„Beleid van kabinet is door en door sociaal" Protestdem onstra tie Maagdenhu isproces Verkiezing universiteitsraad Wie zei er ook weer dat alle verpakte brood hetzelfde was? MINISTER SCHUT: Nog geen beslissing over anti-conceptiva Kamer komt wensen coöperaties tegemoet Stemmen staakten in Kamer Rampkotter straks een plezierjacht Dinthernaar plaatst zelf verkeersbord Overeenstemming over bestuur Nijmeegse universiteit King Corn ...'t enige dat u weggooit, is de verpakking Brutale aanranding in Heiloo Leid se baby met bet-over grootmoeder DONDERDAG 12 JUNI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ADVERTENTIE r (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Minister Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) heeft zich gistermiddag bij de behande ling van zijn begroting in de Eerste Kamer fel verdedigd tegen de kritiek van de socialist Broeksz, die het huisvestings- en woningbouwbeleid van de regering „zwak en niet sociaal" had genoemd. De heer Broeksz meende dat het kabinet-De Jong alleen maar opkomt voor de sterken. Volgens minister Schut voert het kabinet juist een „door en door so ciaal beleid". Hü illustreerde dat door erop te wijze, dat naast de ge handhaafde produktic van 125.000 nieuwe woningen per jaar dit kabi net ernst maakt met de krotoprui ming. Ook uit de door de eerste kamer verworpen wet huurdersbij dragen bleek het sociale beleid, meende de bewindsman. Hij begreep niet dat de Paa*tij van de Arbeid, die zegt hier een groot voorstander van te zijn, haar stem aan het ontwerp heeft onthouden. Twee partijen Minister Schut wees ook op de ruimere subsidiëring van goedkope re woningen en bestreed de opvat ting van de heer Broeksz, dat wo ningwetwoningen luxe artikelen aan het worden zijn. Ook voor exprimen- ten, om. met keuzewoningen, stelt de regering steeds meer geld beschik baar, aldus de bewindsman. Minister Schut legde de nadruk op het zelfdoen van alle betrokken par tijen en herhaalde, dat huurders en verhuurders niet steeds afgeschilderd mogen worden als twee partijen die onverzoenlijk tegenover elkaar staan. „Door redelijk overleg valt er vol gens mij best wat te bereiken. Waar om zouden ook de sociaal zwakke ren waar de heer Broeksz het over heeft, niet op begrip van de verhuur ders kunnen rekenen". Minister Schut hield vol dat de feitelijke woningnood eigenlijk al voorbij is en dat het nu vooral nog gaat om de woonnood. „Mijn devies is: een passende woning voor elk ge zin", aldus de minister, die zich op timistisch uitliet over de aanbouw van nieuwe woningen. Wat de krotopruiming betreft verschillende senatoren hadden aan gedrongen op krachtiger regerings maatregelen wees de bewindsman erop dat dit kabinet de eerste aanzet daartoe heeft gegeven. Minister Schut voelde niet veel voor het idee om nu maar op grote schaal oude stadswijken te gaan slopen. „We moeten geen bulldozers mentaliteit hebben by deze zaken, maar ook geen mestvaaltmentaliteit", meende hij. Huurderssubsidie Aan de individuele huurderssubsi die wordt nog gedokterd, aldus mi nister Schut. Er is advies gevraagd aan de raad voor de volkshuisvesting en de minister hoopte dat hij voor 1 januari 1970 zijn definitieve stand punt bepaald zal hebben. Minister Schut is van plan de nu nog over zes provincies verspreide geliberaliseerde huren verder uit te breiden. Een van de eerstvolgende provincies is Gelderland, maar mi nister Schut verwachtte niet dat dit nog vóór het eind van dit jaar zijn beslag zal krijgen. In tegenstelling tot de heer <Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer heeft gistermiddag nog geen beslissing kunnen nemen over het voorstel van minister Polak om de wettelijke beperkingen op het gebied van de verkoop en aanprijzing van voorbehoedmiddelen op te heffen. Een amendement van de liberaal mr. Geertsema, waarin werd voor gesteld de gemeenten een beperkte bevoegdheid toe te kennen om de verkoop van voorbehoedmiddelen in automaten langs de openbare weg in goede banen te kunnen leiden, kreeg 62 voorstanders en 62 tegenstanders, waardoor de stemmen staakten en de stemming tot vandaag moest wor den verdaagd. De Kamer verwierp wel de motie van de anti-revolutionair dr. Boer- tien, waarin werd gevraagd om een algeheel verbod van de automaten- verkoop langs de openbare weg. De motie, die ook voorstelde een ver gunningenstelsel in te voeren, kreeg slechts de steun van 9 KVP'ers, de SGP, de groep Harmsen en de heer Jongeling. De anti-revolutionair drs. Boersma stemde tegen het voorstel van zijn fractie-genoot. Paratyfus op de terugtocht De paratyfus-epidemie in Oostenrijk is volgens de autoriteiten aan het af nemen. Een derde deel van de pa- tienten die voor observatie of be handeling in ziekenhuizen waren op genomen, is inmiddels ontslagen. In het noodhospitaal van Linz liggen nog 651 patiënten en quarantaine-ge vallen. Verworpen werd ook een amende ment van de pacifist drs. Wieben- ga, waarin werd voorgesteld de ge meenten elke bevoegdheid op dit ge bied te onthouden en de automa ten-verkoop geheel vrij te laten. Voor stemden 8 socialisten, 6 liberalen, de KVP'er mr. Andriessen, D'66 met uitzondering van mr. Imkamp, als mede de PSP en de CPN. Broeksz meende de bewindsman dat huurliberalisatie geen zin meer heeft, wanneer er in alle klassen voldoende woningen zijn. Minister Schut, die nadrukkelijk verklaarde dat provinciale grenzen in ons land niet heilig mogen zijn. deelde nog mee dat er wordt gewerkt aan vereenvoudiging van de proce dures bij om. bestemmings- en streekplannen. De Raad van State heeft daartoe het initiatief genomen en op het ogenblik is er intensief be raad met de provinciale besturen. Wat de coördinatie met andere mi nisteries betreft, zei de minister dat het contact met Verkeer en Water staat groeit en niet geforceerd mag worden. De Rijksgebouwendienst is bezig aan een heroriëntatie op zijn werkzaamheden Zeepost Met de volgende sche pen kan zeepost worden verzonden. Argentinië: ..Algorab" <17/6), Au stralië: „Isarstein" (16/6), Brazilië: „Algorab" (17/6)Canada: „Beave- roak" (17/6), Chili „Pericles" (18/6), Indonesië: „Astyanax" (20/6), Ken ya", Oeganda, Tanzanië „Ingrid Bro- din" (17/6), Ned. Antillen: „Aristo- teles" (19/6), Nieuw-Zeeland„Leu- ve Lloyd" (20/6) Suriname: „Maron" (16/6), Verenigde Staten: „Staten dam" (17/6); „Atlantic Span" (19 6) Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afri ka: „Zuiderkerk" (18/6). Prinses Irene en Prins Carel Hugo zijn gistermiddag voor een kort bezoek aan Soestdijk per vliegtuig uit Parijs aangekomen op Schiphol. AMSTERDAM (GPD) Circa duizend „studenten en arbeiders" gisteravond bijeen op een protest- vergadering in een propvol gebouw Marcanti in Amsterdam, hebben naast vele solidariteitsbetuigingen aan de bezetters van het Maagden huis ook een telegram gezonden aan minister Polak van Justitie, waarin zij zich keren tegen „de gerechte lijke vervolging die als antwoord moet dienen op de democratiserings beweging aan de universiteiten". Er werd aangedrongen op ontslag van rechtsvervolging. Terwijl aan de vooravond van „het monsterproces tegen de Maagden huisbezetters" het Amsterdamse pa leis van Justitie door met radiozen ders uitgerustle rijkspolitiemannen angstvallig werd bewaakt, vertrokken om zeven uur ruim tweehonderd stu denten van de Oudemanhuispoort naar Marcanti in een protestoptocht waarvoor geen vergunning was aan gevraagd. De politie liet de betogers onge moeid. Er werden spreekkoren aan geheven als .klassejustitie" en span doeken meegevoerd met oa. de leuze „dit ls politieke justitie". De vergadering in Marcanti was uitgeschreven door een comité waar in men leden van de CPN, de PSP en linkse jongerenorganisaties terug vond. Sprekers waren ondermeer het communistische tweede kamerlid Marcus Bakker en de studentenleider Ton Regtien. Het monsterproces tegen de gear resteerde bevrijders van het Maag denhuis wordt gevoerd in opdracht van de regering om de invloed die de Maagdenhuisactie op anderen heeft de kop in te drukken, aldus Regtien, „Maar de morele en poli tieke nederlaag die de autoriteiten hebben gelede kunnen door de po litierechter n ^t meer ongedaan wor den gemaakt". Ton Regtien sprak in zijn toe spraak eveneens over acties, onder meer wees hij erop dat alle bijna 600 Maagdenhuisbezetters die een dagvaarding hebben gekregen mor gen (donderdag) zich bij het paleis van Justitie zullen melden. ZWOLLE (GPD) De Urker Noordzeekotter UK204, die zaterdag 12 april in een vliegende storm op het IJsselmeer verging, waarbij de vijf opvarenden om het leven kwa men, ligt nu in Giethoorn. Het schip werd gekocht door de heren J. de Boer te Noordwolde en S. Hagewoud te Giethoorn. Zij willen de kotter laten verbou- wen tot plezierjacht voor de vaart op de Noordzee en de wadden. Voor de Overijselse en Friese meren is de diepgang te groot. Het schip werd verkocht omdat de kosten van het j weer bruikbaar maken voor de vis serij veel te hoog zijn. Bovendien is er meer behoefte aan grotere kotters van dertig meter met zwaardere motoren. De UK 204 die ongeveer 22 meter lang is kwam op eigen kracht naar Giethoorn. Dl NTHER (GPD) De heer P. van Grinsven heeft gisteren hoogstpersoonlijk een verkeersbord geplaatst bij de Z-bocht in de Hom- melsedijk in Heesivijk-Din- ther om automobilisten te waarschuwen voor het ge vaar. Hij heeft dit jaar al zes ongelukken doaarvan twee deze week) zien gebeuren in deze bocht, vlak bij zijn huis. De heer Van Grinsven heeft al enkele jaren lang na elk ongeluk B. en W. gevraagd iets aan de gevaarlijke situ atie ter plaatse te doen, maar deze verzoeken bleven onbe antwoord. Wethouder Th. Verkaar heeft nu toegezegddat de gemeente schrikhekken zal plaatsen en overleg met de ANWB zal voeren over een afdoende beveiliging van de bocht. (ADVERTENTIE) NIJMEGEN (GPD) Hooglera ren studenten en personeel van de Nijmeegse universiteit hebben over eenstemming bereikt over een her structurering van het bestuur. Tij dens een gisteravond gehouden al gemene universiteitsvergadering welke door de rectormagnificus prof. mr. S. F. L. baron Van Wijnbergen was uitgeschreven is gezamenlijk besloten voor 1 oktober van dit jaar een universiteitsraad te kiezen die per 1 januari 1970 alle zeggenschap i aan de universiteit verkrijgt. Op dat moment dient het college van curatoren af te treden en houdt j de senaat (het overlegorgaan van hoogleraren) op een onderdeel van de bestuursstructuur te zijn. De nu genomen besluiten moeten nog worden goedgekeurd door het curatorium. Om haar besluiten zo Zeker niet die mevrouw die vorige week voor de verandering eens géén King Corn nam. King Corn wordt elke nacht j\ overal in Nederland vers gebakken en komt dus dagelijks vers op tafeL King Corn blijft dagen langer vers. falleen King Corn kan dat zeggen} DEN HAAG (GPD) De Twee de Kamer is gisteren bij de behan deling van de nieuwe Wet op de ven nootschapsbelasting de coöpera ties zodanig tegemoet gekomen dat zij voor zeker 20 procent minder worden belast dan in het wetsont werp was voorzien. Dat gebeurde door de aanneming van een amen dement, dat met steun van de ove rige regeringspartijen was in gediend door mr. W. Scholten (CHU). Het amendement, dat bepaal de aftrekmogelijkheden toepas baar maakt op de gehele winst en niet alleen op uitgekeerde winst van de coöperaties, werd aangeno men met alleen de stemmen van D'66 en PSP tegen. Staatssecretaris dr. Grapperhaus (Financiën) had zich aanvankelijk nogal principieel tegen het voorstel gekeerd, maar streek gisteren met de hand over zijn hart en accepteerde de wens van de kamermeerderheid. Hij gaf niet aan welke budgettai re consequenties het amende ment zal hebben. Wel deelde hij mee dat de coöperaties samen ongeveer 35 miljoen gulden per jaar aan vennootschapsbelasting opbren gen. De socialist mr. Van den Bergh (diende gisteravond met steun van de radicalen en pacifisten nog een motie in waarin de regering wordt gevraagd met een belasting op ver mogenswinsten te komen. De motie, kennelijk bedoeld om de confessionele partijen met en kele positieve uitspraken in deze richting van de groep van acht tien te confronteren, kreeg geen gunstig onthaal. Zowel staatssecretaris Grapper haus als de woordvoerders van de regeringspartijen verweten de heer Van den Bergh de Komer te hebben overvallen met een zaak die nog lang niet is uitgekristalliseerd. De stemming over de motie werd uitge steld tot vanmiddag. HEILOO (GPD) Woensdagmorgen elf uur is in Heiloo een ernstig zedendelict gepleegd. Langs de Wester weg stond een blauwe ge sloten bestelauto, vermoedelijk een Renault Estafette. De bij het voertuig aanwezige man vroeg een op de fiets passerende vrouw de weg naar Egmond aan Zee. De vrouw stapte af om de man de weg te wijzen, waarop zij door hem en door een tweede per soon, die zich achter de wagen had verscholen, met geweld in de bestelwagen werd gesleurd. Onder bedreiging met een steekwa pen. dat op haar borst werd ge drukt, werd zij daarna verkracht. Na hun daad gooiden de mannen I de vrouw uit de auto. waarop de j daders, die ongeveer 25 jaar oud j moeten zijn, de vlucht namen. zwaar mogelijk te laten wegen heeft de universiteitsvergadering zich gis teravond zelf bindende bevoegdhe den gegeven. In het nieuwe bestuursorgaan wordt aan de universiteitsraad het gehele universitaire beleid opgedra gen. Zowel op onderzoek en onder wijsniveau, als op personeels- en fi- nancieel-economisch gebied. In het bijzonder is de raad verantwoorde lijk voor de concretisering van de nieuwe democratische structuur aan de Nijmeegse universiteit. In de universiteitsraad zullen op basis van paritaire vertegenwoordi ging de drie geledingen van de uni versiteit zijn vertegenwoordigd, te weten het wetenschappelijk corps 'hoogleraren, lectoren en leden van de wetenschappelijke staf), de stu denten en het personeel. De raad bestaat uit 48 leden die allen recht- j streeks per geleding worden geko zen. DRIE ONTWERPEN Tijdens de universiteitsvergade ring kwamen drie ontwerpplannen voor de nieuwe raad op tafel: twee van studentenzijde en één van rec tor magnificus Van Wijnbergen. Het meest verregaande voorstel, waarin de samenstelling van de raad op basis van evenredigheid werd voorgesteld (vier leden wetenschap pelijk corps, twaalf personeelsleden en tweeëndertig studenten) werd met grote meerderheid verworpen. Dat laatste gold in iets mindere mate ook voor het voorstel van prof. Van Wijnbergen waarin werd uitge gaan van een voorlopige universi teitsraad met adviserende bevoegd heden. De vergadering stemde tegen dit voorstel, omdat erin volgens haar de garanties ontbreken die een democratische werkwijze zeker stel len. Daarop werd het ontwerpplan van de student Hughues Boekraad aanvaard. Enkele hoogleraren betwijfelden of op korte termijn een universiteits raad wel goed zou kunnen functio neren. Met name prof. Hoefnagels was van mening dat wanneer de raad nog dit jaar het universitaire beleid zou gaan overnemen, hij ge heel onvoorbereid zou zijn. Prof. Van Wijnbergen sloot zich hierbij aan en vond dat de universitaire structuur te ingewikkeld is voor een totale bestuursverandering binnen enkele maanden. Door anderen werd gesteld dat er |op korte termijn voldoende kandi- daat-raadsleden te vinden zijn, die I als ingewijden kunnen worden be- i sehouwd en dus op korte termijn met voldoende kennis van zaken iri de universiteitsraad kunnen plaatsne men. Daar nam de vergadering ken nelijk genoegen mee want in een daarop volgende stemming werd met grote meerderheid ermee ingestemd de universiteitsraad per 1 januari in werking te laten treden. Kleuterleidster LEIDEN Josefien Heetwinkei uit Leiden is in Den Haag geslaagd voor het examen kleuterleidster. DUIVENSPORT P.V. De Reisduif Wedvluch; vanaf Tergiuer. In concours 89 dui ven. Aankomst 1ste duif 10.35.54 uur 1. 2. 3, 4. 5. 9 P. Mooten: 6. 10 G Zwart; 7 T. v. Duuren; 8 W. Tol boom. Vrijdagmiddag krijgt Leiden aan de Hoge Rijndijk een Verfhuis, de derde vestiging van deze firma, die hier behalve verf en behang ook kunstnij verheidsartikelen gaat ver kopen. LEIDEN In het jonge gezin H. v. d. Tuin uit de Bachstraat heeft vanochtend vroeg een dochtertje het le venslicht aanschouwd, dat naar de welluidende namen Bianca Elvera gaat luisteren. Op zich niets opzienbarends, ware het niet dat de bore ling een vérgaand voorge slacht bezit. Want behalve vader, grootvader en diens moeder, zal ook de moeder van de laatstgenoemde zich trots over het wiegje kunnen buigen. Wij hebben uitgere kend. dat het meisje later „dag bet-overgrootmoeder" zal moeten zeggen. Vijf ge slachten dus. Bianca ver blijft momenteel nog in het Academisch Ziekenhuis, waar de geboorte plaats had. maar ze mag volgende week met haar moeder naar huis

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7