Portretten van Roeland Koning 5^^ „Lnsitaanse bullebak" ais agitatietheater Concertgebouworkest betreurt jaloezie van t Residentie-Orkest In Leidse Lakenhal ilonument in Haifa Ijeen reproduktie van gedenkteken in de Maasstad SATE SPECIAAL BAR-DANCING-CLUB Premières bij het Nationale Ballet CONCERTIN ZUIDWEST Kinderen uit vele landen exposeren in Sted. gymnasium Russen wijzen bewering van Chinezen af Late premiere van Amsterdamse werkgroep "In brons bestendigcT „Progressief antisemitisme" PONDERDAG 12 JUNI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 Een portret van Roeland Ro llings dochtertje, dat in de La kenhal is te zien tot medio juli. AMSTERDAM (GPD) Het mcertgebouworkest is blij met !t rapport van de commissie- olgens burgemeester JERUZALEM (GPD) Burge- lester Moshe Flieman van Haifa eft beslist dat bij het ontwerp or een zeeman smcnument van de kende Israëlische beeldhouwer Ji- Toemarkin van plagiaat volstrekt li sprake is en dat het derhalve worden uitgevoerd. Van bepaalde nten was destijds beweerd, dat de ostenaar min of meer het soort- ijke gedenkteken in Rotterdam d nagebootst. )e zaak wekte in Israël grote be ering, nadat enkele kranten van 1de monumenten foto's hadden op tomen, die gemaakt waren door i Israëlische student, die Neder- id had bezocht en getroffen was or hun gelijkenis. Toemarkin had ii bij zijn verweer onder meer be ipen op het oordeel van jhr. W. adberg, oud-directeur van het Bdeiyk Museum in Amsterdam, die kele jaren in Israël vertoefde als istiek adviseur van het Israëlisch iseum in Jeruzalem. let 25 meter hoge gedenkteken worden opgericht op de helling de Karmel aan de westelijke gang tot Haifa. De kosten zullen ijkelijk worden gedragen door de tieente en de ministeries van ver- er en defensie. (ADVERTENTIE) eet U nergens zo lekker als in 'ZustóO Dagelijks geopend van 82 uur HOOFDSTRAAT 90. NOORDWIJK AAN ZEE Scholden over een herwaardering van de Nederlandse symfonie orkesten en hoopt dat de minis ter van CRM het rapport zal overnemen. Het Concertgebouw orkest hoopt tevens dat dit rap port zal leiden tot een salaris schaal voor het orkest, die min stens dertig procent boven die van de provinciale orkesten zal liggen. In de afgelopen tyd' is dit hogere percentage van 28 naar 20 procent teruggelopen, waardoor het Concert gebouworkest in een onmogelijke concurrentiepositie is gekomen en een afzuiging van 15 topmusici het gevolg was. Het spijt het Concertgebouw op recht diat het Residentie Orkest en het Rotterdams Philharmonisch Or kest zich in diverse persputolikaties tegen de bijzondere positie van het Concertgebouworkest hebben uitge sproken. Het Concertgebouworkest kwalificeert de aanvallen als jaloe zie op een positie die haar rechtens toekomt. De reputatie van het hoofdstedelijk orkest is in het bui tenland groot, wat weer blijkt, uit het feit dat 't Concertgebouworkest in 1970 samen met de Berliner en de Wiener Philharmoniker de Beet- hovenherdenking in Bonn mag op luisteren. LEIDEN De grote overzichts tentoonstelling van het werk van Roeland Koning in de Lakenhal doet hem kennen als een uiterst vakkundige beroepsschilder. Dat hij nooit de ambitie heeft gekoes terd of kon koesteren om een vernieuwer te zijn blijkt uit het soms veel later weer terugkeren in zijn werk van invloeden, die hij vroeger heeft ondergaan. Zfjn vroegere werk werd sterk be ïnvloed door Van Gogh en de vroege Mondriaan, maar dit tweetal moest al snel wijken voor de Vlaamse pri mitieven. Koning trekt zich terug tussen de Egmonder vissers, die het geduld hebben voor de lange zittin gen, die zijn gedetailleerde portret ten uit die tijd vereisten. Uit deze periode zijn verschillende schilde ryen en krijttekeningen in zwart en bruin te zien. In de jaren dertig waagt hy het, onder de indruk van Breitner en Sluyters, een wat lossere penseel streek en wat fellere kleuren te ge bruiken. Daarop beginnen echter de portretopdrachten binnen te stromen waarby hij voornamelijk steunt op de grote vakkennis, die hij in Egmond heeft opgedaan. Naast alle opdrach ten, waaronder het schilderen van fabrieken en van de afsluiting van de Zuiderzee, maakte Koning bloem- stillevens, meestal met kryt getekend en verlevendigd met waterverf. Hier in blijft de invloed van Van Gogh doorwerken. Zijn latere portrettten, waaronder enige zeer recente vertonen een bre dere penseelstreek en wat fellere kleuren. Natuurlijk houdt het be oefenen van het vak van portret schilder in, dat er concessies gedaan werden. Het snobisme van de op drachtgever legt immers zijn beper kingen op aan de vrijheid van de schilder. De wei-ken. die niet ln opdracht zijn gemaakt, zouden dus een moe ten tonen, ln hoeverre Koning bereid ls geweest te experimenteren. Zelden Is h(j echter in staat de invloeden die hy onderging, af te schudden en een eigen identiteit te krygen. Het portret van zyn dochtertje is er een fraai voorbeeld van, dat dit byna ge lukte. Toch moet gezegd worden dat binnen beperkingen. die men onmogeiyk zeibeperkingen kórf noe men, uitstekende portretten tot stand gekomen zyn, waarvan men kan zeggen, dat ze gelykend zyn, zonder de geportretteerde te kennen. Fred Leeman. Het programma van premières van Nederlandse choreografen by het Nationale Ballet, dat 26 juni in de Amsterdamse Stadsschouwburg in het Holland Festival ten doop wordt gehouden, begint met Ravel's Bolero in een choreografie van Ro bert Kaesen. De scenografie is van Roger Chailloux in samenwerking met Ger van Leeuwen. Rudi van Dantzig's nieuwe ballet zyn eerste choreografie sinds „Ogenblikken" heet „Epitaaf" (Grafschrift)de muziek is van de hedendaagse Hongaarse componist, Ligeti. Na de pauze besluit Koert Stuyf het programma met zyn nieu we choreografie „Mutation", waar voor hy muziek gebruikt van Bob Dylan en anderen. De kostuums zyn van Ellen Edlnoff: de decors wor den vervaardigd door een team kun stenaars onder leiding van Koert Stuyf. LEIDEN Het initiatief van de Commissie Zuid-West Aktief om de bewoners van de wyk Zuid-West, die er veelal moeiiyk toe komen om concerten in het centrum van de stad te beluisteren, nu eens kennis te laten maken met de prestaties van het Jeugdkamerorkest Leiden valt te prijzen. De belangstelling voor het concert, dat gisteren in de St. Antoniuskerk werd gegeven, was echter niet groot. Dit heeft dirigent Henk Briër en de zynen er niet van weerhouden om met veel enthousias me te musiceren. Het programma bestond uit werken, die het orkest in het afgelopen seizoen al tot uitvoe ring bracht. Het Concertino in G voor strykorkest van Pergolesi, het Vyfde Brandenburgse Concert van J. S. Bach met als solisten Marjolyn Hennes (viool) en Veronica Stein- baoh (fluit), het concert in Es voor hobo en strykorkest van Bellini (só- list Han Kapaan) en als hoogtepunt de met veel verve gespeelde Vijfde Symfonie van Schubert, boeiden de aanwezigen bijzonder. Ook op deze avond waren de kwa liteiten van het ensemble, alsmede van de solisten zodanig, dat aller goede naam ruimschoots bevestigd werd. Henk Briër was wederom de stimulerende aanvoerder, wiens ac curatesse en muzikaal inzicht deze jeugdige amateurs tot opmerkelijk geslaagde vertolkingen dwingt. TH. J. HANNEMA ADVERTENTIE sa» LEIDEN In de hal van het Ste- delyk Gymnasium aan de F ruinlaan is gisteren en vandaag een exposi tie gehouden van tekeningen uit Zweden, Denemarken, Duitsland, Ierland, de Verenidge Staten. Iran en Australië. Het betreft hier teke ningen van kinderen van 10 tot 17 jaar. De tentoonstelling is een idee vam de heer Araki, een Iraanse te kenleraar. Hij gelooft, dat het zeer interessant en heilvol kan zyn het werk van kinderen uit de hele we reld eens met elkaar te vergelyken. Daarom is er nu een uitwisselings programma op touw gezet voor teke ningen. De expositie in het stedeUjk gymnasium gaat nog deze week naar een andere school. Op de foto: een Deense inzending met rechtsonder een tekening van een meisje (10), en drie collages van een jongen van tien jaar en twee meisjes van tien en elf (resp. links boven, links onder en rechts boven) MOSKOU (DPA, Reuter) De Russen hebben gisteren gereageerd op het jongste Chinese protest tegen grensschendingen door Russische een heden. In een aan Peking gerich te nota van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken beschuldi gen de Russen de Chinezen van het organiseren van grensschendingen •die dinsdag leidden tot een vuurge vecht tussen grenstroepen van bel de landen. De Chinezen hebben in hun protest- nota gesteld dat Russische soldaten dinsdag het autonome gebied Oeig- hoer ln Sinkiang zijn binnengedron gen en daar een Chinese vrouw heb ben gedood en een herder ontvoerd. In werkelijkheid, aldus het Russische antwoord, heeft zich het volgende afgespeeld: dinsdag overschreed een Chinese herder met een kudde scha pen de Russische grens in het ge bied van Semipalat.insk en drong daarna 400 meter vei- op Russisch gebied door. Hij had daarby de steun gekregen van een eenheid Chinese soldaten die heimeiyk over de grens was getrokken. Toen Russische grens troepen ingegrepen en de Chinezen sommeerden het land te verlaten, be gonnen dezen te schieten. Vryuit De drie personen die op 21 mei te Kopenhagen in hechte nis werden genomen omdat zy zou den trachten in Zuid-Amerika oud premier Ben Goerion van Israël te vermoorden, zullen nog deze week, vermoedelyk zaterdag, in vryheid worden gesteld. AMSTERDAM (GPD) Dat het de werkgroepen niet aan vol hardend idealisme ontbreekt is gisteravond in het Amsterdamse Felix Meritis aangetoond, waar na maanden ingespannen stude ren onder zeer zomerse omstan digheden de werkgroep van de Nederlandse Comedie zich met een late première toch nog pre senteerde. Het ivas Gezang van de lusitaanse bullebak" van Peter Weisswaarmee de jongeren uit de Stadsschouwburg meteen scherp op het kompas van het engagementstheater zijn gaan varen- De Duits-Zweedse schrijver maakt het spelers en regisseurs met zyn toneeloeuvre steeds moeilyker. Na .Marait de Sade" heeft hy zich steeds meer op een directe actualiteit ge richt en daarby de zuivere theater middelen steeds abstracter gemaakt, waardoor het wel te verklaren is dat de neiging om zyn werk op de plan ken te brengen ei- niet groter op wordt. Weiss biyft nog steeds op Brecht geïnspireerd, maar juist waar de grote Duitse dramaturg precies wist hoe hy met speciale theatermid- delen zyn publiek in beweging kon brengen of tenminste de aandacht richten op zyn bevindingen, doet Weiss daar welbewust, afstand van Misschien juist met iets teveel ko ketterie. Weiss is ditmaal geïnspi reerd geweest door het kolonialisme, dat Portugal in Angola nog steeds meent te moeten bedryven, gepaard gaande met slavernij, uitbuiting, ge welddadigheid. In elf scenes met een half lyrische tekst geeft Weiss veel informatie over de verhouding tus sen Portugal (Lusitanië) en Angola, de wantoestanden, de economische relaties, het begin van de revolutie, de rol van de kerk, de band met de NAVO-landen en speciaal in de Amsterdamse versie de weinig im posante rol die minister Luns enige tyd geleden in Lissabon speelde. Met de afkeer van de meeste naar voren gebrachte feiten kon men het met Weiss eens zyn, maar ander- zyds neemt hij toch een eenzydig standpunt in, terwyi het vermengen van authentieke feiten en fictiesce- netjes ook nooit helemaal bevredigt. Kortom is Peter Weiss met dit soort agitatie-theater wel op de goede weg? Een reportage in een krant, een boek, een tv-documentai- zyn ln onze wereïd dienstiger mid delen om uitdrukking te geven aan onbehagen over sommige situaties. Het theater kan die alleen maar als vertrekpunt aanvaarden om er sti lerend mee naar mensen toe te wer ken. Het is een misverstand te me nen dat theater ontstaan kan door byvoorbeeld een reeks „erge dingen" achter elkaar hoorbaar te maken. Het wordt pas drama in de weer spiegeling, die zy op toneelfiguren' zullen hebben. Over de verdiensten van Weiss' stuk valt te redetwisten, erg veel to neel zit er niet in, al zou er zeker wat meer concreetheid in gehaald kunnen worden dan Leonard Frank er in bracht met de modieus moder ne styi vol kunstmatige opstellinkjes en schreeuwgeluidendie him schok kende bedoeling snel verliezen. Men mag waardering hebben voor de inzet waarmee Klttie Courbots, Rein Edzard, Bruni Heinke, Peter Hoeksema, Hiddie Maas en Karin Meerman de intenties van schrijver en regisseur zochten waar te maken. De geslaagde muziek van Willem Breuker Klonk vaak als een moder ne variatie op Dessau. HILLEGOM Van 13 juni tot 23 juli a.s. zal in de Technische School aan de Garbialaan 4 te Hillegom onder auspiciën van het gemeente bestuur van Hillegom een tentoon stelling van bronzen Nederland se plastieken worden gehouden: „In Brons Bestendigd". De tentoonstelling bestaat uit 35 moderne bronzen plastieken j van Nederlandse kunstenaars en een serie van zeven wandtapyten voorstellende de gelykenis van de Verloren Zoon. Deze expositie gaat een tournee door Nederland maken na een zeer succesvolle tournee door Duitsland. De tournee vangt aan te Hillegom en betekent derhalve een primeur voor de Bollenstreek. Overdag kan de tentoonstelling in klasseverband bezocht worden door scholen voor voortgezet onderwys. De tentoonstelling is kosteloos toegankelyk op werkdagen des avonds van 8 tot 10 uur en op za terdag en des morgens van 10 tot 12 uur. BONN (AP) De Westduitse mi nister voor Wetenschappen, Stelten berg, heeft gisteren linkse (Duitse en Arabische) studenten veroordeeld, omdat zy maandag aan de universi teit van Frankfurt de Israëlische ambassadeur, Asjer ben Nathan, het spreken onmogelyk hebben gemaakt. Op een persconferentie zei hy, dat het „buitengewoon betreurens waard is, dat z.g, progressieve groe pen aan een Duitse universiteit an tisemitische opmerkingen maken". Tydeuns de reae werd geroepen: „Nazi-Kiesinger en Ben Nathan vor men één kliek met Dajan". De am bassadeur moest zyn rede over het Zionisme beëindigen toen de beto gers het podium opstormden. De Sociaaldemocratische Party (SPD) liet gisteren in een verkla- Dezer dagen kreeg Toni Boltini parkeergelegenheid voor zijn karavaan bij „Huize de Tien Akker", waar een honderdtal bejaarde nonnen verblijft. Als dank hiervoor kwam men met enkele oli fanten even langs om te be,- danken. maar deze visite werd een spontane voorstel lingwaarbij enkele zusters zelfs bovenop de dikhuiden klommen, tot groot vermaak van alle anderen. ring weten: „Wat in Frankfurt is gebeurd kan gevaarïyke gevolgen hebben, omdat er zelfs in Israël men sen zyn die niet kunnen of willen vergeten en alleen maar wachten om „de Duitsers" voor dergeiyke incictenlten verantwoordeiyk tc stel len". De Duits-Israëlische vereniging verklaarde, dat de kreten van de ra dicale groepen ln Frankfurt deden denken aan de nazi-terreur meüho- ADVERTENTIE 'n Goede tip voor Vaderdag: zeg het met bloemen Met een royaal boeket. Of een potplant vol kleur. Goed idee! Hij is er vast blij mee.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 15