KRITIEK OP KUNST- EN CULTUURBELEID Overvallers maken ruim f120.000 buit Jeanne d'Arc voor 'fabeltjesr echter' Wie zei er ook weer hetzel fdewas? Studenten negeren besluiten Senaat BESLUIT OVER VERANTWOORDING BURGEMEESTERS Mr. Cammelbeeck vraagt kunstnota: In Nijmegen: King Com ...'t enige dat u weggooit, is de verpakking GRENSWISSELKANTOOR BEROOFD HARINGWORM GEVONDEN Wie is er niet happig op? WOENSDAG 18 JUNI 1969 LEID6CH DAGBLAD PAGINA ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Bij de behandeling van de begroting van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft de socialist mr. Cammelbeeck gistermiddag in de Senaat bij mi nister Klompé aangedrongen op een kunstnota. „De vormloos heid en uitzichtloosheid die het ministerie nu worden verweten bij het kunstbeleid, zouden plaats moeten maken voor een ge richt kunstplan met een financiële opzet voor de komende tientallen jaren", aldus mr. Cammelbeeck. De heer Cammelbeeck kwalificeer de het kunst- en cultuurbeleid van minister Klompé als veel te vrijblij vend. Volgens hem moet er veel meer geld beschikbaar komen, vooral ook voor experimenten bij alle mogely- ke kunstuitingen. Als voorbeelden van een schrij nend gebrek aan financiële midde len. haalde de PvdA-senator de Ne derlandse filmindustrie en de indus triële vormgeving in het algemeen aan. Hij vreesde voor de plaatsingsmo gelijkheden voor afgestudeerden van de filmacademie en de academies voor industriële vormgeving, omdat ook het bedrijfsleven verstek laat gaan. NIJMEGEN De senaatsbe sluiten worden genegeerd en de democratiseringsplannen van de universiteit gaan door. Dat be sluit namen gisteravond ruim zeshonderden, studenten, stafle den en personeel van de Nijmeeg se universiteit, die gisteren een protestvergadering belegden op de geruchtmakende senaatsver gadering van maandagavond. Bo vendien werd besloten de aula opnieuw als permanent discussie centrum in te richten. De studenten en stafleden ver klaarden zich solidair met de rector magnificus prof. Van Wijnbergen, die achter de democratisering staat. Overwogen werd een sitdownsta king te houden, terwijl ook enkele stemmen opgingen voor een bezet ting van de universiteit. „Wij laten ons niet provoceren door een meer derheid van de senaat, door pi*of. Duynstee. die op rellen uit is. Aangekondigd werd dat in okto ber de universiteitsraad zal worden samengesteld onmiddellijk nadat de verkiezingen daarvoor zijn gehou den. Een van de stafleden dr. Wei- ma deed tijdens de protestvergade ring het voorstel dat studenten en personeel zich solidair zouden ver klaren met de stelling van prof. Wijnbergen dat er met dit beleid van de senaat niet te werken valt. De president-curator van de Nij meegse universiteit deelde gister avond in de radiorubriek Echo van de KRO mee dat het college van curatoren zich op korte termijn zal beraden over de ontslagaanvrage die de rector magnificus heeft inge diend. Prof. Bon ting zei dat de onderteke naars van de maandagavond inge diende moties niet de bedoeling heb ben gehad om daarmee een motie van wantrouwen tegen de rector ter tafel te brengen. „Wij hebben, zo zei hij, allen het grootste respect voor prof. Van Wijnbergen. De eni ge bedoeling is geweest een duide lijk inzicht te geven van de wensen die er leven \n de senaat ten aan zien van de herstructurering van de universiteit. Utrecht De Utrechtse studentenfaculteiten, waarbij het merendeel van de 14.000 Utrechtse studenten zijn aangeslo ten, hebben gisteravond desge vraagd gereageerd op het besluit van de senatus-contractus van de Rijksuniversiteit in Utrecht om de senaatsvergadering van woensdag avond uit te stellen. In een spoedberaad hebben de stu denten besloten om in plaats van de ze afgelaste senaatsvergadering een grote universiteitsvergadering in het academie-gebouw aan het Domplein te beleggen, waarvoor alle geledin gen van de universiteit, inclusief de leden van de senaat, zyn uitgeno digd. Deze vergadering zal zich volgens 'de USF moeten uitspreken over het te volgen actieplan en een mogelij ke bezetting van universiteitsgebou wen. Tevens zal gesproken worden over die agendapunten welke dooi de USF waren voorgesteld voor de openbare senaatsvergadering. méér in de openbaarheid gaat wer ken. De PSP-er Boetes en de ohris- telijk-historische mr. dr. De Vries vochten de samenstelling van de raad voor de kunst aan. De heer Boetes (SP) was voor stander van wat hij noemde een autonoom cultuurbeleid. Een beleid van, voor en door kunstenaars, los van ambtelijke en commerciële in vloeden zoals nu. De heer Cammel beeck meende daarentegen dat bij zo'n beleid ook andere groepen, de consumenten van kunst bijvoor beeld, moeten worden ingeschakeld. Distributie Mevr. drs. Schouwenaar- Fran sen (VVD) zag wel iets in een soort landelijk distributieapparaat voor kunstwerken. Ze had gehoord dat hier en daar kunstwerken staan op geslagen in pakhuizen. Iedereen zou voortaan schilderijen e.d moeten kunnen lenen en de gelegen heid moeten hebben na verloop van tijd tot aankoop over te gaan. Bij het onderdeel recreatie infor meerden enkele senatoren naar de stand' van zaken bij de aankoop van gronden voor de nationale recreatie parken. Mr. dr. De Vries <CH) wilde weten hoe het staat met het plan- Spaarnwoude, vlakbij Amsterdam. De socialist Broeksz. tevens voor zitter van de VARA, maakte zich zor gen over de invloed van minister Klompé op het omroepbeleid. Vol gens hem stelt de minister de gren zen van de nieuwe omroepwet te I ruim en probeert ze de omroep van I de achterbank te besturen. De heer Broeksz was het niet eens met 's ministers uitlating in een in terview, dat de omroep in Nederland „Een leven als God in Frankrijk heeft". „De omroep is sterk in de greep van de godin van CRM", al dus deze senator. De anti-revolutionair pi-ofVer dam vroeg of de omroepen de mo gelijkheid van beroep hebben, wan neer zij door de minister op het mat je geroepen worden. Zeker niet die mevrouw die vorige week voor de verandering eens gécn King Corn nam. King Corn wordt elke nacht overal in Nederland vers gebakken en j. komt dus dagelijks vers op tafel. King Corn blijft dagen- langer vers. (alleen King Corn kan dat zeggen) Contra-prestatie Mr. Cammelbeeck wees erop, dat één derde van alle Nederlandse kunstenaars in de contra-prestatie zit. „Bij het aanbrengen van kunst werken op openbare gebouwen wor den de kunstenaars, als er tenslotte bezuinigd moet worden, vaak de du pe. Mogelijke opdrachten blijven vaak achterwege", meende hij. De huidige werkwijze van de raad voor de kunst is gistermiddag in de Eerste Kamer van diverse zijden scherp bekritiseerd De anti-re volutionaire prof. Verdam meende, dat het hoog tijd wordt dat de raad (Van onze parlementaire re dactie) i DEN HAAG (GPD) De Twee de Kamer zal vandaag beslissen over de invoering van de verantwoor dingsplicht van de burgemeester en het college van B en W aan de ge meenteraad. Uit de discussies, die gisteren over het door minister Beer- nink (Binnenlandse Zaken) inge diende wetsontwerp, in de Tweede Kamer werden gevoerd bleek dat een meerderheid vóór de invoering van zo'ii verantwoordingsplicht is. Verschillende woordvoerders wa ren van oordeel dat de nieuwe rege ling in de praktijk overigens niet veel zal veranderen, omdat de mee ste burgemeesters inmiddels al ver antwoording aan hun gemeen teraden plegen af te leggen. Het grote meningsverschil in de discussies van gisteren had betrek king op het verschoningsrecht, waarvan de minister van Bin nenlandse Zaken de burgemeesters gebruik wil laten maken als het af leggen van verantwoording en het geven van inlichtingen strijdig kan worden geacht met het algemeen be lang. Voorstander van dit verscho ningsrecht. zoals mei mr. Haars (CHU>. Kolfschoten (KVP), Geert- sema (VVD) en Veerman (AR) ba seerden zich op de overweging, dat ook de Provinciewet en de Grondwet In een soortgelijk verse honingsrecht der Met de landing van de eerste mens op de maan zo vlak voor de- deur heeft de Bank van Tokyo nu spaarpotjes gedistribueerd in de vorm van een maanglobe. Het plastic maanbolletje (8 centime ter diametervertoont alle kra ters en zeeën, inclusief de Zee der Rust, waar de Apollo 11 zal landen, en de tekst „Spaar voor een reis naar de maan". Onrust In Cordoba Gisteravond hebben studenten in de Argentijn se industriestad Cordoba met de po litie gevochten toen de eerste dap van een algemene staking van 3r uur zyn einde naderde. Twee per sonen liepen schotwonden op. Verde zijn 40 personen gearresteerd. kennen voor de commissarissen koningin en de ministers. De tegenstanders o.a. me.i mr Goudsmit (D'66>. drs. v. Thijn PvdA die samen een amendement indien den, waarin het verschoningsrecht uit de wet wordt gencmen en drs. Wiebenga (PSP), noemden het recht een ongemotiveerde beperking en, blijk van wantrouwen tegen de ge- neenteraden. Zowel mej. Goudsmit als drs. Van Thyn noemde de invoering van de verantwoordingsplicht de eerste stap op de weg die ten slotte zal leiden tot het gekozen worden van de bur gemeester. Het onbevredigend afleg gen van verantwoording zal. zo was zijn redenering, niet zonder gevolgen kunnen blijven. Behalve de verantwoordingsplicht moeten er ook sancties op de niet nakoming van die plicht komen: aanvankelijk niet-herbenoeming en later niet-herverkiezing. EINDHOVEN (GPD) - Twee gewapende, waarschijnlijk Ita liaanse, bankovervallers heb ben gistermiddag om even over twee kans gezien om op klaar lichte dag in een drukke sta tionshal een overval te plegen op het daar gelegen grenswis selkantoor en er met ruim f 120.000 vandoor te gaan. De overvallers hadden eerst ge probeerd door op een verbindings deur te kloppen het kantoor van een andere zijde binnen te komen. De kassier, de 41-jarige heer T. de Lan ge had de mannen echter een teken gegeven dat zij zich bij de balie moesten vervoegen. Hij dacht dat het vreemdelingen waren die niet di rect de juiste weg hadden kunnen vinden. Toen de mannen even later achter de balie opdoken hadden zij beiden een pistool in de hand. De kassier en zijn assistent de 25-jarige heer Van Mierlo werden verplicht met hun handen in de lucht tegen de muur te gaan staan, terwijl de bei de vrouwelijke kantoorbedienden de zusjes A. en C. Rooyakkers 20 en 22 jaar oud, het hoofd op hun bureaus moesten leggen. Een dame, de Eindhovense mevr. A. van Stryp werd gedwongen het hoofd op de balie te leggen. De jongste van de twee overval lers sprong over de balie en deed een greep in de geopende kluis. Hij haalde er al het Nederlandse papier geld uit en wilde reeds terugkeren, toen zijn compagnon hem er op at tent maakte dat er ook nog geld was in de openstaande lade van de ba lie en op de balie zelf. Zij verdwenen daarop in een licht groene Citroën ID Onmiddellijk klonken reeds de sirenes van de po litiewagens die via het onmiddellijk in werking gezette alarm waren ge waarschuwd. De mannen in de Ci troën schoten echter weg en wisten aan de achtervolgers te ontkomen. Direct werden de grensposten ge waarschuwd en om ongeveer kwart over drie naderde een lichtgroene Citroën ID de grenspost Reussel. De inzittenden van de Citroën zagen echter de aangetreden versterking en maakten onmiddellijk rechtsom keert en verdwenen in de richting van Lage Mierde. Ondanks een opnieuw ingezette achtervolging slaagden zy er op nieuw in de achtervolgers het spoor bijster te doen worden. Dit is de brandkast waaruit gisteren een bedrag van ruim f120.000 verdween. Een 39-jarige inwoner van Drie- huis-Velsen heeft in 't Antonius zie kenhuis te IJmuiden een darmopera tie moeten ondergaan na het eten van nieuwe haring. De symptomen wezen duidelijk in de richting van de gevreesde haring-nematode. By voortgezet laboratoriumonderzoek heeft men in het verwijderde deel van de darm de haringworm terug- I gevonden. De heer Velsenaar had zyn gezin getrakteerd op nieuwe haring. By een handelaar te IJmuiden kocht hy zeven haringen voor f 10,-. Zijn i vrouw en drie kleine kinderen heb ben er geen hinder van ondervon- den. Naar de herkomst van de haring wordt een onderzoek ingesteld. Het is vrijwel zeker, dat deze haring niet j volgens de voorschriftenis behan- j deld. Bij diepvriezen of zwaar zou- I ten wordt de haringworm absoluut gedood. AMSTERDAM (GPD) - „Dit Met de officier van justitie als oces is een aanfluiting, het de kakelende, aan grootheids- rt thuis op de televisie, waan lijdende juffrouw Ooie- avonds om tien over zeven vaar en de politierechter als Zoef de Haas (ADVERTENTIE) Natuurlijk iedereen: want ze zijn van de Goudse bakkerij Punselie, want ze hebben een nieuwe smaak en samen stelling. want ze bevatten alleen maar roomboter en heerlijke stroop. Boven dien kosten ze maar 99 centjes. En ze zien er zo verleidelijk uit in dat leuke doosje. Koop 's zo'n doosje bij uw bakker of kruidenier, (die zijn er óók dol op). HET WAFELTJE DAT ZO SMAKELIJK. WEGSMIKKELT Met de«e rin, die luid applaus ont- I lokte aan de publieke tribune en i die politierechter mr. A. Oosterbaan woedend met de hamer deed klop pen om de verdachte en het publiek j tot de orde te roepen, besloot de strijdvaardige studente Wytske Mie- dema (23) gistermiddag haar verde diging voor de Amsterdamse politie- I rechter als verdachte nr. 152 in het proces rond de bezetting van het Maagdenhuis. Wytske Miedema heeft vam de eer ste dag van de bezetting van het Maagdenhuis af een voorname rol gespeeld als voorlichtster van de pers, als gloedvol spreekster via radio lrDe vrije als onder handelaarster met burgemeester en rector magnificus, als deelneemster aan talryke discussies, als de spreekbuis van de bezetters op de televisie, en nog dagelijks is haar stem te horen uit de geluidswagen, waarmee de studenten de Amster damse bevolking tot .solidariteit" oproepen. Zij heeft dan ook de bij naam gekregen van ..Jeanne d'Arc". Wytske hoorde gistermiddag een vonnis dat tot dusver is gegeven aan passieve meelopers en zeer jonge studenten van wie nog niet veel ver antwoordelijkheidsgevoel mag wor den verwacht: 200 gulden boete en een week voorwaardelijk, conform de eis van de officier van Justitie. De politierechter blijkt namelijk slechts bij hoge uitzondering van de door het openbaar ministerie gevraagde straffen af te wijken. De officier heeft als algemene ach tergrond voor het requisitoir gezegd dat de universiteit een democrati sche Instelling is. Mej. Miedema acht dit naief, omdat by universitei ten sprake is van grote machtstruc turen. Over het ten laste gelegde over treden van de wet op lokaalvrede breuk zei de strijdlustige studente: „Tijdens de bezetting hebben de au toriteiten met ons onderhandeld. Daaruit blijkt dat ook zy de bezet ting als een politieke zaak zagen. Met ordinaire lokaalvredebreukers gaat men immers niet onderhande len. Het proces verliep gisteren vrij wel volgens schema van gemiddeld 6 minuten per geval, doordat tien tallen studenten die wegens vakan tie of tentamen niet waren versche nen bij" verstek konden worden ver oordeeld. Een interessant geval was dat van de 21-Jarige studente aan de Sociale Academie Yvonne van Leeuwen die een brief overlegde van twee stafdo- i centen van deze academie, waarin stond dat het voor haar en haar me de-studenten in verband met de stu die belangrijk is „participerende ob servatie te plegen op het gebied van social action" om dergelijke gebeur tenissen later in werkgroepverband te analyseren. offiicer van Justitie meende echter dat dit niet betekende dat izy in opdracht van haar docenten naar het Maagdenhuis was gegaan, maar wilde deze bijzondere achter grond wel in de vordering betrekken. Mej. Van Leeuwen wilde dat haar docenten als getuigen zouden wor den gehoord, de politierechter ging er niet op in. Zy vroeg vervolgens een schuldig verklaring zonder straf oplegging. ook dat kon niet. De offi cier van Justitie haf f 50 boete ge ëist en de politierechter veroordeel de haar tot die f 50 boete.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7