NIXON WIL 100.000 MAN rERUG- ROEPEN Koningin moet ook belasting gaan betalen 0LGA Veringa stuurt 2 nota s aan lvamer Uw matros Israël bestookt Jordanië Amerika wil verder gaan als Hanoi voorbeeld volgt Wenk ula Utrecht oor 24 uur iscussieplaats Temperatuur blijft gelijk i tl ikJGhb? p Claus mnee op haringvangst Willi Als represaille Belasting Onderwijs Commissie-Simons JAMIN Externe democratisering onderwijs Experimenteer-artikel O TT" Russische generaal onder tragische omstandigheden omgekomen Bonn ondertekent (Sue „kernstop** niet vóór september Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 19 JUNI 1969 No. 32817 LEIDSCH DAGBLAD puecteur: E. A. E. van Dishoeck «oofdredacteurDrs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent) WASHINGTON (GPD) President Nixon zou volgens in- irmatie uit zijn naaste omgeving van plan zijn voor het einde in dit jaar ongeveer honderdduizend man uit Vietnam terug i trekken. In augustus zou een tweede contingent van 25.000 ctn worden teruggeroepen en daarna zouden in oktober nog ens vijftigduizend soldaten volgen, wanneer althans ook Hanoi tn begin heeft gemaakt met het terugtrekken van Noord- ietnamese troepen. In de komende drie jaar zou Nixon in totaal 350.000 man uit ietnam willen terugtrekken. demeter van de mate, waarin Nixon erin geslaagd is liet vertrouwen van de bevolking te winnen-. Inmiddels heeft de voormalige mi nister van Defensie, Clifford Clark, voorgesteld alle 520.000 Amerikaan se manschappen voor het einde van het volgend jaar terug te trekken. Clark oppert dit plan in een artikel in het driemaandelijkse tijdschrift „Foreign Affairs". Hij zegt daarin dat de Zuidvietnamese regering van mening is dat hoe langer de oorlog duurt met Amerikaanse hulp, hoe stabieler haar positie zou worden. Hij vat zijn voorstellen samen in vier punten: Terugtrekking van 100.000 man voor het einde van dit jaar; Tegelijkertijd moet bekend wor den gemaakt dat alle troepen tegen het einde var; 1970 uit Vietnam zul len zijn teruggetrokken; De commandanten van Ameri kaanse eenheden moeten opdracht krijgen hun' gevechtsacties te sta ken; Terwijl Amerikaanse troepen wor den teruggetrokken moet het Zuid vietnamese leger in toenemende ma te worden voorzien van' Amerikaan se materiële bijstand. Het spreekt vanzelf, dat deze be- aten een duidelijke wenk aan Ha-| i zijn om nu ook eens iets te on er;, waarna Washington danj i de ingeslagen weg zou willen in. Anderzijds speelt ook del nnenlandse politiek vermoedelijk i rol: in 1970 worden de tussen- verkiezingen voor Congres en at gehouden. Wanneer de oor- j in Vietnam teger: die tijd geen ihtbare vermindering vertoont, a dit nadelig kunnen zijn voor de publikeinse kandidaten. Het gaat r in elk geval om de eerste waar- (FRECHT/AMSTERDAM (GPD) De Rijksuniversiteit in Utrecht is macht om half een ingericht als manent discussiecentrum voor geledingen van de universiteit arende 24 uur. De secretaris van universiteit dr. H. A. Schamhardt, ft hiervoor op verzoek van de Studenten Faculteit (USF) Hemming verleend. Een voorstel de universiteitsgebouwen in U- tht te bezetten werd verworpen. Utrechtse studenten kwamen irankelijk bijeen in het Academie- ouw maar weken later in ver- Hi meit ruimtegebrek uit naar Ti- Ongeveer 75 studenten hebben gis- middag op initiatief van de SRVU gangen van het provisorium, administratief en beherend cen- II van de Vrije Universiteit be- Ze stelden de directeur en cura- W een ultimatum dat vanmiddag drie afliep. lanneer de eisen niet zouden wor- ingewilligd volgt een hardere ac- faaronder bezetting van het uni- iteitsgebouw, zo kondigden de ®ten aan. Vandaag reisde een tal studenten naar Assen om 1 eisen naar voren te brengen op algemene vergadering van de ttniging voor Wetenschappelijk ■wys op gereformeerde grond- Er ontsond groot tumult, waar de voorzitter werd gedwongen fitting te schorsen. (zie ook pag. 7) Bilt verwacht van heden tot avond: vanavond nog enkele n. Morgen overdag zonnige pe en op de meeste plaatsen stelijke wind. Ongeveer de- i temperaturen als vandaag. 8TRANDVERW ACHTING ^°rgen goed strandweer met zon «n matige westenwind. Tempe- aan het strand achttien tot aüg graden. Temperatuur van 'water zestien graden. De voor aten zijn: na tijdelijke verbete- zaterdag wellicht weer een re- pontje van een storing die ons mvia Engeland kan bereiken. (opgemaakt te 12.40) 20 JUNI fop: 4.19 uur; onder: 21.03 uur. 0 op: 9.35 uur: onder: 0.01 uu. Water te -Katwijk te 6.25 en uur, laagwater te 2.16 en 14.32 ■rimmer bestaat uit 24 pagina a Prins Claus heeft deze iceek een tocht naar zee gemaakt aan boord van de treiler SCH 110. Tijdens deze vaartocht liet de Prins zich uitvoerig voorlichten over de haringvangst. Af en toe zocht hij gedurende de gemoedelijke gesprekken aan dek steun bij een hangende haak. TEL AVIV (Reuter. AFP) Bij Israëlische luchtaanvallen op mili taire doelen in Jordanië zijn gisteren vier doden en zeven gewonden geval len. Vijf uur lang bestookten Israëli sche vliegtuigen, in twee golven zon der tegenstand van de Jordaanse luchtmacht, het zuidelijke deel van het Jordaan-dal. Een actie als deze Is de laatste weken niet voorgeko men. De aanval volgde na herhaalde Is raëlische waarschuwingen aan Jor danië dat tot represailles zou worden overgegaan als de aanvallen en be schietingen vanaf Jordaans grondge bied voort bleven duren. Dinsdag be stookte een Arabische geschutsbatte- ry by de Dode Zee een groep toe risten. een Amerikaanse toeriste werd gedood. Volgens guerrilla-orga nisaties in Amman heeft het Arabi sche luchtafweergeschut een Is raëlisch toestel naar beneden ge haald. Jordaanse woordvoerders spraken van een zeker aantal slacht offers aan Israëlische zijde. In Tel Aviv is toegegeven dat bij de aanval gebruik is gemaakt van napalmbom men. Gisteravond hebben Arabische geschutsstellingen de beschieting van door Israël bezet gebied hervat. Aan het Suezkanaal zyn gisteren Arabische burgers uitgewisseld. Een enzestig Egyptenaren werden over het kanaal gezet en tweehonderd Pa- lestynen keerden terug naar de Ga- za-strook. Israëlische kranten meldden dat het Russische antwoord op de Ameri kaanse voorstellen tijdens het ge sprek van de grote vier over het Midden-Oosten „negatief" is. Naar in Washington verluidt komen de Rassen binnenkort met eigen voor stellen. Een genuanceerd discussiestuk Dat is de eerste indruk over het advies van de commissie» j Simons, gewijd aan mogelijke be lasting van het inkomen van hef Koninklijk Huis. Voor het eerst I wordt in dit stuk vorm gegeven aan gedachten die leven dat de belastingvrijdom voor het Ko ninklijk Huis uit de tijd gaat ra ken. We betalen allemaal belas ting en de historisch gegroeide belastingvrijdom van de vorst vindt geen wortels meer in onze tijd- Zij stamt uit eeuwen toen de vorst voor de onderdanen nog de goddelijk geïnspireerde figuur was, te hoog om te kunnen on derwerpen aan een belasting plicht. De commisie-Simons adviseert om de belastingvrijdom te laten vervallen voor het privé-inkomen en -het privé-vermogen van het» Koninklijk Huis. Anderzijds acht» de commissie het niet zinvol om belastingen te heffen over de I jaarlijkse uitkering, die het Ko- I ninklijk Huis uit de nationale I schatkist ontvangt. Men neemt» dan. volgens de commissie, met I de ene hand wat men met de j andere hand geeft. Het is een re- j denering die nog wel aanleiding zal geven tot discussies in het parlement. Er zullen nog wel meer omstreden punten zijn, zo als bijvoorbeeld de vraag over de aftrekbaarheid van de financiële steun aan leden van het Konink lijk Huis. Maar daar gaat het nu niet om. Men mag in de eerste plaats de commissie dankbaar zijn voor de uitvoerigheid, waarmee zij haar overwegingen op papier heeft ge zet. Een dag van discussiestukken. Want behalve de nota van de commissie-Simons is er ook een stuk over democratisering van het onderwijs van minister Veringa en zijn staatssecretaris Grosheide. Het is geen nota die uitblinkt door duidelijk gerichte projecten. Veelal worden er open deuren ingetrapt. We krijgen enigszins de indruk, dat deze nota versneld tot uit gave is gekomen door de gebeur tenissen rond de universiteiten. Daarom zou deze nota wel eens het doel voorbij kunnen schieten en uitsluitend aanleiding geven tot oeverloze debatten in het par lement, die door de gebeurtenis sen dreigen te worden achter haald. En daaraan heeft niemand behoefte. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De 09111- missie-Simons, anderhalf jaar ge leden ingesteld om de regering te adviseren over de vraag of de belastingvrijdom voor de Konin gin en de leden van het Konink lijk Huis moet worden gehand haafd, meent dat dit privilege gedeeltelijk kan worden opgehe ven. De commissie wil de vrijdom sleehls handhaven voor het inkomen uit de schatkist, waarop de Koningin, Prin ses Beatrix en de prinsen Bernhard en Claus grondwettelijk recht heb ben, maar afschaffen voor het pri vé-inkomen en het privé-vermogen, voor zover dat niet wordt aangewend om functionele kosten te bestrijden. Om te voorkomen dat er procedu rele en administratieve moeilijkhe den ontstaan voortvloeiende uit het feit. dat men als elke belastingbeta ler aangifte moet doen en verweer moet kunnen voeren tegen de opge legde aanslagen, adviseert de com missie de belastingheffing bij de wet te regelen. De commissie, bestaande uit de „wijze" mannen" prof. mr. D. Si mons, prof. mr. J. van der Hoeven en drs. J. W. de Pous. stelt daarby wel de voorwaarde dat er een finan ciële regeling komt. waaruil de Ko ningin zonder moeite haar functio nele uitgaven kan bestrijden en die haar een inkomen verschaft welke met haar functie en positie in over eenstemming is. Voorkomen moet worden, aldus de drie wijze mannen, dat de vorstin, zoals de laatste jaren is geschiedt, privé-inkomsten moet aanwenden om de monarchale taak te kunnen vervullen, of zelfs haar vermogen, dat volgens de commissie overigens niet van grote hoogte is, moet aan spreken. De wijze mannen willen een zoda nige regeling, dat de uitkeringen uit de schatkist jaarlijks kunnen wor den aangepast. Zij adviseren de uit keringen te koppelen aan de loon- en prys-indexcijfers. die ook op de ver goedden van de Kamerleden wor den toegepast. Behalve Koningin Juliana zijn ook Prinses Beatrix. Prins Bernhard en Prins Claus op het ogenblik grond wettelijk vrijgesteld van de betaling van inkomstenbelasting, vermogens belasting, successie- en schenkings rechten en motorrijtuigenbelasting. De commissie meent dat de vrijdom op het grondwettelijk inkomen (zij spreekt liever over uitkeringen) in de Grondwet moet worden gehand haafd. Voor de belastingheffing op het pri vé-inkomen en het privé-vermogen acht zij een aparte wettelijke rege ling gewenst. Er is namelyk reden een deel van de inkomsten uit ver mogen vrij te stellen voor zover dat wordt aangewend voor functionele uitgaven van incidenteel karakter die niet zyn voorzien. (Zie verder pagina 7) ADVERTENTIE Koop 'm en win fl. 1.000.- ADVERTENTIE morgen roomboterkoekjes 250 gram van 109 voor 95 niet te geloven voor die prijst MOSKOU (Reuter) Het blad van het Russische ministerie van Defensie, „Rode Ster", meldt dat ge neraal Terenti Iwanow „bij de uit oefening van zijn dienst" een tragi sche dood heeft gevonden. Verdere bijzonderheden worden niet gegeven. Generaal Iwanow is de zevende van een aantal Russische generaals die de laatste twee maanden zyn overleden, van wie gezegd wordt, dat hij tijdens actieve dienst is overle den. Van de vorige zes word gemeld dat zy een tragische dood hadden ge vonden, dat drie na een ziekte wa ren overleden en een door niet nader aangeduide oorzaak. Van de gepen sioneerde generaals werd ziekte als doodsoorzaak opgegeven. DEN HAAG (GPD) Minister Veringa (Onderwijs) zal binnen en- I kele dagen een nota aan de Tweede j Kamer overleggen met globale uit gangspunten voor een experimen teer-artikel in de Wet op het weten schappelijk onderwys. Het experi menteer-artikel zelf zal hij dit na jaar by de Tweede Kamer indienen. De bewindsman deelde dit gisteren mee in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van een wetsontwerp dat tot doel heeft de academische ziekenhuizen en openbare universi teiten eigen rechtspersoonlijkheid te geven. De kwestie van het experi menteer-artikel werd actueel tijdens de laatste twee kamerdebatten over de studentenbezettingen in Tilburg en Amsterdam. Een dergelijk artikel zal het mo gelijk maken de bestaande bestuurs structuur van de universiteiten en hogescholen te doorbreken. De me dedeling valt slechts te rijmen met zijn uitlatingen tydens de onlangs gehouden kamerdiscussie. Hy zei toen dat hy zelf geen stappen zou ondernemen, maar y voorstellen zou afwachten die hem uit de kring van het wetenschappelijk onderwijs zou den worden gedaan. Vandaag publiceerde de minister van Onderwijs ook de nota „Demo cratisering van het onderwijs, een bijdrage aan de discussie over dit onderwerp. Minister Veringa en •staatssecretaris Grosheide schetsten die toekomst als volgt: „Gevolgen van een succesvolle democratisering van het onderwijs zullen zijn: op de ar beidsmarkt op den duur een steeds lager aanbod van jongeren, van la- I gere gekwalificeerde arbeidskrach- i ten. een zeer belangrijke groei van het tertair onderwijs en een daar mee gepaard gaand groeiend aanbod van hooggekwalificeerde arbeids krachten op tertiair niveau op een wat latere leeftyd". De bewindslieden menen dat door- 1 voering van extreme onderwijsdemo- Minister Veringa cratisering (het stimuleren van zo volledig mogelijke ontplooiing van potentiële begaafdheid) een belang rijke voorwaarde kam zijn voor een goede ontwikkeling van het algemeen maatschappelijk proces van de in terne democratisering. De studie noemt als belangrijke belemmering voor succesvolle doorstroming naar hogere onderwijsvormen de ongun stige voorbereiding die het kind naar verhouding in de lagere millieus heeft Over de onderwijzer zegt de studie dat hy 'n centrale plaats in het democra tiseringsproces heeft maar dat het de vraag is of al de eisen die daarbij aan hem worden gesteld in de on derwijzersopleiding v oldoende aan de orde komen. „Er is een aanzienlijke reserve aan wezig. Ontplooiing daarvan mag niet langer gebeuren via eenzijdige aanpassing van alleen het kind, ook de school die barrières opwerpt en de kinderen onvoldoende helpt by de aanpassing moet zich aanpassen. BONN DPA) De Westduitse re gering zal het verdrag tegen verde re verspreiding van kernwapens niet meer vóór de parlementsverkiezin gen in september ondertekenen, zo heeft regeringswoordvoerder Diehl gisteren medegedeeld. Diehl zei dat het kabinet de kwestie weer had be sproken en dat daarby opnieuw me ningsverschillen aan de dag waren getreden. De minister van Buiten landse Zaken Brandt <SPD», de gro te voorstander van ondertekening, en de christendemocratische bewinds man voor wetenschappelijk onder zoek. Steltenberg, zullen hun van el- j kaar afwijkende standpunten nog j eens bezien. f| TJit het Leidsch Dagblad van 18 juni 1869: Heden had alhier de jaOrl. I algem. vergadering plaats van de Maatschappij der Nederl. Letterkunde. Tot lid van het bestuur, in de plaats van den aftredenden be stuurder prof. A. Kuenen werd benoemd mr. L. A. J. W. baron Stoet van de Beelc. Uit het bestaande (brietal is hedenavond als leraar bij de Hervormde gemeente al hier beroepen Ds. J. D. B Brouwer te Harderioijk. De verjaardag van H. M de Koningin werd alhier door het uitsteken van vlaggen en het bespelen van het caril lon gevierd.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1