Hadasja in de ban van violen nit Roemenië Brug naar Meren wijk Werkbezoek G.S. aan Leiden Actie na afbraak huis Waardgracht Schrale boel onder Nederlandse kust (URGEMEESTER: INTERNATIONAAL VOLKSFESTIVAL MOET EEN LEIDSE TRADITIE WORDEN Vanavond opnieuw 2)uurtvergadering kerkelijk leven Leidse P.T.T. Achteruitgang in toerisme Academische examens Ü^ANDAG 7 JULI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA S 4] De Joy er was eigenlijk te klein om de vele enthousias telingen voor de Israëlische „teach-in(g)" te herbergen. Ondanks de warmte werd er druk gedanst. (Foto LD/Holvast) tksi LEIDEN Naai- aanleiding van moeilijkheden rond het in af- aak zijnde pand Waardgracht 38 zich zaterdagavond een hon- 'tdtal bewoners van deze gracht Darzameld voor dit perceel. Zij wer- toegesproken door het raadslid u':! heer H. Amptmeijer. Besloten adprd om een actie te ontplooien. vcplke tot de volgende resultaten zou igeoeten leiden: 1. De sanering van et stadsgedeelte, gelegen tussen en Zijlsingel, mag niet lng NED. Herv. Kerk udBeroepen te Wolvaartsdijk, R. D. 'H Naber te Soeburg, te Nieuw- eijerland, G. C. Kunz kandidaat te e^Jelft, te Kampen H. Harkema pre- voor buitengewone werk- (directeur Gereformeer- Zendingsbond) te Zeist, te Gassel- J. Roebers te EE (Pr), gea Bolsward (geestelijke verzorging ^an het verpleeghuis Blomkamp) D. van Wezep te Leeuwarden, pof Aangenomen naar Vleuten N. H. giuiperi, kandidaat te Leersum. Bedankt voor Gouda, N. Kleerma- £r te Rotterdam, voor 's Hertogen- G. H. Duivendak te Voorburg, Emmen. G. J. T. van Dijk te Ipijkenisse. GEREF. KERKEN tie g. I Bedankt voor Grootegast W. Vis- cher te Maasdijk, voor Hoogezand- -Jappemeer P. W. Martijn te Oude Nieuwe Bildtdijk Chr. Geref. Kerken urssen en Wormer H. de Graal, didaat te Nieuw-Vennep, te Nun- et J. van Amstel te Middelburg, Oudekerk a/d Amstel R. van Beek kandidaat te Ede. Geref. Gemeenten u" Beroepen te Apeldoorn, Boskoop en Klaaswaal R. Boogaart kandidaat te Nisse, te Almelo Bodegraven, y'puddorp en Terwolde Th. van Stuy- i, venberg, kandidaat te Bodegraven, Waardenburg J. Mol, kandidaat va*e Giessendam. ten koste gaan van de bewoners, m.d.v. dat bij het betrekken van nieuwe woningen in andere stads wijken het vaak grote huurversch' gecompenseerd dient te worden. 2. Hum-verhogingen op huizen van de Waardgracht en omgeving dienen onmiddellijk ongedaan te worden ge maakt, zeker waar het woningen be treft, die, naar gebleken is, niet of nauwelijks voldoen aan de eisen welke men aan normaal wooncom fort mag stellen. 3. Personen, die als gevolg van een laag inkomen onmogelijk de woekerhuren kunnen opbrengen, welke tegenwoordig ir; het algemeen voor kamers en/of werkruimten worden gevraagd, en die in hun noodsituatie op „illegale" wijze een leegstaande woning hebben „bezet", dienen door de gemeente geholpen te worden, inplaats dat deze opdracht geeft osn boven het hoofd van de bewoners de betref fende woning te slopen. In de buurt zijn affiches en bor den geplaatst met de leus „recht op wonen". Eén van deze borden werd ook geplaatst bij het huis van de burgemeester. Hedenavond zal wederom een buurtvergadering worden gehouden De hulde, die de heer Van de<- Heijden brengt aan de Leidse PTT. kan ik niet geheel onderschrijven. Het is meermalen voorgekomen, dat aan mij geadresseerde post niet op het juiste adres werd bezorgd of ge heel niet aankwam. Het is zelfs voorgekomen, dat een aan mij ge adresseerde postwissel in het geheel niet is bezorgd. P. ROELANDSE, Prinsenstraat 34, Leiden (Door Pieter C. Rosier) LEIDEN Zaterdagmiddag in de Stadsgehoorzaal. De dans- in is al vele uren aan de gang. Het zevende internationale volks- dansfestival, dat evenals het zesde in 1967 in Leiden wordt ge houden, groeit langzaam maar zeker naar een hoogtepunt. Voor de „teach-in(g)" van danser-choreograaf Mashe Itzhak Halevy blijkt de kleine zaal opeens te klein. De volksdansers (tuk op alles wat met de folklore van de Israëli's te maken) heeft) kunnen er niet meer uit de voeten. De „bezetting" van de veel roya lere foyer is niet meer dan een noodoplossing. want ook deze ruimte slokt de leergierigsten onder de festivalgangers al te gretig op. Uitwijken naar de grote zaal behoort tot de onmogelijkheden van deze J tweede festivaldag. Daar doen na- melijk de Finnen en de Basken drif- tige pogingen om tot een soort sym biose van twee totaal verschillende danstechnieken te komen. De zeer donkerogige Hadasja Ha- dar heeft zich intussen losgescheurd van de Drusen, de Tjerkessen en de Jemenieten, die op dit volksdans feest Israël vertegenwoordigen. Een groepje vioolspelende Roemenen oefent heel duidelijk een grote aan trekkingskracht uit op het al even beweeglijke zangeresje uit Tel Aviv. Haar aandacht voor het fluisterende gefiedel van de Oosteuropeanen- hun Romaanse inslag is onmiskenbaar wordt slechts afgeleid door onze fo tograaf, die plotseling een nogal op vallende activiteit aan de dag be gint te leggen. Apartje P. J. Bergers 50 jaar bij Raad van Arbeid LEIDEN —De heer P. J. Ber gers, chef de bureau van de Raad van Arbeid herdenkt woensdag het feit, dat htf een halve eeuw geleden bij deze Raad in dienst trad. Het dienstverband van de heer Bergers (64) dateert uit de tijd, dat de Raad van Arbeid in Leiden met zijn werk zaamheden begon. Na een huldiging in intieme kring wordt woensdag middag van 4.30 tot 6 uur in restau rant Van der Heijden een receptie gehouden. Met verbazing las ik het artikel in het Leidsch Dagblad van 1 juii j.l. over „Katwijk verandert niet snel". Niet zozeer om het artikel op zich zelf. maar temeer omdat het uit het brein van de heer en me vrouw Van Laar ontsproten is. Het is zo gemakkelijk om voor een ach teruitgang iemand anders aanspra kelijk te stellen. De heer Van Laar geeft o.a. de schuld aan de publici- teit in het buitenland, dat Neder land duur is geworden, hetgeen vol-j gens de heer Van Laar erg meevalt. Persoonlijk vind ik dat ook wel, j ware het niet dat er gelegenheden als „De Nieuwe Kroon" bestonden, eigendom van de heer Van Laar. Indien men als argeloos toerist j langs Katwijks boulevard kuiert, het terras van „De Nieuwe Kroon" be-1 stijgt en een heerlijk koel pilsje be stelt, voel je je op dat moment de gelukkigste mens ter wereld. Totdat de ober de rekening presenteert, want zonder blikken of blozen vraagt hij u dan fl.85 (een gulden en vijf- en tachtig centen) voor het pilsje. Dit is een prijs, die men kan ver wachten in een strip-tease gelegen heid, maai- niet in een doodgewoon café-restaurant zonder muziek. Voor de plaatsing dank. J. BAALBERGEN. Katwijk aan Zee De kleine Hadasja, die ter afwis seling van het optreden van de Is raëlische volksdansers Hebreeuwse liedjes zingt en daarmee golven van enthousiasme veroorzaakt, laat zich makkelijk verleiden tot een apartje. Ze vindt het volksdansfeest „erg amusant", de Stadsgehoorzaal „wer kelijk prachtig" en de Nederlandsers „uitzonderlijk aardig". Wat haar hier in de eerste plaats opvalt, dat zijn de hoge geveltjes van de huizen in de binnenstad en de bonte pracht van onze bloemen. En het gras is nergens zo groen als in „uw lieflijk land". Hadasja blijft overigens niet lang in ons land. Ze heeft deze maand nog verplichtingen in Stock holm, Denemarken en België. Houdt Hasdasja Hadar veel van reizen? Zuchtend: ..Het maakt me meestal ontzettend moe, weet u". Alle vermoeienissen ten spijt trip pelt Hadasja, die haar zwarte nauwsluitende broek op de heup draagt en haar bloesje in een losse knoop onder een niet al te uitbun dige boezem bij elkaar houdt, weer terug naar de violen. Als in de avond uren vele Leidse liefhebbers het of ficiële optreden van de buitenlandse volksdansgroepen bijwonen gaat Ha- dasja's moeheid schuil achter een wat verlegen glimlach en een glim- mendzwarte pony. De donkere ster uit het Midden-Oosten laat zich ech ter door de moeilijkheidjes met de microfoon, waarvan het geluid af en toe wegvalt, niet van de wijs bren gen. Ze zingt "1 totaal vier liedjes en verdwijnt pas in de kleedkamer na dat het publiek haar 'n toegift heeft afgedwongen. Roemenen Overigens zijn liet de Roemeense dansers, die tijdens het driedaagse festival de show blijven stelen. Hun luidruchtigheid stelt jammer genoeg de ingetogenheid van de Joegosla- ven, die in hun dansen opvallend veel artisticiteit weten te brengen in de schaduw. Onder de deelnemers van de Balkanlanden valt dan ook een zekere rivaliteit te bespeuren. Nevo-bureausecretaris A. van Be- dag: „U moest eens weten wat een moeite we hebben gehad om de Roe menen duidelijk te maken dat dit een volksdansfestiva 1 is en geen volks- j dansconcours. Maai- ja, hun ijver zucht is wel te begrijpen. Ze hebben namelijk in Roemenië elk jaar een volksdanscompetibie, die te vergelij- j ken is met onze voetbalcompetitie. Het zijn door de staat betaalde cho- reografen, die de volksdansers in de Balkan opleiden. Hun techniek is hier nauwelijks te evenaren. Wat die rivaliteit betreft, de Israëliërs hoe ven het niet in hun hoofd te halen om tijdens de avondvoorstellingen d< hun toegemeten tijd van acht minu ten te overschrijden. De Roemenen houden de tijd nauwkeurig bij en staan er op tenminste even lang op de planken te staan als de voorgaan de groep. Dat het in de eerste plaats om de ontmoeting gaat wil er bij de Oosteuropeanen maar moei lijk in". Het antwoord van een Joe- j goslavische deelnemer op de vraag hoe hij tegenover het Roemeense spektakel staat is wat dat betreft onthullend. Na wat vrijblijvend ge mompel flapt hij opeens het woord „Zirkus" eruit. Typerend voor het technisch zeer knappe optreden van de Roemenen is het wel. Succes Niettemin, het tweede Leidse volksdansfestival is uitgegroeid tot een groot succes. De bewoners van de bejaardencentra .Rijn en Vliet" en „Haagwijk" kunnen dat beamen, want daar hebben de ploegen uit Baskenland „we zijn geen Span jaarden. we zijn Basken! en Fin land op de tweede dag van het fes tival met him volksdansen veel Hadasja uit Tel Aviv onder de bekoring van Roemeense vio len. Typerend beeld van het in ternationale volksdansfestival. (Foto LD/Holvast) vreugde gebracht. Leidens burge meester heeft na het aanschouwen van de officiële voorstelling op za terdagavond. die tot na het midder nachtelijk uur duurde, nog maar één wens: dat het tweejaarlijkse inter nationale volksdansf estival een Leid se traditie zal worden. We hopen het met hem. ,ii,— LEIDEN Wethouder C. J. Ple na van openbare werken heeft van morgen door het slaan van een eer ste paal, de Meren wijk (waarover een uitvoerig verhaal staat in het I juli-nummer van Eigen Huis» weer een stukje naderbij gebracht. Hij gaf het startsein voor de bouw van j een brug over de Stink- of Slaagh- sloot, die een onderdeel vormt van j de zogenaamde noord-zuid-route j door Leiden. De brug, die nog geen officiële naam heeft gekregen maar voorlopig wordt aangeduid als de Merenwijkbrug, komt te liggen in het verlengde van de Suma- tr astraat. j Het wordt een 34 meter brede j oeververbinding, met op beide helf ten een rijbaan en een voet en fietspad. De Stinksloot behoudt onder de brug een doorvaarthoogte van circa 60 cm. Men hoopt de Me renwijkbrug in de eerste week van december klaar te hebben. Op de foto LD/Holvast) drijft wethouder Piena, staande op de ge deeltelijk afgedamde bodem van de Slaaghsloot, de heipaal het veen in. I bij de ingang van het Stadhuis LEIDEN Het College van Ged\ werd verwelkomd door de burge- Staten van Zuid-Holland heeft meester, mr. G. C. van der Willi- vandaag een werkbezoek aan Lei den gebracht. Als eerste arriveer de vanochtend om tien uur de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaas ez, die gen. Achtereenvolgens werden be groet de gedeputeerden mr. H. v. Riel. prof. dr. J P. van Praag. ir. N. Buysert, de heer N. v. d. Br <- ge en mevrouw Chr. A. de Ruyter- ie Zeeuw. Mede in het gezelschap bevond zich de plv. griffier, de heer Lodder. Tijdens de bespre king met het Leidse college van B. en W. werden tal van onder werpen aan de orde gesteld en is ook uitvoerig gesproken over de financiële problematiek. Na de lunch bracht het gezelschap een bezoek aan het jeugddorp aan de Voorschoterweg. In de kamer van B. en W. maakte onze fotograaf deze opname. Vierde van links de commissaris van de Koningin, mr. Klaasesz. 1 (Foto LD/Holvast) Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: doctoraal Duitse taal- en letterkun de mej. I. M. Tijmes 1 Rotterdam); doctoraal klassieke taal- en letter kunde de heer J. L. A Nagelkerken (Leiden); doctoraal Ned. recht de heren W, L. Verhoeff 'Den Haag) en H. P. van Fenema (Rijsbergen) doctoraal vrije studierichting de heer J. A. Walkate (Leiden); kandidaats wiskunde en natuurwetenschappen, de heer H. C. P Korbee (Hillegomt, mej. J. J. M. Uhlenbroek (Leiden) en de heren A. H. G. Rinnooyken (Leiden), J. J. Moorees (Delft), L. A. Deekers 'Den Haag). P. J. Kostense (Voorschoten), J. L. A S. van Loon (Bergen op Zoom), E. L. Huussen I (Leiden), A. J. Kraayeveld Rotter- I dam). A. K. Bastiaans (Leiden), J. v. d. Louw (Leiden), A. V. Zimmer- 1 mann (Den Haag), F J. Steen- wijk (Leiden) en J. M. Rietjens (Leiden;. I IJMUIDEN Vijf en dertig vaartuigen zorgen vrijdag in IJmui- den voor een aanvoer van 3.770 kis ten vis, 1.872 kl. kistjes vis en 1.800 stuks stijve kabeljauwen. Er waren i 460 kisten en 690 kl. kistjes schelvis, 1150 kisten en 60 kl. kistjes wijting, 1750 kisten gul en kabeljauw, 5 kis ten koolvis. 50 kisten en 72 kl. kistjes haring. 25 kisten makreel, 1.250 kis ten schol. 40 kisten tarbot. 39.000 kilo tong, 350 kisten en 1.050 kl. kist- 1 jes diversen. Bij de routeboeien werden iets be- I tere vangsten gedaan. De schepen meldden trekken van gemiddeld 30 kilo tong met daarbij een paar man den andere vis. Onder de Nederland se kust blijft het maar een schrale boel. Er werden trekjes gedaan van hooguit 10 manden, maar dikwijls kwamen de schepen tot nauwelijks de helft van deze hoeveelheid. 1 Veel grote kotters waren vrijdag I van 56 graden noorderbreedte op weg j naar huis gegaan. De laatste trek ken leverden door elkaar genomen 20 manden hoops op, in hoofdzaak schelvis, wijting en gul. maar in som mige gevallen ook wel wat kl. haai I en kabeljauw. j Schelvis noteerde tot f 38 per kist, I wijting tot f 32, kl. rode poon tot f 70, 1 kl. zwarte koolvis tot f 35, kl. witte koolvis tot f 40. kl. wolf tot f 50 en gul tot f 55 per kist. Voor kabel jauw werd tot f 106 per regel van tien stuks en tot f 132 per 125 kg betaald, voor gro. zwarte koolvis tot f 72. voor gro. witte koolvis f 100, voor gr. leng f 72. gr. wolf f 126 per 125 kg. Verse haring deed tot f 44 makreel tot f 66 per kist. Voor schol lag het maximum op f 43 per kist, voor schar op f 17 voor tongschar op f 108, voor griet op f 110 per kist. Tong variëerde van f 6,62 tot f 4.01 per kg. weegtarbot van f 5,40 tot f 4,80 per kg, tarbot II van f 220 tot f 140, per kist van 50 kg. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Jaclntha Alberta, d. v. J O. Hooger- beets en J. M. O. van der Hulst; Helen d. v. P. J. Phlllppo en W. van Veen; Alexandra Lucia. d. v. G J. van Es en G. L. C. M. van Emmerik; Frédérlque, v. R. Slerat en C. D Regeer; Melissa Elizabeth, d v. P. C. Molenaar en F. J. Zuur; Johannes Gerard, z. v. D. de Mooij en D. W. Blok; Ronald Jan. z. v. H. S. Nllssen en P. I. H Ku()venho- ven; Lilian Maria. d. v. H. J. Wasse naar en Q. J. van Dril; Johannes Wil helmus. z. v. T. H. de Jong en J. Houwaart; Johanna Prljna, d. v. G. Mare en J. Noort. de OVERLEDEN M. C Bax. 7 Jr.. dochter; S. M van Groeningen. 80 Jr., vrB. Eradee, 84 man; H. J. Schmohl, 68 Jr., man.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3