Stichting Gemiva wil nu al uitbreiden evoluon Overdracht rectoraat in besloten kring? Huize De Weipoort gaat morgen open Op niet berembare en onverlichte scooter inNoordwijk geraced iVoor de Leidse kantonrechter Het duurde voor we seconden konden meten Suggestie in Senatus Praesidium Prof. Kuenen pro-rector af Hoofdredacteur Leidse Courant met pensioen Kerkelijk leven Bianca bij bet-overgrootmoeder Leidse jeugd ka u weer naar vakantie- dorp in ZW DINSDAG 24 JUNI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN Het hamergeklop. dat meer dan een jaar in en om het voormalig Kruisheerenklooster aan de Vrouwenweg te ho ren is geweest, zal morgen officieel versterven. Wie het kloos ter nog onder de broeders heeft gekend, zal zich bij een her nieuwd bezoek in een ander gebouw wanen. Het heet nu huize De Weipoort en is door de beherende stichting Gemiva modern ingericht voor de opvoeding en behandeling van zwakzinnigen, ongeacht hun leeftijd of geloof. Het tehuis wordt morgen middag met enige plechtigheid geopend door de heer J. Veer man, geneeskundig inspecteur voor de geestelijke volksgezond heid in algemene dienst, speciaal belast met de zwakzinnigen zorg. Er is vaart gezet achter de verbou-die zowel geestelijke als lichamelijke wing van het vroegere Zoeterwoudse klooster. Nog slechts anderhalf jaar geleder.' werd het „kasteeltje" aan de Vrouwenweg eigendom van de stich ting Gemiva (geestelyk-mindervali- denzorg). In april '68 waren alle ver eiste toestemmingen voor verbouwing bir-ïien, nu, veertien maanden daar na. hebben deze moderniseringen praktisch hun beslag gekregen. Huize De Weipoort is sinds vorige week al volledig bezet. Er verblijven momenteel 95 patiënten, voor het me rendeel van jeugdige leeftijd, die ver spreid zijn over acht afdelingen. Voor de oudere mannen en vrouwen boven de 14 jaar zyn er elk drie afdelin gen. Dan zijn er afdelingen voor bed- legerigen en voor de dubbelgehandi- capten, dat wil zegger; de patiënten behandeling behoeven. Uitgebreide staf Vanzelfsprekend hoort hierbij ook een uitgebreide verplegende staf. De ze woont voor een kleir. deel intern en kan beschikken over een aantal therapeutische afdelingen, waarvan intensief gebruik wordt gemaakt. De spel-therapeutische afdeling bijvoor beeld is ontworpen voor de speciale behandeling die dubbel gehandicap ten nodig hebben. Via eer. screen kan men de patiënten gadeslaan, terwijl men zelf onopgemerkt blijft. Op de afdeling bezigheidstherapie wordt in kleine groepjes gewerkt. Voorts is er outillage voor fysiothera pie, wat zoveel wil zeggen als heil- ADVERTENTIE LEIDEN „Toen ik het proces verbaal las, dacht ik even aan die Japanse zelfmoordvliegers in de af gelopen wereldoorlog", zei de offi cier van justitie, mr. J. Wessel te gen een 20-jarige slager uit Leiden, die gisteren voor de Leidse kanton rechter verscheen. Twee op de Beek laan in Noordwijk per auto patrouil lerende politiemannen waren in dc late avond van 4 maart verbaasd, toen zij een onverlichte scooter met een snelheid van circa 100 km'u voorbij zagen racen. Een achtervol ging volgde en bij aanhouding van de „stuntrijder" bleek, dat deze geen rijbewijs bezat en de scooter van wege een aantal defecte kabels to taal onberembaar was en geen licht kon voeren. Dit alles citeerde de kantonrechter, mr. W. de Koning, uit het proces-verbaal. Verdachte nam één en ander nogal lakoniek op en zyn verdediging kwam neer op: „Dat ik geen rijbe wijs had kan ik niet ontkennen, maar verder heeft de politie alles zeer overdreven". Voorts moest hl? nog wel toegeven, dat de scooter niet van hem was, maar hij deze even van zijn broer had geleend. De officier liet in zijn requisitoir duidelijk blijken, dat hij verdaohtes levensgevaarlijke avondrit bijzonder afkeurenswaardig vond en eiste ter correctie van het rijden zonder rij bewijs een boete van f 75 subs. 15 dagen en t.a.v. de overige overtre- dmgen een totale boete van f 100 6ubs. 20 dagen. De kantonrechter vonniste geheel conform. De broer van de slager, een 23- Jange winkelbediende uit Leiden, moest zioh verantwoorden voor het feit, dat hij zijn defecte scooter aan zijn broer had uitgeleend. „Ik leende hem niet uit. Hij nam hem stiekem weg", verzekerde verdachte he" rechtscollege. „Dat had u dan moe ten voorkomen", waren rechter en officier eensluidend van oordeel. Conform de eis zal de winkelbe diende een boete van f 50 moeten neertellen. Glaasje op „Hoewel ik goed uitkeek, zag ik hem niet aankomen. Hij doemde plotseling voor mij op en er zou nog niets zijn gebeurd, als hij even had afgeremd". Aldus het resumé van de verklaring, die een 21-jarige maga zijnbediende uit Rijnsburg ten beste gaf. Hij stond terecht, omdat hij mei zijn auto op het voorrangskruispur.t Bildlaan-Hoornesln. in Katwijk geen voorrang had gegeven aan een van Itakskomende auto, hetgeen een nogal schadelijke botsing opleverde Dat verdachte de auto niet zag aankomen, achtte de kantonrechtei niet zo heel vreemd. „U had enkele flesjes bier gedronken en uw waar nemingsvermogen was dus hoogst waarschijnlijk sterk verminderd' De officier las bovendien nog in het dossier, dat verdachte nog vrij kort geleden werd veroordeeld we gens te hard rijden. Het alcoholge bruik als een straf bezwarende om standigheid ziende, eiste de officier een geldboete van f 150 subs. 30 da gen alsmede en wel bij wijze var waarschuwing de voorw. intrekking van verdachtes rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proef tijd van 2 jaar. De kantonrechtei vonniste inzake de voorwaardelijke intrekking weliswaar conform, doch verlaagde de geldboete tot f 100 subs 20 dagen. Zowel de kantonrechter als de officier kwam in de zaak van een 20-jarige losarbeider uit Sassenheim tot de conclusie, dat verdachte de slogan „Glaasje op. laat je rijden op volkomen onjuiste wijze had op gevolgd. Omdat hij zelf vanwege een druk Leids cafébezoek niet al te be kwaam was met zijn auto de thuis reis te maken, liet verwachte één zijner vrienden als chauffeur funge ren. Deze bezat echter geen enkele rijbevoegdheid en vloog mede hier door te Warmond prompt uit de bocht tegen een boom. Hierdoor kwam tevens aan het licht, dat ver dachte geen geldig kentekenbewijs noch een WA-verzekering bezat Be halve voor het feit, dat hij een on bevoegde met zijn auto had laten rijden, kreeg hij dus nog twee pro cessen-verbaal op zijn naam. Verdachte voerde alleen t.a.v. de ontbrekende verzekering een zijns inziens geldig excuus aan. „Ik had die auto pas gekocht en dacht, dat hij wel was verzekerd en ik de ver zekering eveneens hao overgenomen" Gezien de ernst van de feiten eiste de officier daarna zowel een totale geldboete van f 400 subs. 80 dagen als de intrekking van verdachtes rij bevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. De kantonrechter vonniste conform. Vuurwapens „Het ongeoorloofde bezit van vuur wapens is bijzonder gevaarlijk en daarom dan ook ten strengste ver boden". Dit zei de officier o.m in zijn requisitoir, dat hij hield in de zaak tegen een 34-jarige bloemist uit Voorhout, die terecht stond we gens het overtreden van de vuur wapen wet. Het resulteerde in de eis van een totale boete van f 250 subs 50 dagen en de verbeurdverklaring van een jachtgeweer en flobertbuks en de nodige munitie. Na te zijn ge- 1 tipt, vond de politie beide vuurwa- pens en de munitie op de zolder van verdachtes huis verborgen. Verdachte vond het onrechtvaar- dig, dat hij ook voor het bezit van het jaohtgeweer weer was vervolgd. I „Het was toch maar een oud en onbruikbaar geweer, dat ik kocht als een soort curiositeit", verzekerde hij de rechter. Deze las echter in het1 proces-verbaal, dat de politie er an ders over daoht en net wapen wel degelijk bruikbaar en dus gevaarlijk1 achtte. Het vonnis luidde geheel i conform. Bij een niet ter zitting versohenen 23-jarige Noordwijker werd een flo-1 bertbuks en bijbehorende munitie I gevonden. Hij werd vanwege dit on I geoorloofde en gevaarlijk bezit con- form de eis veroordeeld tot een boete j van f 150 subs. 30 dagen. Een 25-jarige losarbeider uit Kat wijk liet eveneens verstek gaan. Hij kreeg in januari j.l. twee processen- verbaal wegens stropen in het Kat- wijkse duingebied Het eerste pro ces-verbaal (voor het strikken van een konijn) was nauwelijks opge maakt of de losarbeider werd we derom op heterdaad betrapt. Dit maal bij het uitgraven van een ko- nijnenhol. De officier eiste een to tale geldboete van f 165 subs. 33 da gen. De kantonrechter vonniste bij verstek met f 150 subs. 30 dagen. gymnastiek en massage. Volgende week komt er een afdeling bewegings therapie (houdingsgymnastiek) bij, en nog maar kort functioneert de af deling arbeidstherapie. waar eenvou dig werk wordt verricht. De daartoe geschikten kunnen van de arbeidstherapeutische afdeling „promotie" maken naar de gemeen telijke sociale werkplaats in Leiden. Er zijn thans drie patiënten, die al dus te werk zijn gesteld. Wat de ver dere contacten van het tehuis met Leiden betreft: er bestaat een goede samenwerking met de Leidse imbe cielen-scholen. Het aantal pupillen dat deze scholen bezoekt, ligt nu op twintig. Voorts is de directie var." de stichting Gemiva «de psycholoog G. P. J. Arts en de medicus P. J. M. Reutelingsberger) verheugd over de redelijke bereikbaarheid van de stad, omdat men by het Academisch Zie kenhuis geïnteresseerd is in" de zwak zinnigenzorg. Verwijzing van de kin deren naar het AZ voor specialisti sche behandeling komt geregeld voor. Huize De Weipoort heeft zelf in dienst naast de therapeuten voor j de genoemde afdelingen een psy- choloog, een arts. een logopediste I «spraaklessen), een tandarts en eer. parttime maatschappelijk werkster. stichting, die zich voornamelijk toe legt op patiënten uit Zuid-IIolland heeft een lange wachtlijst moeten aanleggen voor een kleine 200 kandi daat-patiënten. De stichting Gemiva is onlangs ook benaderd door de Angela-stichting uit Zoeterwoude. Deze stichting bezit grond in de driehoek Zwetkade-Zuid- buurtseweg-dr. Kortmanstraat, die ze aan de Gemiva van de hand wil doen. Laatstgenoemde stichting beraad zioh nog over dit aanbod. Ook het Leidse tehuis is nu erkend voor de algemene wet bijzondere ziek tekosten. De verbouwing aan de Vrouwenweg is in nauw overleg met de inspectie voor de volksgezondheid gegaan. De kapel ls het meest dras tisch gewijzigd. In het oude midden schip is een verdieping gecreëerd waar de afdelingen zyn onderge bracht met dagzalen. In de linker vleugel van het hoofdgebouw is de gehele dienstenafdeling geherbergd, in de rechtervleugel bevinden zich ADVERTENTIE De kapel bij het klooster is on- herkenbaar veranderd, er is een complete verdieping in ge bouwd met dagverblijven zie foto) en therapeutische afde lingen. fFoto LD Holvast) alle dagzalen met nog een tweetal therapeutische afdelingen. Op de eerste verdieping treft men eveneen s dergelijke afdelingen, de tweede ver dieping is geschikt gemaakt voor slaapgelegenheid Onmiddellijk na de opening morgen gaat men de boerderij die bij het klooster hoort, inrichten als kinder boerderij. Daarbij komt ook een speel weide. Een briljant ontwerp van een kunstenaar die nog werkt volgens een oud en edel am bacht. Exclusieve edelsmeedkunst, die slechts één tafel zal sieren. Van de kollektie „haute couture in zilver" die wij U kunnen presenteren, is dit maar een enkel voorbeeld. Creaties voor wie het zich kunnen veroorloven. HOFJUWELIER VAN ROSSUM DU CHATTEL EN DR1ESSEN BREESTRAAT 95 - LEIOEN - TCI. 01710-20008 Voor hen kan nog beter emplooi worden geschapen, als de plannen waar de directie mee rondloopt, ver wezenlijkt kunnen worden. De stich ting Gemiva, die pas van '64 dateert en behalve In Leiden ook een tehuis i heeft in Moordrecht (voor kinderen) en Gouda (gezinsvervangend tehuis voor mannen) heeft achter het kloos ter aan de Vrouwenweg nog een lap grond van 9 hectare oppervlakte lig gen. Er is al een aanvraag naar het ministerie van Sociale Zaken gegaan, met het verzoek om op dat terrein te mogen uitbreiden. Een antwoord hierop is nog niet ontvangen. Men krygt enigszins een idee welke moge lijkheden dit stuk grond biedt, als men weet dat de inspectie voor de volksgezondheid een norm hanteert van 20 patiënten op één hectare. De Wachtlijsteeuwen Dat we nu zelfs fracties van seconden kunnen meten, danken we aan de verfijnde en nauw keurige tijdmeters. Veel van zulke boeiende en vernuftige zaken vindt u in het Evoluon. Een permanente tentoonstelling gewijd aan de mens, onze samenleving en de ontwikke ling van de wetenschap en techniek. LEIDEN A.s. vrijdag zal de heer L. C. J. Roozen in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zyn functie als hoofdredac teur van de Leidse Courant neerleg gen. Op verzoek van de heer Roozen, die bijna 46 jaar aan het blad ver bonden is geweest, zal het vertrek in stilte geschieden. Van zaterdag ai zal de hoofdredactie worden gevoerd door de heer F J. Plug. hoofdredac teur van Het Binnenhof. Tot chef redactie van de Leidse Courant is benoemd de heer H. P. M. Heruer. NED. HERV. KERK Beroepen te Woudrichem dra J. Stelwagen, kandidaat te Utrecht; te Wierden R. C. Kuperus te Ede; te Goudswaard T de Jong te Genderen (N.B.). Bedankt voor Vianen «toe zeg K. den Hartog te IJlst; voor Den Haag «toezeg.» en voor Middel- buig «toezeg.) A Kryger te Gryps- kerke «Z.ivoor Boven-Hardinxveld. T. J. Kamerbeek te Rouveen. GEREF. KERKEN Beroepen te Bussum G. A. Wester- veld te Alphen a/d Rijn; te Nieuw- Vennep C. van Ommen te Werken dam. Aangenomen naar N ij kerk M Ros geestelijk verzorger Sonnevanck te Harderwijk. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Utrecht dra. D. Ded- dens te Leeuwarden. Eindhoven Gesticht door Philips in 1966 LEIDEN De vergadering van het Senatus Praesidium van de Leidse Universiteit, welke gister avond in de Academie werd ge houden, had in twee opzichten een bijzonder karakter. In de eerste plaats was het de hon derdste vergadering van dit be stuurscollege en in de tweede plaats was het de eerste openbare als consequentie van de grotere openheid van de gang van zaken aan de universiteit. Groot was de belangstelling niet: vijf man be volkten de „publieke tribune". In de vergadering kwam onder meer de rectoraatsoverdracht ter j sprake. Demonstraties en andere in cidenten hebben vorig jaar de recto raatsoverdrachten in vele universi teiten verstoord, aldus de rector mag nificus prof. Kukenheim. Voorts heeft de kerkeraad. die het beheer voert over de Pieterskerk, nog wel enige bedenkingen tegen enkele as pecten b.v. van de studenten-pro- I test-vergadering van vorige maand, die in de kerk werd gehouden en te gen de mogelijkheid dat de kerk wederom het toneel van gebeurte- nissen zou worden, die niet passen in de sfeer van dit gebouw. Boven dien vroeg prof. Kukenheim zioh af of het wel de taak van een rector is, die na een Jaar aftreedt, om iets over actuele problemen en toekom stige ontwikkelingen te zeggen, waar voor de verantwoordelijkheid door een nieuwe rector wordt gedragen. Hy deed de suggestie dat de rector in het besloten gezelschap van het Senatus Praesidium zijn waardig heid met een korte toespraak zou overdragen waarna de gebruikelijke receptie in de Burgerzaal gewoon doorgang zou kunnen vinden voor het contact in ruime kring. Anderen uit vrywel alle facultei ten meenden, dat men een traditie niet te onbekommerd overboord mag zetten en dat vooral niet ge weken moet worden voor de eerste de beste moeilijkheid die zich voor doet. Er bestaat voorts de mogelijk heid. de aftredende rector en de nieuwe beiden het woord te laten voeren, of vertegenwoordigers van alle geledingen aan het woord te la ten in korte toespraken over actuele situaties en problemen. Bovendien zou men. teneinde de plechtigheid niet te zeer een eenzijdig senaats karakter te geven, kunnen afzien van het dragen van toga's door de hoogleraren en van de gebruikelijke cortege aan begin en einde van de plechtigheid. Besloten werd. een en ander nog eens te bezien en ook met de kerke raad te bespreken nadat die intern heeft beraadslaagd op 3 juli as. In de vergadering werd voorts dank uitgesproken voor heé vols waardevolle werk dat. prof. Kuenen als pro-rector heeft verricht. Hij legt deze functie neer en tegen het begin van het. nieuws academischs jaar zal een ander zyn plaats moe ten hebben ingenomen. Over deas vervanging is hét beraad gaande. Hetzelfde is het geval ten aanzien van de keuze van een nieuws presi dent curator, aangezien dr. Reerink by de aanvang van het nieuwe jaar zyn funotie eveneens neerlegt. Men heeft reeds iemar.'d op het oog, doch het overleg is nog niet afgesloten. Zeer uitvoerig werd gesproken over verschillende aspecten van da herstructurering van de Universi teit. Van morgen tot en met zondag zal over deze aangelegenheid gede batteerd worden in een kleine groep tydens een bijeenkomst in Aarden- burg «Zeeuwsch Vlaanderen). Men besloot niet op een en ander vooruit te lopen door thans reeds standpun ten ten aanzien van details te gaan innemen. Aan de besprekingen »n Aardenburg nemen vertegen woord ï- j gers van alle leden van de umver- j si faire gemeenschap deel. Na afloop van de praesidium-ver- gadenng werd het jubileum-karak- ter in de ontvangstzaal geaccen* j tueerd met een genoeglijk onderons je. LEIDEN Bianca Elvera is thuis. Bianca Elveraom hel geheugen nog even op te fris- sen, is het bijna twee weken oude dochtertje van het jonge gezin H. v. d. Tuin uit de Bachstraat. Bianca ligt hier open tenslotte op de punt pappa, de schoot van haar bet-over vijf geslachten dus. Een vèr- grootmoeder. En dan, op het gaand voorgeslacht, dat niet rijtje af: daarnaast zit haar elke boreling zal hebben, overgrootmoeder van vaders kant, dan haar grootvader zelf (Foto LD/Holvast) l LEIDEN Ook deze zomer ml gedurende de schoolvakantie het jeugd vakantiedorp bi het Jeugddorp, Zuidwest aan de Voor6choterweg naast zwembad De Vliet» geopend zyn De verschillende stichtingen voor clubhuiswerk in Leiden hebben voor deze weken een aantal stafle den beschikbaar gesteld, die samen met vrijwilligers leiding aan het jeugdvakamtiedorp zullen geven. Zes blokhutten zijn ingericht voor diverse activiteiten. Op de velden om de blokhutten en het centrale plein worden verder allerlei vormen van sport en spel gedaan. De jeugd kan zelf kiezen, aan welke activiteiten zij wil meedoen. Het jeugddorp is de hele zomer vakantie (6 weken i geopemd, van 30 juni tot en met 8 augustus, steeds van maandag t/m vrijdag en elke dag van s morgens 10 uur tot 's middags 4 uur voor jongens en meisjes van plm. 5-13 jaar. De jeugd kan schilderen, tekenen, handenar beid. typen, voetballen, sport en spel poppenkleren maken, poffertjes bak ken ene. Inlichtingen geeft het bureau van i de Leidse Jeugd Actie Stadhuis.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3