LAATSTE BARRIERE TEGEN EEN OPDRINGEND COMMUNISME Australië keert Z.O.-Azië niet langer de rug toe Indonesië bezien door Australische ogen Van onze reis- redacteur H. Kolb LEXDSCH DAGBLAD PAGINA 11 pstralië en Nieuw-Gui- 1$; een probleem van de jite orde. Ogenschijnlijk is 20ver nog nietmaar yjks wanneer Australië i oostelijk deel tot zelfr- flligheid gaat verheffen, liat renzen aan een ge- d waar de mondige bevol- sj in overgrote meerder- H een bestaan vol onte- denheid leidt. Een be- bovendien dat wat wel- pt betreft zeer schril zal téken bij de situatie aan indere zijde van de grens, ten gesprekje met de ütralische minister voor territoriale gebieden, C. Barnes, die ook verant- prielijk is voor het beheer Oostelijk Nieuio-Guinea. tee staat het met de melingen die van Irian 11 het Australische deel ttteken? ternes: Dat is geen groot jjeem. De grens loopt iTS door stamgebieden r waarin de mensen al wenlang heen en weer tken. Nu is dat niet meer y&ijk natuurlijk, want het fen internationale grens het valt niet mee om dit <mensen daar duidelijk te len. Jij hebben vluchtelingen M die om politiek asiel men vragen. Velen mo- blijven, als zij tenminste !mn om niet opnieuw aan Sfiefce activiteiten te gaan temen. Een immigratie uitsluitend economische men kunnen wij niet toe- Dan gaan ze terug." t Indonesiërs schijnen dit erscheid tussen politieke economische vluchtelin- liet te maken. Er zijn ijke rapporten over te- gestuurde vluchtelingen, daarna door Indonesië slecht werden behan- mes: „Wij hebben geen gorten van betekenis over later met hen ge it geen gegronde terten." 'Mnt u illegale immigran- onderscheiden van recht se grensbewoners? mes: „Er zijn daar wen, die precies weten er wel en wie er niet ishoren. Het is een zeer bevolkt gebied en dan dat al gauw op." het voor Australië niet teakelijk om teneinde üijkheden voor straks te nijden thans belang- bij te dragen aan de ont- ïeling van Indonesisch Jmes: „In het kader van Colombo-plan doen wij ook." nwat vindt u dan van de ivan vrije keuze? luister Barnes ziet voor- ion verklaringen van an- gezagsdragers dat tralië juist begint te be ta bij Zuid-oost Azië te tn en zegt: „Wij behoren de Westeuropese beschcv- en moeten het Aziati- t gezichtspunt respecte ik geloof dat Indonesië probleem van de vrije 'e op de juiste wijze op- ten later: „Wij vormen voorpost van de westelij- kschaving en zijn zelf een land in ontivikkeling h hebben we in Zuid- Azië verantwoordelijk- aanvaard. Wij moeten tiendschap met de buren En die buren helpen zichzelf een betere ma- oan leven te ontwikke- Het zal voor ons niet ge melijk zijn om Papoea w-Guinea tot ons levens- te werken." ter: Kolonialisme heeft politieke nadruk ge- ïen. Veel landen deden ander de kolonialen heel beter dan thans. De ko- üe tijd heeft er de be ding gebracht. Alleen hebben geprobeerd onze «fr op te dringen aan «en die daar niet klaar .waren." En wat de Rijkheden betreft wan- onze Papoea's onafhan- fe zijn? Zij kunnen die tód krijgen op elk mo- tidat zij die wensen. Vijf geleden heb ik gezegd: .oner twintig jaar. De ®ea's zelf nu: over twin- vijfentwintig jaar. Zij "tën geen gemeenschap, ieenheid." fomtrent die toekomst üan? Tóch het droom- t van een Melanesische Wie, of een tot één land ingesloten Nieuw-Gui- tues: „Wij realiseren iker dat de Papoea's Melanesische afkomst W de Indonesische re- n9Excellentie, beweert Jtiver haar Papoea's S warend, dat zij van In- iische afstamming zijn. 1'i het waarschijnlijk dat ene eiland. waar de Ambtelijk Australië koestert ten opzichte van de ontwikkelingen in Indonesië een door gaans gematigd optimisme. Onafhankelijke politieke onderzoekers daarentegen, veelal te vinden in wetenschapskringen, zijn omtrent de gebeurtenissen in het buurland en de toekomst aldaar, geenszins gematigd, maar somber gestemd. Voor de opvattingen van hun landgenoten in overheidsdienst hebben zij slechts een schouderophalen beschikbaar. De ambtenaren hebben uiteraard in het by zonder oog voor de stabili teit van het Indonesische regime en terwille daarvan laten zij zich om trent de mogelijkheden tot economi sche versterking van hun meest na bije noorden geen illusies ontnemen. De politicologen daarentegen be schouwen voornamelijk de kwaliteit van de Indonesische machthebbers en de wijze waarop vanuit Dja.ica.r- ta wordt gepoogd evenwicht te be waren tussen de centrale regering en haar plaatselijke vertegenwoordigers. Het is echter zonneklaar dat dit Indonesië de laatste barrière zal vor men tegen een eventueel opdringend Chinees communisme. Het vooruit zicht van een rode antagonist op lut- telijke kilometers van de eigen grens benauwt bedde groepen gelijkelijk. Een vooruitgeschoven defensie in de vorm van economische en militaire hulpverlening wordt ook door de bui tenlandspecialisten aan de universi teiten wel aanvaard, maar zij waar schuwen nadrukkelijk voor het ge vaar van misleiding door een over dreven officieel optimisme en beplei ten in doorsnee voor alle zekerheid ook een verruiming van de eigen mi litaire mogelijkheden. Op de urgentielijst Indonesië staat wat Australië be treft, bovenaan op de urgentielijst. Maar de officiële politiek ten aan zien van dat land is een typisch voorbeeld van de behartiging van eigen belang op basis van ontwikke lingshulp, waarbij bewust de ogen worden gesloten voor het veronacht zamen van beginselen, die op andere fronten wel worden verdedigd. Australië denkt er dan ook niet aan zich in te laten met de wij ze waarop Indonesië de bevolking van Westelijk Nieuw-Guinea een be slissing over zjjn toekomst afdwingt. De grove aanslag, die daar op aller lei principiële menselijke rechten wordt gepleegd, is ten opzichte van de grotere doelen der Australische politiek, van ondergeschikte beteke nis. Hetzelfde geldt voor de gebeurte nissen in Indonesië zelf. Massamoor den op communistische gevangenen kunnen voorkomen, maar zij zijn minder belangrijk dan de verzwak king van het Soeharto-regime door een duidelijke veroordeling van de wandaden. Zodoende demonstreert de re gering in Canberra voortdurend haar vertrouwen in de regering-Soeharto; daarom is zij steeds opnieuw de eer ste om te verklaren dat het ook voor de komende jaren bereid is aan tech nische en economische hulpprogram ma's een substantiële bijdrage te le veren. Andere landen, die Indonesië helpen, vinden daarin een argument voor het handhaven en verhogen van hun eigen steun. En gegeven de po litieke situatie in Zuidoost-Azië is dat voor Australië een feit van im portantie: elke cent ontwikkelings hulp voor Indonesië in welke vorm dan ook verstrekt, vormt een nieuwe zandzak in de dijk tussen Australië en het communisme, maar die het niet zelf kan bekostigen. Denken en doen Een hoogleraar aan de universiteit van Canberra zei nog: „Maar er is een groot verschil tussen hetgeen de Australische bevolking denkt en wat de regeling doet of nalaat. Wij heb ben Zuidoost-Azië welbewust geko zen als het gebied waarin wij poli tiek betrokken willen zijn we heb ben tenslotte moeten toegeven dat we er wonen. Zodoende studeren hier momenteel 12.000 Aziaten. Zoiets zou voorheen onmogelijk zijn geweest. Wat wy aan ons levensgebied wil len geven, is economische bijstand, militaire training, militair advies en militaire uitrusting. Het dilemma is echter: hoeveel hulp is redelijk, hoe ver moeten wij gaan in de weten schap dat terzijde van ons een on stabiel Indonesië ligt. Welnoi wij doen niets voordat Amerika heeft beslist. In Australië zitten we dringend verlegen om heroriëntering op dat feit. want noch de snelheid, noch de omvang van het terugtrekken der Amerikanen uit Zuidoost-Azië is te voorspellen. Gortons politiek van mi litaire aanwezigheid heeft een zeer duidelijke reden: zonder deze militai re manifestatie zou onze politieke in vloed minimaal blijven. E n van de vraagstukken waar mee wij te kampen hebben en waar van de betekenis nogal eens wordt onderschat, is het onmiskenbare feit dat politiek voor onze briljante jon geren geen aantrekkingskracht bezit. Het zijn de oude mannen, die hiel de dienst uitmaken en dit moet. wel leiden tot een nog wijdere kloof tus sen regering en publieke opinie". Betere kansen Eén der hoogstgeplaatste ambte naren van Buitenlandse Zaken zei: „We zoeken nog steeds onze weg. Vooral ten aanzien van Indonesië zijn we ons beter bewust geworden van de plaats, die wij in Zuidoost- Azië moeten innemen. De Indo nesiërs zien ons niet als een grote macht, wij zijn geen imperialisten en.we kunnen niet weglopen. An derzijds irriteert het de Indonesiërs dat wij met slechts 12.5 miljoen men sen zoveel kunnen doen, waaraan zij niet toekomen. Wat wij proberen te bewerkstelligen, is een band van ver trouwen. En daarbij hebben wij be tere kansen dan de Europese landen of Amerika, die zioh wèl kunnen terugtrekken wanneer hun inspan ningen niet voldoende rendement op leveren. Onze handelscijfers laten zien dat wij ons meer en meer tot Azië wenden. Europa en de VS drijven van ons weg. Om al deze redenen zün wij bereid meer geld in Indone sië te investeren, maar je staat wel eens te kijken als je ziet in welke geweldige Mercedessen de Indo nesiërs hier rondrijden op weg naar een ministerie waar zij voor meer bijstand gaan aankloppen. Als Australiërs kunnen wij niet anders dan blijven aannemen dat het geen weggegooid geld is en er zijn gelukkig steeds meer mensen bereid hun geld in Indonesië te gaan gebruiken. Een van de barrières, die daartoe moeten worden geslecht, is het gebrek aan ervaring van onze ondernemers by het investeren bui ten het eigen land. Indonesië heeft wat vreemde hulp betreft maar een bepaald absorptie vermogen. Het zou waanzin zijn om er ongelimiteerd geld in te pompen. Nu al zijn enkele miljoenen die voor hulpprojecten beschikbaar waren niet eens aangesproken. Dat geld gaat in de budgettering voor volgend jaar verloren. Hoe moeten we dan een nog uitgebreider hulpprogram ma verdedigen zoals de Indonesiërs weieens vragen?" Een defensie-specialist verklaarde: „Er is geen bevredigend plan voor Zuidoost-Azië: het is een onover- Kaartje van Australië en zijn noordelijk nabuurland Indonesië. zichtelyk conglomeraat van econo mieën. grenzen en politieke onenig heid. Na Vietnam zal dat probleem wel duidelijk worden. Dat wy troe pen buiten onze eigen grenzen sta tioneren, is een teken van bereid heid om onze rol in dit gebied ook metterdaad te verdedigen Een politicus: „In onze politiek schuilt te veel bluf. Wat de regering doet, wordt by ons wel eens schert send genoemd „het Koala-beleid". U weet wel de koala, dat is een vrien delijk, komiek, vertederend beestje, dat geen mens kwaad doet. zelfs de slechtste niet". Op een landkaart in het Austra- tnëten zijn uiteraard gaarne bereid lische ministerie van Buitenland se Zaken is de aanduiding „het verre oosten" bedachtzaam door gestreept en vervangen door „het nabije noorden". En daarmee is de actuele politieke positie van dit onderbevolkte, doch snel ont wikkeld werelddeel wel zo onge veer geschetst. Doelbewust heeft het zich losge- Brug in Sydney. grens dwars door stammen heen loopt, Papoea's van zo wel Melanesische als Indone sische afstamming rond lo pen? Barnes: „O. nou ja. daar kan ik me niet over uitspre ken." Zoals gezegd: leven in vriendschap met de buren, dat betekent zwijgen op de geschikte momenten en voortdurend wijzen op de tal rijke miljoenen dollars die aan ontwikkelingshulp wor den besteed. Het betekent vluchtelingen terugsturen naar een uiterst ongewisse toekomst, het betekent niet loeten dat er talloze lege dor pen zijn aan de Indonesische zijde van de grens. Al ten tijde van het Nieuw- Guinea-conflict heeft Austra lië gekozen voor de Indone sische visie en het draagt daarvan nu de consequentie. In stilzwijgen, in optimisme, in onwaarachtigheid. Het zijn de treurige bijverschijn selen van het torsen der poli tieke verantwoordelijkheden. tot een enthousiaste reactie, doch een uitermate hooggeplaatste be roepsambtenaar van het ministerie van Buitenlandse Zaken dacht er al anders over. „Wat Gorton zegt", meende hij, „is de zegepraal van hoop over ervaring". En de burgerij? Zoals gezegd, haar interesse spitst zich vooral toe op het plaatselijke, zo men wil het re gionaal, zo men nog meer wil het nationaal gebeuren. Als een Austra liër zoiets als nationale trost wenst te demonstreren, dan is voorlopig de maakt uit zyn functie als voorpost houdlng tegenover het nabye bui van een westelijke Britse beschaving. tenland nog een ontoereikende sti- om een plaats te aanvaarden als muiering vooruitstrevend deelhebber aan het geen zich in het omvangrijke gebied j tussen Nieuw Zeeland en het vaste- l tl £>L?£> land van Zuidoost-Azië afspeelt. 1 Australië moet aan die status nog wat wennen: zijn bevolking, noch zijn politiek hebben zich op slag kun nen bevrijden van het nogal beperk te rondkijken binnen de eigen gren zen. Deelhebber aan de ontwikke ling in en van Zuidoost-Azië of niet -Australië kan zich met de beste wil van de wereld niet ontdoen van zijn in dankbaarheid aanvaard westelijk erfdeel. Want daaruit immers is in eerste aanleg zijn huidige statuur bekostigd als welvarende, technolo gisch geavanceerde en wat arro- Academische examens Aan de Leidse Universiteit slaag den voor de volgende examens: kan didaats klassieke taal- en letterkun de de heren R. S. Brink (Velsen) en G. H. J. M. Draisma (Den Haag); doctoraal wijsbegeerte de heer H. J. J. M. Slangen (Linne L); kandi daats Duitse taal- en letterkunde de heer J. van Weeren (Den Haag); kandidaats sociologie mej. C. J. A. Blok (Voorschoten), mej. L. M. v. d Velde (Zierikzee), de heren R. C. Janssen (Enschede), R. A. W. Roe- lands (Den Haagt, mevr. J. v. Veen- Muller (Leiden), de heer M. W. H. M. Peeters (Loosduinen), mej. E. van Zuiden (Den Haag), mej. R. J. Zwanenburg (Valkenburg», W. Th. L. v. Wetten (Hazerswoude), F. Le- ijnse (Rotterdam», mej. L. Colljn (Den Haag». Niettemin: Australië is een poli tieke factor van belang in Zuidoost- Azië. al heeft het lang geduurd voor dat de ontwikkelingen binnen het Britse Gemenebest ruimte gingen bieden voor een eigen Australi sche diplomatie. Het heeft ook lang geduurd aleer Australië zich met enig bewustzijn ging afvragen of zyn be trekkelijk isolement aan de rand van één der politieke stormachtigste ge bieden der aarde wel verstandig was. Indonesië immers ligt pal ten gante hoofdrolspeler op een toneel noorden. En een communistisch In- waar het merendeel der medebewo- donesië zou Australië rechtstreeks ners slechts bijrollen kan vervullen, confronteren met alle problemen, die Onder toezicht van een reeks finan- een gemeenschappelijke grens met iceel krachtige, politieke belangheb- j een communistisch regime nu een benden, die voor iedereen duidelijk maal noodzakelijkerwy"s veroorzaakt, zichtbaar, tussen de coulissen op het I Australië, aangesloten bij de be- applaus staan te wachten. j langrykste militaire bondgenoot- Australiërs zijn in doorsnee niet schappen die op Zuidoost-Azië be- van betekenis, doch als draad aan de trekker van een veel groter pistool heeft hun legering in een bedreigd gebied wel degelijk zin. Intussen vragen in Australië velen zich af of het niet noodzakelijk wa re geweest allereerst klare toezeggin gen te verwerven van de VS voor het geval zich een gewapend con flict mocht voordoen. Nu de Ameri kanen het zenith van hun militaire bemoeienissen in Zuidoost-Azië ge passeerd schijnen, zijn duidelijke af spraken op dit punt voor Australië van het grootste belang. Weliswaar hebben de Britten trouwhartig beloofd dat zij ook na 1971 zonodig ijlings te hulp zullen snellen, doch geen Australische poli ticus is bereid daarin een serieuze garantie te zien. Niet alleen omdat daartoe nogal wat praktische vraag stukken zouden moeten worden opge lost. maar ook omdat zij de belofte van Groot-Brittannië wat Zuidoost- Azië betreft doodgewoon niet ver trouwen. Bij een bezoek van premier Gor ton aan president Nixon zal als be langrijkste punt op het programma staan het maken van een duidelijke afspraak over de mate waarin Ame rika eventueel genegen is zyn mili tair potentieel ter ondersteuning van Australië's onontkoombare verplich tingen in te zetten. En president Ni xon zal zonder enige twijfel probe ren om met handdrukken, schouder kloppen en een bemoedigende grijns daaromtrent zo min mogelijk te zeggen. Een nieuwe binding in Zuidoost-Azië zou immers bijzonder slecht passen bij zijn poging om zich uit de Vietnamese valstrik los te ma- ken. j Door de nood gedwongen moet I Australië een krachtige politiek voe ren binnen de ruimte waarin het moet bestaan. Een politiek die niet kan of mag steunen op het betrek kelijk zwakke leger van 43.500 man. Maar die erop gericht is via uitge breide hulpverleningsprogramma's erkenning te verkrijgen als politieke factor. En dit is niet eens zo'n een voudige taak nu Japan begon nen lijkt aan verheffing van zijn po litieke invloed tot het niveau waarop het inmiddels zijn economische repu tatie reeds heeft gevestigd. Eervol ontslag is verleend aan de officier der rijkspolitie 2de klasse de heer F. J. Laméris, ingedeeld bij de staf van het district Leiden van het korps Rijkspolitie. Voor de tijd van vier jaar is be noemd tot lid van de Omroepraaü prof. dr. ir. J. L. Bordewijk in Leiden. buitengewoon geïnteresseerd in bui tenlandse politiek. Zy houden zich vooralsnog liever bezig met de be trekkelijk kort geleden ontdekte mo gelijkheden van het eigen land. waar kostbare delfstoffen perspectie ven onthulden die een voorname lijk agrarisch bestaan voorheen niet leek te bieden. Zij zijn meer geneigd om geld binnenslands te besteden, dan het uit te geven aan buitenland se hulp in velerlei vormen. Zij kun nen hun behoefte aan tastbare voor uitgang doorgaans zeer wel bevredi- trekking hebben, is zich in de laat ste jaren van dat alles zeer bewust geworden. Het heeft troepen in Viet nam. kleine militaire nederzettingen in Maleisië en Singapore, een uitge breid hulp-programma, het doet al les om met het huidige Indonesische regime op goede voet te blijven Het vertrek van de Britse strijd krachten uit Zuidoost-Azië in 1971 heeft Australië gedwongen om zelf als een soort schildwacht post te vat ten op de slanke landtong, waar Ma leisië en Singapore ondanks heftige gen aan de massieve ontwikkeling tegenstellingen toch hun lotsverbon- van huin schaarse grote steden, waar i denheid niet kunnen ontlopen, de restanten van een provincialer Australië, dat altijd verklaarde tydperk in snel tempo door moderne 1 slechts met een belangrijke bondge- hoogbouw vol allure onder de voet noot aan zijn zyde in conflict te wil- worden gelopen. len party kiezen, heeft na lang aar- Het politieke scheuren, waarover zelen het risico aanvaard dat zyn sol de gemiddelde Australiër zich kan daten daar de voorlopig nog betrek- opwinden, speelt zich af tussen de I kelyk eenzame taak vervullen van zes deelstaten van zijn politieke ge- j de compromitterende aanwezige. Als meenschap en wanneer premier militaire eenheid zijn zy nauweiyks John Grey Gorton zijn Australië dan ook over een tiental jaren de leiden de plaats voorspelt in Zuid-oost Azië op het gebied van technologie en produktie komt dat nog maar moei lijk over. De zakenlieden en indus Aan een der zonnige Austra lische stranden, waarvan de Au straliërs hopen, dat ze nimmer 'nor een communistische vloed golf overspoeld worden.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11