-niet en Ajax be staat toch ook uit tenminste elf voetballers. Maar Eddy Merckx is alleen. Hij draagt eenzaam de glorie van een heel land op de van vandaag af vrijwel constant in geel gevatte schouders. En Merckx is niet eens de „opvolger" van wie dan ook, want de Ronde van Frankrijk werd dertig jaar geleden gewonnen door een Sylveer Maes, die dan weliswaar ook Belg was, maai- de goede Syl veer vertegenwoordigde nimmer ge krenkte nationale trots, omdat vuige Italianen hem van doping hadden beschuldigd. Sylveer Ma es was een gewone man, die hard kón fietsen. Merokx is dat niet. Niet meer, al thans. En Merckx zelf heeft vlijtig meegepleisterd aan het beeld van waar lij ke onaantastbaarheid, dat voor hem is opgericht. tot in het belachelijke doorvoert, als hij, liggend op zijn hotelbed, een kamermeisje terugstuurt als ze een geopende fles mineraalwater komt brengen: Merckx wil de fles zélf openen, want je kunt nooit weten, en Merckx wil uitsluitend eten in het bijzijn van verzorger of zijn ploegleider, want je kunt nooit we ten En tenslotte heeft Merckx voor vrijwel niemand tijd, voor een foto graaf die hem in zijn hotel met drie gewonnen truien wil komen kieken niet, en voor de journalist, die even iets wil vragen niet, en voor de trouwe, eenvoudige supporter niet Edjdy Merckx wil alleen zijn, of sa men met een toevallig ook wielren nende Italiaan, die nauwelijks praat: Merckx deelt zijn hotelkamer met Pietro Scandel li. Medelijd Eenling In de afgelopen drie weken is er weinig gebeurd, dat de lichte aver sie bij veel niet-Belgen tegen Eddy Merokx kon wegnemen. Zijn vrij spraak in de doping-affaire heeft olie op een smeulend vuurtje van broodnijd gegooid. Merckx mag dan wel, in de Ronde van Frankrijk links en rechts een cadeautje heb ben gegeven, een kluifje hebben weggeworpen voor de hongerigen in het hem omringende peloton, hij is toch de Eddy Merckx-van-heel-ver gebleven. Een eenling. Een eenzame. Een renner, die met argus-ogen om zich heen blikt, die het wantrouwen en Wie dat alles zo ervaart in een Ronde van Frankrijk, wordt tenslot te ook nog be Jopen door iets dat op medelijden lijkt. Is Merckx niet erg alleen? Kan hij wel genieten, van al die roem, die hij heeft ver gaard en die hij nog z a 1 vergade ren? Zal zijn karakter hem niet al tijd dwarsbomen als hij ook eens uit de band wil springen, als een ge vierde vedette, die in de schijnwer pers van de publiciteit de kurk van de champagnefles wil laten knallen? Wat heeft Merckx meer in zijn le ven, dan een lieve vrouw, een mooi huis en een racefiets? Komt er ook nog een avond, waarop voor hem j de avondklok niet luidt, het boek met de bankrekeningen gesloten blijft, een ploegmaat een ware mak- ker is, en de verre vriend even wel kom is als de zakelijke bezoeker? Komt er het ogenblik, waarop het wantrouwen van de kruidenierszoon Eddy Merckx neemt het er- Merokx tegen vrijwel allen die hem van tijdens zijn ereronde in Vin- omringen. enigszins is gesleten? De cennes. Geriefelijk op een auto wielerwereld wil het weten, graag we- j gezeten neemt hij de toejuichin gen. Want op 20 juli 1969 is voor de gen van zijn supporters in ont- wielerkwereld 't „decennium Merckx" vangst. Na duizenden kilometers ingegaan. fietsen kan dat er nu wel af. Drie polen Wie Eddy Merckx drie weken van (vrij) dichtbij volgt, wordt heen-en weer-geslingerd tussen drie polen: waardering, bewondering en aversie. De waardering voor de gentleman- wielrenner, de wat stille, soms vaag- glimlachende. nooit „brallende" en tóch sterke atleet, die zich met zijn gedrag lykt te verontschuldigen voor alles wat aan opgewondenheid rond hem wordt opgestapeld, en dat i6 veol als zelfs ministers reppen over bezoedelde betrekkingen met een ander land. Als je Eddy Merckx dan zo ziet, gaat er een imponeren de rust van hem uit. Een kalmte, die, lijkt het, wordt geschraagd door het onwankelbare vertrouwen van Merckx in Merckx, omdat Eddy Merckx heel zeker weet, dat hy een stuk harder kan rijden dan welke andere wielrenner ook maar dat zegt hy niet. Hy doet het. En dan komt de bewondering. De uitslag van de 21ste etappe van Clermont naar Montargis over 329,5 km, luidt: 1. Van Springel (Bel-Cools) de 329,5 km in 9.37.47, 2. Ottenbros <Ned-Vis sers) t.t., 3. Santambrogio (It-Alba- ni) z.t., 4. Aimar (Fr-Geminiani) z.t., 5. Ferretti (It-Pezzi) z.t., 6. Bemand (Fr-Geminiani) z.t., 7. Guyot (Fr- Stablinski) z.t.: 8. M. Galera (Sp- Machain) z.t., 9. J. Galera (Sp-Ma- chain) z.t., 10. Panizza (It-Pezzi) z.t., 17. Wagtmans (Ned-Vissers9.39.25, 22. Dolman (Ned-Vissers) zt; 37. Jans sen (Ned-Geminiani) z.t., 68. Kars tens (Ned-Plaud) z.t., 78 Haast i Ned- Vissers) z.t., 83. Beugels (Ned-Mag- ne) 9.51.16. Dagploegenklassement l. Pezzi 28.54.21, 2. Machian z.t., 3. Geminiani 28.54.59, 4. Vissers 28.56.37. De uitslag van het eerste gedeelte van de 22ste etappe van Montargis naar Creteil over 111 km, luidt: 1. Spruyt (Bel-Driessens), de 111,5 km in 2 uur 56 min. 18 sec., 2. Van den Berghe Bel-Driessens 2.56.26, 3. Karstens (Ned-Plaud), 4. Dolman Ned-Vissers), 5. Peffgen (WDl-Pez- zi), 6. Berland (Fr-Geminiani) allen z.t. als Van den Berghe 2.56.26, 7. Riotte (Fr-Magne) 2.58.00, 8. Gabica (Sp-Machain), 9. Izier (Fr-Caput), 10. Castello (Sp, Langarica) allen z.t. als Riotte 2.58.00, 14. Ottenbros (Ned- Vissers) 3.01.36. 47. Beugels (Ned-Mag ne) 3.01.45, 50 Wagtmans (Ned-Vis- sers), 72. Janssen (Ned-Geminiani), 82. Haast (Ned-Vissers), allen z.t. als Beugels. Dagploegenklassement 1. Driessens 8.52.34, 2, Vissers 8.59.47, 3. Plaud 8.59.56. De uitslag van het tweede gedeelte van de 22ste etappe, een tijdrit over 36.8 km van Créteil naar Parijs, luidt: 1. Merckx (Bel-Driessens) 47.38.4 (gem. snelheid 46.347 km), 2. Pouli- dor (Fr-Magne) 48.31.4; 3. Pingeon (Fr-Plaud) 48.52.6, 4. Wagtmans (Ned-Vissers) 49.06.3, 5. Gimondi (It- Pezzi.) 50.31.4, 6. Stevens (Bel-Dries sens 50.33.7, 7. Gandarias (Sp-Lan- garica) 50.35.7, 8. Janssen (Ned-Ge miniani) 50.45.5, 9. Agostinho (Por- Caput) 50.58.0, 10. Bracke "Bel- Plaud) 51.11.7, 11. Letort (Fr-Plaud) 51.12.3, 12. Lopez-Rodriguez Sp- Machain) 51.18.4, 13. Gabica (Sp-Ma chain) 51.18.5, 14. J. Galera (Sp-Ma chain) 51.24.2, 15. Schutz (Lux-Al- bani) 51.25.6, 28. Karstens (Ned- Plaud' 52.56.8. 66 Haast (Ned-Vis sers) 55.31.5, 70. Dolman (Ned-Vis sers) 55.51.8, 71. Beugels (Ned-Mag- ne) 56.03.7, 79. Van der Flaas <Bel- Vissers) 57.16.8, 82. Ottenbros (Ned- Vissers) 58.48.1. Dagploegenklassement 1. Driessens 2.30.11, 2. Plaud 2.31.16, 3. Machain 2.34.0. Eindklassementen Algemeen: 1. Merckx (Bel-Driessens) 116 uur 16 minuten 01 seconden, 2. Pingeon (Fr-Plaud) op 17 min. 54 sec., 3.Pou- lidor (Fr.-Magne) op 22.13, 4. Gimon di (It-Pezzi) op 29.24, 5. Gandarias (Sp-Langarica) op 33.04, 6. Wagt mans (Ned-Vissers) op 33.57, 7. Via- nelli (It-Albani) op 42.49, 8. Agostin ho (Por-Caput) op 51.24, 9. Letort (Fr-Plaud) op 51.41, 10. Janssen (Ned-Geminiani) op 52.56, 11. J. Ga lera (Sp-Machain) op 54.47, 12. Van Impe (Bel, Stablinski) op 56.17, 13. Theilliere (Fr-Stablinski) op 1.04.58, 14. Panizza (It-Pezzi) op 1.05.16, 15. Schutz (Lux-Albani) op 1.06.58, 16. Dumont (Fr-Plaud) op 1.07.25, 17. Gutty (Fr-Caput) op 1.08.05, 18. Van Springel (Bel-Cools) op 1.10.11, 19. Castello (Sp-Langarica) op 1.14.04, 20. Danceilli (It-Albani) op 1.17.36. 21. Galdos (Sp-Langarica) op 1.17.44, 22. Lopez-Rodriguez (Sp-Machain) op 1.21.20, 23. Van den Bossche (Bel- Driessens) op 1.22 08. 24. Gabica (Sp- Machain) op 1.28.19, 25. La Bour- dette (Fr-Magne) op 1.30.03, 49. Dol man (Ned-Vissers) op 2.33.37, 63. Haast (Ned-Vissers) op 2.51.09, 65. Karstens (Ned-Plaud) op 2.52.17, 78. Ottenbros (Ned-Vissers) op 3.08.10, 83 Beugels (Ned-Magne) op 3.21.52. Ploegenklassement 1. Driessens 351.50.56,, 2. Plaud 352.05.09, 3Langarica 352.57.38, 4. Machain 353.08.42, 5. Caput 353.19.16, 12. Vissers 355.50.31. Puntenklassement 1. Merckx (Bel» 244 pnt, 2. Janssen (Ned) 150 pnt., 3. Wagtmans (Ned) 136 pnt., 4. Pingeon (Fr) 131 pnt„ 5. Gimondi (It) 108 pnt., 6. Poulidor (Fr) 99 pnt. Bergklassement 1. Merckx (Bel) 155 pnt., 2. Pingeon (Fr) 94 pnt; 3. J. Galera (Sp) 80 pnt., 4. Gutty (Fr) 68 pnt., 5. Gan darias (Sp) 54 pnt., 6. Gimondi (Itf) 51 pnt. (Door Daan Overhoff) VINCENNES (GPD) Tussen tienduizenden brassende Belgen op en om de ovaal van Vincennes dienden al die cou reurs, die eens als favoriet uit Roubaix waren vertrokken, de schade op te maken, die drie weken krampachtig volgen van het mirakel-Merckx hen had berokkend. Roger Pingeon, Raymond Poulidor en Felice Gimondi, zij haalden, terwijl Vin cennes zich onvoorwaardelijk aan de voeten van die „gele" atleet smeet, allen maar eens berustend de schouders op en staarden peinzend naar de feestende horde voor hen. Stuntelaars De bewondering, die ledereen. die iets van sport weet, wel moet koes teren voor het fenomeen Merckx. die wielrenners met namen als Pin geon, Gimondi, Poulidor of Janssen degradeert tot stuntelaars en dat niet alleen op een hellende weg, maar ook als de bergen vér zijn, als er gesprint moet worden, of tegen de klok gereden of zelfs als er een ploeg naar de overwinnen moet wor den gevoerd. Nee, die bewondering is er en zy kan niet uitgebannen worden, want de wielerwereld heeft daarvoor veel te lang moeten wach ten op een renner van het kaliber van een Eddy Merckx, die hoe vaak is dat nu alweer niet verteld? slechts met een Fausto 'coppi vergeleken kan worden. Merckx is een buitengewoon mens. zoals Coppi dat was. Maar tegen buitengewone mensen rijst óók aver sie. En zeker als de omstandigheden daartoe meewerken. Merckx creëert die omstandigheden voor een deel zelf. Hij is kort-aangebonden, ver krampt in de omgang, soms nors en vaak voor velen zelfs zijn naas te vrienden niet te benaderen. Merckx heeft zich opgesloten in een zeer klein kringetje, waartoe zelfs zijn ploegleider, Driessens. niet meer behoort. Had Merckx het met zyn brute machtsvertoon niet te bont ge maakt? Had hy niet zó met geves tigde reputaties gesold, dat die zich korzelig tegen hem zouden keren in een komplot, dat de brutale Belg in de toekomst respect moet leren voor juist die coureurs die in het ge vecht op de wegen Eddy Merokx pas echt groots maken? Gimondi, de gedeukte campionissimo, was hun woordvoerder. „Geen haatgevoelens, nee, geen samenwerking. Waarom? Merckx is een groot renner, maar zoveel beter dan nu uit de eindrang schikking blijkt, is hij niet. Nee. de renners die het hem deze Tour las tig hadden moeten maken, hadden juist nu niet de grote vorm om hem werkelijk te bedreigen. Neem my, Ik had gewoon geen macht genoeg, en toen ik die wél kreeg, viel die kou op mijn buik. En zijn Pingeon en Poulidor niet echt tegengevallen? Reden zij en zeker Pingeon zo sterk als de laatste jaren? Nee, Ed dy kon juist daardoor zo ver van ons weglopen". Maar is Merckx en was Merckx juist in deze ronde dan niet de werkelijke grootvorst, die elke dag weer met strenge hand regeert, om dat hij gewoon een klasse beter is? Gimondi: „Ach, ook al hadden wij een werkelijk grote force kunnen maken, dan nog geloof ik, zou Merckx hebben gewonnen, dat wel. Een ding van hem heeft op mij bijzonder grote indruk gemaakt Iets. waarvan ik nog moet zien of wij dat zouden kunnen. Eddy liet iedereen werken, elk uur van de koers. Niet alleen wy moesten steeds attent zyn, maar als er bijvoorbeeld eens knechten weg waren, dan hield hij nóg het tempo hoog, zodat die jongens er voor moesten knokken. Merckx maakte iedereen duidelijk, wat er van een beroeps wielrenner mag wor den verwacht. Hij toonde steeds weer de ware hardheid van ons vak en dat kon voor een hoop renners geen kwaad". De Tour anno 1969 was er inder daad een van dwangarbeid, omdat Merckx elke tactiek, elke bereke- ni/.g, eenvoudig met de inschake ling van zyn kunnen verpulverde Wie kon daar in vurig Vincennes beter over oordelen dan Jan Janssen, le professeur? „De Tour van dit en vorig jaar zyn niet te vergelijken. Mijn over winning vorig jaar was er een van de tactiek, die pas op het laatste mo ment een explosie vroeg. Merckx ontplofte elke dag. totdat hy zich werkelijk zeker voelde. Hij heeft ge wonnen op zijn ongelooflijke kracht, ik meer op inzicht dan op kracht. Kwaliteiten, die ieder voor zich maar moet afwegen. En echt, ik geef grif toe, Eddy was niet te volgen. En tactiek komt er pas aan te pas als je de macht hebt die uit te voe ren. Die had ik niet en daarom heb ik weinig kunnen doen dit keer". En misschien was het ook wel dat onvermogen, dat Jan Janssen rede lijk en onredelijk steeds weer tot nydige uitvallen bracht. Want in bruisend België Vincennes was immers even geen Frankrijk meer schampte de door inspanning steeds meer getekende Franse Hol lander opnieuw. „Wat my zo is op gevallen: de ronde was dit jaar niet zo gezellig zoals vroeger. Er was veel haat en nijd. Dat jonge grut, dat zich er met een hoop poeha in pro beert te dringen. Jonge coureurs met een grote mond, terwijl ze nog zoveel moeten leren. Dat heeft de sfeer gewoon vertroebeld", moeten maken. De beschuldigende vinger hoefde allang niet meer te worden geheven: Rini Wagtmans, dat brutale Braban- dertje, naar wie de meest doorge winterde ronde-volgers verbaasd kwamen informeren. Rini genoot, drie warme weken lang, als een kind, dat beseft dat het groot, dat het vol wassen wordt. „Misschien heb ik mij wel eens te enthousiast uitgelaten. Maai- vergeet niet, dat ik dit succes helemaal niet had verwacht. Ik had mij alleen maar voorgenomen de beste van de slechten zijn en dan dit. Ik moet gewoon wennen aan al die belangstelling. Veel geleerd Wagtmans paste zich zó snel aan, dat hij vrijwel met de dag verstandi ger begon te praten. Wat in het war me gras tot bewonderenswaardige conclusies leidde. „Ik heb goed ge fietst, maai- niets gewonnen. Ja. na tuurlijk geld, maar nog geen plaats by de grootsten. By de vedetten word ik echt nog niet geaccepteerd. Be grijpelijk, want ik heb deze Tour din gen geleerd, die ik eerder nooit wil de aanvaarden. Het berekenen van een koers, het verdelen van je krach ten ,het tactisch rijden. Doe je dat niet. dan word je in de kortste tyd kapot gemaakt. Ik zie mij als een student, die nog lang niet is afgestu deerd" Een filosofie, die door Ton Vissers dankbaar werd aangehoord. „Ik vind het knap, dat Rini op zyn leeftijd zo kan praten, Terwijl het allemaal toch maar zo opeens op hem is af komen zetten. En dan, Rini heeft mij gered. Dat wil ik best bekennen. We hadden gewoon geen sterke ploeg en toch hebben we redelyk goed in de internationale belangstelling ge staan. Daarom is het jammer, dat Rene Pijnen op zo'n vervelende wij ze uit de Tom- is getrapt. Hij had een meesterknecht kunnen zyn, want aan de dienstverlening heeft het nog wel eens geschort" Zo wensten Eef Dolman en Harm Ottenbros niet altijd dat flesje wa ter te halen of dat gaatje dicht te rij den. Eef: „Ja ik heb dat wel eens verdomd. Maar ik ben tot nog toe vrijwel altyd gewend geweest zélf het geld te verdienen. Het knechten was wel eens moeilijk voor mij, ook al weet je, dat je er financieel toch het beste mee bent gebaat". En Wagtmans: „Ik kan me best voor stellen, dat het moeilijk is te werken voor iemand van gelijke leeftijd. Trouwens, ik klaagde alleen als ik slecht reed. Nee. de jongens hebben het fyn gedaan. Met hen én met het geluk, dat een aantal van die hele grote knapen niet al te best reed, heb ik zo ver kunnen komen. Kijk, een Merckx word ik nooit, maar ik ga nu wel proberen me te handhaven en dan zachtjes te klimmen naar die toplaag vlak onder hem". En zicht baar genietend deelde Wagtmans zyn zoveelste handtekening uit. met de (nog) wat geforceerde nonchalan ce, die al die sterken ónder Merckx al zo eigen is. (Door Kees Pellenaars) Wanneer ik even terugblik op de Tour de France 1969, dan wil ik eerst even vaststellen dat in deze Tour weer eens bewezen is, waartoe een superkampioen als Merckx in staat is. Voor de wie lersport is het goed, dat er eens iemand zo hoog boven de ande ren uitsteekt. Ik garandeer dat het maar één keer is dat zoiets gebeurt. Wanneer er vaker een dergelijke situatie ontstaat, dan zou dat beslist niet goed zijn voor de wielersport. Intussen staat wel vast dat de ze Tour voor de organisatoren geen groot succes is geweest. Na de Pyreneën was de strijd eigen lijk voorbij. Misschien was deze Tour ook te commercieel van op zet. Dat moeten ook veel Fransen hebben bemerkt. Vaker dan eens zag ik op muren en wegen op schriften als „weg met de com merciële sport". Nu ik het toch over dit com merciële heb, naar mijn mening had Jan Janssen niet van start moeten gaan. In het kader van de commercie werd hij echter door zijn fabriek gedwongen deel te nemen. Men moest immers pu bliciteit hebben. Die fabriek hield er daarom ook helemaal geen re kening mee dat Jan physiek on voldoende was voorbereid. Janssen moet toch weten dat grote renners, nadat zij enige ja ren achter elkaar de Tour hebben gereden, eens een keertje over sloegen. Zij gingen dan ivel van start in andere ronden, zoals die WIELRENNEN Peter Post zal na 6 jaar zijn rentree maken op de achtervolging. Donderdagmorgen, als op de baan van het Olympisch Sta dion in Amsterdam een begin wordt gemaakt met de nationale wieler kampioenschappen op de baan, zal de Zesdaagse-keizer zich proberen te klasseren voor de finale van het nummer, waarop hij zeven maal zege vierde. WASSENAAR (ANP) Het Ne derlandse IC-team heeft de twee daagse ontmoeting tegen het West- duit.se IC-team gisteren met 119 gewonnen. In deze wedstrijd op ten nispark oud-Wassenaar was Fred Hemmes uitstekend op dreef. Zater dag behaalde hy een fraaie zege op Gottschalk met 46 86 86 Gisteren moest Hemmes zich na een spannende drie sets partij gewonnen geven tegen Ecklebe. Na winst voor Hemmes in de tweede set, 61, was Ecklebe in de beslissende derde set met 10—8 sterker. Ook in het dubbelspel met Scholtz speelde Hemmes sterk. De Neder landers versloegen in drie sets Eck lebe en Gottschalk met 2-6, 6-3, 6-3. van Italië of Spanje, die lichter zijn. Wanneer de Tour de France dan weer bezig was dan zeiden ze. „Het volgend jaar moeten we er toch weer bij zijn". Kijk naar Anquetil, Coppi, Bar- tali en Gimondi, wanneer zij de Tour hadden gereden kwamen zij het jaar daarop minder vaak voor de startlijnen of sloegen de Tour desnoods over. Poulidor Een voorbeeld van een man die de laatste jaren in de Tour steeds van start is gegaan is Raymond Poulidor. Het gevolg? Voor hem is die Tour gewoon een sleur ge worden. Hij kan dan ook niet de wilskracht en energie opbrengen om steeds maar weer opnieuw in die Tour het hoogste te presteren. Hij concentreerde zich steeds op één renner, hetzij Anquetil, hetzij Gimondi. Daardoor bracht hij het nooit verder dan een 2de plaats. Voor Poulidor is na deze Tour de zon ondergegaan. Ook Janssen zou ik willen advi seren de Tour in het vervolg links te laten liggen. Wat moet hij er eigenlijk nog zoeken? Van de oudere Janssen naar de jongere Rini Wagtmans is een hele stap. Na de Alpen is Rini volgens mij voor de Nederlandse wielersport een grote aanivinst geweest. Ik betwijfel echter of hij op de goede weg kan blijven voortgaan. Ik heb bemerkt dat hij bijvoorbeeld in de Pyreneën zijn kruit voor een belangrijk deel had verschoten. Volgens mij had Wagtmans in deze Tour maar een doel: Jan Janssen, die ik heb het vaker gezegd maar voor 60 procent reed, voorbij te streven. Toen hij dat eenmaal had bereikt, rvas het dezelfde Wagtmans niet meer. Zou men hem niet hebben voor gehouden te zorgen de beste Ne derlander te worden? Wat de overige landgenoten be treft geloof ik dat ik daarover maar zo weinig mogelijk woorden moet gebruiken. Ik geloof dat zij geen Tour kunnen rijden. Zij wa ren ook niet voldoende voorbe reid. Zij deden alsof de Tour de France een kermiskoers is. Over de ruggen van de anderen hebben zij geld willen verdienen. Verder hadden zij maar een intentie de Tour uit te rijden teneinde nog een paar contracten te krijgen. Een belachelijke zaak. -r

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7