Geschonden gelaat van LOGBOEK de Koningin der Nacht LITTEKENS VAN BOMBARDEMENT UIT DE KOSMOS Duizenden staan op wachtlijst ZEVEN MAAN-MONSTERS Keus uit drie Koepels Op maan meer bewaard PAGINA 12 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 12 JULI lSfljg Hoe komt de maan aan haar geschonden gezicht? Een vraag teken als dit is kenmerkend voor het heelal, dat in menselijk opzicht uitsluitend bestaat uit honderden misschiens en duizen den vraagtekens. Duizenden jaren observatie hebben al heel wat gegevens over de maan opgeleverd, en de laatste vjjf jaren hebben de on derzoekingen met behulp van ruimtevaartuigen onze kennis veel meer dan verdubbeld. Maar hoeveel wij ook weten om trent onze naaste buur in het heelal, de grote vragen zijn nog altijd niet opgelost. Een van die grote vragen is de herkomst van de kraters, de walbergen en de zeeën of maria die de meest opvallende eigen schappen van het maanlandschap vormen. Er zijn in grote lijn drie theorieën: de kraters ontston den door vulkanische werking, zij zijn littekens van de inslag van brokken puin uit de ruimte, of zij zijn de gestolde resten van opborre lende gasbellen uit een tijd, dat de maan zich uit een half-vloeibare massa vormde. De laatste jaren raakt men steeds meer tot de overtuiging, dat alle drie mogelijkheden tot de pokdalige tekening van het gelaat van de „Godin der Nacht" hebben bijge dragen, maar dat de inslag-factor toch wel de meeste invloed heeft uitgeoefend. Ook op aarde regent dagelijks een stroom van kosmische deeltjes neer waarvan de herkomst niet duidelijk is. Zijn die deeltjes heel klein, dan gaat hun komst onopgemerkt voorbij. Iets grotere deeltjes laten in de nach telijke hemel vurige meteoor-sporen na tijdens hun verbranding in de atmosfeer als gevolg van de wrij- vingswarmte. Nog grotere brokken bereiken gedeeltelijk de aarde om er in de bodem te slaan en kraters achter te laten die veel op maan- kraters lijken. Enkele naar kosmische maatstaven gerekende recente inslagen hebben nog thans zichtbare kraters achter gelaten zoals de befaamde krater in Arizona. Wellicht is in historische tijden, namelijk in 1908, een derge lijke inslag verantwoordelijk ge weest voor de verwoesting van dui zenden vierkante kilometers bos waarvan de bomen van één centraal punt uit neergeslagen Leken te zijn. Restanten van deze meteoriet zijn echter niet gevonden zoals dat bij andere meteoriet-inslagen wel het geval is geweest. Overigens zijn de meeste littekens op aarde door in slag als gevolg van erosie verdwenen of niet als zodanig herkenbaar ge worden. meer dan honderd graden Cel sius tot minder dan min 150 Cel sius. Dergelijke verschillen ko men op aarde niet voor. Wat zelfs veel kleinere temperatuurverschillen voor invloed op materiaal kunnen al miljarden jaren aan de gang is en dat niet „van binnen uit" kan zijn veroorzaakt maar inder daad door een bombardement van het maanoppervlak door kosmische brokken steen. Het grootste deel van de kraters zou in deze zienswijze veroorzaakt moeten zijn door insla gen. Er zijn aanwijzingen, zoals stralen- stelsels rond enkele kraters, welke stralen vaak duizenden kilometers lang zijn, dat een deel van de kra ters gevormd is door vulkanische activiteit, maar dan waarschijnlijk zeer lang geleden, in de jeugd van de maan. Vulkanische activiteit is de laatste paar honderd jaar enige malen op kleine schaal misschien waargeno- waargenomen, ook in de jongste tijd van de ruimtevaart. Maar de licht verschijnselen waarop men deze vulkanische activiteit baseert, zijn beslist nog niet geheel verklaard en bovendien zouden zij een zo geringe vulkanische werking betekenen, dat daaruit nooit relatief recente ken- hebben weet iedere huisvrouw, die wel eens een glas in te warm afwas- water heeft gedompeld! Een grotere eroderende werking op het maan-oppervlak hebben waar schijnlijk de kosmische deeltjes uit geoefend. die er miljarden jaren hebben neergeregend. Die worden geen van alle zoals op aarde opge vangen door een atmosfeer. Het heel vaak voorkomen van kratertjes met scherpe ongeschon den randen over meer afgesleten kraterwanden heen, toont volgens deskundigen aan, dat het schen dingsproces van het maanoppervlak een nog voortdurend proces is, dat merken van het maanoppervlak verklaard zouden kunnen worden. Een aantal van de zeeën of ma ria op de maan (visueel donkerder gedeelten die overigens niets met water te maken hebben) is merk waardig cirkelvormig, terwijl de randen sporen van hogere ruggen vertonen. Men heeft al geruime tUd vermoed, dat dit geleidelijk opgevul de en aan de rand vervlakte inslag kraters van enorme brokstukken uit de ruimte zijn, misschien daterend uit de vormingsperiode van de maan. Dit vermoeden is de laatste paar jaar versterkt door de waarne mingen van de Amerikaanse Lunar Orbitens en de twee bemande Apol lo's om de maan, die in deze gebie den een sterkere zwaartekrachts werking constateerden. Dit zijn de zogenaamde .mas- cons" (samentrekking van massa concentraties) die doen vermoeden, dat zich hier onder het maanopper vlak klonten van zwaarder mate riaal bevinden dan waaruit de rest van de maan bestaat. Met het ver schijnsel van deze mascons hebben de aanhangers van de inslagtheorie als verklaring voor de maankraters een sterke troef in handen. Zoals el- diers beschreven, kunnen deze inge slagen brokken heel goed afkomstig zijn van het scheidingsproces tussen maan en aarde, aangezien de grote re dichtheid van deze brokken uit het soheidingsprocèdé te verklaren valt. Tenslotte ia er nog de „bubbel- theorie", die wij als derde mogelijk heid van het ontstaan van de kra ters noemden. De kraters zouden de gestolde restanten zijn van opper vlaktevervormingen bij het ont snappen van gasbellen uit een nog stollende maan. Van foto's, die door ruimtesche pen zijn gemaakt, heeft men kun nen zien dat zich op de maan in derdaad bolvormige verhogingen bevinden, die eventueel van derge lijke gasbellen afkomstig kunnen zijn, welke niet tijdens het stollings proces van de maan zijn openge barsten. Er zijn nog talloze andere aspec ten van het maanlandschap waar voor geen afdoende alleen-zalig makende verklaring is gevonden, zoals diepe kloven over honder den kilometers in een rechte lijn (breukverschijnselen?), kronkelende inzinkingen die lijken op uitge droogde rivierbeddingen, merkwaar dige bergformaties hoger dan de Hymalaya. de reeds genoemde stra len vanuit kraters, de sporen van rollend gesteente etc. Het zou ons te ver voeren,-daarover thans in detail te treden, vooral omdat achter elk fenomeen altijd een reeks vraagte kens gezet moet worden. Men verwacht een deel van die vraagtekens te kunnen vervangen door uitroeptekens als resultaat van het maanonderzoek, waartoe onder zoek ter plaatse door de mens een belangrijke bijdrage kan leve ren. Zeker zal dat het geval zijn met de bemande Apollovluchten van de komende twee jaar, welke reeks in juli wordt geopend met nog steeds als meest fascinerende aspect de eerste voetstap van de mens op deze nog zo „onbekende" wereld op de drempel van het geheimzinnige heelal. Het enthousiasme voor een bezoek aan de maan is bijzonder groot, al voordat de eerste mensen er heen zijn gegaan' om te zien hoe het er nu eigenlijk wel is. Bij vele luchtvaart maatschappijen hebben zich gega digden op wachtlijsten laten plaatsen voor een dergelijke vlucht in de ver wachting, dat de luchtvaartmaat schappijen mettertijd de organisaties zullen gaan worden, die zulk soort ruimtetripjes voor burgers gaan ver zorgen. Zo heeft de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Trans World Air lines al 3000 gegadigden' voor een burgervlucht naar de maan inge schreven. Het zijn lang niet allemaal Amerikanen, die in' de roes over het verwachte succes van hun land de stoute schoenen hebben aangetrok ken om zich in' een nog ver verwij derd toekomstavontuur te storten. Onlangs kreeg de TWA een verzoek om reservering van een 17-jarige Egyptische student. De jongste bij deze maatschappij ingeschreven ge gadigde is een 7-jarige jongen uit New Jersey, die gezien zijn leeftijd nog de beste kans krijgt zijn in schrijving gehonoreerd te zien. De KLM heeft ook wel dergelijke verzoeken gekregen maar geen wachtlijst aangelegd. Tegen die tijd nog maar eens vragen', is het motto van de wat nuchterder Nederlandse luchtvaartmaatschappij Loena-III Loena-XIII Ranger Surveyor In totaal zijn er door Russen en Amerikanen 46 lanceringen naai de maan uitgevoerd, waarvan echter vele mislukten. De Russen ondernamen 16 maal een poging, namelijk met Ml Loena's en 2 ruimteschepen van het type Zond. De Amerikanen hebben 30 maanschoten op hun naam staan, namelijk met 4 Pio niers, 8 Atlas-Able's, 9 Rangers, 5 Lunar Orbiters en 7 Surveyors, benevens 2 bemande Apollo's voor bemande vluchten om de maan. Het volledige chronologische lijstje van maanschoten ziet er als volgt uit. Een sterretje achter de datum betekent, dat dit niet de lanceer- maar de landingsdatum betreft. Naam Pionier-I Pionier-II Pionier-III Loena-I Pionier-IV Loena-II Loena-III Atlas-A-I Atlas-A-II Atlas-A-ni Ranger-I Ranger-II Ranger-III Ranger-IV Ranger-V Lancering 11-10-58 8-11-58 6-12-58 2- 1-59 3- 3-59 14- 9-59* 4-10-59 26-11-59 25- 9-60 15-12-60 23- 8-61 18-11-61 26- 1-62 23- 4-62 18-10-62 2- 4-6S Loèna-IV Ranger-VI 30- 1-64 Ranger-Vn 31- 7-64' Ranger-VIII 20- 2-65* Ranger-IX 24- 3-66* Loena-V 13- 5-65* Loena-VI 8- 6-65 Zond-III Loena-VII 18- 7-65 7-10-65* Loena-V III 6-12-65* Loena-IX 3- 2-66* Loena-X Surveyor-I Orbiter-I Loena-XI Si- 3-66 3- 6-66* 10- 8-66 24- 8-66 Surveyor-ïl 20- 9-( Loena-XII 22-10-66 Orbiter-n 6-11-66 Resultaat Mislukt, viel terug in atmosfeer Mislukt, viel terug in atmosfeer Mislukt, viel terug in atmosfeer Langs de maan Langs maan naar baan om zon Harde landing (eerste treffer) Eerste foto's achterkant maan Mislukt Mislukt Mislukt Mislukt, bleef in baan om aarde Mislukt, bleef in baan om aarde Mislukt, schoot 35.000 km langs maan Harde landing achterkant maan Passeerde maan op 750 km afstand naar baan om de zon Mislukte poging tot zachte landing, vloog langs maan op 8.500 km afstand Mislukt, wel op maan maar bv-camera weigerde Harde landing na doorzenden van 4308 foto's tijdens nadering Harde landing na doorseinen van T137 foto's tijdens nadering Harde landing na doorseinen van 5814 foto's tijdens nadering Harde landing, waarschijnlijk zachte lan ding bedoeld Langs maan gevlogen, op 160.000 km af stand, waarschijnlijk zachte landing be doeld Langs maan gevlogen, foto's achterzijde Harde landing, waarschijnlijk zachte lan ding bedoeld Harde landing, waarschijnlijk zachte lan ding bedoeld Eerste zachte landing op maan, onbekend aantal foto's Baan om maan, niet bekend of foto's zijn gemaakt Zachte landing, waarna 11.237 foto's (oa. in kleur) naar aarde geseind 225 foto's vanuit baan om maan op hoogte 20Q—1-850 km Baan om maan, niet bekend of foto's zijn gemaakt Mislukt, seinen staakten 46 uur na lance ring. Wel op maan geland. Baan om maan, toto's naar aarde gezonden 823 foto's uit baan om maan op hoogte van 200 tot 1.850 km Op de maan ontbreken de erode rende krachten, die op aarde zo be zig zijn geweest om het geologische geschiedenisboekje weg te vagen. Wel zijn er op de maan slijtage- krachten als gevolg van extre me temperatuurverschillen tussen dag en nacht en bij het herhaalde lijk optreden van maansverduiste ringen wanneer de temperatuur een paar honderd graden kan dalen en stijgen ln de loop van enkele uren. De bodem-temperaturen van de maan variëren in de loop van een cyclus van een maand van Dit is een opname van een ty pisch maanlandschap, waarop vele details zijn waar te nemen. De kra ter op de voorgrond is Coclenius, aan de aardse zijde van de maan even ton zuiden van de evenaar en ongeveer 800 km Oost-zuid-oost van de landingsplaats van Armstrong en Aldrin. De krater is ongeveer 70 ki lometer in doorsnee. Merkwaardig zijn de groeven in de bodemkrater die zich ook door de kraterwand heen naar buiten voortzetten. De drie kraters links op de bovenste helft zijn de Magelhaens-kra- ters. Op de foto is duidelijk te zien, dat zich in de kraterwanden weer scherpere (jongere) kratertjes be vinden, waarschijnlijk afkomstig van inslagen na de vorming van de grote kraters. Surveyor-IV 14- 7-67 Orbiter-V 1- 8-67 Surveyor-V 11--9-67* Surveyor-VI 10-11-67* Surveyor-VII 10- 1-68* Loena-XIV T-4 -68 Zond-V 14- 9-68 Apollo-VIII 21-12-68 Apollo-X 18- 5-69 Mislukt vlak voor landing. Te pletter vallen. Baan bijna over maanpolen, 839 foto's I vanuit baan om maan op 150 tot 1.850 km hoogte. Na zachte landing 19.054 foto's van omge ving. Bodemanalyse. Na zachte landing start motoren voor I „sprong" over 2 Is- meter. Totaal 30.396 foto's voor en na sprong. Eerste zachte landing in bergland, waar- I na 21.091 toto's, bodemanalyse en stra- lingsmeting Baan om de maan, niet bekend of foto's zijn gemaakt Na baan om maan teruggekeerd naar aar de voor landing in Indische Oceaan Eerste bemande vlucht (10 omwentelin gen) om maan van Borman, Lovell en An ders met live-tv-uitzending Bemande vlucht (32 ronden) om maan van Stafford, Young en Cernan, scheer- vlucht Stafford en Cernan in maantaxi op 15 km van oppervlak. De meeste Orbiters zijn na hun taak verrioht te hebben op de maan te pletter gevallen. Daardoor liggen er nu op de maan 23 aardse ruimtevaartuigen, ten dele in talloze fragmenten stuk geslagen. Loena-XIII 24-12-66* Zachte landing, waarna toto's naar aarde en grondboring Orbiter-III 4- 2-67 645 foto's uit baan om maan op hoogite van 200 tot 1.850 km Surveyor-III 20- 4-67* Zachte landing, waarna 6.315 foto's en beproeving draagkracht maan bodem Orbiter-IV 4- 5-67 Baan bijna over maanpolen. 675 foto's vanuit baan om maan op hoogte 2.700 tot 6.100 km

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 12