ATLANTICS Nederlandse marine - luchtvaartdienst frees les op Franse basis Comfortabel vliegtuig voor strijd tegen onderzeeboten voor vliegveld VALKENBURG i binders horen heter dan de mens s h in UNIEK VOOR LEIDEN t 1M iAG 5 JULI 1969 LFTDSCH DAGBLAD PAOTWA n Breguet-fabriek in te zijn de eerste vier ten voor de Marine- irtdienst bestelde jcs gereedgekomen. ri en vliegers wor- itiomenfee/ op de inse vliegbasis Ni- kotfrons opgeleid voor traiAiioe patrouille- en ^"leebootbestrijdings- '"ig, dat 7 juli op het "Ijfrliegkamp Valken- >]ge» dienst wordt ge- l]tll?Een onzer redacteu- ■tptoog onlangs met de 3'"3>icc naar Nimes-Ca- 'D1>|or 'n reportage over ps-Nederlandse op ts t en een kennisma- 09 lef de comfortabele kic. Dl) j van de vier in Neder- trinepak gestoken Atlan- keri) >on i mog tweede-generatie patrouillevliegtuig „De Atlantic is een grote vooruit gang op het gebied van de onder- zeebootbestryding. Het zijn voor dit doel mooie toestellen, die uitstekend voldoen". Hotelschool Het technisch personeel van de marinevliegkampen De Kooy en Valkenburg, dat verleden jaar op int li arb SS-GARONS is een basis van de Aéronavale, de Franse esvjuchtvaartdienst, niet ver van de rijkelijk met histori- "octfomeinse bouwwerken begunstigde stad Nimes. Het 1 Ienmp, dat dank zij de Mistral slechts één startbaan „groot" de4 in het kader van het infrastructuurprogramma van de tuPaar Amerikaanse maatstaven aangelegd. 1 de militaire orga an het Atlantisch bondge- p de rug toekeerde, verlie- Amerikanen Nimes-Garons. 'n. zitten er Nederlanders, Alderd man van onze Mari- ienst, technisch en trsoneel dat met Franse It opgeleid voor de Breguet itic. De eerste vier toestel- dit nieuwe onderzeeboot be- Vliegtuig zijn inmiddels in 'gespoten in de kleuren van In juli zullen de Atlantics To marinevliegkamp Val- Wiiofficieel in dienst worden i plalgen bestelde Atlantics gaan dfoaken van het 321 Squa- na een „slapende periode" zu&i actieve functie krijgt. Okflant van de nieuwe lucht- Cbrdt kapitein-luitenant ter N^er F. H. M. Schreurs, die lding heeft over het Neder - jtachement op de Zuidfran- Capitaine de frégate (zeg- ransen kwam vorig jaar |r met de eerste „techneu- Nimes-Garons en heeft 'Ibiemen verbonden aan een •ogramma in het buiten- ;emaakt. imenwerking met de Franse Is op elk gebied uitstekend. It al het mogelijke in het i aan onze wensen tegemoet ai". „Natuurlijk hebben we ufegin wel wat problemen ge- tuurlijk een aanpassing. Op Nimes- Garons eet men in feite twee keer per dag warm. „Een beste hap, daar niet van, maar van een lekkere hete nasipot hebben de Fransen nog nooit gehoord, om van 'n „bakkie leut" 's morgens maar te zwijgen". Eenmaal in de zes weken mogen de marinemannen op kosten van het Rijk naar huis en dat long weekend wordt steevast gebruikt om de Fran se douane bij terugkeer te confron teren met verbazingwekkende zaken als koude loempia's en plastic zak ken met nasi. Het kookplaatje op de kamers doet de rest. Tot de attracties die het dichtbij gelegen Nimes de achterblijvers biedt, behoren de stierengevechten, die geregeld plaatsvinden in de ruim 2000 jaar geleden door de Romeinen gebouwde arena. Als de Spaanse torreros in dit kolossale monument Het bovenste dikste deel is de drukcabine met (van voor naar achter) neusobservatiepost, cockpit, central operations room. waarin ze ven bemanningsleden de elektroni sche opsporingssystemen bedienen, rustgelegenheid, keuken (met koel kast!), toilet en observatieposten. Het onderste rompgedeelte wordt bijna geheel in beslag genomen door het gigantische bommenruim; negen meter plek voor alle NAVO-onder- ^ebootbestrijdingswapensbommen, doelzoekende torpedo's, mijnen en dieptebommen. Voor de secundaire aanvalstaak van de Atlantic, het vernietigen van kleine, vijandige op pervlakteschepen, kunnen aan vier pylons onder de vleugels Nord AS- 12 draadgeleide raketten wor den meegenomen. Sinds de Israëlische torpedoboot- jager Eilat op 21 oktober 1967 ver- tuig is, maar een laboratorium met vleugels! Overal in. op en onder het toe stel. bevindt zich detectieappa ratuur. De radarantenne in de in trekbare koepel kan een snorkel van een onderzeeboot waarne men op zeventig kilometer; de uiterst gevoelige ECM-installatie kan in enkele seconden de vijande lijke radar analyseren; in het dikke uitsteeksel aan de staart zit de mag netic anomaly detector (zeg maar MAD), waarmee door een gere gistreerde verschuiving van het aardse zwaartekrachtveld de aanwe zigheid van een onderzeeboot kan worden vastgesteld; geluidsdetectie onder water geschiedt automatisch met boeien, die een accurate plaats bepaling van de vijand geven. Het hart van het wapensysteem van de Atlantic is de „aanvalstafel", de taal. Engels ligt onze eenmaal beter lb%is. Daarom zijn de eerste Ie tolken meegestuurd en is id veel werk verricht met len van teksten. Wat ons —eigenlijk is tegen- 'Cis het weer. We zitten hier --ankrijk, maar we hebben ^rmaanden niet meer dan zon achter elkaar op Nimes-Garons twee iele Aéronavale-squadrons lationeerd, uitgerust met de Atlantic, heeft overste I uitgebreid kunnen kennis- de capaciteiten van dit Nimes-Garons de spits afbeet, geeft nu les aan nieuwe „zendingen". Voor het praktykwerk lopen de Nederlanders gewoon mee met de onderhouds- en reparatiediensten voor de twee Franse Atlantic-squa drons. De taal blijft nog wel een struikelblok bij deze integratie. Alle handboeken zijn in het Frans ge steld en zelfs de hogere Hotelschool in Scheveningen, waar 29 marine mensen vijf weken lang een spoed cursus Frans volgden «naast enkele niet onplezierige bijzaken maakt iemand niet volledig wegwijs in technische vaktermen Majoor J. Klees die in een piep klein klasje in een van de vliegveld- gebouwen marinemensen vertrouwd maakt met de elektronische appa ratuur van de Atlantic: „Mijn col lega en ik moesten eerst alles zelf uit het Frans halen. Alleen de eerste week hadden we een tolk. Het viel echt niet mee. Pas na een week of drie snapten we er meer van". Ook de maaltijden vergden na- 'he 'Oli onfclleen honden en katten, ook grote vlinders kunnen to- het frequentiebereik tot lei-bz (evenveel trillingen per waarnemen. Daarmee zijn staat, ook tonen in het be de ultra-akoestische trillin- 'ferentieerd te horen. In te- (ing daarmee vermag de hechts tonen tot 15.000 Hertz 3t en nog andere belangwek- iltaten van nieuwste on- igen werden onlangs tij- bijeenkomst van de Werk map voor Onderzoek in medegedeeld. Een byzon- t olijke ontdekking deed de fcholoog dr. L. J. Adam van a-universiteit in Bochum. Hij kon in het tere lichaam van de veld krekel een gehoorcentrum en een motorisch „zangcentrum" aantonen. Overtreffen sommige diersoorten de mens met betrekking tot hun ge il oorbereik, zo staat anderzijds de homo sapiens met het oog op zijn ontwikkelde, rijk gedifferentieer de taal op ongeëvenaarde hoog te. Bij de meeste vogels zyn het slechts 25 „roepen", waarmee zij zich verstaanbaar maken en zelfs bij de „meesterzanger" onder de zangvogels, de zanglijster, kan men nauwelyks meer dan 200 ver schillende toonseries onderscheiden. Maar ook de tot de mensapen be horende chimpansee vermag slechts weinig meer dan 50 verschillende ge luiden, die een bepaalde betekenis hebben, voort te brengen. in het centrum van de stad onder luid gejuich hun spel beginnen, zijn de Nederlanders van de partij. Wandelgangen Over de „kist" zijn de oordelen onverdeeld gunstig, 't Vliegend per soneel is vooral bly met de ruimte in de Atlantic. Luitenant ter zee, vlieger der eerste klasse T. J. H. Heynders, die in januari dit jaar als een van de eerste MLD-vliegers de conversie-cursus voor de Atlan tic volgde en na juli op het marine vliegkamp Valkenburg zelf beman ningen gaat opleiden: „Die Breguet Atlantic is een witte-boorden vlieg tuig. Je kunt er in je zondagse pak in werken. Als je in de Lockheed Neptune alleen maar gaat zit ten ben je al smerig". Inderdaad is het verschil in ruim te en comfort tussen de Atlantic en de Neptune (waarmee het 320 Squa dron van de Marineluchtvaartdienst al geruime tyd vliegt) opmerkelijk. In tegenstelling tot de Amerikaanse Lockheed-machine, waarin we tij dens onze vlucht naar Nimes- Garons moesten „zwemmen" om uit de staart de cockpit te bereiken, heeft de Franse Atlantic wandel gangen. Zelfs bukken is in de grote druk cabine van de Atlantic overbodig, ofschoon sommige leden van de nieuwe bemanningen gewend aan de benauwde Neptunus daar nog steeds niet aan kunnen wennen De Aéronavale is gaarne bereid haar nieuwste aanwinst te demon streren. Voor de hangar van Flotille 21, waarin manschappen en onder officieren van de Koninklijke Mari ne gezamenlijk met Franse collega's sleutelen aan motoren, hydraulische systemen en andere voor niet-inge- wijden moeilyk te definiëren onder delen, wordt een Atlantic „opge start". Als we de Breguet-machine moe ten beschrijven, is het eerste wat opvalt de merkwaardige configura tie van de romp; een soort 8-vorm. rassend en indrukwekkend tot zin ken werd gebracht door een Styx- raket van 'n (door de Sowjet-Unie geleverde Egyptische motortor pedoboot heeft de NAVO-leiding ho ge prioriteit gegeven aan de bestrij ding van deze scheepsklasse, die sterk in de Rode vloot is vertegen woordigd. Deze lichte en snelle pa trouillevaartuigen evenals trouwens bijna alle andere Russische oorlogs schepen) zijn goed bewapend tegen luchtaanvallen. In dit licht moet de doeltreffendheid van de AS-12 be twijfeld worden. Knuppeltje Met een knuppeltje kan de schut ter voor de doorzichtige neus de Franse raket feilloos naar zyn doel sturen. De draadgeleiding vereist echter, dat de Atlantic netjes in de richting van het doel blijft vliegen en dan vormt het bijna 32 meter lange toestel met zijn vleugelspan- wijdte van ruim 26 meter wél een ideaal doel voor kanonniers en mi- trailleurschutters Mogelijk zal in de naaste toe komst de Nord AS-12 worden ver vangen door de Martel, een nieuw Brits-Frans wapen met „televisie-ge leiding". De tv-camera in de neus van het projectiel projecteert het terrein voor zich op een scherm in het vliegtuig waardoor de richter koerscorrecties kan aanbrengen, terwyl het toestel afdraait en bui ten vuurbereik van het aangevallen doel blijft. Vliegers zeggen dat de Atlantic met zijn stijve vleugels in slecht weer laag boven zee soms ..tikkerig" is: onze vlucht op enkele tientallen meters boven het zonnig blauwe wa ter van de Méditerranée is echter een pleziertochtje. Vliegend 'dioratoriuni Wanneer de gecombineerde Frans-Nederlandse bemanning een realistische onderzeebootopsporings- aotie begint, komt men tot de ont dekking, dat de Atlantic geen vlieg waarop automatisch alle gegevens verschijnen van de „opsporingssta- I tions". Aan de hand van de beelden op zijn piottafel leidt de tactische j coördinator de aanvalsactie. Omdat hij zelf niets ziet, staat hy voortdu rend in verbinding met de vliegers die hem informeren over het „bui- tengebeuren". De Breguet-machine heeft tevens een optisch piotbord voor de navigator, die de machine naar het doelgebied praat. De Nep tunes. waarmee de Marine luchtvaartdienst nu vliègt zijn van een oudere generatie en ofschoon hun instrumentenlast de afgelopen jaren voortdurend is gemodificeerd, missen zij de ruimte voor de nieuwste elektronische snufjes. Versnelde opdracht Voordat een verkeerde indruk wordt gewekt: De Atlantic is niet J gekocht als vervanger van de Lock- heed Neptune. Beide toestellen ver richten naast elkaar hun patrouille- taak. De negen Atlantics moeten j j het gat vullen, dat in de onderzee- j bootbestrydingscapaciteit is gevallen door de versnelde uitdienststelling van de Karei Doorman. De eerste vier machines die nu bij Breguet in Frankrijk pronken met de kleuren van de Marine luchtvaartdienst. waren oorspronke lijk bestemd voor de Aéronavale en Geschwader 3 van de Marineflieger (W.-Duitsland). De Nederlandse or der werd geplaa' t op het moment, dat delen van de produktielijn al waren gesloten. Levering van de ne gen MLD-machines zou daarom pas laat in 1970 kunnen geschieden. De komst van de Atlantic werd echter urgent door het vertrek van het vliegkampschip. Dit noopte de ma rineleiding tot een regeling met Frankrijk, Duitsland en Breguet, waarbij in de eerste helft van dit jaar al vier toestellen konden wor den geleverd. Patrouillemissies met de Atlantic kunnen zich uitstrekken over een afstand van ruim zevenduizend ki- lometer. Dit impliceert, dat het on- j derzeebootbestrijdingsvliegtuig zo'n twaalf uur lang boven het water blyft hangen en dat de bemanning al die tyd haar volle aandacht moet richten op de gecompliceerde appa ratuur. Een half etmaal op een stoel ln een kleine. kunstmatig (zwak) verlichte ruimte, vóór fluoresceren de schermen en ontelbare knoppen en schakelaars; een moeilijke en slaapverwekkende taak. Een van de Franse bemannings leden in aangename houding op een bed-stoelcombinatie: „Gelukkig hebben de laatste jaren ook de vliegtuigontwerpers doorgekregen, dat de inhoud van de brandstof tanks niet de enige limiet is voor de vliegduur van een patrouillevlieg tuig, maar dat de operationele waarde op langere duur vooral wordt bepaald door het uithoudings vermogen van de bemanning". Daarom hoeft men in de Atlantic niet te bukken, kan een goede maal tijd uit een fraai ingerichte keuken aan tafel worden genuttigd en kun nen vermoeide operators onderzeil gaan in het rustcompartiment. Het twaalfkoppige team is zo samenge steld, dat onderling van post kan worden verwisseld. tnderliond Niets van dit alle6 in de Neptune, waar op de terugweg naar Val kenburg —een vraaggesprekje met kapitein ter zee van technische dienst A. H. D. Hoppener, hoofd Bu reau Vlietech van de Koninklijke Marine, verloopt als een judo-oefe ning. Omdat vier landen met de Atlan tic gaan vliegen (Italië kocht als vierde land achttien toestellen) is een consortium opgericht, dat het gemeenschappelyk onderhoud van de vliegtuigen moet regelen. De ze internationale organisatie kreeg Overste F. H. M. Schreurs is commandant van het Neder landse detachement in Nimes- Garons. de naam CIGMA oftwel Centre In ternational Gestion du Matériel. Kolonel Hoppener: Momenteel zyn studies gaande, die moeten ultrna- hoe het reparatiepakket het bes te over de vier landen kan worden verdeeld. Nederland kan in prin cipe rekenen op tien procent. Een deel hiervan gaat naar de Neder landse industrie, maar ook het Ma rine Luchtvaart Technisch Bedrijf op De Kooy speelt mee. Het MLTB op het marinevlieg kamp by Den Helder krijgt onder meer in onderhoud een deel van het startsysteem van de Atlantic- motoren, alsmede elektrische, pneu matische en hydraulische systemen. Medio augustus komen de eerste testbanken naar De Kooy. Het besluit het onderhoud van de Atlantic centraal te regelen via een door computers gesteund multi-na- tionaal centrum garandeert niet al leen een optimaal gebruik van de Atlantic, doch past tevens volkomen in de ontwikkeling van dit vliegtuig, dat het resultaat is -an een in 1958 door de NAVO geïnitieerd project voor een maritiem patrouillevlieg tuig. Fokker. ingeschakeld by de produktie van vleugelmiddelstuk ken voor de Atlantic, zal nu vrijwel zeker kunnen rekenen op een on derhoudscontract. (ADVERTENTIE) DE KASTEN-SPECIALIST Hooglandse Kerkgracht 4749 heek Nieuwstraat - Tel. 01710-33078 aq modellen ouu uniek in de kastenwereld. Haarlem - Den Haag - Leiden

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11