roestand in Biafra is kritiek Beperk PvdA-actie tot enkele punten Een op de tien Japanse auto's toont gebreken ©ud eg Mogelijk pas later verhoging van huren \nige redding linn van I Prijs van benzine omlaag leuws I Opgericht 1 maart 1860 lulpvluchten gestaakt Binnenstad Recht GEHEIM RAPPORT DEN UYL: JAMIN Dezelfde temperaturen Praatpalen langs de rijkswegen Steeds meer ziekteverzuim in de bouw WOENSDAG 18 JUNI 1969 No. 32816 EIDSCH yectcur: E A E van Dishoeck [DofdredacteurDrs. J R Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16.50), f4.70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Witte Singel 1. Lelden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 LAGOS/OWERRI (AP, Reuter) Volgens de Deense dominee ollerup van de gezamenlijke I rkelijke hulporganisaties voor P jfra zal binnen veertien dagen foedselsituatie in Biafra weer itiek zijn. Gisteren zijn de jtste hulpvluchten van de ker- |gj lijke organisaties naar Biafra 1 komen te liggen, nadat be nd is geworden dat Nigerië *ÏDWt aan een omvangrijke ra- rinstallatie. waarmee de hulp- ichten gemakkelijk kunnen rden onderschept. )e kerkelijke organisatie verzorg- i ongeveer de helft van het aan- roedselvluchten. De andere helft I het voedsel voor Biafra kwam de luchtbrug van het Interna- »le Rode Kruis. Na vijf juni wer- deze vluchten echter stilgelegd, lat een Zweeds Rode-Kruisvlieg- werd neergeschoten door een [lfeiaan.se straaljager. Het Rode ns heeft vanaf dat moment ge- :ht van de Nigeriaanse regering iigheidsgaranties te krijgen, maar ff niet in geslaagd het wantrou- Lagos te overwinnen. )e enige kans voor de vier mil- Biafranen die op voedselhulp aangewezen lijkt nu een Ameri ca plan dat ook door de Nige- regering met instemming is rangen. Het plan behelst het zen van voedsel naar Biafra per lp. Het schip eeil voormalig Ame- landingsvaartuig de Donna pAcecies. komt binnenkort in de ha- van Lagos aan. waar het vol ge- zal worden met goederen Biafra. Het vaart vervolgens de Crossrivier en enkele zijrivie- naar gebied dat in Biafraanse den is. Tliant iar in Genève verluidt zou dit ffikaanse plan ook het voor laste punt van bespreking zyn eest tussen secretaris-generaal Thant van de Veren. Naties en leidinggevende Rode Kruisfunctiona- rissen. Het plan zou een redelijke kans van slagen hebben. Alhoewel enkele Biafraanse functionarissen maandag al akkoord gingen met de aanvoer van voedsel via een neutra le corridor is het wachten nu nog op de toestemming van het Biafraanse staatshoofd Ojoekwoe. De Biafranen zouden, de laatste tijd belangrijke militaire vorderin gen hebben gemaakt. Zo zouden de afgelopen dagen de olie- en g asvel- den van Owazza in het stroomgebied van de Imo zijn veroverd even ten noorden van Port Harcourt dat nog in Nigeriaanse handen ls. De Zweedse graaf Carl Gustaf von Rosen beschuldigde gisteravond het Rode Kruis ervan Nigeriaanse troe- pen en wapens met rode-kruisvlieg- I tuigen te laten transporteren Von I Rosen kwam in het nieuws doordat hij met een aantal kleine lesvlieg- tuigen het grootste deel van de Ni geriaanse luchtmacht wist te vernie tigen. De belangstelling voor Leidens binnenstad neemt bij de bur gerij duidelijk toe. Dat mag verheugend worden genoemd om dat deze binnenstad het hart van een stad moet vormen, die zo graag een functie als streekcen- trum wil vervullen. Na Leefbaar Leiden en de n.v. Stadsherstel is er nu ook een gro te groep middenstanders en za kenlieden uit dat Leidse centrum, 1 die zich wil inspannen voor de binnenstad. Wat dat betreft heeft het comité Leefbaar Leiden waarschijnlijk het nodige losge maakt met zijn niet aflatend» acties. De ideeën, die de winkeliers naar voren brengen, zijn niet al lemaal nieuw en komen uiteraard nog niet volledig uit de verf. Maar dat is niet zo belangrijk. Belang rijk is wel, dat steeds meer bur gers zich betrokken voelen bij het leven in hun stad. DEN HAAG (ANP) De PvdA-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl, vindt dat de actie van de partij en fractie zich de komende twee jaar zal moeten beper ken tot enkele punten. Daardoor zou de PvdA beter herken baar zijn en doeltreffender werken. Het is de inhoud van een geheime nota die de heer Den Uyl namens de fraetie heeft opgesteld voor de le den van het partijbestuur. De „Ka pitalist", het orgaan van de FJG (Federatie van Jongerengroepen) in de PvdA heeft beslag gelegd op het geheime stuk en een deel afgedrukt in het vandaag versehenen nummer. wriendelijke daad De enige ij in Algerije, het Nationale Be- tagsfront, heeft de aanwezig van een delegatie van de ver in Algerijnse communistische 'ij op de wereldconferentie in iou een „onyriendelijke daad" de Sowjet-Unie genoemd. ADVERTENTIE morgen offie- cognacbonbons 1ÏO gram van 91 voor 85 ttte geloven voor die prijst De punten waarvoor de fractie voorzitter Den Uyl heeft gekozen, zijn: een waardevast aanvullend pen sioen voor iedereen; Bilt verwacht van heden tot ierdagavond wisselende bewol- en plaatselijk enkele buien, tot matige wind tussen zuid- rest. Weinig verandering in tem- Wuur. (Opgemaakt te 12.40 uur) STRANDVERWACHTING °nd de depressiekern boven Ier- i circuleert koele en licht onsta- lucht. Morgen is meer zon en kleine kans op een regenbui. Be zeewind. Temperatuur zeven- 11 a achttien graden. Zeewater W graden. Vooruitzichten: voor- i wisselvallig en iets te koel Mweer maar af en toe wel zon. 19 JUNI ton op 4.19, onder 21.03 uur. Maan UO. onder uur. •oogwater in Katwijk aan Zee 5.49 1812 uur, laagwater 1.42 en 13.56 DOmmei bestaat alt 20 pagina's. HAARLEM (GPD) Er zijn aan wijzingen dat de regerim, bereid is dc voor 1 januari aangekondigde huurverhoging met zes proeent naar later datum te verschuiven. Hoofd bestuurslid Groodt van het Neder lands Katholiek Vakverbond zei vanmorgen „de geruchten daarover niet van waarschijnlijkheid ontbloot" I tc achten. J Uit het vertrouwelijke, aftastende gesprek, dat een werkgevers- en werknemersdelegatie met de rege ringsvertegenwoordiging in restau rant De Beukenhof in Oegstgeest heeft gehau, zou het gewijzigde standpunt van de regering zijn ge bleken. Over de wenselijkheid van een duurtetoeslag, waarop de vakbewe ging al geruime tyd aandringt, zou in dit beraad namens de regering kenbaar zijn gemaakt dat zij niet afwijzend staat tegencver een alge mene toeslag van één procent. De tweede voorzitter van het Ne derlands Verbond van Vakvereni gingen. de heer A. de Boon. zei van morgen het verloop van het beraad j in deze geest te kunnen bevestigen noch te ontkennen Het waren ge heime besprekingen waarbij naar de indruk van de heer De Boon de ver trouwelijkheid is geschonden door het laten uitlekken van gegevens. het opruimen van het overgrote deel van de bestaande krotten in ui terlijk 1985; kleinere klassen bij kleuter- en lager onderwas: het doorbreken van het stelsel van jaarklassen om „zittenblijven" te voorykomen democratisering van de onderne mingen: ontwikkelingssamenwerking De FJG zegt de ..geheime nota" te publiceren „omdat wij voorstan ders zyn van openbaarheid". „Dit is geen zaak van een gezapig stel man darijnen". vindt Jan Nagel. ..maar het gaat ieder partijlid aan. Het is te betreuren dat de leden buiten deze beleidsbeslissingen worden gehou den" De nota van Den Uyl wordt vrij dagavond door het bestuur van de Partij van de Arbeid besproken. Daarna zou een gesprek tussen frac tie en partijbestuur volgen, dat za terdag aanstaande zou worden gehou den. De FJG hoopt dat door deze open baarmaking de discussie in de partij op gang zal komen over de vraag welke strategie er de komende tijd door de PvdA gevolgd zal moeten worden. Bij de formulering van de punten heeft fractievoorzitter Den Uyl niet het oog gehad op het ver kiezingsprogramma voor 1971 zo zegt hij nadrukkelijk namens de fractie. Bij de formulering is wel gekeken naar politieke verlangens die de ko mende twee jaar zowel in het par lement als daarbuiten zowel door de fractie als door de party operationeel gebruikt kunnen worden. Drs. J. M. den Uyl DEN HAAG <ANP> Langs alle helangrijke rijkswegen met intensief verkeer en waarlangs zich weinig bebouwing bevindt zullen z.g. praat palen worden aangebracht waardoor een spoedige melding van een on geval mogelijk wordt. Het land is daartoe in vijftien rayons verdeeld met als middelpunt een centrale post De eerste toestellen zullen waar schijnlijk eind 1970 worden geplaatst De praatpalen zullen op elke twee kilometer aan weerszijde van de weg worden geplaatst. DEN HAAG (GPD) De Neder landse Aannemersbond en Patroons bond voor de Bouwbedrijven in Ne derland is bang. dat de premie voor de ziektewet binnenkort verhoogd zal moeten worden De NAPB baseert deze verwachting op 't steeds toene mende ziektenverzuim. De uitkeringen (in de bouwnij verheid alleen) bedroegen in de eer ste twaalf weken van 1969 ruim 57 miljoen gulden. Over dezelfde perio de van 1967 en 1968 waren de ze uitkeringsbedragen respectievelijk f 29 miljoen en bijna f 46 miljoen. Volgens het officiële orgaan „De Aannemer" corresponderen de dag uitkeringen wel ongeveer met de loonstijgingen. „Geen indicatie voor een alarmerende ontwikkeling vindt de Aannemer. Daarentegen blijkt het aantal ziekmeldingen rigoreus te zijn gestegen Het aantal meldingen steeg in 1968 met 83.5 procent ver geleken met het jaar daarvoor en dit jaar nog eens met 23.6 procent vergeleken met het jaar daarvoor. Het is duidelijk, dat het aantal ziektemeldingen sterk stijgt. „De gezondheid van de werkne mer in de bouwnijverheid gaat niet merkbaar achteruit, maar er is een verminderde belangstelling voor het werk en een geringere discipline", constateerd het blad. Onze jotograaf Jan Hol vast schoot vannacht om on geveer half twee deze spec taculaire foto va?i een boer- derijbrand tn Zoeterwoude. Toen de brandweer vijf minuten na de eerste mel ding arriveerde, bleek dat de hooizolder van het bedrijf aan de Hoge Rijndijk 126 in brand ivas geraakt. De vlammen sloegen reeds over het dak van het woonhuis. Met drie stralen kon men uitbreiding van de brand voorkomen. Nadat de tweede brandspuit was aangekomen had men de brand omstreeks vijf over twee onder de knie. In totaal werden 1200 ba len hooi vernield, terwijl de zolder van de schuur geheel uitbrandde. Ook burgemees ter J A. Detmers kwam pools hoogte nemen. In Bodegraven woedde gis termiddag brand. Daar werd de hooiberg van de heer M- Verburg door het vuur ver woest. De gehele hooioogst 50.000 kg) en een landbouio- machine gingen in vlammen op. Rockefeller weer op reis Gou verneur Nelson Rockefeller van de staat New York is weer naar Zuid- Amerika vertrokken om. in opdracht van president Nixon. besprekingen te voeren en zich een beeld te vormen van de toestand aldaar. Hij is in tussen in Brasilia, de hoofdstad van Brazilië aangekomen Evenals in andere Zuid-Amerikaanse landen zullen zich mogelijk ook in Brazilië, en later ook in Paraquay en Uruquay anti-Amerikaanse demonstraties voordoen naar aanleiding van het bezoek van de gouverneur. ROTTERDAM (ANP) In ver- band met de marktsituatie zullen de oliemaatschappijen mei ingang van woensdag 18 juni de prijzen van su per- en normale benzine over het ge hele land verlagen met één cent per liter. Dit is dinsdag in Rotterdam bekend geworden. Bovendien is de industrie en de handel in aardolieprodukten, in over leg met het ministerie van Economi sche Zaken, overeengekomen met in gang van dezelfde datum de zone- verschillen van autobenzine terug te brengen van 1 cent per liter tot een halve cent pier liter. De nieuwe prijsmaatregelen komen er op neer. dat met ingang van 18 juni de prijzen als volgt zullen wor den verlaagd: zone I één cent per li ter; zone II anderhalve cent per li ter; zone III twee cent per liter. Het Amsterdamse Maagdenhuis proces heeft ook zijn weerslag op de advocatuur. Want op één Amsterdams advocatenkan toor is het door de werkgevers aan jongere advocaten verboden om de verdediging van verdach ten in dit proces op zich te ne men. Als reden geeft men hier voor op, dat men niet in een po litiek proces wenst te worden ge wikkeld. Het kantoor vreest, dat de buitenwereld en dus ook de overige clientèle van het kantoor zou kunnen denken, dat de ad vocaten zich met het politieke denken van de studenten identi ficeren. Of deze beslissing van het Am sterdamse advocatenkantoor ge lukkig is. valt te betwijfelen. De advocatuur is vanouds een be roep dat opkomt voor de rechten van verdachten, tegenover de of ficier van justitie die namens de gemeenschap de verdachte aan klaagt. De persoonlijke overtui gingen van de advocaat doen wei nig ter zake als hij met rechts middelen de officier bestrijdt en zo doende een garantie tracht te geven voor de rechtszekerheid van de verdachte. Wij geloven dat die taak.van de advocaat, die in de eêïste plaats wijst op een eigen verant woordelijkheid én onafhankelijk heid. te allen tijde voorop moet staan. ADVERTENTIE Luidsprekeroorlog In Ment- schau in Saksen is vlak bij de grens met Oost-Duitsland een herdenkings bijeenkomst gehouden ter gelegen heid van de opstand der Oostberlijn- se arbeiders. Kort nadat zij begon, dreunden uit in Oost-Duitsland opge stelde luidsprekers muziek en anti- Westduitse propagandaleuzen. Dit luidsprekeroffensief is ook op ver schillende punten langs de grens met Beieren gevoerd. TOKIO (Reuter) De Japanse regering en de autofabrikanten 1 trachten thans te voorkomen, dat het vertrouwen van de kopers in de groeiende auto-industrie van i Japan ernstig zal verminderen na een officiële verklaring, dat één op de tien auto's in Japan ge breken vertoont. i De overkoepelende organisatie van I de Japanse autoindustrie meldt in 'n 1 rapport aan het ministerie van ver voer dat by 2 456.544 Japanse auto's fabricage- of materiaalfouten zijn geconstateerd. Hiervan zyn 1.298 799 si uks ruwweg 10 procent van de Japanse auto's teruggeroepen voor herstelwerkzaamheden. Tot de auto's I die gebreken vertonen behoren Toyo ta, Nissan en Honda. Om paniek onder de bevolking te voorkomen heeft het ministerie van vervoer meegedeeld, dat het onver antwoordelijk is om ieder ongeluk toe te schrijven aan een fabricage- fout. Het gevaar van de auto's met gebreken is in vele gevallen over dreven Bovendien ook bij acht pro cent van de 100.000 geïmporteerde- wagens zijn gebreken geconstateerd! Men is een landelijke actie begon nen om de auto's die nog gebreken vertonen terug te roepen. Radio- en televisiestations hebben speciale pro gramma's aan dit onderwerp gewijd en commissies van het Japanse par lement stellen een onderzoek in. Volgens het ministene wordt het grootste gedeelte van de gebreken aangetroffen bij het remsysteem. de stuurinrichting en de carburateur. Uit het Leidsch Dagblad van 17 juni 1869 Tot commissaris bij de wereldtentoonstelling van tuinbouw, in Sept. 1869 te Hamburg te houden is o.a. benoemd de heer H. Witte, hortulanus aan 's Rijks Aca demie tuin alhier Uit Hoenderloo wordt ge schreven: Bij duizenden ziet men de rupsen aan de hoo rnen. De rupsen kruipen in zulk een menigte tegen de huizen op. dat nier door vele ruiten letterlijk niet zien kan. 't Is een ware plaag vooi Hoenderloo.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1