Premier Papadopoelos tussen de harde en een wat mildere groep Hoe laat is het? Kijk op uw Kies uit de volledige kollektie! Na brand in motor: 8 doden „Kritiek is volkomen onaanvaardbaar" 9H horloge Chaban- Delmas ijdel en gewiekst - VLIEGTUIG STORT IN STRAAT Kardinaal Suenens: INTERNATIONAAL GERECHTSHOF UIT DEN HAAG? GEVLUCHTE [PAPOEA'S 'VRAGEN DEN HAAG HULP Britse expeditie na meer dan jaar veilig terug van tocht over Pool GERED DOOR SCHILD PADDEN Huidverzorging V\\ fflPT'ï PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 24 JUNI 1953 MIAMI (Reuter) Een DC-4- vrachtvliegtuig uit de Dominicaanse republiek is gisteren neergestort in een straat van de stad Miami in de Amerikaanse staat Florida. Min stens acht personen zijn hierdoor gedood en een twaalftal gewond. De omgekomenen z(jn de vier beman ningsleden en vier inwoners van Miami. Het vliegtuig was van het vlieg veld van Miami met lading opgeste gen om naar Santo Domingo terug te vliegen. Even na het opstijgen vloog éen van de motoren in brand De piloot maakte een scherpe bocht om te trachten een noodlanding to maken. Daarbij raakte het vliegtuig het dak van een autoreparatiewerk- plaats, en scheerde over enige an dere gebouwen, voordat het op straat ADVERTENTIE I terechtkwam in een industriewijk, m. Op de ioto: één van de vier mo- het noordwesten van de stad, waar toren van de verongelukte DC-4, die weinig woningen staan. I op een auto terechtkwam. BRUSSEL (DPA/AFP) Kardinaal Suenens, r.-k. primaat I van België, heeft de verwijten van de deken van het college i van kardinalen, kardinaal Tisserant, in verband met zijn kri- I tiek op bepaalde Vaticaanse instellingen als „volkomen onaan vaardbaar" van de hand gewezen. NEW YORK (AP) Op verzoek I van het Internationale Gerechtshof in Den Haag zal de Algemene Ver gadering der V.N. op de najaarszit ting een voorstel behandelen welke het mogelijk zou maken de zetel van het hof naar elders over te plaatsen. Het hof werd in 1922 opgericht en is sindsdien gevestigd geweest in het Vredespaleis, dat in het begin van de jaren 1900 werd gebouwd. Krachtens het statuut moest de ze tel van het hof Den Haag zijn Dit werd gedaan omdat Den Haag reeds de zetel van het Permanente Hof van Arbritage van de Volkenbond was geweest. Verder had Den Haag een speciale reputatie op het gebied van het internationale recht daar er twee vredesconferenties, n.l. in 1899 en 1907, werden gehouden. In een memorandum aan de leden van de V.N. wordt hieraan toege voegd: „Sinds 1922 hebben wijzigin gen in de wereldtoestand de be trekkelijke betekenis van Den Haag en van andere plaatsen voor het functioneren van het Internationa le Hof van Justitie aangetast. De speciale kwaliteiten die in 1922 aan Den Haag werden toegekend zyn nu minder uitgesproken en het belang van andere plaatsen als rechtskun dige centra is groter geworden". Het hof zegt, dat het niet adviseert nu de zetel uit Den Haag te ver plaatsen, maar een beslissing door de Algemene Vergadering zou het hof in staat stellen dezelfde vrijheid van andere organen der V.N. te ge nieten by hun keuze waar zij het meest harmonieus en afdoende hun werk kunnen verrichten. De rechters wyzen er op. dat de Nederlandse regering sinds 1966 voorstellen overweegt voor een nieuw paleis van Justitie. ..Het is een onweerlegbaar feit dat het Vredespaleis, hoewel het een edel monument met een historisch verleden iss, volkomen ongeschikt is voor de behoeften van het Interna tionale Hof van Justitie", aldus het hof. DJAKARTA/PORT MORESBY I (ANP, Reuter) Twee naar Austra- I lisch Nieuw-Guinea gevluchte Pa- 1 poea-leiders, Clemens Roenaweri en Willem Zongganoa, hebben de Neder- i landse regering om relspapieren ver- zocht naar New York waar zij de Verenigde Naties willen inlichten over de Indonesische onderdrukking op West-Irian. Een lid van de volksvertegenwoor diging op Australisch Nieuw-Guinea zal voor de reiskosten zorgen. De Ne- dcrlandse ambassade in Canberra is benaderd en de in Nederland wonen de Papoea-leider Marcus Kaisiepo zal In Den Haag proberen wat te be reiken. Indonesië heeft bij de Verenigde Naties en de Nederlandse regering rapporten ingediend over de activitei ten var. de Nederlandse VN-ambte- naar Hans Reiff. Reiff. die by het i Fonds voor Hulpverlening voor West- Irian werkte, werd begin deze maand j door de Indonesische autoriteiter. uitgewezen. Bij een inval in de verga derplaats van de beweging Vrij Pa poea zou zijn gebleken dat Reiff con tacten' met. de organisatie onderhield. PRISMA7 chroom dameshorloge 63,- in verschillende uitvoeringen verkrijgbaar) PRISMA7 doublé dameshorloge, sportief, waterwerend 105,- andere modellen vanaf 89,-) PRISM Av doublé dameshorloge met doublé band 179,- (andere modellen vanaf 119,-) Alle Prisma horloges Incabloc Shockproof In een gisteren in Brussel gepu bliceerde verklaring erkent kardi naal Suenens, dat men van mening j kan verschillen over de kwestie of 1 men bepaalde problemen al dan niet in het openbaar dient te behandelen. ..Maar het lijkt mij een normaal en gezond iets, dat er openlijk van ge dachten wordt gewisseld over vraag stukken die de hele kerk betreffen". Kardinaal Suenens wil dan ook de kritiek, die hij in een vraaggesprek j met ..informations catholiques inter- nationales" heeft geuit, niet terug nemen ondanks de aansporing hier toe van kardinaal Tisserant. Hij herinnert in dit verband aan de ver klaring van Paus Paulus van 21 sep tember '63. waarin de leden van de curie wordt verzocht „kritiek met ne derigheid, ernst en begrip" aan te j horen. Wat ik voorts niet kan aan- 1 vaarden, aldus kardinaal Suenens, I is de bedoeling die mij in de schoe nen wordt geschoven en het ver plaatsen van de discussie van het structurele niveau waarop ze thuis- hoort, naar het persoonlijke vlak. „Van gedachten wisselen over de wijze van gezagsuitoefening, is vol strekt niet hetzelfde als het gezag als zodanig bestrijden". Kardinaal Suenens acht onver- j draagzaamheid tegenover menings uitingen, die belangrijke kerkelijke kwesties betreffen onder het voor- wendsel de eenheid te waarborgen in de huidige wereld schadelyk. Hij maakt melding van „talrijke gunsti ge reacties van priesters en leken uit alle lagen van de bevolking van diverse landen" op zyn vraagge sprek. Dit toont volgens hem aan. dat de door hem geformuleerde denkbeelden en mogelijkheden b e- antwoorden aan de alom bestaande verwachtingen en er toe kunnen bij dragen de huidige tragische crisis in de kerk te overwinnen. Het geschil tussen de kardinalen Suenens en Tisserant heeft in hoofd zaak betrekking op de krit'iek van Suenens op de methode, die by de pauskeuze wordt toegepast en de be noeming van aartsbisschoppen door de Paus die de Belgische kar dinaal als te autoritair beschouwt. Huis opgeblazen Een 39-jarige Britse deskundige van de niynoprui- mingsdienst heeft zichzelf en zijn huis in Oxford vandaag met dyna miet opgeblazen na een ruzie met zyn echtgenote. Omdat de man eerst kennissen en verwanten opbelde om hen van zyn plannen op de hoogte te stellen slaagden buren en de po litie erin vijf kinderen tydig uit het huis te halen. Zijn vrouw en twee andere kinderen werden gewond. Niet toegelaten Zes Amerikaan se pacifisten, die op 12 juni uit Ja pan waren vertrokken voor 'n good- willreis naar communistisch-China zijn vandaag in Nagasaki terugge keerd. Zij verklaarden dat zij geen toestemming hadden gekregen voet aan wal te zetten op het Chinese vasteland. PORTSMOUTH (AP) Gisteren zijn in de Engelse hoofdstad Ports mouth, de vier leden van de Britse Noordpoolexpeditie gezond en wel aangekomen. De vier mannen onder leiding van de poolvorser Wally Her- bert hebben over de tocht van Alas ka naar Spitsbergen over de bevoren Noordpoolzee een jaar en vier maan den gedaan. In Portsmouth werden zij ontvan gen door o.a. Himalaja-beklimmer Sir Vivian Fuchs en rond-de-wereld -zeiler Sir Alec Rose. De hele on derneming was eigenlijk meer een avontuur dan een wetenschappelijke onderneming, zo vertelde Herbert. Tydens hun tocht hadden zij voor al veel last gehad van ijsbergen en ijsberen. Deze dieren die nog nooit in contact waren gekomen met mensen toonden een merkwaardige voorkeur voor rubberlaarzen, die zij geheel en al consumeerden. De paar keer dat er op de beren geschoten moest worden toonden zij zich ge woon verbaasd als de kogel hun lichaam binnendrong. Volgens Her- bert. waren de eerste maanden van de voettocht de ergste geweest. Toen men aan de gevaren en de angst gewend was geraakt ging het belang rijk beter. PORT LAVANCA Texas 1 (AP» De kapitein van een garnalenboot, de 55-jarige E. J. Lemaire is voor eeuwig vriend en voorvechter geworden van alles wat maar schildpad is. Hij viel zondag op acht kilo meter van land, in de Golf van Mexico. Niemand aan boord had het gemerkt en de boot voer verder. Zwemmen maar. dacht Lemaire. en zette koers naar land. maai- dat was een heel eind weg en Lemaire werd vrij gauw moe. Plotseling merkte hij dat hy niet alleen meer was. maar om ringd werd door een school grote zeeschildpadden, die dui delijk als een scherm om hem heen gingen zwemmen, nu en dan speels eens tegen hem aan voeren en hem min of meer de kant opduwden. En dat lukte op perbest. Lemaire werd aan land afgeleverd en zijn redders ver dwenen weer. Volgens kenners hebben de schildpadden bewust de man gered, want in die wateren zit ten veel haaien Lemaire ligt nu in bed om wat te bekomen van de toch. Maar schildpadden kunnen bij hem geen kwaad meer doen, nooit. ADVERTENTIE zacht-zuiver-gezond PUROLen PUROL-poeder Demonstraties in Japan Onge veer 110.000 linksgerichte personen hebben in Japan deelgenomen aan landelijke bijeenkomsten en demon straties tegen het Amerikaans-Ja panse veiligheidsverdrag, dat giste ren negen jaar geleden werd geslo ten. DINSDAG Kurzaal 14-17 uur: concours Int. koorfestival '69. Om 20.00 uur concert In kader koorfestival. Ned. Congresgebouw. 20.15 uur: Ar- dito kwintet s WOENSDAG Am. prot. church. 20.00 uur: The mount Holyoke chamber singers. Circustheater. 20.15 uur: Ned Ope rastichting: „Das Rheingold" van R. Wagner, mm.v. Residentie-Orkest. Kurzaal. 14-17 uur: concours Int. koor festival. Om 20 00 uur: concert in ka der koorfestival DONDERDAG Circustheater, 20 15 uur: Kunstmaand orkest o.l.v. Anton Kersjes. Kurzaal 14-17 uur: concours int koorfestival. Om 20.00 uur concert in kader koorfestival. WEER R A PPOKTE1M Van hedenmorgen 7 uur. a s J 0 a -V jj a c Amsterdam zwaar bew. 23 16 0 De Bilt zwaar bew. 23 16 0 Deelen zwaar bew. 23 16 05 Eelde zwaar bew. 23 16 0 Eindhoven regen 24 15 1 Den Helder licht bew. 21 17 1 Lucht h. R'dam zw. bew. 23 15 0.1 Twente zwaar bew 23 16 0 Vlissingen Zuid-Limburg geh. bew. 20 14 9 regen 22 13 7 Aberdeen regen 18 9 19 Athene onbewolkt 20 0 Barcelona licht bew. 24 14 0.1 Belgrado half bew. 27 16 0 Berlijn zwaar bew. '26 18 0 Bordeaux regenbul 17 9 11 Brussel regen 22 13 48 Frankfort half bew. 28 15 4 Genéve regen 20 11 23 Grenoble regen 20 10 50 Helsinki zwaar bew. 22 11 0 Innsbruck zwaar bew 17 0 Kopenhagen licht bew. 21 14 0 Locarno regen 19 13 53 Londen geh bew. 14 13 11 Luxemburg geh bew. 22 12 18 Madrid licht bew. 22 7 5 Malaga licht bew. 29 20 0 Mallorca half bew. 25 15 0 Munchen zwaar bew. 25 14 0 Nice licht bew. 20 16 16 Oslo onbewolkt 26 15 0 Parijs geh bew. 17 12 5 Rome half bew. 30 17 0 Stockholm onbewolkt 27 14 0 Wenen zwaar bew 25 18 0 Zürich regen 25 12 3 Geref. Kerk (Oude Vest) Tweede einduitvoering Stichting Leidse Mu ziekschool 8 uur nam. Jeugddorp Voorsclioterweg Zuid-West Aktief Volksdansen ln het Jeugddorp 7.30 uur nam. Zijlsingel 2 Volle Evangelie-zending Spr. dhr. J. Zijlstra 8 uur nam. Stadhuis (Wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten 7-8 uur nam Jeugdhuis (Breestr. 19) Spreekuur Chr Emigratiecentrale 7-8 uur nam. Jeugdhuis (Breestr. 19) Ver. oud- leerlingen ambachtsschool Filmavond Slkkens 8 uur nam. Aula Oranje Nassauschool (Asserstr.): Afscheidsreceptie ds. D. J. Vossers van Ver. voor Christelijk Onderwijs 5-6.30 uur nam. WOENSDAG Technische School (Haagweg) Diplo ma-uitreiking 3.30 uur nam. Stadsgehoorzaal (koffiekamer) Diploma-uitreiking Bedrijfstechnische school 3 uur nam. Voorschoten Gemeente-kwekerij Cont... -i K011. 4vtd. Mij voor Tuinbouw en plantkunde 7.30 uur na middag. Mou.-orgskystraat gymnastiekzaal Zuid-West Aktief Conditietraining 9 u. nam. Steenschuur 6 Leidsche Ver. van Postzegelverzamelaars 8 uur nam DONDERDAG Sporthal Zuid-west Aktief Badmin- ton-stuif-in. 7.30 uur nam. Stadsgehoorzaal Feestavond R. K. Handelsavondschool 7.30 uur nam. R.K Technische school Don Bosco Diploma-uitreiking 8 uur nam. (Ka- gerstraat). Louise de Coligy-scholengemeen- schap Afscheid directrice 2.30 uur nam VRIJDAG Oude Vest 13 Evangelisatie chrlsten- gem. Ecclesia 8 uur nam. Titus Brandsmaln. 76 „De Duikboot" Clubhuiswerk handenarbeid 8-10 uur nam. Oegstgeest Volle evangelie-samen komst (Rijnlandslyceum Apollolaan 1) Spr. mej. J. van Wieringen 8 uur na middag. LEIDSfc BIOSCOPEN Camera: „Mensen ontmoeten elkaar en zachte muziek vult hun hart". 18 Jr Dag. 2.30, 7 en 9.15. Zond ook 4.45 Vrij en zat nachtvoorst: ..De zonen van Katie Elder", 18 Jr. 23.30 uur. I.'ulo: „Amigos", 18 Jr. Dag. 2.30, 7. 9.15 Zond ook 4.45. Luvor: „Andrea". 18 Jr. Dag. 2.30, 7, 9.15. Zond ook 4.45. Re\: „Helga en Michael". 18 Jr. Dag. 2.30, 7. 9.15. Zond ook 4.45. Vrij en zat nachtvoorst.: „Breng de Bismarck tot zinken", 18 jr. Studio: „Thérése en Isabelle", 18 Jr. Dag 2.30, 7. 9.15. Zond ook 4.45. Trianon: „De langste dag", 14 Jr. Dag 2 en 8. TENTOONSTELLINGEN Molenmuseum „De Valk" (Dagelijks van 10 uur voorns tot 5 uur nam Zon- dae 1 5 uur nam Maandags gesloten Jeugdmuseum Koppenhinksteeg 2) Tentoonstelling over de natuur en an tiek uit grootmoederstijd. (uitsluitend zaterd van 11-17 nm en na verzoek Cronesteinkade 2) De .jakenhal Dag 106 uur: zond 15 uur Rijksmuseum van Oudheden (Ra penburg 23) Werkd 10 uur voorm s uur nam.- zond 15 uur nam Rljksmuseur» vooi olkenkunde' (Steenstraat 1)' dag 105 u.: 'szon- iags 1 - K uur nam Ned.-Legermuseum Geopend maan- dap tot ei met vrijdag 9 uur voorm. b u nam zon. eD feestdagen 15 uur nam Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuui wetenschappen Dag 104 ii"r /.one 1«i u"r Kunstzaal Heuff (Wassenaar) Jan v Tongeren schilderijen en tekeningen, dagelijks (behalve zondag) 10-17 uur. dagelijks (behalve zondag) 10-5 uur. juni) Heempark Oegstgeesterweg (Kikker polder) Flora van eigen bodem, dag. van 8 uur voorm - 5 uur nam.; van mei t.e.m oktober op zat. en zond 2-5 uur nam De Lakenhal Tentoonstelling Roe land Koning, schilderijen en tekenin gen, dag van 10 uur voorm.-5 uur nam 's Zondags van 1-5 uur nam (t.e.m 13 lull) Avond- en nachtdienst der apotheken. Geopend voor spoedeisende gevallen: Centraal Apotheek, Breestr. 74. telef. 20552 Apotheek R van Breest Smallenburg te Leiderdorp is de gehele week ge opend. De Oegstgeestse Apotheek is op zon dag 22 jun gesloten van 8 uur tot 24 uur. Apotheek Voorschoten ls op zondag 22 Juni gesloten van 8 uur tot 22 uur. v _v t v (Van een medewerker). ATHENE. De strijd tussen de harde en de mildere vleugel in de Griekse junta is nog steeds niet tot een definitieve beslissing gekomen. Tot dusver heeft premier Papado poelos zijn eigen positie volledig kun nen redden, maar dat ten koste van enerzijds concessies aan de mildere leden van de junta (en over hun hoofden heen aan kritisch Europa en de laatste tijd ook aan een wat kri tischer Amerika) en anderzijds ook van concessies aan de harde vleu gel. Nog altijd woord in kringen van vroegere politici in Athene rekening gehouden met de mogelijkheid dat de voorman van de .harden" uit de junta, Ladas, een poging tot een staatsgreep zal doen. Ladas wordt, verantwoordelijk ge acht voor de behandeling van poli tieke arrestanten. In november 1968. na het proces tegen Panagoelis en na de begrafenis van oud-premier Papandreoe, zag Papadopoelos zich genoodzaakt de milde elementen in zijn junta een voornamer rol toe te bedelen. Bij die gelegenheid zette hy Ladas onder supervisie van minister van Binnenlandse Zaken Pattakos. Ladas werd bij datzelfde ministerie secretaris-generaal en al hoort men niet veel van hem, volgejis een be trouwbare bron is zijn invloed onder harde junta-leden nog steeds groot. Onlangs vonden de harde officie ren bijvoorbeeld dat generaal Ange lis, die in Griekenland naast Papa dopoelos een topfunctie vervult als commandant van de strijdkrachten, t mild was. Angelis staat bekend als een volstrekt aan de NAVO toege wijd man. die zich eventuele kritiek op de Griekse toestand van NAVO- zijrte zeker sterk zou aantrekken. Aan de kritiek ontbrak het niet: het Griekse leger is innerlijk volle dig verdeeld en er worden herhaalde lijk samenzweringen tegen de mili taire regering (meestal vóór de ko ning) opgerold, wat Griekenland als NAVO-hoeksteen minder betrouw baar maakt. De harde officieren zullen onge twijfeld rechtstreeks tegen NAVO in gaan, als het er om gaat de dicta tuur in Griekenland te handhaven. Zij eisten van Papadopoelos, dat hij zich meer aan hun ongenaakbare lyn gelegen zou laten liggen en hij zag kennelijk geen kans om aan die eis te ontkemen. Hij laat zich daar om op zijn reizen naar Noord-Grie kenland niet. meer begeleiden door generaal Angelis. maar door de com mandant van de militaire politie, Ioannidis, die als een van de hardste junta-leden bekend staat. De spanning, die er tussen de mil dere en de harde vleugel in de Griekse junta bestaat en de pogin gen van kolonel Papadopoelos om tussen beiden zijn evenwicht te be waren, werden duidelijke geïllustreerd door de gebeurtenissen rond de Griekse „anthologie". Nadat Nixon in een onderhoud met vice-premier Pattakos (na de begra fenis van oud-president Eisenhower) kritiek had geuit op de toestand in Griekenland, terwijl het er naar uit zag dat een NAVO-conferentie in Washington voor Griekenland al even onplezierige kritiek zou ople veren. deed Papadopoelos concessies. Een daarvan was de opheffing van het verbod van een aantal Griekse schrijvers en de publikatie van een reeks verhalen van moderne Griekse auteurs in dag- en weekbladen. De verhalen zouden later in een antho logie worden verzameld. Er werd nadrukkelijk bekend ge maakt, dat enkelen van de schrij vers notoire tegenstanders van de kolonels waren. Er waren zelfs ge vangenen onder. Uiteraard was de schrijvers zelf nooit naar hun me ning gevraagd en achttien auteurs protesteerden tegen het gebruik van literair werk om aan te tonen dat er geestelijke vrijheid zou bestaan. Premier Papadopoelos had zelf ver ordend. dat de verhalen ongecen sureerd moesten worden. Uiteraard waren ze zorgvuldig geselecteerd en politiek beschouwd absoluut onscha delijk. Toch bleek na twee weken dat in een verhaal van Apostolidis een gekscherende opmerking over het leger stond. Het was nauwelijks een opmerking, waaraan men zich kon stoten, maar een kolonelsregering stoot zich gemakkelijk. Pattakos zei, totn journalisten hem vroegen wat hij van die opmerking vond: „Zo'n schrijver heeft geen censuur nodig, maar een pak ram mel". Ladas echter, de harde man, ging veel verder. Op zijn eigen houtje belde hij de redacties van kranten op en verterde hen uit. Hij stuurde politiewagens de stad rond om de edities in beslag te laten ne men. Dat dit allemaal kon. viel te verklaren uit het feit, dat Papado poelos zelf op dat ogenblik op reis was in noord-Griekenland. Een week later werd bekend ge maakt. dat een verhaal van een an dere, als links bekend staande schrijver „uit morele overwegingen" niet gepubliceerd zou worden. En dat was kennelijk een concessie, die Pa padopoelos aan de felle Ladas had moeten doen. In dat licht, gezien is het niet te verwonderen, dat. premier Papado poelos de nacht nimmer buiten Athene doorbrengt. Na elke dag in dc provincie ook al moet hij er de volgende ochtend vroeg weer zijn keert hij per helikopter terug naar Athene om dicht bij die enkele troe peneenheden te zijn waarop hij wer kelijk kan steunen. Chaban-Delmas, zoals Le Ca nard Enchainée hem onlangs zag, als de man uit de Vierde Repu bliek, die nu weer uit de motten- kist is gehaald. (Van onze correspondent) PARIJS (GPD—Het Paryse sa tirische weekblad Le Canard En- chainé dat zich nooit zo heel sterk heeft onderscheiden in eerbied voor de „hoge bomen", beeldt hem bij voorkeur af gekleed in jacquet, ter wijl hij als een pauw met al zyn ve ren staat te pronken. En dat Frank- rijks nieuwe minister-president Jac- ques Chaban-Delmas van een zekert ij delheid niet helemaal is vry te pleiten, is wel even zeker als he; feit, dat in de welvarende stad Bor deaux waarvan hij nu al zijn halve leven burgemeester en kamerlid is, alle dames een duidelijk zwak voor hun 54-jarige eerste burger en play boy nog altijd1 lastig weten te ver bergen. Chaban-Delmas heeft zijn eigen aspiraties altijd meesterlijk weten te verbergen achter een houding van nonchalance en van sportiviteit. Sportiviteit in de dubbele zin da woords, en graag laat hij het voor komen dat htf het trainingspak va: de rugbyman hy speelde indertijd in de nationale ploeg of het kort? witte broekje van de tennisser in zijn garderobe verre verkiest boven het rokkostuum waarin hij zich in d* uitoefening van zyn presidentiële functie in het parlement pleegt te tooien, zo niet boven zyn generaals uniform (dat hij intussen niettemin in de motten kist heeft opgeborgen). Hij heeft iets van een avonturier uit de grote dagen van Venetië, maar in werkelijkheid weet Chaban- Delmas de stukken op het schaak bord van zijn carrière met grote voorzichtigheid te verplaatsen. Tij dens de bezetting was hy, als jorj belastinginspecteur één der hoog ste graden in de hiërarchie der Franse administratie een belang rijke organisator van het gewapen de verzet tegen de Duitsers. In die kwaliteit werd hij, nog geen dertij jaar oud, ook eens door De Gaulle naar Londen ontboden. Hij bracht de chef der „Vrije Fransen" verslag uit van de situatie in het vaderland en toen hij het tweede-rangs hotelle tje dat De Gaulle tot hoofdkwartier diende, verliet, liet de jeugdige zend bode weten, dat de nationale ver zetsleider hem tot generaal had ge promoveerd. Ztfn gastheer die aar zijn twee eigen generaalsstrepea dertig jaar van zijn carrière bad moeten besteden, scheen zich vu die opzienbarende promotie j niets meer te herinneren, doch kon j toen evenmin weinig anders doer dan de onderscheiding maar te ac cepteren en te dekken Chaban-Delmas voelt zich alleen maar voor de allerhoogste range» uitverkoren, en onder de Vierde Re publiek zette hij onmiddellijk loopbaan voort in de politiek. Var huis-uit was hij de „radicale" ofwd liberale-beginselen toegedaan, die hem echter niet weerhielden zicb ook bij de gaullistische partij in te schrijven. Met dat dubbele partij- lidmaatschap had hij dus gelijktij dig twee pannen op zyn politieke fornuis geplaatst en in de „keuken' van de Vierde Republiek wist hij zich afwisselend als gaullistische oppositieleider of als minister in linkse zowel als in rechtse kabinet ten. best te weren. De nieuwe president Georges j Pompidou en zyn premier Jacqus Chaban-Delmas hebben wel enkele trekken met elkaar gemeen: veelzij dig. innemend, sceptisch, pragma tisch, hoogst-intelligenten eer der gespeend van geloof ln dat soort heroïsme van de superheld d8t het gaullisme voor de meeste „com pagnons" als een mysterieuss band tezamen hield. Met het duo Pomph dou-Chaban-Delmas zal de magk van het gaullisme geen lang leven meer beschoren zijn. Ze geloven all« twee minder in de feilloze superiori teit van De Gaulle die hen dat ge mis nog wel eens betaald zou kun nen zetten dan in de doelmatig heid van de methodiek en de insti tuten van het gaullisme die, als in strumenten voor het bestuur van et» „moeilijlc" land als Frankrijk, nn dus aan hun handen zijn toevtf* trouwd.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 2