Prins Charles leert Welsh Worsteling van heden en verleden Kunst sport jacht „GEEN CLOWN' 3 bijzondere aanbiedingen OP 1 JULI PRINS VAN WALES In de ziel van Wales Liefhebber van Avondje uit voor prijzen uit 1894 fltlJDAG 27 JUNI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 29 (Door Arnold Lissauer) ke ochtend staat een groep- psvrouwen met boodschap- assen dicht opeen gedrongen e portiek van de universiteit Aberystwyth om Prins Char lie daar gedurende het zo- trimester Welsh en de ge- >denis van Wales studeert, e juichen. Om half elf schiet groene MG-coupe met een ijfeur aan het stuur het ce achterstraatje in. t heeft lang geduurd voordat Velsh een openlijk teken van [drift voor de op 1 juli plaats ende inauguratie van de En- kroonprins Prins Charles >rins van Wales gaven, maar veranderde op slag toen de zich door de radio liet in ternen en vooral toen hij op bijeenkomst van de Nationa- \che Jeugdliga een daveren- oespraak in het Welsh hield. Men ontdekt bij hemterwijl er een prettige rust van hem uitr- gaat, dezelfde gevatheid en spitse geestigheid als die welke zijn va der Prins Philip kenmerken. Speciaal toen hij in zijn speech zinspeelde op een satirische top hit waarin hij als „Carlo" (de ge bruikelijke naam voor honden in Wales) in de maling ivordt geno men. Toch heeft Prins Charles gezegd blij te zijn als zijn inhuldi ging voorbij is, omdat hij tegen wil en dank 't middelpunt vormt van een controverse. De Nationalisten van Wales be schouwen de hele zaak als een aanfluiting voor Wales dat zijn eigen „ondenverping" aan Enge land viert. Zij boycotten en ne geren de plechtigheid en een aarv- tal gemeenteraden is door hun voorbeeld aangestoken. Het voornamelijk uit studenten bestaande Welsh-taalgenootschap onder voorzitterschap van de 25- jarige Dafydd Iwan, architect en popzanger, protesteert eveneens. „We hebben niets tegen de prins" zegt Iwan die de genoemde sa tire schreef, „maar hij bezit niet het morele recht om hier te ko men. De inhuldiging is een bele diging en bovendien een slag in de lucht". Het genootschap is te gen geweld en heeft reeds een zit demonstratie in het BBC- gebouw in Cardiff gehouden en maakt algemeen gebruikte En gelse plaatsnaamborden met verf onleesbaar. Bedenkelijk zijn de activiteiten van de terreurgroep]es die zich Free Wales Army" (Leger van het Vrije Wales) en van het „Ncu- tionaal Patriottische Front" noe men, waarvan waarschijnlijk de meeste fanatici achter slot en grendel zitten, omdat de politie bijtijds wegens illegaal wapenbe zit toesloeg, hoewel de daders van het opblazen van allerlei in stallaties nooit konden wor den opgespoord. Eén van de lei ders, de 23-jarige Keith Grif fiths, had zijn geestverwanten opgeroepen om op 1 juli „tegen elke prijs het kasteel Caernarvon te veroveren!" Behalve de politieke is er financiële kritiek. De inauguratie kost 200.000 pond. In Wales en daarbuiten vraagt men zich ook af of door deze pseudo-middel- eeuwse vertoning de monarchie zich belachelijk dreigt te maken. Want dit is allerminst een tradi tionele ceremonie en, hoewel op historische gegevens gebaseerd, een uitvinding van Lloyd George in 1911, toen de tegenwoordige Hertog van Windsor als 17-jarige in Caernarvon tot Prins van Wa les werd uitgeroepen. Voordien gebeurde dit geduren de vele eeuwen vrijwel ongemerkt in het Hogerhuis. Het standbeeld van Lloyd George die uit Caernar von kwam, staat voor de kasteel ruïne. De gebeurtenis heeft altijd iets weggehad van een politieke stunt. Ook nu beschouwen velen de hele zaak als een verkapt gebaar te genover de nationalisten. Het kasteel Caernarvon alleen de muren staan nog overeind behoorde tot een reeks vestingen, die de Engelsen bouwden om de Welsh eronder te houden, die zich twee eeuwen lang met een guerrilla tegen de indringers ver zetten. De laatste opstand was in 1400 onder de beroemde Owen Glendowerdie men ook uit Shakespeare kent. Llewellyn II, de laatste van de inheemse prinsen, werd in een gevecht met de Engelsen in 1282 gedood. De Welsh wilden geen En gelse prins. De legende wil dat Eduard I, koning van Engeland, I de Welsh in 1284 een prins aan- I bood die geen woord Engels ken- I de en alleen Welsh zou spreken. Hij was met de in venoachting zijnde Koningin Eleonor naar Caernarvon Castle gegaan en zo dra de baby ivas geboren, toonde hij tot hun grote verrassing de verzamelde baronnen het kind als hun nieuwe prins van Wales, die juichend door hen werd aan vaard en m 1301 als zodanig werd uitgeroepen. Op het geïmproviseerde balkon van de kasteelruïne zal Koningin Elizabeth haar zoon in navolging daarvan met een edel gebaar eveneens aan het volk aanbieden, nadat zij in 1958 had aangekon digd dat Charles Prins van Wales zou worden. Engelse kroon prinsen worden dit namelijk niet automatisch. Het besluit was on getwijfeld een poging om het ncv- tionale gevoel van Wales te stre len, want dat is de betekenis van deze uitroeping. Hoewel een prins van Wales natuurlijk geen wonderen kan verrichten, zal hij als woordvoerder van het land kunnen optreden. Prins Charles is reeds voorzitter van de orga nisatie ter bescherming van het natuurschoon van Wales en hij heeft beloofd vurig op de bres voor het Welsh te zullen staan. Zijn raadgevers wordt echter verweten dat Prins Charles die over vier maanden 21 wordt tot voor kort Wales links heeft laten liggen. (Door Arnold Lissauer) De Welsh zijn Intelligent ge- weg om te beseffen dat ook lun politiek nationalisme niet n muf parochiaal gedoe mag rerzanden. Vandaar dat dr. G. 1 Jones de propagandaleider ran de reeds in 1925 opgerichte Velsh Party „Plaid Cimru" in en gesprek met ons zijn natio- alisme internationaal fundeer - le. Hij ziet een onafhankelijk Vales als één van de noodzake- jke bestanddelen van een Iroot-Brittannië dat onvermij- leljjk deel van de EEG zal gaan itmaken. Hij denkt dan ook een confederaal Europa, laar Wales wil liefst voor het jver is, zich evenals Schot- ind, internationaal doen gel en en met slechts varen in het ielzog van Londen, speciaal nu tjn oude welvaartsbron steen ooi bezig is op te drogen, of Ithans sterk in te krimpen. Ut verlangen naar een eigen kt met een eigen diploma- eke n consulaire vertegen oord igmg is voor een goed Eel een overcompensatie voor tn eeuwenlang door de Engel- gekweekt minderwaardig - eidsgevoel. Wales staat voor en groot ilemma. Zijn bevolking bezit sn diep heimwee naar het ro- antische verleden. Het cultu- le nationalisme is mede een I otest tegen de ook de samen- - zing in Wales bedreigende rtechr.'ocratisering van het staan. Het politieke nationalisme aren tegen wil die technische idernisering juist binrienha- Het is vooral een protest ;en het feit dat Wales, dat in vooroorlogse crisisjaren, zo tzettend heeft geleden en dat steeds een werkloosheid die ver boven het gemid- lde ligt, in' het grote Britse heel niet aan zijn trekken mt. Eén van de grieven is ook dat dende posities in handel en iustrie nog veelal in handen Engelsen zijn. Wales is foderschoon, maar het is, oral op het platteland arm, ar de kleine boeren het erg «eilyk hebben en er vaak an- werk by moeten doen om hoofd boven water te hou- Daarbij komt dat de vroe- "e zware industrie, zeker wat uïkracht betreft, aanzienlijk ingekrompen. De uitgemer- 1de mijnen worden afgedankt de nieuwe moderne kunnen t door automatisering met !l minder mijnwerkers stel- i, dan vroeger. ■Door >r de automatisering heeft k de staalindustrie minder fonsen nodig. Maar Wales pro- nog altyd meer dan kwart van alle in het Ver enigd Koninkrijk gemaakte staal. Bovendien vervaardigt het een derde van het Britse aluminium. Anglesey krijgt een nieuwe zink-aluminiumsmeltin- richting. die goedkope elektrici teit zal gebruiken van de kern energiecentrale in Wylfa. Er werken thans 56.000 perso nen in de mijnen tegen 250.000 in 1913. Een derde van voorma lige mijnwerkers is tewerkge steld in de textielindustrie, schoenfabrieken, de metaalnij verheid, olieraffinaderijen, elek tronica en ohemische bedrijven. Olieraffinage heeft nieuw economisch leven in Zuid-Wales gebracht, speciaal dankzij één der mooiste en grootste natuur lijke diepzeehavens ter wereld reeds door Shakespeare be zongen Milford Haven, die jaarlijks 30 miljoen ton" ruwe olie ontvangt en dankzij bagge ren en uithollen van de rotsbo dem binnenkort by elk getij schepen met een diepgang van ruim 20 meter en 275.000 ton deadweight kan herbergen. Men bestudeert reeds de moge lijkheid om tankers van 500.000 ton te kunnen opnemen. Het nadeel van deze haven is dat het geen belangrijk econo misch achterland bezit. Een raffinaderij in Swansea betrekt echter nu al zijn olie via een buisleiding van Milford Haven. Omdat de tankers echter steeds groter worden, maken de Euro pese buitenhavens zoals Mil ford Haven een steeds betere kans. De havens van Zuid-Wales in clusief Cardiff, Newport en Port Talbot worden ook steeds belangrijker voor het stukgoe- derenvervoer naar en van de Midlands, dat sterk bevorderd is door de opening in 1966 van de op twee na grootste hang brug in Europa, die over de Severn en door de uitbreiding van het wegennet, dat in Wales in het algemeen nog primitief as. Werkgelegenheid is ook ge schapen in nieuwe moderne laagbouwfabriekscomplexen zo als de Treforest Trading Estate dat met zijn bomen en beplan tingen de atmosfeer van een villadorp ademt. Hier zet de Britse regering voor eigen re kening kant en klare fabrieks- ruimten neer, die tegen een no minale som kunnen worden ge huurd. Het was de vroegere Prins van Wales de tegenwoordige Hertog van Windsor die diep werd getroffen door de ellende en die heeft geprobeerd de ge wetens van de autoriteiten wak ker te schudden. Het is niet toevallig dat het Treforest-com- plex reeds in 1936 werd opge richt. Maar uit alles blykt dat Wales economisch en technisch op Engeland is aangewezen. Prins Charles neemt zijn inhul diging kalmer op dan zijn voor ganger die doodzenuwachtig was en het allemaal verschrikkelijk vond. De aanstaande Prins van Wales is tenslotte vier jaar ouder dan zijn oud-oom David toen deze in Caernarvon werd geïn stalleerd. bovendien zal ik mij niet kleden als clown", aldus Charles, zinspelende op de bizar re uitdossing die de tegenwoorr dige Hertog van Windsor destijds moest dragen. Prins Charles zal de pompeuze kle derdracht van zijn voorganger wor den bespaard en in plaats daarvan een militair uniform dragen'. Op het hoogtepunt van de plechtigheid zal hem een met hermelijn afgezette flu welen toga worden omgedaan. Toen Harold, de laatste van de Saksische koningen in 1066 in Has tings sneuvelde en Engeland aan de voeten lag van de Normandische veroveraar, heerste er grote vreug de in Wales dat nog altyd de Rode draak in zijn wapen voert. Drie jaar tevoren had Harold de keltische Prins Griffith verslagen. Uit wanhoop werd deze prins door zijn eigen volk onthoofd en bood het Harold als te ken van onderwerping het bloeden- - de hoofd aan. De vreugde over Harolds dood L- hij moest op last van zijn ouders het geld teruggeven. Er heerste nationale opschudding toen men de 14-jarige Charles drin kende in een pub aantrof. Hierover zegt hij thans: „Ik wilde eigens in een restaurant gaan eten. Toen ik aan tafel plaatsnam, werd ik door honderden toeristen, die hun neuzen tegen de ruiten platdrukten, aange staard. Ik dacht dat ik gek werd. Ik stond op en rende de zaal uit. Ik vluchtte een bar binnen en bestelde het enige drankje waarvan mij de naam te binnen schoot: een cherry- brandy". Maar nauwelijks had hij het aan zijn lippen gezet of, zo zed hij, „de hele wereld leek te ontplof fen". Een detective sleurde hem weg. Eenmaal kreeg hij in Gordonstown een pak slaag met het beroemde rietje. Toen hij zestien was, sohoot hij zijn eerste hert. Hij is dol op de jacht. Maar het moderne Engeland sputtert hoe langer hoe meer tegen de bloed sport, zodat opnieuw de wenkbrauwen werden gefronst. Men nam Charles deze faux-pas niet kwa lijk, maar verweet wel diens omge ving dat ze beter op hem moesten letten Prins Charles bezit een artistieke inslag. Hij speelt cello en ook trom pet en heeft beslist aanleg voor to neel. Op school speelde hy Macbeth was van korte duur. Want de Fran- In Amsterdam se Willem bleek voor Wales een nog gevaarlijker vijand dan de Engelse. In de volgende twee eeuwen varen de heersers van Wales en Engeland nauw met elkaar verstrengeld. Wa les bezit de oudste koninklijke stam boom in Groot-Brittannië. De machtigste Keltische Koning Rhodri Mawr of de Grote die 1100 jaar geleden over Wales heerste en veertig daarop volgende generaties verbinden hem met de nieuwste 21- ste prins van Wales. Prins Charles bezit een innerlijke eenvoud en houdt er niet van gevleid j of opgehemeld te worden. Zijn ou- 1 ders zorgden ervoor dat de leerling koning van zyn prilste jeugd af niet in' de koninklijke watten werd gelegd. Hij was de eerste Engelse kroon prins, die naar school ging eerst naar een kostschool en daarna naar i Gordonstown in Schotland de be roemde karaktervormings- en avon- turenschool, oorspronkelijk in Salem in Duitsland gesticht door de idea list dr. Kurt Hahn. Toen Hitier aan 1 de macht kwam, werd de school naar Schotland overgeplaatst. Het is de school waai- ook Prins Philip zijn opvoeding kreeg. Cherry-brandy Op de lagere school kreeg Charles slechts een pond zakgeld per trimes ter. Hij voelde zich zo beroerd dat hij eens zijn autogram verkocht, maar Het Caernarvon-kasteel in Wa les waar Prins Charles zal worden geïnstalleerd. en in de recente revue maakte hij furore door zijn „vuilnisman" met bijbehorende liedjes m Londens dia lect en andere persiflages. Om hem nog meer te harden, werd hy een trimester naar een school in de Australische wildernis gestuurd, welk land onmiddellyk zyn grote liefde opwekte omdat het menseiyk contact daar zoveel opener is dan in Engeland. Hier voelde hy zich voor het eerst volkomen ontspannen te genover vreemden. Passie Aan Trinity College in Cambridge studeert hy thans archeologie, waar voor hy een passie bezit, zyn do centen prijzen hem omdat hij hard werkt, vyf of zes boeken per week leest en om de snelheid waarmee hy de kennis absorbeert. Naast archeolo gie doet hy antropologie en geschie denis. Hy vindt zUn studie belangrij ker dan het sociale leven in Cam bridge en beperkt zich tot gesprek ken met medestudenten op zyn ka mer en aan de maaltyden. Het was niet gemakkelijk voor hem. want er waren protesten dat zyn kwaliteiten voor de universiteit onvoldoende wa ren. Daarom wilde hy aantonen dat hy wel degeUjk iets presteert, het geen hy by zyn eerste examen tot opluchting van zyn professoren be- wees. Hy is even verzot op polo als j zyn vader. Verder is hy een veelzy- j dig sportman, surfriding, zeilen en skieën doet hy het liefst. ADVERTENTIE Grandiose Alfa aanbieding! Leuke Italiaanse kurkmuil, met leer bovenwerk. Zomerprijs AMSTERDAM (GPD) Het 75- jarig bestaan van de Stadsschouw burg in Amsterdam zal op originele wyze worden gevierd. Er komt geen I te danken aan zyn aangeboren imi- Edward Mill ward, zyn leraar Welsh en vice-voorzitter van de Na- i j tionalistische Party van Wales, is I naar deze ons zei, onder de indruk van de vorderingen en vooral J de goede intonatie van zyn konink- j ïyke leerling. Dit resultaat heeft de Prins mede officiële genodigden aan te pas, of lie ver gezegd: alle Amsterdammers zyn uitgenodigd. Van 15 t/m 22 septem ber zullen zy toneel-, ballet- en ope rettevoorstellingen kunnen by wonen tegen pryzen die ook in het ope ningsjaar 1894 golden, namely k van 30 cent tot 3 gulden en in de pauze zullen in de schouwburg kraampjes staan opgesteld waar men consump ties kan krygen, eveneens tegen pry zen uit 1894. tatie-vermogen. zodat hy de moei- lyke tonggymnastiek van het Welsh j en ook het rythme van die taal spoe- i dig meester werd. Sinds zyn achttiende jaar ontvangt Prins Charles jaariyks 30.000 pond (255.000 gulden) en op zyn 21ste zal j hy over fondsen ter waarde van 250.000 pond (ruim 2 miljoen gulden) beschikken, maar de Koningin heeft i beslist dat hy slechts éénnegende van de opbrengst van de kroondo- Het toneel wordt verzorgd door de meinen in Cornwall zal ontvangen Nederlandse Comedie, die hiervoor De rest van het geld gaat In het Shakespeares „Storm" heeft gekozen.overheidspotje waaruit de koninkly- Het Nationale Ballet heeft een fees- te salarissen worden betaald. De Pet|I^ochka Prins wordt namelyk tegeiykertyd a* xr».,! Hertog van Cornwall. Pi"Ins Charles heeft gezegd dat hy en de Nederlandse Operastichting zal de operette „Die Fledermaus" uitvoe ren. Na de voorstellingen zal er in de foyers gelegenheid zyn tot dansen. Voor ouderen is er eer: strykje, maar de jongeren vinden er beatmu- ziek met beat-demonstraties door le den van het Nationale Ballet. r:a zyn studie waarschyniyk een loopbaan by de strijdkrachten zal volgen. Indien dat zo is, zal hy on- getwyfeld lange perioden in het Ge menebest doorbrengen. A. L. LISSAUER I Rotterdam Binnenweg 10, Nieuwe Binnenweg 379 Groene Hiiledijk 262 Putselaan 230 Katendrechtse Lagedijk 428, Schiedam Hoogstraat 2 Vlaardingen Liesveld 16a Dordrecht Voorstraat 262. Breda Karrestraat 27, Tilbui Heuvelstraat 53 Den Haag Spuistraat 14, Leiden Haarlemmerstraat 70

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 29