)ominee D. J. V ossers ,cum laude" geslaagd Van Werkumma het Pasmamoeilijk Ntorium 'Jephla' op| StT eede einduitvoering eidse Muziekschool SU AFSCHEID VER. CHR. ONDERWIJS MUSEMENT ONTVING 10.000ste HET KORT IN WALES AANSLAG OP CHARLES VERIJDELD Contract voor Zoltan Varga Beeklende kunst in Hazerswonde Waddinxvener breekt been Bridgers zijn niet op dree f Brinta- damtoernooi Europees record op 4x1 mijl Wie is er niet happig op? LEIDSCH DAGBLAD (ADVERTENTIE) (Van één onzer stadsredacteuren) iEIDEN Dominee D. J. Vossers (68) heeft eerst gistermid- „schoolleven" afgesloten. Dit geschiedde in de aula van de je Nassauschool aan de Asserstraat. Eerst temidden van schooljeugd en later temidden van vele schoolautoriteiten inde kring van de Vereniging voor Chr. Onderwijs, aan wel- rereniging hij niet minder dan 28 jaar mede leiding heeft ren, waarvan de laatste 19 jaar als voorzitter. K op het enthousiasme van de jeugd van negentien door j vereniging geëxploiteerde scho- ns een deputatie aanwezig jj de prijzende woorden in de der ouderen, mag geconclu- worden, dat d6. Vossers deze ,cum laude" is geslaagd, jeugd had er deze middag heel lijzonders van gemaakt. In een bt belichtte iedere school een Ide episode uit het gevarieerde niwerk" van ds. Vossers. De kin zo bleek wel uit hun enthou- vonden het prachtig, dat zij middag eens iets voor „mijn- mochten doen. Iedere school met een presentje aandragen, eheel werd muzikaal omlijst bet muziekclubje van de Prin- irgrietschool o.l.v. het hoofd de N. L. van Dalsen. Jeugdige waarover wij onlangs nog ren. meer officiële gedeelte werd iddag ingeleid door de nieuwe iter van de vereniging mevr. Geelkerken-Brusse, die tot alddag het secretariaat in han- De schooljeugd neemt af- van ds. D. J. Vossers Foto LD/Holvast den had. Zij wees er om. op, dat ds. Vossers niet alleen de pater fa- milias van de vereniging was, doch ook van het personeel en de school jeugd. Alle belangen, aldus spreekster werden bij u ondergeschikt gemaakt aan het kind. Temidden van ons hebt j u inspirerend gewerkt, waarbij het steeds weer uw dynamische figuur I was, die ons de weg wees. Symbo lisch voor deze dynamiek, aldus ver- volgde mevr. Geelkerken haar toe spraak, is het geschenk, dat wij u als vereniging aanbieden: een fiets Drie-manschap De heer M. I. de Jonge, die sprak namens alle hoofden van scholen, herinnerde aan de tijd dat dominee Vossers met ds. Punselie en de heer De Reede het dagelijks bestuur van de vereniging uitmaakte. Het was een drie-manschap, dat op de bres stond voor de belangen van 't chris telijk onderwijs in de Sleutelstad. Met bijzondere takt en zelfbeheer sing heb u de vereniging geleid en haar tot bloei weten te brengen. Na mens het personeel bood spreker de scheidende voorzitter een transistor radio en een vulpen aan. De nieuwe voorzitter, mevr. Geelkerken verras te de heer De Jonge met een boeket bloemen. In zijn dankwoord „wat hebben wij prettig met elkaar samenge werkt" betrok ds. Vossers ook het gemeentebestuur en de onderwys- autoriteiten, die met grote onpartij digheid ook de belangen van het christelijk onderwijs hebben behar tigd. In dit dankwoord richtte hij zich oo tot zijn dagelijkse medebe stuurders. mevr. Geelkerken en de De nieuwe voorzitter, mevr. mr. I. Geelkerken-Brusse (links) biedt ds. D. J. Vossers een fiets aan. In het midden mevr. Vos sers. (Foto LD/Holvast) heer Elsgeest penningmeester die hem tot grote steun zijn geweest. Dat de vereniging, na verloop van zovele jaren, kerngezond is, schreef ds Vossers toe aan twee aspecten, t.w. een gelukkige keuze van de hoofden en het personeel en de plan ning van de scholen In een bepaald stadsdeel. UTRECHT (ANP) ..Musement" de manifestatie van ruim 150 Ne derlandse musea, in de Irenehal van de Jaarbeurs in Utrecht heeft de 10.000ste bezoeker feestelijk inge haald. De gelukkige was mevr. W. v. Polvliet-Hanegraaf (42) uit Am sterdam. die met haar 12-jarige zoon Ted en 2'—jarig dochtertje Heli- nique een hele dag voor dit eve nement had uitgetrokken. Ze komt overigens dikwijls in musea. De voorzitter van de stichting Musement, profdr. A. Klasens, overhandigde mevrouw Polvliet onder meer een catalogus, bloemen en de speciale Musement-perming. De deelnemers van „Musement" zijn tot nu toe wel te spreken over de belangstelling. Alleen al op zon- j dag kochten ruim 4.000 mensen een toegangsbewijs. Ook veel scholen be- j zoeken de manifestatie. Veel belang- stelling trekken „De anatomische les" van Rembrandt in de stand van het Mauritshuis, het belastingmu seum en het beroemde pierement .De lange Gavioli". „Bemoedigend is vooral", aldus de organisator, dr. L. Gans, „dat er veel publiek komt. dat doorgaans niet vaak in musea komt. We hopen, dat deze mensen met het zien van de vaak unieke collecties in de toe komst trouwe klanten van ons zul len worden". Overigens zijn er nog maar weinig buitenlanders geweest, hoewel vooral de ANW veel tam tam voor Musement heeft gemaakt in het buitenland. Musement, sinds 21 juni geopend, zal duren tot en met 13 juli. Tennistoernooi Leidsche Hout LEIDEN Bijna had Jan Auke van Werkum gistermiddag voor de verrassing van de dag gezorgd. Hij kwam tegen Gerard Pasma van de Noordwijkse S.V.. na een werkelijk uitstekende party op 26, 75, 42! Een dubieuze beslissing van de arbi ter. ook de sportieve Pasma gaf (te vergeefs) te kennen dat naar zijn mening het punt voor zijn rivaal was. haalde hem uit zijn doen en dat was voldoende voor Gerard Pasma om overtuigend terug te komen. 64. Har Meijer had een heel vlotte start *egen Rob van Wijngaarden, 60. cift toen ineens door diens goede lo pen en sterk gesneden slagen zo van de kook te raken dat hij op 15 kwam te ataan. Vechtjas, als hij is, begon de Unicum-man hevig moppe rend op zichzelf aan een herstel te werken. Hij kwam net tekort, 86 voor Van Wijngaarden. In de derde set echter dicteerde Har Meijer met zijn tegen alle regels van het boekje ingeslagen mokerende forehands het spel volkomenen, 62. Jaap Noordman vond tegen de Katwijker Kroon herhaaldelijk de slimme cross-passeerslagen, vooral vanuit de forehand-hoek, maar Kroon spreidde te sterk om bedreigd te worden, 63, 62. Bedreigd werd Afscheid Onder de velen, die ds. Vossers de ze middag de hand ten afscheid druk ten en daarbij ook bewondering uit spraken voor zijn leiding, waren o.m. de burgemeester, de wethouders San- nes en Harmsen, de rijksinspecteur, de heer A. Boogaard, de gemeente lijk inspecteur van het onderwijs, de heer J. J. van Riesen, de directeur van de Chr. Kweekschool, de heer J. Siljee, een afvaardiging van het Geref. en R.K. onderwijs en voorts enkele predikanten en raadsleden van de Prot. Chr. fractie. Na afloop van dit voor ds. Vossers zo gunstig verlopen „examen" werd hem „In den Vergulden Turk" een diner aan geboden. )EN Hoe gedegen het on- op de Leidse Muziekschool is gisteravond gebleken tij- Se tweede einduitvoering in de Kerk aan de Oude Vest. Zij hoog peil en won aan aan- tijkheid door de gevarieerde nmakeuze en het beurtelings van solisten en ensembles. Toliste Marjolijn Oonk speelde ate no 3 in F. gr. t. van Han deed dit met sbijlbewuste tcht, welke nog aan overtui- fecht kan winnen, en met toon. Vermoedelijk als gevolg rvositeit waren er nog enke- invere vlekjes. Tweede soliste ije Winsemius. die de Sona- gr. t. van Benedetto Maroel- t en zonder hinderlijke bijge- op de dwarsfluit tot klinken gelukkige en interessante *as het oratorium „Jephta" acomo Carissimi (1605-1674). de voornaamste componis- zijn tijd, die zich o.a. ook oratoria .Lucifer", Baltha- 2schias" en „Jonas" heeft en. Met deze „Jephta", de historie van de Israëliet die volgens zijn gelofte aan r zjjn eniggeboren dochter Weren indien hij de strijd te- Ammonieten zou winnen, h\j evenwel de kroon. In kort heeft Carissimi hier, o.a. üddel van effectvolle dubbel- speciaal in het aangrijpen- 'toor, veel te zeggen. Het ge- bestudeerd door Loek Ste vens en gedirigeerd door Henk Briër, maakte een bijzonder verdienstelijke indruk. Het koor was samengesteld uit gedisciplineerde leerlingen van de solozangklasse, het strijkorkest uit directie, leraren en leerlingen van de muziekschool. De solisten, allen a- mateurs. droegen hun partijen naar beste vermogen voor. waarbij wij speciaal de warme bas van Aad Haasnoot willen prijzen. Dit beknop te oratorium heeft duidelijk aange toond, welk een grote invloed Caris simi in later jaren op de gehele Eu ropese muziekontwikkeling heeft uit geoefend. Speciaal in het slotkoor hebben de componist, alsmede de uitvoerenden hoge troeven uitge speeld. De kennismaking met dit on bekende oratorium op een „leerlin- gen"-avond verdient een eervolle aantekening. Wat de leerlingen van de heer P. Kunst als blokfluit-ensemble hebben bereikt bleek aan het slot van de avond tijdens de uitvoering van en kele Venezianische Canzonen van Luzzasco, Luzzaschi, Florentino Ma- sohera en Girolamo Frescobaldi en van Purcells uit 1692 daterende suite „The fairy queen" en Posers „Rends- burger Tanze". De transparante klank, de ritmische punctualiteit en de perfecte homogeniteit van dit ensemble, waarvan ook de glaszuiver heid veel lof verdient, stempelen het tot een élltegroepje. Nog zfj ver meld dat Ada v.d. Bent (clavecim- bel» en Enne van Ham (cello) accu raat de continuopartijen verzorgden. Th. J. Hannema. WOENSDRECHT (GPD> - René Pij nen heeft gisteren mede ten gevolge van de pressie die op hem werd uit geoefend. besloten gebruik te maken van de toezegging van minister Den I Toom, om uitstel van militaire dienst te verlenen, zodra een desbetreffend verzoek hem zou bereiken. Pijnen heeft dit verzoek heden per express-brief gedaan, zodat men mag aannemen dat Pijnen zaterdag aan de start zal staan van de Tour de France. Op een bij Paul Brandt begon nen veiling van oude boeken, afkom stig o.a. uit de collectie van de over leden H. W. Baron Herwarth von Bittenfeld, is een in fraaie kleuren uitgevoerde Blaeu-atlas voor 29 mil le aan een buitenlandse particuliere verzamelaar verkocht. Op de omslag van het boek staat „Toonneel des aerdriixc ofte nieuwe atlas. Dat is beschrijving van alle landen, nu nieulycx uitgegeven door Wilhelm en Johannes Blaeu, Amsterdam 1640". Een boekwerk van Frangois Levail- lant, met afbeeldingen van vogels bracht 11.000 gulden op. Achtendertig manuscripten uit de collectie van wijlen Sir Alfred Ches ter Beatty zijn bij Sotheby's ge veild voor 391.750. pond. De collectie waarvan in december reeds zeven endertig manuscripten werden ver kocht, heeft tot nu toe 755.750 pond opgebracht. De hoogste prijs was 85.000 pond voor een bijbel die in de 15e eeuw in Noord-Italië voor kardinaal Niccolo A lbergati werd geschrev en De mynmagnaat Beatty was een van de grootste literaire en kunstver zamelaars uit de 20ste eeuw. HOLLYHEAD (AP) De politie heeft vandaag een bom ontdekt op het havenhoofd waar Prins Charles de volgende week zal aankomen om ingehuldigd te worden als Prins van Wales. De omgeving werd afgezet in af wachting van de komst van de mijn- opruimingsdienst. Het is nog niet be kend voor wanneer de bom was af gesteld. Eerdere bomaanslagen die het werk van nationale extremisten geweest zouden zijn die zich tegen de inhuldiging verzetten, zijn zeer vakbekwaam uitgevoerd. De vrees voor demonstraties of zelfs aansla gen zal, naar de autoriteiten, aanne men een groot deel van de bevolking weerhouden de plechtigheden te vol gen. In Caernarvon is nog volop ho telruimte te krijgen. BERLIJN (ANP) De voormalige Hongaarse international Zoltan Varga krijgt een contract bij de Ber- lijnse voetbalclub Hertha BSC, ech ter onder voorwaarde dat de Hon gaar van de FIFA hiervoor toestem ming krijgt. Varga (24) verliet tij dens de Olympische Spelen in Me xico zijn ploeggenoten. Hij werd in Hongarije wegens „verlaten van de republiek" veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en confiscering van zijn vermogen. Zijn vrouw Ilona kreeg een celstraf van 1% jaar op gelegd. HAZERSWOUDE „In Brons Bestendigd" is de titel van de reizende expositie, die tot en met woensdag 2 juli te zien is in het gemeentehuis aan het Frede- rik van Eedenplein. De tentoon stelling, die wordt gehouden on der auspiciën van de Culturele Commissie Hazerswoude, omvat vijfendertig plastieken en een se rie kleine wandtapijten. Er is niet gestreefd naar een overzicht, zelfs niet bij benadering, van mo derne Nederlandse plastiek. Eer der is er sprake van een selectie, waarbij is getracht het artistieke niveau waarop onze hedendaagse Nederlandse plastiek zich be weegt, ook in internationaal ver band, tot zijn recht te laten ko men. Op de foto een werkstuk van Cor Hund „Het gezin". (Foto Leidsch Dagblad) WADDINXVEEN Met de ge dachte een koele plons te nemen, rende Kees v. d. Sluijs uit Wad- dinxveen in de richting van het bassin. Tydens de sprong, die hij in het ondiepe bad maakte, kwam hy zo ongelukkig ten val, dat hij z(jn scheenbeen vlak boven de enkel brak. De chef badmeester. A. J. Troost, zorgde er voor dat deskundige hulp snel ter plaatse was. De heer Van der Kraats, EHBO-er uit Waddinx-: veen, verleende eerste hulp. De Jon geman werd naar een ziekenhuis in Gouda vervoerd, waar het been in het gips werd gezet. zowaar wel Max Harteloh door een andere old-timer, Hans Janssen. Op de minder harde tweede service van Harteloh joeg Janssen zijn nog altijd goede fore- en backhands scherp in de hoeken en Harteloh moest daar, overdonderd als hij kennelijk toch wel was. het antwoord op schuldig blijven, 63 voor Janssen. In de tweede en derde set echter had hü zijn les geleerd en speelde hy de op hem afgevuurde kogels zorgvuldig diep in het achterveld. Daarmee ver lokte hy Janssen zich te forceren. Het leek een verkeerde taktiek te zyn want Janssen kwam na 46 in de tweede set op 43 in de derde set- De „motor" weigerde echter ver dere dienst. Goed passerend en lob- bend won Harteloh drie spellen op een rij en daarmee de party, 6—4. Jaap Kooreman was voor de Haan te vast en te uitgekookt. Dat resul teerde in een twee sets zege voor de no van de Munnik. 75, 63. In het herenenkelspel C stuitte Arnold van der Capellen op verrassend sterke tegenstand van Martin Hofstede, 64, 57, 63. Ook Jan Theunissen moest zich geducht inspannen om volhouder Tibboel terug te wijzen, 6—3, 7—5. In het damesenkelspel C bereikten Maya Mulder en Carla Fok de kwartfinales. Maya Mulder won overtuigend van mevr. Verwey, 61, 64 terwijl Carla Fok een walk-over had. Districtskampioene B en C, Anita Steenhauer speelde de derde set van haar partij in het damesen kelspel C tegen Henriette Bakema uit. Zij liet er geen twijfel over be staan wie de sterkste is, 61, 57, 61. Inge van Zuuren en Jan Auke van Werkum verdwenen gisteren uit het gemengddubbelspel B tegen Kee« en Annelies Koole. Na een langdu rige eerste set, waarin laatstgenoem de combinatie enkele setpunten on benut het op de stand 5—2 ging de tweede set in sneller tempo naar de Roomburgers, 1210, 62. Tenslotte mag niet onvermeld blij- van de nederlaag die Arnold van der Capellen te incasseren kreeg in het jongensenkelspel van een goed spe lende Paul Theunissen, 26, 46. Een prima verrichting van de jong ste van het Theunissen-duo. OSLO (ANP) De Nederlandse heren zyn in het bridgetoernooi om de Europese kampioenschappen in Oslo bepaald slecht op dreef. Na de nederlaag van 0—8 tegen IJsland in de eerste ronde, volgde dinsdag in de tweede ronde een nadelig re sultaat van 26 tegen Finland. De Nederlandse dames speelden nog slechts één wedstrijd, tegen Griekenland. Het werd een 5—3 ne derlaag. HOOGEZAND (ANP) Giste ren is in Hoogezand het vijfde Brin- ta-damtoemooi begonnen. De resul taten van de eerste ronde zijn: Eregroep: Sijbrands (Ned.)Hisard (Fr.) 2-0 Van Dijk (Ned.)Agafonov (Rusl.) 0-2; Andreiko (Rusl.)—Bronstring (Ned.) 2-0; Koeperman (Rusl.) Smith (VS) 2-0; Kuyken (Zwits.i— Baba Sy (Senegal) 1-1; Wiersma (Ned.)Adjiedj (Suriname) 2-0. BERLIJN (ANP) Een West- duitse ploeg, bestaande uit Walter Adams, Bodo Tümmler, Herald Nor- poth en Jlirgen May. heeft gister avond in Berlyn het Europese record op de weinig gelopen estafette 4x1 mijl gebracht op 16 minuten en 9.6 seconden. Het oude record stond met 16.24.8 op naam van het Engelse kwartet Taylor, Anderson, Simpson en Hall. Er werden gisteren in Europa in diverse plaatsen nog meer uitste kende prestaties geleverd. Eveneens in West-Berlijn wierp Liesel Wester- mann de discus 61.28 meter ver. De Fransman Jacques Pani verbe terde in het Westduitse Pul vershei m de beste Europese jaarprestatie ver springen van de Brit Lynn Davies 8.14) met een sprong van 8 16 me ter. Joma Kinnunen (Finland), sinds een week wereldrecordhouder speer werpen met 92.70 meter, kwam in Saaryaervi weer met een geweldige worp voor de dag: 88.68 meter. De Keniaan Carles Asati, die op het ogenblik met een aantal landgenoten door Europa toert, hep in de Poolse plaats Walbrzych de 400 meter in 45,6 seconde. Natuurlijk iedereen: want ze zijn van de Goudse bakkerij Punselie, want ze hebben een nieuwe smaak en samen stelling, want ze bevatten alleen maar roomboter en heerlijke stroop. Boven dien kosten ze maar 99 centjes. En ze zien er zo verleidelijk uit in dat leuke doosje. Koop's zo'n doosje bij uw bakker of kruidenier, (die zijn er óók dol op). HET WAFELTJE DAT ZO SMAKELIJK WEGSMIKKELT

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 13