LAURA heeft alles te bieden Nederland ziet af van MRCA-project LEKKER BROOD dijsseibioem >E „GROTE TWEE" VAN DE ALPHENSE FIETSVIERDAAGSE: Staatssecretaris: Nieuw middel tegen olieverontreiniging 99 Teleurstelling in Duitsland MOTIE-BOETES VERWORPEN USF weigert waarnemers bij de Senaat eenwording staat voor bes li ssing spaarrente nu tot 7% bij de NMB de bank waar ook zich thuis voelt ENSDAG 2 JULI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Door Cees Onvlee) ALPHEN AAN DEN RIJN „Het geheim van de Laura? it is de Laura zelf Piet Groenhart, voorzitter van het gelijks bestuur van de Alphense rijwielvierdaagse, lacht het rem voor zich uit. „De Laurianen komen voor de Laura. Je oet een keertje aan de rit hebben meegedaan om te weten e uniek de Laura eigenlijk wel is Voor de 22-ste maal wordt dit jaar de Alphense rijwielvierdaagse, Laura, gehouden. Piet Groenhart (57) heeft als een van de man- n-van-het-eerste-uur de vierdaagse met start en finish in Alphen n den Rijn „zien" (doen) uitgroeien tot een internationaal be- imde rondrit. Met de volijverige Piet Koren (59) vormt de zes ir geleden tot voorzitter „gebombardeerde" Groenhart de unieke ganisatie-tandem, die al vele jaren de „koers" beheerst. Daarbij iringd door een tiental hardwerkende en onmisbare „meester- echten n de grote benedenzaal van het ara-centrum „Nabij" werd gister - md een dansje gemaakt, oenhart: „Merkwaardig toch al- id dat men daar na zo'n hele dag tsen nog fut voor heeft. Je vraagt af waar al die reserve-energie ndaan wordt gehaald en of wy ns niet tot een doping-controle leten overgaan". De „azen" van t Laura-bestuur kijken tevreden ug op de eerste dag van het „wie spektakel". Voorzitter Groenhart: „Het is een ie dag geweest. Mooi weer een achtige rit. Jammer alleen dei al weer bijna op de helft zijn" Koren aanhakend: ..De eerste g is zonder meer geslaagd. Eén Ipartytje met wat schrammetjes t schaaf wondjes. De traditie is ge- on voortgezet. Ik had niet anders rwacht. De sfeer is immers altijd tzelfde. De sfeer is immers altijd ed" Goedhal-1 weer: „De sfeer is Ier jaar fijn. Weer of geen weer ooi weer is zelfs niet eens het ste. Natuurlijk, in het zonnetje den is gezellig. Maar toch: bu oht weer. in wind en regen erk je de echte saamhorigheid jneraadschappelijkheid pas". eens per jaar de Laura-riit". Die reclame-spreuk, hoog opgehangen in gebouw „Nabij", waar de Laura dezt week huist, wordt door voorzittei Piet Groenhart volledig onderschre ven. Het waarom, de opzet en het doel van de rijwielvierdaagse uiteen zettend: „Het gaat er om de men sen een goede vrijetijdsbesteding te geven. Dat ze elkaar ook beter leren kennen. Langzaam maar zeker krij gen we een. met een groot woord sociale functie. De Laura is géén wedstrijd, het is een toeristische prestatie. De opzet is om alle mooie dingen in de Randstad Holland te laten zien. Als ze ergens .hun" plekje zien. kunnen ze altyd nog eens een keertje teruggaan Route-specialist Piet Koren over het parcours: „We proberen ieder jaar weer iets anders te rijden. Maar daarbfj stellen we natuurlijk wel cd' opzet van de Laura L - rich ting Leiden. A - Amsterdam, tl Utrecht. R Rotterdam ei A Alphen voorop". Koren („Ik heb met .Poedel' Van Dam afgesproken dat we tot ons tachtigste jaar met de Laura door gaan"» over zijn „geheim" van het ontdekken van steeds nieuwe weger-1 we wegen, viaducten en rijwielpaden Reclame en Pat*en: ,,Zo m°eilijk is dat ook Je moet proberen het drukke ver- weer niet. Je moet gewoon op ue keer. de grote hoofdwegen, zoveej „Wie goed in het zadel zit, rijd» hoogte zien te blijven van a-lle nieu- mogelijk te vermijden. Dit jaar het t Laura-voorzitter Piet Groenhart Secretaris Piet Koren DEN HAAG (ANP) Rijkswa terstaat heeft gisteren proeven ge nomen met een nieuw, uit West- Duitsland afkomstig ontstekingsmid del om na te gaan of het bruikbaar is voor het bestrijden van ernstige olieverontreiniging op zee en aan de stranden. Deze bestrijding bestaat uit het op snelle wijze in brand steken van de olievlekken. De genomen proeven zijn gelukt: nadat de olie uitgebrand is resteerde nog slechts een bijzon der klein percentage olie. In de Noordzee. 25 mijl ten noord westen van Hoek van Holland, werd een kunstmatig olieveld aangebracht van tien ton ruwe aardolie. De olie vlek was ongeveer één hectare groot. Met behulp van de nieu we stof werd de olie ontstoken. De olie is onmiddellijk spontaan ont brand Na ongeveer een half uur was de vuurzee uitgebrand. BONN (GPD) Het door Nederland afwijzen van de grote trots van West-Duits- land, het nieuive gevechts vliegtuig MRCA, heeft de bondsregering weliswaar niet zelf tot het luchten van haar gemoed verleid, maar onder vliegtuigbouwers en in in dustriële kringen werd daarentegen in het alge meen uiterst ongunstig ge reageerd. Men mag vrezen, dat het Haagse besluit niet alleen Fokker riet gelieerd aan de Norddeutsche Vereinigte Flugzeugwerke van een aandeel in de bouw beroofd, maar dat het ook z'n terug slag zal hebben op alle moge lijke andere transacties. De bestryding van olieverontrei- niging op het strand werd gister middag beproefd in de Maasvlak te. een kunstmatig strand. Daar was 150 liter stookolie gestort. De indruk bestond dat er iets meer olie ach terbleef dan op zee. Het bleek dat het middel het best werkt als de oliekoek wat aaneengesloten is en niet bestaan iut afzonderlijke delen. Zowel op zee als op de zanddam zijn talrijke monsters genomen. Deze worden thans onderzocht door het Rijksinstituut Zuivering Afval water en door het Rijksinstituut Visseryonderzoek Dit laatste insti tuut onderzoekt monsters zeewater om na te gaan welke invloed deze wijze van bestrijding heeft op de visstand. Voor de proeven bestond veel be langstelling. Er waren vertegen woordigers van beide onderzoekin stituten, van het Nationaal Comité Olieverontreiniging op zee (te we ten de burgemeesters van Noordwijk en Zandvoort». Ook vanuit West- Duitsland en Denemarken werd tij dens de proeven belangstelling ge toond. ik geboft. In het Gooi en in de om geving van Rotterdam heb ik wat nieuws ontdekt. Vooral de laatste dag is dat erg plezierig. Ik heb zeb zo'n vijftien jaar meegereden. De vierde tocht vond ik altijd de minst prettige. De kant van Rotterdam u.' is nooit zo gezellig. Bovendien hel» je er dan altijd een beetje de smooi in, dat net bijna afgelopen is. Je rijdt naar het einde toe. Daar heb ik niets aan kunnen veranderen Maar een vlakke, saaie rit is hel niet meer" 95 „Plichten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD» De Eerste Kamer heeft vanmiddag met ruime meerderheid 38 tegen 12 stemmen een motie van de pacifist Boetes vei'worpen. waarin bij de rege ring op doeltreffende maatregelen werd aangedrongen om in het BiafraansNigeriaanse conflict een staakt-het-vuren te bei-eiken. Voor de motie stemden de PvdA (met uitzondering van de heren De Jong en senaatsvoorzitter Mazure), de PSP en de CPN. Namens de KVP verklaarde de heer Höppener dat minister Luns voldoende aan de wensen van de in dieners van de motie tegemoet komt De heer Algra <ARP» zei dat de re gering voor Biafra doet wat in haar vermogen ligt. Wat is er nodig voor eeri geslaagde Laurarit? Groenhart over de „plichten" van de deelneemsters en deelnemers. „Een goed humeur en een beetje training. Vier dagen over 80 of 125 km gaat toch nog behoorlijk in de benen zitten. Natuurlijk, er zijn jon gelui die het spelenderwijs doen Maar anderen moeten zich toch wel voorbereiden op vier dagen in het zadel. Belangrijk is ook het mate riaal en de voeding. Veel mensen controleren hun rijwiel niet vol doende. Na een dag al grote panne mag toch eigenlijk niet voorkomen Goed. we hebben een technische dienst, een reparatiewagen. Maai' die is daar toch eigenlijk niet voor. Veel mensen hebben ook niet de goede kleding, met als gevolg wat over werk voor de massage-staf van Cock van Leeuwen. En dan nog de voe ding. Vooral het drinken van fles sen prik en ze is erg slecht. Melk en soep, wordt gratis onderweg uit gedeeld, is veel beter. Verdei' raadt tourarts dr. Van der Steen ook al tijd aan om eens een haring te nemen". Koren over de organisatorische kant: „De enige vereiste is eigenlijk een behoorlijk aantal deelnemers De rest komt vanzelf. Het weer doet er weinig toe: regen of wind, zon of windstil, het is altijd goed". En dan, de Laura met de overige fietstochten in Nederland vergelij kend: „We hebben altijd zo'n 400 tot 500 deelnemers. Dat is net mooi Minder moet niet. maar ook niet veel meer. Assen heeft er dit jaar ongeveer tweeduizend. Dat is veel te veel. Daar vragen ze zich nu al af hoe lang nog. Den Bosch (3-daagse» en Bergen op Zoom 14-daagse) ziju daaraan ook dol gedraaid. Overigens liggen wij met ons aantal deelne mers relatief gelijk aan Assen. Daar ryden namelijk zo'n vijftienhonderd mensen de tochten van 40 en 60 km" Verder nog wat reclame makend voor „zijn" Laura: „Onze vierdaagse is ook veel mooier. Wij bieden hier alles: zee. duinen, polders, meren èn een grote stad: Rotterdam. Maar bovena/1 is er bij ons de unieke Lau- ra-sfeer. Een stempelpost is niet al leen maar een plaats waar je een De eerste dag van de Laura 1969 heeft gisteren geen uitval lers opgeleverd. De 474 deelneem sters en deelnemers, die gister morgen vroeg vertrokken, kwa men in de middaguren in „Nabij" ook allemaal hun eindstempel ha len. De „eer" van de eerste lekke band was dit jaar weggelegd voor Marga van Ingen, die deel uit maakt van een van de groepen van de Mavo St. Bonifaciusschool in Alphen (zie foto). Op het fietspad bij het Zwaantje in Ha- zerswoude hoorde zij de lucht uit haar achterband sissen en moest het clubje wachten op de repara tiewagen van Gazelle. Een kwar tiertje later kon weer worden op gestapt. De tocht voerde gisteren van Alphen over Zoeterwoude naar Leiden. De 125 km-specialisten sloegen af naar Leidschendam voor hun „ommetje" over Den Haag en Scheveningen naar Kat wijk, waar de Laurianen van de 80 km-groep inmiddels waren doorgekomen. De route voerde verder door de duinen naar Noordunjkerhout, waar in Duin poort de eerste controlepost was. Het tweede gedeelte van de rit ging door de polders langs Kaag- zicht, waar door velen bij de tijd- controle al dan niet vrijioillig een bad in de Ringvaart werd genomen. Nieuwe Wetering en Woubrugge naar Alphen. stempeltje krijgt. Wel nee. daa*- wordt wat gegeten, gedronken, gein gemaakt en zelfs, zoals in Kaag- zicht. gezwommen Organisatie De kraoht van de Laura is ook volgens de vele „reünisten" de per fecte organisatie. Voorzitter Goed hart met enige gepaste trots: „Wij zijn natuurlijk wél de enigen, die vergunning krijgen om in de maan den juli en augustus te rijden. Na de eerste rit zei net nog een juf frouw, die voor het eerst de Laura fietst, tegen mij dat ze hier alleen maar hoeft te trappen, omdat voor al het andere wordt gezorgd De organisatie voor de 23ste Laura begint vrijdagavond al weer. Groen hart: „Dat is eigenlijk het grote ge vaar. Het wordt een sleur, het hele jaar door ben je er mee bezig. Je doet het voor je plezier düs blijf je attent. Maar toch: misschien wordt het wel tijd dat ik er eens over ga denken om er mee te stoppen. Ik heb het nu 22 jaar gedaan. Er zijn dingen die ik misschien niet meer zie. Het wordt misschien ook tijd voor een ander gezicht. Maar ik denk wel. dat ik dan als ik uit het Laura- bestuur ben, in die week dat de Laura wordt verreden, maar een weekje op vakantie ga UTRECHT (ANP» Het dage lijks bestuur van de vereniging „de Utrechtse Studentenfaculteiten" heeft de secretaris van de senaat van de Utrechtse rijksuniversiteit, prof. mr. J. K. M. van der Ven, gis teravond een brief gezonden waarin wordt gesteld dat de USF niet zal Ingaan op het voorstel van de secre taris om twee studenten-waar nemers aan te wijzen en toe te la ten tot de senaatsvergadering, die vanavond wordt gehouden. „Wij verlangen een openbare senaatsver gadering". zo stelt het dagelijks be stuur van de studentenorganisatie. De brief van de USF. ondertekend door de president van de USF, W de Graaf, is tegelijkertijd met een USF-almanak aan prof. Van der Ven gestuurd. Volgens de USF is de almanak bedoeld als een .sym bolisch oog en oor" tijdens de se naatsvergadering. „Dit om u en de senaat alvast te laten wennen aan het idee van openbaarheid". STRAATSBURG (ANP De staatssecretaris van Buitenland se Zaken, de heer H. J. de Koster, heeft gisteren de tweede helft van dit jaar zeer belangrijk voor de Europese eenwording genoemd In dat tweede halfjaar loopt namelijk de overgangsperiode af "waarna de gemeenschappelijke markt volle dig tot stand gekomen moet zijn». Er moet beslist worden over de fi nanciering van het gemeenschappe lijk landbouwbeleid en over de be voegdheden van het Europese par lement. Verder zal de ministerraad wellicht tot een beslissing komen over onderhandelingen over de uitbreiding van de gemeenschap. Op 22 juli. aldus de staatssecreta ris. die sprak in het Europese par lement, zal de raad zyn standpunt bepalen over directe verkiezingen voor het Europese parlement. Dat wil nog niet zeggen, dat er dan in oktober langs deze weg een Euro pees parlement zal worden gekozen, maar toch hoopt de Nederlandse re gering, dat het niet al te lang meer zal duren. De heer De Koster verklaarde ook. I dat de Nederlandse regering er naar streeft de bevoegdheden van het Europese parlement uit te breiden. „We zijn bereid ons daarvoor blij vend in te spannen". Hy riep het parlement op intussen zijn bestaan de bevoegdheden zoveel mogelijk te gebruiken en vooral in de komende periode te adviseren, te stimuleren en te corrigeren. DEN HAAG (GPD) Neder land heeft definitief afgezien van de aankoop van de jager-bom menwerper, die voortkomt uit het Brits-Duits-Italiaanse samenwer kingsproject dat de laatste maan den bekend is geworden als het MCRA-consortium. Minister Den Toom van Defensie heeft zijn ambtgenoten van de drie genoem de landen laten weten dat het vliegtuig, zoals dat thans in ont wikkeling is, voor onze lucht- f macht te zwaar en te duur wordt. Hij heeft echter het consortium. I waartoe Nederland zelf in 1967 het initiatief nam. niet volledig de rug toegekeerd. De hoop bestaat dat er alsnog een vorm van samenwerking gevonden kan worden voor het zoeken naar een vliegtuig dat wel aan onze eisen voldoet. De twee maanden bedenktijd, die begin mei tussen de drie partners en Nederland werd overeengekomen, heeft niet geleid tot een compromis dat voor ons land aanvaardbaar was. Weliswaar is er door de buitenlan ders. die Nederland graag als deelge noot in het project wilden behouden, heel wat water ir: de wijn gedaan, maar de uitkomst was in feite nog negatiever dan dat de zaak er al voorstond. Het dichterbij elkaar brengen van de zo uiteenlopende operationele, technische en logistieke eisen van de vier landen leverde alleen een nog zwaarder, ingewikkelder en daardoor duurder toestel op. Ook de andere ADVERTENTIE Hogewoerd 128, Leiden landen zagen toen in, dat er op basis van de huidige plannen geen compro mis door modificaties mogelyk was. De afgelopen dagen heeft minister Den Toom persoonlijk zijn ambtge noten in Bonn, Rome en Londen, alsmede de NAVO-autoriteiten in Brussel van deze uitslag op de hoog te gebracht. Om de grote voordelen, die samen werking in NAVO-verband met zich kan brengen, niet volledig te ontwij ken heeft hij de partners voorgesteld Nederland toch lid van het consor tium te laten blijven. Hij heeft daar mee een tweeledig doel. Op de eerste plaats kunnen de Nederlandse des kundigen, die op het ogenblik aan de ontwikkeling van het MRCA-vlieg- tuig werken, veel kennis vergaren ten i gunste van de Nederlandse elektro- nische- en vliegtuigindustrie. Op de tweede plaats beoogt de mi nister de weg open te houden voor samenwerking bij het zoeken naar het vliegtuig, dat ons land nu ergens anders zal moeten gaar: kopen. Dit moet een eenvoudig, eenmotorig en door een man te bedienen jacht vliegtuig zijn met grote wendbaar heid en hoge snelheid. Noorwegen. België, Canada en Australië hebben ook belangstelling voor een dergelijk type getoond en het is dus niet on mogelijk, dat er alsnog een vorm van samenwerking ontstaat, zelfs binnen het MRCA-consortium. ADVERTENTIE Uw spaargeld levert vanaf 1 juli 7% rente op bij een opzegtermijn van 24 maanden. Deze gunstige rente geldt automatisch voor spaar ders die reeds een dergelijke rekening hebben lopen bij de NMB. Als u uw spaargeld korter wilt laten uitstaan, heeft de NMB nog diverse mogelijkheden voor u, met naar verhouding even gunstige perspectieven. Alle inlichtingen bij het dichtstbijzijnde NMB-kantoor. Waar men u prettig te woord staat, want persoonlijke service is een ander woord voor NMB. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Leiden: Breestraat 61-63 Katwjjk aan Zee: Voorstraat 39. Noordwyk aan Zee: Palaceplein. Sassenheira: Postwykkade 1. Alphei» a/d Rijn: Julianastraat 65.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7