Alle taken uitgevoerd ,,/s 7 hier niet geweldig q n.v. v. d. velde Citroën (9ud Gefascineerd zijn ontelbare miljoenen over de gehele wereld vannacht getuige geweest van de beheerste bravour waarmee Neil Armstrong en Edwin Aldrin historisch onvergelijkbare voetstappen zettende eerste op een ander hemellichaam dan de aarde, de wieg van de mensheid. Zo nuchter en ontdaan van alle uiterlijke romantiek, zo „volgens het hoekje* en zo zakelijk verliep de adembenemende gebeurtenis dat men dikwijls moeite had zich te realiseren, hoe groots deze momenten waren: Eigen keuze van t'i 10MERS WEER NEIL ARMSTRONG LACHTE ALS EEN JONGEN IMPULS Moskou niet „uitbundig" Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 21 JULI 1969 No. 32844 LEIDSCH DAGBLAD [ürecteur: E. A. E van Dishoeck joofdredacteur. Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 114,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling:), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57056 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 MENS MAAN (Van onze redacteur ruimtevaart) LEIDEN „Een kleine stap voor een mens, een enorme prong voor de mensheid". Dat waren de eerste woorden die feil Armstrong vannacht sprak, toen hij als eerste mens om 156 uur Nederlandse tijd op de tnaanbodem stapte. Het was de nleiding van ruim twee uren, waarin de mensheid hem en lldrin (die zich om 4.16 bij Armstrong voegde) als schimmige iguren door een onheilspellend lege wereld zag dwalen. Een randioze belevenis, niet alleen voor de maanreizigers en hun uimtecollega Collins in de Apollo maar ook voor allen die dank de ruimtevaart deze historische uren direct op de televisie ionden volgen. Merkwaardigerwijs heeft een van de nauwst iij het gebeuren betrokkenen, namelijk Collins, deze televisie- eelden niet kunnen volgen: hij heeft aan boord van de Apollo re! een opnamecamera maar geen televisie-ontvanger. Fr heeft geruime tijd onzekerheid staan over het tijdstip, waarop de aanwandeling een aanvang zou snen. De vluchtleidircg in Houston de maanreizigers toestemming ?even. hun uitstapje te onderne- »n op een tijdstip waaraan zij zelf voorkeur gaven. Eerst leek dat uur te worden in plaats van oorspronkelijk vastgestelde ïjd- van kwart over zeven. Latei- de voorbereiding toch zoveel id te vergen, dat het luik van de j?Ie eerst om 3.40 kon worden ge- snd. iterst voorzichtig, van iedere voet- ap melding makend aan Houston, wide Armstrong daarna de ladder om op het genoemde tijdstip van uur aarzelend proberend zijn Ie hl aker voet op de maanbodem te iteen. Hij constateerde bij de rste voetstappen al. dat de grond Édoende draagkracht had en dat nauwelijks in maanstof wegzakte, i de poten van het ruimteschip aken slechts enkele centimeters in zakt te zijn. Het is helemaal niet moeilijk om ff te lopen" was zy'n commentaar, Har hy deed het toch tot het laatst vry behoedzaam. Later zou Al- in enige andere looptechnieken pro- ffen om uit te maken, op welke ize men zich in een stug ruimte- li met een zware rugbepakking 1 best kan voortbewegen bij een «artekracht die slechts een zesde a de aarde bedraagt Aldrin pro- srde het met sprongetjes en ook manier waarop een kangeroe ?egt voort te huppelen. elL' In ll Heit. )ti« (ADVERTENTIE) De Bilt verwacht van heden tot «dagavond: Droog en warm weer tzonnige perioden. Zwakke tot :e wind Hit richtingen tussen en west. Jgemaakt te 12.40 uur). 8TR AND VER WACHTING Morgen wat meer zon, droog en matige zeewind. Iets warmer. In middag temperaturen rond de 22 *den C. Zeewater 18 graden C. Iil0niiteichten: in de komende da- Ja nog steed invloed van het hoge- NHfl hkgebied waardoor het zomerse landweer nog aanhoudt. 22 JULI 1969 bi op: 04.46 uur; onder: 20.45 uur op: 13.44 uur: onder: 23.15 uur ""•ogwater in Katwijk te 7.57 en 20.24 laagwater te 3.44 en 15.59 uur. Fijn poeder ..De oppervlakte is fijn en poeder achtig. met een vrij stevige samen hang. Het maanstof blijft aan mijn schoenen kleven" meldde Armstrong aan Houston. Zo'n soort maanbedek- king had men uit onderzoekingen van de Surveyors reeds verwacht en het was een voldoening, dat die ver wachting bewaarheid werd. Aanvankelijk was de televisiecame ra nog aan een van de landingspo ten gehecht, maar later plaatste Aldrin deze op enkele tientallen me ters afstand van de Eagle op een standaard, zodat men een duidelijk beeld kreeg van de activiteiten van de maan-mannen. Een van de eerste taken van Arm strong was, een klein grondmonster in een daarvoor bestemde broekzak te steken om althans iets mee naar huis te kunnen nemen wanneer men om een of andere reden snel terug zou moeten keren Dat laat ste bleek niet nodig. Overigens moest Houston Armstrong herinneren aan i deze allereerste taak. Aldrin vond de stenen, waarmee de bodem rond de Eagle rijkelijk be zaaid was. nogal glibberig. Arm strong merkt* op. dat het voorover buigen nogal moeilijk ging en dat je moest opletten om in de richting te buigen waarheen je lopen wildp omdat je anders als een dronkeman zwalkte. Toen ze echter even aan de omstandigheden gewend waren, ging het loDen zonder moeilijkheden. ..Vee' gemakkelijker dan in het simulatie toestel op aarde" meende Armstrong De ruimtevaarders inspecteerden de Eagle en plaatsten enige herinne ringen op de maanbodem onder meer de Amerikaanse vlag waarbij van uit Houston het Amerikaanse volks lied ten beste werd gegeven Bij de ze vlag staande hoorden de maan reizigers bovendien een korte telefo nische hulde van president Nixon aan. dekte Aldrin een purperen steen, i die een opmerkelijk accent vormde in het vrij gelijkmatig grijs getin te maanmateriaal. Voorts plaatsten zu enige wetenschappelijke waame- mingsmstrumenten op de maanbo- dem: een apparaat voor het meten j van de zonnewind dat weer mee terug werd genomen, een instrument voor het registreren van bodem- schokken, voorzien van zonnecelier ten behoeven van een langdurig con tact met de aarde, en een laser-an tenne. met behulp waarvan men de I afstand van de aarde tot de maan en de veranderingen daarvan tot op centimeters nauwkeurig kan m^ten. Nog tijdens het verblijf van de as- tronauten op de maan deelde de j Amerikaanse Licksterrewacht mc- de. een goede weerkaatsing door df> I ze ..spiegel" ontvangen te hebben. Houston gaf Armstrong toestem ming. een kwartier langer op de maan te blijven dan op het program ma stond, waarna Aldrin nog een grondmonster tot op 12,7 cm diepte nam (het lijkt wel nat. was zijn oor deel) alvorens hij na een uur en 54 minuten op de maanbodem te heb ben rondgelopen weer naar binne' werd gedirigeerd Armstrong volgde even later, nadat de hermetisch ge sloten vacuumdozen met maanma teriaal aan boord waren gehesen. Hpt meest spectaculaire deel van de his torische vlucht was daarmee geëin digd. Radio viel uit Nadat het luik was gesloten, was door een storing de radioverbinding met Houston ongeveer een uur ver broken De maanreizigers openden het luik nog eenmaal om overbodig geworden artikelen en hun schoenen en handschoenen benevens een ca mera buiten te werpen. De hartslag van Aldrin was tijdens zijn verblijf op de maan opgelopen van 90 tot 125 per minuut, die van Armstrong van 90 tot een piek van 160. Ei- staan thans nog enkele kritie ke operaties op het programma, zo als het vertrek van de maan heden middag om 18.55 uur, de koppeling aan de Apollo, het bereiken van een baan naar de aarde en de landing in de Pacific donderdag a.s. om 17.49 uur. Dan gaan de drie ruimtevaar ders drie weken in quarantaine al vorens zij uitbundig gehuldigd kun nen worden. Instrumenten en I* i nummer bestaat uit 10 pagina's Toen Armstrong en Aldrin later errondmonsters gingen verzamelen van zo groot mogelijke variëteit ont- Menselijke voetstappen op de maan. Na Armstrong is Al drin afgedaald. De twee astronauten probe ren hun experimenten op de maan uit. ADVERTENTIE JAMES LAST OP KLOMPEN ook naar de maan. TIJDELIJK VAN f 19,90 VOOR f 14,90 RADIO PLEIN U VIJF MEIPLEIN 1 EN 16 TELEFOON 25100—43631 Rasse noniusten in VS Autoritei ten van de stad York in de Ameri kaanse staat Pensylvenia hebben om militaire bijstand gevraagd om de onrust in de negerwjjk van de stad te bedwingen. De stadspolitie en de politie van de staat Pennsylvania moest zich uit de wijk terugtrekken na vier avonaen van gevechten met militante negers. Zevenentwintig per sonen moesten tot nu toe in zieken huizen worden opgenomen met schot wonden. De politie verrichtte dertig arrestaties. Door mr. H. L. Leffelaar HOUSTON (GPD) Twee sterfe lijke mensen zetten op 21 juli 1969 voet op de eeuwigheid van de maan en wierpen er hun aardse schaduw. Neil Armstrong en Edwin Aldrin reisen er in vier en een halve dag heen, maar legden in dat tijdsbe stek een miljoen jaren af dat de mensheid gedroomd heeft over zijn heelal. En evenals het leven op aarde be gon met de onzekere aanpassing van waterorganismen aan de condities van lucht en land, zo bewogen de twee astronauten zich als dansers in een onderwater duet over de (ADVERTENTIE) V. y.UYI.EN V. NIIEVF.l.TSTR. 372. WASSENAAR TE' 3011 70ETERW0UDSEWEG 23 - I-KIDEN TELEFOON 211''. lucht en zuchtloze woestenij van de maan In 1969 verliet de mens het. tumultueuze nest van moeder aarde en werd hemeldier. De adem van de wereld stokte toen na een voorbereidingstijd van bijna 6 uur de astronauten opdracht kregen om het luik van hun grillige ruimtevaartuig te openen, en Neil Armstrong even later rapporteerde dat hij naar buiten was getreden en zich op het „balkon" bevond. Kort daarna werden zijn onzekere bewegingen zichtbaar, boen hij voe lend en tastend de ladder van 9 sporten afdaalde. Edwin Aldrin, die beter dan hij kon zien waar hij zijn voeten neerzette, gaf Armstrong daarbij aanwijzingen, zoals Arm strong hem 20 minuten later van de ladder afhielp. Onderaan de ladder hield Arm strong zich volgens de instructies eerst enkele minuten vast en zijn eerste woorden op de maan waren een commentaar op de eigenschap pen van de bodem. De spanning in het ruimtevaartcentrum in Houston ontlaadde zich in een hartelijke lach toen hij te zien was als een zich snel voortbewegende halflopende, half zwevende figuur uit een oude te snel afgedraaide film. Geruime tnjd testte Armstrong zijn bewegingen en maakte daarna foto's van het ruimtevaartuig. Toen de controlekamer in Houston, blijk baar ongeduldig, hem aanmaande om de stenen en bodemmonsters te verzamelen di* aan boord gebracht moeten worden voordat Aldrin het vaartuig kon verlaten, antwoordde hij zakelijk „Dat zal ik doen, zodra ik klaar ben met de foto's". Bij het verzamelen van de mon sters commentarieerde Armstrong: „Zeer interessant. Het oppervlak is zacht, maar daaronder bevindt zich een hardere laag van de zelfde ma terie Het is mooi hier Een groot aantal stenen lijkt een mica-achti- ge substantie te bevatten. Ik zou de schep er wel harder in kunnen duwen, maar het is moeilijk om me te bukken. Ik zou hier een steen heel ver kunnen gooien". Hij lach te als een jongen. Daarna was het de beurt van Al drin om af te dalen. Hij is de enige van de astronauten die ziek grap pen permitteert en bij het naar buiten stappen zei hij tegen Arm strong „Ik zal mijn best doen om de dem- niet achter me te sluiten". „Lopen is hier heel makkelijk", zei Armstrong tegen hem. .Prachtig, prachtig", was Aldrins eerste reactie. „Is het niet geweldig?", vroeg Armstrong. De wereld keek op dat ogenblik naar het onwezenlijke schouwspel van twee nietige mensen in hun door het opkomende zonlicht ver lichte vaal witte, bijna blauwe ruimtekostuums, staande onderaan het gevaarte dat voortsproot uit het menselijk vernuft, tegen de achter grond van een verlaten en eenzame planeet. Er bleef tot het laatste toe een holle angst dat het hele fantastische avontuur met een catastrofe zou eindigen Het gevoel week pas toen beiden veilig waren teruggekeerd in de Eagle, al kondigde zich toen opnieuw de spanning aan over het welslagen van de terugkeer. De eerste gezamenlijke daad van de astronauten was de bevestiging van de gedenkplaat aan een van de hydraulische poten van het onder stuk van de Eagle, dat als lanceer - platform zal dienen en op de maan zal achterblijven. Ze lazen de tekst voor „wij kwamen in vrede namens de gehele mensheid" En een kort stondig ogenblik was het ook alsof de wereld, verenigd in concentratie op het gebeuren buiten zijn vetste grenzen, zietor flQf vergeten had. Vandaag schrijft de mens pla netaire geschiedenis. Daar moet men niet te gering over denken. Vanaf ruim vierdui zend jaar voor Christus zijn ons schriftelijke bronnen overgele verd over de menselijke geschie- i denis. Daarvoor rekenen we met de prehistorie van de mensen; daarvan zijn vele bewijsstukken over, zoals uit opgravingen steeds weer blijkt. De pre-historie wordt steeds verder teruggetild in het verleden en men rekent nu al met enkele honderdduizenden ja ren menselijk leven op deze pla neet, moeder Aarde. Nu voor het eerst heeft de mens de ban van die geschiedenis ge broken. Bij wat nu gebeurt, ver bleekt het aardse gebeuren. Ver bleken de gebeurtenissen van al le dag, van de discussie over de „medezeggenschap", de dreigende oorlog in het Midden-Oosten en zovoort. Verbleekt ook de geschie denis. zoals wij die kennen, van de slag bij Nieuwpoort tot de Franse Revolutie. Maar aan de andere kant zijn de gebeurtenissen van vandaag voortgekomen uit die menselijke geschiedenis. Een geschiedenis van vallen en opstaan. Van een optimistisch geloof in de „Voor uitgang der mensheid" en van het pessimisme, dat denkt dat goed en kwaad de mens in hun strijd zullen blijven beheersen. Het kan waar zijn. Maar het is zeker waar. dat de verschillende filosofieën rond de mens 'n nieu we impuls zullen krijgen door hetgeen nu is gebeurd. Enkele mensen zijn op de maan geland. Het is de vrucht van die omwen teling, die de tweede industriële revolutie is genoemd, en waar- mee de hoge vlucht van de men- I selijke kennis in de laatste tien- tallen jaren wordt bedoeld. Een I revolutie, die nu een nieuwe fase is ingetreden, die de mens met gretigheid verder zal verkennen. j MOSKOU (AP) De Pravda gaf de triomfale landing van de Apollo- j XI op de maan slechts een klein kopje boven een klein bericht aan j de onderkant van de frontpagina. „Zij landden op de maan", aldus I de kop. Hoewel de kop klein was, ein- digde hfj met een uitroepteken, on gebruikelijk voor het gewoonlijk be- I zadigde partijblad. Het was ook ongewoon voor Prav- - da om het afdrukken tot gisteravond j laat uit te stellen om het nieuws van de landing te kunnen meenemen. I Toen de tv vanmorgen om tien uur Moskouse tijd begon werd een band 1 van 12 minuten over de maan uitge zonden vier uur nadat de maan- wandeling begonnen was. Tussen de beelden van de band door las een verveeld kijkende om roeper korte berichten over de maan- wandeling met een niet geestdriftige stem voor Na de korte uittreksels i van de tv band over de maan, ging de tv over naar het kinderprogram ma zonder verder over de Apollo te reppen. Radio Moskou onderbrak haar gewone programma niet. TJit het Leidsch Dagblad van 20 Juli 1869: AdvertentieWordt ge vraagd om dadelijk in dienst te treden een flinke knecht. Loon 6 gulden per week. Adres op Pax-Itrantibus bij de Rijnsburgsche Poort. Aan een groot aantal mi liciens van al de korpsen van het Belgische leger is een verlof voor drw weken toege staan, bij gelegenheid der werkzaamheden voor den oogst. Zou een dergelijke maatregel ook niet voor ons '.and kunnen worden toege past?

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1