Schut toch eens met litstel huurverhoging Bespreking in Chabarowsk na ruzie hervat Hotelrat stal topgeheimen Maan-stunt Russen in finish van wedloop 4 Loena-XV op weg Politiek Den Haag verwacht: Dekkingsplan VRIJ WARM NACHTELIJK DUEL AAN SUEZKANAAL Striptease voor politiebureau J ele duizenden postduiven uit v l iegi vedstrijd worden vermist Treinpersoneel versliep zich... (§ud Qlieuwb («richt 1 maart 1860 MAANDAG 14 JULI 1969 No. 32838 LEIDSCH DAGBLAD E. A. E van Dishoeck dredacteurDrs. J. R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4.70 por maand (bü vooruitbetaling)losse nummer* f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T (Van onze parlementaire redactie) Een tot de laatste plaats be zet Circustheater in Schevenin- gen heeft zondagavond een oog verblindende en oorverdovende uitvoering voorgeschoteld gekre gen van de hyper-hippe musical ..Hair" in de Londense versie. Het was de eerste maal, dat het gezel schap. dat al acht maanden met ..Hair" het Shaftesbury Theatre in de Britse hoofdstad bespeelt, met de musical optreedt in een groot theater in het buitenland Eerder dit jaar was het in Mon- treux tijdens het aldaar gehou- i den festival voor een kleiner pu bliek opgetreden. Het Londense I gezelschap was in de nacht van zaterdag op zondag naar ons I land overgevlogen. EN HAAG (GPD) Minister Schut van Volkshuisvesting Ruimtelijke Ordening schijnt met zijn collega's in het kabi- overeenstemming te hebben bereikt over het tijdstip waar- rolgend jaar de huurverhoging van 6 procent moet ingaan, pel deze bewindsman kortgeleden nog ernstig bezwaar ikte tegen uitstel tot 1 juli, overeenkomstig het SER-advies, jnt minister Schut nu bezweken te zijn. Hem zouden in daarvoor ruimere financiële middelen in het vooruitzicht gesteld. Hhet uitstel precies een half .iaar (nis nog niet zeker. Een woord- Ier van het ministerie van shuisvesting en Ruimtelijke Or- ig zei vanochtend, dat de theo- she mogelijkheid bestaat dat de rerhoging net als dit jaar, lts drie maanden later in gaat. t kabinet dat waarschijnlijk Jerdag al de besprekingen over legroting 1970 afrondt, zou het ge week eens zijn geworden over dekkingsplan. Minister Witteveen ancien) zou bij collega's uit an- regeringspartijen op nogal har- egenstand zijn gestoten in ver band om de b.t.w. per 1 januari a.s. nogmaals te verhogen. Zeker is in elk geval dat de oor spronkelijk tijdelijke accijnsverho ging op benzine, bier en alcohol niet meer ongedaan gemaakt zullen wor den en dat de al een keer uitgestelde verhoging van de motorrijtuigenbe lasting nu zeker zal doorgaan. Bij de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting, een maatregel j ter correctie van de inflatie gedu rende deze kabinetsperiode, schijnt 't kabinet 't eens te zijn over 'n ver deling over 1970 en '71 In dit geval zal waarschijnlijk de formule 2 op 1 worden toegepast: zes honderd mil joen gulden per 1 januari a s. en nog eens driehonderd miljoen gulden een jaar later. 10TTERDAM (GPD) De terdamse recherche heeft voor miljoenen guldens zekerde koffer met chemi- formules, die uit een Rot- dams hotel was gestolen, ïn achterhalen. De koffer, idom van een door de po- e niet met name genoemd itenlands bedrijf, had een dit bedrijf onschatbare arde. bleek te zijn gestolen door een jarige man die op 11 juni uit de d inrichting Groot Batelaar in iteren wegliep. Tijdens een lang- ig verhoor heeft de man. die vaste woon- of verblijfplaats nog tal van diefstallen uit ilkamers bekend. Hij zal morgen de officier van justitie worden Bd. Rotterdamse recherche heeft tnan in de nacht van donderdag vrijdag in een Rotterdams hotel (gehouden. Hij werd er al van dacht in verscheidene hotels in Ierland diefstallen te hebben ge- Sinds hij op 11 juni de in- waann hij krachtens een raardelijke terbeschikking- Hing van de regering verbleef, ek#"' verb eef hij in ger^nommeer- hotels in Rotterdam, Amsterdam en Dordrecht, waar hij om te be- I giiinen de rekeningen niet, betaalde. I Om zich de voor zijn entree in een Rotterdams hotel benodigde bagage te verschaffen, brak hij in bij een aits in de Jongkindstraat. Hij stal in de woning een koffer, een diplo- matentas en enkele kledingstukken. In de hotels zag hij kans kamer sleutels te bemachtigen. In ver scheidene kamers maakte hij zich van geld, sieraden en andere goe deren meester. Wat hij daarvan niet kor gebruiken, liet hij weer in een ander hotel achter. Tijdens zijn strooptochten kwam hij ook in het bezit van de koffer j met chemische formules. Deze kof- 1 fer en verder ook vrijwel alle andere 1 goederen die hij heeft gestolen, zijn J door de Rotterdamse recherche te- ruggevonden. 4 I' «l; ij CS (ADVERTENTIE) k Bilt verwacht van heden tot tedagavond: droog, vrij warm en moApclijk zonnig weer. Weinig wind. de dag in de kuststreken van zee (Opgemaakt te 12.40 uur) lustri o ind v Ves STRANDVERWACHTING morgen weer zomers en zon- strandweer met een zwakke ver- ^erlijke wind. In de middag tem- waturen van 22 a 23 graden. Zeewa- r 17 graden. Vooruitzichten: hoge- "fccentrum blijft in de buurt met torlopig aai en warm strandweer. 15 JULI 1969 ind op: W.37 uur; onder: 20.54 uur *aan op: 04.55 uur; onder: 21.52 uur ««water in Katwijk: 3.41 en 16.08 laagwateren 11.57 uur. ui nummer bestaat uit 14 pagina'* TEL AVIV (AP) Israëlisch en j Egyptische batterijen hebben van- nacht een duel geleverd waarbij een i Israëlische soldaat licht werd ge- wond, aldus deelde het Israëlische J leger vanochtend mee. Het schieten met artillerie en lichte wapens con centreerde zich ten zuiden van Al Quantara en ten zuiden van de Gro te Bittermeren, aldus ee. woord voerder. Inmiddels is men gisteren begonnen met de bouw van een nieuwe para militaire voorpost in Sjeikn Zoweid tussen Rafah en El Arisj. Het wordt de derde Israëlische I „nabal" (soldaten-boerderijin de bezette Sinai-woestijn. De ande- 1 ren zijn nahal Sinai en El Arisj en nahal lam aan de bardawil-lagune. I Ook gisteren hebben Arabische guerrillastrijders weer aanvallen op Israël uitgevoerd. Er werd een ra ket-aanval uitgevoerd op een neder- j zetting in de buurt van Tiberias, waarbij een huis werd beschadigd, electriciteitsleidingen werden ver- j nield en oogsten werden vernietigd. I Bi; de aanval op de nederzetting I werd gebruik gemaakt van de Tsje- choslowaakse katoesja raketten. Het uit zeven personen bestaande gezin van 't getroffen huis heeft zich met moeite in veiligheid kunnen stellen. Israëlische troepen schoten terug met artillerie. In de Jordaanvallei heeft een Is raëlische legerpatrouille drie sabo teurs gedood. Sinds vrijdag zijn er nu zeven Arabische infiltranten door het Israëlische leger uitgeschakeld, aldus een mededeling van het hoofd kwartier in Tel Aviv. Bij het incident in de buurt van Oem Sjoerat by de Dode Zee, leden de Israëliërs zelf geen verliezen. (Van onze redacteur ruimtevaart) LEIDEN (GPD) De Russen heb ben gisteren een ruimtevaartuig in de richting van de maan gelanceerd, namelijk de Loena-XV. Als doel van de vlucht hebben zij slechts vermeld de „beproeving van het instrumen tarium voor een ruimtestation en uit breiding van de wetenschappelijke studie van de maan en de ruimte in de nabijheid van de maan". De lan cering vond plaats zondagochtend om 3.55 uur Ned. tijd. De aankomst in de buurt van de maan wordt mor gen of a.s. woensdag verwacht de dag waarop de eerste Amerikanen naar de maan worden gelanceerd voor een landing van mensen op onze naaste buur in het heelal. De Russen plegen niet meer over de doelstellingen van hun ruim te - vluchten bekend te maken dan al via waarnemingen van Westerse grond stations is vast te stellen, zodat zij het uiteindelijk resultaat van de vlucht als een succes kunnen bestem pelen en de niet verwezenlijkte doel einden kunnen verheimelijken. Het is derhalve mogelijk (gezien de uitlating dat niet alleen de omgeving van de maan, maar ook de maan zelf door de Loena-XV nader wordt be studeerd). dat een zachte landing op het programma staat. In dat geval is het waarschijnlijk, dat de Loena tot opdracht heeft grondmonsters te ne men en daarmee naar de aarde terug te keren. De Russen zouden daarmee de primeur hebben van het op aarde brengen van maanmateriaal. De Amerikaanse maanreizigers starten pas woensdag, wanneer de Russische Loena geland kan zijn. De Loena kan eventueel in enkele uren zijn taak op de maan vervullen en naar de aarde terugkeren in een vlucht van drie dagen. Dan hebben de Russen, wan neer alles via plan verloopt, vier dagen eerder maanmateriaal op aar de dan de Amerikanen, die er pas 24 juli mee moeten terugkeren. Dat zou een propagandistische stunt zijn van de eerste orde, maar beslist niét een wetenschappelijke of technische prestatie die boven die van de Ame rikanen uitgaat. Wanneer de Russen enigszins re delijk de benodigde quarantaine maatregelen in acht nemen, dan maakt het weinig uit of maanmate riaal een paar dagen eerder wordt aangevoerd als het nadien toch nog vele weken hermetisch afgesloten moet blijven en bovendien wanneer men bedenkt, dat het onderzoek van het materiaal en de beoordeling van deze studie nog vele maanden vergt. De laatste tijd gingen reeds hard nekkige geruchten, dat de Russen pogingen van deze aard in het werk stelden, waarbij reeds enkele mis lukkingen zouden zijn geboekt. Men verwachtte donderdag j.l. een laatste vertwijfelde poging van de Russen om op deze wijze nog een prestige winst te boeken tegenover de Ame rikanen, die thans naar alle waar schijnlijkheid de geschiedenis ingaan als de eerste mensen op de maan. Absurd maar mogelijk Er is nog één, vrij absurd aandoen de mogelijkheid, maar ook deze mag niet geheel worden uitgeschakeld. De Russen slagen er zeker niet in de Amerikanen vóór te zijn met de eerste voetstappen op de maan vol gens de vlucht- en landingstechniek van de Amerikanen Maar hebben zij misschien een andere techniek ont wikkeld, die nog wel niet helemaal is uitgeprobeerd, maar toch als veilig wordt aanvaard? Het is, als gezegd, vrij fantastisch, maar toch mogelijk. Juist omdat de Russen niets over hun plannen en systemen bekend maken en in grote sprongen vooruit gang plegen te boeken. Het zou denkbaar zijn, dat de Rus sen door de Loena-XV, een capsule voor bemanning, een lanceerplatform en brandstof op een bepaald punt op de maan laten neerzetten en daarbij later een bemand ruimtevaartuig la ten landen. De Rusische maanlan der (s) zou (den) dan van dit tevoren gedeponeerde retourvaartuig gebruik kunnen maken voor een veilige te rugkeer naar de aarde. Op deze wijze zouden zij toch nog de eerste mense lijke voetstappen op de maan kunnen zetten, maar alleen wanneer zij vóór woensdag a.s. een bemand ruimte vaartuig lanceren in de richting van de maan. Het lijkt een bijzonder onwaar schijnlijke doelstelling van de zon dag gestarte Loena-XV, maar bij de Russen moet ten aanzien van het ruimtevaart-programma niets voor onmogelijk worden gehouden. Al met al worden het spannende dagen in een wedloop, die geen we- Geruchten zenlijke betekenis heeft in de historie van de mensheid, maar toch op dit moment wel van enorme betekenis is uit prestige-over weging en. MOSKOU (TASS) De Chinese delegatie, die in de Russische stad Chabarowsk met de Russen bespre kingen heeft gevoerd over scheep vaartkwesties op de rivieren aan de gemeenschappelijke grens, doch za terdag de onderhandelingen als ge volg van het recente incident op het eiland Goldinski in de grensrivier Amoer afbrak, is binnen 24 uur van gedachten veranderd. De Chinezen lieten gisteren weten, dat zij toch bereid zijn in Chabarowsk te blijven en de besprekingen voort te zetten. De Russen waren vervolgens even eens tot hervatting van de confe rentie bereid. De onderhandelingen van de in 1951 gevormde „gemengde commissie" in Chabarowsk begonnen op 18 juni van dit jaar. Zij hebben ten doel scheepvaartproblemen op de grensri- I vieren Oessoeri, Amoer, Argoen. Soengatsja en het Hankameer tot e^n oplossing te brengen. Doordat j de rivieren door de toevloed van smeltwater vaak hun loop verande- j ren moeten de scheepvaartroutes herhaaldelijk opnieuw worden vast- gesteld. Intussen meldde Reuter gisteren uit Nieuw-Delhi dat Chinese militai- ARNHEM GPDZeven jongens zyn door de politie ingerekend, toen ze in Nijmegen een strip-tease op de openbare weg uitvierden. De zeven jongere, in leeftijd va- j riërend van 15 tot 17 jaar, hadden de ochtend gebruikt om in Nijmegen i bij Peek en Cloppenburg, C en A en Kreymborg kledingstukken te ste- len. Royaal van kleding voorzien to- gen ze naar het Marienburg om zich daar tussen de geparkeerde auto's in het nieuw te steken. Geen van de jongens had er erg in dat ze hun grote verkleedpartij precies voor het nieuwe hoofdbureau van politie uitvoerden. Een agent, die vanaf de bovenver dieping met stijgende verbazing de strip-tease aanschouwde ging met enkele collega's op onderzoek uit en keerde even later met volle armen terug uit de openbare paskamer. ren op 10 juii een Indiase militaire patrouille in de Lipoe-Lekhpas nabij het drielandenpunt van India, Nepal en Tibet (China) onder vuur hebben genomen. Geen van de Indiërs werd getroffen; het vuur werd niet beantr- woord, aldus de Indiase minister van Defensie. Bedoelde pas ligt op 5.453 meter hoogte, maar de grens tussen India en China ligt veel hoger. Beide lan den betwisten het bezit van een weidegebied cp grote hoogte, ge naamd Bara Hoti. enige kilometers ten westen van Lipoe Lekh. De wei de werd voor het uitbreken van Chi neesIndiase giensincindenten zowel door Indiase als door Tibetaanse her ders gebruikt. •kin Wellington, Engeland, heeft zich een botsing voorgedaan tus sen een reusachtige trekker en een personenwagen, die geheel I werd vernield. De inzittenden van j deze auto, een jong echtpaar met hun twee kinderen, werden op I slag gedood. WUPPERTAL (AP) Ruim 8000 Europese postduiven worden vermist. Hun eigenaren in zes lan den waaronder Nederland en Bel gië vrezen dat een mistral in zuid- Frankrijk de schuldige is Slechts 30 van de 8.217 postduiven die vrijdag in Barcelona werden los gelaten voor een internationale vliegwedstrijd, zyn ot dusverre in hun hokken teruggekeerd. Dit heeft Helmut Joel van het Westduitse Verbond van postduivenhouders be- kengemaakt. Volgens Joel zijn de duiven door de wind vermoedelijk in de Middel landse zee beland. ,De duiven, die het overleefd hebben, zullen vermoedelijk enkele dagen nodig hebben om de reis naar het noorden voort te zetten. Maar wij vrezen dat de meesten niet zul len terugkeren", aldus Joel. GRONINGEN (GPD) De eer ste trein uit de richting Roodeschool is zaterdagochtend by na een half uur te laat in Groningen aangeko men. Ooi7**ak: het treinperso neel had zich grandioos verslapen. De eerste passagiers, die met de treinvertraging te maken kregen, waren in Uithuizen. Handenwringend stonden zij op hun station te wach ter op de trein uit Roodesohool die maar niet kwam opdagen. Omdat het stationsgebouw in Roo deschool niet meer bezet is belde de stationschef in Uithuizen uit pure wanhoop maar de plaatselijke ca féhouder in Roodeschool. Deze gaf echter geen gehoor. Nadat men daarna nog enkele tevergeefse po gingen had (gedaan, werd tenslotte de rijkspolitie in Roodeschool uit bed gebeld. Deze wekte onmiddellijk de machinist en conducteur waarna de trein eindelijk kon vertrekken, zij het met een flinke vertraging. Ongeluk In Parijs Drie Franse politie-agenten zijn omgekomen en drie andere personen zijn ernstig ge wond geraakt toen een politiewagen in botsing kwam met een personen auto in de Parijse voorstad Colom- bes. Vit het Leidsch Dagblad van |jt 13 Juli 1869: r— Een welgedaan heer van j middelbare jaren komt dezer dagen op Eik- en Duinen Cs Hage), en zoekt een graf j waaraan hij een bezoek wil- de brengen. Iemand met eene spade over den schou der tegenkomende, zegt hij: „De doodgravergeloof ik!" Dat ben ik mijnheer, om u te dienen!" Geveilde percelen Ge houden verkooping aan den Burg alhier op 10 Juli 1869 ten overstaan van den nota ris A J Rijshouwer een huis en erf, aan de Heerengracht Wijk II no 402 (thans no 45) koopers D. Stol en D. H. van der Linden voor f 700.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1