Dichter Jan Hanlo gisteren overleden I* elektie 'tls elke dag verjaardag; met aardbei Politierechter partijdig" is Ned. Herv. Kerk wijst voorstel-Witte veen af toelaat sliet? op uw orloge iesuit Ie volledige Heijermans verboden op clir. kweekschool Ji Kort geding tegen pastoor Miedema SCHEPPER VAN OOTE OOTE BOE Acht leden uit één gezin gedood bij instorting Olga de Haas in de tweede ronde WATER OVERLAST IN GROESBEEK KLEINSTE BROMFIETS DINSDAG 17 JUNI 1969 LFTDSCH DAGBLAD PAGINA 13 ADVERTENTIE Jan Hanlo (Door Paul Haimon) HEERLEN (GPD) De dich ter Jan Hanlo, die zaterdagmid dag met zijn motor op de Rasberg nabij Berg en Terblijt met een tractor in botsing kwam, is gis termiddag in het Maastrichtse ziekenhuis aan zijn verwondingen bezweken. Hij heeft zondag nog bij volle bewustzijn een aantal vrienden op bezoek gehad. Maan dag verergerde zijn toestand en zijn vrienden, die het bericht van zijn ongeluk uit de krant verna men, kregen in de vroege middag bericht dat zij hem niet meer le vend konden weerzien. Jan Hanlo was sinds drie weken weer in zijn woonplaats Houthem St. Gerlach terug, na een verblijf van drie maanden in Marokko. Hij was on gehuwd en werd 57 jaar. Jan Hanlo werd geboren in Ban doeng maar bracht zijn jeugd door in Deurne. Hij ging in Heerlen op de hbs, behaalde vervolgens het di ploma middelbaar Engels en studeer de nog een jaar psychologie aan de Rijksuniversiteit van Amsterdam. In het kwalificatietoer- jvoor de Wimbledon tenniskam- Hischappen dat gisteren in Roe- apton is begonnen, hebben de Ne- kndse dames Els Veentjer en Ti- Zwaan de eerste ronde over- i. i Veentjer versloeg de Britse Wane in twee sets 7-5 en 6-3. fijl Tine Zwaan de Noorse Ellen cdvold uitschakelde6-2 6;3. Conflict in Ede ADVERTENTIE 'RISMA herenhorloge, itomatisch datum. Herdicht 149.- fltomatische herenhorloges 'J vanaf 125.-) Nden herenhorloge, Capiat, onyxcijfertekens 235. Wden herenhorloges reeds Waf 195.-) dj. 'RISma^ Wstaal duikerliorlog-e, Ponograph, tachometer 245.- iionograph modellen reeds 189.-) [J'frisma horloges "WlocShockproof EDE (GPD) Het enkele jaren geleden ontdekte toneelstuk „Pitten" van Herman Heijermans, is op de Christelijke Kweekschool ii de inzet geworden van een tussen de leerlingen en het schoolbe stuur. Het stuk dat Heijermans voor j de grap heeft geschreven zou door de leerlingen worden opgevoerd ter j gelegenheid van de officiële opening van het nieuwe schoolgebouw aan de Prins Bernhardlaan in Ede, maar J het bestuur heeft dat bij monde van de directeur, de heer J. Jansen ver boden. I Het verbod heeft inmiddels geleid I tot het aftreden van het voltallige bestuur van de leerlingenvereniging A.M-Quadraat, dat zich moreel weet gesteund door een groot aantal leerlingen .Hoewel „Pitten" door de leraar Nederlands, de heer A. Jan sen, was uitgezocht om te worden ge speeld als bijdrage van de leerlingen tot het openingsfeest rezen er enke le weken geleden ineens bezwaren tegen het stuk van de „onchristelijke" Heijermans. Terwijl de repetities al aan de gang waren vaardigde de directeur Lneens namens het bestuur het ver bod uit het stuk uit te voeren tij dens de officiële opening. Wel mocht het een week eerder ten tonele wor- sindsdien al vele opvoeringen ge had, voornamelijk op scholen. Het aftreden van het bestuur van AM-Quadraat heeft intussen een Ede adhesiebetuiging uitgelokt van dat conflict Van de leerlinSenvereniSing „Onesi- 1 1 forus" van het christelijk streekly- ceum in Ede. Door de Duitse inval kon hij zijn studie niet voltooien. In 1943 schreef hij zijn eerste werkelijke gedichten, nadat hij in zijn studententijd al en kele verzenproeven had geleverd. Na de oorlog gaf hij Engelse les aan het Schoevers' Instituut in Am sterdam. In een gedicht "I am the English master" relativeert hij schertsend zijn job. Met zijn voor die tijd zeer modernistische verzen vond Jan Hanlo in de bekende lite raire tijdschriften weinig of geen afzetgebied. Zijn eerste poëzie ver scheen in het Limburgse maand blad Zuidenwind en in gestencilde blaadjes Blurk en Braak die de jon gere Amsterdamse dichters Simon Vinkenoog en Gerrit Kouwenaar uit gaven. Toen kwam het gedicht Oote weekblad op groot formaat, w ijdde er een volle pagina aan. Een lid van de eerste kamer haalde Roeping voor de dag, vroeg het woord aan mijnheer de voorzitter, maakte van Oote een nummer hilariteit en vroeg of een tijdschrift dat zulke onzin opnam j nog subsidie van de regering waard 1 was. De naam van Jan Hanlo was gemaakt. Oote was de stunt die de dichter met de rode baard en het rode haar behoefde om de weer klank te vinden die zijn poëzie ze helemaal verdiende. Jan Hanlo zorg de er van dan af zelf voor dat zijn j werk de gewenste uitwerking kreeg. Experimentalist Waren het eerst bescheiden bun- Oote Boe. Half geschoold Nederland I deltjes die hij uitgaf, in 1958 ver heeft er om gelachen. Het zou des ondanks de faam van de dichter Jan Hanlo definitief vestigen. Aan dit gedicht zitten enkele aar dige anekdoten vast. Het werd op een poëzie-avond in Kerkrade ten doop gehouden. Daar had de nu in Amersfoort wonende dichter Otto J. C. van Loo een dichtersavond belegd. Ik mocht de dichters aan het publiek voorstellen. Hanlo's moeder belde m ij voor mijn vertrek naar Kerkrade op en deelde me mee dat haar zoon ziek was maar dat hij een gedicht aan Otto van Loo had laten sturen. Als ik dat wilde voordragen hoefde ik niet de drie d's waarmee sommige woorden begonnen afzonderlijk te lezen. Op het podium kreeg ik het gedicht via Oto van Loo in mijn han den. Dat kun je niet voorlezen, het is gewoon gek, lachte hij. Ik zag het gedicht Oote, in een hoek lagen jazz instrumenten en ik vertelde het pu bliek dat wat de jazz is voor de mu ziek Oote was voor de poëzie. Ik las het niet gewoon, ik maakte er zoveel van wat in mijn vermogen lag een nummer van. Het publiek was ent housiast. Oote werd daarop voorgedragen om een plaats te krijgen in het lite raire maandblad Roeping. De jongste redactieleden waren tegen. Tegen zo veel revolutie in de poëzie. Ze plaatsten 't toch. Elsevier, toen MAASTRICHT (ANP) Voor de i vice-president van de rechtbank in Maastricht, mr, P. G. H. Paulussen diende gisteren een kort geding, dat het kerkbestuur van de St. M'ichael- parochse uit Schaesberg heeft aan gespannen tegen de op 23 februari 1968 door de bisschop van Roermond mgr. P. Moors ontslagen pastoor van die parochie, de heer E. Miede- Met dit kort geding wilde het kerk bestuur bereiken, dat de heer Mie dema op korte termijn de admini stratie van parochie, waartoe doop- register en huwelijksregister den gebracht tijdens een gesloten r6n e,n de ptlSto[ie Mn hem ovel._ draagt. Mr. M. Moszkowicz die voor pas toor Miedema optrad, stelde als verweer, dat dit kort geding niet een poging is om in het bezit te komen van de gevraagde bescheiden, doch dat het ten doel heeft pastoor E. Miedema zijn ambt onmogelijk te maken in het ,,'t Eikske." Overigens leerlingenavond, maar daarmee zijn de leerlingen niet akkoord gegaan. Volgens de leerlingenvereniging, waarvan bestuur in een' extra bulle tin van de schoolkrant „De Trouba dour" zijn besluit tot aftreden moti veert. heeft het schoolbestuur de op voering bewust buiten de festivitei ten rond de officiële opening willen houden teneinde te voorkomen dat deze „onchristelijke en weinig ver heffende zaken" in de openbaarheid zouden komen. Het bestuur van AM-Quadraat vraagt zich in hetzelfde gestencilde en buiten de verantwoordelijkheid van de mentor verschenen nummer van „De Troubadour" af of dominee A. Vroegindewey uit Veenendaal (voorzitter van het schoolbestuur de opvoering van een toneelstuk op zijn school soms niet aan zijn achterland kan verkopen. De directie en het schoolbestuur willen over het conflict liever niets zeggen. Directeur J. Jansen: „Ik heb geen puf er wat over te ver tellen", Het omstreken stuk van Heijer mans wordt, zo is het oordeel van een deskundige, het best omschreven als een onschuldig niemendalletje. Heij ermans zou het voor de grap hebben geschreven voor een souffleur die 25 jaar trouwe dienst had gedaan en op wie in al die jaren een groot aantal toneelspelers had gesteund. Dit steunen op de souffleur wordt in vakkringen ook wel aangeduid als op de pitten leunen. Vandaar de ti tel van het stuk, dat- geen onkuise taal bevat en ook niet is geïnspireerd milies kwamen uit alle delen van door de sociale misstanden uit Heij- i Spanje. De directeur-eigenaar van ermans tijd. het ongeluksrestaurant, de archi- Het stuk is enkele jaren geleden tect, de aannemer en diens voorman ontdekt en daarna uitgegeven in een boek verzamelde werken. Het heeft EL ESCORIAL (AP) Bij het in storten van een splinternieuw restau rant in Los Angeles de San Rafael in Spanje zijn o.a. acht leden uit één familie omgekomen: in El Ks- corial kwamen gisteren de stoffelijke resten aan van Valentin Esteban Ga- monal, zyn echtgenote, twee zoons, drie kleinkinderen en een schoon dochter. Een andere schoondochter werd ernstig gewond, terwijl de toe stand van een zoon kritiek zou zijn Ook Jose Luis Vazquez Pastor en zijn echtgenote, die door de Gamo- nals waren uitgenodigd, zijn omge komen. De voorlopige conclusie van het regeringsonderzoek is, dat twee stenen kolommen, waarop de eetzaal steunde, onder het gewicht van de menigte bezweken. Steunbalken kwa men omlaag, waarna ook de muur aan één kant het begaf en het dak naar beneden viel. De rouwende fa- worden intussen gevangen gehou den in de provinciale gevangenis. Op een veiling in Parijs is gisteren een miljoen frank (730.000 gulden) geboden voor het uit 1875 stammen de schilderij „De Seine bij Port-Mar- ley" van de Engelse impressionist Alfred Sisley. Het is de hoogste prijs die ooit voor een werk van Sisley is betaald. Een tweede doek van Sisley, „Her berg bij Hampton Court", ging voor 700.000 frank van de hand. Werk verloren In Tsjecho-Slo- wakije hebben sedert de jongste wij zigingen in de politiek 80 journalisten hun werk verloren. Dit heeft Kas- par, voorzitter van de Tsjechische journalistenvereniging meegedeeld in een vergadering van de culturele commissie van de Tsjechische Nationale Raad. De journalisten raakten zonder werk omdat zij wer den ontslagen, ontslag namen of om dat hun bladen werden verboden. meende pleiter, dat deze zaak te in gewikkeld is voor een kort geding. De pleiter voerde verder aan. dat van de oorspronkelijke 2000 gelovi gen van de St. Michaelparochie er zeker 1300 pastoor Miedema trouw zijn gebleven en dat voor deze men sen het goed functioneren van de pa rochiële administratie van groot be lang is. Mr. A. P. J. H. Quadvlieg uit Heerlen, die voor het kerkbestuur optrad, betwijfelde dat een overeen komst tussen de bisschop van Roer mond en de heer Miedema zou zijn gesloten om de op 8 maart van dit jaar bestaande situatie niet door ju ridische maatregelen te verscherpen zoals de advocaat van de heer Mie dema had gesteld. Hoogstens een gentlemans agree ment. Volgens mr. Moszcowicz was dit echter nu juist voldoende, aange zien een gentlemens agreement een civielrechtelijke overeenkomst is. Mi-. Quadvlieg weigerde verder op het betoog van de tegenpartij in te gaan, aangezien dit volgens hem uit sluitend gericht was tegen het bis dom, en daar wenste hij zich van te distantiëren. De vice-president van de recht bank in Maastricht zal over acht dagen uitspraak doen in deze zaak. scheen een grote bundel verzamelde gedichten bij G A. van Oirschot. Jan Hanlo was als dichter de eerste expe rimentalist. Elk nieuw gedicht had, ook naar zijn vorm. eigenlijk niet van doen met het vorige. Anderen konden atonale gedichten schrijven, Jan Hanlo verrastte door telkens een nieuwe vondst, in de taal, in de bouw van het gedicht, in zijn visie. Een grandioos gedicht van hem heet „Wij komen ter wereld", daarin wordt het leven van de dood terug naar de geboorte geprojecteerd. Jan Hanlo viel in Nederland dan ook de erkenning van een van de oorspronkelijkste dichters te beurt. Hij ontving tweemaal de poëzie prijs van de gemeente Amsterdam. Zijn proza verzamelde hij in de bun dels „In een gewoon rijtuig" en in „Moelmer". Vanuit Marokko heeft hij nog brieven aan het maandblad Avenue geschreven. Hij leefde in Valkenburg-Houthem waar hij het portiershuisje bij de volkshogeschool Geerlingshof had betrokken. Hanlo was vroom op een scrupuleuze ma nier en verviel daardoor soms tot uitersten die hemzelf en oppervlak kige kennissen verontrustten. Hij was een hartstochtelijk motorrijder. Dat die passie hem eens noodlottig zou worden, heeft hij vaak schertsend beaamd. Op balletconeours AMSTERDAM (ANP) De vier Nederlandse deelnemers aan het In ternationale balletconcours in Mos kou hebben de eerste ronde met hun klassieke pas de deux met succes doorstaan. Olga de Haas. Sylvester Campbell. Helene Pex en Simon An- dré van 't Nationale Ballet hebben uit de 106 deelnemers zich kunnen kwali ficeren voor de tweede ronde, waar in zij met ca. 35 collega's thans een moderne en een andere klassieke pas de deux hebben te dansen. GROESBEEK (ANP» In het heuvelachtige Groesbeek bij Nijme gen is gisteravond veel waterover last ontstaan tijdens een hevige on weersbui. Op diverse straten en we gen was verkeer - gedurende enige tijd niet mogelijk doordat het wa ter 30 tot 50 centimeter boven het wegoppervlak stond en putdeksels, waren losgeslagen. Huizen en winkels liepen onder water doordat de riolen de van de heuvels komende massa water en het meekomende slib niet meer konden verwerken. zegt ervan: „Na het uitspreken van de eis van de officier van justitie kan de verdachte aanvoeren wat hij wil, maar mr. Nomes veroordeelt prompt conform de eis. De officier van justitie heeft zijn beleid, zoals hij zelf heeft gezegd, BMBi aangepast bij het beleid van de bur- resultaat te hebben. In de prak- gemeester en van het universiteitsbe- tijk komt het erop neer, dat de- stuur. Dat is zijn goed recht. Maar AMSTERDAM (GPD) „Het systeem van snelrecht dat de of ficier van justitie nuttig heeft ge acht opdat iedereen zo snel mo gelijk zou weten waar hij aan toe was. blijkt het tegenovergestelde genen die door dat snelrecht geen tijd hebben gehad hun verdedi ging goed voor te bereiden, even tjes snel worden berecht. De zaken van degenen die wèl met een goede verdediging voor de dag j komen, worden verdaagd of ver-1 wezen naar de rechter van instructie. Ik heb het de politierechter ook ge zegd: naar mijn indruk worden de verdachten gewoon geïntimideerd". Johan Middendorp (26). student psychologie en voorzitter van de AS VA, die gisterochtend als ver dachte in het Maagdenhuispro ces twee hoogleraren als getuigen k decharge voorbracht en zijn zaak prompt uitgesteld zag, is evenals zijn bestuursleden van plan de handel wijze van de politierechter aan de kaak te stellen. „Prof. Wertheim zo wel als prof. Van der Woude kunnen belangrijke verklaringen afleggen, de één voor wat betreft de juridische aspecten en de ander over de ach tergronden van de bezetting. Die verklaringen zyn van belang voor al le zaken. Zij zullen woensdag op nieuw als getuigen worden opgeroe pen en ik ben benieuwd of de po litierechter ze weer niet zal horen". Gisteren heeft de student R. P. P. Giebels de politierechter, mr. G. H. Nomes. voorgedragen voor wraking op grond van art. 516 Wetboek van Strafvordering, d.w.z. dat de rechter partijdig is en moet worden vervan gen. Het ASVA-bestuur heeft zich in een communiqué achter deze wra king gesteld. Voorzitter Middendorp mi\ Nomes staat consequent achter de straffen die worden geëist en past zich eveneens duidelijk aan bij dat beleid, zodat hij dus partijdig is. Zullen de veroordeelden in hoger beroep gaan? „Het zal er wel op neer komen dat iedereen in hoger beroep gaat Dat is althans het ad vies van de AS VA. verder zal de AS VA alles in het werk stellen om het protest tegen deze zogenaamde rechtspraak een massaal karak ter te geven. Wij zullen dat o.a. doen in de vorm van korte proteststakingen aan alle instituten van de universiteit en met demonstraties van andere aard". DRIEBERGEN (GPD) De generale synode van de Ned. Herv. Kerk heeft zich gisteren heengeworsteld door de vraag of de kerk voor de kosten van haar eigen kerk-zijn een bijdrage van de overheid kan aanvaarden. Deze vraag deed zich voor. nu de regering op een of andere ma nier een vergoeding wil geven voor het in de tijd van de Nederlandse inlijving bij het Napoleontische Franrijk genaaste kerkbezit. Na een twintigjarige studie, eerst dooi de staatscommissie- van Walsum en later door de minister van financiën, kwam deze kwestie gisteren aan de orde in de hervormde synode. De commissie- van Walsum adviseerde de minister in 1967 over te gaan tot een jaarlijkse subsidie aan de geza menlijke kerken van 50 miljoen gul den. Minister Witteveen heeft dit ad vies naast zich neergelegd en voor gesteld een afkoopregeling te doen ontwerpen ten bedrage van 60 mil joen guldenl teneinde de financiële banden tussen kerk en st/aat te slechten. Subsidie De Ned. Herv. Kerk heeft gister middag het advies van de staatscom missie goed ontvangen, hetgeen wil zeggen dat zij het voorstel Witteveen afwees. Voordat dit echter duidelijk dooi de synode werd uitgesproken kwam de vraag naar de eigen aard van de kerk aan de orde en in dat ver band ook de kwestie of de kerk op grond van haar eigen wezen aan spraak kan maken op subsidiëring buiten het subsidiebedrag dat zij ontvangt voor werk ten algemene nutte, zoals maatschappelijk - en jeugdzorgwerk. Dr. C. P. an Andel, secretaris van de Raad van Kerk en Samen leving. vond dat de kerk recht had op steun van de overheid wegens haar gemeenschapsstructuur. Hij werd hierin bijgevallen door de se cretaris-generaal van de Hervormde Kerk, dominee Landsman. Computer Deze zei voorts dat de kerk een computer nodig heeft om verdwaal de hervormden in de grote steden, die uit de registers van de kerk ver dwenen zijn, op te sporen, zodat hun de zielzorg gegeven kan worden waar ze als hervormden recht op hebben. Veel sprekers distantiërden zich van de mogelijkheid, dat de kerk door de overheid op één hoop gewor den zou worden met harmonie en fanfare-orkesten, cicussen en speel tuinverenigingen. Tegenover de meerderheid van de synode, stond prof. dr. K. Strijd uit Amsterdam, die vond dat de aard van de kerk zodanig is dat zij geen overheidsgelden kan aanvaarden. Hij stelde voor dat als de kerk in haar huidige gestalte niet kan door draaien, zij dan maar het niet-we- zenlijke werk moest loslaten. Hij verwachtte dat dit een zuivering van de kerk zou betekenen, waardoor de kerk zou worden teruggeworpen op haar eigen verantwoordelijkheid. Oud-burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, die het rap port van de door hem geleide staats commissie toelichtte, vertolkte sterk het algemeen gevoelen van de syno de, toen bij stelde terug te sohrik- ken voor de gevolgen van het inzicht van prof. Strijd. WOUDSEND (GPD) De heer Jan Osinga (27) uit het Friese Woudsend heeft een gemotoriseerde eenwieler geconstrueerd. Drie maan den geleden kwam het voertuig na drie weken noeste arbeid klaar, maar Jan Osinga is nog steeds bezig het te leren berijden. Er zitten geen trappers aan, de eenwieler, maar wel voetrusten en een rem. De koppeling zit onder het zadel. Het geheel weegt dertig kilo.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 13