In Boskoop vlecht men nog manden met de hand Nico v. d. Hooven gaf weldadig orgelconcert Vierdaagse feestelijk besloten B. en W. verbinden aan voorval geen enkele consequentie F De brief aan Zoeterwoude NIXON ROEPT OP TOT HULP AAN BIAFRA In Katwijks Triumfatorkerk Betalingsstuk meegenomen Uitstapje naar Groenendaal Bekroonde rozen PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD De mand nadert de voltooiing. Foto Leidsch Dagblad LEIDEN Naar aanleiding van vragen van het raadslid de heer H. Amptmeijer (PSP) inzake de mededeling van de voor zitter in de raadsvergadering van 30 juni j.L bij de interpellatie van de heer M. van Aken, dat de brief naar de raad van Zoeter woude, voor zover hem bekend, verzonden zou zijn, delen B. en W. mee, dat in maart tijdens de rondvraag in een collegeverga dering de vraag is gesteld, of het, gelet op de ontwikkeling t.a.v. de plaats waar de nieuwe centrale zou moeten worden gebouwd, juist zou zijn de brief, zoals deze op 3 maart in over leg met het seniorenconvent was vastgesteld, te verzenden. Verontwaardiging BOSKOOP „Nee, ik heb gelukkig geen opvolger. Geluk kig? Ja, want ik geloof dat het vak er in de toekomst helemaal uitgaat. Kijk, dit is allemaal handwerk. Dat kan geen machine doen en daarom is het te duur. Ik ben blij dat ik mijn zoon niet heb gestimuleerd om het mandenmakersvak te leren". De Boskoopse mandenmaker P. van den Dool kijkt van zijn werk op. Zijn lenige vingers rusten even uit. De taaie teen laat zich gewillig bewerken en volkomen automatisch slaat hij van tijd tot knaap kwam hij „in het vak". mak er sbe drijven in Boskoop, her- ÏÏÊÊtÈÊjSm jfl&S 8|jp| innert hij zich. Later kwamen er 9H 3HBI nog enkele bij. doordat knechten 9M| De mandennmkerij is nauw met JSÉs de Boskoopse samenleving verwe- HBflU ven. De struiken en bomen, die de Boskoopse kwekerijen verzenden. fr1-' "JfiSwi worden van oudsher in manden ver- 'jWÊBBBm pakt. Manden die hier speciaal J voor zijn gemaakt, maar ook man- den met afwijkende maten speciaal voor een boom of struik gemaakt. Maar de kwekers gaan meer en meer kistjes gebruiken en het man denmakersvak begint langzaam te is eigenlyk veel te wemig. Maar ja, daar zit de concurrentie tussen, hè" Viskistjes Opleiding Aan deze vraag lag in dit geval om geheel voor de hand liggende re denen geen nota van de afdeling der secretarie, welke in het bijzonderde aangelegenheden betreffende de bouw van de elektriciteitscentrale be handelt, ten grondslag. B. en W. hebben daarop besloten de brief voorshands niet te verzen den. doch de ontwikkeling even af te wachten. Dit besluit is niet in de notulen opgenomen; ware dit wel het geval geweest dan zouden volgens de gebruikelijke gang van zaken de wethouder van finan ciën en de verschillende bij deze aangelegenheid betrokken ambtena ren een afschrift van het besluit hebben ontvangen, waardoor het ook ambtelijk een ruimere bekend heid zou hebben verkregen. Na de college-vergadering zijn de stukken ter hand gesteld aan de ambtenaar, die de bedoelde brief had geconcipieerd, met de mededeling, dat B. en W. besloten hadden de brief thans niet te verzenden in ver band met. een mogelijke wijziging van de plaats van de centrale en voorts met het verzoek hem in de portefeuille te houden. Aan dit ver zoek heeft de betrokken ambtenaar voldaan. Degenen, die op de hoogte waren van het niet-versturen van de brief waren de leden van het college, de gemeente-secretaris en de ambtenaar die de brief had ontworpen. Geen van de aanwezige leden van het college was voorbereid op de vraag van de heer Van Aken. ter- wiil de gemeentesecretaris, in ver band met diens vakantie, in de raadsvergadering van 30 juni jJ. vervangen was door de loco-secreta ris. die het mondelinge besluit niet kende. Geen fout B. en W. achten het niet eens een fout, doch noemen het een volstrekt menselijk verschijnsel, dat een be stuurder, die met een overstelpend aantal vraagstukken wordt gecon fronteerd en tal van rapporten en nota's in studie heeft, een moment in verlegenheid wordt gebracht wanneer iiij zich plotseling geplaatst ziet voor de beantwoording van een vraag, waarop hy niet heeft kunnen rekenen, louter omdat een bepaalde mondelinge afspraak in zijn bewust zijn is weggezonken en als gevolg waarvan van een veronderstelling uitgaat, die bij verificatie niet Juist blijkt te zyn. Een zodanig verschijnsel wordt nog aannemelijker indien een bestuurder zoals in het onderhavige geval een feit is zijn aandacht reeds volledig heeft geconcentreerd op een nieuwe mogelijkheid, die het plan- Barrepolder elke actuele betekenis zou kunnen doen verliezen Niet volmaakt B- en W. wensen aan het onder havige voorval dan ook geen enkele consequentie te verbinden. „WU zyn", aldus het antwoord van het college, „mensen, hetgeen inhoudt, dat wij niet volmaakt zijn". Het stelt het college bepaald teleur, dat de heer Amptmeijer blijkbaar van het tegenovergestelde uitgaat en dat hij, na de uiteenzetting in de brief van het college van 9 juli, weer op deze aangelegenheid terugkomt. B. en W. wijzen de aantijging, die in de vraagstelling ligt opgesloten, dat het interpellatieverzoek van de zij 1de van het college niet voldoende zou zijn voorbereid, met verontwaar diging van de hand. Ondanks de. op zchzelf genomen onbetekenende, mis slag in een bepaalde veronderstelling, zijn B. en W. van mening, dat zij zich op de bedoelde interpellatie grondig hebben voorbereid. „Op het ogenblik heb ik voldoen de werk", zegt de heer Van den Dool. „Voor de jonge generatie ge loof ik dat er niet veel meer inzit. Misschien dat er rayonsgewjjze nog wat voor hen te verdienen valt maar de grote vraag is hoe moeten de jongens worden opgeleid. Een school die hiertoe gelegen heid biedt is er niet. Indien een mandenmaker zich thans zou willen handhaven dan zal hij zijn vakken nis sterk moeten verhogen. Thans wordt er namelijk veel meer luxe werk gemaakt dan vroeger. Het „grove werk neemt heel erg af. Aan een mandenmaker van vijftig jaar geleden stelde men geheel an dere eisen dan dat men nu doet. Zelf zal ik er niet mee ophouden, want als je wilt rentenieren heb je vandaag de dag veel geld nodig. Mijn zoon heeft er nooit over gespro ken dat hij mandenmaker zou willen worden en ik heb hem er nooit toe aangezet. Hf) is nu boomkweker. Een fijn beroep al is het hard wer ken geblazen". Als Jongen kwam Van den Dool in het bedrijf, dat door zijn vader was gesticht. Het bedrijf had toen nog enkele knechts in dienst. Als deze te WASHINGTON OWERRI (Reu ter, AFP) President Nixon heeft gisteren opnieuw een dringend be roep gedaan op bij de steun aan Bia- fra en Nigerië betrokken partüen om tot overeenstemming te komen over hervatting van de voedsel- en medl- camenten vluchten. Er zijn brievan gestuurd naar het Nigeriaanse regeringshoofd generaal Gowon, naar de president van de Ivoorkust. Houphouet-Boigny, en de Canadese premier Trudeau. De Bia- fraanse regering heeft geen brief ont vangen. omdat zij geen diplomatieke betrekkingen heeft met de Verenig de Staten, maar een woordvoerder van het Witte Huis merkte op dat president Houphouet-Boigny contac ten met Biafra onderhoudt. Ook de president van het Internationale Ro de Kruis, Naville, en bisschop Swan- strom, die de Internationale Kerke lijke Hulp vertegenwoordigt, zijn door president Nixon aangeschreven. Deze week zijn volgens goede bron nen per nacht gemiddeld tien vlieg tuigen geland op 't Biafraanse vlieg j veld Oeli. De vliegtuigen zijn hoofd- 1 zakelijk gecharterd door „Caritas", het Franse Rode Kruis, een protes- tanste kerkengemeenschap en een particuliere Canadese groepering, nu de vluchten van het Internationale Rode Kruis bijna drie weken geleden op bevel van de Nigeriaanse rege ring zijn gestaakt. Men schat het hui dige luchtverkeer op een kwart van de gezamenlijke vluchten van vóór het regeringsverbod. Diploma-uitreiking Warmonderhof" *5 WARMOND Het diploma van de middelbare land- en tuinbouw school „Warmonderhof" behaalden: Meisjes: Berthyl Fontein. Christ"i van Kints, Annemieke Koot, Rineke Kuyper, Anneke Verhoog. Jongens Daan Aeijelts, Hans Bakker. Theo Corts. Hui bert van Everdingen. Jan Fierneg, Paul Guiot. Sierk Plaat Ruud van Putten, Bernard Samuels de Wilde, Carel la Verge, Nick Wei- Ier. LEIDEN Een kind, dat gis teren in Paramaribo plotseling ademhalingsmoeilijkheden kreeg, is met spoed opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. In Paramaribo moesten twee pas sagiers hun plaats in het vlieg tuig afstaan om de brancard met het zieke kind en de beademings apparatuur onder te brengen. Op de luchthaven in Rotterdam stond een ziekenauto met twee artsen klaar, die onder politie- escorte naar Leiden werd ge bracht. Het gehele transport heeft ongeveer tien uur geduurd. De basis is „gelegd". (Foto Leidsch Dagblad) oud werden om te werken en een van hen afscheid nam, meldde zich geen opvolger aan. De mandenma kers verdwenen naar gelang de vraag naar manden minder werd. In de halfdonkere werkplaats van de heer Van den Dool hangt een weeig-zoete lucht afkomstig van de honderden bossen teen, die daar op gestapeld liggen, wachtend tot ze zullen worden omgevormd tot een mand. De teen wordt eens per jaar Ingekocht. „Ze komen uit de buurt van Wijk by Duurstede en Doorn" zegt Van den Dool. „Het materiaal kan ik nog volop krygen, maar ik heb elk Jaar steeds minder nodig. Wanneer de pakmand zal verdwij nen zullen er ook grienden verdwij nen en of er dan nog zo gemakkelijk aan materiaal te komen is betwijfel ik. Als Je nou nagaat dat mijn omzet gedurende de afgelopen Jaren met zeker meer dan de helft us vermin derdDit komt hoofdzakelijk door het gebruik van ander verpakkings materiaal". .JCjjk" zegt hy. „die mand is een dertiger. Die naam is ontstaan in de tijd toen mijn vader pas begon. Toen koste die dertiger dertig cent. Nu kost dezelfde mand f 4.30 en dat Die concurrentie komt niet zo zeer van andere mandenmakers, want er is werk voldoende voor iedereen. „Er zijn viskistjes en die mogen ze maar een keer gebruiken. Ik heb horen zeggen dat die kistjes f2,10 inkoop kosten. Nu schijnt er een instantie te zyn, of misschien is het ook wel het rijk, die er twee gulden bijlegt, zodat de kistjes maar een dubbeltje kosten. Maar daarop zou ik geen eed willen doen, hoor. Nu worden die kistjes voor ongeveer zestig cent aan de kwekers verkocht en in drie van die kistjes gaat net zoveel als in een grote mand. Maar die kost f 7 i f 8 dus je ziet het verschil wel. En aan een mand van f 4.30 heb ik ongeveer drie kwar tier werk. Gelukkig voor de heer Van den Dool kunnen niet alle Boskoopse kwekerij produkten in die kistjes worden verzonden. Ook is het voor hem gelukkig dat manden die naar het buitenland worden verzonden meestal ook niet terugkomen. Soms krijgt hy speciale opdrach ten, die vakkennis en vaardige hand vereisen. „Ik heb wel eens een mand moeten maken van zo'n anderhalve meter doorsnee. Kortgeleden kwam er een jong echtpaar uit 't Gooi bij mij met het verzoek om een wieg te vlechten. Kijk, zulk werk is dank baar. Hieraan heb ik byna een ge hele dag gewerkt. Maar dat deed ik met veel plezier". De heer Van den Dool is een klein baasje en hy heeft het net zo druk als grote bazen. Executies in Peking Volgens het Russische persbureau Tass ztfn twee Chinese studenten in Peking te rechtgesteld omdat zij het gezag van partij voorzitter Mao Tse-toeng zou den hebben getrotseerd. Het Peking- se departement van Veiligheid heeft de executies in muurkranten ge meld en pamfletten verspreid waar in stond dat nog niet alle vijan den van Mao uit de weg zyn ge ruimd. Na jarenlang „weg" te zijn geweest, werkt „La Callas" nu aan een glorieuze rentree. Onder leiding van Pier Paolo Pasolini ALPHEN AAN DEN RIJN Vrij dag 18 juli omstreeks 12.00 uur werd op het postkantoor in Alphen aan de Rijn aan loket 5 een cheque van f 1000 aangeboden. Door de ontvan ger werd behalve het geld (te weten 8 bankbiljetten a f 100 en 8 a f 25) abusievelijk ten onrechte ook het be talingsstuk meegenomen. Door het ontbreken van dit kasstuk is nu in de loketkas van de uitbetalende ambtenaar een tekort van f 1000, ontstaan. Op diegene die vrijdagmiddag om streeks 12 uur op het postkantoor een girocheque heeft geind wordt daarom een beroep gedaan te willen nagaan of de (reeds af gestemoe 1de) cheque misschien nog ln haar of zijn bezit ls. Op het postkantoor (te lefoonnummer 2840) zal men dit dan gaarne vernemen. KATWIJK Nico van den Hoo ven. geziene gastorganist in de Kat- wtjkse Triumfatorkerk, gaf ditmaal een exclusief Bach-programma. In de afgelopen winter speelde hy in Wassenaar niet minder dan zes Bach- programma's achtereen, waarmee hy zowat een derde van Bach's totale orgel-oeuvre moet hebben gepresen teerd. De voor de hand liggende conclusie is: een onalledaagse grote liefde voor wie wel de Vader der Muziek wordt genoemd en een daar mee overeenkomende Bach-kennis Het jongste recital heeft ons daar over geen twyfel gelaten. In het verloop van het eerste stuk, Fuga over het Magnificat, kwamen enkele kleine remmingen voor. Geen wonder. Bach schreef het zeven stemmig. Elke hand kan twee stem men voor z'n rekening nemen, elke voet één. dat is samen zes. Voor de zevende moet een der handen dan nog verspringingen uitvoeren. Dit al lemaal te volbrengen mét maar een enkele haast niet bemerkbare rem ming, betekent op zichzelf al een byzondere prestatie. Zónder zweem van remming ontrolde zich daarna een programma van driemaal een Praeludium et Fuga (in F. C en G), de beroemde Toccata et Fuga in D en de 3de Sonate in d. Een Duet in G en enkele koraal bewerkingen vormden het verbindende „klein goed". Het weldadige aan dit technisch en. waardienend, virtuoos vlekkeloze spel ls de overtuigingskracht, het diffe rentiële inzicht, het registratie-in stinct. Het woord Instinct te inter preteren naar de wyze, waarop dit met de inspiratie moet. De uitvinder Edison zei het wat grof: 1% inspira tie, 99% transpiratie. Laten wy zeg gen: ploeterende arbeid en ervaring. In die ene procent instinct of in spiratie is de genade ingebed, die van het werk het kunstwerk maakt. En Van der Hooven noemen we mitsdien kunstenaar. De hoeveelheid gespeelde werken weerhoudt er ons van, in afzonder- lyke besprekingen te treden. Aan gaande de verklankte „Toccata et Fuga in d" merken we op, dat men deze beter „Toccata in d" zonder meer kan noemen, ter onderschei ding van de z.g. dorische Toccata et Fuga in d (die overigens foutief do- rlsch heet omdat ze in een rein d moll verloopt!) Het vertolkte werk is een toccata met een grote inge bouwde fuga. Het volgende concert is op donder dag 31 juli gesteld. Organist is dan Bert Matter. Kees Verhoef. WARMOND De kinderen van de werknemers van Padox-Panagro. hebben een gezellig uitstapje ge maakt. Dit uitstapje werd georgani seerd door het bestuur van de perso neelsvereniging. Omstreeks twaalf uur vertrok een bus met 30 kinderen naar Groenen daal. In de speeltuin en kinderboer- dery heeft de jeugd zich uitstekend vermaakt. Daarna werd een bezoek gebracht aan de Linnaeushof in Ben- nebroek. In Bennebroek werd de maaltyd gebruikt. Moegespeeld kwa men de kinderen om acht uur weer in Warmond terug. Anti-snurkniachine Snurken is een irritante hebbe lijkheid, die reeds in vele huwelijken tot onaangenaamheden heeft geleid Toch valt te betwyfelen of een in Groot-Brittannië vervaardigde „anti- snurkmachine" ruime toepassing zal vinden. In de eerste plaats is het ap paratuur vry duur en het lijkt bo vendien de vraag, of de snurker in derdaad bereid is, zich te onderwer pen aan de eisen van de machine De aan deze kwaal zo mogen wy het gerust noemen lydende man of vrouw bevestigd met een band een microfoontjes aan de keel, dat ver bonden is met het naast het bed ge plaatst apparaat. Zodra het snurken begint, wordt via het microfoontje in dit apparaat een lichte stroom stoot ontwikkeld, die naar de snur ker wordt gevoerd en hem al dus .straft". Dit herhaalt zich. zo dat de snurker inderdaad na enge tyd ophoudt met zyn stórende ge luiden Het apparaat er is er maar één, waarmee geëxperimen teerd wordt zou tot dusver kunnen bogen op een resultaat van honderd procent. Inkomsten In Amerika is een boekje ver schenen dat „The new people" heet en dat geschreven is door een hoog leraar in de menskunde en de so ciologie. Hierin wordt onder meer verteld dat meer dan twee miljoen Amerikaanse vrouwen op het ogen blik meer verdienen dan hun echt genoten. speelt ze de hoofdrol in de film „Medea", die op dit moment in Rome wordt opgenomen. Op de fotoDe hete Italiaanse zon maakte de opnamen erg vermoei end. Van tijd tot tijd moest even worden gerust, waarbij een para sol moest zorgen voor een beetjt schaduw. De meest bewonderde so praan ter wereld, Maria Callas, blijft er echter vrolijk onder. Geen uitvallers in Sassenheim SASSENHEIM De Sassenheim- se avondvierdaagse is gisteravond besloten met een grootse finale en défilé (afgenomen door burgemees ter J. baron van Knobelsdorff en wethouder P. Westerbeek. die beiden een bespreking hiervoor onderbra ken). Geen var. de 584 deelnemers (een record) heeft de afgelopen da gen hoeven opgeven. Slechts enkele 10 kilometer-lopers, die een avond waren verhinderd, moeten nog hun laatste 10 kilometer volmaken. Dat gebeurt donderdag 24 juli met de start om 7 uur vanaf het sportpark aan de Menneweg. Het was gisteravond een feesteiyk gebeuren. Alle jeugdlopers kregen na het volbrengen van hun laatste 5 ki lometer een ijsje aangeboden en de bloemen (traditioneel na afloop van een wandelfestyn ontbraken na- fcuuriyk niet. De Sassenheimse bloe menmeisjes zorgden zelfs voor extra bloemen; o.a. voor burgemeester Van Knobelsdorff, wethouder Westerbeek, de (hulpleidsters die vier avonden lang de jeugdgroep begeleidden en ook voor de oudste deelnemers: de heren Brouwers en Waasdorp. Het défilé, dat opnieuw vele belangstellen den trok, werd muzikaal opgeluis terd door de drumband van DOS en „Adest Musica". Van de deelnemers aan de avond vierdaagse (143 in de 5 km-groep en 441 by de 10 km> heeft de helft on geveer voor de eerste maal deelgeno men. Slechts 40 traden de afgelo pen dagen voor de (maximale) vier de keer aan. HAZERSWOUDE „Pepe", een door de firma G de Ruiter (Rosa Polvanthavan de Voorweg ge kweekte roos. is onderscheiden met de zilveren medaille van de gemeen te Den Haag op het internationale rozenconcours in 't Westbroekpark. Volgens de jury kwam „Pepe" deze prijs toe wegens de beste geur. Be halve dat deze grootbloemige roos ee, onderscheiding kreeg, ontving de firma de Ruiten nóg een onder scheiding: een certificaat voor de grootbloemige roos „Kriterion". De jury beval deze roos aan „voor parti culiere tuinen en openbare beplan tingen" De kwekerij van de firma G de Ruiter ook wel bekend als „Rosé Polyantha" heeft in het ver leden zowel in Den Haag als elders vele pryzen in de wacht gesleept.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 6