Eerherstel van der Lubbe Nixon wil Spanje in NA VO hebben VOLGENS KEMPNER KLOPT ER IETS NIET MET LEIDS TELEFOONTJE POMPIDOU AL IN PROBLEMEN Spanje verlaat CERN Kiesinger trekt van leer tegen demonstranten NU OFFICIEEL PRESIDENT s 15 9 9 12 16 PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 20 JUNI 1}(; (Van onze correspondent mr. H. L. Leffelaar) WASHINGTON (GPD) Het proces om eerherstel te ver krijgen voor Marinus van der Lubbe, die in 1933 ter dood werd veroordeeld voor het in brand steken van het Rijksdaggebouw, zal bij het Westduitse hooggerechtshof in Karlsruhe aanhangig worden gemaakt. Een bedrag van enkele duizenden Duitse marken zal worden uit geloofd voor -personen die nadere gegevens kunnen verschaffen over de historische gebeurtenissen in die nacht van 27 februari 1933, die het begin werd van Hitiers politieke macht. Eén van hen, die bij dit proces zullen getuigen zal Robert M. W. Kempner zelf zijn, de 69-jarige Amerikaanse advocaat van Duitse afkomst, die door Van der Lubbes in Amsterdam wonende broer Markus werd gevraagd om het eerherstelproces aanhangig te maken. Kempner was in die historische nacht, enkele ogenblikken na het uit breken van de brand, zelf aanwezig voor het Rijksdaggebouw. In een lang telefoongesprek vanuit zijn wo ning in LansdQwn in de staat Penn sylvania, zei Kempner dat hij nog geen datum had vastgesteld voor het indienen van een verzoek bij de Westduitse balie. Maar hu' verwacht te geen moeilijkheden. „Integendeel, zei hij, ik heb de indruk dat de West duitse rechtbanken juist veel be langstelling voor deze zaak hebben". Het kort geleden gevoerde proces, waarin de doodstraf voor Van der Lubbe posthuum werd omgezet in een gevangenisstraf van acht jaar, noemde Kempner een „goed ge baar", gebaseerd op een juridisch- technische kwestie. (Op het tijdstip dat Van der Lubbe ter dood werd ver oordeeld bestond er nog geen dood straf op het dooi- hem gepleegde ver grijp. Een later ingevoerde wet werd niettemin op hem van toepas sing verklaard Robert Kempner is één van de zeer weinige Amerikaanse juristen die ook bevoegd zijn om voor Westduit se rechtbanken op te treden. Hij ver wierf internationale bekendheid met zijn medewerking aan deNeu- renberg-processen tegen oorlogsmis dadigers. Later was hij adviseur van de Israëlische regering tijdens het proces tegen Adolf Eichmann en in 1967 trad hij in het proces tegen Harster op als pleitbezorger voor de nabestaanden van Anne Frank en van de in een concentratiekamp om gekomen Nederlandse non Edith Stein. Diner In de nacht van 27 februari 1933, schrijft de Amerikaanse historicus William Shirer in zijn boek „The rise and fall of the Third Reich" (Op komst en val van het Derde Rijki dineerde vlce-kanselier Von Papen met kanselier Hindenburg in een res taurant aan de Vosstrasse. Robert Kempner was die avond ook in een restaurant niet ver daar vandaan, aan de Kurfürstendam. Hij was in gezelschap van een groep Duitse journalisten met wie hij relaties on derhield omdat hij zelf af en toe ju ridische artikelen schreef. Kempner was toen 36 jaar. Op de 18de februa ri, negen dagen eerder, was hij ont slagen als juridisch adviseur van het toenmalige Pruisische ministerie voor Politiezaken. Von Papen in de Vosstrasse en Kempners gezelschap aan de Kur fürstendam werden allebei, en ver moedelijk bi/na gelijktijdig, opgebeld met de mededeling dat het Rijksdag- gebouw in brand stond. Terwijl Von Papen en de oude kanselier Von Hindenburg snel naar huis reden, re den Kempner en zijn vrienden naar het Rijksdaggebouw. Kort nadat zij waren aangekomen, zag Kempner drie figuren de trappen van het Rijksdaggebouw afkomen. Het waren Hitier, Goering en Lud- wig Grauert, Goerings staatssecreta ris. Het was Grauert geweest die Kempner had ontslagen. Door zijn talrijke contacten in politiekringen herkende Kempner die avond ook talrijke andere functionarissen. „Ik kende ze bijna allemaal", zei hij, „ik had veel goede contacten on der hen. Ze vertelden me dat de communisten het hadden gedaan. Ik vroeg hun of er al een onderzoek was ingesteld. Nee, zeiden ze, de Führer heeft dat als het parool uitgevaar digd. Dan zal het wel goed zijn. zei ik tegen ze en ze lachten allemaal. We wisten wat we aan elkaar had den". te tonen dat er geen nazi-komplot was en dat Van der Lubbe de enige aanstichter was van de brand, en tussen anderen als William Shirer en de Duitser Eugen Kogon, die van me ning ayn dat Van der Lubbe dooi- de nazi's werd gebruikt. Voorspel In dit verband levert het verslag van dr. L. de Jong in „Voorspel" het eerste deel van „Het Koninkrijk der Nederlanden in de tweede Wereld oorlog" een interessante afwijking op met het ooggetuigenverslag van Robert Kempner. Dr. de Jong schrijft namelijk oai üe politie van Berlijn aan de hand van het paspoort, dat Van der Lubbe bij zich had, ,mog in de nacht" naar Leiden telefoneerde (.waar Van der Lubbe woonachtig was) en van de Leidse politiecom missaris vernam dat de jongen „een gevaarlijke communist" was. Uit het oaggetuigenverslag van Ro bert Kempner blijkt echter dat Hit- Ier al bij het verlaten van het Rijks daggebouw nadat hij de brand in o- genschouw had genomen, het parool had uitgevaardigd dat de brand het werk van communisten was Het is niet aan te nemen dat de Berlijnse politie toen al contact met Leiden had gehad. Dr. de Jong suggereert dat het telefoongesprek „nog in de nacht", dus niet onmiddellijk maar later plaatsvond. Hitier zou dus heb ben gehandeld volgens een van te voren opgevat idee, zo niet een al be staand plan. Vlucht Robert Kempner vluchtte nog voor de oorlog via Frankrijk en Italië naar Amerika. Gedurende de oorlog was hy adviseur van Amerikaanse recht banken in rechtzalen tegen Duitse infiltranten. Hij is bevriend met dr. De Jong en heeft zijn boek gelezen. „Misschien hebben De Jong en To bias gelijk", zegt hij. De Duitse on derzoeker Tobias heeft een dik boek over deze zaak geschreven, nadat hij aanvankelijk van het standpunt was uitgegaan, dat Van der Lubbe hulp had gehad, kwam hij bij het vorderen van het onderzoek tot de overtuigig. dat hij alléén was ge weest. (Red. LD.) „Ik ben geen jager op oorlogsmis dadigers, maar ik ben op jacht naar de waarheid. Ik ben in het komende proces alleen geïnteresseerd in de ware toedracht van de gebeurtenis sen. Sensatie komt er niet aan te pas. Wanneer je bijna zeventig bent, en je hebt niet al te veel rechtszaken verloren, dan heb je geen behoefte meer aan sensatie". Zowel hy als zijn vrouw, Benedic- ta Maria Kempner, hebben boeken geschreven over de oorlog. Mevrouw Kempners boek, „Priesters voor de rechtbanken van Hitier", verscheen ir: 1967. Zijn eigen boek over Anne Frank en de Nederandse non Edith Stein, die ook om het leven werd ge bracht, getiteld „Twee uit honderdui zend" zal binnenkort in Nederland uitkomen. Het proces tegen Harster beschouwt hij nog steeds als het hoogtepunt van zijn carrière. BONN (DPA) De Westduitse bondskanselier Kiesinger is gisteren in Bonn fel van leei getrokken te gen de „buitenparlementaire opposi tie" in West-Duitsland. Op een ver gadering van het verbond van Duitse industriëlen (BDI) kenschetste hij de demonstraties van die oppositie zelfs als „een situatie van burger oorlog". Tegen de uitspattingen van deze vlegels moet doeltreffender wor den opgetreden, aldus Kiesinger. Daarbij haalde hij een verklaring aan waarin de minderheid van radi cale studenten volledig toegaf ver nieling van deze maatschappij als doel na te streven. Kiesinger waarschuwde ervoor dat incidenten zoals vorige week vrijdag in Göttingen. niet meer mochten voorkomen. Toen waren jeugdige de monstranten uit protest tegen het onderwijsbeleid in Duitsland in een waar straatgevecht met de politie geraakt, omdat zij een feestelijke bijeenkomst van het Max-Planck- genootsohap wilden tegenhouden. Onder de vele prominente gasten bevond zich ook bondspresident. Lüb- ke. De wagen van de president were met rotte eieren en potten verf be kogeld. voorwendsel was. Ik dacht: de teer ling is geworpen". Hij liep naar een telefoon en waarschuwde een aantal vrienden, onder wie Grossman, die algemeen secretaris was van de Bond voor de rechten van de mens De meesten hunner namen diezelf de morgen nog de eerste trein naar Praag. Sommigen bleven achter en werden gearresteerd. De Rijksdagbrand kwam in de Neurenbergse processen slechts zij delings ter sprake, en toen alleen omdat de dag na de brand een richt lijn werd uitgevaardigd die het be gin was van het concentratiekam- pensysteem. „Sindsdien", zegt Kemp ner. „is er een soort scherm over die nacht gevallen. De mensen die erbij betrokken waren zijn nooit on der ede gehoord. Sommigen verkla ringen voor schrijvers en historici hebben geen bevoegdheid om te dag- vaardigen. Ik geloof niet in een on derzoek van de feiten dat buiten dc rechtbanken omgaat". Kempner is van mening dat veel I nieuw materiaal door het eerherstel- j proces naar voren zal komen, hoe wel velen zich zullen verzetten tegen een hernieuwd onderzoek. Hij is zich i bewust van de controverse tussen his- j torici zoals dr. L. de Jong, die zich beroept op de theorieën van Fritz j Tobias en dr. H. Mommsen, om aan GENEVE (DPA) Op de zitting van de Raad van de Europese Or ganisatie voor Kernenergie (CERN) heeft Spanje laten weten, dat her, de organisatie verlaat met het oog op de slechte economische toestand van het land. Deze mededeling kwam niet onverwacht, aangezien Spanje reeds vorig jaar over uittreden had gesproken. Zonder Spanje telt de CERN nog twaalf lid-sta ten, waarvan er ze-- tot dusver zich bereid hebben ver klaard, deel te nemen aan een nieuw miljardenproject, nl. de bouw van een deeltjesversneller van 300 mil jard elektronvolt. Kon. Muntschouwburg Nat. Opera Brussel: „Op zoek naar Om 20 15 i uur: de Werkwinkel: „Ieder zingt zijn I eigen lied". Theater in de Steeg. 21.00 uur: ca baret Salvo o.l.v. Inge Tlelman: „Psst". ZATERDAG 1 Circustheater, 24.00 uur: „Holland fes- tlval music-hall" met o.a. Jasperlna de Jong. Llesbeth List, Ramses Shaffy. I Ned. Congresgebouw, 20.15 uur: Con certgebouworkest en Ned. Kamerkoor. I Om 20.15 uur: de Werkwinkel: „Ieder zingt zijn eigen lid 1 Theater ln de Steeg. 21.00 uur: cabaret Salvo: „psst", o.l.v. Inge Tlelman. Kon. Schouwburg. 20.15 uur: Hol land Festival: „Cosl fan tutte" van Mozart door Ned Kamerorkest en koor MAANDAG Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Nlhon 1 Nogaku-Dan, Tokio,: „Noh- en Kyogen spelen". Kurzaal. 20.00 uur: openingsconcert Int. koorfestival '69. DINSDAG Kurzaal 14-17 uur: concours Int. koorfestival '69. Om 20.00 uur concert i ln kader koorfestival. Ned. Congresgebouw, 20.15 uur: Ar- dlto kwintet. WOENSDAG Am prot church. 20.00 uur: The mount Holyoke chamber singers. Circustheater. 20.15 uur: Ned Ope rastichting: „Das Rheingold" van R. Wagner, m.m.v. Residentie-Orkest. Kurzaal. 14-17 uur: concours int. koor- festival. Om 20.00 uur: concert ln ka der koorfestival. DONDERDAG Circustheater, 20.15 uur: Kunstmaand orkest o.l.v. Anton Kersjes. Kurzaal 14-17 uur: concours int. koorfestivalOm 20.00 uur concert ln kader koorfestival. HAAGSE BIOSCOPEN Apollo: „Het geheim van de witte non" 18 Jr. Dag. 12.15, 2.30, 7. 9 15. Zat. en zond ook 4.45. Asta: „De langste dag", 14 Jr. Dag 2 en 8. Bijou: „Wonderwall". 18 Jr. Dag 2. 7.15, 9.30. Zond ook 4 15 Camera: „The party", al Dag 2.15, 7.15. 9.30. Zond ook 4.15 Cineac: „Jungle boek", al. Dag 9.30. 11.30, 1.30, 3 30. Zond va. 11.30. 's Avonds 5 30, 7.30 en 9.30: „Rod Steiger ls de sergeant". 18 Jr. City: „De man die verdwijnen moest", 14 jr Dag 2. 6.45, 9.15. Zond 1.45, 4.15. 6.45, 9.15. Corso: „De man met de vijf paspoor ten". 14 jr. Dag 2 en 8 15. Zat 7. 9 30 Zond 2.30, 7. 9.30. Du Midi: „Met de pil meer mans". 14 jr. Dag 8.15. Zat 7 en 9.30. Zond 2.30. 7. 9.30 Euro Cinema: „The great race", al. Zat. zond. woe 4 en 8. Ov dag 2 en 8 Flora: „Wat het daglicht niet verdra- fen kan", 18 Jr Dag 2.30, 7. 9.15. ond 1.45. 4. 7. 9.15. Kriterlon: „Lieve lieve John", 18 Jr. PARIJS (GPD) Vanaf gister middag vijf uur is Georges Pompi dou officieel de negentiende presi dent van de Franse republiek. Ieder een die in Frankrijk iets betekent was bij de plechtigheid aanwezig op De Gaulle als oud-presidenit na. die vrijwel op datzelfde moment hoog in de lucht Parijs overvloog op weg van Ierland naar zijn buitenhuis in Colombey-des-deux-églises. In Ierland had de vroegere presi dent nog een soort familiereünie ge houden met een aantal verre neven en nichten, die de Ierse tak van zijn geslacht vertegenwoordigen. Het oud staatshoofd heeft laten weten dat hij de beide traktementen of pensioenen ten bedrage van ongeveer 16.000 gul den per maand waarop hij recht heeft als vroeger staastshoofd en als oud- bngade-generaal niet aanvaardt. Wel heeft hij in Parijs van de Franse staat een flart van vijf kamers geac cepteerd, waar hij een deel van zijn persoonlijke staf zal onderbrengen. President Pompidou heeft vandaag zijn intrek genomen in het Elysée waar het tydelyk-staatshoofd, Alain Poher, met wie hij tijdens de verkie zingscampagne zulke scherpe de gens heeft gekruist, hem de macht officieel heeft overgedragen. De presidentiële stoet naar het Elysée werd door een eindeloze ko- lonne van gemotoriseerde Republi keinse gardes vooraf gegaan, om stuwd en gevolgd, terwijl kanonnen saluutschoten afvuurden om dit im posante spektakel te begeleiden. Maar- die pompeuze ontvangst, heeft de kersverse president zijn eer ste moeilijkheden toch niet kunnen doen vergeten. De samenstelling van de nieuwe regering blijkt toch aller minst van een leien dakje te gaan. Intrek Dag 2.16, 7, 9.15. Zond 1.45, 4. 7, Metropole Tuschlnski: „Gejaagd door de wind". 14 Jr. Dag 1.30 en 7.30. Odeon: Funny Girl", a l. Dag 2 en 8. Olympla: „Rebel ln ketenen", 18 Jr. Dag 2 en 8. Passage: „The way west", 14 jr. Dag. 2.30, 7. 9 30. Zond 145, 4.15. 7, 9.30. Rex„De nichten". 18 Jr. Dag 9.30, 11.30, 1.30, 3.30, 5.30, 7.30, 9.30. Zond v.a. 1.30. Roxy: „De twaalf gemaskerden", 14 Jr. Vrij, zat. zona 2.30, 7, 9.15. Ov j dag 2.30 en 8.15. Seinpost: „The graduate". 18 Jr. Dag 8.15. Zat en zond '2 en 8.15. Studio de Luxe: ..Some like It hot", j 14 Jr. Dag 2.15, 7. 9 30. Zat en zond 1.30. 4. 7, 9.30. Studio 2000: ..Finale in Berlijn", 14 jr. Dag 7.15. 9.30. Vrij. ma, di 2. Zond 4. Thalia: „Men noemt mij Ho". 18 jr. Zond 7. 9.15. Ov dag t/m dl ook 2.30 Uitkijk: „Het dagboek van een kamer meisje". 18 Jr. Dag 2.30, 7.30, 9.45. Zond 2. 4.16. 7.30. 9.45. DINSDAG Geref. Kerk (Oude Vest) Tweede einduitvoering Stichting Leidse Mu- - ziekschool 8 uur nam. Jeugddorp Voorschoterweg Zuid-West j Aktief Volksdansen ln het Jeugddorp I 7.30 uur nam. Zijlsingel 2 Volle Evangelie-zending Spr. dhr. J. Zijlstra 8 uur nam. Stadhuis (Wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten 7-8 uur nam. Jeugdhuis (Breestr. 19) Spreekuur Chr. Emigratiecentrale 7-8 uur nam. Jeugdhuis (Breestr. 19) Ver oud leerlingen ambachtsschool Filmavond j Sikkens 8 uur nam. Aula Oranje Nassauschool (Asserstr.): Afscheidsreceptie ds. D J. Vossers van Ver. voor Christelijk Onderwijs 5-6.30 uur nam. Ver. Ambachtsschool (Haagweg Af scheid leraar J. van W()k 3 uur nam Tot zaterdagmorgen 10 uur raadple ge men de eisen huisarts daarna tot zondagnacht 12 uur uitsluitend voor spoedgevallen de dokterBtelefoon 22222 Om de voornaamste portefeuilles wordt, in de stijl van de 'vierde zo niet van de derde republiek tussen de verschillende stromingen van het gaullisme touw getrokken, waarbij de posities van Michel Debré, Antoine Pinay, Giscard d' Estaing en Edgar Faure in het bijzonder op het spel staan. De 76-jarige conservatieve oud-premier Antoine Pinay, ook wel de-man-met-'t-kleine hoedje genoemd is gisteren achtereenvolgens door de toekomstige premier Chaban Del- mas en door president Pompidou per soonlijk ontvangen, maar 'n defini tief antwoord op de invitatie de por tefeuille van financiën onder zijn be heer te nemen, heeft hij nog in be raad gehouden. Pinay. die door de grote en de kleine bezitter dat is een hoog percentage der Fransen op de handen wordt gedragen, wenst een drastische bezuinigingsprogram ma door te voeren, dat inderdaad niet helemaal beantwoordt aan al le beloften die de nieuwe president tijdens de verkiezingscampagne als een vroegtijdige sinterklaas als pe pernoten om zich heen had gestrooid. Weg met de junta Een bijeen komst van ongeveer 350 journalisten in Athene, leden van de journalisten- bond van Atheense dagbladen, is gis teren haastig door de voorzitter ge schorst omdat de journalisten riepen „weg met de junta" en „staken, sta ken". Terwijl spreker na spreker de censuur van de regering aanviel be gonnen aanwezigen te roepen, waarna de vergadering werd geschorst. Denemerken en de NAVO De Deense sociaal-democraten, die de grootste politieke party in het land vormen, hebben gisteren op hun jaar lijkse congres met overweldigende meerderheid voorsteller.' verworpep inzake terugtrekking uit de militaire samenwerking binnen de NAVO of opzegging van het lidmaatschap van dp organisatie. Het eerste voorstel werd afgewezen met 359 tegen 45 stemmen, het tweede met 346 tegen 58 stemmen. Beide voorstellen waren ingediend door de jongerenorganisa tie van de party. Kantine Stokkermans Zuid-Wij Aktief Bridgen. 7.30 uur nam. Oude Vest 13: Evangelisatie ChrJ teingem. Ecclesia. 8 uur nam, Titus Brandsmalaan 76: „De Dia boot" Clubhuiswerk handenarbw 810 uur nam. Oegstgeest (Rijnlandslyceum l) yj ie Evangellsatiesamenkomst, spr jv. Bnlthuls. 8 uur napi. Den Burcht: Sluiting cursusjaar [J vensschool Kath. Vormingscentrumj uur nam. Vergaderlokaal Geref Gemeen, (Middelstegracht): Openbare vera] dering S.G.P. Spr dhr. J. W. ArJ resch over „Wat zijn werknemersrefO ten. 8 uur nam. ZATERDAG. Langs de Vliet Zuld-West-Aktis Jeugdvlswedstrijd. 10 uur voorm ZONDAG Oude Rijn 3 Pinkstergem. SprtJ evang. Imbert 3 uur nam. Pieterskerk Afscheid ds L. Kievit uur nam. Rijnlandslyceum (Apolloln. 1) (J meente voor oorspronkelijk Christel dom. afd. Oegstgeest Spr. evangelil N. v. d. Brugge 7.30 uur nam. Stecnschuur 6 Kerk van Jera Christus van de heiligen der laatil dagen 11.30 uur voorm. Wassenaar (Rest. Bijhorst) Drive-ij -dienst 10.30 uur voorm. Zijlsingel 2 Volle evangelie-zend!; Spr.' dhr J. v. d Meer. 10 Ui voorm. MAANDAG Kantine Stokkermans Zuid-Weet All tief Klaverjassen 7.30 uur nm. WOENSDAG Technische School (Haagweg) Dlpid ma-uitreiking 3.30 uur nam. Stadsgehoorzaal (koffiekamer) Diploma-uitreiking BedrijfstechniscM school 3 uur nam. Voorschoten (Gemeente-kwekerJ Contactavond Kon. Ned. Mij. tt» Tuinbouw en Plantkunde 7.30 uur af middag. Moussorgskystraat gymnastlekaïj Zuid-West Aktief Conditietraining!*1 nam. Stadhuis (trouwkamer). Spreekmj sociale raadsvrouw 4-6 uur nam. LEIDSL BIOSCOPEN elkia Hoe? Twaalf jaar later, toen Kempner voor zyn werkzaamheden by de pro cessen in Neurenberg ook Hermann Göring aan een verhoor onderwierp, stelde hy Göring dezelfde waag: „Hoe wist u dat de communisten de brand hadden aangestoken?". ,Dat zei de Füherer" was het antwoord van Göring, en hy geloofde wat de Fuhrer zei". Kempner trok die nacht van de Ryksdagbrand zyn conc lusies. Kort tevoren had hy byzondere inlichtin gen gehad van het hoofd van de Ge stapo, Rudolf Diels, die hy eens met Juridisch advies uit een moeilyke vrouwenkwestie had gered. Diels had Kempner verteld dat er tussen 18 en 27 februari lysten werden op gemaakt van zogenaamde „verdach te" personen, die onder een of ander voorwendsel gearresteerd zouden worden. Onder hen waren journalis ten, politici, rooms-katholieken, libe ralen, pacifisten. „Ik had er verder niet by stilge staan", zei Kempner, „maar die nacht reailiseerde ik me dat dit het (Van onze correspondent) BARCELONA (GPD) De nieu we, Republikeinse ambassadeur van president Nixon in Madrid, die wei nige dagen geleden zijn geloofsbrie ven overhandigde aan generaal Franco, is zyn ambtsperiode begon nen door een oud, maar daarom niet minder geliefd, stokpaardje van stal te halen. Hij verklaarde dat de regering van president Nixon voor stander was van een intreden van Spanje in de NAVO en liet overdui delijk doorschemeren dat deze poli tiek samenhing met het bezoek dat de nieuwe opperbevelhebber van de NAVO-strydkrachten in Europa, ge neraal Goodpaster, aan Madrid brengt. De kwestie van Spaanse deelne ming aan de NAVO is niets nieuws en is keer op keer ter sprake ge bracht door Republikeinse senato ren in het Congres van Washington. Aangezien Spanje door zyn twee militaire verbintenissen (een by- standsovereenkomst met Amerika en een volledig verdedigingsverdrag met Portugal, beiden NAVO-leden) in de praktyk reeds is ingeschakeld by de Westerse verdediging, wil het niet meer zyn dan een politieke er kenning van een militair feit. Maar juist dit politieke aspect van de kwestie heeft Spanje tot nog toe bui ten de NAVO gehouden, omdat ver scheidene leden van deze organisa tie bezwaren tegen het regime- Franco koesteren. Deze bezwaren zyn natuurlijk, sinds de Griekse staatsgreep, in een twy leiachtig licht komen te staan. Gunstiger Enkele nieuwe ontwikkelingen in de wereldpolitiek maken Spanje» kansen nu ongetwyfeld gunstiger dan voorheen. De nieuwe machtheb bers in Washington, Parys en Lissa bon diagen hiertoe by. Richard Nixon speelde, nu 15 jaren geleden, als vice-president van generaal Elsenhower een belangryke rol in de opstelling van de wederzydse by- standsovereenkomst tussen Wash ington en Madrid, dat men er zo door een achterdeurtje de Westerse verdediging binnenkwam. De verkiezing van Georges Pom pidou zou Frankrijk weer nader tot de NAVO kunnen brengen; reeds on der generaal De Gaulle onderhielden de Spaanse militaü'en nauwe betrek kingen met hun Franse collega's met wie ztf veel gezichtspunten de len. Tenslotte hebben Madrid en Lissa bon juist door een staatsbezoek van een speciale afgezant van generaal Franco aan de nieuwe sterke man van Portugal, prof. Marcelo Caeta- no, waarby het Iberisch verdedi gingsverdrag hoog werd opgehe meld, hun eensgezindheid onder streept. Blik Moskou J De NAVO-belangstelling voor j Spanje is ongetwyfeld groter gewor- den sinds het Kremlin de hamer-en- I sikkel-vlag over de blauwe wateren van de Middellandse Zee laat para deren. Per slot van rekening strekt de blik van Moskou zich niet alleen over de Israëlisch-Arablsche kwes tie, maar over heel Noord-Afrika uit. Spanje is een ideaal brugge- hoofd en hoekbastion aan de Mid dellandse Zee. die de NAVO's zwak ste flank vormt. Of dit alles echter tot spoedige re sultaten zal leiden en men van het bezoek van generaal Goodpaster grote gevolgen moet verwachten, staat nog te bezien. Madrid moet hoognodig zyn strydkrachten moder niseren en heeft verleden jaar by het Pentagon een fiks verlanglyst ingediend ter gelegenheid van de onderhandelingen over de verlenging I van de wederzydse bystandsover- eenkomst. Die onderhandelingen j verliepen echter bepaald niet zoals Madrid had verwacht, want Wash ington vond de kosten veel te hoog, Het is overigens wel interessant op te merken dat de militaü'e bespre kingen van Amerikaanse zyde geleid werden door de tweede man in het Amerikaanse hoofdkwartier van de NAVO. generaal Burchinal. Gisteren is Spanjes minister van Buitenlandse Zaken, Castiella, weer naar Washington vertrokken voor onderhandelingen over de bystands- overeenkomst. De termijn voor de verlenging is eigenlyk reeds verstre ken en Madrid heeft veel belang by een spoedige beëindiging van de kwestie. Het zou beide zyden wei eens gunstig kunnen uitkomen de Spaanse verdedigingseisen te doen opgaan in een wydse bespreking over Spanjes eventuele toetreden in de NAVO. Camera: „Mensen ontmoeten en zachte muziek vult hun hart',, Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15. Zond ook 40 Vrij en zat. nachtvoorst: „De zo»' van Katie Elder", 18 Jr. 23.30 uur. IJdo: „Amigos", 18 Jr. Dag. 2.30, 7.' Zond ook 4.45. Luxor: „Andrea". 18 Jr. Dag. S.30 9.15. Zond ook 4.45. Hex: „Helga en Michael". 18 jr. I 2.30, 7. 9.15. Zond ook 4.45. Vrij, zat nachtvoorst.: „Breng de Bismart tot zinken", 18 jr. Studio: „Thérése en Isabelle", 1 Dag 2.30, 7, 9.15. Zond ook 4.45. Trianon: „De langste dag", 14 Jr. 2 en 8. TENTOONSTELLINGEN Molenmuseum „De Valk" (Dagelijii van lo uur voorm. tot 6 uur nam. Zc:l dag 15 uur nam Maandags geslow Jeugdmuseum (Koppenhlnksteeg Tentoonstelling over de natuur en l tiek uit grootmoederstijd. (uitslultefl zaterd. van 11-17 nm. en na venoï Cronesteinkade 2). De uakenhal. Dag. 106 uur; 15 uur Rijksmuseum van Oudheden penburg 28): Werkd. 10 uur voorm uur nam.: zond. 15 uur nam Ryksmuseun voor olkenkuniL (Steenstraat 1) dag. 105 u.; 'sznH dags 1— 6 uur nam. Ned.-Legermuseum: Geopend rnusj dag tot ei met vrydag 9 uur vooriM t> u. nam. zon. en feestdagen 1-1 uur nam Rijksmuseum voor de geschlediiL der natuurwetenschappen. Dag, 1H uur zone' 14 uur Kunstzaal Heuff (Wassenaar) Jan Tongeren, schilderijen en tekening dagelijks (behalve zondag) 10-17 w dagelijks (behalve zondag) 10-5 uüi juni). Buut 110 (Nieuwe Beestenmarkt lil Joe Frankhuyzen schilderijen enttM ningen dagelijks (behalve maandag a dinsdag) 812 uur nam. (t/m, juni). Heempark Oegstgeesterweg (Kikkjj polder) Flora van eigen bodem, d* van 8 uur voorm. - 5 uur nam.; flj mei t.e.m. oktober op zat. en zond.H uur nam. De Lakenhal Tentoonstelling R«J land Koning, schilderijen en tekent! gen, dag. van 10 uur voorm.-5 uur nil 's Zondags van 1-5 uur nam (t.e.m.1 lull) Avond- en nachtdienst der apotbekKJ Geopend voor spoedeisende gevallöl Centraal Apotheek, Breestr. 74, tfc-j 20552. I Apotheek R. van Breest Smallenbi. te Leiderdorp is de gehele weekf1* opend De Oegstgeestse Apotheek is op R-l dag 22 jun gesloten van 8 uur tflt-j uur. Apotheek Voorschoten is op zonMl 22 juni gesloten van 8 uur tot 22 u-| WEERRAPPORTEN Van hedenmorgen 7 our. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder onbewolkt licht bew. half bew. licht bew. licht bew. licht bew. Luchth. R'dam licht bew Twente licht bew Vlisslngen zwaar bew. Zuid-Limburg onbewolkt Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel F-ankfort Genève Grenoble Helsinki Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürlch zwaar bew. geh. bew. licht bew. geh. bew. regen half bew. licht bew. half bew. half bew. licht bew. regen onbewolkt onbewolkt regen half bew. onbewolkt mist onbewolkt regen half bew. half bew. regen onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt O. S c 3 d 18 '20 8 9 7 20 8 21 8 20 8 16 1° o 18 12 20 6 0 17 12 19 9 0 17 28 23 23 22 15 19 11 i 20 10 16 12 1' 17 6 1 16 6 27 i®,! 24 16 1 21 13 22 19 17 1 26 29 16 25 12 13 25 28 18 20 12 i 24 27 26 13 1 14 8 1

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 2