Borculo in vijftien minuten verwoest Slepers op de wereldzeeën Drie stervende artiesten op het Rembrandtsplein Nobelprijswinnaar De jaren twintig r Verleiding Eerste post zegels voor het kind BATERDAG 19 JULI 1969 PAGINA 11 Vier geheel verschillende gebeurtenis sen waarbij Nederlanders betrokken wa ren, haalden in de jaren twintig de voor pagina's van alle bekende buitenlandse dagbladen: de ramp in Borculo, het ver slepen van het Singapore-dok, de moord op Jean Louis Pisuisse en de Nobelprijs voor dr. Christiaan Eykman. Een eervolle gebeurtenis voor Nederland was, dat in 1929 dr. Christiaan Eykman de Nobelprijs voor geneeskunde ont ving voor zijn ontdekkingen van de oorzaken van beri-beri. Hij ivas de achtste Nederlanderdie deze hoge wetenschap pelijke onderscheiding kreeg. Christiaan Eykman, in 1883 cum laude tot doctor medici- nae gepromoveerd, als officier van gezondheid naar Oost- Indië vertrokken, kreeg in Weltevreden een „laboratorium" voor bacteriologie. In twee kamers met één bediende begon hij met het beri-beri-onderzoek (beri-beri is een ziekte ten gevolge van vitamine B-gebrekdeze ziekte kwam vroeger vooral in de tropen veel voor. De symptomen zijn: algemene verzwakking en zenuwstoringen tot verlamming toe). Eykman nam honderden voedingsproeven met kippen. Hierbij ontdekte hij dat het pluimvee dat gepelde rijst at beri-beri kreeg, terwijl ongepelde rijst het gezond hield. Het verschil moest dus in het zilverkleurige vliesje zitten. Dit bewijs werd geleverd, toen beri-beri-kippen na het eten van deze vliesjes weer kerngezond loerden. Veel inlandse soldaten léden aan beri-beri, maar in de desa's kwapi deze ziekte vrijwel nooit voor. Dr. Eykmans kippenproef bleek juist, want ook hier lag het verschil in het eten van gepelde en ongepelde de zogenaamde rode rijst. Tenslotte onderzocht Eykman gevangenen. In 100 gevange nissen met 281.878 gevangenen waren 299 beri-beri-lijders op iedere duizend die gepelde rijst aten, terwijl op 10.000 mensen in arrest, die ongepelde rijst te eten kregen, er slechts één aan beri-beri leed. Het bewijs was rond. Het vliesje bezat een voor het lichaam onmisbare stof. Later zou men dit vitamine B noemen. Eykmans ontdekking was van onschatbare waarde voor Oost-Indië, China, Afrika, Japan, Zuid-Azië en Brazilië, lan den waar miljoenen zich voeden met rijst. Het duurde echter nog jaren voor men Eykmans ontdekking erkende. In 1918 kregen de inlandse militairen in het Indische leger weer ge pelde rijst, omdat ze de rode rijst als minderwaardig niet langer wensten. Eykman protesteerde met klem tegen deze maatregel. „Men haalt de beri-beri weer binnen," schreef hij. Hij kreeg gelijk. Hierna steunde men overal Eykmans onderzoek en nam men zijn methoden over. Maar dr. Eykman was geen mens die persoonlijke roem wenste of op zijn lauweren ging rusten. Rustig werkte hij door. Zesenveertig jaar na zijn promotie, werd zijn werken voor de mensheid in het openbaar beloond. Hij ontving de Nobelprijs uit handen van de Zweedse koning en zijn haam kwam in alle dagbladen op de eerste pagina. vormde kerktoren met donderend ge weld in. Toen het noodweer was uitge woed, bleken alle telegraaf- en telefoon verbindingen verbroken, toegangswegen versperd, vier mensen gedood door neer gestorte daken, tientallen gewond, hon derden koeien, varkens, paarden en kleinvee dodelijk getroffen door rond vliegend huisraad en artikelen uit de winkeletalages. Er braken verscheidene branden uit een sigarenfabriek waar de bliksem was in geslagen, werd verwoest die niet konden worden bedwongen, omdat de brandweer geen water had, daar alle leidingen onklaar waren geraakt. In precies 15 minuten waren 2.000 van de 5.000 inwoners dakloos gewor den. De schade werd op drie miljoen gulden geschat. Een enorm bedrag in die jaren en bijna niets was verzekerd tegen het allesverwoestende natuurge weld. Koningin Wilhelmina en de 16- jarige Prinses Juliana reisden di rect naar het als door een zwaar bombardement getroffen stadje, waarnaar in aller ijl hulptroepen veel geniesoldaten, bouwvak arbeiders en glazenmakers ge zonden werden. Het Rode Kruis en het Leger des Heils bouwden een tentendorp en noodkeukens. waar de Borculoërs gehuisvest en gevoed werden. Veel kranten be gonnen een geldinzameling. Meer dan drie miljoen werd in zeer j over. Als 28 jaar later, toen de korte tijd bijeen gebracht. Deze dijken in Zeeland braken, bood nationale inspanning was ruim1 het Nederlandse volk in 1925 voldoende om alle schade te ver- I eensgezind hulp en was Borculo goeden, er bleef zelfs nog f 50.000 er materieel snel weer bovenop. Het dorp Borculo in de Gel derse Achterhoek, nadat een cy cloon daar op 25 augustus 1925 om zeven uur des avonds had huisgehouden. Door Hati Wielick: isssyfefsw?m 3 Een bijzondere prestatie leverden een aantal Nederlandse slepers op de wereldzeeën. Hollands Glorie! Het verslepen van het Singapore- WSSëi.. -■ xtum*. InNiitiMMiftii Zaterdagavond 26 november van het jaar 1927 knalden op het Rem brandtsplein in Amsterdam schoten, die weken lang het gesprek van de dag bleven in ons land. Maar ook in het buitenland besteedde men ruime aandacht aan de moord op de ca- bareti-er Jean Louis Pisuisse, zijn vrouw, de cabaretière Jenny Gil- liams en de zelfmoord van de zan- fer Tjakko Kuiper. Drie stervende artiesten op het uitgaansplein van Nederland, daarvoor had men ook over de grenzen wel belangstelling. Jean Louis Pisuisse, één van de koningen van het Nederlandse ca baret in de „luidruchtige jaren twintig", zat 26 november met zijn (derde) echtgenote, die in 1914 tij dens de eerste wereldoorlog uit Bel gië was gevlucht, te dineren in ho tel Schiller aan het Rembrandts plein waar zij ook logeerden. Direc teur Frits Schiller bracht mevrouw Pisuisse een brief, die iemand, die in de hall wachtte, hem had gege ven. Jenny Gilliams maakte de en veloppe open. zag dat de brief van Tjakko Kuiper was en schreef er „geen antwoord" op. Daarna gaf ze de brief aan de heer Schiller, ter wijl Pisuisse mopperde: „dat hfj in het vervolg niet meer onder het eten gestoord wenste te worden". Schil ler gaf de brief terug aan de wach tende jongeman, die zich excuseer de en vertrok. De 29-jarige Tjakko Kuiper was een zanger, die toen hjj bij Pisuisse's cabaret werkte verliefd was gewor den op Jenny Gilliams. Zij had hem in het begin aangemoedigd, maar toen haar man hierover iets had ge zegd. had de cabaretière ieder con tact met Tjakko verbroken. Deze bleef haar echter overal nalopen en hield niet op zijn liefde te betuigen Het werd zo onaangenaam, dat Pi suisse hem uit zijn gezelschap zette. Maar nog hield Tjakko Kuiper niet op. Hij schreef Jenny iedere dag een brief waarin hij haar om een ge sprek vroeg. Nadat Tjakko hotel Schiller had verlaten, stelde hij zich met een zwaar Duits legerpistool op achter het standbeeld van Rembrandt. Hij wist dat het echtpaar daar langs zou komen wanneer zij naar Mille Colomes gingen, waar zij met het gezelschap „De vrolijke mak kers" optraden. Even over achten kwamen Jean Louis Pisuisse en zijn echtgenote in derdaad over het voetpad langs het beeld van onze grote schilder. Tjak ko sprong tevoorschijn en richtte zijn pistool. Pisuisse wierp zich voor zijn vrouw en riep „Help, politie. Hij wil schieten" Kuiper schoot driemaal. Pisuisse stortte neer. Twee kogels trof fen Jenny Gilliams. Het laat ste schot richtte de zanger op zich zelf. De politie vond drie stervende artiesten. Kuiper stierf in het poli tiebureau op de hoek van het Rem- ln de beginjaren van het Ne derlandse cabaret. Het clubje „De kattebel" met van links naar rechtsMien Vermeiden, Max Blokzijl, baronesse Van Bent- heim de Villeneuve, Jean Louis Pisuisse en Fie Carelsen. brandtsplein en Halvemaansteeg. Pisuisse overleed een half uur later in het Binnengasthuis, zijn echtge note overleefde de vorst van het Ne derlandse cabaret een uur. Duizenden waren bij de begrafe nis van Pisuisse en zijn vrouw. Bloemen en graven werden vertrapt door de opdringende menigte, die niets wilde missen van wat bij de geopende groeve gebeurde. Hier sprak ook Pisuisse's vroegere dok van Engeland naar het Verre Oosten. Een werk dat. voor het was uitgevoerd, in het Britse Lagerhuis nijdige vragen ontlokte. Dit dok, in opdracht van de Brit se marine in Wallssend on Tyne bij Newcastle gebouwd was hoger dan een gebouw van zeven verdie pingen. Het zou in twee delen wor den versleept. Eerst zou het midden, waarin de machines, Wallsend ver laten. Hierin waren 20 miljoen kilo staal en drie-en-een-half miljoen klinknagels verwerkt: daarna zou het voor- en achterstuk van het dok voor deze gelgenheid aan elkaar vastgeklonken zee kiezen op weg naar Singapore. L. Smit en Co's i nternationale sleepdienst, die het dok zou versle pen, had om dit monsterkarwei te kunnen uitvoeren van concurrent Wijsmuller in IJmuiden vier grote zeeslepers overgenomen. Het werk kon beginnen. Maar vóór het zover was, moest de Engelse regering ant- De helft van het Singapore- dok, even nadat het van de boch tige rivier de Tyne in open zee was gekomen. woord geven op de vraag waarom een Engels dok door Nederlanders versleept moest, worden. Het ant woord van de Britse regering in het Lagerhuis was: „Geen verzekerings maatschappij. ook Lloyds niet, wilde het dok verzekeren, tenzij Smit en Co de sleepopdracht kreeg". Op 21 juni 1928 voer de enorme kolos de Tyne af. De sleepboten de 24 september 1924 was een belang rijke dag in de Nederlandse postze- gelwereld. De eerste kinderpostzegels Wonen in Panj6 kan minder leuk waren aan postkantoren te koop. zijn dan het lijkt, want het aantal Drie zegels die als drie druppels inbraken in en om de Franse hoofd- j water op elkaar lijken. Alleen de stad neemt snel we. Tussen 1956 en|k'eur verschillend. De postzegel de „Humbel inc~ van twee cent was blauwgroen, die en 1966 werden er jaarlijks ongeveer f van 7% brum en de postzegel van veertienduizend inbraken gemeld, in t0 Mnt Ucht j* ontwerper van 1967 steeg het aantal tot zeventien- j de eerste Nederlandse kinderpostze- duizend en in 1969 zal in deze con- j gels is Georg Rueter. treden naar schatting vijfentwintig duizend maal worden ingebroken. Die cijfers, vertelt Marie Claire, gel den trouwens voor heel Frankrijk, een vermeerdering dus van bijna vijf tig procent in enkele jaren tijds. Maar de specialisten van politie en verzekeringsmaatschappijen zijn van mening dat het publiek heel wat kan doen om het kwaad in te dammen, namelijk de verleiding beperken. Vol gens hen hebben alle inbrekers één karaktertrek gemeen: luiheid. Goed „Zwarte Zee, Schelde. Indus" en „Roode Zee" onder bevel van kapl- teit Niels Persson bereikten na an derhalf uur open zee. Aan boord van de acht sleepboten was voor f 24.000 proviand en duizend boeken, een geschenk van de thuishaven Maassluis. Na een storm in het Ka naal. die het dok bijna drie dagen en nachten op dezelfde plaats hield, passeerde men na 18 dagen Gibral tar. Begin augustus werd Port Said bereikt. Hier werd gewacht op het voor- en achtereinde van het dok om samen door het Suezkanaal te gaan. Dit kanaal was voor de sleep, die elk verkeer gelijktijdig onmoge lijk maakte, uitgediept. De uitwijk plaatsen waren verbreed, de boeien weggehaald, want tussen wal en sleep bleef aan beide ztfden maxi maal drie meter ruimte over. Op 6 augusbus voeren beide dok- delen het Suez-kanaal in. 8 augus tus had men ook dit obstakel geno men. Verschillende kisten bier rij ker een cadeau van de passagier» van de passerende SS „Sibajak" stoomde men oostwaarts. Bij Aden moesten de twee slepen veertien da gen wachten, omdat de zuidwest moesson op de Indische Oceaan nog woedde. Vrijdag 13 oktober liep het kop en staartstuk Singapore binnen, drie dagen later volgde de middenmoot. Na 117 dagen en nachten varen wa ren de 8500 zeemijlen achter de rug. De Nederlandse kolonie in Singa pore organiseerde een enorm feest voor de sleepbootbemanningen, waar na de 8 sleepboten teruggingen naar Maassluis. Onderweg terug bracht de „Humber" vanuit Oporto het Engelse stoomschip „Finnauze" naar Sunderland en pikten de „Wit te Zee" en de „Roode Zee" nog ..even" in Suez de roerloze „Kerto- sono" van de Rotterdamse Lloyd op. Zi) sleepten dit schip via Marseille, waar de „Kertosono" een noodroer kreeg, naar de Maasstrad Terug in ons land werden de sle pers bestormd door de internationa le pers. Maar het enige dat de kran ten konden melden uit de mond van de kapiteins was: „Er is niets ge beurd" (kapitein v. d. Hoeven van .Wat moet ik nou vertellen" «kapitein Verschoor van de „Witte Zee"); „Het mooiste mo ment was toen we in Singapore voor anker gingen" (kapitein Niels Persson, leider van de equipe). Nee. veel woorden maakten de Ne derlandse slepers niet vuil aan de enorme prestatie die ztf hadden ge leverd. Zij maakten zich reeds op om de volgende te vervullen: weer een scheepsdok. dat van Tyne naar Wellington in Nieuw-Zeeiand ge bracht moest worden. Vijfduizend zeeemijlen verder dan Singapore. Wij waren niet het eerste land dat weldadigheidspostzegels met een toeslag voor liefdadige doe- len uitbracht. In 1897 gaven twee afgesloten huizen met solide sloten Australische staten r eeds, ter vie- en stevige kozijnen willen nogal ring van het regeringsjubileum van eens ontmoedigend werken op de on dernemingslust van lieden met kwa de bedoelingen. En de huisvrouwen kunnen in dit opzicht heel wat doen bouw en onderhoud van ziekenhui vriend, waarmee hij jarenlang haddoor zich niet te bezondigen aan 7-en. opgetreden: Max Blokzijl, die 19 BeUku, domheden als sleutel-onder- Nederland bracht de eerste wel. Koningin Victoria, twee postzegels uit van 1 en 2% penny. De koopprijs was echter twaalf maal zo hoog: 1 en 2V» shilling. Het verschil was voor jaar later eveneens door kogels zou sterven. In 1946 werd Blokzijl we gens hulpverlening aan de bezetters gefusilleerd de-mat en het open laten van klei- dadigheidszegels in 1906. Drie post- zegels van één. drie en vijf cent die ne. onschuldig-lakende venstertjes in ten bate van de Amsterdamsche de woning. vereeniglng tot bestrijding der tu berculose voor het dubbele bedrag werden verkocht. Zwitserland had de primeur van de kinderpostzegels, toen het in 1913 de extra opbrengst ten goede liet ko men aan het misdeelde kind. Elf jaar later effende een Konink lijk Besluit de uitgifte van de eerst* Nederlandse kinderpostzegels. Er werden dat eerste jaar 1924 757.600 postzegels van twee cent. 551 600 van IV» cent en 977.100 zegels van 10 cent verkocht. De opbrengst was bescheiden maar toch veelbelo vend. f51.623. In 1926. toen er naast kinderpostzegels ook de kinderbrief kaarten werden uitgegeven, werd d« ton overschreden. Maandagavond 10 augustus 1925 om precies 7 uur, trok een verschrikkelijk noodweer over ons land. Het centrum ervan lag in het stadje Borculo in de Achterhoek, waar een cycloon in precies een kwartier bijna alle daken van de huizen veegde. Zonder onderscheids des geloofs raasden de elementen, want ge lijktijdig stortten de katholieke en her-

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11