Onderzoek naar oorzaak van massale vissterfte JTOJMÏM Ultimatum aan senaat Mertens veroordeelt studentenacties niet Wie vergiftigde de Benthuizervaart? „Dit hebben we nog nooit meegem torn Nederlandse delegatie bij Swoboda Democratisch schilderij in beslag genomen zware shag; Jongetje zoek Verjaagde Marokkanen: Man dreigde vrouw ogen uit te steken NIEUW CONFLICT DREIGT IN UTRECHT LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Door Bram van Leeuwen» BENTHUIZEN/LEIDEN Dui zenden dode vissen vormen het trieste beeld, dat de vaart bij Benthuizen beheerst. Langs de Slootweg (gemeente Zoetermeer) liggen de vissen tussen het riet: dode snoeken tot een lengte van bijna een meter, voorns, brasems, baarzen en zeelten, die iedere hengelaar het water in de mond doen lopen, en duizenden kleinere vissen. Allemaal dood. Zondagmorgen ontdekte Bent huizen de eerste vissterfte in de vaart Steeds meer vissen kwa men naar de oppervlakte in een wanhopige poging om het gebrek aan zuurstof aan te vullen, het aantal dode vissen tussen het riet iteeg met het uur. Het was voor iedereen in Benthuizen duidelijk: in een dag werd de totale vis stand van de vaart om zeep ge holpen. Zelfs de palingen een van nature zeer sterke vissoort, die tegen een stootje kan gaven de geest. „Het was hier vanochtend hele maal wit van de dode vis" vertelde tfsteravond een chauffeur, die gere geld langs de vaart rijdt. „De grote snoeken die nog leefden vanoch tend. heb ik er uit gehaald en weer uitgezet in andere sloten. Maar die kleintjes daar was geen beginnen tan. Volgens my leeft er in de hele vaart geen vis meer". Even verderop zit nog een henge laar. die een vertwijfelde poging doet om een visje te verschalken. „Ik vis hier elke week, maar vandaag heb ik er nog niet één kunnen van gen. Het is hier altijd prachtig vis water geweest. Wat is er hier ge beurd? Als hij enkele honderden meters verderop had gekeken, had hij ge weten waarom zijn leefnet nog altijd droog op de kant lag. Daar dreven de duizenden vissen al flink verkleurd door de zon. Bent huizen heeft er zondag en gisteren vele honderden voorbij zien dry- ven. Een landbouwer staat vlak bij het „massagraf" te praten met en kele vissers. ,Het was in het weekeinde altijd even druk met de vissers. Ze kwa men uit de stad: ze vonden hier rust en ze vingen nog een aardig visje ook. Maar de hengelaars hoeven de eerste jaren niet meer te komen. Het water is zwaar vergiftigd. daald, een ander weet te vertellen I *iee^ u Meyer visjes in de wa- dat de vis is vergiftigd door het be- I termonsters^gedaan en wacht nu de spuiten van het riet langs de vaart. „Ze gebruiken elk jaar sterker spul om het riet te laten verdwenen. Dit jaar was het ook te sterk voor vis". Een voorbyganger maakt ons attent op een bus die verderop in het wa ter drijft met het opschrift „Vergif" en weer een andere heeft een lege zak waarin kalksalpeter heeft geze ten gevonden langs de vaart Wat is de juiste ooi-zaak van de massale vissterfte? Ir. Meijer van het Hoogheemraadschap Rijnland: „We hebben vandaag de monsters onder zocht van water uit de bewuste vaart. Op het laboratorium bleek, dat het water vrijwel geen zuurstof bevatte. Er werden percentages gevonden van 0 tot 1 milligram en dat is voor een gezonde vis veel te weinig om te le ven. Iets meer Ondanks de zondagsrust kwam het gemeentebestuur van Benthui zen nog dezelfde dag in actie. Zon dagavond werden planken in de sloot gezet om te voorkomen dat de dode vissen in het dorpsgedeelte van de vaart terecht zouden komen en voor een ondraaglijke stank zouden zorgen wanneer de vis begint te rotten. Het Hoogheemraadschap Rynland werd op de hoogte gesteld en nog dezelfde dag kwam ir. Meijer om proeven van het water mee te ne men. Gisteren zijn mannen van de dienst gemeentewerken de hele dag bezig geweest de dode vissen uit de vaart te halen. „We hebben zeker al honderd kilo uit het water ge schept. vertelt de man die weer een vuilnisbak vol dode snoeken, zeelten en baarzen uit de boot tilt, „maar het tienvoudige ligt nog in het wa ter". Oorzaak Naar de oorzaak wordt inmiddels hevig gegist in Benthuizen. De ene landbouwer meent dat de mist zon dag op het water is geslagen en dat daardoor het zuurstofpeil snel is ge- Het blyft dan echter een open vraag hoe het komt dat juist in dat gedeelte van de vaart langs de Sloot weg de vissterfte het grootst was. Ir Meijer wil de mogelykheid van een vergiftiging van het water door nog onbekende stoffen beslist niet uit sluiten. Het merkwaardige was dat het wa ter van enkele andere sloten in de buurt juist veel zuurstof bevatte Hetzelfde water meer in de richting Boskoop bevatte zelfs aanmerkeiyk meer zuurstof. Daarom moet er nog iets meer gebeurd zyn. Om ook die vraag op te lossen. PRAAG (RTR) De Nederlandse parlementaire delegatie die op uitno diging - van de volksvertegen woordiging van Tsjecho-Slowa- kye een bezoek aan dat land brengt heeft maandag aan het slot van haar reis een ontmoeting gehad met president Swoboda. De afvaardiging, bestaande uit drie leden van de Eerste Kamer en zeven leden van de Tweede Kamer wordt geleid door de vice-voorzitter van de Tweede Kamer mr. W. Aan- tjes. Vandaag keert de delegatie te rug naai- Nederland. resultaten af. Maar wat het resultaat van dit onderzoek ook zal zyn, vaststaat dat de visstand in de omgeving van Lei- j den opnieuw een flinke klap heeft Bij bosjes drijven de dode vis sen in de Benthuizervaart. Foto Leidsch Dagblad) gekregen en dat vele „mooie stekkie's" voor de eerstkomende ja ren verloren zyn gegaan. AMSTERDAM (ANP) Het „democratisch schilde rij" dat kunstenaars en stu denten bij de ingang naar de politierechter in de Lange Leidsedivarsstraat vervaar digden is gistermiddag door de politie in beslag genomen. Op de twintig meter lange strook papier was o.a. de tekst „Homes oranjehoer" geschilderd. Degenen (een achttal) die met het schilderij bezig wa ren, werden in een busje naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Tegen vier studenten onder wie twee vrouwelijke werd proces-verbaal opge maakt. Volgens de politie was dit viertal betrapt bij het be schilderen van de strook pa pier. Ha de aanhouding van de verdachten trok een groep van circa 25 man naar het hoofdbureau om zich als me deschuldigen te melden. Zij verklaarden, aldus een poli tiewoordvoerder, dat zij ook aan het „schilderij" hadden gewerkt en er dus sprake was van een collectieve schuld. Zij werden echter zonder proces-verbaal weggestuurd. Een verdachte kan niet al leen op z'n eigen verklaring worden gepakt". ADVERTENTIE S2KI M 240-23 UTRECHT (GPD) „Ik wil die Bond van Werknemers in de bouw- studentenacties met name in Amsterdam en Utrecht niet ver oordelen. want er zitten facetten aan die wy zeker positief kunnen en wil len beoordelen". Dat zei gistermiddag op de ver bondsvergadering te Utrecht van het Nederlands Katholiek Vakver bond voorzitter P. J. J. Mertens op verzoek van een der kaderleden van het NKV om een duidelyk, maar af- wyzend standpunt met betrekking tot die studentenacties. De heer Mertens wilde aan dit verzoek geen gehoor geven, integen deel, hy constateerde „een zekere af finiteit" van de vakbeweging met het streven van de studenten. Hy wees erop dat ook in de vakbewe ging men tot methoden als staking moet overgaan, die niet door ieder een als geoorloofd wordt beschouwd. „Ik dacht, als ik het goed zie. dat de studentenacties voortkomen uit het onbehagen over het milieu van de universitaire wereld, dat zeker geen milieu is waar de democratie hoogty viert". i De heer Mertens ging niet in op de vry scherpe kritiek van voor- 1 zatter Brouwer van de Ned. Kath. nyverheid op het beleid van de vak organisaties. „Wy gebruiken wel harde en gespierde taal", aldus ae heer Brouwer, „maar zonder, duide lijk, logisch gevolg. In de afgelopen zes jaar hebben de werknemers geen enkele belangryke eis ingewilligd kunnen krygen, daarom menen de werkgevers, maar ook de politieke partyen, maar te kunnen doen met ons wat zy nu doen. „Dat is een be schamende situatie voor de vakbe weging". zo zei de heer Brouwer. „Wy moeten een zeer harde lyn volgen, met de middelen die daarby horen. Een lyn die verstaanbaar is voor de leden, ook voor de jongeren". DEN HAAG (ANP) In Den Haag is sedert gisteravond zeven uur de negenjarige Ludo Leonardus Meurink zoek. Het kind, dat woont in de omgeving van de Oranjebui tensingel in de residentie, is gister avond buiten gaan spelen en na zeven uur niet meer gezien. DEN HAAG (GPD) „De Neder- ker stommelden ze door de kamer landers zijn niet gastvry, maar dat wisten we. Wat nu is gebeurd, heeft C«en van ons echter ooit eerder mee- (emaakt", zeiden giste-middag de Marokkaanse gastarbeiders, die in de nacht van zondag op maandag bij de bestorming van een pension In de Van Ravesteinstraat in Den Haag door buurtbewoners zijn verjaagd. Ze hebben ander onderdak en reeds gisteren konden ze terecht in het vroegere St. Elisabethsgasthuis aan de Amsterdamse Veerkade in Den Haag. Het is nu in gebruik als pen sion en het wordt geëxploiteerd door de „Stichting begeleiding buitenland se werknemers". Naar de Schilders- buurt gaan de mannen ir «TO®n ge val terug. „Gewapend met messen, knuppels en lege bierflessen stormden de buurt- bewoners de trap op. In het don- rokkaan niet", zeiden ze boos. tjes en nauwe gangetjes. Twee van ons liepen verwondingen op. De Ne derlanders hebben ook geplunderd", aldus de arbeiders. .Toen we in de loop van de dag terugkwamen, waren alle horloges weg. Draagbare radio's zyn kapot gesmeten, grammofoonplaten ver trapt, bedden stuk gesneden, kleren verscheurd. Twee auto's zyn gedeukt en bekrast en wie een fiets had, is die nu kwyt". De uit de Schilderswijk verjaagde Marokkanen koesteren geen wrok. Ze zyn meer verbaasd dan veront- waadigd. Diep gekrenkt voelen zy zich door de beschuldiging, dat ze vrouwen en meisjes die daar niet van waren gediend, zouden hebben lastig gevallen. „Zoiets doet een Ma- MAASTRICHT (ANP Tien maan den, waarvan vijf voorwaardelyk, eiste gisteren de officier van Justi tie by de rechtbank in Maastricht mr. J. Ek, tegen een 54-jarige met selaar uit Maastricht, verdacht van poging tot aanbrengen van lichame- lyk letsel. De man was 14 februari van dit jaar opgewonden naar het Medisch maatschappelyk consultatiebureau in Maastricht gestapt om de directrice, mej. A. Hehenkamp, te spreken. Toen hem gevraagd werd waarom hy de directrice wilde spreken, haal de hy een aardappelschilmesje te- voor schyn en zei, terwjjl hy een „pittende" beweging maakte voor de o gen van de vraagstelster. „Hier mee maak ik haar blind Ze is er niet, goed, maar ik kom terug. De directrice voelde zich bedreigd door de man en stelde de officier van Justitie en de politie hiervan in ken nis, die de man even later aanhield. Tydens de zitting kwam naar vo ren, waarom de man wraak wilde nemen op de direotrice. Volgens de man was zy er schuld aan dat een nog lopende voorwaardeiyke straf van drie maanden ten uitvoer was gelegd UTRECHT (ANP) De Utrechtse Studenten Faculteiten hebben in een ultimatum nog maals met klem aangedrongen op openbaarheid van de senaats- j vergadering van 18 juni aan- staande met spreekrecht voor alle i betrokkenen. Tijdens het eerste halve uur van deze senaatsver- I gadering zou hierover volgens de USF beslist moeten worden waar na de uitslag aan de in het uni versiteitsgebouw wachtende stu denten kan worden meegedeeld. Wanneer aan dit ultimatum geen gevolg wordt gegeven acht men het in studentenkringen niet uitgesloten dat dan tot actie wordt overgegaan. De USF doet in haar brief het voorstel om in de openbare senaats vergadering ondermeer te discussië ren over de instelling van een by- zondere leerstoel voor vredes- en vei ligheidsvraagstukken. de procedure voor de benoeming van de rector magnificus en hoogleraren en haar voorstel om een nieuwe rector-mag nificus namens de senaat een soort beginselprogramma over belangry ke universitaire problemen aan de universitaire gemeenschap te laten aanbieder.. „Geen student in directoraat" .Het ïykt my een haal bare kaart in het directoraat van een universiteit een student te plaatsen. Weliswaar dient het mede beslissingsrecht te worden doorge trokken naar alle niveaus, maar, naarmate het niveau hoger ligt moeten de onderwerpen algeme ner worden en moet er meer wor den overgelaten aan het bestuur als zodanig. Meer gedetailleerde beslis singen dient een topbestuur te ne men, hoewel dat echter open en eeriyk verantwoording moet afleg gen tegenover de raden". Dit zegt prof. J. J. van der Ven, gewoon hoogleraar in het arbeids recht aan de Utrechtse Ryksuruver- stteit en voor het komende studie jaar benoemd tot rector magnificus in Utrecht, in een vraaggesprek met Ruim Zicht, het officiële orgaan van het Nederlands Katholiek Vakver bond. Hy is niet bang dat in een dergeiyke organisatie toch weer een kleine groep topbestuurders de dienst zal uitmaken. Prof. Van der Ven voegt daaraan toe, dat „in onze maatschappy er altyd mensen zul len zyn, die iets meer invloed heb ben dan anderen. En dat is nodig want als iedereen precies evenveel invloed heeft oftewel als nie mand enige invloed heeft dan be landen we in een soort van jungle- maatschappy". Volgens hem draagt I de student echter juridisch gezien I geen medeverantwoordelij kheid i De actiegroep —democratisering I Technische Hogeschool Delft heeft gistermiddag geen toegang verkre gen tot een vergadering van het col lege van rector en assessoren, waar in zy dit college de vraag had wil len stellen wat de praktische uitwer king zal zyn van de besluiten ty dens de hogeschoolvergadering van 22 mei. waarop de hogeschoolleiding zich principieel uitsprak voor open baarheid van bestuuriyke vergade ringen en inzage van bepaalde stuk ken. Het college motiveerde zyn wei gering om de studenten te ontvan gen met de mededeling dat men geen gelegenheid had om hier thans over te discussiëren en dat de stu denten hiervoor de geeigende wegen dier.en te bewandelen nl. zich in verbinding te stellen met de com missies van overleg en de commis sie werkgroep democratisering.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7