'Veredelde' volkskunst op Leids dansfestival Schuttersveldwerken aanleg Stationsplein Kent u ook al het NMB -woning-krediet voor een moderne keuken bijvoorbeeld? Promotie Meer wolvee en vakantiegangers Doktersassistente Lof voor de (LEIDSE) nostbestelling Leidse veemarkt Middenstands examens De persoonlijke lening kent u] jm ZATERDAG 3 JULI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 uur> lie-» st) LEIDEN Veredelde volks gunst. Wat dat betekent hebben ■vaue Roemenen, de Joegoslaven, de ezuasken en de Israëliërs op de ttsterste avond van het intematio- ale volksdansfestival in Leiden uidelijk gemaakt. Het in te ge lige getale opgekomen publiek He-», waar waren al die dansmin- ?anende Leidenaren toch? werd trof neet verrukking gebracht door de erbluffende techniek en de u^eurrijke kostuums van deze roepen volksdansers. De dans als sp*pressie- en communicatiemid del kwam tijdens het binnens- msfestijn, dat op de 's middags gehouden openluchtdemonstratie Delgde, uitstekend tot zijn recht. le volksdansers hadden al met- B ien contact met de zaal, hetgeen eg-eer bevordelijk was voor de we derzijdse animo. De voorstelling, die begon met he' 18 ptreden van de Alkmaarse volks- ansgroep ,,'t Duivelspaard" en van 2 6 groep „Vütasaaren Tanguagat' it Helsinki, groeide dank zij dc 'N eelneming van de Spanjaarden en '"{fe Oosteuropese volksdansers uit to» )a>n grandioos theaterspektakel. Mei ame de schitterend uitgedoste Roe- (Dcenen ontbrak het niet aan raffi nement. zodat succes bij deze uitge leide dansgroep al gauw verzekerd 'leek. In hun typische rijdansen ut een contrast met de wat koele esteuropese figuurdansen van de •innen en de Zweden! viel even- urfls trouwens bij de baskengroep Andra Mari" iets van een choreo- 1 grafie te onderkennen. Musici en •rs vormden een verrukkelijke ;nheid, met elkaar en met het op togen publiek in de zaal. Trou tens ook het enthousiasme van de Q sraëlische dansgroep, bestaande uit va>rusen. Tjerkessen en Jemenieten. zei!oeg al na hun eerste dans over ip het publiek in de zaal. En om- 3üfekeerd lieten de ensembles zich ftRraag inspireren door de aanmoedi- .jingen van het publiek. De theater- erfffectjes ten spijt kenmerkte het «optreden van de meeste volksdans groepen zich door een grote dosis Dontaniteit. Wat de Israëlische dansgroep be- uireft, dit sympathieke ensemble nam Moor het eerst deel aan het twee- (aarlijkse festival van de Neder landse Volksdansvereniging. Het was arfonder meer een briljant idee van laQet Nevo-bestuur om het Neder landse publiek na de vloedgolf van '°te moderne Israëlische dansen zoals ;ejie na het ontstaan van de staat "tsraël zijn gemaakt, te tonen dat er >ij verschillende etnische groepen in Aat land dansvormen bestaan die hier niet alleen onbekend zijn, maar bovendien karakteristiek voor het idden-Oosten zijn. LEIDEN Voor het examen „dok- ratersassisente" slaagde bij de scho lengemeenschap Hogere Chemische npcholen „Dr C. v.d. Pol" (Leidsche en Haarlemse Analisten scholen* /de dames: L. N. Blauauboer. Alk- Ibiaar J. H. van Beek. Amstelveen Bruseker, Hillegom R. Dammers. Haag B N. P. de Goede. IJmui- len V. J. Drost, Den Haag E. M. jjM. Hillege Santpoort D. P. de Hek. rWassenaar A. W. M. Hei-mans, Voor bout R. Jansen. Voorschoten M. L. eJoker, Haarlem P. M. Jore, Haar lem S. A. M. Kessels. Bloemdaal ijA. Kikkert. Haarlem A. C. B. Klaas- ?(sen. Voorschoten G. F. Knijnenburg. Leidschendam A. M. Könings, Zoe- terraeer M. H. A. Korver, Amstel veen S. P. de ligt. Den Haag M. H. fv.d. Meij, Haarlem M. M. v.d. Plas, tjIJmuiden Y. L. Recourt, Voorscho- nten C. G. M. Paulides, Leiderdorp ,.M W. Rolvink, IJmuiden PCS. I van Schie, Vogelenzang P E. M. jjTriezenberg, Leidschendam J. M. E. ^C. Tol. IJmuiden J. M. van Vught. jjBennebroek C. L. van Wetter. IJmui- jden J. G. van Willgen, Aerdenhout tT. E. Zoet. Leidschendam A. J. M. Kaptein, Delft H. Sikkel, Leiden M. E. v.d. Sleet. Rijnsbui g. j Afgewezen: 10 kandidaten. 1 ADVERTENTIE BRILJANTEN SIERADEN Moderne diamantcollectie. RINGEN met briljant reeds vanaf 175.—. Ook verlovingsringen. JUWELIER JUWELIER v d. WATER Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. De groep is samengesteld door de danser en choreograaf Moshe Itzhak Halevy, die zijn dansers met gerecht vaardigde trots in Leiden presen teerde. De Drusen, met hun sterk Arabisch getinte dansen, de oorspronkelijk uit de Kaukasus afkomstige Tjerkessen met hun Slavisoh georiënteerde dan sen en de donkergekleurde Jemenie ten met hun markante koppen, ze wekten veel bewondering op. Hun optreden was eigenlijk, naast dat van de Roemeense en de Spaanse groep, één grote verrassing. Veel applaus was er ook voor de Basken die tegen het middernach telijk uur in Leiden aankwamen en ondanks alle vermoeienissen van de lange busreis door Frankrijk en Bel gië de dansavond fris en vrolijk mei een demonstratie van hun fenome nale kunnen wilden besluiten. Wal deze groep liet zien was een tweetal LEIDEN In het rechtskundig tijdschrift „De Practykgids" schrijft de redacteur Th. J. van der Heijden (Leiden) een uitvoerig artikel over de aangetekende brief, speciaal naar aanleiding van een recent arrest van het Gerechtshof. Kamer voor Pacht zaken te Arnhem. Hij vermeldt dat bij een aanzegging van pachtbeëin- diging art. 36 van de Pachtwet par tijen de keus laat de opzegging te doen óf bij aangetekende óf bij deurwaardersexploit. Het Arnhemse Pachthof heeft nu uitgemaakt, dat indien een geadresseerde een aange tekende brief weigert te aanvaarden de daaruit voortvloeiende risico's voor de geadresseerde komen. Hij kan zich niet op onkunde van de in de aangetekende vervatte mede deling beroepen, omdat hij door zijn weigering kennisneming van de in houd zelf verhindert en alle nade lige gevolgen daaruit voortvloeiende heeft te dragen. Het belang, dat by het uitreiken van belangrijke stukken vaak ge moeid is. gaf de heer Van der Heij den aanleiding zich te verdiepen in de opleiding en vakbekwaamheid van de postbesteller. Hij komt tot de con clusie, dat deze aan bepaalde eisen, zowel wat gezondheid, gedrag als in telligentie moet voldoen, wil hij aan genomen worden: 80 a 90% van sol licitanten wordt, nu de arbeids markt wat ruimer is geworden, afge wezen. De nieuwe bestellers volgen een vakopleiding, welke twee jaren duurt. Uitvoerig gaat schrijver de behandeling van aangetekenden na. De heer Van der Heyden schrijft daarbij: „Het is niet zo, dat de PTT niet meer over vakmensen beschikt en het bestellerswerk laat uitvoeren door onervaren niet opgeleide krach ten. Bij mijn postbestelling in Lei den is dit goed merkbaar. Had ik nog voor een half jaar geleden klachten over een vaak slordige uit voering van de bestelling, thans kryg ik de post doorlopend keurig be zorgd door vriendelijk en correct op tredende postboden" LEIDEN Aan de Leidse Uni versiteit is gisteren de heer C. D. Voorhorst tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen gepromo veerd op een proefschrift, getiteld „Acetylcholine in hersenen. Onder zoek naar processen samenhangend met de centrale cholinerge transmis sie in de rat". Promotor was prof. dr. H. Veldstra. aan ballet verwante dansen uit het i De Joegoslaven tenslotte voerden Spaanse gedeelte van het klein op deze blijde avond enkele Kroa Baskenland. Opvallend was de voor- tische dansen uit die zich vooral name ingetogenheid waarmee dezekenmerken door een grote levendig- dansen werden uitgevoerd. heid en veel temperament. LEIDEN Bij mooi weer en vrijwel een gelijke aanvoer (hoewel meer wolvee en runderen en minder biggen) als vorige week, werd gisteren de veemarkt gehouden. Met grote belangstelling werd deze markt tegemoetgezien, daar het ver loop van al de markten in het begin van deze week, zowel wat betreft de aanvoer als de handel, niet zo best was. En zowaar, het viel nog wel mee. Het aanbod van slachtvee was iets groter. Wolvee 300 stuks. Alleen de I biggen lieten het afweten. Men moet niet vergeten, dat de meeste agrariërs r.og met de hooibouw bezig zijn en het zacht fruit voor wat betreft de verkoop van vleeswaren een grote rol speelt. Daarbij komt, dat vooral in de va- kantietijd er een ommekeer in het vlees eten valt waar te nemen. Kant en klaar maaltijden, spek om by een el te bakken e.a. Het aantal „bussen" neemt toe, en dat is het meest te merken in de omzet en aanloop van rundvee. De vakanties zyn dus nu goed begonnen en er waren gisteren vele toeristen op de markt, vooral de LEIDEN Voor 't Middenstands examen zyn geslaagd: C. van Velzen-Kraan Hazerswou- de; F. A. M. Verdel Roelofarends- veen; L. Verdoes Katwyk aan Zee: P. Verhey Rynsburg; B. J. J. Ver hoef Oegstgeest; G. A. Verhoef Lei den; H. Verlooy Nieuwkoop; E. Q. Vermeulen Ter Aar; J. Vermey Al phen aan den Ryn; A. M. G. Ver- nooy Bodegraven; J. Vianen Bode graven; G. Vink Leiden; G. H. Vis ser Alphen aan den Ryn: C. van Vliet Leiden; W. J van Vliet Lei derdorp; J. M. de Vos Bodegraven; W. B. van de Waal Uithoorn; P. v. d. Waals Leiden; H. G. Welling Lei den; C. van Wamelen Uithoorn; A. Wansink Leiden; J. M. A M. Westen Leiden; N. Westmaas-Krygsman Al phen aan den Ryn; G. Weenink Lei den; G. C. van Wetten Sassenheim; G. J. v. d. Wilk Voorschoten; J. C de Winter Sassenheim; G. J. H. de Wit Noordwyk; M. A. de Witte Wou- brugge; A. W. Wolfswyk Alphen a. d. Ryn; M. P. M. Wyfje Hoogmade; J. C. Wymen Leiden; G. A. M. v. d. Zalm Leidschendam'. A. E. M. van Zoest Zegveld; E. G. P. van Zoest Zegveld; H. Th. M. van Zoest Bo degraven; H. P. Zoet Sassenheim; M. E. Zonneveld Voorschoten; D. C. Zuyderduyn Katwyk aan Zee; G. Zwynenburg Bodegraven; W. J. H. Zydel-Mulder Uithoorn. jeugd was present. Dat zal de ko mende weken wel het geval blyven. De gebruiksvee-afdeling beleeft niet haar hoogtepunt. Iedere boer is nu voorzien en daar de grasgroei goed is wil ook niemand zyn vee vroeg- tydig kwyt. Dit is een regelmatig te rugkerend verschynsel. De handel was gisteren voor wat betreft de melkkoeien rustig. De vare-koeien leur.en zowel tegen de melk als slachtkoeien aan en aangezien de handel in melkkoeien kalm is en de vette runderen duur zyn en toch niet overdreven wordt gevraagd is ook hier van een matige handel sprake. Toch geen noemenswaardig prysver- schil, hoe men ook wacht op prysver. laging. Jongvee aanvoer kort. by een kalme gang van zaken. De verwachting dat het slachtvee niets vaster in prys zou komen te liggen is niet uitgekomen, ondanks de korte aanvoeren op de markten in het begin var. deze week. Het aanbod te Leiden lag iets hoger, de handel was kalm, toch niet goedkoper. De import is nog al groot en er zyn veel slageryen gesloten „wegens vakan tie" De aanvoer van wolvee was gisteren heel goed. Byna 1810 dieren waren aanwezig, meest lammeren. De han del viel r.og al mee. Ondanks het „hooien" van vele boeren werd alles nog wel (al was het stug) verkocht. Van lagere pryzen was geen sprake. De zuiglammeren worden dik betaald en dat maakt dan weer veel goed. Door het korte aanbod bleven de vraagprijzen naar slachtvarkens vast. Er werd zeker één of twee cent per kg meer betaald. Biggen en lichte varkens, minder dan de vorige week, maar toch een redelyke handel. Nu de hausse or de biggenmarkt veroorzaakt in de periode na de over gang van de koeien naar het land, voorby is, kalmeert ook het prijsver- loop. Maar van daling in de prys was gisteren niet veel te merken. Alles blyft duur. Alle mogelyke verrassin gen staan ons nog te wachten. Geiten, grote aanvoer by een vlug ge handel. Er werden in de Waag 7 partyen kaas aangevoerd, waarvan 2 Goudse en 5 Leidse. De Goudse le kwaliteit liep op tot 4,32 per kg en de Leidse le kwaliteit tot f4,10. De handel was kalm. De kleurig aangeklede volks dansgroep uit Roemenië tijdens hun succesvolle optreden in de Leidse Stadsgehoorzaal. Vanavond is er ln de Stadsgehoor zaal een officiële voorstelling, waar voor nog een gering aantal plaatsen beschikbaar is. Zy die wat meer wil len weten over het volksdansen in het algemeen, raden we aan zo snel mogelyk naar de dans-in te gaan. die vanmiddag in het gebouw aan de Breestraat wordt gehouden Pieter C. Rosier. (ADVERTENTIE) De persoonlijke lening kent u! Maar wat te doen als u b.v. uw keuken radikaal wilt moderniseren? Nieuwe vloer, een nieuw stalen aanrecht, moderne aanbouwkasten en dergelijke? Dan bestaat de mogelijkheid een woning-krediet aan te vragen bij de NMB. Afhankelijk van uw inkomen en aflossingsmogelijk heden kunnen woningkredieten worden verstrekt van 2.000,- tot 10.000,-. In overleg met u wordt het te verlenen krediet, looptijd e.d. vastgesteld, b.v. f 4.000,- 60 maanden, maandelijkse aflossings termijn 83,52. Komt u maar eens praten over dit NMB-woning-krediet. Een nieuwe vorm van persoonlijke lening speciaal voor „onroerende veranderingen" in of aan uw huis, zoals het aanleggen van centrale verwarming, installeren van een moderne badkamer, nieuw sanitair of het laten opschilderenA van uw woning. U zult merken dat de persoonlijke service van de NMB ver gaat. U zult ervaren hoe prettig en uitgebreid u ge ïnformeerd wordt Mel. D. J. M. Qljzen kantoor Roosendaal NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK de bank waar ook zich thuis voelt Leiden: Breestraat 61-63. Katwijk aan Zee: Voorstraat 39. Noordwyk aan Zee: Palaceplein. Sassenheim: Postwykkade 1. Alphen a/d Rijn: Julianastraat 65. ADVERTENTIE KOELKASTEN DIEPVRIEZERS WASAUTOMATEN j AFWASMACHINES uEmSMSm V LIEBHERR NEOERLANDN V 0204)46267 AMSTERDAM LEIDEN Ir. H. H. Vos. directeur van de Dienst Gemeente werken, houdt donderdag in het Stadhuis de openbare aan besteding van de „Schuttersveldwerken", de aanleg van de Oegstgeesterweg tussen Willem de Zwijgerbrug en Stations plein, de verdubbeling van de Schuttersveldweg en de recon structie van de Rijnsburgerrotonde van het Stationsplein. gen (by gunstige weersomstandig heden dus 28 weken) aan. Oegstgeesterweg Het profiel van de Oegstgeester weg geeft de volgende afmetingen te zien; aan weerszyden van een ca 10 meter brede middenberm (waar in de stoomleiding voor het Acade misch Ziekenhuis ligt» komen dub bele rijstroken van elk 3.5 meter, tussenbermen van 7 meter, fietspa den van 3 meter en voetpaden van 2.85 meter. De nieuwe weg wordt on geveer 500 meter lang. De Schuttersveldweg krygt een betegelde middenberm van va riërende breedte, waar aan weers zyden dubbele rystroken komen met een breedte van ongeveer 800 meter en een fietsstrook. De trottoirs wor den 2 meter breed. Een gedeelte van het schoolplein ter zyde van de openbare Rynsburgersingelschool moet voor de wegaanleg worden ge bruikt. Aan de zyde van de Ryns- burgersingel worden de trottoirs ge- deeltelyk verwyderd voor in- en uitvoegstroken. De Rynsburgerrotonde zal worden veranderd in een haakse kruising, waardoor men op dit byzonder drukke punt een vlotte doorstroming wil bevorderen. By de diverse Volgens het bestek wordt het werk uitgevoerd in drie fasen. Eerste is de aanleg van de noordwestelyke ry- baan van de Oegstgeesterweg, die op 6 september moet worden opgele verd en definitief in gebruik gesteld. De reconstructie van de Schut tersveldweg mag i.v.m. het 3-okto- bergebeuren niet voor 5 oktober be ginnen en moet op 1 november vol tooid zyn. Dit houdt in een verdub beling van de rijbaan i.v.m. het in stellen van tweerichtingverkeer tussen Rynsburgerviaduct en Ryns- burgersingel. Rotonde De reconstructie van de Rynsbur gerrotonde. waarvan een recht hoekig kruispunt wordt gemaakt., mag tenslotte niet beginnen voor 2 januari 1970 en moet in gedeelten worden uitgevoerd omdat tel kens minstens één onder-doorgang van het Rynsburgerviaduct voor ge motoriseerd verkeer en 1 voor fiet sers en voetgangers beschikbaar moet blyven. De aanleg van de zuidoostelijke rybaan van de Oegst geesterweg mag de aannemer zelf bepalen, uiteraard binnen de gestel de tyd. Het bestek geeft voor het gehele werk 140 werkbare werkda- De nieuwe situatie bij Schut tersveld en Stationsplein. raadsvoorstellen en kredietaanvra gen is rekening gehouden met een lichteninstallatie, die tegen het ein de van de werkzaamheden zal wor den geplaatst. In totaal moet circa 10.000 vier kante meter verharding worden op gebroken. ca. 15.100 m2 klinkerver harding en ca 10.600 m2 tegelver harding worden gemaakt. Er komen honderdtaohtig straat- en trottoir- kolken in het werk voor en er is ruim 7.5 kilometer aan trottoir- en opsluitb&nden nodig. Omleiding verkeer l)ij Station LEIDEN In verband met het leggen van hoogspanningskabel by het Stationsplein voor het Schut tersveld zal de Stationsweg maan dag en dinsdag van 's avonds 7 uur tot 's morgens 7 uur worden afge sloten voor het verkeer uit de rich ting van het Rij nsburgervia- duct. Dit verkeer zal dan worden omgeleid via Stationsplein, Ples- manrotonde en Morssingel. Van vry dagavond 11 juli 7.00 uur tot zaterdagochtend 7.00 urn. wordt de Stationsweg afgesloten voor het verkeer ln de richting van het Sta tion. Het verkeer wordt dan omgeleid via Morssingel. Ple6manrotonde en Sta tionsplein.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3