^obleem Noordwijk: kleine emeente - grote badplaats Dit jaar een minder Coerstips sterke bezetting Vouwfiets te huur fÜIÜi .V.V.-DIRECTEUR ROELOF DEKKER Tennistoernooi Leidsche Hout rwarring groter rond lopingaffaire ege Binkhorst i Kieler Woclie Waterpolonieuws Ronde Leimuiden RUGGESTEUN „WINTERSLAAP" EXPLOITATIE Geen tennis uel regen op Wimbledon Honkbalweek lUAti LLIDSCU DAGBLAD (Door Cees Onvlee) NOORDWIJK AAN ZEE „Eigenlijk is Noordwijk toch wel uniek Bedachtzaam komt VVV-directeur Roelof Dek ker (55) tot die conclusie. Zonder grootspraak: „Hier in Noord- wijk kunnen wij bijna iedereen het naar de zin maken. Wij kunnen bijna alles bieden, wat de mensen zoeken: rust en ont spanning, beweging en leven. Leven op strand en 's avonds om uit te gaan. Het enige probleem is om te zorgen dat de toeristen blijven komen. Dat we in Noordwijk steeds weer iets nieuws te bieden hebben. Dat we met deze tijd-van-veranderingen meegaan 1 Het Noordwijk-van-nu neemt in de jaarlijkse toeristentrek nog een eigen -plaats in. Het Noordwijk-van-nu bezit als „bloemenbadplaats aan de Noordzee" nog altijd een wijdse faam tot ver over de gren zen. Maar of straks ook nog het Noordwijk-van-de-toekomst „in" zal zijn, zal de tijd moeten leren. Soordivijks V.V.V.-directeur Iof) A. Dekker: „Deze tijd jt veranderingen, modemi- (Foto LD/Holvast) OTDORP, 25 JUNI - 6 uur tprys: Helianthus, Hullabaloo, van Delta - Zeldamprijs, 1ste Gold Westlandla, Dynamica. D - Zeldamprijs, 2de afd.: B. Coureur Frances, Flossie - trenprijs: Gieteling S, F]yin? ia, Benno Six - Zetten prijs: Alkestis VE, Frelona, Gravin Solf - Zierikzeeprjjs, 1ste afd.: e D, Brün Beer, Fullspeed, S - Zierikzeeprijs, 2de afd.: i S, Cyrano Silk, Dumas - Jtoovenprijs: Frisco H. Faxila J, H Luck S - Zevenbergenprjjs: i, Gregor Hollyrood, Goudvos Fille dUnique. LEIDEN Het toernooi van de Leidsche Hout is dit jaar minder sterk bezet dan de voorgaande jaren. Dat wil niet zeggen dat er geen interes sante duels kunnen worden verwacht. In het herenenkelspel B zit een re prise van de finale van de districte- kampioensc happen in de bus. Het is wat vreemd dat de verliezer van de districtsfinale. Hans Keizer, als no 1 is geplaatst en de districtskampioen Loek Sanders als no 2. Maar dat is in zoverre weer rechtgetrokken dat Keizer in zijn groep zal moeten af rekenen met de geduchte Peter Bur- ki (waarom is deze speler niet ge plaatst?) van I.C.C. 1. Loek Sanders heeft het, op papier althans, gemak- STERDAM (ANP) De ver- g rond de dopingaffaire wordl e dag groter. Toen de KNWU, aj had aangekondigd, gisteren a ging ondernemen in een po tt de door de Franse bond ine maanden geschorste Jos Ier Vleuten nog voor de Tour ace viij te krijgen, stuitte de op een merkwaardige tegen- J. Want terwijl de KNWU in ait is van een schrijven van "CP (de prof organisatie in de vaarm duidelijk wordt gesteld rankrijk besloten heeft voorlo- üle lopende straffen op te en, ontkende de Franse bond telefoongesprek iets in die !g te hebben ondernemen, weten van niets", luidde het *nde antwoord van de Fran- KNWU heeft nu ijlings een te- aan het bestuur van de gestuurd met het verzoek op torte termijn opheldering in verwarrende situatie te geven. L (ANP) Mexico-ganger wijn Binkhorst heeft op de I? dag van de 87ste Kieler Woche j lassende wijze een dagzege be- uit een veld van 90 finnjollen. n enerverend gevecht met de Aohim von Eicken, die te ef was gestart, en de Deen Hen- Wmd, ging Buikhorst in het kruisrak naar voren en ver- de zich fel verdedigende Deen. ^Kicken, die als derde finishte, onmiddellijk van de lijst ge- Pt, waardoor Piet Keijzer op fcgende plaats eindigde. Wve Staartjes, die in de Tem- Öasse als tiende eindigde, kwa- c'. We andere Nederlanders in de Woche niet bij de eerste tien .de Finnen is de leiding nog in handen van de Fransman Maury 01-1-2). Daar het We resultaat voor het eerst dit in de Kieler Woche niet meei heeft Binkhorst zich met 'na aftrek), in de top van dei titeaklasse geplaatst. LEIDEN Alleen de heren van de Zijl komen deze week in het water voor de polocompetitie tweede klasse. Donderdag ontvangen de Leidenaars in de Vliet de spelers van de Maas: zonder al te veel moeite zal dit wel een zege voor de rood-witten worden. In de eerste klasse spelen de meeste ploegen plichtmatig de laatste wed strijden. In de Vliet doet LZC dat vrijdag tegen ESCA, terwijl AZC de reis naar DAW moet ondernemen. In het waterpolotoernooi van de kring Gouwe-Rijnstreek in Woerden is het herenzevental van de Leidse Golfbrekers erin geslaagd als eerste te eindigen. Het toernooi werd niet zo groot als verwacht. Had men aanvankelijk op inschrijvingen gerekend van vele verenigingen, later bleken dit er minder te zijn dan anders. Uit Lei den kwamen alleen de Golfbrekers, terwijl andere belangrijke verenigin gen, als AZC en GZC. van deelname afzagen. De Golfbrekers wisten zich bü de ploegen, uitkomend in de kring Gou we Rijnstreek, naar de zege te spelen door duidelijke overwinningen. In de finale werd Woerden 5 met 8-0 verslagen, terwijl DKD met 7-2 werd teruggewezen. ADVERTENTIE haal gratis de speelgoedweek vakantiespelletjes kinderkrant bij de speelgoed winkel speelgoedweekkwartetspel, gratis bij f 4.- aan speelgoed keiijker want hij treft Gerard Pasma op zijn weg. Jaap Temminck en Jan de Groot zijn respectievelijk no 3 en 4 geplaatst. Loopt alles volgens plan dan ziet de halve finale er in het herenenkelspel als volgt uit: Keizer— De Groot en SandersTemminck. Een finale BurkiSanders i.p.v. Kei zerSanders is echter niet onmoge lijk- Het damesenkelspel B zal worden betwist tussen Gertie Doorenbos, no. 1. Co van Berge-Henegouwen, no 2, Milou Penseel no 3 en Inge van Zuu- ren, no 4. De laatstgenoemde heeft geen competitie gespeeld en derhalve ontbreekt een maatstaf van haar huidige spelkracht. Onze prognose voor de finale in dit nummer is Co van Berge-HenegouwenInge van Zuuren. De kersverse districtskampioene van Leiden, Anita Steenhauer, doet het na haar triomf op het tennispark „Unicum" op het toernooi van de Leidsche Hout wat kalmer aan. Zij geeft namelijk alleen acte de pre sence in C. „Ik wilde eigenlijk hele maal niet spelen, maar ik heb me laten overhalen". Gisteren moest zy al dadelijk een set prijsgeven in haar partij tegen Henriette Bakema: 61, 57. Wegens de duisternis werd de strijd by die stand afgebroken. Ook tn dit nummer is een reprise van de districtskampioenschappen mogelijk, namelyk Anita Steenhauer—Mirjam Mulder. Tot de favorieten in het heren enkelspel C behoren Jan Theunissen (no 1), Arnold van der Capellen (no 2), Paul Klever (no 3) en Frans Groes (no 4). De finale Jan Theunis senArnold van der Capellen lijkt zeer waarschynlyk. Dat zou een in teressante finale kunnen zijn die bo ven het C-niveau uitsteekt. In het herenenkelspel B rekende gisteren Lodewijk Kallenberg gedecideerd af met Hoogendyk, 63. 61 en moest Jan Auke van Werkum ervaren hoe gevaarlijk Ruud Kemeling kan zyn. Met 36, 45 stond hij in een ha chelijke positie maar op tijd scha kelde hy over op .safety first" en dat bracht hem via 75 en 63 in de tweede ronde. Peter Vroegop had eveneens drie sets nodig om A. van der Berg te kloppen, 62, 46, 63. In het herenenkelspel C won „drie turven hoog" H. van der Capellen met 61, 62 zyn eerste partij. Tenslotte deed Car la Fok weer van zich spreken door in de jeugdgroep de geplaatste Mieke van Ulden in 3 sets te verslaan, 75, 57. 64. LEIDEN De traditionele Ronde van Leimuiden zal op 15 juli voor het eerst als „open" wedstrijd voor amateurs worden verreden. In de af gelopen Jaren was de wielerronde al tijd een clubontmoeting voor nieuwe lingen, amateurs en professionals tussen De Bataaf uit Halfweg en de Leidse Swlft-Combinatie. Organisator Piet van Veen over de Ronde van Leimuiden- nieuwe-styl: „In de afgelopen jaren is het steeds Bart Zoet geweest, die met Gerben Karstens of Joop Zoetemelk de koers volledig beheerste. De ronde was al tijd wel het aankijken waard, maai de winkeliers en overige spon sors wilden hun premies dit jaar wel eens naar andere renners zien gaan. V W-directeur Dekker - in augustus tus na vele omzwervingen als scheep vaartman bij de KPM door Indone sië, Maleisië en Nieuw-Guinea in Noordwyk beland peinzend: „In vergelijking met Zandvoort en Sche- '63 na vele omzwervingen als scheep- veningen zijn wy heel anders. Zandvoort en Scheveningen heb ben een grote stad achter zich. Wij hebben helemaal geen achterland. De Bollenstreek? Ak koord. Maar hoeveel dagjes-mensen komen daaruit? Bij mooi weer moe ten wij het uit de directe omgeving of van ver-af hebben. Dat komt de vaste verblijftoeristen ten goede, maar het houdt toch ook wel een be dreiging in. Wy zullen een eigen ge zicht moeten blijven houden. Een eigen, steeds nieuw gezicht. Aan dat „nieuwe gezicht" wordt op het ogenblik in Noordwyk druk gewerkt. Er zijn veel plannen om te komen tot modernisering, tot ver- nieuweing, tot nieuwe attracties het vorig jaar geopende Bowlingcen trum kan zich verheugen in een steeds grotere bekendheid en aan loop terwijl bovendien ook het „vergeten Noordwyk", de oude Dorpskern steeds meer bij het toe risme wordt betrokken. Directeur Dekker: „We hebben een i enieke dorpskern. Langzaam maar zeker wordt ook dat Noordwijk-bmnen ge ïntegreerd. In onze laatste kleuren- folder proberen we de groene, rus tieke Voorstraat ook aan de buiten lander te verkopen. Dat „verkopen" is voor de Noord- wijkse VW overigens geen eenvou dige zaak. Toeristen-manager Dek ker weloverwogen: „Reclame maken kan je eigenlijk nooit genoeg. Het is aan de andere kamt moeilijk te zeggen wat je moet doen, waar je de nadruk op moet leggen. Om Noord wyk goed uit de verf te laten komen, om nog meer mensen te trekken. We zitten ook altijd met het pro bleem van de financiën. We zouden graag meer geld uitgeven om Noord wyk nóg meer bekendheid te geven. Natuurlijk, er wordt wel „wat" aan gedaan: in totaal hebben we onge veer tweehonderdduizend folders ver stuurd. Maar het is wèl een ontzet tend dure liefhebberij als je het goed wilt doen". En verder voorzichtig een kriti sche opmerking plaatsend: „De kos ten gaan voor de baat uit. jawel. Maar wij kunnen Noordwyk mooi aanprijzen, wij kunnen veel geld aan advertenties uitgeven. Door de ho tels, in de horeca-sector, worden er dankbaar de vruchten van geplukt. En het is erg moeilijk om een ex tra-donatie los te krijgen Over medewerking wil VW-direk- teur Dekker overigens nauwelyks klagen„Vooral de gemeente geeft alle mogelijke ruggesteun. De daad werkelijke hulp van de politie is daarnaast fantastisch. Bij het opvan- j gen van de toeristen, by het verwer ken van de stroom dagjes-mensen op drukke dagen en bij het organiseren van een of ander evenement. Wy hoeven maai' een kik te geven en het komt voor elkaar". Noordwyk aan Zee kan ook in de toekomst een grote rol in het toeris me blyven spelen. Daarvan is de heer Dekker overtuigd: „Wij hebben alle mogelijkheden voor modern-toe risme. Noordwyk beschikt over ho tel-accommodatie, die voldoet aan alle eisen van deze tijd en die ook kan wedijveren met het buitenland. Er zyn voldoende hotels-in-stijl, die zelfs voor de duurste gasten nog comfortabel zyn". De grote moeilijkheden is om Noordwyk voor de „winterslaap" te behoeden. Speciale buitenseizoen - prijzen (25-30% lager) zijn daarvoor ingesteld, terwijl er bovendien wordt getracht congressen naar de 's win ters zo stille badplaats te halen. Directeur Dekker zakelyk redene rend: „Het blijft altijd maar het trekken van clubjes mensen voor een paar dagen. Om de hiaten daartus sen op te vullen blijft de clou. De beroerdigheid van Noordwijk Is, dat het zo'n relatief kleine plaats (21.000 inwoners) en juist weer zo'n grote badplaats is. Noordwyk kan niet, zo als bijvoorbeeld Scheveningen, even zeven a acht miljoen investeren. Om de plaats wat aantrekkelijker te ma ken. wat te veranderen, hier-en-daar wat te moderniseren". Toch zijn er veel plannen en wordt er reeds druk achter-de-schermen gewerkt om Noordwyk een ander toeristisch gezicht te geven. Men is al jaren bezig met een paralel-bou levard, waardoor men de drukke Ko ningin Wilhelmina- boulevard kan afsluiten om er een promenade van te kunnen maken. Een wandel - boulevard met terrasjes, waar ook allerlei manifestaties kunnen wor den gehouden". VW - directeur Dekker filosofisch dagdromend over Nieuw-Noordwijk: „Wy missen ook de strandexploita- tie. Vroeger was Noordwyk zo'n luxueuze badplaats, dat het publick zich op strand kon laten bedienen door de hotels. Dat is tegenwoordig volledig veranderd. Nu willen de mensen op het strand wel eens lek ker uit de wind, achter het glas. zit ten zonnen. En daar wat gebruiken. In plaats van zich eerst te moeten aankleden om op de Boulevard of in de Hoofdstraat iets te kunnen halen of te gebruiken. De badgast-van-te- genwoordug vindt het gek dat ln Noordwyk geen restaurantjes op het strand zyn. Soms gaan ze daarom zelfs weg. Anderen komen daarom ook niet meer terug. Dat is toch jammer. Want we doen juist onze best om de mensen hier naar toe te krygen. Ook een Casino met speelgelegen- heid zou voor Noordwyk een uit komst zijn. De heer Dekker is echter reeël genoeg om dat voorlopig nog als een utopie te zien: „De tijd in Nederland is daarvoor nog altijd niet rijp. En omdat het voorlopig niet ge realiseerd zal kunnen worden, heeft het ook weinig zin om er hoop vol over te dromen. Maar.het zou inderdaad wel mooi ztfn. Het zou een verlenging van het seizoen kunnen betekenen". En dan, een oplossing van een bejaarde toerist aan de orde stel lend: „Laatst vroeg een reuma-pa tiënt waarom Noordwijk eigenlijk geen thermaalbaden had. Nu moest hij elk jaar een paar we ken helemaal naar Zuid-Duitsland voor die warme bronnen. Zo'n cen trum zou inderdaad aan de „winter slaap" een einde kunnen maken. Noordwyk zou inderdaad een kuur oord kunnen worden. Maar dan na tuurlijk wel een kuuroord-op-niveau, dat niet alleen in Nederland, maar ook in het buitenland zou worden erkend". Wimbledons centre court bood gisteren ten troosteloze aan blik. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK AAN ZEE Sinds vorig jaar heeft Noord wijk ook de attractie voor de buitenlanders van de fiets, het typisch Nederlandse vervoer middel. Rijwielhandelaar Jac ques („Jaap") de Lange heeft vorig jaar voor het eerst het bordje „Fahrrader zu vermie- ten" aan de Hoofdstraat 6 en de Molenstraat 22 buiten gehan gen. Dit seizoen heeft hij 75 vouwfietsen te huur. „Vouwfietsen, dat wel," licht de 60-jarige Noordwij ker „Vroeger leerden we de mensen ook fietsen, maar dat hoeft nu niet meer" toe. „Zelf zou ik liever een gewone nemen, maar de vouwfiets is een mode-arti kel geworden. De buitenlanders zyn er erg van gecharmeerd. Vooral de Duitsers, Amerika nen en Engelsen. In het sei zoen, als het wat minder goed weer is, komen we fietsen te kort. We geven de mensen ook advies waar naar toe ze kun nen rijden. In het voorjaar de bollenstreek in en 's zomers na tuurlijk de kant van Zandvoort uit. Vooral de Duitsers willen altyd daar naar toe. Zandvoort zegt hun iets. Op de fiets, door de duinen, ls dat inderdaad een Rijwielhandelaar Jaap de Lange (60) op een van zijn verhuurvouwfietsen. Zelf neemt hij toch liever een ge wone om een ritje te ma ken: .Maar de buitenlanders zijn nu eenmaal neg van die kleine, gemakkelijk te ver stellen fietsjes. Het is een mode-artikel geworden". (Foto LD/Holvast) fantastische tocht. Jaap de Lange met zakelyk enthousiasme nog wat reclame voor zyn verhuur drie gulden per dag, vijftien gulden per week makend: „Twee jaar geleden kwam er een Zwitser, zo'n dure jongen, langs om te vragen of wy soms ook kinder fietsjes verhuurden. Vorig Jaar was hy er weer. Of wy nog al tyd kinderfietsjes hadden. Ja? Gelukkig, dan wilde hy er graag twee meenemen. Wat bleek: hy was speciaal met zyn kinderen naar Noordwyk geko men om ze te laten fietsen. Ze vonden het geweldig. Ze heb ben drie weken niets anders ge daan. Het was voor hen een reu ze-vakantie. Als hy straks weer langs komt, kan hy de fietsjes zo meenemen. Ze staan al klaar LONDEN (GPD) De eerste dag van het Wimbledon-toernooi is to taal ir: het water gevallen. De regen drenste gisteren onafgebroken uit een loodgryze lucht. Tegen half zes werd het droog, maar de atmosfeer was toen zo verzadigd van vocht, dat het organisatie-comité wel moest beslui ten, om de hele eerste dag van dit grootse termisevenement maar af te schrijven. Al waren dan de meeste banen door zeilen afgeschermd, het gras was te vochtig en daardoor levensgevaar- lyk geworden om er de tennisélite op los te laten. Vooral nu titelverdediger Rod La- ver, de gedoodverfde favoriet het eerst de baan op zou moeten, wilden Voetbal De Franse voetbal club Lille. een van de weinige clubs uit Noord-Frankrijk, spelend in de hoogste afdeling, heeft het betaalde voetbal opgegeven. HAARLEM (ANP) In de Haar lemse honkbalweek hebben de Cali fornia Stags gisteravond de Berlin Bears verslagen. De stags wonnen in tien innings met 10-9. de organisatoren begrypeiyk geen enkel risico nemen, hun grote kas stuk door een' spierblessure te laten sneuvelen. Het gehele herenprogramma van maandag zal nu een dag worden op geschoven. waardoor Ladiesday. de eerste dag waarop de dames in de baan verschynen, 24 uur moet worden uitgesteld. Een ernstige ingreep in de hechtverankerde tradities van .glo rious Wimbledon", die volgens de sta tistieken een kleir.'e halve eeuw niet meer moet zyn voorgekomen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11