Ru (li Altig pleegt vinnig verzet... Dolle Belgen zien Merckx in het geel JANSSEN UITGEFLOTEN m A TOUR IN UREN MINUTEN EN SECONDEN België beleed Merckxisme9 op bijna beangstigetule manier Klassementen IAANDAO 30 JtTNI 1909 PAGINA 7 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD --'lap H» t •i'*!? - (Door Fred Racké) BRUSSEL (GPD) Rudi Altig, liggend op zijn rug, de enen tegen een boom omhoog, sprak: „Ik hoop niet. dat ik die ui vanmiddag in de ploegentijdrit kwijtraak. Ik vind dat zo reselijk oneervol. Je kunt gewoon niet voor jezelf rijden, je ent helemaal afhankelijk van je ploeg. Nee, ze moesten dat genlijk niet doen, met die bonificatie". Omdat „ze" het wèl eden, raakte Rudi Altig zijn gele trui „oneervol" kwijt: een rimmige Merckx, die eigenlijk veel meer werd gedragen door en ontstellend fanatiek publiek dan door zijn eigen intenties, eed zich, niet ver van het huis waar hij zijn jeugd sleet, in het icot dat hem daags tevoren al was toebedacht. Sleurend aan e groep Faema-coureurs vergaarde 's werelds meest-bespro- en wielrenner de luttele seconden, die hem van Altig scheid en: vandaag gaat hij de Duitser acht seconden vooraf. was je blij als je op je plaatsje tei het peloton kon blijven". Een trotse Karstens: ..We reden als locomotie ven. We gaven alles. Vooral Pingeon en Bracke leidden de achtervolging formidabel". Wat tot gevolg had, dat de elf voorop de wapens moesten strekken en: dat de alliantie tegen Merckx weer kon worden hersteld. Want op het, moment, dat kopgroep en peloton samenvloeiden, vluchtte errassing Dat juist Altig vinnig vezet eegde, verraste de rondekaravaan, zich twee dagen lang vergaapte volmaakt onverwachte gebeur- irissen. Maar toch zijn die zaken lemaal óók weer terug te voeren de aanwezigheid van die ene iner: Eddie Merckx. Hy was het, liever zijn supporters waren het, zaterdagavond in Roubaix de ude" als „versleten" beschouwde litser prikkelden tot een formida- e prestatie. Want Rudi Altig was van de vele professionele wiel- iners die er geen doekjes om had gewonden: Merckx was by de heffing van zyn schorsing be- ordeeld als geen ander. En omdat dat had gezegd, had Altig by baanwedstryd op Rocour een s fluitconcert moeten ondergaan, ist die hoon had het „vuur' in Rudie" eindelijk weer eens ontbranden. „Ik zal hem eens laten zien, dat hy ge- on heel hard moet fietsen om te inen". Glimlach In Altig won zaterdagavond met ïulp van een immens grote ver hing het individuele tydritje over i kilometer. Zeven seconden snel- dan Merckx was hy en de ka- aan glimlachte gul: Merckx al- niet vanaf de eerste pedaal- ppen in het geel. Het peloton g verder. Het spande, als by af- aak, samen in de rit van zon- [morgen, de koers naar Brussel, meute joeg het tempo op naar sachtige hoogten. Telkens en tel- weer stuurden de kopmannen knechten vooruit om vooral de ïma-renners met hun demarra- te teisteren. Maar de krachten ren nog vers, tè vers om het pelo- te doen breken nog voor de ve ten zelf de gang van zaken dien- te bepalen, op eigen kracht, op Muur van Geraerdsbergen, die lerhalf uur ryden van Rou- x lag te blakeren in de zon: het ste toernooiveld van de ronde, arop de lansknechten hun rid- s niet meer konden bijstaan, kompleet nog joeg de grote groep en de „Muur" op, maar, zoals het ff in Geraerdsbergen altyd toe- de scheiding kwam snel. Ro de Vlaminck. held van de Vla- ïgen en wellicht daar populairder Merckx, „besprong" de top als ste, met Merckx in zyn spoor, ar achter echter verliep niet al- volgens plan. Poulidor, Bracke Pingeon misten, door een onver- Jhte breuk in de langgerek- voorste linie, de slag. En toen een groep van louter klasseren- s had losgemaakt, berustte het )ton daarom niet. Met Gimondi. Vlaminck, Dancelli, Van Sprin- Janssen, Wagtmans, de Belgen vid, Leman en De Witte rende Merckx mee. Kon er dan een- i zyn in. die kopgroep? Wellicht i nog. omdat Van Springel, zo als Gimondi speelde met de ge- hte. dat. als Merckx dan (nog) t was uitgeschakeld, in ieder ge- een aantal andere favorieten op iterstand kon worden gezet. (erckx wilde aan dat plan zijn dewerking wel verlenen. De te- latcie was echter te heftig. De voorop hadden met weigerachti- te maken. Wagtmans: „Ik had tracht van Vissers om niet te ry- i. Ik hoef er toch niet aan mee werken, dat we Merckx nu al ff de gele trui brengen? Boven- n. als het op een massale eind- int zou aankomen, hadden wij a Looy altyd nog", terwijl het ritme van de kopgroep tijd tot tijd stokte, ook nog rd geremd door omzwermen - volgwagens, formeerden Pingeon Poulidar hun groepen. Vooral Peugeot-équipe onderscheidde h. Merckx' luitenant Martin ndenbosse zei later: „Er viel te- die Peugeots niets meer te rem- tn. En toen de mannen van Mer- ook nog begonnen te sleuren, Juichend passeert de Italiaan Basso de eindstreep in Sint Piet er Woluwe. Uiterst links Jan Jans sen, die als tweede eindigde. de weerbarstige Pingeon. Een mees terstukje van tactiek, dat hem. in gezelschap van Perez-Frances (BICt, veertig seconden van het pe loton „weg" bracht. Niet ver der. Want, de Faema-reactie was furieus en bovendien viel op nieuw de „actie van de gezamenly- ken" in duigen omdat enkele cou reurs zich maar al te goed herin nerden, dat de goede Roger op soortgelijke wijze twee jaar gele den de basis voor zyn tourzege leg de. Gevolg: opnieuw een wilde ach tervolging. die nu al slachtoffers ging eisen. Toen aan het eind van de 147 kilo meter Marino Basso de sprint van een compact peloton won, waren meer dan dertig renners uit de wie len gereden, onder wie Henk Nydam en Cees Haast, en de arme Flan- dria-coureurs, die zes in getal op hun ploeggenoot Coulon hadden gewacht, toen die zyn stuur had ge broken, waren tien minuten terug geworpen. Geld 7an Janssen tijdens het be- klimmen van de berg van Gram- mont. Rudi Altig had het allemaal glim lachend aangezien: „Ach. ik hang niet zo erg aan die trui. Het is knap lastig om hem te verdedigen, maar ik wilde hem toch niet op de eerste de beste dag kwytraken. Dat ding brengt tenslotte ook nog geld op, nietwaar?" Geld. dat Rudi Altig in de hete namiddagzon toch ging ver hezen. Met zeven sekonden ging hy Merckx vooraf in het algemeen klas sement. Janssen had zich met een knappe spurt, die hem aan het wiel van Basso over de streep bracht, naar een derde plaats gereden: via de bonificatie (10 seconden) 17 se conden ach tea* Altig, tien achter Merckx. In de ploegentijdrit kónden die verschillen stabiel blyven. Merckx wilde echter anders. Altig vermoed de dat. Veelal aan de kop van de Salvarani-ploeg rende hij over het parcours om toch vooral de bonifi catie voor de gewonnen tijdrit (20 sekonden) buiten bereik van Merckx te houden. Lang leek hem dat te lukken. De Salvarani's reden (19 42) de concurrentie grotendeels weg. Maar de Faema-ploeg bleek toch sneller: 19.33. Op het moment dat Merckx zyn ploeg over de streep leidde, hadden de rekenaars 't von nis over de Duitser al uitgesproken: omdat BIC met een fractie van een Openingstijdrit Roubaix 1 Altig (W.-Dld i ploeg van Pezzii 10.4 km in 13'00'60 (gem. 47,963 1 km u>; 2 Merckx (Bel.. Driessensi j 13.07.19; 3 Grosskost <Fra. Gemi- niani» 13.17.16, 4. Bracke "Bel. Plaud» 13.18.92; 5 Gimondi 'Ita, Pezzii. 13 21 73; 6 Poulidor (Fra Magne» 13.22.36; 7 Vianelli (Ita, Al bani» 13.22.90; 8. Schutz (Lux, Alba ni) 13.24.45 9 Janssen (Ned) (Gemi- niani) 13.27.86; 10. Rosiers (Bel, Cools i 13.31.18; 11 Stevens (Bel, Driessens) 13.31.60, 12. Pingeon «Fra.» Plaud) 13.32.87; 13 Ocana (Spa, Ma- chain) 13.34.85; 14. Zandegu (Ita.; Pezzi13.38.84; 18. Wagtmans, (Ned, Vissers» 13.41.48; 22. Pijnen Ned. Vissers) 13.46.3124. Poortvliet (Ned, Vissers) 13.47 58; 31. ex aequo: Karstens <Ned.) (Plaud) 13.52.94, 34 Beugels (Ned, Magne» 13.53.65; 75. Van der Flaes (Bel.. Vissers) 14.15.96 83. Timmerman 'Bel. Vissers» 14.18.74 94. Van Looy 'Bel, Vissers) 14.23 24; 122. Haast (Ned, Vissers» 14.50.36; 123. Nydam (Ned, Vissers» 1451.32; 127. Ottenbros (Ned. Vissers; 15.02.60; 130. Dolman (Ned, Vissers) 15.2314. Ploegenklassement tijdrit: 1 Pezzi A ltig-G imondi - Zandegu39 59 2. Geminiani 40.28 3. Driessens 40-30; 9 Vissers 41.14. Eerste etappe (eerste deel) RoubaixWoluwe St Pieters (147 lcm; I. Baaso (Ita. Albani 3.18.29 (met bon. 3.18.09»; 2 Janssen (Ned, Ge miniani) zt. (met bon. 3.18-19»; 3. De Vlaeminck (Bel. Schotte» z.t. (met bon 3.18 24); 4. Nassen (Bel. Schot- i te); 5. Merckx 'Bei, Driessens»; 6. Wagtmans (Ned, Vissers»; 7. Rey- I broeck (Bel, Driessens): 8. Samyn (Fra, Geminiani»; 9. Ottenbro6 (Ned, Vissers); 10 Pynen (Ned, Vissers); II. Dancelli (It. Molteni»; 12. Mome- I ne (Sp, Machain.i; 13. Dumont (Fr, j Plaud»; 14. Gimondi (It, Pezzi); 15. Poppe (Bel. Cools); 16. Dolman (Ned, Vissers»; 29 Van Looy (Bel, Vissers.) i 52. Van der Flaas 'Bel, Vissers»; 57. Timmerman 'Bel. Vissers»; 63 Beu gels (Ned, Magne», 86. Karstens j (Ned, Plaud) allen z.t. als Basso 3 18 29; 107 Nydam (Ned, Vissers) 3.20.44; 108 Haast <Ned. Vissers»; 119. Poortvliet (Ned, Vissers) z.t. als Nydam 3 20.44. Gemiddelde snelheid van de winnaar: 44.437 km/U. I Ploegenklassement (eerste gedeelte i eeste etappe»: 1. Vissers «Wagtmans, I Ottenbros, Pijnen» 147 kilometer in 9 55.27, 25 punten; 2. Giminiani z.t. J 31 punten; 3. Schotte z.t. 45 pnt; 4 Driessens z.t. 49 pnt; 5. Plaud z.t- 50 punten. Eerste etappe (tweede deel-)Ploe- I gentydrit over 14.6 km: II. Faema (met oa. Merckx» 1 u., 37 minuten en 45 seconden; 2. Bic (met o.a. Janssen) 38.31.5; 3. Salvarini met o.a. Gimondi en Altig» 1 38,33; j 4. Mann 1.39,20 5. Peugeot BP (met o.a. Poulidor) 1.39 55 6. Mercier BP sekonde sneller was geweest dan Sal- varani kwam de bonificatie voor de tweede plaats (10 seconden) by de Janssen-ploeg terecht en oogstten de Salvarani's slechts vyf sekonden Merckx kreeg er 20. zodat hy aan de resterende vijftien sekonden ge noeg had om er acht op Altig over te houden. En om te worden gehul digd door compleet dolle Belgen, die zich tegenover Janssen met luide hoon zó hadden misdragen, dat de winnaar van de vorige tour alleen daarom al tot op de bodem van zijn Een onderonsje van Eddie Merckx (links) met landgenoot De Vlaeminck. ka-achten ging en de complete BIC- ploeg lange tyd op sleeptouw had. Merckx heeft er een venijnige vijand bij. Of eigenlijk twee. Want Rudi Altig zei tenslotte: „Toch maar eens kyken of hij dat geel morgen vast kan houden, als het weer man tegen man gaat". Vandaar wellicht de bedenkingen die Eddie Merckx toch tegen deze gele trui heeft. 1.41.05; 7. Kas en Moltini 1.41.45: 13. Willem IIGazelle (Vissers) 1.43,25. Algemeen 1. Merckx 'Belg.. Driessens) 3.31.16; 2. Altig (Wdld, Pezzi» op 8 seconden; 3 ex aequo: Grosskost «Fr. Gemi niani» en Janssen (Ned, Geminiani) op 20 sec.; 5. Stevens «Belg. Dries sens) op 24 sec 6. Gimondi (It, Pezzi) op 29; 7. Bracke «Belg, Plaud) op 31; 8. ex aequo: Poulidor (Fr, Magne) en Vianelli (It.. Albani) op 35 sec.; 10. Schutz (Lux. Albani) op 37 sec.; 11. Rosiers (Belg., Cools) op 44 sec.; 12. Pingeon «Fr.. Plaud) op 45; 13. ex aequo: Wright 'GB. Gemi niani» en Ocana (Sp, Machain» op 47; 15. De Vlaeminck (Belg, Schotte) op 49; 16. Zandegu (It.. Pezzi) op 51; 17. ex aequo: Gomez del Moral 'Sp. Langarica» en Wagtmans (Ned., Vis sers) op 54; 19. Van Springel (Belg, Cools) op 58; ex aequo: Pynen (Ned, Vissers) en Sanamarina (Sp, Ma- chairi) op 59: 27. q.a. Karstens (Ned, Plaud) op 1.05; 31. o.a. BeugeLs (Ned, Magne) op 106; 66. o.a. Van der Flaas (Belg. Vissers» op 1 28; 70. Timmerman (Belg. Vissers) op 1.31; 74. Van Looy (Belg, Vissers) op 1.36; 94. Ottenbros (Ned, Vissers) op 2.15; 97. Dolman (Ned. Vissers) op 2.36; 102. Poortvliet (Ned, Vissers) op 315; 117. Haast (Ned, Vissers) op 4 18; 118, Ntjdam (Ned, Vissers» op 4.19. Ploegen: 1. Driessens (Faema) 12.13 42, 2. Pez zi (Salvarini) 12.13.59; 3. Geminiani (BIC) 12.14.26; 4. Cools 'Manïi» 12.15.56; 5. Plaud «Peugeot BP) 12.16.01; 12. Vissers (Willem IIGa zelle) 12.20.06. Rudi Altig rijdt naar de gele trui, die hij een dag zou mogen I dragen. (Door Fred Racké) BRUSSEL (GPD) België beleed het Merckxisme op een bijna beangstigende ma nier. Het vergat de patatten en het pilske en wierp zich eensgezind aan de voeten van Ed die Merckx, die onder de al bijna rode zon dan toch al het geel greep. Tienduizenden wensten alleen nog hun Eddie te zien en daarom vochten ze met de gendarmes, door braken ze de meest imposante kordons. Eddie immers, zo had het volk zichzelf beloofd, zal het vandaag doen. Eddie zou „gaan" en win nen om daarmee zijn supporters en wie is dat niet in België? te danken voor de steun die zij hem, „de verloochende", in moeilijke weken gaven. Daarom, zo beslisten zij, moest Jan Janssen maar onbarmhartig worden uit gefloten, want had hij zich niet laatdunkend over de „Zwarte uit Tervuren" uitgelaten? Een zege in diezelfde Tour de France, die Merckx nu tot de onsterfelijken moet maken, is dan snel vergeten. Het „Viva Merckx" versplin terde. althans uiterlijk, reputaties, tot er niets meer uit te jouwen viel. Totdat Eddie Merckx, vroeg in de middag nog net gedwarsboomd door de „ruige" Italiaan Basso, in een „exploderende" ploegentijdrit dan toch naar „rechtvaardigheid" bracht. België. Brussel, wilde Merckx omhelzen, de steeds weer verbaasd uit de ogen starende Eddie Merckx. die door ploegleider Lomme Dries sens met een driftig gehanteerde bloemenbos moest worden beschermd. Eddie, een stuk nuch terder dan zijn lyrische landgenoten: „Het volk wilde dit van mij en voor hen ben ik blij. Natuur lijk vind ik het geweldig in het geel te rijden, maar dat maakt de koers niet gemakkelijker voor mij". Wat uit Merckx' strijdwijze zeker in de rit te gen de klok zaterdag bleek. „Ik heb hard gereden, maar niet alles gegeven. Waarom moest ik toen al in het geel? Het zou de concurrentie, die toch al zo op mij is gebrand, nog een extra stimulans hebben gegeven tégen mij te rijden. Ik was blij met de daad van Altig. Echt, want ik wilde goed geklasseerd staan, maar niet winnen. Dat zou ge woon provocerend zijn geweest". Die rivalen echter wensten Eddie Merckx zon dag toch wel te attaqueren. Jan Janssen: „Ieder een wilde Merckx pesten. Niet alleen de knech ten kregen de opdracht hem af te matten, de groten deden het zelf ook. Daarom ging het van daag zo geweldig hard. Dat heb ik gemerkt, om dat ik zélf veel moest doen. Mijn ploeggenoten reageerden vaak niet attent. En dan moest ik teveel bijspringen om het zaakje te regelen". Een moordend tempo in de ouverture, dat ook debutant René Pijnen wat afblufte. „Verschrik kelijk, wat ging dat hard. In het begin had ik het daarom wat moeilijk, maar gelukkig heb ik daar na goed van voren kunnen rijden". Zoals Eddie Merckx dat onder de langdurige aanslag deed. Hij weerstond de geseling van nij dige collega's met geheven hoofd, ja, wenste de oppositie maar al te vaak zélf te controleren. Zware arbeid, die Eddie Merckx nog voor de ver bluffende parade met zijn soldaten niet helemaal waardeerde. „Van alle kanten werd er op mij ge reden. Dat heeft veel energie gekost en die had ik liever nog wat bewaard". Lomme Driessens ech ter: „Dat is toch goed voor Eddie. Veertien dagen niet in competitie geweest en dan wat bijten, dat kan geen kwaad. Nu is hij er doorheen, hij kent onmiddellijk zijn eigen krachten weer". Merckx bewees dat op de, onder de belangstel ling van oververhitte Belgen bijna bezwijkende. „Muur van Geraedsbergen". een steile, „schonki ge" klim, waarop de groten zich wel van voren moesten laten zien. wilden zij hun kandidatuur voor de zege niet door tijdverlies zien verzwakt. Eddie meed het gedrang in de smalle slalom naar boven, zoals Roger de Vlaeminck dat deed, Dan celli, Herman van Springel, Jan Janssen en Gi mondi. Het leek met nog eens zes sterke cou reurs een „gouden" kopgroep, maar het was maar bladergoud. Merckx: „Janssen, Gimondi, Van Springel en ik reden er voor. maar meer niet. Dat kon geen stand houden, toen Peugeot begon te jagen" Willem 2/Gazelle liet dan wel Wagtmans plak kend aan de wielen in die „gouden" voorste lijn zien. maar toonde tegelijkertijd een heel wat be denkelijker zijde. Na de ochtendetappe zou de ploeg voor een korte rust en verfrissing naar het hotel in het centrum van Brussel gaan, maar toen Rik van Looy en Jos Timmerman doodgemoede reerd in de wagen van ploegleider Vissers wens ten te worden - en wérden - vervoerd en toen de rest van de equipe het dan maar op de fiets moest doen (dat bleek enkele reis zo'n 15 kilo meter te zijn), toen zegen de acht maar in het naastgelegen stadion neer, zoals alle ploegen dat overigens deden. Ze kregen er te eten. maar er was geen ploegleider, er waren geen soigneurs en er waren geen mecaniciens. In met zweet door drenkte shirtjes was het toen maar wachten ge blazen. Toen de „eenheid" tenslotte was hersteld, was er geen droge kledij. Ook al bleef Ton Vissers als altijd lachen, met zijn rappe tong kon hij de ze fout, de ergernis van zijn peloton toch niet verbloemen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7