'oggen, haaien en eongeralen flSFESTIVAL IN IERLAND Clew Bay is 'n idyllisch oord voor sportvisser Vissen op zee Pas dan op! i '.LD-l'lT-LD-UIT-LD-UIT-LD-llIT-LD-lIIT-LD-lHT-LD-UIT-LD-UIT-LD-UIT-LD-UIT-LD-UIT-LD-UIT-LD-UIT-LD-UIT-LD-lIIT-LD-llIT-L Visserslatijn jjDAG 1» JULI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA IJ droom, die een rasechte sportvisser krijgt, wanneer hij jngel uit de foedraal haalt en zijn werpmolen monteert, een sportieve werkelijkheid, wanneer hij de tomeloze 1 voelt van een reusachtige rog, vele meters beneden hem het woelige wateroppervlak van de Clew Bay. Een uur van het kleine Ierse plaatsje Westport wacht in het fcuwe water het avontuur, waarin roggen, haaien en con- de hoofdrol vervullen. keer per jaar bruist het dorpje il van activiteiten, namelijk hel internationale zeehen- 'il er van start gaat. De bij leren keken dit jaar een u«stig naar de hemel, want rtlende festival, dat op een van de maand begint en wel op een vrijdag, belooft te veel goeds. de angst voor het bijgeloof terdreven door de vreugde lieren na drie dagen strijd water, waaraan honderdzes- igelaars uit dertien landen aen, juichend de landen tro- oatvangst konden nemen. En geen Ier die uit het goede gesneden, wanneer je daar sar liters whiskey tegen aan L VIS !ew Bay is een idyllisch oord sportvisser. Het water van Mtische Oceaan omspoelt driehonderdvijfenzestig (in chrikkeljaar 366?) groene die een natuurlijke be ll vormen tegen de westely- d. In het water wachten de soorten op hun prooi, die de tientallen sportvissers elke dag op nieuw aan stevige nyloniynen pre senteren. De dikste rog, die daar door een sportvisser in de boot werd getrok ken. woog maar liefst honderdzeven tig pond. De Fransman Fuch vestig de op de Clew Bay een nieuw we reldrecord door er een monk vis van vijfenzestig pond aan de haak te slaan. Maar captain S. Norton Bracy, een bekende figuur in de Engelse zeevisserij zegt: „Ik ben er zeker van, dat roggen van tweehon derd pond en monk vissen van ze ventig pond in de Clew Bay gevan gen kunnen worden". Elk land heeft z'n vissersla tijn en Ierland maakt daarop geen uitzondering. Het gaat er niet om de armen zo wijd mogelijk te spreiden om de omvang van de eens gevan gen vis aan te geven, maar grapjes die de ronde doen in de sportvisserscentra. Hier volgen er twee: Ierland heeft tientallen goed zalm- en forelrivieren. Ze zijn meestal verpacht en om weer wat van de pachtsom terug te krijgen mogen u en ik er vissen voor enkele pon den per dag, al naar gelang de kwaliteit van het water. De Newport River is zo'n ri vier. In een bepaald gedeelte kost de linkeroever, die meer vangkansen biedt, vier pond en de rechteroever slechts één pond. Vanaf de goedkope kant bereiken we met gemak met de werphengel de visrijke kant. Er zijn dan ook maar weinig vissers die vier pond neertellen. „Well, he Is an Englishman", antwoordt on ze gids als we hem vragen, wie deze oeverkwestie al ja renlang in stand houdt. Op het vliegveld van Shan non maakt een juist gearri veerde Duitser zyn gastheren duidelijk dat hy „sofort" wil vissen en jagen. Enkele uren later wijst de gids hem op een flinke snoek, duidelijk zicht baar in het heldere water van Lough Conn. De Duitse gast toont al zijn hengelkunde. maar de snoek laat zich niet verleiden. „Schiet 'm, advi seert de gids. De Duitser schoudert zijn geweer en even later wordt de vis. een dertigponder, binnen boord gehaald. Het beest ligt niet zieltogend op de houten bodem, maar deelt aan deze en gene een mep uit met zijn staait. Daarom besluit de Duitser de vis het genadeschot te ge ven. En onder de kruitdamp zinkt de boot en gids, gast en snoek in liet heldere water van Lough Conn. De liefhebbers van de visserij op haaien kunnen er strijd leveren met de topen, die maximaal zestig pond wegen. Tot een andere categorie be horen de hondshaaien: ze worden (maar) vijftienpond zwaar. Onge veer even zwaar als de pollak, de leng en de zeebaars. En niet te vergeten de kronkelende conger- aal die een gewicht kan bereiken van dertig pond. Verder is er nog de kabeljauw die de sportvissers die no dige „sport" kan bezorgen met zijn maximale gewicht dat rond de twin tig pond ligt, en de zalm die onge veer even zwaar wordt. Kleinere vissoorten worden er ook in Clew Bay gevangen. Daartoe be horen de wijtingen (ongeveer twee pond), de rode gurhard (acht pond, het Europees record) en de zeeforel (2.5 pond». HOBBY Het vlsfestival dankt zijn bestaan aan de hobby van de inwoners van Westport. De hoteldirecteuren ba/nkdirecteuren, slagers en drogis ten rennen hijgend langs de kade om te controleren of iedere deelne mer in de juiste boot plaats heeft I genomen. Ze geven adviezen, sten- Icilen lijsten en organiseren de fees- I telijkheden rond de internationale viswedstrijd, die dertien jaar geleden als eerste in Ierland van start ging. Het heeft Westport een wereldnaam gegeven. De komst van het visserslegioen heeft het kleine havenplaatsje Westport geen windeieren ge legd. Brian Ruddy weet ervan mee te praten. Hij ging in 1959 naar Westport en begon er een soort ca fetaria met vier kamers voor gasten. In de James Street staat nu zijn ho tel met vijfendertig mooie kamers. Tien jaar geleden waren er in West port en omgeving in totaal nog Je kunt tegenwoordig geen blad over de sportvisser^ meer opslaan of je aandacht wordt onmiddellijk gevangen door een groot aantal advertenties dat de zeesportvisserij per boot aanprijst. De ene belof te na de andere doet de argeloze sportvisser vermoeden dat het zee banket je als het ware tegemoet zwemt, wanneer je maar eenmaal de branding achter je hebt en op- stoomt naar de grens van de ter ritoriale wateren. De realiteit pakt echter nogal eens heel an ders uit. Daarom wil Ik u enigszins voorbe reiden op wat kan gebeuren wan neer u t>xh besluit om op een overjarige kotter te stappen en een visdag je buitengaats door te bren gen. Voor u zover bent, zou ik wil len adviseren om eerst eens terde ge te informeren naar de kosten van zo'n uitstapje. Zeevissen is de laatste jaren erg populair geworden en de rederijen weten dat. Samenstelling i Br. v. Leeuwen slechts zestig hotelkamers. Dat aan tal is inmiddels gestegen tot twee honderd. Daarnaast zijn nog zo'n vijftig zestig bedden in gasthui zen. „Het is een geweldige veran dering", meent Brian". Het visfesti- val was de sleutel voor een versnel de groei van het havenplaatsje. De belangstelling uit Nederland is de laatste jaren flink toegenomen**. Hij loopt nu met plannen rond, speciaal voor de zeehengelaars, een hotel te bouwen bij de kleine haven, waar de drieëndertig boten uit de hele omgeving gecharterd voor het visfestival, aan de kade liggen ge meerd. Er liggen nog talrijke onge bruikte mogelijkheden. Zacht kab belt de zee aan de langgerekte ver laten stranden. De accommoda tie, die deze stranden met toeristen zou kunnen vullen, ontbreekt nog. De Ierse regering begint overigens het belang daarvan in te zien en is er - zij het aarzelend - toe over ge gaan subsidies te geven. Daarom konden twee vissers zwaardere en snellere boten kopen om naar Clai re Islands te varen. Daar gaan wa tertandende sportvissers Jacht ma ken op de vleesetende haai, de ,31ue shark". Gerry m'Aleer, de president van het festival, is met zyn broer één van de mannen van het eerste uur. want zyn landgenoot G. Carey kreeg na een uur zwoegen een rog van honderdtweeënzestig pond in de boot. APARTE SENSATIE Ook de Nederlandse deputatie ontbrak niet in Westport. Daartoe behoorde o.a. de 34-jarige Groninger Journalist Karei Brandsma die er zelfs ln slaagde op de eerste dag een rog van 127% pond aan de haak te slaan. „Het is een heel aparte sensatie", zo vertelde hy me. Pas als hy met het aas gaat lopen, ja, dan merk je het wel. „Ik had de hele dag al gevist zon der succes en dacht: als ik nu die halve makreel eens vervang door een hele. Ik haalde er wel de staart vanaf, omdat roggen altyd naar de kop byten. Ik kreeg beet kort voor de wed strijd die dag gesloten werd. En dan wordt het echt werken. Je zweet je kapot. Het was bloedheet die dag. We voeren maar met een heel klein bootje en ik viste met een gewone zware hengel. De anderen mogen je niet helpen. Het was daar naar schatting veer tig meter diep dus je hebt heel wat in te halen. Volgens de Ieren was het nog snel gebeurd: ik had hem I in 20 min. in de boot. 't Duurt soms wel een uur. En daarna de span ning by het terugvaren. We waren één van de laatsten en al gauw bleek dat ik de zwaarste vis van die dag had gevangen, aldus - Karei Brandsma. HU eindigde overigens in de mid denmoot van de ranglijst want in de twee volgende dagen werden nog zwaardere exemplaren naar de op pervlakte van de Clew Bay gebracht. NEDERLANDERS Het Nederlandse hengelsportle gioen begint langzamerhand de enorme visrykdom in deze baal te ontdekken. Twintig Nederlanders streken er in 1963 neer voor him eerste zeehengelvakantie. Die twintig zyn er inmiddels honderden geworden. Honderden landgenoten uit alle windstreken, die een vakan tie vol hengelactiviteiten verkiezen boven luieren in het zand van Ma jorca. Hy gaat straks verder de Atlanti sche Oceaan op, op zoek naar nog groter wild. Een boot met volledige inventaris kost voor vyf man veer tien pond (ca f 115) per dag. De vis sers behoeven maar een keuze te maken uit de vele mogeüjkheden op drift, voor anker of met de mo tor aan op sleep. Inmiddels zyn er plannen voor een nieuw hengel sportcentrum, diepvrieskasten. een zwembad en nog meer boten. Daar voor ls een bedrag van 100.000 pond uitgetrokken. 14.000 POND VIS Michael Kennedy, de actieve se cretaris van het festival, op wiens schouders eigenlijk de organisatie rust, vertelt dat men probeert een stuk water bij de haven af te dam men waardoor een groot zeilmeer ontstaat. Want niet alle vrouwen houden van vissen, alhoewel vyf tien dames uit verschillende landen el kaar dit jaar in de competitie de eer betwistten van de „grootste vis". Het visfestival van Westport is als een droom voor het hengelaarsle gioen. In drie dagen tyd zwiepten 1e hengelaars veertienduizend pond vis in de boten. In totaal werden er >ngeveer vijfduizend vissen uit het dlte water omhoog getakeld. Elk jaar zit de drogist in Westport. lack Stak. weer in spanning of zyn Europees record, een rog van 165 pond, by wyze van spreken naar de naaien gaat. By na was het zover, By de foto's: Boven: De resultaten van de eerste visdag in Clew Bay: vier flinke topen (haaien) en een rog van 127,5 pond. Links boven: Een rog heeft de strijd verloren. Met vereende krachten wordt hij binnen boord gehaald. Links onder: Kleine bootjes brengen de vissers van Westport naar Clew Bay. Rechtsonder: Een lijvige haai, een tope, wordt aan boord ge haald. Er zyn er die de prijzen flink heb ben opgeschroefd door het grote aanbod dat er was. De boten, die voor dit doel gebruikt worden rij zen als paddestoelen uit de grond. In Zeeland ligt de prys ongeveer op een tientje per dag, jnaar ln Scheveningen zijn er rederyen die minstens vijftien gulden vragen voor een vlsdagje, nog exclusief de zeepieren. die ook altyd goed zyn voor twee rijksdaalders. Duldeiyk is dat de prijzen sterk va riëren en dat het daarom van groot belang is dat u eerst hier en daar eens informeert. Een tweede punt, dat van zeer groot belang is, vormt het aantal vissers dat da gelijks mee kan varen met zo'n sportvissersboot. Ik heb met eigen ogen gezien dat vissers zich aan de reling moesten verdringen om behoorlijk de paternoster een eindje weg te kunnen gooien. En dan waren er nog sportvissers by die met méér dan een hengel tege lijk visten. Een plezierig visdag Je slaat dan al gauw om in een voortdurende er gernis over verwarde UJnen. Om dat te voorkomen is het verstandig voor het ..monsteren" te vragen, of er een limiet ls gesteld aan het aantal opvarenden. Als u uw uit rusting in orde maakt en naar de hengelsportzaak stapt om haken voor een onderiyn, laat u dan be slist niet te kleine haken in de hand stoppen of het moet de be doeling zyn dat u uitsluitend op schar vist. Maar Iedere rechtgeaarde zeevisser zal toch wel eens een gokje willen wagen op de gul en daarvoor zijn de scharhaken beslist te klein. Vraag daarom naar een flink for maat en schrik niet als u ze ziet. U bent gewend aan de minuscule haakjes die voor de binnenvisserij worden gebruikt. Een welgemeend advies dat ik n geef is: ga vroeg naar de plaats waar het schip vertrekt. De beste plekjes op de boot zyn het eerst weg en daarom is het verstandig ruim voor de vertrektijd op de boot aanwezig te zyn. U kunt dan rustig de spulletjes ln orde ma ken en u installeren als straks het startsein wordt gegeven. Persooniyk geef ik de voorkeur aan een plaatsje op het achterdek. Het heeft het voordeel dat wanneer de stroming een beetje sterk ls. je niet direct met de lyn van je buur man in de war komt. Als het mo gelijk is. zou ik vantevoren ook even de getytafel raadplegen om te kyken of de stroming tydens het visdagje niet te sterk is. want dat bederft al gauw een groot deel van het visgenot. Tenslotte nog iets over het gebruik van het werplood. Over het alge meen wordt er vanaf de boot met veel te weinig loodverzwaring ge vist. Het gevolg is dat het aas schuift over de bodem, wat niet al leen de vangkansen sterk vermin dert, maai- ook het bezwaar heeft dat de iyn sneller verward ls met een ander. Drieëneenhalf ons lood mag ln het beeld van de binnen visserij misschien belacheiyk klin ken maar een dergeiyk ge wicht hebt u minstens nodig wan neer het zeewater een beetje in beweging is. En bevestig het lood niet direct aan de onderRjn maar zet er een stukje elastiek tussen. Dat maakt het veel gemakkelyker wanneer u de lyn weer binnen haalt. Succes. OPSTEKER

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 13