Wielerploeg voor „Tour Je France" geen eenheid Rus Boris een groot kampioen Felle Jan Janssen nog boordevol optimisme Stomheid Rik van Looy tot kopman uitgeroepen leii Jansen mar Sparta Beugels in Tour Mario Andretti naar Zandvoort Handje bezeerd. Flinkerd zijn. Mama heeft jodium. Zonder pijn. betadine jodium Roncle van Zwitserland CHRIS CRACK - sportstrip door Dick Bruynesteim f GEMKC, Topscorerspr ijzen uitgereikt WOENSDAG 18 JUNI 1969 PAGINA 11 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD OISTERWIJK (GPD) De vaderlandse ploeg voor de Ron de van Frankrijk, dit keer gerecruteerd uit de Willem 2/Gazel- le'formatie, vormt zo kort voor de start van dat wielerspektakel (28 juni) bepaald nog geen eenheid. Althans, zo mocht worden geconcludeerd, toen het tiental, de Belgen Rik van Looy, Jules van der Flaes en Jos Timmerman en de Nederlanders Evert Dolman, Gees Haast, Henk Nijdam, Harm Ottenbros, Leen Poortvliet, René Pijnen en Rini Wagtmans, zich gisteren pre- jenteerde. „Kijk, Rik zegt nooit, dat die of die op hem moet wachten in geval van moei lij kli eden. Als een van ons beter rijdt, dan mag hij ook „gaan". Maar Van Looy gaat als kopman weg. De aandacht en de diensten zul len in eerste instantie op hem wor den gericht". Waarom, zo mocht men zich af vragen. werd juist de „bejaarde" Van Looy. een middelmatig klim mer. een coureur, die de laatste ja ren op niet veel meer dan zijn naam over de wegen snelt, tot speer punt geslepen. De verklaring laat zich slechts raden. Rik van Looy had eigenlijk niet zo'n trek in de Torn* en zag veel meer heil in het wereldkampioenschap. Van Looy in de Tour is echter dè reclame voor Willem 2 Gazelle Vissers: Ik heb liever één etappezege van Van Looy, dan twee van anderen". Ploegleider Ton Vissers riep Rik Looy (35) tot kopman uit. ..Ne man zullen zich in zijn dienst tëllen. Wij rijden voor een zo hoog logelijke klassering van Rik van ooy in het algemeen klassement", rompt was de rest van de equipe, imet name het even jeugdige als jtalenteerde duo Ririi Wagtmans Bi- Rene Ptfnen (22) met stom- cd geslagen. Rini Wagtmans: „Dat voor het eerst dat ik dat hoor. Eiar geloof maar niet. dat ik twee- jwintig dagen voor een kopman in vijfendertig jaar ga rijden". En ae Pijnen: „In dienst van Van my? Dat gaat bij mij het ene oor pen het andere uit". Kapitein Vissers signaleerde al el de onrust onder zijn niet inge- :ite soldaten en werkte vlot aan b wat .zachtere" formulering. Trillend En dus moest en zou Rik van Looy rijden. Hij liet in de Belgische bladen nog eens veelvuldig horen, dat hij niet zou starten en stelde de al trillende sponsors van de vader landse ploeg toen de els slechts als kopman te willen vertrekken. Wat opgelucht werd aanvaard. Vissers: „Dat ben je aan de reputatie van Van Looy verplicht". Rik van Looy ontkende deze ont wikkeling braaf, maar waakte er wel voor de sterren op zijn kraag al te zeer op te poetsen. Glimlachend: „Ach, ik heb toch geen kans? Goed, ik ga proberen een paar etappes te winnen en ik hoop de Tour uit. te rij den. Maar Pijnen en Wagtmans zul len zeker voor mij" in Parijs zijn. Wie Is Rik van Looy als kopman? Ieder een weet toch. wat ik nog wel en wat ik niet meer kan. Ik rij mijn ei gen koers en zoek een paai- ritten uit. die ik ga proberen te winnen". Een redenering die de eerzuchtige LEIDEN Bert Jansen, de 17- rtge voorhoedespeler van Rooden- ifg, gaat naar Sparta. De talent- We Leidenaar tekende gisteren Éénjarig B-contract met de Rot- rdamse eredivisievereniging. ïen andere Leidenaar, oud-UVS- *ler Jan van Duyn, zette gisteren in handtekening onder een twee- Iris A-contract bij de Haagse ere- rtlvlsieclub ADO. Van Duijn, die H geslaagd is voor het eindexa- to gymnasium, stond reeds onder Hl-contract bij ADO. AMSTERDAM (ANP) Henny mann heeft gisteravond tij- kringwedstrijden in Amster- i het Nederlandse record op de p meter vrije slag verbeterd en ge- t op 10 minuten 12,1 seconden, (t oude record stond op naam van van Kuilenburg met 10.14,5. t tussentijden van Henny Pen- i waren: 100 meter: 1.11, 200 *2,27, 400 meter 5.03. PARIJS (ANP) Eddy Beugels zal als lid van de Franse ploeg Mer- cier-BP deelnemen aan de wieler ronde van Frankrijk, die 28 juni van start gaat. In de ploeg, die dinsdag bekend werd gemaakt, zitten verder onder anderen Raymond Poulidor, Georges Chappe en Raymond Riot- te. UTRECHT (GPD De winnaar van de beroemde vijfhonderd mijls race van Indianapolis van dit jaar, de Amerikaan Mario Andretti, is voor Lotus ingeschreven voor de Ne derlandse Grand Prix die voor zater dag 21 juni op het circuit van Zandvoort zal worden verreden. In totaal komen zestien topcou- reurs aan de start. Daarbij zijn de volgende winnaars van grote inter nationale races in dit seizoen: Ma rio Andretti, winnaar Indianapolis 500, Jackie Ickx, winnaar 24 uurs race Le Mans, Jackie Oliver, co- equipier van Ickx in Le Mans, Jo Siffert, winnaar duizend kilometer Nurburgring, Graham Hill, winnaar Grand Prix Monte Carlo en wereld kampioen 1968. Jackie Stewartl win naar Grand Prix Zuid-Afrika en Spanje en Jochen Rindt, winnaar formule 2-race op Zolder. Tijdens de Grand Prix zal de eer ste geheel Nederlandse Hovercraft aan het publiek worden voorgesteld. Ook vindt er een demonstratie plaats van parachute-springen. AMSTERDAM (GPD) Met de kreten „Habemus Papam." vrfj vertaald: Wij hebben een nieuwe paus" en „Een nieuwe lente een nieuw geluid" werd in de vaderlandse schaakpers an no 1948 het feit van het wereld kampioenschap schaken van Botwinnlk uitgedragen. Die overdrevenheid vond zijn grondslag in het feit. dat na de dood van Aljechin in 1946 de troon vacant was geweest en men zich er grotelijks over ver- siasme oproepen als We in 1948 lijk idool te hebben, dat boven dien in ons schaaklandje bfj uit stek nogal populair was. Dat hi.1 daarbij Euwes (laatste) kans teniet had gedaan nam men 'onder rancune. Thans heeft Boris Spasski. de 12-jarige gehuwde grootmeester uit Leningrad (overigens sedert kort in Moskou wonend) de kroon overgenomen. Tussen Botwinnik en Spasski hadden we interim-regeringen van cén laar van Smyslow en Tal. op perheerschappij van Botwinnik. die drievoudig titelhouder is ge weest. en sedert 1963 Tij ger Petrosian „de onverslaan bare" als een ietwat achter grondachtige titelhouder. Visie Rene Pijnen en Rini Wagtmans, met Leen Poortvliet en Jules van der Flaes debutanten in het Franse wie- Iercircus. niet bepaald gerust stelde. Rini Wagtmans: .Financieel sohiet je er met Rik van Looy als kopman niets mee op. Je beschermt het ver keerde paard. Ik hoop. dat we toch niet meer dan vijf ebappes voor Van Looy hoeven te rijden. En dan alleen voor ritzeges". En Rene Pynen: „Ik ga toch echt niet wachten, als Van Looy uit de groep wordt gelost. Trouwens, ik kan me niet voorstellen, dat Ton Vissers zoiets zou bevelen Wij heb ben de Ronde van Luxemburg toch beheerst. Met iets meer geluk had Rini de trui en ik twee overwin ningen. We hebben och bewezen, dat we wat kunnen". Wagtmans: ..Maar we zijn pas 22 en dan ben je nog maar een flapdrol". Losgelaten Wellicht, dat de jonge Brabantse tandem in de loop van de Ronde dan toch nog wordt „losgelaten". Maar dan zou Rik van Looy, de oud-we reldkampioen. de winnaar van alle klassiekers, die straks zijn zevende Tour de Fiance in gaat. als vader voor de kinderen moeten rijden. Van Looy: „Ja. als dat echt noodzakelijk is. dan zal daar niets anders opzit ten". De woorden werden zonder enige overtuiging gesproken. Ton Vissers lijkt dan ock niet zon der zorgen. Zoals het aanwijzen van de tiende man al problemen bracht. Vissers had graag Peter Post de groep zien completeren, maar de zesdaagsekeizer weigerde ook voor een gunstiger contract tegen elke prijs. Henk Nijdam kwam zo aan zijn zesde Tour en met zyn drie endertig jaar had hij daar eigenlijk ADVERTENTIE Rik van Looy, „bejaard" kopman. nauwelijks meer op gerekend. Ton Vissers kent de niet al te opzienba rende kracht van zijn selectie. „We gaan er van uit Parijs te halen. Des- 1 noods praat ik ze er naar toe. Daar- I om moet van ons in de eerste week niet teveel worden verwacht. For- ceren we. die dagen, dan is het voor de rest afgelopen". De vaderlandse garde pakt met bepaald nog niet gelijklijnige gedach ten de koffers. Het lijkt niet de idea le basis om de door Willem 2 Gazel le ter beschikking gestelde extra Tour-pot eens goed leeg te schra pen. Omdat Petrosjan niet erg po pulair is (geweest) zijn be scheidenheid enerzijds en zyn puur positionele stijl anderzijds droegen daartoe bij zal het kampioenschap van Spasski in alle 70 schaaklanden, aangeslo ten bij de Wereldschaakbond (FIDE), een soortgelijk enthou siasme oproepen als we i 1948 beleefden. Men houdt yan Boris Spasski. die als universitaire afgestudeerde journalist evn brede visie op de wereld heeft, niifchter én gevoelig is, die een eerlijk glas bier kai drinken en wars is van welke ijdelheid dan ook. doch wiens schaakstijl on verschrokken mag worden ge noemd. Spasski. eens wonder- kind. dat als 11-jarige in Minsk een verbluffende simultaan- voorstelling gaf. waarbij hij in huilen uitbarstte toen hij één partij verloor door een blunder. Spasski. die als 15-jarige vrij wel grootmees terkracht bezat en op 19-jarige leeftijd in het reikt. Wie tevens Hoogovens. Santa Monica, Mar del Plata en landskampioenschappen van de USSR op zijn conduitestaat heeft, ls een denkadelaar, aan wie nauwelijks iets ontgaat, die „niet te vangen" is. Wanhoop Boris Spasski, wereldtitel- Amsterdamse kandidatentoer nooi 1956 om het. wereldkam pioenschap reeds gedeelde der de werd. In 1966 verloor Spaeski in de slotweken van dc eerste titel- tweekamp tegen de mentaal on verwoestbare Petros jan, het geen gevoelens van tegenzin op riep. Daar mag men zich ach teraf niet ietwat kwaad over maken, want wie „hardheid" weigert mee te tellen in match schaak ontkent, het wezen van de ljjf-aan-lijf botsing, hoe puur geestelijk die in de schaakkunst dan ook moge zijn. De zege van Spasski komt schaaktechnisch niet uit de lucht vallen. Wie in twee kandi datentoernooien zes grootmees ters van wereldklasse in mat ches weet te verslaan heeft een duizelingwekkende hoogte be- Het is evenwel mogelijk geble ken Petros jan te verslaan.Dat lukte Botwinnik niet. dat lukte in 't begin van de jaren zestig geen sterveling. Daar is bo vendien Spasski's wabhoop- uitspraak voorjaar 1967: „Ik weet niet hoe ik van hem moet winnen". Petrosjan, de grootste hand haver- van- het- stellingseven- wicht aller tijden is echter in deze match vele malen uit ba lans gespeeld, zeer vele malen. Hij heeft het openingenreper toire van Spasski niet kunnen doorbreken, het omgekeerde ie wel het geval geweest. Vele ke ren permitteerde Spasski zich bijvoorbeeld de tarraschverdedi ging. waar schaaktheoretici wantrouwend naar kijken, maar zelfs Pet ros jan vermocht deze oer-oude scherpe speelwijze niet naar de rommelzolder te verwij zen. ..Ach, alles is goed. als je maar beter speelt" aldus de gro te Nederlandse theoreticus Bouwmeester, en deze raak-kor te formule slaat waarschijnlijk de spijker op de kop. Wars van teveel filosofische argumen ten kan gewoon worden gezegd, dat de nieuwe wereldkampioen de beste is geweest. Hy heeft zijn opponent verslagen, niet met een licht geluksbriesje in d« zeilen, nee: overtuigend. Dat is Petrosjan thans over komen. Hy zal veel hardheid no dig hebben voor een come-back, zoals Botwinnik, die driemaal toonde, en toch.de tijger uit Armenië is hard steenhard. Wie hem afschrijft, omdat hij liever Spasski heeft, maakt een denk fout. Ook voor Spasski zal gel den dat er „veel potentiële we reldkampioenen zijn" die zijn hoge waardigheid van 1971 af zullen gaan belagen. Dat hij evenwel gemakkelijk van de troon te stoten zal zijn. geloven we vooralsnog niet. Met Spass ki heeft een werkelijk groot kampioen zijn intrede gedaan. LUGANO (GPD) „Wacht maar af. de Tour is nog 'niet voorbij. Er komen nog vier dagen, waarin wij de Italianen zul len laten zien wat koersen is. En de zwaarste ritten komen vandaag en morgen", aldus gistermorgen in Crans/Montana een felle en niet in het minst gedemoraliseerde Jan Janssen in de groene trui tot de journalisten, die van hem wilden weten of deze Ronde van Zwitserland met het veroveren van de gou den trui door Vittorio Adorni zijn definitieve beslag had ge kregen. Na deze woorden stepte hij lako- niek op de fiets en reed hij met 83 anderen de berg naar Sierre af, waar. met uitzondering van Sig1. Renz en Julien Stevens, het gehele peloton gesloten doorkwam. Tot het begin van de helling naar de Sim- plon gebeurde er niets, maar toen de stijging na 54 kilometer voelbaar werd. kwam de afscheiding. Voorop een stralende Adorni. die zijn lei derstrui kennelijk met plezier de 45 km lange weg tussen Iselle en Camedo over Italiaans grondgebied zou dragen. Slachtoffers rMftZT. kjKER- SPÉL Z Ekl GAT ZOO MCX3> (JEL LOKkElsX ALó' 0Z OKlDÊRtOaS» WIETl EE)J Wl/ODÊCMIÓ MOE^T UlPtZDÊM OUEWJOfdfOÊM Daarvoor echter had de Simplon >2005 meter hoog» al slachtoffers geëist, ondermeer de Spanjaard José Echevarria. die na een val op de slechte weg, die een vijftigtal lekki banden evroorzaakte, met een sche- delbasisfractuur en ander letsel naar het ziekenhuis in Domodossola moes» worden vervoerd, terwijl de Duitsers Renz en Streng, de Belg Bodart. de Italiaan Colombo en de Fransman Sadot de ongelyke strijd staakten. Nog steeds aan de leiding van d«\ eerste groep: Vittorio Adorni. die zes man over de top voerde, maai het verschil van enkele minuten werd in de eindeloos schijnende af daling door Italië door een groep van geloste renners, onder wie Jans sen, Deelen en Van Springel, zon der al te veel moeite weer goedge maakt. Met ruim vijftig man ging het verder over de prachtige weg die door Centovalli, de honderd dalen, slingert, via Locarno en de Monte Ceneri naar Lugano, waar vele du.- zenden de helden van de dag ver wachtten. Uitlooppogingen van Janssen en Paollini. van de Zwitser Thalman, van Aimar en Benfatto, werden in de klem gesmoord. In de eerste plaatselijke ronde over negen kilo meter. trachtten Willie Vanneste. Jan Janssen en weer Enrico Paolini, er van door te gaan. maar het tem po lag te hoog. Ook Lucien Aimar. ploegmaat van Janssen, poogde te vergeefs een voorsprong te bereiken, maar het zou tot kort voor de de- Jan Janssen nitieve aankomst duren dat Herman van Springel enkele seconden kon uitlopen om zijn tweede etappe-over winning te boeken, met Janssen, licht afgescheiden van de groep, op de tweede plaats Achter hem moest Adorni in de Belg Wilfried David zijn meerdere in de spurt van ne gentien man erkennen. Etappe-uitslag. 1. Van Springel (Bel) 225 km in 6 uur 40 min. 58 sec., op 7 sec.: 2. Janssen (Ned); op 9 sec.: 3. David (Bel) 4. Adorni (It). 5. De Rosso (It). Het algemeen klassement: 1. Ador- ni (It) 26 uur 45 min. 24 sec.; op! 1.55: 2. Gonzales <Sp>; op 3.46: 3. Puschel (W-Dld)op 4.12: 4. David (Bel); op 4.43: 5. Vifian (Zwi); op 6.46: ex aequo 12. Janssen (Ned) en I Vanneste (Bel), DEN HAAG (GPD) De topsco rerspr ij zen van het afgelopen seizoen zijn weer verdeeld. In het gebouw van Martini en Rossi in Rijswijk maakte KNVB's sectie betaald voet bal-voorzitter Jos Coler gisteravond het traditionele gebaar: het spelden van de eretekens op de revers van de prijssahutters uit de drie divisies Het gouden topscorers-msigne was voor Dick van Dijk, die 30 van d» 69 doelpunten voor zijn rekening nam die Twente het afgelopen Jaar bijeensohoot. De koningsschutter van het seizoen '67-'68, Ove Kindv&ll, bereikte een zelfde totaal, maai speelde in de laatste competitie een wedstrijd meer dan Van Dijk. „Je hebt", zo sprak de heer Coler, „de prijs verdiend. Het is de laatste maal dat je lid van Twente bent. De vol gende keer dat je hier komt ben je lid van Ajax". SW's Aad Koudijzer „Heet Je Arie?", zo Informeerde Coler wiens 32 doelpunten ln de eerste divisie hem ook op de eerste plaats in het totale betaalde voebbal brach ten, ontving de zilveren speld. „Ik heb van het hele SW genoten. Ik vind het prettig dat SW na zoveel jaren terugkomt op de plaats waar het vroeger heeft gestaan", zo liet de heer Coler weten. Hij bood het bronzen insigne tenslotte aan Rob Bosdijk aan. topscorer van de twee de divisie en verantwoordelijk voor 25 van de 43 EDO-goals. „De an dere kerels hebben zeker uit hun neus staan peuteren", zo deed de heer Coler grappig. Anneke Lute eerste sprintkampioene ALKMAAR (ANP) De 18-Ja rige Anneke Lute uit Castricum is de eerste Nederlandse dameskampi oen op de sprint geworden. Dins dagavond versloeg zU op de 250 me ter-baan te Alkmaar in de finale Eefje Helder uit De Woude. In to taal hadden acht dames acte de presence gegeven ln dit kersverse kampioenschap. Truus van der Plaat uit Oeldermalsen moest in het Centraal Ziekenhuis van Alkmaar worden opgenomen met een zware hersenschudding en bloedende hoofdwonden ten gevolge van een ongelukkige val in haar serie. Jan- nle Jonkers uit Gameren was de enige die aan het finale-tweetal nog weerstand kon bieden. Zij werd derde.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11