Deuk inmor aal' van Eddy Merckx Italiaan Adorni liet zien wie de baas is „Zo'n beschuldiging kan ik niet verwerken RC7| DC JL\ LEIDSCH DAGBLAD Boifava winnaar van Ronde van Luxemburg Koerstips Vakbond tennis spelers Janssen nu 12de in Zwitserland I/IYVJCK Etappezege van Pijnen Nederland is nogongeslagen AFGEBROKEN Sleutelstad wint met ruim verschil Ferrari stuurt één wagen Kleine top bij Leidse titelstrijd Hengelcompetitie CHRIS CRACK - sportstrip door Dick "DOM- "DOM- "PEE. DINSDAG 17 JUNI 1969 PAGINA 9 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD Eddy Merckx TER VUREN (GPD) In de bossen buiten Brussel bromt Eddy Merckx (24) ook na zijn ..bevrijding" uiterst sombere taal. De „Belgische Cruyff." het geadoreerde wielerfeno- meen. wenst in zijn riante villa aan de rand van het weelderi ge Tervuren, de verscheurde schorsing wegens dopimgge- bruik in de Italiaanse giro niet als eerherstel te aanvaarden. ..Wie is Eddy Merckx nu? De coureur, die aan alle kanten is geholpen, omdat hy toevallig een grote is? Eddy Merckx mag weer fietsen, want als hy, de vedette die de Tour de France moet redden, op doping is betrapt, maar ontkent, dan zal toy wel niet hebben geslikt. Dat zeggen ze nu allemaal, de andere coureurs, mijn rivalen. Dat is en blijft een smet om de simpele reden dat ik onschuldig ben." Weggedoken in de hoek van een meer dan zachte bank is Eddy Merckx dan ook nog wel de complete atleet, maar in de verongelijktheid is de moraal, vereist voor unieke wielertriom- fen, aanzienlijk gesmolten. „De morele klap is veel erger dan de lichamelijke. Twee weken stilstand zijn weg te fietsen. Maar zo'n beschuldiging kan ik niet verwerken. Het weer in beweging komen gaat nog wel, maar scheef aan te worden ge keken, dat is verschrikkelijk." De fluistertoon keert dan ook in die van verbittering als de renners, die s malend reageer den op de halfslachtige houding van de internationale wieier- unie, de UCI, ter sprake ko men. „Kijk, dat is niet fair hè. Ik spreek mij alleen uit, als ik op de hoogte ben Maar wat wisten zij van de zaak? Niets. En ik kan het toch niet helpen dat ik Eddy Merckx ben? Ik was de leider in de Giro en als je in die rit en op die manier wordt gepakt, ja. dan wordt daar ophef van gemaakt. Dat kan ik niet helpen." Wat niet wegneemt, dat een precedent is geschapen. „Wat precedent? Gimondi werd vorig jaar ook uit de Giro gezet, maar ook hij heeft zijn schor sing niet voor de volle tijd on dergaan. En zo zijn er meer coureurs. Nee, lk ben echt de eerste niet." Kilo's fanmail, die ln dozen hoog opgestapeld in de hoek van de huiskamer vurig Merckx' onschuld bepleiten, kunnen de „spielmacher" van de wielrennerij nauwelijks op beuren. En in die mengeling van gevoelens worstelt Eddy Merckx naar de evenementen, waar wielerminnend België zijn held weer wenst te herkennen: zondag al de nationale titel strijd in Mettet, over niet meer dan elf dagen de Tour de Fran ce. Terwijl de concurrentie de spieren staalt in nijdige klim partijen door Zwitserland en Luxemburg. jaagt Eddy Merckx eenzaam door het vlak ke Vlaamse land bij lange na niet de ideale test voor het tour-niveau in een kram pachtige solo, die iets van twee weken achterstand moet af knabbelen. En hoe men zich ook tegenover de al of niet ge drogeerde Merckx opstelt, triest is het als een dergelijk imponerend peda leur toonloos concludeert: „Mirakels bestaan niet in de wielersport. Ik kan ons kampioenschap niet anders dan als training rijden. Ik zal trachten de koers uit te rijden." En een week later dan de Franse ronde, die zich na moei lijke manipulaties toch nog aan de naam Eddy Merckx kan ver warmen. „Mijn conditie is dui delijk teruggelopen. Het is moei lijk te zeggen, wanneer ik, li chamelijk althans weer de oude zal zijn. Dat hangt ook van het koersverloop af. Het is in ieder geval niet juist, dat ik door de ze affaire alleen de eerste etap pes zou zijn benadeeld. De con currentie kan mij slopen voor de hele tour. Want als een Giman- di, een Pingeon, een Poulidor en een Janssen die eerste ritten at taqueren, dan zal ik mij moeten forceren om bij te blijven. Dan ben ik kapot, voordat ik de ber gen in ga". Nijdig dan opeens weer „En dat alleen omdat ik ten onrechte vijftien dagen aan de kant heb gestaan". Advocaten Want Eddy Merckx kon tijdens zijn „verbanning" niet in het zadel wippen. „In Italië moest ik de zaken met advocaten rege len. Hier in België hield een pro fessor mij dagelijks met on derzoekingen bezig". Zondag pas werd de strijd hervat. .Dagelijks trainen. Zo'n twee honderd kilometer achter de dernle. Een paar koersen er tus sen door en daar moet je dan een tour mee in". Eddy Merckx laat geen uur liggen voor de spoedbehande- ling van zijn vorm. Zo werd de Zwitser Hans Brunner, privé- verzorger van Merckx in de wintermaanden spiercontroleur van Peter Post naar Tervu ren geordonneerd. Noeste arbeid die België sinds lange tijd een nieuwe tourwinnaar moet ople veren. Want Merckx op de fiets is onder welke omstandigheid dan ook voor België onver slaanbaar. Merckx zelf echter: „Daarop rekenen is niet eerlijk. Dit is een opgave, die zo mak kelijk te zwaar kan zijn". Wellicht, dat Eddy Merckx in zyn dopingaffaire de voordelen van het vedetteschap heeft ge proefd. Zeker echter is. dat een compleet coureur duidelijk is ge deukt. Eddy Merckx resten nog slechts elf dagen voor de re paraties. !RANS/MONTANA (GPD) Vittorio Adorni, wereldkam- len en kopman van de nieuwe Italiaanse sportgroep Scic, sft in de zesde etappe van de Ronde van Zwitserland laten wie hier de baas is. Niet Herman van Springel en niet Jan issen zullen deze 33ste uitgave van de Tour de Suisse win- ook niet de Zwitser Louis Pfenninger of de Fransman Paul tty (die voor de Zwitserse ploeg Tigra rijdt), maar alleen imi zelf komt voor de eindoverwinning in aanmerking. id hij in de eerste, de tweede le vijfde etappe steeds een van de Giro d'Italia goed gero- mannen, resp Armani, Por- pi en Paolina, naar voren ge- rd om de zegebloemen in ont 1st te nemen, op weg van Gstaad t Crans/Montana nam hij het zelf in handen om tenslotte na kilometer als onbetwist sterkste de streep te gaan. klassement. Een achterstand, die in de komende zware bergetappes niet meer teniet gedaan kan worden. Herman van Springel zakte naar de tiende plaats af, de verrassend sterke bengrijder Paul Gutty uit Frankrijk verloor vijf plaatsen en staat nu als achtste geklasseerd Ook Willie van Nes te en Wilfried David. de Spanjaard Eusebio Velez en de Italiaan Enrico Paolini verloren in deze etappe hun kans op de eind overwinning. De uitslag van de zesde etappe is: 1. Adomi (It) 3.41.14: 2. Gonzales (Sp) 3.42.18; 3. Pusohel (W.-Dl.) 3.44.17; 4. Oastello (Sp) 3.44.41; 5. Perez-Frances (Sp) 3.45.05; 6. David (Bel) 3.45.37; 14. Jan Janssen (Ned» 3.48.30. zAlgemeen klassement: 1. Adorni (It) 20.04.17 2. Gonzales (Sp) op 1.55; 3. Pfenninger (Zwi) op 4.35: 4. Vifian (Zwi) op 4.43; 5. Perez- Frances (Sp) op 4.51; 6. Gutty (Fr) op 5.10; 12. Janssen (Ned) op 6.48. Puntenklassement: 1. Janssen (Ned) 119 prat.; 2. Van Springel (Belg) 90 prat.: 3. Aimar (Fr.) 85 p ADVERTENTIE Aanval oordat na 131 km de stijging Crans begon, waarbij over een od van 14 kilometer een hoog- erschil van bijna 1000 meter moest den overwonnen, blies de wereld- tpioen al ten aanval. Met hem tien man, onder wie onze Igenoot Wim Deelen, een kleine sprong op het peloton, dat nog 13 man bestond. Daarvoor wa tt uitlooppogingen van Dame, Rjjckeghem, Adelio Re en Die- Kemper gesignaleerd, ook de njaarüen Lopez Rodriquez en ague en de Italiaan De Rosso kien hun heil in den vroege cht gezocht, maar al die pogingen ffl vergeten toen Adorni op d. alen ging staan. 'el vmg tegen de eindeloos scinj helling de voorhoede van hCi Kon een deel van de vluchters r inmiddels reed Adomi als «dreigde bergkoning al alleen de meet toe. De Spanjaarden ozales, Castello, Galera en Perez- ook de Duitser Dieter Pu- iel en de Belg Wilfried David, ja 'k de Zwitsers Vifian, Pfenninger Dubach, wisten nog min of meer lijn burnt te büjven, maar ook verloren van meter tot, meter terrein op de Italiaan die met voorsprong van 1 minuut en 4 |»nden op de tweede aankomende oend de finish bereikte. Voor ons krantenbedrijf zoeken wij een van minstens 15 jaar. WIJ BIEDEN een goed loon. WIJ VRAGEN verantwoordelyk- heidsgevoel, accuratesse en het bezit van een fiets. U kunt zich persooniyk aanmelden op werkdagen van 8.30-17.30 uur by de heer J. Breedeveld. WITTE SINGEL 1 LEIDEN Plotseling Jan Janssen miste de slag al ln en toen Adorni de eerste aanval Jedde. Bij het begin van de berg d onze landgenoot ai een achter- ad op de wereldkampioen en de feelinge stijging deed hem meer meer kostbare minuten verliezen won Janssen de spurt van Rail man waarbij Herman van *rngel en Luoien Aimar zaten, ter die spurt ging slechts om de fcrtiende plaats en om de daaraan «bonden punten voor de groene Op Adomi verloor Janssen 7.60 1 dat betekent een achterstand van Plaatsen en 6.48 in het algemeen Voetbal De gemeenteraad van boenveen is gisteravond akkoord Haan met het voorstel van het col- van B. en W. om de plaatselij- tweede divisieclub voor het voet- totóoen 1969-1970 een subsidie van gulden te verlenen. Van par- euliere zijde is een zelfde bedrag Heerenveen toegezegd. BOLZANO (ANP) Nederland is ook in de vierde ronde van het toer nooi om het Europese damkam pioenschap voor landenteams, dat in Bolzano wordt gespeeld, ongeslagen gebleven. Onze landgenoten behaal den gisteren tegen Tsjecho-Slowa- kije de maximale winst. Met Rus land deelt Nederland met acht pun ten de eerste plaats in het landen- klassement. Franrkijk en Zwitser land staan met zes punten ex aequo derde. De uitslagen van de wedstrij den van de vierde ronde zijn: Neder landTsejcho Slowakije 60, Zwit serlandFrankrijk 42, Rusland— België 6—0. Italië—Monaco 51. MOSKOU (ANP) De drieën twintigste partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap scha ken tussen de Russen Tigran Petros jan en uitdager Bons Spasski is gis teravond in Moskou afgebroken. De stand is thans 12-10 ln het voordeel van Spasski. Wanneer de uitdager I tenminste een half punt uit deze af- gebroken partij behaalt mag hy zich I wereldkampioen noemen. De vieren- twintigste party behoeft dan niet I meer te worden gespeeld. DUINDIGT, 18 juni - 4.30 uur Sambaprys: Granit HolLandia, Go My Dear. Carifa Con Dias, Gay Fez. Casildaprys: Golden Blaze S (b.w.) Halewyn, Arctic Blue. Sir Edward Polka prijs: Gay Rodney, Geus Ake- rendam, Dita Pluto - Rum ba prijs: Stal Anjo, Hèlène H, Gambo Geluk - Mon Demonprys: Red Pepper, Per haps, Mario - Flamencoprijs: Fou- quet, Ger Westlandia, Emma Qui- chotte. Enigste - Czardasprijs: Dio- gen, Esmeraud, Erica Cilly Harves ter K - Calypsoprys: Gloria, Guy Hanover II, Duranie Frances, Chun- go Beroona - Sasquatchprys: Ele gant, Tamara, Darkny's Doughter - Tangoprijs: Gay Way, Helene Hano ver, Florentine, Frances G. LUXEMBURG (ANP) De Ita liaan Boifava is winnaar geworden van de wielerronde van Luxemburg. Onze landgenoten Rinl Wagtmans en Arie den Hartog nemen in het eind klassement de tweede en derde plaats in. René Pyner:, zaterdag winnaar van de derde etappe, bracht gisteren de vyfde rit op zyn naam. De Neder lander versloeg in de eindsprint de Belg Van' Clooster. De individuele tydrit over 22 km, waarmee de ronde gisteren werd besloten werd gewon nen door de Portugees Agostinho. Van de 64 gestarte renners heb ben er 38 de 806 km lange etappe- wedstrijd uitgereden. De tydrit werd gisteravond onder zeer slechte weers omstandigheden gehouden. Hagel- en regenbuien wisselden elkaar af. Boifava veroverde de leiding in de algemene rangschikking in de rit over 140 km van Diekirch naar Luxem burg. Hy zat in het groepje, dat kort na René Pynen over de meet ging. Agostinho, die tot zondag de algeme- ne rangschikking aanvoerde, verloor meer dan vyftien minuten. De tydrit kon hem niet meer redden Vyfde etappe: 1. Pynen (Ned.) 3.35.54; 2. Van Clooster (Belg.) z.t.; 3. Leman (Belg.) 3.36.05; 4. Den Har tog (Ned.); 5. Wagtmans (Ned.). Tydrit: 1. Agostinho (Port.) 30 min. 12 sec.; 2. Post, (Ned.) 30.34; 3. Pynen (Ned.) 31.04; 4. Van Clooster (Belg.) 31.20; 5. Van Coningsloo (Belg.) 31.24. Eindklassement: 1. Boifava (It.) 20 uur 36 min. 33 sec.; 2. Wagtmans (Ned.) 20.38.21; 3. Den Hartog (Ned.) 20.40.44 4. Gilson (Lux.) 20.41.45; 5. Post (Ned.) 20.42.02; 11. Pynen (Ned.) 20.46.24. LEIDEN Geheel volgens de ver wachtingen heeft De Sleutelstad gis teravond niet veel moeite gehad met het Vlaardinse VZC. De blauw-wit ten boekte in De Vliet een 73 zege. In de eerste drie perioden van deze sportieve wedstryd kon VZC De Sleutelstad nog aardig volgen. Na dat Wim van Zyl de score op 10 had gebracht kreeg Jan Breedeveld de enige strafworp van deze ontmoe ting te nemen. Hy maakte er 2—0 van, fcerwyl Gerard van Opstal de ruststand na het eerste spelgedeel- te op 21 stelde. Zowel de tweede als in de derde periode werd slechts één maal ge scoord. Eerst werd het door Cock van der Wilk 31. De Heer verklein de de achterstand voor VZC tot 32. In de laatste minuten besliste De Sleutelstad de wedstrijd. Snel ach tereen werd er nog vier maal ge scoord, door Jan Kenter, Wim van zyi en Jan Breedeveld (2x). Het was tenslotte De Heer die het genoe gen smaakte de laatste treffer van deze wedstryd te scoren. Hy bracht de eindstand op 73. MODENA (ANP) Een woord voerder van Ferrari heeft gister avond in Modena meegedeeld, dat de Italiaanse renstal by de Grote Prys van Nederland slechts door één wa gen zal zyn vertegenwoordigd. Aan- vankeiyk werd verwacht, dat op de Nederlandse Grand Prix, tellend voor het wereldkampioenschap der cou reurs (formule 1-renwagens), die zaterdag as. op het circuit van Zandvoort wordt gehouden, de N ieuwzeelander Chris Amon en de Mexicaan Pedro Rodriguez voor Ferrari zouden uitkomen. Volgens de mededelingen uit Italië zal alleen Chris Amon in Zandvoort starten. I LONDEN (AP» Zeven van de j bekendste tennissterren ter wereld hebben meegedeeld dat zy een in ternationale vereniging hebben op gericht om zeggenschap te hebben in de kwestie of Zuid-Afrika van de Davis-cup wedstryden moet worden uitgesloten. j Voorzitter is de Australiër John Newcombe, de overige leden van het bestuur zyn Amerikanen: Char lie Pasarell, vice-voorzitter, Marty i Riessen, secretaris-generaal en Ar- I thur Ashe, pennir><rmeester. Honderd I tennisspelers zullen worden uitgeno- I digd toe te treden. Newcombe zei tegen journalisten: j „wy zyn de mensen die de sport i spelen en tot nu toe zijn wy nooit ge raadpleegd over enigerlei belangry- ke kwesties. Wy willen er achter ko men hoe de spelers denken over de deelneming van Zuid-Afrika aan het Daviscuptoernooi en wy zullen on ze opvattingen bekendmaken". Hy legde er de nadruk op dat de vereniging open staat voor alle spe lers, profs en amateurs. Gehoopt wordt later deze week de eerste al gemene vergadering te houden om het standpunt ten aanzien van Zuid- Afrika te bepalen hetgeen kenbaar I gemaakt zal worden aan het Davis- cupcomité en de internationale lawn tennisbond. LEIDEN Wie de wedstryd - schema's van het toernooi om de Leidse tennistitels voor senioren be- yjj'kt, zal heel wat bekende namen I in de Leidse tenniswereld missen. Van Roomburgs eerste garde geeft alleen Loek Sanders atce de pro- sence, van de Noordwykse S.V Blommendaal en De Groot en van Forescate Keizer. Met dat viertal, dat respectaevelyk 1, 4, 2 en 3 is ge plaatst, houdt het op. Bij de dames Is het niet anders. Co van Berge- Henegouwen is no 1 geplaatst. Jeugd kampioene Gertie Doorenbos als nummer twee. Als men niet beter wist, zou men gaan denken, dat de spelers en speelsters van niveau in het district Leiden iets tegen de districtskam pioenschappen hebben! Zoals de za ken thans staan, behoeft men vóór de halve finales bepaald geen op zienbarende dingen te verwachten. Het ls zeer waarschynlyk, dat de fi nale in het herenenkelspel zal gaan tussen Loek Sanders en Hans Kei zer. Overigens is het voor Loek San ders nog geen opgelegd pandoer, zo als by de jeugdkampioenschappen, dat hy de titel in de wacht zal sle pen. Hans Keizer, die de siytage- slag in de halve finale emt De Groot naar onze vaste overtuiging in zyn voordeel zal weten te beslissen, kan zeer gevaarhjk zyn met zyn af wachtende, dodelijk vermoeiende, maar tevens zo akelig preciese spel letje van drives, lobs en af en toe een netaaraval. Kan Blommendaal voor de no. 1 geplaatste roet in het eten gooien? We geloven het niet wanneer Loek Sanders het hoofd koel houdt. En by de dames? Daar zal de spanning nog minder zyn. We zien tegen Co van Berge- Henegou wen, mits in normale vorm spe lend, geen van de andere geplaats ten ook maar met een schyn van kans aantreden. Voetbal Oud-international Joep Bran des heeft een eenjarig contract getekend als trainer by het naar de tweede divisie gedegradeerde Eind hoven. Brandes (46) was het afgelo pen seizoen oefenmeester by PEC uit Zwolle. Voetbal Gianni Rivera, de gou den speler van de Europese voet balkampioen A C .Milaan, heeft de trofee ontvangen als beste Italiaan se speler van het afgelopen seizoen. LEIDEN De eerste wedstry den van de Leidse hengelcompetitie werden zondag in de Ryngvaart by Schiphol gehouden. Uitslag: 1. DVS I 8pnt, 136 stuks, 2. Hengelsp. I 6, 102. 3S EN G 6, 53, 4. Zaalberg 6. 49, 5. Hengelsp. n 6, 44. 6. Sportvrienden II 5. 35, 7. Sportvrienden 14. 62 8 HSV 4, 52, 9. De Brasem 4, 52, 10. DVS n 4. 49. 11. De Ruisvoom 1, 28. 12. De Zinker 1. 14. 13. De Leede I. 12, 14 DW O, 22. De hoogste per- soonlyke vangst: W. v. Loon (DVS I) 33 st.. W. v Berkel (DVS I) 33, J. v. Loon (DVS I) 28, F. Verstra ten (Hengelsp. I) 28, I. Mazurel (Hengelsp I) 25. Tennis Gisteren is in Londen het tennistoernooi op de Queens Club dat traditiegetrouw aan Wimbledon voorafgaat, begonnen. In de eerste ronde van het herenenkelspel ver sloeg Tom Okker de Belg Patrick Hombergen in twee sets: 6-1 en 6-2. In het dames enkelspel werd Astrid Suurbeek uitgeschakeld door de Au stralische Karen Krantzeke. De cij fers waren6-0 6-0. gfj T& IABH- ~&>LE='

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9