RIJN VERGIFTIGD DOOR INSECTICIDE Breuk Sal Londen definitief Leraren van St. Agues fEiNiG wind (Leiden) gaan staken Hogere accijns echt niet OP NOORDZEE f an Looy niet in de Tour 40 MILJOEN Minister Witteveen in Eerste kamer RIJN sinaassnippers JAMIN FAMILIE WERD „SLAPEND Grondrechten Prijsstop drukt de j)rijzen niet ($uc/ QlteuiVb Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 25 JUNI 1969 No. 32822 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A E van Dishoeck Hoofdredacteur. Drs. J R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per knartaai (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Volgens een ruwe schatting zijn alleen in het Duitse gedeelte j van de Rijn de afgelopen dagen j ruim veertig miljoen vissen ge storven als gevolg van de water vergiftiging. Vissers zijn druk be zig de dode vissen uit de rivier te hfilen. Hier een tweetal in de j buurt van Koblenz. Een gedeelte van de gestorven vis gaat naar de laboratoria voor onderzoek. DEN HAAG/BONN (GPD) De massale vissterfte in de Rijn is zeer waarschijnlijk veroorzaakt door het insectenbestrij- ilingsmiddel Endosulvan. Dat is de conclusie van het Rijksinsti tuut voor de Volksgezondheid in Bilthoven dat gisteren in re- Kirdtempo een groot aantal watermonsters heeft onderzocht. De stof, die verwant is aan koolwaterstoffen,is dodelijk voor rissen bij een concentratie van één microgram per liter. >T* De giftigheid voor mens en zoog- jjer is aanmerkelijk minder. De roeven bij Gotfinchem en Arnhem tbben aangetoond dat zich in het nter een concentratie bevond die bsoluut dodelijk is voor de vissen. Irt laboratorium heeft inmiddels 24-uursploegend>enst ingesteld b verdere proeven niet te onder roken. Daarvoor zijn extra-biolo- [0 en chemici aangetrokken. Naast het analiseren van de wa- mnonsters, dat ook vannacht en ihtend door het laboratorium- lartuig van de RIZA (Rijksinsti- EUt Zuivering Afvalwater) in sa- tnwerking met het laborato- im werd uitgevoerd, wordt ook na gaan hoever de vergiftiging zich in wateren en de drinkwaterbekkens strekt. Nog niet bekend is, wan- br het Rijnwater weer gebruikt i worden voor de drinkwatervoor rang. folgens de woordvoerder van Ver- ir en Waterstaat, het departement de bestrijding van de Rijnver- tiging in Nederland coördineert, at het ministerie in geregeld con- met de Westduitse autoriteiten, unit blijkt dat men er in de la- atoria (waaronder dat van het te chemische concern Bayer nog definitief in geslaagd is het gif is te brengen. Nederland waar het begin van fplek inmiddels de Noordzee bereikt zijn talrijke maatrege- genomen op last van Rijkswa- itaat. Op het strand van Hoek ÜLKENSWAARD (GPD) Het nog zeer onzeker of Rik van Looy de Tour de Prance zal starten. De dissing daarover zou vandaag val- l maar bij Willem 2-Gazelle is 0 allerminst optimistisch over een Ede afloop van de onderhande gen" met de weigerachtige oud- reldkampioen. Van Looy gister- ond in Den Hoorn: „Ik kan on gelijk weg uit Herenthals. Mijn sger, die bedrijfsleider is op mijn inege, heeft zijn knieschijf gebro- 1 Nu kan ik niet meer worden ge- Een wellicht plausibel klin- ade reden, maar insiders verwacht- al geruime tijd, dat Van Looy op een of andere manier een poging ondernemen om niet aan het (ir-avontuur waarin hij weinig zoeken heeft te hoeven deel- aen. Gisteravond laat ontbood men Van oy in Breda, waar hij tot in de ihtelijke uren met de Willem 2- ectie vergaderde. Een woordvoer- rvan de sigarenfabriek in de voor- ffid: „Niet starten kan voor Van oy zeer onaangename consequen- i hebben". Maar tijdens de bespre ken van gisteren, die vanmorgen Valkenswaard werden voortgezet, ?ft men geen dreigementen tegen- sr de renner geuit. Men probeert n Looy „over te halen" toch te uten. Wie, als Van Looy niet start, zijn ats in de Tourploeg zal innemen, evenmin zeker. Post, betiteld als ïste reserve", niet. Post gister- ond: „Ik heb het al eerder gezegd: zie helemaal niets in de Tour". Wellicht zal men nu de Belg Mar- Maes als plaatsvervanger aan- zen. van Holland werden gisteravond gro te borden geplaatst om de badgas ten te waarschuwen dat zwemmen in dat deel van de Noordzee gevaar lijk kan zijn. Later is het zwemver- bod weer ingetrokken. Bij de mon ding van de Gelderse IJssel patrouil leren twee schepen van de Dienst Zuiderzeewerken. Ze zijn gestatio neerd in het Ketelmeer en bemon steren en controleren voortdurend het water om, indien ook hier ver giftiging dreigt, onmiddellijk de lei ding van de dienst, die in voortdu rende staat van paraatheid is, te alarmeren. Indien de dienst vergiftigingsver schijnselen op of nabij het IJssel- meer constateert zullen onmiddellyk alle omringende provincies worden gewaarschuwd, opdat deze hun in- laatsluizen volledig kunnen afsluiten. Overigens zijn de Noordoost Polder en Oostelijk Flevoland reeds afgeslo ten. Langs het Duitse gedeelte van dc Rijn zijn eveneens noodmaatregelen getroffen. „Het gevaar is nog niet geweken", zo waarschuwde een func tionaris van het ministerie van Landbouw van Noordryn-Westfalen. ..Wij tasten nog grotendeels in het duister naar de oorzaak". Ook de Westduitse minister voor Gezond heidszorg Kate Strobel heeft haar grote bezorgdheid uitgesproken over de vergiftiging van de Rijn, omdat ongeveer drieëneenhalf miljoen Duitsers voor hun watervoorziening op deze rivier zijn aangewezen. Het vergif in de Rijn heeft, voor zover bekend ,het micro-organisme in de rivier nog niet aangetast. Als de vergiftiging echter voortduurt, wordt het leven in de rivier in zijn totaliteit bedreigd. Het water zal dan snel zuurstofarm worden en nog meer stank gaan verspreiden dan nu reeds het geval is. De Westduitse deelstaat Ryn land- Palts heeft reeds een aanklacht in gediend tegen onbekenden wegens vergiftiging van het Rijnwater. De politie aldaar is er vrijwel ze ker van dat het insectenbestrijdings middel vanaf een schip in het rivier water is gestort. In Duitsland alleen zijn daarvan al vèertig miljoen vis sen het slachtoffer geworden. Ook in Nederland is de vissterfte aanzienlijk al zwemmen er nog grote hoeveelhe den aan de oppervlakte, happend naar adem. Onmiddellijk na het bekend wor den van de vergiftiging door Endo sulvan heeft het Duitse chemische concern Höchst, de fabriek in Frankfort die dit insecticide ver vaardigt ontkent de stof in het water te hebben gegooid. „Het feit dat in de zijrivier de Main geen vis sterfte is voorgekomen is het bewijs daarvoor", aldus een woordvoerder van Höchst. Het Hoogheemraadschap Rijnland heeft de tweehonderd polderbesturen vandaag verzocht de waterinlating in de polders zoveel mogelijk te sta ken. Dit in verband met het stopzet ten van de doorstroming van het boezemwater. LONDEN (GPD, AP, Reuter) Engeland heeft gisteren de banden met Rhodesië definitief verbroken. Koninging Elisabeth II heeft het ont slag aanvaard van Sir Humphrey Smith had in plaats van Sir Hum- isolering van Rhodesië en economi- phrey een schijngouvemeur, Clifford sche sancties tegen Zuid-Afrika en Dunont benoemd. Gibbs en Dunont Mozambique wegens hulpverlening zijn lid van dezelfde club maar zij I aan het Rhodesische bewind, schijnen om moeilijkheden te voor- De resolutie kreeg één stem min- komen elkaar altijd te hebben ge- der dan de vereiste negen. Voor waarschuwd als een hunner daar stemden Algerije. Nepal. Pakistan, Gib'bs, de laatste gouverneur van naar toe ging. Senegal en Zambia de indieners RhodesJë en persoonlijk vertegen- j van de resolutie alsmede de Sow- woordiger van de Engelse koningin in I yORK - Df Veiligheids- j jet-Unie. Hongarije en nationalistisch raad heeft gisteren het Afrikaans- China (Formosa). De overige le de vroegere kolonie. i Aziatische voorstel verworpen tot den onthielden zich van stemming. Vrijdag j.l. heeft de blanke min- derheid in Rhodesië bij een soort van referendum gestemd voor een nieuwe grondwet waarin bepalingen zijn opgenomen die apartheid in Rhodesië invoeren en de onafhanke lijkheid van het land bevestigen. Op elf november 1965 heeft premier Ian Smith van Rhodesië eenzijdig het land onafhankelijk verklaard. Het Lagerhuis bracht gisteren hul de aan de loyaliteit van de thans af getreden gouverneur, die 3,5 jaar bij na volkomen geïsoleerd was. Smith ontnam Gibbs diens officiële Rolls Royce, sneed zijn telefoon af en nam de militaire schildwacht weg. De gouverneur weigerde op zijn beun i zijn salaris van de Britse regering, j omdat dit hem zou verhinderen on- partijdig te bemiddelen. Hij moest daardoor zijn verblijf in zijn residen- I tie zelf bekostigen. DEN HAAG (GPD» De Eerste Kamer is vanmorgen met 36 tegen 21 stemmen akkoord gegaan met de accijnsverhogingen op benzine, bier en alcohol per 1 juli a.s. Tegen alle drie wetsontwerpen stemden de frac ties van de PvdA (incl. senaatsvoor zitter prof. Mazure», PSP. CPN. boeren en drs. H. B Letschert (KVP' Minister Witteveen (Financiën) heeft gisteravond de Eerste Ka mer laten welen, dat niemand zich illusies hoeft te maken over de tijde lijkheid van deze accijnsverhogin gen. De regering overweegt de verho gingen. die door het amendement- Kieft in de Tweede Kamer beperkt zijn tot een half jaar, te verlengen, aldus de bewindsman. Minister Witteveen zei, dat de kos ten van levensonderhoud door de dure benzine, bier en alcohol met slechts 0,05 procent stijgen. „Het zal politiek gezien gemakkelijk geweest zijn in plaats van de verlaging van de accijns op suiker deze verhogin gen maar weer ongedaan te maken. De regering is echter van oordeel, dat verlaging van de suikeraccijns een veel groter effect heeft op de kosten van levensonderhoud." al dus de minister van Financiën. De verlaagde suikeraccijns zal zo spoedig mogelijk worden doorge voerd. Minister Witteveen zei er begrip voor te hebben dat de aan de orde zijnde accijnsverhogingen tijdelijk gemaakt zijn op verzoek van de Tweede Kamer. Eind dit jaar als het parlement de hele zaak in het licht van o.a. de inflatiecorrectie voor '70 uitvoerig kunnen bekijken. De alarmerende vergiftiging van de Rijn én het rapport van VN.-secretaris-gene- raal Thant over de gevaren voor ons levensmilieu schreeuwen een voudig om internationale maat regelen. Het gaat immers om de gevaren die voortvloeien uit het bestaan van onze moderne, tech nologische welvaartstaat. Door de opmars van de techniek en door de opmars van de mens ook in aantal wordt niet alleen de natuur, maar ook ons levensmi lieu bedreigd. Maar «om daaraan een eind te maken zullen wij ons offers moeten getroosten. De Rijnlanden, Duitsland, Frankrijk. Zwitserland, Luxem burg en ons land kennen de pro blemen van het grote gifvat, dat Rijn heet, al geruime tijd. In commissieverband wordt hier over nagedacht en gezocht naar oplossingen. Maar dat is kennelijk niet voldoende. Men zal er naar moeten streven om zuiveringsin stallaties dwingend voor te laten schrijven aan internationale in dustrieën die in de Rijn hun af- val lozen. Het moet mogelijk zijn j om met behulp van de techniek (ADVERTENTIE) morgen 200 gram van 10S voor 95 niet te geloven voor die prijs) ADVERTENTIE Sikkens autolokken NIEUWE i RIJN 49 >e Bilt verwacht van heden tot (genavond: opklaringen en op de «te plaatsen droog weer. Over- lend zwakke wind. Dezelfde tein turen als vandaag of iets hoge- kt lagedrukgebied met nog veel 'olking trekt naar België weg. wat meer uren zon en een tke wind. Iqts warmer in de mid- l Tussen de 17 en 20 graden C. ^ater 16 graden C. Vooruitzich- stabieler met beter strandweer, (opgemaakt te 12.40 uur) 26 JUNI op: 4.21 uur; onder: 21.04 uur 'in op- 17.36 uur: onder: 1.11 uur Oiwater te Katwijk te 11.50 uur. •«water te 7.22 en 20.02 uur. oununer bestaat uit 20 pagina's. LEIDEN De leraren van de scholengemeenschap St. Agnes in Leiden zijn van plan om bij het be gin van het nieuwe schooljaar voor één of twee dagen te gaan staken. Zij zullen zich vandaag met 'n vlug schrift tot hun collega's van de 15 andere Leidse scholen wenden. Zij roepen daarin op, hun voorbeeld te volgen of op andere wijze aan een sympathiserende houding uiting te geven. De leraren vinden dat zij door de regering niet als volwaardige onder handelingspartners worden be schouwd, bij de uitstippeling van het onderwijsbeleid. Zij zijn van mening dat de regering eenzijdig „maatre gelen van bestuur" neemt, die in strijd zijn met de geest van de mam moetwet. Onlangs nog, ao betogen de leraren, heeft de regering een besluit geno men waardoor de klassen veel te groot worden. Bij de besluitvorming over onderwijszaken is wel de raad van leraren ('t overkoepelend orgaan van de 4 grote lerarenverenigingen) aanwezig, maar deze raad wordt vol gens de verbolgen leraren slechts ge nadiglijk aanhoord, en heeft geen in spraak. Voor de onderwijskrachten aan de St. Agnes Scholengemeen schap was deze laatste regerings maatregel de druppel die de emmer deed overlopen. Het actiecomité in Leiden heeft besloten tot staking, in navolging van het Twickel-college in Hengelo. De leraren, die de steun genieten van de twee con-rectoren van St. Agnes, geloven dat alom in het land stem men tot dergelijke protestacties zul len opgaan. Winnaar van de hoofdprijs van f 250-000 van de SUS-loterij no. 16 waarvan de trekking in april heeft plaats gehad, blijkt na drie maanden te zijn de heer J. van Uden, houder van een cafetariabedrijf in Boekei. De heer Van Uden had het lot reeds maanden geleden ge kocht. Hij had het opgeborgen, maar toen eind april voor de televisie bekend gemaakt werd, op welk nummer de hoofd prijs was gevallen, had hij die avond geen gelegenheid gehad naar de tv te kijken. Een dezer dagen kwam hij het lot weer tegen tussen zijn paperassen, maar alvorens het weg te gooien achtte hij het toch raadzaam een trekkingslijst aan te vragen. Toen hij die gisteren ontving, was hij hogelijk verbaasd te zien, dat hij de winnaar van de hoofdprijs was. De heer Van Uden is vader van tien kinderen. Vroeger had hij een groenten- en fruithandel, maar het ging hem daarbij niet voor de wind. zodat hij deze zaak moest sluiten. Daarna begon hij met zijn tegenwoordige cafetariabedrijf. Ook dat echter liep niet zo vlot als hij zich wel wenste. Maar nu ben ik ineens uit de zorgen", meent hij. Op de foto de heer Van Uden met zijn vrouw en vijf van de tien kinderen. (ADVERTENTIE) Alle merken de nadelen van die techniek in dit geval te ondervangen. De geruchtmakende vergifti ging van het Rijnwater vestigt ook weer eens en niet ten overvloede de aan dacht op het streven de grond rechten te herzien. Deze zoge naamde grond- of vrijheidsrech ten stammen uit de 19e eeuw en houden zich bezig met de „pri vacy", vrijheid van meningsui ting, recht van vergadering enzo voort. De Londense hoogleraar Mis- han heeft enige tijd geleden al een lans gebroken voor nieuwe sociale grondrechten zoals: recht op frisse lucht, zuiver water en bescherming tegen het lawaai. Ook in ons land zijn deze onder werpen actueel. Water- en luchtvervuiling vra gen de aandacht: men denke aan de kwestie-Progil, waardoor de vestiging van een chemisch be drijf in Amsterdams havengebied werd voorkomen. En tal van Am sterdammers hebben enkele jaren geleden de strijd aangebonden te gen het lawaai van het nieuwe Schiphol. Deze geïsoleerde acties tonen aan, dat een uitbreiding van onze grondrechten inderdaad geen overbodige luxe is. DEN HAAG (GPD) De prijsstop drukt de prijzen van de afzonder lijke artikelen voor het levenson derhoud niet merkbaar. Dat blijkt uit de aparte duurte-berekeningen per artikel, die thans gereed zijn over de tweede maand van de prysstop. De consument kan terecht consta teren dat om. biskwie, behangsel papier, tassen, fotolijsten, veel jon gens-, dames- en meisjeskleding, lichtsnoeren en taxi's steeds duur der worden. Ook de speciaal be heerste horecaprijzen van koffie, limonade, ijs en warme maaltij den gingen gemiddeld in het land omhoog. Verder is er een serie nieuwe kleine prijsstijgingen ge weest: enkele wasmiddelen, schoenreparatie, auto doorsmeren, kapper, studieboeken. Wel zijn er enkele noemenswaardige prijsdalingen voor zomermantels en .jurken, wasserij, vruchtendran ken. verf, pannen, babytruitjes, en een beduidende voor tweedehands auto's. Zoals bekend nam de totale duurte in de tweede maand van de prijsstop af met een kleine 0,2 pro cent. de dalende eierprüs was daar» bij van belang. Uit het Leidsch Dagblad va/n 24 Juni 1869: Z.M. heeft aan den heer W. L. de Sturlar eervol ont slag verleend als lid der com missie van administratie over de gevangenissen te Lei den. onder dankbetuiging voor de vele en goede diens ten, door hem in die betrek king bewezen. Een stationschef in de omstreken van Gent heeft aldus zijne qualiteit op zijn patent uitgedrukt IJzeren- spoorwegstilstandplaatsbe- velhebber.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1