Commissie-Andriessen verwerpt collegegeld Uw Leidsch Dagblad Onderzoek naar dood van Amerikanen in'44 ANWB-actie tegen vervuiling „Laat niet als dank" Wel studietoelage Geen studieloon Politierechter zet student zaal uit mee op vakantie BEZOEK BROSIO AAN DEN HAAG Reddingboot mocht niet uitvaren van de Duitsers Bloedproef verouderde bepaling" 2 Vakbond wil Prijzenwet wijzigen DINSDAG 24 JUNI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA DEN HAAG (ANP) De meerderheid van de „commissie studiefinanciering wetenschappelijk onderwijs" (de com- missie-Andriessen) stelt zich achter de visie dat de overheid een inkomensvoorziening moet treffen voor de studenten, waarbij geen rekening wordt gehouden met het ouderlijk in komen. In deze visie wordt voorts de heffing van collegegeld afgewezen. Ter voorkoming van een dubbele bevoordeling (tydens de studie door een studieloon en na de studie door een hoger inkomen) moet, indien en voorzover de student een inkomens- voordeel genoten heeft tengevolge van de studie, na afloop van de stu die een tegenprestatie gevraagd wor den. Dit kan door een heffing op het meerinkomen boven een bepaald bedrag van de afgestudeerde. Nadere regelingen over het maxi mum jaarlijks en in totaal terug te betalen bedrag en eventueel een maximum leeftijd van terugbetaling moeten nog worden vastgesteld, ai- dus deze visie van de meerderheid van de commissie-Andriessen die is neergelegd in een gisteren versche nen discussienota. De nota van de commissie, welke onder voorzitterschap van prof. dr J. E. Andriessen staat, bevat de voorlopige tekst van de eerste twe* hoofdstukken van het definitieve rapport. Ter bevordering van de discussie in en buiten de universitaire wereld is de nota toegezonden aan politieke partijen, universiteiten en hogescho len. studentenorganisaties en werk gevers- en werknemersorganisaties Om de resultaten van eventuele dis cussie te vernemen, zal de commissie in het najaar een hearing organi seren. De commissie-Andriessen is het eens over een aantal uitgangspun ten. Zo vindt zij dat overheidsmaat regelen op het gebied van studie financiering er op gericht moeten zyn milieubelemmeringen, die voort gezette studie in de weg staan, op te heffen. Het aandeel van de lagere mi lieus in het voortgezet, hoger en wetenschappelijk onderwijs is vei achter gebleven. Deze ..sociale selec tie" in het onderwijsstelsel is on verenigbaar met de grondbeginselen van een democratische maatschappij, zo meent de commissie. De commissie heeft vier red ene ringen weergegeven, die gevolgd kunnen worden. Twee van deze vi sies concluderen tot studieloon. Beide visies vinden binnen de commissie geen voorstanders, „omdat ze te wei nig rekening houden met de maat schappelijke realiteit in Nederland" De derde visie, waarvan enkele commissieleden voorstander zijn concludeert tot een sterke verhoging van het collegegeld. Studenten moe ten volgens deze redenering in de eerste plaats uit het gezin dé finan ciële middelen verkrijgen voor de studie. In deze derde visie is er plaats voor een studietoelagenstel- sel aanvullend op het inkomen van de ouders. De laatste gedachtengang, waar de meerderheid van de leden van de commissie-Andriessen van uitgaat, kent aan het onderwijs in onze samenleving een centrale plaats toe. Naar de mening van de meerder heid van de commissieleden moet op de student geen financieel risico drukken. Zo'n risico zal met name studenten uitv de lagere milieus af schrikken, omdat de beslissing tot voortgezette studie hier kan af hangen van geringe financiële mar ges. Door een financieel risico te ver binden aan de studie kan op het onderwijs ook een ongewenst stempel gedrukt worden. „De materiële toe komstverwachtingen van de student worden er immers door benadrukt terwijl juist de niet-materiële over wegingen van groot belang zijn voor de individu en gemeenschap", aldus de meerderheid der commissieleden Zij concluderen dan ook tot afwij zing van collegegeld. DEN HAAG (ANP) De Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft de secretaris-generaal van de NAVO, de Italiaan Manlio Brosio, gisteren meegedeeld dat de regering in Den Haag welwillend staat tegenover ge zamenlijke bestudering van mogelijk heden tot verbetering van het leven in de NAVO-landen, aldus werd gis teravond in Den Haag vernomen. De heer Brosio heeft gisteren een oriëntatiebezoek aan Den Haag ge bracht om te spreken over deze door president Richard Nixon aan de orde gestelde „uitdaging van de moderne maatschappij". AMSTERDAM (GPD) „U hebt het requisitoir in alle kranten kun nen lezen", aldus de Amsterdamse politierechter mr. G. H. Nomes gis termiddag tegen verdachte nummer driehonderdzoveel in het Maagden huisproces, de 23-jarige vijfdejaars- student psychologie, Ewout van der Hoog. Hij verwees voor de zoveelste maal naar de kranten, een unieke proce dure in de Nederlandse rechtspraak, maar sinds het begin van het Maag denhuisproces een gewoonte gewor den om tijd te sparen. De officier beperkt zich over het algemeen tot het vragen van een bepaalde straf hetgeen in enkele se conden kan gebeuren. Slechts in de eerste zaak van het bezettingsproces werd het requisitoir, waarin bewijs voering en strafoverweging zijn om- •chreven. uitgesproken. Het Wetboek van Strafvordering schrijft slechts voor, dat een officier moet vorderen en dat kan inderdaad in enkele seconden. De politierechter kan de officier naar nadere overwe gingen vragen als hij er behoefte aan heeft. Een verdachte kan dat niet. Student Van der Hoog nam dit niet. Hy bleef aandringen op voorlezing van het requisitoir van de officier van justitie, zoals dit ook op de eerste procesdag is gebeurd. Hy bereikte er Slechts mee dat mr. Nomes zijn ge duld verloor, hem het laatste woord ontzegde en hem tenslotte door de po litie uit het paleis van justitie liet verwijderen. Vervolgens werd de stu dent veroordeeld tot drie weken voorwaardelijk en f 200 boete. Reeds bij binnenkomst van Van der Hoog had een klein incident plaats toen deze aan de aanwezigen in de rechtszaal een pamflet wilde uitreiken, waarin o.m. stond: „Wij willen meer democratie, ook voor de politie". Een van de verslaggevers op de perstribune nam het papier aan doch hij werd door mr. Nomes ge sommeerd bij de groene tafel te ko men. en het pamflet in te leveren. ADVERTENTIE Uw Letdsöh Dagblad wfl gaarne mee met vakantie als U wi>t helpen, doon gebruik t» maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier. dtt tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden, one niet op te bellen voor opzending of Inhouding van de krant. Tele fonische opdrachten kunnen wij niet aannemen. Me brief veraenden en frankeren met 88 o*. DEN HAAG (ANP) Zijn bemanningsleden van een Ame rikaanse bommenwerper, nadat ze per parachute op een zand plaat nabij het Krabbegat wa ren terechtgekomen aan hun lot overgelaten? Zijn ze tengevolge van het verbod van Duitse kant aan de schipper van de redding boot „President Jan Leis" en aan anderen die hulp wilden bieden door verdrinking om het leven gebracht? Op deze vragen probeert de rijksrecherche thans het ant woord te weten te komen. Zij is met het onderzoek in deze zaak bezig naar aanleiding van een klacht die haar daarover on langs uit het buitenland heeft bereikt. Het gaat, om een bommen werper van de achtste Ameri kaanse luchtmacht die op 11 maart 1944 met andere Boeing B 17's onder begeleiding van ja gers een aanval had gedaan op Münster in Duitsland. Het weer was die dag bewolkt en niet ge schikt voor een aanval op Ber lijn. Een der B-17 „vliegende fronten" heeft op de terugweg vermoedelijk moeilijkheden ge kregen, hetzij door beschieting, hetzij door het weer. hetzij door technische storingen. Zeker is dat acht bemannings leden van deze bommenwerper tot op de dag van vandaag als vermist in de registers voorko men. Twee van hen moeten in de omgeving van Schouwen-Dui- veland per parachute het vlieg tuig hebben verlaten en een lan ding hebben gemaakt op een zandplaat. De aanwezigheid van de vlie gers was ook de Duitsers niet ontgaan en de zgn. Jnselkom- mandant", kapitein Schütz be paalde onmiddellijk dat de red dingboot „President Jan Leis" niet mocht uitvaren om te trachten de mannen te redden. De mannen waren omstreeks één uur bij laag water op de zandbank geland en het laat zie raden wat er gebeurde toen het vloed werd: zonder enige kans op redding, zonder zelf te be schikken over een redmiddel, hebben ze het stukje vaste grond steeds kleiner zien worden, het water zien sty gen. Ze waren reddeloos verloren. Van degenen, die aan de ves tingwerk hebben gewerkt, hebben verscheidenen misschien nog herinneringen aan dit voor val: de rijksrecherche zou graag hun visie willen vernemen; zij wil ook andere getuigen, bewo ners van Schouwen-Duiveland bijv. uit die tijd horen, waar ze zioh nu ook mogen bevinden. Wat er precies met de Ameri kaanse bommenwerper is ge beurd, is niet duidelijk: zowel de geallieerden als de Duitsers maken in hun legerberichten geen melding van het vermis sen dan wel neerschieten van ook maar één enkele bommen werper. Dr. P. H. Esser: AMSTERDAM (ANP) Dr. P. H. Esser uit Haarlem gaf bij de ope ning van het nieuw Veilig Verkeer- kantoor in Amsterdam een demon- |Wti hebben een Maand Postabonnement Ons VAKANTIE-ADRES i* doorhalen wat niet van boepassing is. rttfaat plaatsnaam ©ij bijdeli)fee inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet invullen, maar rel datum le en laatste dag van inhouding). OPZENDEN INHOUDEN: doorhalen wat met verlangd wordt. laatste dag Duidelijk* opdrachten voorkomen ftttenrgteftttn». Kosten van opzending /Inhouding. Voor Nederland, België en Luxemburg, f 1.26 per vakantieperiode Buiten de Benelux landen f 0.40 per dag. Luchtpost f 0,60 per dag ▼oor tijdelijk in te houden kranten wordt bi) restitutie van het teveel be taalde abonnementsgeld f 0,60 in mindering gebracht voor administratie kosten. DEN HAAG (GPD) Ingeleid door Prins Claus is maandagmiddag in het hoofdkwartier van de ANWB de nieuwe actie „Laat niet als dank gericht tegen de ver ontreiniging van bos, park, stad en land, van start gegaan. Bij de ANWB zijn reeds door 900 aanvragers meer dan 17.000 hard- plast/ic bordjes besteld ter plaatsing op die plekken in ons land, waar verontreiniging wordt aangetroffen of dreigt te ontstaan. Prins Claus, die zei zich van harte achter de actie te stellen, vond dat wij als Nederlanders met z'n allen er voor moeten zorgen dat de groene zones in ons land zo ongerept moge lijk blijven. De Nederlander, zo zei de prins, staat er om bekend netjes te zijn op al zijn eigendommen: huis, tuin en auto. Wat de vrije natuur betreft. Is dat i helaas wel eens anders en daarom is het goed er iedereen op te wijzen, dat deze natuur ook tot onze eigen dommen behoort. De gerechtvaar digde eisen die de Nederlander aan de overheid stelt ten opzichte van lucht-, water- en bodemverontreini ging zouden heel wat overtuigender klinken, als iedereen een bijdrage zou leveren in zijn eigen kring en binnen zijn eigen mogelijkheden. I In wezen is er niets veranderd, al dus de prins, sinds de ANWB in j 1916 het rijmpje lanceerde „Laat niet I als dank voor het aangenaam ver- poozen. den eigenaar van 't bosch de schillen en de doozen". Ter gelegenheid van de actie van de ANWB heeft Prins Claus blijk gegeven van zijn belangstelling door samen met een aantal schoolkinderen in de bossen van Soestijk rommel op te ruimen. Ook spijkerde hij bordjes met het opschrift: „Laat niet als dank 1" aan de boom. Ook minister Luns betuigt deelneming DEN HAAG (ANP) De minis- ter van Buitenlandse Zaken. mr. J. M. A. H. Luns, heeft tegenover de ambassadeur van Canada het leed wezen van de regering betuigd over het ergerlijke incident op 18 juni j.l. na de kranslegging door Canadese veteranen by het Nationale Monu ment op de Dam te Amsterdam, al dus heeft het ministerie van Buiten landse Zaken meegedeeld. stratie met een adem-anal.vsator, een apparaat ter constatering van drankgebruik. Hij keerde zich tegen het wetsontwerp dat deze week in de Tweede Kamer aan de orde komt inzake de bloedproef Volgens dr. Esser is de bloed proef een bijzonder kostbare en ver ouderde bepaling van het alcohol gehalte: kostbaar omdat insohake- ling van een arts en van een gespe cialiseerd laboratorium nodig is. ver ouderd omdat de bloedproef dateert uit 1922. Het apparaat dat hij demonstreer de kost by aanschaf f 3.000, weegt 7 kilogram, meet 40x30x30 cm. Ter wijl de kosten van het bepalen van het alcohol gehalte by de bloedproef vermoedelijk f 100 per keer bedragen zullen de kosten met behulp van een adem ana Lysator de f10 niet overschrijden. Ook deze adem-analysator werkt met kalium bichromaat en geeft vrijwel onmiddellijk aan of de be trokkene. wiens adem onderzocht wordt, alcohol gebruikt heeft of niet. By de bloedproef aldus dr. Wes ser is het resultaat eerst na enkele dagen bekend. Met name in Ameri ka wordt deze apparatuur al enkele jaren, met succes, gebruikt. UTRECHT (ANP) Het overleg orgaan van de drie vakcentrales heeft in een brief de voorzitter en de leden van de Tweede Kamer ver zocht te bevorderen dat in het wets ontwerp tot wijziging van de Prij zenwet alsnog ingrijpen tegen afzon- derlyke bedrijven op het pryzenvlak mogelijk wordt gemaakt. Het overlegorgaan beschouwt het ingediende wetsontwerp op zich als een waardevolle aanvulling van de bevoegdheden van de overheid waar aan zoals de recente prijsontwik keling heeft bewezen beslist grote behoefte bestaat. De mogelijkheid tot het wettelijk verplioht stellen van het melden van prijsverhogingen en het verstrekken van informatie over de op een be paald moment in rekening gebracht# prijzen, achten de vakcentrales een noodzakelijke uitbreiding van het in strumentarium dat de overheid ter bewaking van het prijsverloop kan hanteren. Maar, aldus het overlegorgaan, op neming in de Prijzenwet van een bepaling die incidenteel ingrijpen I mogelijk maakt, kan voorkomen dat prijsstijgingen zich als een olievlek i over de gehele bedrijfstak uitbreiden en voorts dat omwille van enkele prysopdrijvers een gehele branche wordt getroffen. I Het prijsbeleid krijgt volgens de vakcentrales op deze manier een meer slagvaardig karakter, terwijl er een aanzienlijk sterkere preventieve werking van zal uitgaan dan die welke nu uit de bevoegdheden van de Prijzenwet voortvloeit. Het overlegorgaan meent, dat de bezwaren tegen het geven van In dividuele voorschriften, die het ze ker niet over het hoofd wil zien. kunnen worden beperkt door de be voegdheden van d« overheid op dit moment met de nodige waarborgen te omgeven.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7