Damesploeg behoort nog tot de Europese klasse Strafschoppen helpen Noordwijk aan zege Atletiek interland in Uden UEFA pleit voor grotere sportiviteit Drie medailles voi Leidse jeugdatlek „Strengere straffen" Nationale kampioenschappen Strijd om Dokters-Cup uit: Oost-Duitsland te sterk voor Russen Gelukkig ir vorm Geen Russis; atleten iiu Europese pl MAANDAG LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBL, UDEN (GPD) Wilma van den Berg heeft haar plaatsgenoten getoond tot de Europese top te behoren. De atlete van de ver eniging „De Keien", die dit weekeinde in het fraaie atletiek- stadionnetje de interland NederlandFrankrijkZweden or ganiseerde, liep in deze „thuis"-wedstrijd de 100 meter in 11,4 seconden en evenaarde daarmee opnieuw haar Nederlands re cord. Ook op de 200 meter was de Udense atlete, die zaterdag en zondag in de Europese ploeg zal starten die in Stuttgart tegen Amerika uitkomt, ongenaakbaar. Als derde loopster in de 4 x 100 m-ploeg roffelde zo bovendien de 100 meter zo razend snel af, dat Hillie de Lange-Gankema de Nederlandse zege veilig kon stellen. Het werd één van de vele Nederlandse over winningen, want de ontmoeting tegen Frankrijk werd veel ruimer (8066) gewonnen dan het jaar ervoor. De Nederlandse dames-atletiekploeg behoort nog tot de Europese klasse. De tijd van de 4 x 100 m ploeg was nog niet bepaald om over te juichen, maar wanneer Corrie Bakker en Mieke Sterk weer in de selectie wor den opgenomen, moet een tijd van 44,8 sec. mogelijk zijn. Het moet toch ook mogelijk zijn, dat de twee West- phal-sympathisanten ln die selectie zullen komen. Geen van beiden zal slechte herinneringen bewaren aan dit heroptreden in het oranjepak. Mieke Sterk verbeterde het record op de 100 meter horden en bracht het op 133 sec. Corrie won het ver springen met 6.12 m. Mede door de punten van deze twee atletes kwam de overwinning tot stand. Wil West- phal was aanwezig, praatte met zijn pupillen. Buiten het hek van het middenterrein, dan wel te verstaan. Het blijft en onverkwikkelijke zaak Zeker als men weet hoe sterk de Ne derlandse dames-atletiekploeg op dit moment is. Zonder deze zaak zou de supprematie over landen als Frankrijk en Zweden nog veel groter zijn. Trainingsloop Ver weg van het rumoer rond Westphal staat Maria Gommers. Met een gemak en een souplesse als be trof het een trainingsloop was Maria de snelste op de 800 meter. Ilja Keizer, die een korte tijd op kop liep, werd dankzij haar felle eind sprint tweede. Zij kon zich nog net de Zweedse Anne-Marie Nentzell van het lijf houden. Beiden kregen de zelfde tijd, hetgeen voor de Zweedse een nieuwe nationaal record bete kende. Maria liep ook nog een 400 me ter, in de 4 x 400 meter estafette. Het laatste nummer van de interland, het meest spectaculaire nummer ook. De Francaises liepen vorige week een nieuw wereldrecord en wa ren dus favoriet (met de Olympische kampioene Colette Besson in het midden), maar de Zweedsen wonnen het nummer zeer verrassend. Colette Besson moest als laatste Franse loopster een enorm stuk in halen, leek daarin in de laatste bocht te slagen, maar de Zweedse Karen Maria Oommers en Ilja Keij- zer in heftig duel gewikkeld tij dens de 800 meter in de drielan- denwedstrijd NederlandFrank rijkZweden voor dames. Maria Gommers won het nummer. Lundgren-Wallgren, ook een uitste kende 400 meter-loopster, bleef de weelderig zwartgelokte Colette voor. Nederland werd op dit nummer der de. Die 400 meter is voor Nederland een stuk tragiek. Tilly van de Made, Myrna van de Hoeven, Lia Louer, aangevuld met een Stans Brehm. Wil ly Wokke, wat een ploeg zou dat zij Maar ja. na de Olympische Spelen besloot Myrna van de Hoeven niet meer in grote wedstrijd uit te ko men. Lia Louer is inmiddels moeder van een zoon, Marko. geworden. Lia, die aanwezig was in Uden. zei mis schien wel weer te gaan trainen. Tilly van de Made, de derde 400 me ter ster is geblesseerd, zodat Ne derland op het nummer waarop het jarenlang de toon heeft aangegeven, niet eens op het podium kwam. de enige maal tijdens deze interland. Nederland kwam diverse malen met twee atletes op het podium: An neke de Bruin en Jet van Wagenin- gen by het discuswerpen, Els van Noorduyn en Mieke van Rangelrooy by het kogelstoten, Anneloes Bos man en Els Gommers op de 1500 me ter en Maria Gommers en Ilja Kei zer op de 800 meter. stelde Miep van Beek een beetje te leur. Zy verbeterde ditmaal haar persoonlijk record niet en sprong 5.45 m. Op de 200 m. haalde ze dat echter weer in, 24.9 sec. Daarmee was de limiet ruim gehaald. Hillie de Lange, die na de eerste dag een beet je was weggezakt, kwam door een sprong van 5.74 m en 25.1 sec. op de 200 meter nog op de derde plaats. Een volledige Nederlandse triomf. Het ziet er naar uit, dat van Miep van Beek, die traint by Ton Eyken- boom, nog veel verwacht kan wor den. Uitslagen Nederland heeft de landenwed- stryd tegen Frankrijk en Zweden gewonnen. Van de Franse dames won Nederland met 8066, van de Zweedse dames met 8055. 100 meter: 1. Wilma van den Berg (Ned.) 11.4 seconden (evenaring Ned. record), 2. Sylviane Telliez (Fr.) 11,5, 3. Domi nique Descatoires (Fr.) 11,8, 6. Josje Rademakers (Ned.) 12,3. 100 meter horden: 1 Mieke Sterk (Ned.) 13.8 (nieuw Ned. record), 2. Jeanne Schoebel (Fr.» 14,0, 6. Trudy Ruth (Ned.) 14.8. Discuswerpen 1 Anneke de Bruin (Ned.) 52.52 meter, 2. Jet van Wageningen (Ned.) 48.04 m., 3. Claude Cuvelier (Fr.) 47.32m. 800 meter: 1. Maria Gommers (Ned.) 2.03.4, 2. Ilja Keizer (Ned.) 2.04.1, 3. Anne- marie NenzeH (Zw.) 2.04.1 (nieuw Zw. record). 200 meter r 1. Wilma van den Berg «Ned.» 23.5, 2. Sylvianne Tellieze (Fr.) 23.6, 3. Celette Besson (Fr.) 24.1.3, 4. Mieke Sterk (Ned.) 24.5. 400 meter: 1 Nicole Duclos (Fr.) 58.2, 2. Ka rin Lundgren (Zw.) 54.3, 4. Stans Vijfkamp Op een nummer domineerden de Nederlandse atletes volledig. By de vijfkamp werden de drie Nederlan se deelneemsters ok de eerste drie in de eindrangschikking. Het was echter niet Marjan Ackermans die op de bovenste trede van het erepo dium mocht klimmen ditmaal, maar de pas 19-jarige Miep van Beek. Zy haalde maar meteen 4636 punten, een nieuw Nederlands record en een vliegticket voor de Europese kam pioenschappen in Athene, want de limiet is 4600 punten. Marjan Acker mans haalde de limiet ook, zy het maar net, 4605 punten. Miep van Beek begon zaterdag met een goede 100 meter horden in 14,6 sec. Bij het kogelstoten kwam zij maar liefst 1.14 m verder dan haar verste stoot ooit was geweest. En by het hoogspringen verbeterde zy haar persoonlijk record met 8 centimeter Zy ging met de Fossbury-flop over 1.67 m. Na de eerste dag leide Mar jan Ackermans nog wel, maai- het verschil was slechts 10 punten. Bij het verspringen de volgende dag, GENÈVE (ANP» De Europese voetbalunie (UEFA) heeft zater dag in Genève een dringend be roep gedaan op de nationale bon den. clubbesturen, spelers, scheids rechters, trainers, coaches en voor alles het publiek, om de sportivi teit bij voetbalwedstrijden zo min mogelyk geweld aan te doen. In een officieel oommuniqué wijst de UEFA er op dat dit lichaam al les in het werk zal stellen om in cidenten in de toekomst te voor komen tydens wedstrijden die on der supervisie van de UEFA wor den gespeeld. Onsportiviteit op het veld of op de tribunes (het afste ken van vuurwerk en het gooien van voorwerpen op het terrein) en het onbevoegd en massaal betre den van het speelveld (ook na af loop) zal in het vervolg bestraft worden. Men denkt in dit verband aan de uitsluiting van een club in een internationaal toernooi of het taboe verklaren van een stadion voor belangrijke wedstrijden. „Daardoor worden niet alleen de verenigingen gestraft maar ook de supporters, die de dupe zyn van een fanat.eke en op relletjes belus te minderheid", aldus het commu niqué. Als de omstandigheden het recht vaardigen is een speciale commis sie van de UEFA bevoegd om een wedstryd, die byv. gestaakt moet worden wegens ongeregeldheden, voor de schuldige club met 03 verloren te verklaren. Scheidsrechters en grensrechters moeten in het vervolg van de eer ste minuut strenger optreden en indien noodzakelijk onpopulaire maatregelen nemen. De UEFA drukt hen op het hart in situaties die de veiligheid van spelers, scheidsrechters of lijnrechters in gevaar brengen, de wedstrijd on middellijk te staken. Miep van Beek Brehm (Ned.) 55.7, 6. Too6 Peters (Ned.) 56.9. Hoogspringen: 1. Gislaine Barnay (Fr.) 1.71, 2. Martine Dubucquoi (Fr.) 1.66, 3. Ma- rü van de Raadt (Ned.) 1.63. Kogelstoten 1. Els van Noorduyn (Ned.) 1635, 2. Mieke van Rangelrooy (Ned.) 15.06. Verspringen 1. Corrie Bakker <Ned.) 6.12. 2. Mariene Cangnio (Fr.) 6.08, 5. Ella Deurlo (Ned.) 5.73. Speerwerpen 1. Margareta Carell (Zwe.) 49.05, 3. Carry Filler (Ned.) 44.24, 6. Wil Hulshof (Ned.) 39.33. 1500 m.: 1. Anneloes Bosman (Ned.) 4.24.2, 2. Maryvonne Dupureur (Fr.) 4.27.9 «nieuw Fr. record), 3. Els Gommers (Ned.) 438.6. 4 x 100 meter: 1. Nederland (Rademaker. Ruth, Van den Berg, De Lange» 46.0, 2. Frankrijk 46,4, 3. Zweden 46.8. 4 x 400 meter 1. Zweden 3.41.1 (nieuw Zweeds re cord, 2. Frankrijk 3.41.7, 3. Neder land (Scholte, Gommers. Peters, Sterk) 3.47.4 (nieuw Nederlands re cord). De gedetailleerde uitslag van de vijf kamp luidt: horden, kogel, hoog, ver en 200 me ter». 1. Miep van Beek (Ned.) 4636 pnt. (14,6—11.95 —1.67— 5.45— 24.9), 2. Marjan Ackermans (Ned.) 4605 pnt. (15.9— 12.54— 1.69— 5.62— 25.8)., 3. Hillie de Lange (Ned.) 4404 pnt. LEEUWARDEN Slechts een kleine groep junioren uit het district Leiden maakte de verre trip naar Leeuwarden om daar deel te nemen aan de nationale jeugdkampioen schappen atletiek. Met lege handen kwam men echter niet naar huis. Bij de jongens vielen de twee A-junioren Eddy Rauws en Harry Frauenfelder, beiden van het Leidse Holland, in de pryzen. Eddy Rauws legde by het polsstokhoogspringen met een sprong van 3.60 meter beslag op de zilveren medaille. De Holland-atleet, die in één seizoen is doorgestoten naar de nationale top, evenaarde met deze hoogte zyn eigen Leidse re cord. Op 3.70 meter had hij de pech de lat, die hij reeds met zijn lichaam was gepasseerd, er met zijn hand af te wippen. Bij het speerwerpen be haalde Harry Frauenfelder een der de plaats. De oranjebroek, die dit seizoen goed op dreef is, wierp de speer, pal tegen de wind in. naar 53.08 meter. Een worp van bijna 55 meter belandde juist buiten de werp- sector. Bij de meisjes B kon de pittige Carla Grimbergen van De Spartaan uit Lisse de thuisreis met een natio nale titel aanvaarden. Carla behaal de het kampioenschap op de 600 m ln 1.38.9, een tyd die door de sterke wind werd benadeeld. In de finale 600 m meosjes B was De Spartaan met maar elifst drie atletes vertegenwoor digd. Truus Ransdorp werd zesde met 1.42.0 en Yvonne Deimveld achtste met 1.42.6. Hennie Grimbergen, een jonger zusje van Carla, haalde juist niet de finale. Ineke Nooyer, even eens van De Spartaan, viel by het verspringen net buiten de pryzen. Zij behaalde een vierde plaats met 5.01 m. B(j de meisjes A werd Wilma Geerlings zevende by het speerwer pen met 29.40 m en Lia Kortekaas achtste met de discus. 31.93 m. Wil v. d. Klauw werd op de 3000 m j.A. achtste in 9.10.-. Op hetzelfde num mer bij de B-jongens eindigde Mar cel Anceaux (Holland) als elfde in een tyd van even boven de elf minu ten. WÊÊÊÊ De opvallendste junior Aq j kampioenschappen was de Ron van Wilgen. Hij sprongl jongens 7.34 (-!!) ver en v. m. in 11.3 sec. Enkele uitslagen: Jongen rfjc 100 meter: 1. Van Beek (llpD 11.2 sec., 2. WiUekes (VSL1 3000 meter: 1. Hermens (UNjelli 2. Van der Bui gt <HHC) 8.51, Polsstokhoog1. Van Dinthi Henrik) 3,80, 2. Rauws i! 3,60. 200 meter: 1. Willeskes (VSt sec 2. Van Beek (Haag'68) 22 Discuswerpen: 1. Van (PAC) 46,90 m 2. De Jong 46.36. 800 meter: 1. Reynders 1.54,4, 2. Van Lieshout (I 1. Knottnerus (BAV) 6,8 der Does (PAC) 6,88. 400 meter: 1. Visser (DEM) 2. Flipse (AV'56) 51,0. Speerwerpen1. Van Abcoud 60.64; 3. Frauenfelder a 53.08. Meisjes Ar Verspringen 1. Valkenberg 5.56. 2. Visser (Atmoeds) Discuswerpen: 1. Stalman 37,45. 2. Landerloo (Ci 100 meter: 1. Vooys «Olymp sec. 2. Hofman (Scheldespa 400 meter: 1. Schipper (Tk sec. 2. Koermeling (Cissa) 5 'etl Kogelstoten: 1. Valkenberg 12,37 m, 2. Landeloo «Caesa^' 800 meter: 1. Van de Kerkhof^ 2.15,1, 2. Schipper (Tion) i® CHORZOW (ANP) Oost-Duits- lana heeft zich dit weekeinde in het Poolse Chorzow aangediend als het sterkste Europese atletiekland. In de drielandenwedstryd tegen Rusland en Polen behaalden de Oostduit- I se atleten een overwinning 109— 102) op de tot nu toe altijd sterke re Russen. Een van de weinigen die erin slaagden de lange reeks Oostduitse overwinningen te doorbreken was Nadasja Tsjitsjowa, de 23-jarige Russische kogelstootster. Als eerste I vrouw ter wereld stootte zij zondag over de twintig meter, waarmee op nieuw een van de droomgrenzen in de atletiek werd geslecht. Tsjitsjo- va kwam tot 20.09 meter, 37 centi meter boven het oude record dat reeds op haar naam stond. Hoewel de Oostduitse dames van de Russinnen verloren (67-61) lever de naast Tsjitsjova de Oostduitse Kaam Balzer een uitstekende presta tie. Zij won de 100 meter horden in 13,2 seconden en lange tyd nam men aan dat zy hiermee de nieuwe wereldrecordhoudster was. Toen na de wedstrijden echter de juryrap porten bekend werden, bleek dat het windvoordeel (2.5 meter per secon de) te groot was geweest. GENUA (ANP) De serse kampioene op de 10 200 meter, Roswitha Scb zat met haar echtgenoot I 11 te drinken in een bar in G B toen ze zag dat een ja iets uit haar auto pakte rende alsof het een kamp schap betrof achter de aan en na een jacht meter kreeg ze hem te pi_^. waarna ze hem aan de p overhandigde. „Gelukkig c in vorm ben", vertelde Rojfv later aan de carabinieri had ik hem waarschijnlijk te pakken gekregen". et. e p& (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK Noordwijk behaalde zaterdagavond op ei gen terrein, in de strijd om de zogenaamde Dokters-Cup, een 32 overwinning op Quick Boys. De Noordwijkers, die eerder Rijnsburgse Boys en Ter Leede uitschakelden, hebben deze tro fee nu zeer dicht binnen bereik. Aan de returnwedstrijd in Kat wijk hoeven de Noordwijkers maar één punt over te houden om zich winnaar te mogen noemen. Tennis Het Nederlandse IC- team heeft gisteren in Brussel een temnosontmoeting tegen het Belgische IC-team met 4-5 verloren. Christian Kuknke heeft voor de derde maal zijn landgenoot Wilhelm Bungert een nederlaag toegebracht. In de finale van het internationale toernooi in Dusseldorf won hij in viers sets: 6-1, 6-8, 6-2, 6-2. Win naar van het heren enkelspel bij de internationale Zweedse kampioen schappen in Baastad werd de Span jaard Manuel Santana. In de fi nale won hij verrassend gemakkelijk van de Roemeen Tiriac (8-6 6-4 6-1). De uitslag bij NoordwijkQuick Boys kwam op een wat vreemde ma nier tot stand. Er moesten twee strafschoppen aan te pas komen om Noordwijk aan een magere 32 over winning te helpen. Maar ondanks dat hebben de talrijke toeschouwers zich geen ogenblik verveeld. Er was volop sfeer en de wedstryd zelf was ryk aan spannende momenten voor beide doelen. Het spelw as overigens niet van dien aard. dat men in beide kampen met veel vertrouwen de ko mende, zo erg belangrijke competi tie tegemoet kan zien, maai- er is on getwijfeld in beide kampen een goede kern waarop voortgebouwd kan worden. Bovendien mag niet uit het oog worden verloren dat verscheidene „vaste" spelers door vakantie afwezig waren. Conditie Noordwijk bleek in de eerste helft duidelijk gevaarlijker en toonde iets meer conditie dan Quick Boys. De snelle linksbuiten Spaanderman was de gevaarlijke man in de Noord- wijkse voorhoede. Toen een felle in zet van hem door keeper van Duy- venbode niet goed kon worden weg gewerkt, had Dik Heemskerk weinig moeite om te scoren: 10. Quick Boys was in het veld niet zwakker, maar aanvallend kon men niet ge vaarlijk worden. Het bleef by een aantal corners en een paar harde schoten die geen doel troffen. By Noordwijk liep het aanvallend beter. Lat en paal moesten er aan te pas ko men om bij de Katwijkers een doel punt te voorkomen. Maar toen Bram Barnhoorn met een fraaie snoekduik binnen de beruchte lijnen de bal wegsloeg, was het weldra 20. want Piet v. d. Luyt gaf keeper Van Duy- venbode by de strafschop geen en kele kans. Rozen Met deze voorsprong leek Noord wijk op rozen te zitten. Dat veran- Noordwijk won enigszins for tuinlijk met 32 van Quick Boys. Hier een aanval op het doel van de Noordwijkers. (Foto LD/Holvast) derde na de rust direct, want uit de eerste de beste Quick Boys-aanval maakte Van Duyn van een lichte aarzeling in de Noordwykse verdedi ging gebruik en verkleinde de ach terstand tot 21. Was Noordwijk voor de rust de betere ploeg, na de rust was dat ongetwijfeld Quick Boys. Andries van Leeuwen trok via een schot (dat van richting werd veranderd) de stand gelyk: 2—2. De strijd om de leiding werd uiteindelijk door Noordwijk gewonnen, „weer" door toedoen van Bram Barnhoorn, die overigens een goede wedstrijd speelde. Bij een aanval kon hy op nieuw zyn handen niet thuishouden en weer maakte v. d. Luyt met de penalty geen fout. Het was sneu voor Quick Boys, maar de overtreding viel niet te betwisten. Quick Boys zou nog meer teleurgesteld worden, want toen Van der Plas twee minuten voor het einde door de Noordwykse verdedi ging snelde, werd hy op een dusda nige wijze van het scoren afgehouden dat iedere arbiter resoluut naar de elfmeterstip had gewezen, alleen de heer Bos deed het niet. Noord- wijks overwinning was al met al dus I wel fortuinlijk te noemen. DEN HAAG (ANP) - 1 wedstrijd Europa-Amerika, d* en 31 juli in het Neckaj Stuttgart wordt gehouden, geen Russische atleten deef., Ir A. Faulen, vooi-zitter van ropa-commissie van de IAAf ving zaterdagavond een tele# afmelding van de Russen. In het telegram heet het Russen in verband met de i wedstrijd Verenigde Staten-! die dit weekeinde in Los Angd gehouden, geen atleten besd kunnen stellen. Ook bij de eerste wedstrij sen Amerika en Europa, die vof in Montreal werd gehouden, de Russen verhinderd. Golf De Brit Tony Ja< het open Britse golfkampW dat in Lytham werd gehoud wonnen. Het was de eerste kd 1951 dat een Engelsman d«* die 35.000 gulden oplevert, o naam schreef. Jacklin had laatste van de vier ronden 72 slagen nodig, waardoor zij' over de 72 holes op 280 slagen' Zeilen De Brit Rodney f is in de Baai van Napels werd pioen in de Flying-Dutchmd geworden. De Brit eindigde boot Superdocious in de i laatste race voor de vijfde eerste. Pattison en zyn bei»'- lid Ian McDonald-Smith beö in Acapulco vorig jaar ook de pische titel.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 8