De kinderpolitie doet niet aan maatschappelijk werk Visser bereikt na drie uur zwemmen kust Paulus kreeg doopnaam Vierdaags debat over structuur universiteit j Een „babbel bij de thee'" met mej. M. Zeelenberg w Vriend in zee verdronken ANKERHORLOGE v. d. WATER Strand loop Aanslag Leidens binnenstad Motorboot voor Leidse zeeverkenners MAANDAG 30 JUNI 1969 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 3 (ADVERTENTIE) Recreatie-zwembad en spartel- WT rm T-1 I W/ver - speeltuin - wonderland 1 H -d I sportland - midget-golf - tram- wassenaar polines - mini-racing - scooters I Café-Rest...De Schaapskooi" -1.000.000m2 bos en duin - moderne camping. (Door Pieter C. Rosier» LEIDEN „Het politiewerk heeft me altijd sterk geboeid". Mejuffrouw mr. M. J. Zeelenberg spreekt al in de verleden tijd. Ze staat aan het einde van haar ambtelijke loopbaan, die op 1 au gustus 1933 bij de Leidse politie begon en tot enkele maanden na het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd „in februari ben ik zestig jaar geworden" voortduurde. Op het bureau aan de Zonne veldstraat keilt men de vertrek kende hoofdinspectrice van de kinder- en zedenpolitie als een bijzonder levendige vrouw, die de puntjes graag op de i gezet toil zien en die in haar vak over een enorme lokale kennis beschikt. Er kan in de kring van de politie geen naam worden genoemd of mejuffrouw Zeelenberg weet er wel een verhaal van te vertellen. Wie uit sensatiezucht of nieuws gierigheid bij haar aanklopt doet dat echter tevergeefs. Over het werk van de kinderpolitie in het algemeen toil mejuffrouw Zeelen berg, zij het met enige terughou dendheid, wel praten. Maar de tails zijn voor haar synoniem met strikte discretie. De gepensioneerde hoofdinspectri ce. die bijna tien jaar lang hoofdbe stuurslid is geweest van de Vereni ging van Hogere Politie-Ambtena- ren, is wars van „officieel gedoe." Ze vindt een officiële afscheidsre ceptie met ellelange toespraken „we hebben op mijn verzoek een ge zellig onderonsje in de kantine van het politiebureau gehad" even on nodig als een artikel in de krant. Pas na veel aandringen stemt me juffrouw Zeelenberg toe in een bab- be'tje bij de thee. Ze blijkt een geboren en getogen Leidse. Haar politiecarrière dankt ze in feite aan mevrouw C. P. Brag- gaar-De Does, die als raadslid in het begin van de jaren dertig herhaalde lijk heeft aangedrongen op de aan stelling van een vrouw bij het Leid se politiekorps. „Er was in die pe riode behoefte aan een jonge juriste op de recherche-administratie, die zich tegelijk moest bezig houden met de vreemdelingenregistratie en met het horen van vrouwen en kin deren in zedenzaken. Toen commis saris Meijer me vroeg of ik er wat voor voelde om als klerk bij de po litie te komen zei ik al gauw ja, te meer, omdat de baantjes in die cri sistijd niet voor het opscheppen la gen." Mejuffrouw Zeelenberg ziet terug op een succesvolle loopbaan, die haar bekroning vond in een be noeming tot hoofdinspectrice in 1954 en tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau in het afgelopen voorjaar. Ze heeft trouwens nog een reden om tevreden met pensioen te gaan. De aanstelling van de uit Limburg af komstige mejuffrouw L. G. M. Schulte tot haar opvolgster houdt duidelijk een erkenning in van de plaats die de vrouw in het korps van Leidse politie-officieren in neemt. - - kind mee kunt kraken. Meestal komt een weggelopen jongen of meisje na een paar dagen of na een week weer thuis". Hoe heeft mejuffrouw Zeelenberg als politievrouw gereageerd op de moord in het Amsterdamse Beatrix- park? „Een vreselijke geschiedenis. Ouders moeten hun kinderen al vroeg leren om de verleiding van snoepjes en ritjes met vreemden achter op een bromfiets of in auto's te weer staan. Een gewaarschuwd kind telt nu voor twee. Aan de andere kant mag je na zo'n afschuwelijke moord niet paniekerig gaan doen en 'n kind met ik-weet-niet-wat-voor-verhalen bang maken. Kinderen kunnen best in een park spelen, als ze maar verstandig geïnstrueerd zijn en zo veel mogelijk bij elkaar blijven. Veel leed kan bovendien worden voorko men als men bij het zien van ver dachte dingen de politie tijdig tipt. Maar nogmaals niet iedere man met een snoepje op zak is een boeman". Mejuffrouw Zeelenberg wijst er in de loop van het gesprek ook op dat in tal van zedenzaken het slacht offer zelf aanleiding blijkt te heb ben gegeven of al te grif op bepaalde voorstellen is ingegaan. Veelomvattend De taak van de kinderpolitie is AARDENBURG 'ANPi Van donderdag jl. tot en met zondag zijn in het Zeeuwsvlaamse Aardenburg vertegenwoordigers van curato ren. het wetenschappelijk corps en studenten van de Leidse Universi teit in aanwezigheid van waarne mers van de technische en admini stratieve staf van deze universiteit bijeen gekomen, om overleg te ple gen over de voorstellen, die door verschillende geledingen van de uni versitaire gemeenschap over taak en werkwijze van een in te stellen structuurcommissie zijn gedaan. De besprekingen hebben geleid tot een reeks uitvoerige conclusies die zowel veel omvattender dan men de Punten van overeenstemming als overigens denkt. Het verschaffen van inlich- van vei"schil tingen bij verzoeken om naamsver- weergeven andering en huwelijksdispensatie voor kinderen bijvoorbeeld behoren daar óók toe. Mejuffrouw Zeelenberg hoeft haar wetskennis, die zij in het ge sprek veelvuldig spuit, niet dagelijks meer aan de prakty'k te toetsen. De elektriche windrichtingaanwij- zer met de aan- en uit floepende stuursstructuur van lichtjes in het bureau-Zonneveldstr een afscheidscadeau van haar in opvatting duidelijk Overeenstemming werd in meer dere of mindere mate bereikt over de beginselen van autonomie, van verantwoordingsplicht en van open baarheid. die in een nieuwe be de universiteit verwezenlijkt zouden moeten wor- De conclusies der besprekin gen zullen ongetwijfeld tot la ter overleg in het kader van alle geledingen aanleiding geven. Daar na zal waarschijnlijk in het begin van het nieuwe academisch jaar moeten worden nagegaan of de thans gebleken meningsverschil len zover kunnen worden beperkt dat een voldoende basis zal zijn ge schapen om de werkzaamheden van de struotuurcommissie te doen aan vangen. zeró óchrijK aan het korps zal de Leidse po- den. litie nog lang doen terugdenken aan de „periode-Zeelenberg Belangrijke meningsverschillen bleken vooral te bestaan over de sa menstelling van algemene besturen of raden (paritaire of ongelijkwaar dige vertegenwoordiging van de ge ledingen), over de vraag of het me debeslissingsrecht van alle geledin gen zich over alle onderwerpen op alle niveaus uitstrekt en zo ja in welke mate. alsmede over de positie van de vertegenwoordiging van cu- j ratoren in een structuurcommissie. Stijlloos Voor mejuffrouw Zeelenberg is het bijvoorbeeld niet meer dan lo gisch dat er bij de behandeling van een bepaalde zedenzaak zowe1 een mannelijk als een vrouwelijk stand punt weergegeven kan worden. Ze is er niet blind voor dat op velerlei ADVERTENTIE Zoekt U een goed voor f30,— en f40.—. Of het allerbeste van f 200,— en f 400.— Roamer Citizen. Eterna, Certina, Prisma Junghans. Ewe. Anker Horloger heeft het. Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. Mej. ZEELENBERG eerste hulp (Foto LD/Holvast) terrein de normen zich aan het wij zigen zijn. Maar het handhaven van bepaalde grenzen is naar haar me ning noodzakelijk en dat niet alleen uit een oogpunt van kinderbescher- tham tot een proces-verbaal, dan ming. Zo is mejuffrouw Zeelenberg de "«'f* van justitie naast er van overtuigd dat het vrijgeven procesverbaal over een milieu- van alle pornografische lectuur op raM>°rt l™nn«ibeschkken, In zo n talloze onevenwichtige figuren een milieu-rapport staat alles wat bi, de kan hebben. P°lltie over het kind en het 8ezin te- gevaarlijke uitwerking De nadelen van pornografie worden volgens haar te gemakkelijk over het hoofd gezien „Het is trouwens heel vaak een kwestie van stijl. Wanneer een paai- studenten zich tij dens een senaatsvergadering begin nen uit te kleden dan noem ik dat niet onzedelijk, maai- stijlloos." Me juffrouw Zeelenberg tovert tijdens het gesprek in haar gezellig inge richte flat aan de Burggravenlaan boeken, grammofoonplaten en an tiek nemen er nogal wal ruimte in snel enkele citaten tevoorschijn, waaruit moet blijken dat er zelfs in de grijze oudheid al een generatie conflict heeft bestaan. Over het huidige conflict maakt ze zich dus niet zo héél veel zorgen. Wat haar als Leidse politievrouw wel verontrust is het gebrek aan speelruimte voor de jeugd, waar door de baldadigheid in de aand wordt gewerkt. „Deze vernielzucht is in Leiden inderdaad erg groot voor al vergeleken bij steden met veel vrije speelruimte. Het is niet on waarschijnlijk dat meer speelruimte de baldadigheid van de jeugd zal doen verminderen. DEN HAAG <GPD» Schepen en vliegtuigen hebben gistermid dag tevergeefs gezocht naar de Delftenaar A. G. van der Helm, die gistermiddag om drie uur bij het booreiland „Triton" op enkele kilometers voor de kust bij Mon ster in zee terecht was gekomen. De man, die vermoedelijk is ver dronken, was samen met de 25-jari- ge heer A. M. van der Heijden u it Pijnacker in een polyester bootje met buitenboordmotor op zee gaan vissen. Rond drie uur dreef er een zwar te houten balk tegen de dunnen an kerkabel van het bootje aan. De balk drukte de kabel om laag en het boot je liep vol water. De beide mannen, die zwemvesten droegen, sprongen over boord en hielden zich op hun vesten en aan de balk drijvende. Na een half uur besloot de heer Van der Heijden naar de kust te drenkeling op. Terug in de haven LEIDEN KATWIJK De heer werd groot alarm geslagen van Eijk gaf vrydagavond het start- De Scheveningse reddingboot voer schot voor de eerste strandloop uit, het marineschip Hr Ms. Evert- voor het personeel van de Elmior sen zette koers naar het booreiland. Overhemden Fabriek. Deze strand- vissersschepen verlegden hun koers Joop kwam tot stand dank zij het en van het vliegveld Valkenburg ste- Werk van de personeelsvereniging De strandloop ging over een af stand van 5 kilometer, op het strand van Katwijk. De heer Coster kwam als nummer één over de finish met een minimaal verschil voor de heren i Suvaal en Van der Heden. Zyn tyd was 23 minuten. Bij de dames arri veerde als eerste mej. Van der He- i den in een tijd van 27 min. en aüs tweede mej. Verhoog in 29 min. gen een Neptune en een helikopter van de marine op. Tegen het vallen van de duister nis werd het zoeken gestaakt en om half tien gisteravond keerden de red ders op hun bases terug. De Delftenaar was niet gevonden, maar wel hadden de redders het bootje en twee lege reddingsvesten zien drijven. In het Leidsch Dagblad van don derdag 26 juni is een artikel gepu bliceerd over „Studentenhuisvesting wil Pelikaanstraat kopen". Indien dit plan wordt goedgekeurd zal de ge projecteerde Hooigracht- Lange- gracht verbinding drastisch wor den gewijzigd. Ten eerste wordt dan de rijbaan plus de grond, waarop onlangs een aantal panden is ge sloopt, geheel bebouwd, ten tweede wordt de brug circa vijftig meter verplaatst. Hieruit volgt, dat dan weer een nieuwe doorbraak moet worden gemaakt, met als gevolg, dat er mensen gedwongen worden nieu we woonruimte te zoeken en dat be drijven (De Overdekte?) hun onder komen moeten verlaten. Dat er we derom een stuk van Leidens binnen stad wordt gesloopt. Waarom al de ze narigheid? Hopelijk vindt het plan geen doorgang Hoogachtend, Fred Vos Leiden. Naschrift. Het is niet de bedoeling, dat de Stichting Studentenhuisves ting de gehele Pelikaanstraat koopt Zoals in het artikel werd vermeld gaat deze aankoop slechts over een bescheiden gedeelte. Er blijft vol doende ruimte over om een goede aansluiting te verkrijgen met de nieuw te bouwen brug. Bij de ver wezenlijking van deze 'nieuwe» plannen behoeft dan ook „De Over dekte" niet te verdwijnen en is het niet noodzakelijk om tot aankoop van meerdere panden over te gaan. Red. zwemmen. Hij heeft er drie uur over gedaan. Hij had toen een afstand van ongeveer zes kilometer afgelegd. Honderd meter van de kop van een van de golfbrekers vóór de Scheveningse boulevard wist hij door Eerste kuip Gelukkig hebben we nog de club huizen. die veel jeugd weten op te vangen". Het gesprek met mejuf frouw Zeelenberg concentreert zich dan voornamelijk op het werk van de kinderpolitie, waarbij zij veel waardering uit voor het werk van haar rechercheurs". Het is persé niet onze taak om maatschappelijk werk te verrichten", zegl de scheidende hoofdinspectrice. „De kinderpolitie stelt onderzoeken in, deelt waarschu wingen uit, praat met ouders en schakelt zo nodig gespecialiseerde instellingen in als bijvoorbeeld Pro- Juventute en de School voor Maat schappelijk Werk. die na onze ^erste hulp langduriger en intensievere con tacten kunnen blijven onderhouden. Ik heb het daarom erg op prijs ge steld mijn opvolgster met vertegen- woordigers van vele instellingen in kennis te brengen". Mejuffrouw Zeelenberg legt ook haarfijn uit wat de relatie van de kinderpolitie tot de Raad voor de Kinderbescherming is. „De politie rapporteert aan deze raad wanneer zij meent dat deze in een bepaald ge val een civielrechterlijke ma°f""?el zal moeten uitlokken. Komt het, bij kinderen van twaalf tot achttien al kend is. Wat de gesprekken van de kinder politie met de ouders van een min derjarige betreft, in een dergelijk ge sprek zal de ouders steeds worden gewezen op hun verantwoordelijk heid die naar de overtuiging van me juffrouw Zeelenberg nooit mag wor den afgeschoven op de politie of op de onderwijzer. ininmiwi. u.n i I gedaan. Hij had toen een afstand1 Omistan digh eden De preventieve taak van de kin derpolitie komt onder meer tot uit drukking in de straatsurveillance en zwaaien met de armen de aandacht bij de controle in café's en dansge- j te trekken van het personeel op de legenheden. Desalniettemin kunnen semafoor. De Scheveningse sleep- volgens mej. Zeelenberg heel I boot iTrlp" voer uit en pikte 6e wat misdrijven voorkomen worden als ouders beter op het doen en la- ten van hun kinderen letten. „Je staat er versteld van hoe onwetend i w-v sommige ouders zijn wanneer het om I-ïPI^OPDin^SSVStCCffl het gedrag van hun kinderen bui- f f J tenshuis gaat. Maar ja. wat wil je in i deze tijd van langs elkaar heen le- WCrKt IllCt ?OCCl ven. Het heeft er steeds meer de V schijn van dat vader, moeder en kin- UTRECHT (ANP) Slechts 4.5 deren bij elkaar inwonen. Dat is dan i procent van de gereformeerde pre- j ook de reden waarom de kinderpoli- dikanten is tevreden met het huidt- tie by de opsporing van weggelopen minderjarigen zoveel mogelijk de huiselijke omstandigheden van de vermiste jongen of het spoorloos ver dwenen meisje probeert na te gaan. Indien de omstandigheden daartoe aanleiding geven kan een kind on der toezicht worden gesteld, het geen een beperking van de ouderlij ke macht betekent. Volledige ontzet- tingen uit de ouderlijke macht „dat is overigens heel wat anders dan het ontheffen van de ouderlijke macht" komen volgens mejuf frouw Zeelenberg dank zij het vele maatschappelijk werk tegenwoordig aanzienlijk minder voor dan vroe ger. Nachtje weg Nemen er in Leiden veel meis jes de benen? „Niet meer dan elders in het land. Meestal gaat het om meisjes die na een avondje uit de bus missen en dan aan een jon gen blijven hangen. Zy blijven een nachtje weg en durven daarna he lemaal niet meer thuis te komen. Sommige ouders hebben in zo'n ge val de neiging om de zaak in de pu bliciteit te brengen. „Ze vragen om foto's in de krant en op de televisie. Te weinig wordt er in een dergelijke situatie aan gedacht dat je daar een ge systeem van het beroepingswerk en zou aan dit systeem ook in de toe komst de voorkeur willen geven. Van de gereformeerde kerkraadsleden denkt 9 procent er zo over. Niet minder dan 70 procent van de predikanten en zelfs 77 procent van de kerkeraadsleden is voor een sys teem van bemiddeling op particuliere basis of onder toezicht van de syno de. De meesten geven de voorkeur aan de laatste oplossing. Opvallend is. dat slechts 3 procent van de predikanten en 2 procent van de kerkeraden kiest voor sollicitaties via advertenties. Aan een stelsel van overplaatsing door een deputaatschap LEIDEN Op een wat plechtstatige wijze is zaterdagmiddag Applaus nadat de fles cham- in de Poelwetering achter het St. Bonaventuralyceum de nieu- gespattegen ^(Fot^LD^HolvasU Paulus zeeverkennersgroep in ge- or streken masten onder de bruggen door te slepen. Dit weekend z(jn de Paulus-zeever- Mevrouw A. Janson, de echtgeno- i binnen, daarna alle belangstellenden kenners op kamp naar de Vmkeveen- we motorboot van de St, bruik genomen. van de synode gaf 15 procent van de te van de groepsleider, zwaaide on- uitnodigend mét hem de byzonder se plassen vertrokken, zodat de Pau- predikanten de voorkeur. naar slechts 6 procent van de kerkeraads leden. By de bemiddeling, waarvoor ver reweg de meeste kiezen, gaat het om een centrale registratie van pre dikanten, die naar een andere ge meente zoeken en van gemeenten, die een predikant zoeken. Naar aanleiding van de enquête heeft het comité beroepingswerk thans een rapport ingediend bij de generale synode van de Geref. Ker ken. Daarin wordt voorgesteld een stichting bemiddeling beroepingswerk te vormen. der grote belangstelling in één keer ruime kelder te bewonderen, de fles champagne tegen de kiel Beide aanwinsten had de Paulus stuk, nadat zy als dooprede had groep nooit alleen kunnen bekosti- uitgesproken „Ik doop u Paulus en gen. De heer W. v. d. Heuvel, voor lus al direct zijn kracht mag bewij zen. De kelder (districtscommissaris A. C. J. Duindam by het aanbieden van wens u behouden vaart" zitter van 't stichtingsbestuur, dank- een envelop met inhoud: „ik ken Voor de St. Paulusgroep was het te in een speechje vóór de doop van geen enkel hoofdkwartier dat zo goed om meerdere redenen een heugely- de boot, alle begunstigers die het is geoutilleerd") is zeer ruim ge- ke dag. Nadat de champagne van mogelijk maakten dat 't oude beest- meten, en uitstekend geschikt voor de stalen boeg was afgedropen, be- je kon vervangen De benodigde troepmiddagen en alle bijkomende gaf het gezelschap zich naar de kei- f 8000 werd onder andere opgebracht binnenactiviteiten, van de 36 zeever der van het St. Bonaventuralyceum door Bonaventura-acties. de Anjer- kenners (die leerling van Bonaven- dat nu is ingericht als hoofdkwar- stichting en de stichting Leidse Zee- tura moeten zijn) De stichting Leid- tler. Voorheen zat men op de zol- vaartschool. De „Paulus", uitgerust se Jeugd Actie heeft de inrichting der van het gebouw aan de Mariën- met een 20pk dieselmotor, is bedoeld financieel mogelijk gemaakt door een poelstraat Groepsleider Janson hak- als sleepboot, nodig om de 2 stalen gunstige lening c.q. gift te ver te zich met een bijl een baan naar 1 platbodems en de 4vletten met ge- 1 strekken.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3