Bedrijfsleven krijgt plicht prijsverhogingen te melden Conventsbestuur in Utrecht afgetreden Feike Asma opende de serie zomercoiicerten Duitse aanvallen op onze aardgasprijzen Kamer beslist over wijziging Prijzenwet Transplantatie pas na toestemming De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Tankauto in sloot BOZE MENIGTE HOUDT VERKEER URENLANG OP Eerste Kamer krijgt hogere vergoedingen Kamerleden verontrust over stemming in West-Irian PAGINA 6 LKiDfeCU DAGBLAD BEEK (ANP) Gedurende enkele uren Is gisteravond het verkeer op de weg van de grenspost Babberich/ Elten naar Terborg opgehouden door een boze menigte. Een honderdtal Inwoners van Beek (gem. Bergh) versperde de weg met wagen en puin. Hun woede was gewekt doordat op last van het gemeentebestuur een tot vomerhulsje verbouwd kippenhok gistermorgen was afgebroken. Rond twee uur vannacht was de rijkspolitie de situatie meester. Het talrijke publiek was toen verspreid, nadat er rake klappen waren ge vallen en met stenen was gegooid. Rond vijfentwintig politiemannen uit de omliggende gemeenten waren Ingeschakeld. De brandweer moest te hulp worden geroepen omdat er op de weg brand was gesticht. Er zijn geen arrestaties verricht. Een woedende menigte heeft i weg geworven als protest tegen gisteravond de weg naar de het afbreken van het tot vakan- grenspost Babberich/Elten ver- tiehuisje omgebouwde kippenhok, sperd. Barricades werden op de (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Het staat wel vast dat de Tweede Ka mer vandaag een wijziging van de Prijzenwet zal goedkeuren, waardoor het bedrijfsleven de plicht krijgt om prijsverhogingen te melden bij het ministerie van Economische Zaken. Volgens deze wetswijziging krijgt het ministerie ook de bevoegdheid om gegevens te vragen waaruit blijkt hoe de prijsverhoging is berekend. De meldingsplicht valt in twee de len uiteen: de prijsverhogingen die bedrijf sta ksge wij ze worden inge voerd moeten direct worden gemeld de voorgenomen prijsverhogingen moeten per bedrijf één maand voor het ingaan van de verhoging worden gemeld. Het melden van prijsver hogingen per bedrijfstak was tot dusver wel gewoonte, maar nog geen wet. De Tweede Kamer toonde zich gisteravond in grote lijnen al ak koord met het wetsontwerp. De dis cussie richtte zich ln hoofdzaak op de vraag of met de Invoering van dit wetsontwerp de noodzaak voor de thans bestaande algemene prijsstop nog blijft bestaan. Mevrouw Brau- tigam (PvdA) huldigde de mening dat dit laatste wel het geval is. De prijsstop zal volgens haar pas mo gen verdwijnen als de kosten van levensonderhoud weer gaan dalen. De afgevaardigden Goudswaard (ARP). Van der Mel (CHTJ), Nelis- sen (KVP) en Portheine (WD) meenden daarentegen dat met de nieuwe regeling het eind van de prijsstop in zicht moet komen, al bestond er tussen deze woordvoer ders wel enig verschil van mening over de fasering. UTRECHT (ANP) Het uit zes (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De anti revolutionair prof. W. F. de Gaay Fortman heeft gistermiddag in de senaat gestemd tegen de verhoging van vergoedingen aan de eerste ka merleden. Hy noemde een dergelijke verhoging van stijgende overheids uitgaven onjuist en ongelukkig. Behalve de heer De Gaay Fortman stemde ook de PSP-fractie tegen het wetsontwerp van minister Beemink. De jeer O. Boetes, die het nut van de Eerste Kamer sterk in twijfel trok, vond dat de leden de verhoging niet waard zijn. De senatoren krijgen nu 1.000 gulden aan vergoedingen per Jaar meer. De vergoeding van de voorzitter wordt met 2500 gulden verhoogd tot 10.000 gulden. Hiertegen stemde al leen de heer Boetes, twee andere PSP'ers namen niet aan de stem ming deel. I leden bestaande bestuur van het stafconvent van de Rijksuniversi teit in Utrecht (de overkoepelen de organisatie van alle 2.000 le den van de wetenschappelijke staf) is gisteravond na een nogal verwarrende vergadering afgetre den. Dat gebeurde in het Utrechtse Ti- voli. waar de bijna 150 aanwezige stafleden zowel kritiek uitten aan het adres van het stafconvent, dat het bestuur zich genoodzaak zag bij gebrek aan voldoende steun zijn mandaat terug te geven aan de con- ventsraad. De vergadering van het stafconvent was voor de eerste maal in zijn ge schiedenis openbaar. Echter in die zin, dat alleen de stafleden stem recht hadden. Behalve de stafleden woonden ook circa 30 studenten de vergadering by. Het conventsbestuur werd tenslotte tot aftreden gedwongen nadat twee moties aan de orde waren geweest. Hoewel de eerste motie geen beslis sing bracht (73 tegen 73 stemmen), was dat voor het bestuur al een te ken aan de wand. In deze motie werd gesteld, dat de vergadering de nota van het conventsbestuur aan de leden van 21 juni j.l. verwerpt, waarbij slechts is beredeneerd vanuit de oude structuur van de universiteit en voorbij is gegaan aan het demo cratische proces, dat binnen de uni versiteit gaande is. De tweede motie gaf echter een duidelijke uitslag. Met 77 tegen 53 stemmen nam de vergadering deze resolutie aan, waarin zij adhesie be tuigt met de actie van de Utrechtse studenten van vorige week. Het con ventsbestuur schorte daarop de ver gadering voor tien minuten, waarna om kwart over tien het aftreden werd medegedeeld. Enkele stafleden kregen toen zelfs geen kans meer nog enkele vragen te stellen. Zichtbaar verontwaardigd verliet het stafconvent de zaal. Of dit aftreden ook van invloed is op de samenstellingen van de raad van overleg en de commissie bestuurs- i vorm, waarin enkele leden van het stafconvent zitting hebben, staat nog niet vast. De conventsraad zal hierover moe- ten beslissen. De vergadering was na afloop vrijwel unaniem van mening, dat het conventsbestuur deze hele gang van zaken zelf in de hand heeft gewerkt. Orgelspel in Katwijks Nieuwe Kerk Mevrouw Braut>gam sneed de mo gelijkheid van prijsmaatregelen te gen individuele bedrijven nog eens aan. Zij gaf toe, dat zulks op grond van de bestaande wetgeving niet mogelijk is en vroeg daarom de mi nister de wet zo te veranderen dat de mogelijkheid alsnog geopend zal worden. Mr. Potheine merkte op dat indi viduele maatregelen niet passen in ons economisch en rechtsbestel. Drs Goudswaard wees erop dat door het nemen van individuele maatregelen de overheid aansprakelijk gesteld kan worden voor het geval deze maatregelen ten onrechte werden genomen. Drs. Goudswaard deed minis ter De Block een vrij gedetailleerd voorstel ter beëindiging van de thans bestaande algemen prijsstop. Eerst zou er overigens hem 'n ruim onthef - fingsbeleid gevoerd moeten worden, daarna zal gebruik gemaakt moeten worden van de meldingsplicht van voorgenomen prijsverhogingen en tenslotte zou het gebruik van deze meldingsplicht nagelaten moeten worden. De meeste fracties lieten gisteren al weten voor het wetsontwerp te zullen stemmen. De fractie van de VVD, die gisteren nog een amende ment indiende over het verplichte horen van het bedrijfsleven bij het afkondigen van meldingsbeschikkin gen, zal him standpunt van het ant woord van de minister laten afhan gen. KATWIJK Voor een verheu gend aantal belangstellenden heeft Feike Asma gisteren in de Nieuwe Kerk in Katwijk aan Zee de serie zomerconcerten geopend. En op welk een magistrale wijze! Dit orgelspel, Grenzen afbakenen DEN HAAG (ANP) De Commis sie Orgaan Transplantatie (C.O.T.) van het Nederlandsche Roode Kruis is van oordeel dat alleen dan ten behoeve van een transplantatie, or ganen uit een lijk mogen worden ge nomen, als de overledene of diens nabestaanden uitdrukkelijk toestem ming daartoe gaven, dan wel ver klaarden geen bezwaar te hebben te gen zo'n ingreep. In een interim rapport van de C.O.T., waaruit deze mening blykt, wordt verder gezegd dat de commissie zich met overgrote meer derheid heeft uigesproken tegen een systeem waarbij uitname van een or gaan uit een lyk in principe altijd geoorloofd zou zyn, tenzij er aan wijzingen, byv. een verklaring, be staan dat er bezwaren zijn van de overledene of van zijn familie. De medische werkgroep noemt het „Toestemmingssysteem" het enige ac ceptabele systeem. Het beschikbaar komend aantal van transplantabele organen zou bij dat stelsel minder kunnen zijn, maar de werkgroep meent dat de keuze tussen deze twee systemen op principiële redenen, dient te berusten. By voorkeur zal de toestemming van donor of na bestaanden schriftelijk moeten war den gegeven. PORT MORESBY/DEN HAAG (Reuter, ANP) Het bestuur van j Australisch Nieuw-Guinea overweegt ontbladering toe te passen om het afbakenen van de grens met West- Irian te vergemakkelijken. Het groot ste deel van het grensgebied is j woest, zodat er geen schade kan worden aangericht. Er zijn bespre kingen over dit probleem met Indo nesië gevoerd. De volksraadpleging in West-Irian zal beginnen te Merauke op 14 juli. Daarna komen achtereenvolgens de volgende district-hoofdplaatsen aan 1 de beurt: Djawidjaja op 16. Nabire op 19. Fak-Fak op 23. Sorong op 28. j Manokwari op 29 juli. Biak op 1 en tenslotte Djajapoera op 4 augustus. 1 Het ligt in de bedoeling, dat de raad- i plegingen telekens worden bijgewoond door vertegenwoordigers van de Verenigde Naties. De eerste Kamer toonde zich gis teren bij de behandeling van de be groting van buitenlandse zaken zeer verontrust en ook verontwaardigd over de manier waarop Indonesië de verkiezingen voorbereidt. De christe lijk historische prof. dr. J. W. van Hulst kwalificeerde de onregelmatig heden als schandalig en meende dat hier sprake is van een schending van de mensenrechten. De socialist mr. M. de Niet vond West-Irian een ernstige zaak. „Nederland heeft verwachtingen ge wekt die nu niet kunnen worden ver vuld", meende hy. Prof. dr. J. E. de Quay (KVP> was het hiermee eens. maar pleitte wel voor conte- nuering van de hulp aan Indonesië. dat in Feiike Aetna's jeugd door het onstuimige karakter soms hier en daar wel weerstanden opriep, be halve natuurlijk by zyn bewonde raars-van-meet-af. is gerypt tot een waarlijk meesterschap. Het program ma van gisteren was van A tot S een belevenis. Een ingebogen Choralvorspiel van Joh. Seb. Bach manifesteerde de ddchterlyke eeniheid tussen tekst en muziek. De variaties op het ostinate thema van diens beroemde Passa- caglia werden kleurrijk en spannend naar de climax gevoerd en dit alles met een volmaakte technische zeker heid. Hiema de juist gekozen char mante Sonata in E van de Engels man Festing met het melodieuze Largo en het gevarieerde Air. De in zyn structurele opbouw op Bach geïnspireerde Praeludium en Fuga in cmoll verraadt nog juist de galante aristocratie van de com ponist: Mendelssohn, vooral ook door de harmonische spanningen, die de meer romantische geest gaan kenmerken. Deze vierde hoogtij in Cesar Francks Fantasie in A, door Asma zeer bewogen geïnterpreteerd, waar bij tevens opviel hoe Asma's affini teit met het Franse kleurgevoel (tongwerken) kennelijk gegroeid is. Een hierna volgende welkome ont spanning bracht het karakterstuk van Louis Vierne: Carillon de West- minster, een suggestieve impressie en door ae massa begeerd stuk. Tot slot een gewaardeerd bewijs van Feike Asma's trouw aan zijn leermeester aJn Zwart door de voor dracht van diens gevoelige klaag zang „Gena. o God, hoor mijn ge bed", gevolgd door de bruisende Fi nale over het koraal .Alle roem is uitgesloten'. Het concert was een gelukkig be gin van een serie, die ongetwijfeld nog veel verrassingen in petto heeft. Henri Welbooren SER-ADVIES: Fondspremies bejaarden verlagen DEN HAAG (GPD) De Sociaal- Economische Raad heeft de regering tea- verbetering van de financiële positie van grote groepen minder draagkrachtigen de volgende maat regelen geadviseerd: voor kleine zelfstandigen op trekking Van de maximum-inko mensgrens voor het recht op kin derbijslag voor het eerste en het tweede kind tot het minimumloon plus vakantiegeld; verhoging van de maximum grens van de bejaardenziekenfonds verzekering van ruim f 7200 tot f 9660 via toevoeging van een vierde inkomensklasse aan de indeling op dat een groot aantal bejaarden van de vrijwillige naar de bejaardenver zekering kan overgaan; een premiereductieregeling voor .actieve' echtparen, wier inkomen niet verder reikt dan het minimum loon plus zes percent vakantiegeld. De in het SER-advies voorgestelde maatregelen gaan aanzienlijk verder dan die van het kabinet, dat f6ó miljoen voor die maatregelen op tafel wil leggen. Wanneer het SER- advies wordt gevolgd is er f 60 mil joen méér nodig. De raad meent dat de financiering moet geschieden door vermindering van overheids uitgaven öf door een relatief zwaar dere belastingdruk. ADVERTENTIE Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. DEN HAAG (ANP) —Er is op het ogenblik een Duits offensief aan de gang tegen de prys van het Neder landse aardgas. Dat is de stellig in druk die in Nederlandse kringen in het Europees parlement heerst. In de commissie voor energie, onder zoek en atoomvraagstukken van het parlement, die vandaag in ons land vergaderde en dan besprekingen met Shell- en Esso-vertegenwoordigers zal hebben, is gebleken dat de Duit sers zich de laatste tijd 'concentre ren op drie zaken. Een verwijt dat ze de Nederlandse Aardolie Maatschappij en de Gas unie maken is dat de prijzen die Ne derlandse en Duitse consumenten voor het Nederlandse aardgas beta len aanzienlijk verschillen. Een twee de grief van de Duitsers richt zich tegen de monopol iepostiie die de NAM volgens hen inneemt. In de derde plaats menen ze dat Nieuwe uitgaven By A. W. SUthof is de derde druk verschenen van het prentenboek In Holland staat een huis. Nelly Boden- heim (1874-1951) maakte het als laatste van een serie van drie aan het begin van deze eeuw. Handje Plak en Het regent het zegent zijn klassieke werkjes waarmee alle kleu ters wel eens warden geconfronteerd. Minder bekend is het onderhavige In Holland etc. waarvoor de tekst is genomen van het Oud-Hollandse rijm. geschreven in een gecalligra- feerd handschrift en verlucht met silhouetten. Het. valt niemand aan te raden het boekje van Amsterdam se joffer Bodenheim aan zijn kin deren te geven, zij zouden er toch niets van begrijpen. Vanwege de sfeer (pruiken etc.) is het voor f3.90 toch wel aardig het in de kast te hebben. Nederland via lage gasprijzen in de gelegenheid is oneerlijke con currentie te bedrijven bij het aan trekken van nieuwe bedrijven. In Nederlandse kringen meent men dat de Duitsers voor hun bezwaren geen redelijke gronden hebben. De Nederlandse filosofie over dez» materie is ongeveer als volgt: aard gas neemt vanwege z'n bijzonder» kwalitiet een speciale plaats in on der de energiedragers. Er is een grote vraag naar gas in de wereld getuige bijvoorbeeld het feit dat er in de Verenigde Staten een gebrek aan aardgas is. In die situatie moet men bij onderhandelingen over contracten uitgaan van' het princip» van de markteconomie en dus aan werken op een prijs die het bijzonde re karakter van het aardgas in aan merking neemt. In Aarlanderveen ALPHEN AAN DEN RIJN Een tankwagen met 24.000 liter kool tee/ is gistermiddag door onbekende oor zaak op de Nieuwkoopse weg (pro vinciale weg 10) in Aarlanderveen in een naast de weg gelegen sloot terecht gekomen. Hoe het ongeluk is ontstaan is niet duidelijk gewor den. Vermoedelijk is de 29-jarig« bestuurder J. B., uit Alkmaar, de macht over het stuur kwijt geraakt en in de berm terecht gekomen. De wagen, die eigendom was van de Nederlandse Wegtanker Maatschap pij uit Uithoorn, is de afgelopen nacht leeggepompt en werd vancxii* tend uit de sloot getakeld. Atletiek Tijdens Internationale atletiekwedstrijden in de Duitse plaats Osnabrück heeft de Neder landse atlete Bernie Lenferink gis teravond de 800 meter gewonnen in 2.10.4 sec. Kosmos De Sowjet-Unie heeft gisteren een Kosmoskimstmaan ge lanceerd, de 287ste van deze serie. De grootste afstand tot de aarde be draagt 268 km en de kortste afstand 190 km. De baan maakt een hoek van 51,8 gr ten opzichte van de evenaar.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 6