Compleet drama voor Cees van Dongen ANTI-CLIMAX OP TT Geen Nederlandse zege in 50cc-klasse Agostini eenzaam heerser Asser TT in cijfers Rapid Sullivans winnaars van honkbalweek El Salvador wint opnieuw van Honduras Kees Uittenhout naar Engeland Herstel bridgers na zwak begin NEC en GVAV spelen g Brintatoernooi MAANDAG 30 JUNI 1969 PAGINA 9 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD ASSEN (GPD) Cees van Dongen was boos, erg boos. Hij beende zaterdagmorgen heftig gebarend door het rennerskwar tier en spuide tussen een groep je coureurs, die hun 50 cc- machiemtje met brandstof lieten vullen, met een van emoties overslaande stem zyn kwaad heid'. „Hoe halen ze het in hun hoofd om te schrijven dat ik met een gebroken pols zou rijden. Door zo'n grove leugen is voor mU alles verloren, die stommelingen". Van Dongen- kanshebber voor een ereplaats met zijn 125 cc Suzuki doelde op een publikatie in een lande lijk dagblad, die de aandacht had getrokken van zijn verze keringsmaatschappij. De verze keraars beriepen zich op de met Van Dongen gemaakte overeenkomst, hetgeen tot ge volg had dat een niet-verze- kerde Van Dongen werd uitge sloten van deelname. In het Assense ziekenhuis ge maakte röntgenfoto's, die de on juistheid van de perspublikatie bevestigden, maar wel een scheurtje in het polsbeen aan toonden. konden aanvankelijk inspanning en toewijding van Van Dongers sponser Henk Viscaal, die speciaal voor hem een klasse-machine had aange kocht vermoedelijke waarde dertigduizend gulden) scheen vrijwel nutteloos te zijn geweest. Terwijl de 50 cc -motoren snerpend door de Drentse hei ijlden, zat Cees van Dongen zich te verbijten in zijn ca ravan. Een 50 cc Kreidler. die hem door de Van Veen-equipe speciaal voor de Asser TT in bruikleen was gegeven, bleef onaangeroerd. Van Veen-team manager Lef er ink: „Wij had den die machine aan hem af gestaan uit waardering voor zijn vele verdiensten in de mo torsport. Cees had zich er enorm op verheugd. En ik ben er van overtuigd dat er voor hem ze ker een vierde plaats in had ge zeten". Intussen had een ziedende Henk Viscaal zich ijlings met de verzekeraars in verbinding gesteld en een drastisch ver hoogde premie leidde tenslotte tot overeenstemming. De onaf zienbare mensenmassa op de tri bunes ontving de goede tijding via de luidsprekers met dave rend gejuich. Cees van Dongen schoof zijn geliefkoosde Suzuki grimmig naar de strartstreep, vlak naast de tienversnel- lings Kawasaki van de Brit Dave Simmonds. En toen, na die adembene mende stilte vlak voor het oor verdovende vertrek, explodeer de de opgekropte ergernis van Cees van Dongen. Op dit vurige gevecht met grootheden als de Zweed Andersson, Simmonds en de Duitser Dieter Braun (ook rijdend op een Suzuki, die in middels eigendom is geworden van Viscaal) had het motorvolk reikhalzend uitgezien. Er werd hartstochtelijk ge juicht toen Cees van Dongen bij de eerste doorkomst het veld aanvoerde. Weldra echter, ble ken de grotere capaciteiten van Simmonds Kwasaki en de Suzu ki van Braun. Van Dongen i ..hi) heeft de snelste 125 cc ma chine van Europa" had Lefe- rink eerder gezegd) vocht ver beten met Andersson om de der de plaats. Later gloorde er zelfs een nog hogere klassering toen Brauns machine het begaf. Twaalf kostbare punten, die hem op een kansrijke tweede plaats zouden brengen in de strijd om de wereldtitel, lagen voor de Nederlander in het ver schiet. Het noodlot was echter on verbiddelijk. In de voorlaatste ronde bracht Van Dongen zijn machine bij de pit tot stilstand. Hij wees naar het motorblok en begaf zich regelrecht naar zijn caravan. De deur werd gesloten. Cees van Dongen wilde alleen zijn. Het drama was compleet Cees van Dongen treurt ASSEN (GPD) De 125.000 optimistische Nederlandse be zoekers van de Assense TT kregen afgelopen zaterdag hun eer ste teleurstelling al vroeg te verwerken. Men verwachtte een herhaling te beleven van „Assen 1968", toen Paul Lodewijkx op zijn Jamathi in de 50 cc-klasse naar een sensationele Neder landse triomf snelde. Dit jaar werd zelfs niet alleen rekening gehouden met een nieuwe zege van Lodewijkx, ook Aalt Toer- sen kreeg ruime aandacht bij de berekening van de kansen. Het heeft echter niet zo mogen zijn. De Australiër Barry Smith met wie slechts weinigen rekening hadden gehouden ver pletterde op zijn Spaanse Derbi de illusies van de Nederlandse fans, die zich nu tevreden moesten stellen met een tweede, derde en vierde plaats voor respectievelijk De Vries, Toersen en Lodewijkx. De toeschouwers zouden ook later op de dag nauwelijks aan hun trekken komen, want het waren steeds buitenlanders die in vaak nogal saaie races om een plaats op de hoogste trede van het erepodium streden. ren voor ons gewoon niet bij te hou den. Ik heb steeds gedacht als ze niet stuk gaan, winnen ze onherroe- Het onnodig pijnlijke van de vroege anti-climax was, dat men deze teleurstellende gang van zaken met vrij grote zekerheid had kunnen voorspellen. Daardoor hoefde men zelfs niet eens zo'n grote kenner te zijn. Immers, de Derbi-ryders had den reeds tijdens de diverse trai- ningsritten gedemonstreerd, dat zy bijzonder scherpe tijden uit hun „fietsen" kunnen persen. Met name de Spanjaard Angel Nieto hoog genoteerd in het klassement voor de wereldtitel had zich ette lijke seconden sneller getoond dan de Nederlandse favorieten. De door hun optimisme verblinde Nederlandse supporters hadden dus gewaarschuwd dienen te zyn. Ook al omdat Toersen en De Vries zich op de voorafgaande dagen tel kens gehaast hadden te verklaren, dat zij zich niet als de grootste kans hebbers beschouwen. Toersen, dit sei zoen winnaar van drie Grand Prix- races, blaakte in Assen allerminst van zelfvertrouwen. En hij kon dan ook na afloop terecht zeggen: „Ik ben niet teleurgesteld of ontmoedigd, want ik heb dit van tevoren zien aankomen. Die Derbi's zijn nu een maal verschrikkelijk snel. Op een cir cuit als dat van Assen komen zy be ter tot hun recht dan onze Kreid- lers. Geef ons maar een parcours met nög meer scherpe bochten en min der lange rechte stukken. Dè,n kun ne wij onze slag slaan. Met deze derde plaats ben ik zelf best tevre den. Tenslotte heb ik weer wat pun ten voor de wereldtitel". Ook Jan de Vries (eveneens Van Veen-Kreidler) was best te spreken over de tweede plaats die hy zyn vriend Toersen afhandig had ge maakt. De Vries: „Die Derbi's wa- Hier zit Cees van Dongen (125 cc) er nog goed bij pelijk". Ongehinderd Met die laatste woorden is de race ir de 50 cc-klasse eigenlijk voldoen de gekarakteriseerd. Want één Der- bi «die van Nieto) moest inderdaad in leidende positie wegens mo- torpech vroegtijdig naar de pit, ter wijl de andere, waar Barry Smith op zetelde, vervolgens ongehinderd naar een alleszins verdiende eerste plaats raasde. Na de eerste ronde hadden De Vries en Toersen nog een geringe voorsprong op Nieto, maar de Span jaard bleek reeds by de tweede door komst voor de hoofdtribunes meedo genloos te hebben toegeslagen. Toen al had hij honderden meters voor sprong veroverd op de verbeten knokkende Nederlanders en zyn ploeggenoot. Smith. Nieto vergrootte ook in de volgende ronden zyn voor sprong aanzienlijk. Totdat er in de 5de omloop opeens een einde kwam aan zijn imponerende opmars. Nieto had waarschijnlijk «hoewel hij dat zelf later ontkende) in zijn doldries te dadendrang teveel van zyn motor gevergd en moest de strijd staken. Roekeloos De Vries na afloop: „Nieto reed te roekeloos. Hij liep veel te ver van ons weg. Ze hadden hem vanaf de pit beter moeten coachen. Men heeft hem vermoedelijke niet goed duide lijk gemaakt, hoe ver hy al halver wege de race op ons voor lag. An ders had hy vermoedelijk niet zo veel van zyn fiets geëist". Jan de Vries was onmiddellijk na het uitvallen van Nieto attent in het ontstane vacuum gedaken, maar hy kreeg al gauw gezelschap van de Australiër Smith die Toersen kampend met een overslaande motor definitief achter zich had gela ten. Ook met De Vries zou Barry Smith uiteindelijk weinig moei te hebben. De Derbi-ryder begon weldra aan een briljante solo waar tegen de talentvolle Nederlander geen enkel verweer had. Vanaf het ogenblik in de vyfde ronde waarop Smith zyn beslissen de voorsprong nam. heeft het sup porterslegioen alleen nog maar enig genoegen kunnen beleven aan het rijden van Paul Lodewijkx, die zich na een opvallend slechte start terug vocht naar de voorste linie. Lo dewijkx stuurde zyn Jamathi bin nen het bestek van zes ronden van de vijftiende naar de vierde plaats, en dat was meer dan de construc teurs Jan Thiel en Martin Mywaart «zelf na luttele ronden reeds uitge vallen) hadden durven verwachten. Barry Smith, winnaar van de 50 cc-klasse, met in zijn slip stream de Nederlander Jan de Vries. HAARLEM (ANP) De Grand Rapid Sullivans hebben zaterdag avond in de beslissende wedstrijd van de Haarlemse honkbalweek met 62 van de California Stags gewon nen en zich daarmee voor de derde keer de sterkste in het toernooi ge toond. Zaterdagmiddag behaalde Neder land een veilige overwinning 8—5) op de Berlin Bears. Het oranjeteam was in de aanvangsopstelling op enige plaatsen gewijzigd en telde niet minder dan vijf spelers van de Haag se hoofdklasser Storks. Voor de aanvang van de avond- wedstrijd maakte KNHB-voorzitter Van der Spek bekend dat de coaches Charles Urbanes en Bob Sullivan de vechtpartij van vrydag in hoge mate betreuren. De bond beschouwt met deze excuses het incident als geslo ten. Het Nederlandse honkbalnegental speelde gistermiddag een „erewed- stryd". als afsluiting van de Haar lemse honkbalweek. tegen de Sulli vans. De toemooiwinnaars wonnen in negen innings met 3—1. De spe ciaal voor deze wedstryd uit de Ver. Staten overgekomen wei-per Dan Bielski. die de Nederlandse verdedi ging leidde, werd ver overtroffen door de Amerikaanse veteraan Carl Angelo. MEXICO El Salvador heeft de beslissingswedstrijd voor de elimina tieronde van het wereldkampioen schap voetbal, vrydag in Mexico Stad tegen Honduras, in winst omge zet (3—2). Na de reglementaire speeltijd was de stand nog gelijk: 22. In de verlenging scoorde El Salvador éénmaal. Beide landen had den daarvoor 1 overwinning behaald Tijdens de tweede wedstryd ontston den talrijke 'ncidenten, hetgeen uit eindelijk het verbreken van de diplo matieke betrekkingen tussen beide landen tot gevolg had. Ook werden duizenden, in Honduras wonende Salvadorianen over de grens gezet, met achterlating van hun bezittin gen. Stuntwerk van de zijspan nen, maar het viel allemaal toch wat tegen LEIDEN Kees Uittenhout, de Leidse schools'agspecialist, is gekozen in de nationale zwemploeg, die bin nenkort in Engeland tegen de Brit ten zal uitkomen Of de Leidenaar de uitnodiging zal aannemen is ech ter de vraag. Uittenhout, werkzaam in een banketbakkerij, kan zich op het ogenblik namelijk vanwege de vakantietyd moeilijk vrijmaken Het zou jammer zijn voor Uittenhout wanneer hy deze kans op de zo be langrijke internationale ervaring zou moeten missen. Voor broer Theo kwam er ook een verheugende uitnodiging. Deze Leidse waterpolodoelman speelt op 5 juli in het Nederlands jeugd-zevental een wedstrijd tegen Zuid-Afrika. OSLO (ANP) —De Nederlandse heren hebben zaterdag de wedstrijd voor de negende ronde van het bridgetoernooi om de Europese kampioenschappen tegen Grieken land in Oslo met 62 gewonnen. De Nederlandse ploeg lijkt na het zwakke begin aan zelfvertrouwen te hebben gewonnen. Favoriet Italië stond tegen Zweden bij de rust met maar liefst 1773 achter, maar Bel ladonna en Garozzo wisten deze score toch nog om te zetten in een voorsprong en behaalden vijf matchpunten. De Nederlandse dames won nen een protest en bereikten hier mee dat de uitslag van de wedstrijd tegen Groot-Brittannië werd veran derd van 26 in 35. ASSEN (GPD) Het moet voor de bezitters van een 350 of een 500 cc-racemotor een ontmoedigende ge dachte zijn, dat ene Giacomo Agos tini op alle Grand Prix-races in hun nabijheid vertoeft. Of althans: in de beginfase van de wedstrijden, die tenslotte steeds weer uit mondt in een eenzame solo van de donkere, aan triomfen verslaafde Italiaan. Assen is er opnieuw getuige van geweest. Zijn steeds door een vier tal zorgzaam sleutelenden monteurs omgeven MV Agusta's vormen in de huidige motorwereld een klasse apart. Al liet Agostini de tenger ge bouwde Bill Ivy en de gedurende enkele ogenblikken verbaasde toe schouwers in de waan dat de Ier voor hem een taaie tegenstander was Nog voordat de race in de 350- cc-klasse halverwege was. viel er aan de uitslag evenwel al niet meer te twyfelen. Ivy, beschikkend over veel stuurmanskunst maar een te langzame Jawa, finishte tenslotte met ruime achterstand op de Ita liaan. Agostini's suprematie kwam op zijn 500 cc-machine nog duidelijker tot uiting. Alleen de Britten Williams en Barnett zij het op bijna drie minuten achterstand finishten in dezelfde ronde als Agostini. De strijd in de kwartliterklasse, die gezien het geringe onderlinge verschil van de trainingstijden een spannend verloop deed venvachten, is tenslotte ook een eenzijdige ver toning geworden. Rod Gould, die aanvankelijk met succes de Bene- K-rijders Pasolini en Carruthers van zich af schudde, moest al m de zesde ronde een pitstop maken, waarna Pasolini onbedreigd naar de zege kon snellen. Het wedstrijdverloop in de zijspan- race was al niet anders. Helmuth Fath en Wolfgang Kalauch lieten met hun Urs een eigen produkt een door opvallend veel materiaal- pech ontrafeld veld, ver achter zich. 50 cc (8 ronden - 61,64 km): 1. Baary Smith «Aus>, Derbi, 30.53.3 (gem. snelh. 119.725 km/u) 2. Jan de Vries cNed), Van Veen Kreidler, 31.043; 3. Aalt Toersen «Ned), Van Veen Kreidler, 31.19 9; 4. Paul Lode wijkx (Ned), Jamathi, 31.42.3; 5. Ru- dolf Kunz (W.Dld.), Kreidler, 32.05.0. Snelste ronde: Angel Nieto (Spa) Derbi. 3.43.0 (gem. snelh. 123.376 per uur). De stand voor het wereldkam pioenschap na deze raec: 1. Aalt Toersen 55 p.; 2. Jan de Vries 34 p., 3. Barry Smith 30 p.; 4. Gilberto Parlotta (Ita.) 25 p.; 5. Angel Nieto (Spa24 p.; 6. Paul Lodewijkx 18 p 125 cc (14 ronden - 107.86 km,: 1. Dave Simmonds (GB) met Ka- wazaki 49.15.0 (gem. snelh. 131.405 km/u); 2. Kent Andersson (Zwe) Maioo. 50.49.1; 3. Silvano Bertarelli (Ita). Patton, 52.08.3; op een ronde: 4. Ginger Molloy (Nw. Zeeland), Bultaoc; 5. Tommy Robb (Ier) Bultaco. Snelste ronde: Simmonds 3.28.9 (gem. snelh. 132.770 km/u). Stand wereldkampioenschap: 1 Simmands, 57 p.; 2. Andersson 24? 3. Molloy 22; 4. Kei Carruthers (Aus. 18; 5. Cees van Dongen (Ned.) en Jean Aureal «Fra» 15. 250 cc (17 ronden - 130,97 km: 1. Renzo Pasolini (Ita) met Benelli 56.36.9 (gem. snelh. 138.831 km/u), 2. Kei Carruthers (Aus). Benelil. 56.53,8 3. Santiago Herrero (Sp). Ossa, 57.02,8; 4. Rodney Gould (GB) Yamaha 57.56.3. 5. Silvio Grasseüti (Ita.) Yamaha 58.31.3. Snelste ronde Pasolini 3.14.8. (gem. snelh. 142.381 Stand wereldkampioenschap: 1. Herrero 50 pnt; 2. Andersson (Zwe.) 41; 3. Carruthers 27; 4. Frank Per- ri (Aus) 25; 5. Rodney Gould 20. 350 cc (20 ronden - 154,09 km) 1. Giacomo Agostini (Ita) met MV Agusta, 1 uur 4 min. 23 sec. (dit be tekent een nieuw wedstrijdrecord, het oude record 1.05.22,7 stond sinds 1968 op naam van Agostini, gem. snelh. 143.597 km;u); 2. Bill Ivy (GB), Jawa, 1.05.14,3; 3. Silvio Gras- setti (Ita) Yamaha, 1.07.13,0; 4. Kar] Hoppe (W.-D.), Yamaha. 1.07.52,8; op eén ronde: 5. Jack Flndlay (Aus) Yamaha Augostin! brak het ronderecord dat sinds 1967 met 3.10,8 (gem. snel heid 145,4 km/u) op zyn naam stond Hij reed nu 3.08.6 (gem. snelheid 147.062 km/u). Stand wereldkampioenschap: 1 Agostini. 60 p.; 2. Findlay 30; 3 .Ivy 24; 4. Carruthers en Vizenca (Aus en Ita) 21. 500 cc (20 ronden - 154,09 km): 1. Giacomo Agostini (Ita) met MV Agusta, 1.04.29,0 (geb. snelh. 143.375), 2 Peter Williams (GB). Matchless 1.07.04.9: 3. Alan Barnett (GB) Kir- by Metisse, 1.07.16,1: op één ronde. 4. Gilberto Milani (Ita). Aermacchi, 5. Jack Findlay (Aus). Aermacchi Snelste ronde: Agostini in 3.09,4 (gem.) snelh. 146.441 km/u). Stand wereldkampioenschap: 1 Agostini. 75 p.. 2. Marsovski 23; 3. Findlay en Barnett 22; 5. Nash 18 Zijspan-klasse (14 ronden - 107,86 km: 1. Helmut Fath/, Wolfgang Kalauch (W.D.), Urs. 49.59.1 (gem. 129.472); 2. Georg Auerbahcer Her mann Hahn (W.-D.), BMW. 50.40.4; 3. Helmut Lünemann/Nedl Caddow W.-D./GB), BMW. 52.06,5; 4. Ar- senius Butscher/Josef Hüber (W.-D.) BMW ,52.37,8; 5. Franz Linnarz/Ru- dolf Kühnemond (W.-D.), BMW, 5321,8. Stand wereldkampioenschap: 1. Fath Kalauch 40 p.; 2. Linnarz/ Kühnemond 33; 3. Butscher/HUber 32 p. Internationaal zoniervoetbal NIJMEGEN (ANP) NEC. GVAV en Go Ahead, de Nederlandse ver tegenwoordigers in de internationa le zomeroempetitiezijn met wis selend succes van stars gegaan. NEC en GVAV speelden gelijk, ter wijl Go Ahead een kleine nederlaag leed. NEC en het Tsjechische Zilina hebben elkaar in het Goffert-sta- dion niet veel toegegeven. De Tsje chen bepaalden met hun vertragen de spel het tempo, terwijl NEC daar gevaarlijke uitvallen tegenover stel de Tien minuten na de rust. schoot Miel Pijs de Nijmegenaren naar een 10 voorsprong. Zilina maakte via Slezak een kwartier later gelijk 1-1, in welke stand geen- verandering meer kwam. GVAV heeft zaterdagavond in het Oostenrijkse Linz tegen de Linzer ASK hoofdzakelijk verdedigd. De Groningers deden dat tegen de tac tisch weinig geschoolde Oostenrijkera met succes. Geen vah beide ploegen kwam tot scoren en zo eindigde de wedstrijd dus in een doelpuntloos gelijkspel. GVAV kroop overigens wel enige malen door het oog van de naald. De scheidsrechter keurde een doelpunt van Linzer ASK af, terwiil de Oostenrijker Sturm berger vlak voor tijd een strafschop miste. In het treffen tussen het Zweedse Oester Vaexjoe en Go Ahead, uit slag 32, vielen vier van de v\jf doelpunten door strafschoppen. Twee maal deden de Deventenaren een Zweedse voorsprong teniet. Kolkman en Van Zoghei benutten voor Go Ahead beiden een penalty. Toen Oester Vaexioe viif minuten voor tijd opnieuw een voorsprong nam. had den de Deventenaren geen kracht meer om terug te slaan. HOOGEZAND (ANP) De uit slagen van de zaterdag gespeelde partyen voor het interna tio na 'e Brinta-damtoernooi, dat in Hooge- zand wordt gehouden, zyn Eregroep: (vyfde ronde): Van Dijk (Ned.)— Andreiko (Rusl.) 1—1, Agavonov (Rus.)Koe perm an (Rus.) 1it Smith (V.S.)Brongstring (Ned)'. 1-1, Hisard (Fr.)—Adjiedj (Sur 2—0. Sijbrands (Ned.)—Baba Sy (Sen 1—1, Kuyken (Zwi.)—Wiers- ma (Ned.) 1—1. De stand na vijf ronden ls: 1. SUbrands 8 punten. 2 Andreiko 7, 3. Koeperman. Wiersma. Kuyken en Agafonow 6. 7. Baba Sv en Hisard 5, 9 Bronstring en Smith 4, 11. Van Dijk 3, 12. Adjiedj 0.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9